m I foe oil N°. 3708. A0. 1872. Maandag 11 Maart. PRIJS c EN EIDSCH n DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT.1 Voor Leiden per 3 ma&nden.ƒ3.00. Franco per post.. iiv.J3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DBR AUVKRTEMIIKS Voor iederon regel.0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. >Fï. Gete *peie; STADS-BERICHTEN. dsche 1 le MTIOMLE MILITIE. t toen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 'abrij-'LEIEEN doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeen komstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1S61 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden op Maandag den 11 den Maart 1872, des namid- te één uur, voor de lotelingen die de nommers tken hebben van n°. 1 tot n°. 150; op Dingsdag den 12den Maart 1872, des namid dags te liuee uren, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 180 op Woensdag den 13den Maart 1872, des namid- dags te één uur, voor hen die getrokken hebben van 131 tot n°. 250; op Donderdag den 14den Maart 1872, des namid dags te één uur, voor hen dit getrokken hebben van n°. 251 tot n°. 337; en zulks in een der vertrekken van het Raad- huls dezer gemeente. Zit herinneren voorts, dat in de gemelde zitting voorlden Militieraad moeten verschijnen: l°.II)e vrijwilligers voor de militie; 2'.[De lutelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien raad niet zijn ver- - schenen, gehouden worden geene redenen tot vrij- - stelling te hebben en voor de dienst worden aange- I weien, terwijl het niet ontvangen van een oproe* pingsbillet niet ontheft van de verpligting tot het verachijnen voor den militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling ge vorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing e Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeeater. E. KIST, Secretaris. IIeiden, 2 Maart 1872. MTIOAALE MILITIE. JlURG-EMEESTER en WETHOUDERS van llDEN, Belet op art. 150 der Wet op de Nationale Mi- van den 19den Augustus 1S61 Staatsblad n°. 72) Koodigen de lotelingen dezer gemeente uit, die clangen bij de Zee~mllitie te dienen, zich daar ;oe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voormiddags tien en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Maart 1872. else' po tl' Lelden. 0 Maart. Wat wij van den aanvang vreesden is gebeurd. Eane coalitie heeft zich tegen de wet op de coa- litiën gevormd. Conservatieven, clericalen, gema tigd liberalen en eenige geavanceerden hebben gezamenlijk er toe bijgedragen dat over art. 1 van het ontwerp, nadat de Minister nog ter vol doening aan sommiger bezwaren eenige wijzi gingen had overgenomen of aangebracht, de stem men staakten (36 tegen 36) zoodat heden eene overstemming plaats heeft. De heer Beyma bad zijn ingrijpend amendement bij den aanvang der zitting ingetrokken om, gelijk hij zeide, het lot vaü de wet niet in gevaar te brengen, maar zoowel hij als de heer van Houten stemden tegen oh- 1, dat zij niet naar hun zin geredigeerd ach ten, en gaven daardoor steun aan de bepaalde aaneensluiting van al de andere elementen van oppositie tegen de geheele wet. Zie hier de geheele stemlijst over het art. 1, het door de Regeering was voorgesteld: ■w, de heerenvan Akerlaken, Gevers Deynoot, Dumbar, Idserda, Hingst, Jonckbloet, van der Matsen de Sombref, Gratama, Lenting, Rutgers, dberg, Dam, Bredius, Viruly, Stieltjes, de Roo, gsma, Blom, Cremers, Moens, van Eek, Zylker, tan Delden, de Bruyn Kops, van Kerkwijk, Fran- 560 v. d. Putte, Westerhoff, Kappeijne van Cop- Pallo, van der Linden, Heemskerk Bz., Mackay, Bombach, de Jong, Smidt, Mirandolle en de Voorzitter. legen, de heerende Bieberstein, Begram, Har- den broek, Storm van 's Gravesande, de Brauw, tan Houten, van Nispen van Sevenaer, Hoffman, C. van Nispen, Heemskerk Az., Luijben, Wint- êons, Haffmans, Smits, van Kuyk, 's Jacob, van Does, van Foreest, Nierstrasz, Verheijen, Borret, van Zinnicq Bergman, van Voorthuysen, tan Naamen van Eemnes, Arnolts, van Sype- 8'eijn, van Wassenaer van Catwyck, van den Heuvel, Saaymans Vader, Heijdenrijck, van Zuy- len, van Reenen, van Beijma, Kien, van Loon en Godèfroi. Voor dit resultaat is nu een gansche week ^aa den nationalen tijd (zoek gemaakt. Vervolgens kwam er een saai debat over het sedert 2 jaren aanhangig en telkens ook door stemstaking eü torpedo-amendementen onafgedaan gebleven ontwerp houdende straf bedreiging tegen de vernieling en onbruikbaarmaking van schepen enz. door andere dan in de artt. 434 en 435 Wetb. van Strafrecht genoemde middelen baraterie Nieuwe juridieke verhandelingen van de heeren de Lange en Godefroi, wier voorgesteld amende ment, door den Minister bestreden, niettemin met 62 tegen 4 stemmen werd aangenomen, en daarna het geheele ontwerp evenzeer met 66 tegen 1 stem. Wij vestigen de aandacht op het concert, dat Dinsdag a. s. in de Nieuwe Stadszaal door de stafmuziek van de grenadiers en jagers onder directie van den heer Dunkier zal gegeven worden. Wij onderschrappen deze woorden, omdat het inderdaad nog geheel iets anders is, de grenadiers van Dunkier dan de, grenadiers onder Dunkier te hooren spelen. Het is voor Leidens burgerij een uitzondering, het volle korps te kunnen hoo ren onder directie van den Meester. Dat zij deze uitzondering derhalve niet ongebruikt late voorbij gaan en door een talrijk bezoek den heer Dunkier bewijze, dat ook hier nog steeds zijn welver diende roem op prijs wordt gesteld. Wij hopen te meer, dat bij deze gelegenheid de groote zaal zich zal vullen alsof het nog de vroegere kleine Gehoorzaal ware, omdat, zooals wij weien, moeite noch kosten door den heer Feun zijn gespaard, om het beroemde muziekkorps een waardige ontvangst te bereiden. De smaak vol aangebrachte decoraties en het frissche groen zullen voorzeker veel bijdragen om ook het ge zicht te doen deelen in het genot, dat in zoo mime mate voor het gehoor is weggelegd. Hedenmorgen te acht uren reed een voerman met een zwaar met hooi beladen wagen tegen de leuning van de Paauwbrug, zoodat de wagen omsloeg en de man deerlijk gekwetst naar bet gasthuis is moeten vervoerd worden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 146 tot 162 vol wassen personen en van 65 tot 77 kinderen. In de eergisterenavond te Utrecht gehouden vergadering van de Ned. Gustaaf Adolf-Vereeni- ging, afd. Utrecht, is o. a. herkozen tot bestuurslid prof. v. Oosterzee, en als medebestuurder, voor den heer Schluter, die bedankt had, Mr. T. M. Roijaards. Vervolgens is gesproken over het op richten eener Vrouwenvereeniging, zooals die reeds te 's-Hage, Amsterdam en Rotterdam werk zaam zij o, en besloten dit punt in eene eerstvol gende vergadering nader te behandelen. Door den voorz. werd mededeeling gedaan, dat de Utr. afd. zich in een voortdurenden bloei mag verheugen en hare financiën in staat waren om aan onderscheidene gemeenten in en buiten Neder land hulp te verleenen. D Op de visscherijen onder de gemeente Wer kendam zijn reeds elften gevangen, welke tot hooge prijzen van de hand gingen. Waarschijn lijk zal ze niet goedkoop worden, daar Frankrijk dit jaar meer zal trekken dan verleden jaar, toen het vervoer niet gemakkelijk was. Men meldt uit 's-Hertogenbosch als een sterk bewijs van een vroeg voorjaar, dat de nachtegaal zich reeds in die streken onderscheiden malen liet hooren. Gewoonlijk is dit eerstin het middeD van April het geval. Te Rhenen overleed dezer dagen de heer Dr. H. Menso, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oad-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, lid van den gemeenteraad en oud-bur gemeester van Rhenen. Dezer dagen is te Zwolle op 73jarigen leeftijd overleden Mr. J. A. G. BarOD de Vos van Steen- wijk van den Havixhorst, oud-commissaris des Konings in de provincie Drenthe, ridder der orde van de Eikenkroon. Aan de ijverige nasporingen der politie te Mid delburg is bet gisterennacht mogen gelukken den dader van den diefstal bij den makelaar de B. te ontdekken en in verzekerde bewaring te nemen. Op zijne aanwijzing is bijna al het gestolene, dat in zijne woning verborgen was, teruggevonden. Onlangs hielden eenige bakkers te Assen eene vergadering, ten einde middelen te beramen om met de bakkerij der vverkliedenvereeniging te kunnen concurreeren. Een hunner, die het brood goedkooper wilde stellen en daartoe was over gegaan, werd door een zijner kunstbroeders op een pak slagen onthaald, waarvoor deze voor de arrond.-rechtb. te Assen terecht stond. Het O. M. eischte veroordeeling tot eene gev. van 15 dagen. Eene vreeselijke gebeurtenis heeft dezer dagen tusschen Waalre en Valkensvvaard plaats gegre pen. Op de spoorwegbaau, tusschen genoemde plaatsen, is het misvormde lijk gevonden van zekeren C wonende op 't zoogenaamd kas teeltje te Waalre. Is de man bij ongeluk op de rails gevallen, juist toen de trein van Luik naar Eindhoven passeerde of heeft de ongelukkige, zoo als men vermoedt, getracht een einde aan zijn leven te maken? Ontzettende vraag, waarop wij niet kunnen antwoorden. Men beeft, op het sein van de spoorwegwaebtster, op dit punt, den trein gestopt en het bijna onkennelijke en deerlijk misvormde lijk van den rampzalige gevonden. De aanblik was allerbedroevendst: een gedeelte van het lichaam was gedeeltelijk afgescheurd. Een gerechtelijk onderzoek is dadelijk, op de eerste tijding van het ongeval, ingesteld, maar zal on gelukkig niets kunnen bevestigen dan een vree- selijken, hetzij moed willigen of ongel ukkigen dood. (Pr. Nb.) Door een lid der Amsterdamsche kiesvereeni- ging Burgerplicht werd per post een brief verzon den, aldus geadresseerd „Aan den Weledelen Heer H. F. BODEMAN, Secretaris der kiesvereeniging Burgerplicht, Hier." Die brief werd door een intelligent beambte bij het postkantoor te Amsterdam naar Weenen gezonden. Hij schijnt namelijk voor het woord „Hier" te hebben gelezen WienNu is het na tuurlijk voor het publiek moeilijk om, zonder het schrift te zien, te oordeelen of dat zoo ondui delijk was, dat de H voor een W de r voor een n kon worden aangezien. Maar dat is eigenlijk onverschillig voor de waardeering van dit feit. De hoofdzaak is dat een Amsterdamsch postbe ambte de kiesvereeniging Burgerplicht te Weenen zoekt! En nu is het een hoogst opmerkelijk ver schijnsel, dat de postadministratie te Weenen, bij wie de Amsterdamsche kiesvereeniging Bur gerplicht wel niet bekend zal zijn, in deze een lesje gaf aan de postadministratie van Amsterdam. Deze toch zond den bewnsten brief naar Amster dam terug, met een teeken vóór het woord: „hier", dat de Amsterdamsche confraters wel moest doen begrijpen dat zij den heer Bodeman en de kiesvereeniging Burgerplicht niet te Weenen, maar hier d. i. op hun eigene plaats moesten zoeken I (IV. H. Ct.) Door den heer Bonaventure F. Slaus te Smyrna zijn, bij wijze van zekere hulde aan zijn vader land, aaD het ministerie van Binnenlandsche Za ken een groot aantal exemplaren toegezonden vao twee door hem uitgegeven geschriften. Het eene getiteld: Étude sur Smyrne, is door hem vertaald uit het Grieksch (de schrijver is Constantin Ico- nomos), maar hij heeft daaraan zooveel aantee- keningen toegevoegd, dat wij waarlijk niet weten wat interessanter is, het eigenlijke werk of de appendix. Het andere werk is oorspronkelijk en getiteld: Quelques mots sur la reponsabilité mèdicale. De bedoeling van den schrijver is dat een of meer exemplaren van deze geschriften worden geschonken aan openbare boekerijen, en aan de voornaamste instellingen van openbaar onderwijs. Eene openbare mededeeling dunkt ons geenszins misplaatst. {Am. Ct.) Naar men weet, zal het fregat met stoomver- mogen, Admiraal van Wassenaer, dat Donderdag naar zee is gegaan, ter plaatse zijner bestem ming, de wateren van de kust van Guinea, zich vereenigen met de twee daar reeds aanwezige schroefstoomschepen der Kon. Ned. Marine de Citadel van Antwerpen en Het Loo. De aldus samen gestelde divisie, bestemd ter bescherming van de overdracht der kust aan Engeland, is bemand met 750 koppen. Door den Minister van Justitie is de volgende circulaire aan de procureurs-generaals bij de Gerechtshoven toegezonden „lk heb de eer UEG. te berichten, dat dat ge deelte mijner resolutie van 6 December 11. N'. 110 5de afd., waarbij aan den exploiteerenden beambte is opgedragen, om vóór of onmiddellijk na het doen van het exploit, bij ontstentenis van den plaatselijken of garnizoens-kommandant, daar van kennis te geven aan den Burgemeester der Gemeente, alwaar de militair tijdelijk verblijf houdt, kan worden gehouden voor vervallen. Ove rigens blijft die resolutie van kracht. Ik verzoek UEG. daarvan mededeeling te doen aan den amb tenaar van het Openbaar Ministerie in uw res sort. Te Lowestoft heeft eeu poklijder in een vlaag van waanzin zijn 20jarige vrouw vermoord, die vau dezelfde ziekte nog niet geheel hersteld was. Uit Breda meldt men „Er komen alhier nog steeds zoovele vreemde lingen, om den graaf van Cbambord hunne op wachting te maken, dat het logement de Kroon hun allen geen logies kan verschaffen, maar naar andere logementen moet verwijzen. De graaf Gruau de la Barre, die insgelijks verzocht had te worden toegelaten, is niet ontvangen en evenzeer is eene door hem toegezonden brochure niet aangenomen." Volgens l'Ami du Limbourg zou de Maastrichtsch bevolking gaarne zien, dat de graaf de Cham bord zich daar ter stede voor eenige weken vestigde. Het blad stelt daarom voor eene deputatie naar Breda af te vaardigen, om hem de gastvrijheid van Maastricht aan te bieden. Waarschijnlijk zal een dergelijke deputatie door de Bredasche leve ranciers van den graaf minder gul worden ont vangen. De afdeeling voor Taal-, Letter-, Geschiedkun dige en Wijsbegeerige Wetenschappen der Konink lijke Academie van Wetenschappen, zal eene gewone vergadering houden op Maandag den Uden Maart e. k., des Damiddags te kwartier over twaalven in het gebou w der Academie Trip. penhuis), te Amsterdam. De kapitein-luitenant-ter-zee Jhr. M. W. Bo- wier en de iuitenant-ter-zee der lste klasse J. J. de Hart, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indiê, en van daar respectieve lijk den lsten dezer en den 29sten Februari jl. in Nederland teruggekeerd, worden met die tijd stippen op non-activiteit gesteld. Met ingang van den lsten April aanstaande is benoemd tot directeur van het vereenigd post en telegraafkantoor te Weesp, H. C. van der Horst, tot dusver directeur van het telegraaf kantoor aldaar. BINNENLAND. 's-Gravenhaok, 8 Maart. Gisterenavond had er weder eene vergadering plaats van de uitvoe rende commissie tot feestviering van den lsten April. De President, kolonel Boers, deelde aan de Vergadering mede dat wegens den korten tijd die voor de inschrijving was opengesteld tot hier toe niet waren bijeengebracht de10,000 die men berekend had voor de uitvoering der allegorische voorstelling der Watergeuzen te behoeven, maar dat slechts de helft was verkregen. Men zou in- tusschen voortgaan met het inzamelen van gelden. Na discussie werd de commissie voor de feestvie ring met eenparige stemmen besloten ook na de gedane mededeeling de feestviering niet op te geven, maar die op beperkte schaal bij dag en avond iu de Maliebaan te houden. Men zou de inschrijvers iu de gelegenheid stellen de gelden voor de groote feestvieriug bestemd, zoo zij dit mochten verkiezen, terug te ontvangen. Het voornemen is nu om de Maliebaan met banieren, vlaggen, inscriptiën enz., te versieren, in het mid den van dat veld een eerenaald op te richten; voorts volksvëriiiakelijkhèden te houden, illumi natie te ontsteken en het feest met een vuurwerk te besluiten. Hedea stoiid alhier terecht eene 20jarige schoonmaakster die in den voormiddag van den 23sten Dec. jl., tijdens zij tegen betaling alhier werkzaam was, met behulp van een sleutel die niet daarvoor diende eene lade van een kastje opende en zich uit een zakje f 5 toeeigende, daar-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1