derlani gieusj Jen St; tij fa a"g, van ,t zij dn bedienden enz. in eene an- iandeh;(jch met zijn gezin, igelegt jgjc gemeente metterwoon vestigt, zijn domicilie om tLaar deze gemeente over, ook al ware het dat hij in de plaats, welke hij verliet, eene kamer had gehuurd om daarvan nu en dan gebruik te maken. Ik verzoek u toe te zien, dat art. 25 der wet Sjhet personeel, wat de aanslag wegens dienst een en paarden aangaat, overeenkomstig de voorgaande beschouwingen worde toegepast." raait ter-ü in <1>. rar w ignat imiss- pötdc. rt vt md t Ie he :r li iu dt politie! Bij het afdanken van de schutterij op gis- (Wili JeïgBj vverd een schutter, die straf moest onder- (j0or den bode van den schuttersraad, bij gestaan door twee politie-agenten, gearresteerd, maar door eenige schutters en ook door andere personen uit de handen der arrestanten bevrijd. Hen verzekert, dat er eene vervolging tegen sommige dier ontzetters wordt ingesteld. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is toegezonden eene nota van wijziging op hei reeds vroeger aan haar toegezonden wets ontwerp houdende wijziging der wetten van 19 Augustus 1861 Slbln°. 72) en vau 22 April 1864 [Slbl. n». 22) betrekkelijk de nationale militie. peze wijziging strekt: 1°. om aan art. 127 der Wet van 19 Augustus 1861 (S(6f. n°. 72) als nieuwe zinsnede toe te voegen, hetgeen volgt: Aan de loiiiugen, die na hunne aanwijzing voor den dienst of inlijving bij de militie in een toestand gera- n isc ken, die, ware bij vroeger ontstaan, hun recht •cons; zon hebben gegeven op de vrijstelling bij art. 47 of lbtj art. 48 toegekend, wordt op hunne aanvrage door Ons, voor hun geheelen diensttijd ontheffing van den werkelijken dienst verleend. 2'. Art. 185 der wet van 19 Augustus 1861 wordt gelezen als volgtMet boete van f 200 tot f 500 en gevangenisstraf van 2 tot 4 jaren, te zamen of afzonderlijk, wordt gestraft hij, die zich door moedwillige verminking voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of doet maken. Als toelichting van deze beide wijzigingen zegt Ifede ÓejKegeering dat zich meermalen het geval voor- innit; doet dut een loteliog na zijne aanwijzing voor eeket den dienst of inlijving bij de militie, door het over- n Eer-'lijden van zijn broeder, eenige zoon wordt, of dal, heizij daardoor of door vrijwillige in dienst- I treding, van het getal broeders een grooter deel tot den dienst is geroepen, dan de wet eischt. De billijkheid vordert de in zoodanig geval gekomen elingen, indien zij dat verlangen, voor hnn rigen diensttijd van den werkelijken dienst te rheffeo en dat de straf tegen moedwillige ver- tnioking bedreigd bovenmate zwaar is, en ver ging van die straf noodig geoordeeld. |Utrecht, 6 Maart. In de vergadering van het ludeutencorps op gisterenavond is besloten: dat de som van circa f 260, door vrijwillige bijdragen bijeengebracht, namens het studenten corps, zal worden ter hand gesteld aan de Utrechtsche commissie voor 1 April, met bepa ling, die bet liefst te doen dienen voor het asyl; 2". den dies nalalis dit jaar op 22 Maart te vie ren en serenades, die sedert geruimen tijd op n deD den dies niet meer gebracht werden, ditmaal wel teuii aan te bieden, en wel aan den aftredenden rec- :htet tor eQ abactis, aan den nieuwbenoemden rector en abactis van den academischen senaat, en aan de hoogleeraren Opzoomer en Kerkholl; 8J. dat, bij genoegzame deelname, ook het stu denteucorps door een groep, bij den optocht op llApnl e. k., zal worden vertegenwoordigd. (IV. R. Ct.) Fraserer, 4 Maart Naardien er doorgaans ieder najaar door de landbouwers in Franekera- deel en Barradeel wordt geklaagd over den overlast en de schade, die zij hebben van het nadoden der aardappelakkers en landen, circuleert thans in die gemeenten ter onderteekening een adres aan den Minister van Justitie, waarbij de aandacht op deze zaak gevestigd en verzocht WOrdt te zorgen, dat zij voortaan in hunne rech ten, eigendommen en bezittingen worden be schermd en in ongestoord bezit daarvan blijven gehandhaafd. Het kwaad deed zich vooral in het najaar van 1871 voor, toen gansche benden van manueD, vrouwen en kinderen, gewapend met vorken, spaden, griepen, houwers enz. de akkers omwoelden en verwoestten, waarbij niet zelden ook de pas gezaaide of ontkiemende winter granen niet werden ontzien. Daarenboven werden do aardappelhoopen, die op het open veld en soms op verren alstaod van de erven waren, dikwijls beroofd, vernield, ontbloot en beschadigd, ^ndcr dat de eigenaars in staat waren dit te verhinderen, terwijl de politie eveniniq bij machte W&s dit te beletten. 'man- iruari oning icante astio- aamd zsid ltlijke i aan der ïmer- ns ruk- tslag rden wet, etlig jaars leen elke dag slui- nsel van wet lijne men eldt lats. leu! I d iet ;eni om gen, iats. ing, de ge ien in aar be- ite, cn, nte ge- an. ats is 'g' BU1ÏENJL.A1V1). Frankrjjk. Eenheid. Surveillance. drukt; de kolonel is volgens den graaf „een held." De correspondent vroeg, Óf het waar was, dat de graaf vertrok naar den Haag, waarop deze antwoordde, dat bij nog volstrekt geen plannen had gemaakt; dagelijks kwamen er nog „vrienden" naar Breda, in weerwil van zijn verzoek om in Frankrijk te blijven. Een honderdtal afgevaar digden hebben te Antwerpen den graaf een be zoek gebracht, waaronder velen die niet tot 's gra ven partij behoorden. Toen de correspondent den graaf van zijn op volger sprak, antwoordde deze: „Gij kent mijn erfgenaam. Ik heb geen keuze: 't is hij, dien de Voorzienigheid beeft aangewezen, omdat deze heeft uitgemaakt, dat de oudere tak der Bourbons met mij zal uitsterven. Bestaat de fusie niet? De priusen van Orleans zijn mijn kinderen." De graaf gaf den corresponded vrijheid dit ouderhoud te publiceeren, op voorwaarde echter dat hij niet zou handelen als de correspondent van de Times, die hem dingen liet zeggen, die nooit over zijne lippen gekomen waren. Men leest in het Jouraat de Dieppe: Het gerucht van eene voorgenomen landing der Bonapartisten op onze kust vindt meer en meer geloof. Gewa pende douaniers patrouilleeren dag en nacht, om volgens den een de ontscheping van den ex- keizer, volgens den ander het binnensmokkelen vau kanten te beletten. Zooveel is zeker, dat er eene buitengewone beweging bij de marine op gemerkt wordt, die in last schijnt te hebben het kanaal te surveilleeren. Dultsohland. De Poolsche partij. Een ongeluk. I De Liberli heelt een zijner correspondenten naar Breda gestuurd om een bezoek te brengen aan flpn graaf van Chambord. Het gesprek, dat deze met het zich noemende hoofd der Bourbons heeft ge- houden, liep grootendeels over den laatsten oor log. De graaf deelde daarbij o. a. mede, dat hij te Antwerpen een bezoek had gehad van den kolonel Charette, ex-bevelhebber der Pauselijke «ouaven, dien hij met warmte de hand had ge- Uit Posen heeft men berichten ontvangen, zegt de Bank- und Handelszeilung, welke op onweerleg bare wijze aantoonen, dat de Poolsche partfj in die provincie zich op de nauwste wijze heeft ver bonden met Polen in Gallicië. Dit is geschied met het doet, om in de eerste plaats het plan door te drijven, ter verkrijging van autonomie voor Posen, zooals het geval is geweest metOostenrijksch Gallicië. Wijders hebben de jongste huiszoekingen, in Posen bewerkstelligd, de bewijzen aan het licht gebracht, dat daaraan nog andere verder reikende plannen zijn verbonden. Het voornemen is opge vat door de Poolsche partij en daarbij wordt zij krachtig ondersteund door de katholieke gees telijkheid om Posen los te scheuren van bet Duitsche rijk. Het is aau de hooge regeering ge bleken, dat zoowel de regeeringspresident als de landraden in de provincie Posen, de zaak van veel minder gewicht hebben beschouwd dan werkelijk het geval behoorde te zijn. Thans echter wordt verdubbelde aandacht aan deze quaestie gewijd. De instructiën, aan autori teiten in de provincie gezonden, schrijven voor, dat de nauwkeurigste inlichtingen aangaande de zaak zelve en de daarbij betrokken personen moe ten ingezonden worden. Opmerkelijk is bet, dat de rapporten ten aan zien van het onderzoek te Posen in het werk ge steld door den president van politie alhier, den beer Slieber, rechtstreeks zijn opgezonden aan den heer von Bismarck, die er vervolgens mede- deeling van beeft gedaan aan den minister van biunenlandsche zaken. Uit de berichten omtrent de oorzaken van het instorten eener woning in de Judengasse te Frankfort, blijkt dat het huis zeer bouwvallig was; dat men dagen te voren reeds een zeer verdacht „kraken en steunen" van het houtwerk, der balkeu en vloeren voornamelijk, had verno- meumen had bespeurd, dat de muren afbrok kelden, enz., in één woord zeer vele teekenen had men waargenomen, welke als de overtui- geude bewijzen vau den buitengewoon bouw- valligen toestand van bet huis moesten worden beschouwd. De eigenaar van bet bedoelde huis bad dan ook het plan opgevat, om de zaak te doen onderzoekeu, en, vzoo uoodig, het huis te doen schoren, De ingestorte woning was niet alleen door een groot aantal personen bewoond, maar daaren boven was zij hoog, vier verdiepingen, en stond zij naast audere dergelijke gebouwen, welke, uithoofde van bare bouwvalligheid, reeds gedu-r rende langen tijd onbewoond waren. Het gevaar, waaraan dp bewoners van het huis waren bloot gesteld, was des te grooter, dewijl de verlaten buizeu evenmin als dit door balkeq waren ge schoord. Des qvonds van 2 dezer had men 31 voorma lige bewoners uit de puinhoopen te voorschijn gebracht; onder dezen bevonden zich 12 dooden, 11 gekwetsten en 8 ongedeerde personen. Onder deze bevinden er zich die gedurende 48 uren be dolven waren geweest. De justitie heeft de zaak in handen genomen, op groud dat voldoende bewijzen voorhanden zijn, dat de verregaande achteloosheid en verzuim van de meest vereischte voorzorgen oorzaak zijn van het ongeluk. G-root-Brlttannië. Meeting in Hydepark. Kort na de opening der parlementszitting is door de regeering een wetsontwerp aan het Lagerhuis voorgedragen „op de koninklijke parken en tuin in," dat is tot regeling van het onderhoud der onder het staatsdomein behoorende wandel plaatsen te Londen en in andere steden. Haar doel is die wandelplaatsen duurzaam ten meesten genoegen van het publiek te doen strekken, door wering van hetgeen er de rust en veiligheid zou kunnen storen of materieele beschadigingen ver oorzaken. Te dien einde wordt onder anderen voorgesteld te bepalen, dat elk van die parken eu tuinen een door het gouvernement te benoemen opzichter zal hebben; dat door dezen te stellen regelen door het publiek zullen moeten worden nageleefd, en dat er geene volksvergaderingen in het park of den tuin mogen worden gehouden an ders dan in overeenstemming met die regelen. Verleden Zondagnamiddag is ouder leiding vaü Odger en Bradlaugh, twee bekende woord voerders der ultra-democratische richtiog, een aantal van 3 A 4000 menschen in Hydepark samengekomen en na eenige beraadslaging over gegaan tot het uitbrengen van een plechtig protest tegen de bovengemelde bill. Odger verklaarde, dat de democratie niet rijk genoeg was om 50 pond sterling aan zaalhuur voor eene meeting te betalen; dat een openbaar plein, als Trafalgar-square, minder geschikt voor bel houden van redevoeringen was, en dat alzoo bet den Eugelschman gewaarborgde recht van vergaderiug zijne waarde voor het volk verloor, indien het houden van volksvergaderingen in parken, die aan bet land, dat is aan het volk toebehoorden, belet werd. Ten slotte werden door de toehoorders dedrg' navolgende besluiten genomen: I'. dat deze ver gadering hare verbazing uitdrukt over en pro testeert tegen de invoering van de Parks Regu- laiion Bill, die in staat is onder een vreedzame en ordelievende bevolking ernstige verbittering, misschien oproer te verwekken; 2*. dat de tegen woordige handelwijze der Regeering, na al der gelijke maatregelen tegengewerkt te hebben, toen zij van de conservatieven uitgingen, een duide lijk bewijs is, dat zij het volk heeft gebruikt voor haar eigen persoonlijke verheffing en tevens een blijk van haar verraderlijke; onnadenkende po litiek; 3°. dat deze vergadering zich verbindt tot het houden van meetings, het organiseeren van demonstratiën en het aauwenden vau alle be reikbare middelen om zulk een hatelijken maat regel te verhinderen, eo dat zij tevens de Re geering waarschuwt voor het aannemen der wet, die het volk toch niet zal afschrikken van het bijeenkomen in de nationale parken. Er wordt in het Lagerhuis eene warme dis cussie verwacht over deze quaestie, welke in de wetgeving van vele andere landen kortaf is uitgemaakt door een algemeen verbod tot het houden van volksvergaderingen in de openlucht en buiten besloten ruimten. België. Pauselijke gezant Nauwelijks is met de aanneming van het budget van justitie, die tot zooveel heftigen enonvrucht- baren strijd in de tweede kamer aanleiding gaf, geëindigd, of bij de beraadslaging over de begroo- tiug van buiteniandsche zaken ontbrandt de strijd op nieuw, in de zitting van den 5den gaf het gezantschap in Italië den stoot. Wel is waar had de minister van buitenl. zaken, reeds in een vroe gere zitting het bezwaar der linkerzijde over het afzetten van den heer Solvijn uit den weg ge ruimd door te verklaren dat die gezant niet afge zet was maar verlof had bekomen, maar nu acht zich de linkerzijde over het behoud van den ge zant bij den heiligen stoel bezwaard. De heer Defré interpelleerde, waarop de minister ant woordde, dat in Italië niet slechts wereldlijke maar ook zedelijke en godsdienstige belangen te beschermen waren. De heer Orts beweerde, dat deze opvatting tegen de constitutie streed, want dat deze geen staatsgodsdienst kende, dat het land geen concordaat bad, de gezant te Rome bij een wereldlijken vorst geaccrediteerd was en het wereldlijk gezag van den paus niet meer bestond De minister-president de Theux antwoordde hierop dat de Belgische regeering haar gezant bij den paus behouden moest, om in naam van de over- groote meerderheid der Belgen, die katholiek is, hare hulde aan 't hoofd der katholieke kerk te bewijzen. Men antwoordde hem, dat hij dan een staatsgodsdienst erkende. De ijverige heer Dumor- tier vatte de zaak zoo op, dat de wereldlijke heerschappij van den paus nog altijd bestond. Het debat werd gestolen met het voorstel van den heer Guillery tot mededeeling der corres pondentie met den vertegenwoordiger aan het pauselijk hof. Den volgenden dag is de discussie voortgezet en met 63 tegen 32 stemmen besloten den pause- lijkeu gezant te behouden. TJEJLKGrKAMAIEIN Brussel, 6 Maart. De Kamer van Afgevaardig den heelt met 63 tegen 32 stemmeu besloten tot behoud van den post ten behoeve van een Bel gischen gezant bij den Paus. Monden, 6 Maart, 't Vermaa-de Tichborn proces is heden afgeloopen. De advocaat van den eischer heeft verklaard er in te berusten, dat de zaak builen verdere behandeling gesteld worde. De rechter echter heeft bevolen tegen den eiscber rechtsvervolging in te stellen. Berlijn, 6 Maart. Bij de beraadslaging in het Heerenhuis over de wet op het Schooltoezicht betoogde de Minister van Eeredienst eD onderwijs, dat die wet overeenstemt met de Grondwet en door bestaande behoeften wordt geëischt. Prins Bismarck deed uitkomen, dat zij een noodwet is, en dat men niet kon wachten op bet tot stand komen van een algemeene Schoolwet. Ten opzichte der conservatieve partij, verklaarde Bi6mark, dat de Regeering niet vau zins is met haar te breken maar zich ook door geene partij wil laten dwin gen. Pruisen heeft voorheen een door anderen Dcnijdeu vrede tusschen de verschillende gezinten gekend. Die vrede is aanvankelijk verstoord na den oorlog met Oostenrijk, maar geheel nadat de tweede Katholieke Mogendheid, nadat Frank rijk bet onderspit heeft gedolven. Bismarck las een bericht van een gezant voor, waaruit bleek welken ijver een invloedrijk gedeelte van de Katholieke geestelijkheid voor Frankrijk aan den dag legt. Hij vermaande ten slotte de conserva tieve partij, dat zij de regeering haar vertrouwen zou schenken, en uitte de verwachting, dat de wet met een meerderheid, zoo groot mogelijk, zon worden aangenomen. Berlfjn, 6 Maart. Hier is bericht ontvangen, dat te Dresden, Pirna, Schandau, Chemnitz, Rodenbacb, Weimar en Rudoifstad bijna gelijk tijdig aardscbuddingen waargenomen zijn en wel hedenmiddag tusschen 3 en 4 uren. Zij hielden eene of meer seconden aan. Versailles, 6 Maart. De Nationale Vergadering heeft zoudér discussie de geloofsbrieven van Rou- her goedgekeurd. De interpellatie over bet ontslag van Pouyer- Quertier is op Zaterdag vastgesteld. De discussie over de wet tegen de Internatio nale duurt voort. Monden, 7 Maart. De minister Lowe heeft aan eene deputatie te kennen gegeven, dat eene ver mindering derinkomslenbelasiiog onmogelijk was; de verhoogiug was een gevolg van de verwer ping verleden jaar van verschillende andere belastingen. LAATSTE BEtllCHTEiN. Per telegraaf.) 's-Gravenhaqr, 7 Maart. In de zitting der Tweede Kamer van heden is de dis cussie over de artikelen van de wet op de coa- litiën der arbeiders genoegzaam afgeloopen. De Minister bestreed herhaaldelijk het amendement van den heer Beyina, tot bloote afschaffing van art. 414 tot 416 van het Strafrecht, zonder ver vanging door andere artikelen. Morgen vuort- zetting. 's-Gravjinha0E; 7 Maart. De nieuw benoemde plaatselijke kommandant, waarnemend gouver neur der residentie, kolonel baron Tuijll van Serooskerken, heeft gisteren die betrekking aan vaard. De majoor C. J. van Orsoij Veeren, die van de vesting- bij het regiment veld-artillerie is over geplaatst, is mét het kominando belast over de alhier in garnizoen liggende batterijen van laatst genoemd regiment, en zulks in plaats van den luit.-kol. Diepenbrugge. Een 39jarige arbeider uit Sliedrecht, die vroeger reeds kennis met de justitie maakte, daar hij reeds drie malen door de rechtbank te Gorin- chem wegens verschillende feiten werd veroor deeld, stönd heden voor het Hof iu Zuid-Holland terecht, beschuldigd van verschillende diefstallen van bleekgoederen in het laatst van Augustus 11. gepleegd, waarvan eukelen bij nacht en een door inklimmiug, benevens oplichterij. De besch. be kende de diefstallen te hebben begaan uit armoede, maar de oplichting ontkende hij. Adv.-Gen. Mr. Terpstra eischte evenwel de schuldigverklaring van besch. aan twee diefstallen bij nacht op de aanhoorigbeid van bewoonde huizen, waarvan een door iukliinming; aan een eenvoudigen diefstal en aan oplichting en diens veroordeeling tot tucht huisstraf van 5 jaren en eene geldboete van f 25. De verdediger Mr. J. de Don ville kon zich met de verzwarende qualiücatiëu nacht en inklim- ming niet vereenigen, daar hij meende dat zij niet voldoende bewezen waren en verzocht het Hof te letten op het genoegen dat,zijn cliënt reeds heeft genoten van vier maanden preventief in de gevangenis door te brengen. Morgen zal het Hof uitspraak doen. Aau den Zuidwal is gisteren een 7jarig meisje door een wagen bespannen met één paard overreden, met het ongelukkig gevolg dat het kind drie kwartier later aan de wonden is over leden. De politie doet naar dit treurige voorval onderzoek. Daar de conservatie van Mond en Tanden vol gens het oordeel van alle Geneesbeeren noodig en nuttig is voor de gezondheid van den mensch en tegen veel pijn en onaangenaamheden vrij waart, moet men het als plicht beschouwen, daartoe het beroemde, met het schitterendste suc ces bekroonde Anatherln-UIondwater van Dr. POPP te Weenen aan te bevelen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker tegen ontsteking der tanden,' verrotting, moudzweren, bederf in den mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor Gezonden het zekerste voorbehoedmiddel tegen alle mondziekten is. Op wekkend, verfrisscbeud, den adem zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier gezond heid en natuurlijke kleur behouden en weder hersteld worden. Het geneest bederf der tanden, de pijn die door holle en aangestoken tanden wordt teweeggebracht en licht bloedend tand- vleesch. Tegen alle tandpijn (rheumatisch of ner veus) is het eene snelwerkende en zekere remedie, terwijl bet den adem verfrischt doordien het alle schadelijke zelfstandigheden uit den mond ver drijft. De heilrijke gevolgen van dit middel kun nen derhalve niet genoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3