buitenland. t (tl i *1 a on Zijm lilde- i, diel ligeo 7,383 ichil- Frankryk. De Internationale. dene ndelijk schijnt de Nationale Vergadering ligennate tot kalmte te zullen komen. Gisteren (llbans werd op minder onstuimige wijze de discussie over de wet op de Internationale voort gezet. De strijd werd gevoerd over de voorstellen van Bertauld en de Pressensé, waarbij verschei- heereo 't woord voerden; zelfs heeft de naarder tweemaal de tribune beklommen, en zeer op de meerderheid heeft gewerkt- Nal de tweede rede van dezen is artikel 1 van K»l tegen voorstel Bertauld en vervolgens het amen dement van den heer Pressensé verworpen. Bij een derde stemming heeft de vergadering ten slotte art. 1 van het door de regeering en de commissie ondersteunde voorstel aangenomen. Het luidt als volgt gElke internationale vereeniging, onder welken ui ook, en in 't bijzonder die, welke de inter- ODale werklieden-vereeniging wordt genoemd, nier doel het is aan te sporen tot werkstaking, lol afschaffing van het recht van eigendom, familie, raderland, godsdienst of vrije godsvereering zal het feit van haar bestaan alleen en van dat vertakkingen op Fransch groudgebied, be- iouwd worden als een aanslag tegen de open- biie rust." Bet aantal stemmen was 493 tegen 106. Dultschland. Proces tegen Bebel c. heereo Bebel, Liebknecht en Ueppner te Leipzig itiaea. Zij worden van niets minder dan van boog verraad beschuldigd. óebknecht, de hoofdredacteur van den Volkttaat, worJt voornamelijk beticht van beleedigingen tegen den Duitschen keizer. Bet hoog verraad bestaat volgens het openbaar ministerie daarin, de beschuldigden en hunne partij de Saksi- regeering weuschteu te vervangen door de uocratische en sociale republiek. De acte van huldiging bevat overigens geen directe po- die zij daartoe in 't werk zouden gesteld iben. Zij bepaalt zich met hunne bedoelingen te ver- deelen. In dat stuk wordt eerst aan het ont- lan en de uitbreiding der Internationale her- lerd en hare grondbeginselen afgekeurd. Na •/der het ontstaan der eerste werklieden-ver- wuigiugen in Duitschlaud te hebben uiteengezet eu vooral dat vau het werklieden-congres te Eigeuacb (van 7 tot 9 Augustus 1869) worden artikelen uit den Volkstaal aangehaald en gewezen op de heftige redevoeringen door Bebel bij ver schillende samenkomsten gehouden. Ten slotte wordt er in gezegd, dat, ofschoon de dag tot een gewelddadigen aanval nog niet bepaald was, men daartoe toch zou zijn overgegaan als men over een aantal gehoorzame en goed gedisciplineerde strijders had kunnen beschikken. De beschuldigden erkenden, dat zij mede-op- richters waren van de sociaal-democratische ar beiderspartij en dat zij deel hadden uitgemaakt van de redactie vau het blad Volksstaat, maar zij ontkenden, dat zij door geweld een democratischen Yolksstaat wilden vestigen of door hunne ge schriften tot verzet tegen de wet wilden aanhit sen. Zij beweerden dat hunne redevoeringen in de vergaderingen van arbeiders niets bevatten, wat met de wet in strijd was, en dat zij nooit militairen van hun plicht hadden zoeken al te brengen. Liebknecht zeide, dat zij slechts in ver leden van de Internationale waren, als de wet het veroorloofde, dat de Internationale niet revolutionair was, dan voor zoover zij de rekeu der maatschappij niet door palliatieven maar door radicale middelen wilde verhelpen. Te gen de beschuldiging dat zij de constitutie van den sischen Staat, van den Noordduitschen Bond en bet Duitscbe rijk door geweld wilden verwerpen, hielden zij vol, dat dit onwaar was. Dat zij de meerderheid voor hun gevoeleD logden te winnen, streed niet met de wet. fa/en zij daarin geslaagd, dun zou de advocaat- soeraal zijne aanklacht tegen de andere partij •bben moeten richten, zooals hij thans namens meerderheid sprak. Hiermede liep het verhoor der beschuldigden cn werd, na het voorlezen van nog eenige iocrimineerde artikelen, de zitting gesloten. Gri-oot-Br-tttannië. Legerorganisatie. Woensdag heeft het Lagerhuis zich bezig ge iden met de zaak der legerorganisatie. Al de '"stellen, om de getalsterkte van bet staande E" te verminderen, zijn met groote meerder- !|d van stemmen afgewezen; en het door de leering ontworpen plan tot reorganisatie der ■Smacht door middel van localisatie, werd door sprekers goedgekeurd. De discussie liep voornamelijk over de motie 'r' Hen beer Holms, om het cijfer der in de be grooting genoemde legermacht (113,649) met 20,000 man te verminderen. De heer Jacob Bright bestreed het regeeringsplan, verweet der regeering verspil zucht, en wenschte redelijke maatregelen van defensie; maar de regeering had zich zoodanig door zucht voor militaire toebereidselen laten medesleepen, dat hij haar van agressieve bedoe lingen moest verdenken. Majoor Arbuthnot hekelde het regeeringsplan in de bijzonderhedenhij be twijfelde de bruikbaarheid dor toekomstige reserve. De heer Stapleton wenschte de aandacht der regeering er op te vestigen, dat er niet genoeg gezorgd was voor de verdediging van Ierland, welks bevolking toch, ingeval van oorlog, zeker niet van harte den vijand zou bevechten. De heer Pease vond de begrooting buitensporig hoog en vreesde dat de maatschappelijke toestanden er onder lijden zouden, indien zulk een groot aantal mannen uit de mindere klasse de wapens moest dragen. De heer Vernon Harcourt wenschte, dat Engeland voortaan niet als militaire, maar alleen als mari tieme mogendheid zou optreden, en van dit stand punt uitgaande, vond hij de legerbegrooting te hoog. De Minister van Oorlog beantwoordde de verschillende sprekers. Zijn ideaal van een leger op voet vari vrede was het volgende: Een kleine strijdmacht van het beste gehalte, met groote re- serven, op een gegeven oogenblik uog voor uit breiding vatbaar. Zulk een strijdmacht zou door zijn ontwerp in het leven worden geroepen; de vermeerdering vau het staande leger, in vergelij king met vroeger, werd vereischt door het plot seling verrijzen vau groote militaire mogeudhe- den. Daar nu Engelands veiligheid in eigen kracht moest liggen, was de door hem voorgestelde legersterkte geenszins ongeëveuredigd aan die behoefte. De motie van den heer llolms werd ten slotte met 234 tegen 63 stemmen eu die van den heer Muntz, tot eene vermindering met 10,000 man, met 216 tegen 67 stemmen verworpen. Hierop werd het cijfer der legersterkte goedgekeurd, zoomede de post van 5,238,000 pd. st. voor soldij en pensioenen. TELEGRAMMEN. Beriyn, 14 Maart. YVesterwelle, die gevangen was genomen omdat hij verdacht werd van een moordaanslag op Bismarck, is op vrije voeten gesteld. Volgens de dagbladen heeft de Regeering den bisschop van Erineland verzocht, de tegenstrijdig heid tusschen de door hem uitgesprokene excom municatie en de wetten van het land op te heffen. Parijs, 14 Maart. De Nationale Vergadering heeft heden de wet tegen de Internationale aan genomen en zal morgen de beraadslaging over de begrooting beginuen. De Vergadering zal waarschijnlijk van 28 Maart tot 28 April op recès scheiden. Londen, 14 Maart. In 't Lagerhuis heeft Glad stone aan Disraeli geantwoord, dat hij nog geen officieel bericht had ontvangen van de aankomst van een antwoord uit YVashiogtou. Hij geloofde, dat het stuk dien morgen aangekomen en thans in handen van den heer Schenck was. Parijs, 14 Maart. De Prins eu de Prinses van Wales zijn gisterenavond naar Marseillle ver trokken. Berichten uit Spanje melden, dat de regeering het leger bijeentrekt en de nationale garde ODt- wapent. De koning, zegt men, is besloten, het tot een strijd te laten komen, om zich op den troon te handhaven. Versailles, 14 Maart. De behandeling van de petitiën der bisschoppen is weder uitgesteld. De heer Fournier vertrekt hedenavond naar Rome. Bfew-ïorh, 14 Maart. De republikeinen vaD Rhode-Island, Kentucky en Wisconsin besloten de regeering te ondersteunen en verklaarden zich voor eene herkiezing van president Grant. Plsa, 14 Maart. Bij de begrafenis van Mazzini waren 12,000 personen aanwezig. Men merkte deputatiën op van studenten, provinciën, gemeen ten, werkliedenverenigingen en vrijmetselaars. Er is bij het graf niet gesproken. Weenen, 15 Maart. De Wiener Ztg. bevat een keizerlijk patent van 13 Maart, waarbij de Bo- heeinsche landdag ontbonden en de onmiddellijke voorbereiding der nieuwe verkiezingen gelast wordt. De nieuwe landdag wordt tegen 24 April bijeengeroepen. iVIarlrt berichten. Amsterdam, 15 Maart. J. Galatz 194; N. Ga- latz 185; Petersburg 180, 182; Mei 182, 181; Oc tober 190. Raapolie 6/w. 46%; vliegeud 4554 Mei 45, 445j, 4514; Sept.,. Oct., Nov., Dec. 42, 4114, 4154. Lijn olie 6w 3954; vliegend 38%; April 3814 Mei 38%; Sept., Oct., Nov., Dec. 3854. Hennepolie 6/w. 4414; vliegend 43. Raapkoeken 85, 95. Lijnkoe ken 13, 15%. Gremeeuteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Leiden, 4 Maart 1872. Ter Tervulling der vacature van 2den hulponder wijzer der 3de klasse aan de openbare school n°. 1 voor minvermogenden, ontstaan door de bevordering van den hulponderwijzer J. J. van Tertholen, hebben wij, in overleg met den hoofdonderwijzer dier school en den distriets-schoolopziener, een drietal opgemaakt, hetwelk wij ons de eer geven u bij deze aan te bie den, met verzoek om daaruit de benoeming te doen, als: 1°. Pieter Antonie Biegman, 2'. Krijn Missel, en 3°. Johannes Gijsbertus Enders, de beide eersten alhier, de laatste te Gorincbem werkzaam. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 11 Maart 1872. Gelijk u bekend ia werd door uwe vergadering van den 19den October jL bet besluit genomen tot de oprichting van eene school voor voorbereidend on derwijs voor kinderen (jongens en meisjes) van 6 tot 9 jaar, ten einde te voorzien in het bestaande plaats gebrek op de beide openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs der 2de klasse, en werd bij de vaststelling der begrooting voor het loopendejaar eene som van f 17000 voor dat doel beschikbaar ge steld. Thans is de tijd genaderd om tot de uitvoering van het genomen besluit over te gaanwenschelijk toch ia het, dat het te bouwen schoollocaal tegen bet aanstaande najaar gereed zij en in gebruik kunne worden gebracht, »n derhalve zal spoedig met het bouwen een aanvang bebooren te worden gemaakt. Om daartoe te kunnen overgaan, dient allereerst te worden vastgesteld de plaats waar de school zal wor den opgericht. De vraag welk terrein daarvoor het meest geschikt zoude zijn, beeft bij ons collegie een punt van ernstige overweging en veelzijdige beraadslagingen uitge maakt, en om tot een gewensebt resultaat te geraken, zijn door ons de bevoegde autoriteiten geraadpleegd. Bij bet ter zake door ons ingesteld onderzoek werden, zooals in den aard der zaak ligt, verschei dene terreinen, die in aanmerking zouden kunnen komen, ter sprake gebracht. Wij achten bet niet ondienstig met een enkel woord van die verschil lende plannen melding te maken, ten einde uwe vergadering kennis drage van de bezwaren die tegen de meeste daarvan gerezen zijn, en tevens om de hierna te melden voordracht van ons collegie, waar toe wij na rijp beraad hebben besloten, te recht vaardigen. fcln, de eerste plaats dan liebben wij onze aandacht gevestigd op het Pieterskerkplein. Een ingesteld on derzoek bracht evenwel al spoedig de ongeschiktheid van dit plein voor het omschreven doel aan het licht. Het is van rondom ingesloten door hooge ge bouwen en daarom alleen reeds minder aanbevelens waardig, maar bovendien zou do fundering heiwerk vereischen, en het gebouw op zich zelve moeten staan, hetgeen ook met het oog op den aldaar aan wezigen grafkelder tot groote kosten aanleiding zoude geven. Vervolgens kwam bij ons college in aanmerking de Vestwal bij de voormalige Koepoort. De bezwaren evenwol, die ook tegen dit terrein bestonden, bleken van overwegenden aard te zijn. De kosten voor aan plemping van den grond en van fundering daaraan verbonden, zijn belangrijk te noemen, terwijl dat terrein gelegen is aan het uiteinde der gemeente en alleen toegankelijk over hooge en steile bruggen. In de derde plaats werd de Ruïne genoemd, als bij uitnemendheid geschikt voor het beoogde doel. Ook dit plan konevenwel onze goedkeuring niet wegdra gen en wel voornamelijk op grond van twee redenen; vooreerst het gebruik hetwelk daarvan door het gar nizoen gemaakt wordt, en waarin in de eerste jaren wel geen verandering gebracht zal worden, en ver volgens de overweging dat de Ruïne eventueel zou kunnen bestemd worden voor de oprichting van academische gebouwen, op welk punt de aan dacht van den Raad door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken in der tijd gevestigd is geworden. Ten slotte hebben wij ©ns oog laten vallen op het plein gelegen naast het Nosocomium Academicum op de Oude Vest. Het bleek ons al spoedig dat tegen de eventuëele oprichting van het schoollocaal aldaar geene bedenkingen van overwegend belang geacht kondon worden te bestaan, gelijk zulks teu aanzien van de andere bovengenoemde terreiaen, naar onze meening, het geval was, zoodat wij tot de overtui ging zijn gekomen, dat dit terrein geacht kan wor den bij uitnemendheid bruikbaar en geschikt te wezen en wij gemeend hebben onze keuze daarop te moeten bepalen. Alvorens evenwel ons voorstel aan de beoordeeling van uwe vergadering te onderwerpen, hebben wij daaromtrent de Plaatselijke Schoolcommissie, alsmed* naar aanleiding van art. 14 der wet van 1 Juni 1865 (Stbl. n*. 58) en ter voldoening aan eene ter zake betrekkelijke circulaire van de Regeering den heer Inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor deze provincie gehoord. Blijkens de"ter visie gelegde stukken heeft de eerstge noemde autoriteit, de Plaats. Schoolcomm. tegen het doorjons collegie voorgesteld plan twee bedenkingen in het midden gebracht, met namede talrijke bordeelen die zich bevinden in de tot het plein toegang ver- leenende stegen, en vervolgens de onzekere toekomstige bestemming van bet Nosocomium Academicum. Het eerstgenoemd bezwaar wordt evenwel, onzes inziens, grootendeels opgeheven, doordat, blijkens de schetsteekening, die wij van de te bouwen school hebben doen opmaken, de toegangen tot de school allen zullen uitkomen op de Oude Vest, terwijl wij ten aanzien van de in de tweede plaats gemaakte bedenking de vrijheid nemen te verwijzen naar het aan het slot van dit rapport gedaan voorstel. Ook aan den Inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht was, gelijk boven door ons werd mede gedeeld, kennis gegeven van ons voornemen om op meergenoemd plein eene schooi op te richten, met uitnoodiging om zich door eene locale inspectie van het terrein te komen overtuigen in hoeverre daartegen uit een hygiënisch oogpiint bezwaar zou kunnen bestaan. Bij dien ambtenaar bestond evenwel, blijkens het door hem uitgebracht rapport, tegen ons voor nemen uit een hygiënisch oogpunt geenerlei bedenking, onder de voorwaarde dat het academisch ziekenhuis, wanneer het aan zijne tegenwoordige bestemming zou zijn onttrokken, met werd bestemd tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Wij nemen thans de vrijheid uwe vergadering voor te stellen om, zich vereenigende met onze voortbracht, te bepalen dat de nieuwe voorbereidende school geplaatst zal worden op het plein naast het Nosoco mium op de Oude Vest, eu om tevens, ten einde aan het verlangen vau den geneeskundigen Inspecteur gevolg te geven en te gemoet te komen aan het in de tweede plaats door de Plaatselijke Schoolcommissie geopperd bezwaar, het besluit te nemen dat het academisch ziekenhuis, wanneer het aan zijne tegen woordige bestemming zal zijn onttrokken en mitsdien aan de gemeente Leiden zal zijn overgedragen, niet zal worden gebezigd voor de verpleging van personen lijdende aan besmettelijke ziekten. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz, Leiden, Maart 1872. De Commissie van Financiën vereenigt zich met het door Burgemeester en Wethouders uitgebracht rapport op het verzoek van P. C. Maks, om vijf maanden afschrijving der plaatselijke directe belasting, waarvoor hij over het jaar 1871 was aangeslagen, en heeft de eer u te raden de daarbij voorgestelde af schrijving ad 13.38 te verleenen. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Finanaiën, enz. Leiden, Maart 1872. De Commissie van Financiën heeft onderzocht den in hare handen gestelden suppletoiren staat van be grooting en eenen staat van af- en overschrijving van het Werkhuis over 1871. Daarop geene bedenkingen hebbende, raadt zij u die goed te keuren. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Financiën, enz. [De suppletoire begrooting bevat de volgende posten: Inkomsten. N°. 1 Batig saldo der vorige rekening ƒ37.66; n#. 4 Giften ƒ108.99; n°. 5 buiten gewone ontvangsten ƒ437.18. Totaal ƒ583.83 Uit gaven: N°. 13 Voeding 250.93'^; n*. 14 Licht eo brandstoffen 219.20%; n°. 16 Uitdeelingen/108.99 n\ 17 Batig slot ƒ4.70. Totaal ƒ583.83. Bij den staat van af- en overschrijving op do begrooting voor 1871 wordt voorgesteld de som van 177.10'/, af te schrijven, als: van volgnummer 6, Nadeelig saldo fl63.2Ql/t, en van volgnummer 9, Gereedschappen voor den arbeid ƒ13.84, en die som over te schrijven op volgnummer 7. Onderhoud van gebouwen 123.13*/,, en volgnummer 14, Licht en brandstoffen ƒ53.97.] De Commissie van Financiën heeft geene beden kingen tegen de in hare handen ter onderzoek ge stelde rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier over 1871. Zij heeft de eer u te raden die goed te keuren in ontvang, ad ƒ475.00 uitgaaf, tf 438.73 zoodat van de toegestane gelden niet is gebruikt 36.27 hetgeen de renaanten in korting zal strekken van de toelage over 1872. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Financiën, ene. Leiden, 6 Maart 1872. De Commissie van Fabricage heeft de eer op het request van P. Kooreman Pz. te berichten, dat de grond, die geheel ter bebouwing, met vijf of zes woonhuizen, wordt verlangd, is het open plein buiten de Zijlpoort aan den Ouden Rijn, bij de grensschei ding tusschen deze gemeente en de gemeente Lei derdorp gelegen, ter openbare dienst bestemd en strekkende voor losplaats voor hooi- en turfschepen, gelijk tot buitenhaven van alle vaartuigen, bijzonder voor den aanvoer van turf ten dienste der fabrieken, binnen deze gemeente en daarbuiten, ook als los plaats van schepen voor de lammerenmarkt; dat dit plein reeds twee eeuwen lang ter openbare dienst is bestemd geweest, nadat in 1672 de aldaar ge bouwde Stads-Herberg, die krachtens verdrag van 21 Mei 1647 ten dienste strekte van de reizigers, die gebruik maakten van het toen bestaande veer op Haarlem en Amsterdam, werd afgebroken. De Commissie meent, dat het gemis dezer losplaats voor den handel bezwaren zou opleveren, die haar grond geven om het nemen eener afwijzende be schikking aan te raden. De Commissie van Fabricage, enz. Aan HH. Burgemeester en Wethouders. JLAATOTE BERICHTEN. Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 15 Maart. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn al de amendementen van den heer Godefroi c. s. op artt. 3336, waarin het stelsel eener meer zelf standige werkzaamheid der rapporteurs en eene betere voorbereiding der wetsvoordrachten is geformuleerd, met geringe meerderheid van stem men aangenomen. De verdere voortzetting der behandeling van het reglement van orde is bepaald op morgen te elf uren. 's-Graveniiage, 15 Maart. Bij Koninklijk besluit van 13 Maart 1872 N°. 27 zijn benoemd totontv. der registratie en domeinen te Onderdendam, de heer F. H. Kok, thans te Schagenle Sittard, de heer G. H. Peters, thans te Oirschot; teOirschot, de heer G. J. A. Huiskes, thans surnumerair. Door den Koning is met ingang van 1 April 1872 pensioen ad 600 's jaars verleend aan de Weleerw. heeren L. van der Dussen, pastoor te St. Michielsgestel (Noord-Brabant), J. B. Wesse- lingh, idem, te Kwadendame (Zeeland). THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 6 O. 8 n. 12 n. 4i Q. 5 u. 8 u. 10 u. DoQd. 47° 44' 41- Vrijdag 38* 40° 54' 54° Donderdag-morgen 5 u. Z. O.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3