l buitenland. Frankrijk. j pouyer-Quertier. Ladmirault. Ontwerp tegen de Internationale. Rapport over 18 Maart. De houding van den heer Pouyer-Quertier in de zaak van den ex-prefect onder het keizerrijk "Janvier de la Motte, van wiens knoeierijen hij, zooals meD weet, in zijne getuigenis voor het hof van Rouaan de geheeie schuld heeft geworpen op het slechte keizerlijke régime, veroorzaakt in het kabinet wel groote ontevredenheid en meer- jjere oneenigheid dan er reeds bestond, maar zal 'Je aftreding van den minister van financiën waar- Ichijnlijk niet ten gevolge hebben. Voor de heeren Lefranc en Dufaure is het ge- Ijrag van Pouyer-Quertier natuurlijk het onaan genaamst. Immers de eerste beweert als minister in binnenlandsche zaken dat Janvier de la otte aan den staat door zijne handelingen eene som schuldig is gebleven van eenige honderd duizenden francs, terwijl Dufaure als minister au justitie de vervolging tegen den prefect in- telt. Beiden krijgen dus door de verklaringen an Pouyer-Quertier, zooals wij zouden zeggen, eu streep door den neus. Doch Thiers kan onmo gelijk zijn bondgenoot in zijn protectionistisch belasting-systeem missen. En die particuliere re den nog daargelaten is het een feit dat bij eene oogenblikkelijke aftreding van Pouyer-Quertier de zaak der belasting-reorganisatie of liever het vraagstuk om zich de noodige gelden voor'slands bevrijding te verschaffen zeer benadeeld zou wor den. Pouyer-Quertier zal derhalve wel minstens zóolaug aan het hoofd der Fransche financiën blijven als er nog een Pickelhaube op Fransch grondgebied schittert. Ook de generaal Ladmirault, gouverneur van Parijs, die zijn ontslag had genomen omdat Thiers In den staat van beleg eenige verzachting wilde brengen, heeft dit op vriendelijk verzoek van den president der Republiek weder ingetrokken. Thiers tracht dus maar zoo bedaardjes aan en met een zoet lijntje zijne kuddeke bij elkander te houden. De nationale vergadering is begonnen aan de eraadslagingen over het ontwerp, dat ten doel eefl, de Internationale uit Frankrijk te weren, ie heer Ducarre, afgevaardigde uit Lyon, stelde ;eer terecht voor, de behandeling er van uit te tellen tot aan de beraadslagingen over het ont- iverp tot algemeene regeling van het recht van 'associatie. De heer de Pressensé vroeg een uit stel van 48 uren om kennis te kunnen nemen van de rapporten der commissie van enquête naar den opstand van 18 Maart, omdat deze met de| Internationale ten nauwste in verband staat. Doch de rechterzijde en de regeering wil den met alle geweld oogenblikkelijk het ont werp onderhanden nemen en de beraadslagingen werden dus geopend. Het uitstel volgde toen echter van zelf, daar niemand zich nog voldoende op de hoogte der zaak scheen te vinden om het ivoord te vragen. Wat het ontwerp zelf betreft, wij hebben reeds roeger aangetoond hoe het verscheidene tot nu toe algemeen erkende beginselen van het straf recht met voeten treedt door b. v. straf te bedreigen tegen personen, niet omdat zij een of ander misdrijf hebben gepleegd, niet omdat er een poging of begin van uitvoering toe bestaat, iet zelfs omdat zij het voornemen er toe te kennen hebben gegeven, maar eenvoudig wegens een bloot vermoeden, dat zij de daad wel eens zouden kunnen bedrijven. Niettegenstaande alle hartstochtelijke (en naar onze overtuiging in vele opzichten ongemotiveerde) vijandschap tegen de Internationale hopen wij dan ook dat in de Ver gadering tegen dit onzinnige ontwerp ten minste inet kracht oppositie zal worden gevoerd. Dat het rapport van de commissie tot onderzoek aar de oorzaken der gebeurtenissen van 18 Maart ver het ontwerp tegen de Internationale veel 'licht zou kunnen verspreiden blijkt daaruit dat onder de menigte getuigenissen, die voor deze commissie zijn afgelegd, enkele heeren, zooals Tolain en Fribourg eu verscheidene ambtenaren der prefectuur zijn opgeroepen geweest, alleen om over de Internationale te rapporteeren. Het geheeie rapport zal overigens een belangrijke bijdrage zijn tot de geschiedenis van de groote volksbewegingen en emancipa tie der lagere klassen van onze 19de eeuw. Het tweede deel alleen, waarin de getuige nissen zijn vervat van een menigte vermaarde en minder bekende personen (o. a. van Thiers zelf een zeer lange redevoering) beslaat 600 pagina's in 4° met een dubbele kolom op iedere bladzijde. Wij stippen hier aan, dat gebleken is, dat het bevel tot ontruiming van Parijs op den 18den Maart door den toenmaligen oorlogsminister le Flö in vereeniging met Thiers is gegeven. Uver de zaak der kanonnen van Mont-Martre en de directe oorzaken van den slechten afloop der zaken op 18 Maart zijn de getuigenissen van de generaals le Fló en Vinoy met elkander in strijd. Duitschland. Oplossing van de Braunsberg-quaeatie. De commissie voor onderwijszaken in het Prui sische huis van afgevaardigden heeft eene beraad slaging gehouden over het reeds lang aanhangige voorstel van Reichensperger met betrekking tot de quaestie van het Braunsberger gymnasium. Zooals men zich herinneren zal, geldt het hier de quaestie of de kinderen van ouders, die de onfeil- baarheidsleer hebben omhelsd, verplicht waren het godsdienstonderwijs te blijven bijwonen van Dr. Wollmaun, die de nieuwe leer weigerde aan te nemen. De discussie der commissie had prac- tisch haar nut eenigszins verloren, doordat den 29sten Februari de min. Falk juist een besluit naar aanleiding dezer zaak heeft uitgevaardigd, waardoor de bijwoning van het godsdienstonderwijs in der gelijke gevallen niet verplichtend wordt gesteld, indien de ouders kunnen aanwijzen, dat het den kinderen elders voldoende verstrekt wordt. Doch in zooverre is de discussie van belang geweest, dat de minister zijn besluit nader heeft kunnen toelichten. Reichensperger namelijk beweerde, dat Dr. Wollmann dadelijk moest zijn ontslagen en in eene andere betrekking gesteld, omdat hij was benoemd om den katholieken godsdienst te onder wijzen en door zijne weigering van het onfeil baarheidsdogma aan deze roeping niet meer ge heel voldeed. Hij wees hierbij op het voorbeeld van den ex-minister VonMühler, die in een dergelijk ge val met Dr. Weber in Breslau hetzelfde had gedaan. Minister Falk gaf, in antwoord hierop, het stand punt te kennen, door de regeering nu ingenomen. Dr. Wollmaun had, zoo zeide hij, ontslagen moeten worden, indien hij volgens het oordeel van den staat niet meer katholiek ware geweest. Doch hier geldt het een pas ingevoerd dogma, dat door enkelen wordt aangenomen, door anderen, en wel door erkende autoriteiten, verworpen. De staat kan in dit geschil onmogelijk beslissen en moet derhalve beide partijen tot de katholieke kerk blijven rekenen. Dr. Wollmann houdt der halve het recht om onderwijs te geven. Maar er bestaat daarom geen verhindering, de ouders, die er zwarigheid in zien, hunne kinderen het onder wijs volgens eene der beide opvattingen te doen bijwonen, daarvan vrij te stellen indien zij kunnen aanwijzen, dat daarin van andere zijde voldoende wordt voorzien. De nieuwe minister heeft door deze verklaring naar ons inzien een uitstekend standpunt tegen over de bestaande geschillen ingenomen. Hij handhaaft het staatsgezag tegen de aanmati gingen der ultramontanen en respecteert tevens de gemoedsbezwaren der ouders van beide rich tingen. Rn^elaiid, De moordaanslag. De moordenaar a non occidendo O'Connor heeft den 2den Maart een voorloopig verhoor onder gaan in het gerechtsgebouw in Bow-street, dat zoo als men denken kan van 's morgens vroeg af door eene nieuwsgierige menigte omringd en bezet was. De heer Thomas Henry opende de zitting met de voorlezing van eene parlementsakte, die in het jaar 1842 is uitgevaardigd, nadat verscheidene aanslagen op hare majesteit waren voorgekomen. Die akte nu, hoewel volgens minder loffelijke Engelsche gewoonte onuitstaanbaar van langdra digheid, bezit juist hierdoor het voordeel, dat zelfs een aanslag als die van O'Connor met een onaf- schietbaar pistool er onder gebracht kan worden. De 18jarige Ier valt namelijk onder de rubriek van hen, (/die de koningin naderen en voorbedacli. telijk een geweer, pistool of eenigerlei vuur- of ander wapen te voorschijn halen of gehaald heb ben om de persoon der koningin te beschadigen of hare majesteit vrees aan te jagen." Als zooda nig heeft hij zich schuldig gemaakt aan misde meanour, een misdrijf dat onmiddellijk grenst aan hoog verraad, en vervalt daardoor tot eene zeven jarige deportatie of 3jarige tuchthuis- of gevange nisstraf, die door het gerechtshof naar believen met eenige geeselslagen vermeerderd kan worden. De omstandigheden bleken uit het verhoor dezelfde te zijn als die wij kennen. De stukken, die bij den onzinnigen jongeling werden gevonden behelsden ten eerste eene formeele belofte, door Victoria en de perso nen, die met haar in het rijtuig zaten te on derteekenen, dat alle gevangene Fenians zou den losgelaten worden; ten tweede dat aan Arthur O' Connor, wanneer hij door een rech terlijk vonnis schuldig zou verklaard zqn, toe gestaan zou worden te sterven op de wijze, die hem als christen, republikein en als iemand, die nooit een ander leed had gedaan, toekwam deze wijze werd nader omschreven alsdoodgeschoten te worden, met overgave van zijn lijk aan zijne betrekkingen, ten einde eene eerlijke begrafenis te ontvangen. Er werden voorts eenige getuigen gehoord, waaronder de hoflakei John Brown, die deze gelegenheid te baat nam om te doen uitkomen, dat hij het eerst den moordenaar bij zijn kraag had gepakt. Verder kwam aan den dag, dat de jongeling het pistool voor f 0.60 bij een uitdrager gekocht en meteen geïnformeerd had, hoe het oude onbruikbare machine geladen moest worden; de inlichtingen, hierop door hem ontvangen, schijnen echter niet bijzonder [juist of ten minste niet goed opgevolgd te zijn, daar het wapen bij den aanilag opgepropt was met papier en oud leer. Het medegedeelde is dunkt ons voldoende om het belachelijke, maar tevens onbegrijpelijke (daar de jongeling niet krankzinnig schijnt te zijn) van den aanslag te doen uitkomen. De arme dwaas is verwezen naar het centraal-crimineel gerechtshof, om daar zijn vonnis te hooren uit spreken. De gebeele moordaanslag heeft ons onwille keurig herinnerd aan den acteur, die op het tooneel iemand moest vermoorden, maar onge lukkiger wijze zijn dolk vergeten had, en daarop met groote tegenwoordigheid van geest impro viseerde Daar ik door schandelijk verzuim Mijn dolk vergeten heb, en gij toch sterven moet, Zoo sterf doormijnen duim I TELEGRAMMEN. Londen, 3 Maart. Uit 't verhoor van O'Connor bevestigt 't zich, dat zijn aanslag op 't leven der Koningin niet samenhangt met een complot der Fenians. New-York, 2 Maart. Het antvyoord op Enge- land's missive is heden verzonden. Decorrespon denten van de voornaamste Washingtonsche bladen verzekeren, dat 't op uiterst vredelievenden toon is gesteld. IFeenen, 2 Maart. Heden had eene vergade ring plaats, waarop eene Oostenrijksch-Turksche credietvereeniging werd geconstitueerd. De chefs van een tal van handelshuizen in Konstantinopel en Weenen werden tot leden van het bestuur gekozen. De Minister van Eeredienst heeft eene veror dening uitgevaardigd, krachtens welke .alle stuk- kun van de oud-Katholieken en de handelingen hunner priesters voor de wet niet geldig zjjn. Rome, 2 Maart. De Opinione wederspreekt het bericht der Osservatore, waarin gezegd wordt dat Visconti bij de Mogendheden aandringt op de terugroeping harer bij den Paus accrediteerde vertegenwoordigers. De Italiaansche Regeeringj laat die zaak over aan den tijd en den vooruitgang der liberale denkbeelden. Parijs, 3 Maart. Berichten uit Versailles be vestigen 't, dat de heer Dufaure verklaard heeft zijn ontslag te zullen nemen, wanneer de heer Pouyer-Quertier Minister blijft. Ook 't wets ontwerp van den heer Lefranc wekt levendige bezorgdheid. Men vreest dat de Regeering de door de commissie voorgestelde wijzigingen niet zal aannemen. Parijs, 3 Maart. Generaal Ladmirault heeft zijn verzoek om ontslag ingetrokken. Versailles, 4 Maart. Heden heeft de heer Thiers een onderhoud gehad met den heer Pouyer-Quertier. In parlementaire kringen wordt beweerd, dat de laatstgenoemde zijn ontslag heeft ingediend en dat hij door den beer Casimir Pé rier zal worden vervangen. GEVEILDE PEROEELm Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 2 Maart 1872, ten overstaan van den Notaris Mr. J. L. Klaverwijden. Een onlangs geheel nieuw gebouwd huis, zijnde twee woonhuizen, een magazijn of werkplaats, een bovenhuis, een bovenwoning enz., aan de Oude Vest, N». 87, 85 en 83, Wijk VI, N°. 1148, 1147, 1146, Sectie H, N°. 2080 en 2079, alsmede een pakhuis en erf in de Mirakelsteeg, N°. 4, Wijk VI, N°. 1099 en 1100, Sectie H, N°. 1195; te zamen kooper Moïse Speijer voor f 8100. Een huis en erf aan de oostzijde van de Jan- vossensteeg, N°. 26, Wijk VI, N°. 968, Sectie H, N\ 1946; kooper H. Holswilder voor f 1050. IVlarlrtbericliten. Amsterdam, 4 Maart. N. B. Pools. 385;Petersb. 178, ISO, 183; N. Galatz 197, 200; Odessa 190; Maart 180, 179, 178; Mei 187, 186, 185; October 192, 191. Raapolie 6/w. 4854; vliegend 47%; Mei 4614. Sept.,. Oct., Nov., Dec. 4334, 43%. Lijnolie 6/w. 4054; vliegend 39; Maart, April 3854; Mei 39; Sept., Oct., Nov., Dec. 3954. Hennepolie 6jw 445<; vliegend 43. Raapkoeken 103, 109. Lijnkoeken 13, 16. i^A_A.rrSrriS BBHICHT1SIV. (Per telegraaf.) 's-Gbavenhagk, 4 Maart. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd na de aanneming van eenige kleine wetten, de dis cussie geopend over het wetsontwerp betreffende de coalitiën van arbeiders. Door de heeren Go- defroi, van Zuylen, Wintgens en Heemskerk Az. werd dat voorstel sterk bestreden als ontijdig, onraadzaam, schadelijk en in de gevolgen ge vaarlijk. Morgen voortzetting. Voorts is ingekomen een ontwerp tot wijziging van enkele bepalingen in de postwet. 's-Gravenhaqe, 4 Maart. Z. M. heeft benoemd tot directeur van bet postkantoor te Delft, den heer Jhr. G. W. J. van Spengler, thans te Bergen op Zoom; en tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Workum, den heer J. W. D. van Hemert, thans te Mid- woud. HH. KK. HH. de Prins en Prinses von Wied zijn hedenmorgen uit de residentie naar Neu- wied vertrokken, vergezeld van HD. Kamerheer baron von Gagern. Z. K. H. prins Frederik be geleidde de vorstelijke personen tot Emmerich en is hedenmiddag te ruim 5 uren per Rijn- spoor in de residentie teruggekeerd. H. van As, huisvrouw van A. Hage, winke lierster te Scherpenisse, werd bij arrest van het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland, van 3 Maart 1871, schuldig verklaard aan moedwillige brand stichting, en te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. De ver oordeelde voorzag zich tegen dit arrest in cassatie. De Hooge Raad vernietigde het arrest den 23 Mei jl. eu verwees de zaak naar het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Brabant, dat den 12den Oc tober jl. het arrest van het Zeeuwsche Hof bevestigde. De veroordeelde voorzag zich we derom in cassatie; de Hooge Raad bleef bij zijn vroeger gevoelen, met dit onderscheid ech ter, dat de Raad de zaak naar het Prov. Ger. in Zuid-Holland verwees. Donderdag 14 Maart a.s zal die zaak voor laatstgemeld college dienen. Het O. M. zal worden waargenomen door den adv.-gen. Mr. Terpstra, terwijl Mr. A. W. M. Ja- cobson als verdediger van besch. zal optreden. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Af kondiging te Leiden ven den 3den Maart 1872. J. Kroon jm. 31 j'.en J. F. de Jong jd. 23 j. W. Flan- derhijn jm. 21 j. en G. Oudahoorn jd. 10 j. D. Carree jm. 26 j. en A. Bocchmer jd. 22 j. D. Guly jm. 23 j. eu J. C. Wetselaar jd. 20 j. F. Haneveld jm. 19 j. en J. M. H. Fak kel jd. 24 j. F. de Munnik jm. 24 j. en F. Blom jd. 26 j. A. Hofkes jm. 23 j. en H. Braihoven jd. 21 j. J. H. Blinde jm. 30 j. en M. G. van Amstel jd. 29 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. raorg. uiorg. aam. uum. aam. avond arond 6 n. 8 u. 12 u. 4 n. 5 ii. 8 u. 10 a. Zaterd. 47* 42* 39* Zond. 43» 45° 53° 54° 54° 48° 43° Maand. 40» 43 55° 53° Naar men uit goede bron verneemt, heeft het Z. M. behaagd ook tot groot-officier der Eike- kroon te benoemen HD. directeur vau het Ka binet, baron van Heeckeren van Keil. Wind: Zaterdag-middag 5 u. Z. O. z, Zondag-morgen 5 u. Z. W. Maandag-morgen 5 u. Z. O. AHHOHCES. T-A.ïfBÜILiieaAlSCJMMCJM'jr uit de Besohuit-, Kleingoed- en Broodfabriek van P. C. NICOLA, Donkersteeg. AüVËRTËNTlËiK. Voorspoedig bevallen van een Dochter M. A. C. KRIJGER VAN NIEUW LAND. Leiden, 2 Maart 1872. Heden overleed tot diepe droefheid zijner ouders, broeders en zusters, onze hartelijk geliefde oudste Zoon JOOST ADRIAAN, Commies 2° klasse der Posterijen, in den ouderdom van 33 jaren. J. A. VAN HAMEL. C. VAN HAMEL, Rauaek. Leiden, 2 Maart 1872. Volitrekt eenige kennisgeving. Visites worden niet afgewacht. De Heer en Mevrouw VAN DEN BRANDE LER betuigen hun oprechten dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van hun Behuwdbroeder en Broeder, den Heer A. G. W. Gkaaf VAN HOGENDORP. Leiden, 4 Maart 1872.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3