Woensdag 6 Maart. CHETSEN UIT ENGELAND. r. 3704. STADS-BERICHTEN. tl Xtol attl def EIDSCB A». 1872. PRIJTS DEZER COURANT, Voor Leiden per 3 maanden.3.00. Franco per post... 3.85 Afionderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN. Vooriederen regel.0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. ALOTIAG VOOIt DË NATIONALE MILITIE. aJ'UEGEMEESTER EN 'WETHOUDERS VAN IBIDBN, r Gezien het besluit van den Commissaris des Konmgs Llleze provincie, van den 26sten Eebruarij 1.1., A 0« 1315, (2de ai'd.), waarbij het houden eener nalo- ttng voor de Rationale Militie wordt bevolen; QMet op de bepalingen der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) en op die van Zijner Majesteits besluit van den Ssten Mei 1862 {Slaalsbl. - n'. 46); alsmede op de aanschrijving van den Generaal- Majoor| Militie Commissaris in het 3de district van Zuid-Holland, van den 28sten Eebruarij 1.1., n\ 75; Doen te weten: dat ten behoeve van den militie- pligtige Gerardus Pleter de Gonst, die ten vorigen jare abusief niet vermeld is geworden op de naamlijst (model n\ 8) van personen, die zich reeds in vrijwillige militaire dienst bevinden en in de termen vallen om voor de militie te worden ingeschreven, zoodat hij door verzuim van de betrokken overheid aan de gewone loting geen deel heeft genomen, eene nalotin" ral geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Vrijdag den 8sten Maart aan staande, des voormiddags te elf uren. Voorts, dat bij art. 33 der wet ia bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet ia opgekomen, het nommer kanlgetrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet aanwezig, alsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van |den Raad der gemeente waar de loteling is inge schreven Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene dadelijk na het trekken van zijn nummer, de redenen van vrijstelling opgeeft die hij meent te hebben; en dat het opgeven van deze redenen kan geschie den door zijn vader, moeder of voogd, zoo deze tegen woordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant ikondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRA_NDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Maart 1872. Lelden, 5 Maart. Lou inderdaad het wetsontwerp betreffende de coalitiën van arbeiders ten gevolge eener coalitie van minderheden in de Tweede Kamer, ver worpen worden? Wij weten het niet, maar te oordeelen naar de groote overdrijving waarmede deze wetsvoordracht in de zitting van gisteren is bestreden, als zou de ondergang van het land en .zijne overlevering aan de roode Internationale een natuurlijk gevolg zijD van de aanneming dezer wet. Zij was volgens de vier sprekers die gisteren bet woord voerden niet alleen ontijdig, ongemotiveerd, niet noodzakelijk en onraadzaam (Adefroij, maar ze was bovendien in de uiterste mete heilloos en gevaarlijk in de gevolgen,, niet I 't minst voor de arbeidende klassen zeiven, in wier belang eene dwaze philanthropic of een overdreven en onberaden poging tot oplossing der sociale quaestie, tot een dergelijk voorstel had geleid zonder daarbij te letten op de schrik' barende uitspattingen in 't buitenland door middel van de werkstakingen te weeg gebracht, (van Zuylen, Wiutgens en Heemskerk Az.) Voeg daar nu bij dat de heer Godefroi met groote legislatieve belezenheid en argumentatie dei dilatoire exceptie pleitte, en dat de heer WintgeDS met veel nadruk en rijke woorden en citatenpraal, de heer Heemskerk met bijtend sarcasme en juridische spitsvondigheid en de heer vod Zuylen met zalvende meewarigheid vb or het lot der arbeidende klasse, zich telkeDS onderling de hand reikten en elkander citeerden of refereerden in de hoofdpunten of details van den aanval, en men zal tot de overtuiging komen dat de dag van gisteren voor het wets ontwerp tot vervanging van de artt. 414416 van den Code Pénal niet zeer gunstig was. Toen we hierboven spraken van overdrijving hadden wij vooral het oog op één algemeenen karaktertrek der oppositie gelijk die zich gisteren uitte, namelijk de miskenning van het ware karakter van het wetsvoorstel, natuurlijk gepaard gaande met daaruit voortvloeiende miskenning van de bedoeling des voorstellers. Wat beoogt die wet, die als uit een doos van Pandora al de rampen en onheilen over het lieve Vaderland zal uitstorten en tegelijk over den arbeider zelf Deze wetsvoordracht schaft af de straf bepalingen zoowel tegen vereeuiging van arbeiders als arbeid- gevers om aan den eenen kant door werkstaking het loon te doen verhoogen of aan de andere zijde dat loon op lager peil te brengen, maar geeft overigens waarborgen tegen strafbare ge weldpleging. Zij verzekert de vrijheid voor arbeid en nijverheid zoowel aan de zijde der patroons als aan die der werklieden. Zij schept een rechts toestand, welke om nu uiet van Frankrijk en België te gewagen, vooral omdat wat het eerste betreft de politieke uitspattingen vermengd en verward worden met de opheffing van het verbod tot coalitie, in geheel het Duitscbe rijk, in Oostenrijk en Engeland reeds bestaat. Naast de bepalingen van onze wet op bet recht van vereeuiging en vergadering, waarbij vereeni- gingen, gevaarlijk voor de openbare orde straf baar zijn gesteld, vervalt het schrikbeeld van bet woord coalitie. Zoo daaronder toch verstaan wordt een vreedzaam onderling overleg van ar beiders om zich een beter loon te verschaffen/ des noods met staking van bet werk, dan zal daartegen uit 't oogpunt van de publieke orde, niemaDd bezwaar kunnen hebben dan wellicht de werkgever, die echter ook in zijne volle vrij heid gehandhaafd wordt. En zoo men onder coalitie wil begrijpen, gelijk uit de redevoeringen van sommige bestrijders der wet duidelijk blijkt, eene vijandigheid, en zij openbaart zich in daden van geweld, dan geeft het eigen wetsontwerp strafbepalingen daartegen aan de band, in ver band met nog andere artikelen van het straf wetboek. Dat hoogst gevaarlijk karakter alzoo van deze wet, die niet alleen onbillijke bepalingen intrekt maar er aadere voor in de plaats stelt, is niets dan eene overdreven voorstelling die niet op de werkelijkheid berust en in de zitting van hedeD zeer zeker ernstige tegenspraak zal ontmoeten Voor het overige ligt toch ook de opmerking voor de hand, dat, waar bij al de sprekers van gisteren de ontijdigheid van den maatregel gegrond was op de daadzaak dat de artt. 414416 in jaren tijds tot weinig of geene vervolging hebbeo aanJ leiding gegeven; dat ze eigenlijk te onbeteeke-' nend zijn om er veel waarde aan te hechteü, daaruit toch ook voigt dat deze hunne intrekking niet eene zaak is van dat hoog staatkundig sociaal en economisch gewicht als sommigen het hebben willen doen voorkomen. Eindelijk was Dog karakteristiek in dit debat, dat de drie laatste sprekers meer de sociale zijde van het onderwerp behandelende, velerlei mid delen bespraken, of zon misschien een ander zeg gen,philanthropisohe verzuchtingen ten beste gaven, tot verbetering van den toestand der arbeidende klassen. Hoe lofwaardig op zich zelf ook, kwam bet vreemd voor van conservatieve zijde juist op dat aambeeld te hooren slaan, daar zij al wat de Rijks- of gemeentewetgever in de laatste jaren heeft tot stand gebracht of beproefd om voor zoo veel van hem af hiDg den arbeidersstand te gemoet te komen door afschaffing van drukkende belas tingen of belemmerende accijnsen, door opheffing van al hetgeen de ontwikkeling der productieve krachten en den bloei van handel en Dijverheid in den weg staat, juist van die zijde den meest feilen tegenstand en de meest besliste tegenwer king heeft ondervonden. Gisterenavond had hier voor een vrij talrijk publiek de opvoering plaats van een van Molière's meesterstukken, Le Tartufe, door de Franscbe too- neelisten onderdirectie van den heer Depay. Acteurs en actrices waren alien au haut du fait, zij hebben zeer verdienstelijk gespeeld. Het stuk vond dan ook algemeen bijval. Moge er in som mige gedeelten te veel gedialogiseerd worden, dat is Molière's schuld, maar waar 't zoo goed afgespeeld wordt, zal 't blijven voldoen door zijne waarheid en juiste karaktërteekening. Het nastukje Le tasse de thi werd vlug en onge dwongen uitgevoerd. Gisterenmiddag om 5 uren kwam er een koetsier in beschonken toestaud op do Hooi gracht aanrijden, terwijl er een jongetje liep te spelen. Het kind geraakte onder de wielen, waardoor zijne beenen gekneusd werden. Wij deelden dezer dagen reeds mede, dat op de aanstaande landbouwtentoonstelling een afzon derlijke afdeeling zal ingeruimd worden voor de Dierenbescherming. Wij achten het niet onnuttig het geheele programma dier afdeeling, dat ons welwillend is toegezonden, mede te deelen. Internationale Tentoonstelling der Hollandsche maat schappij van Landbouwte 'sGravenhage. September 1872. Afdeeling Dierenbescherming. De volgende prijzen zijn uitgeloofd door de Vereeniging tot bescherming van dieren te 's-Gra- venhage, (Beschermheer Z. M. de Koning). De medailles zijn geslagen op het stempel der Vereeniging, en kunnen naar verkiezing ook in geld worden ontvangen. Zie art. 6 van het alge meen programma. De voorwerpen tot deze Afdeeling behoorende, moeten vóór of op Dinsdag den 17den September 1872 des middags te 12 uren aan het Lokaal der Tentoonstelling aangekomen zijn. Later aan komende worden zij niet ter mededinging aan genomen. De beoordeeling geschiedt op Donderdag den 19den en zoo Doodig op Vrijdag den 20sten Sep tember 1872, door eene Commissie daartoe door de Vereeniging tot besoherming van dieren te 's-Gravenhage uit te noodigen. lste prijs: gouden medaiUe^Ade prijs: bronzen medaille, 3de prijs: getuigschrift, voordendoelma- tigsten wagen tot vervoer van paarden en vee per spoorweg. lste prijs: zilver vergulde medaille, 2de prijs: brouzen medaille, 3de prijs: getnigscbrift, voor den dóelmatigsten wagen tot veeoervoer. lste prijs; zilveren medaille, 2de prijsbronzen medaille, 3de prijs: getuigschrift, voor het lichtste en doelmatigste span ploegtuigen. lste prijs: zilveren medaille, 2de prijs bronzen medaille, 3de prijs, getuigschrift, voor het lichtste en doelmatigste span wagentuigen voor paarden. lste prijs: zilveren medaille, 2de prijs: brouzen medaille, 3de prijs, getuigschrift, voor bet lichtste en doelmatigste kar tuig war paarden. lste prijs; bronzen medaille, 2de prijs; getuig schrift, voor het liebtste en doelmatigste kar tuig voor ezels. lste prijsbronzen medaille, 2de prijs: getuig schrift, voor het doelmatigste en goedkoopste tuig voor paarden aan de lijn (voor schuiten en schepen), lste prijs: zilveren medaille, 2de prijs: bronzen medaille, 3de prijs -. getuigschrift, voor het doel matigste beslag voor paarden en ezels. lste prijs: brouzen medaille, 2de prijs: getuig schrift, voor het beste ijsbeslag voor paarden en ezels. lste prijs; zilver vergulde medaille, 2de prijs z bronzen medaille, 3de prijsgetnigscbrift, voor de béste en voor het algemeen meest bevattelijke verhandeling over hoef- en ijsbeslag van paarden en ezels (in de Hollandsche taal.) lste prijszilveren medaille, 2de prijsbronzen medaille, 3de prijs getuigschrift, voor het doelma tigste complete hoofdstel, voornamelijk wat het bit betreft. lste prijsbronzen medaille, 2de prijsgetuig schrift, voor de doelmatigste trens. juiste prys: bronzen medaille, 2de prijs: getuig schrift, voor bet doelmatigste halster. lste prijs: bronzen medaille, 2de prijs: getuig schrift, voor het doelmatigste en goedkoopste dek kleed voor paarden en ezels. lste prijs: bronzen medaille, 2de prijs: getuig schrift, voor den dóelmatigsten en goedkoopsten voerzak voor paarden en ezels. lste prijs: zilver vergulden medaille, 2de prijs: bronzen medaille, 3de prijsgetuigschrift, voor de beste eo voor het algemeen meest bevattelijke \erhandeling over het slachten van hoornvee, paarden eh andere dieren. (In de Hollandsche taal.) NAAE HET TRANSCH VAN - T A. I rw E. III. Zeden en huiselijk leven. {Vervolg.) Op een stoel bij het raam zat eene schoon, 'erstandig, kalm, jong meisje ernstig een godedien- 'lig iraktaatje te lezen. Io let midden van het vertrek onderhielden zich twee oude dames aan de theetafel met hun gust. Haar gelaat was scherp afgeteekend, opge ruimd, beslissend, zelfs bevelend: in dit opzicht alleen verschilde het van de Vlaamsche portretten, i'j droegen keurige gazen mutsen, japonnen van zwarte zijde aan den bals en polsen afgezet, op het lijf met wit borduurwerk gegarneerd, zooals Dij de figuren van Mierevelt; de nuance van Stijfheid en opschik die jongere vrouwen mis staat, paste zeer wel bij haar leeftijd en ernst. Overal de sporen van weelde en zelfstandigheid, een koel verstand, een gezonde ziel, een geregelde levenswijs. De eene, zeventig jaar oud, lijkt maar vijftig; zij is niet getrouwd geweest en heeft door hare vele familiebetrekkingen met de aanzienlijkste personen in Frankrijk en Engeland omgegaan. In den zomer logeert zij bij haar kennissen, te huis leest zij; Dickens en de modernen zijn haar te plat en te opgewonden, zij vindt des te meer smaak in verhevener en deftiger schrijvers: Guizot, Mignet, Hallam, Macaulay (in dezen iets minder dan de drie vorigen), Arnold, Stanley en anderen die eerbiedig-liberaal godsdienst en zedekunde behandelen, evenals in Frankrijk in de zeventiende eeuw de vrouwen van den aan zienlijken burgerstand Du Guet en Nicole la zen. De tweede heeft vier zonen buitenslands, meestal consuls of zaakgelastigden, een in Afrika, een in Turkije, een in Zweden; om de twee jaar komt ieder van hen een dag of veertien bij haar logeeren. Zij betreurt het niet, dat zij zoo alleen en zoo ver van beu verwijderd is; zij is tevreden als eene moeder bij de oude Romeinen, omdat zij „in zulk eene eervolle betrekking hun vaderland dienen." Naar aanleiding van het bovengenoemde zijn naar mij voorkomt twee punten, die opmerking verdienenten eerste de aangeboren en aange kweekte geestkracht, de sterkte van karakter waardoor de mensch over zich zelf meester is, zich altijd in toom houdt, zich zelf genoeg is, niet opziet en weerstand biedt tegen ongeluk, verdriet, ontmoediging; ten tweede de instelling van eene oppermacht, die zelfs in den familie kring ongelijkheid, subordinatie, autoriteiten orde teweegbrengt. Maar iedere medaille heeft eene keerzijde. Voor zoover ik er over oordeelen kan, brengt dit karakter en dat regime eene menigte tirannen, domkoppen, lomperds, verschoppelingen en zonderlingen voort. Bij velen is het familie leven als dat van de Harlowes in Richardson maar daarover zal de opmerker behooren te zwij gen. Ik verwijs den lezer naar de tafereelen bij Elliot, Dickens en Thackeray, vooral naar Thacke ray's portretten van lord Steyne, Barnes Newcome, lady Kew, den ouden Osborne en de schoon moeder van Clive Newcome. Het is niet gemakkelijk een Engelschman aan 'tl praten te krijgen over ongeoorloofde rninna- rijen; voor de meeste hunner zijn deze een ge sloten boek waarvan de naam alleen reeds hen doet terugschrikken, en bij hen is men in het schrijven nog bescheidener dan in het spreken. Men weet hoe omzichtig zij in huDne romans zijn; er is er niet een die niet door een jonge dame zou kunneu gelezen worden. Voeren zij eene vrouw ten tooneele die zich slecht gedraagt, dan is het slechts ter loops, met een gevoel van afschuw en walging. Het schijnt of zij dan op gloeiende kolen loopen, zij treden uiet in bijzon derheden of wel op eene minachtende wijze en uit de verto. Bij lien is eene coquine nooit be koorlijk en altijd afschuwwekkend. Thackeray heeft in Vanity fair eene intrigante de hoofdrol durven doen vervullen, maar verge lijk zijne onaangename Rebecca Scarp eens met mevrouw Harneffe van Balzac. In Pendennis schetst hij het verleidelijke eener grisette, maar bet loopt op niets uit en de geschiedenis van de kljeine Fanny lijkt wel door een geestelijke ge- geschrevén te zijn. In dat opzicht zijn zij allen eenigermate geestelijken en preutsch. Voor de rechtbank van den natuurkundige gebracht zou hij zeggen dat tusschen de rassen geen ander onderscheid bestaat, dan dat het eene den hond gelijkt en het aDdere den olifant, in zoover dé tweede verbergt wat de eerste vertoont. Wij o ver drijven door onze uitstalling, zij door bunue om zichtigheid; doe dus bij ons er gerust al' wat gij bij héu kunt aanvullen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1