dezelfde was, die den poklijder te Baflo had opge- past, nam de vrouw onder hare hoede en de effecten in beslag, zoodat de erfgenamen juist bij tijds voor schade werden behoed. Het brutaalste van deze geschiedenis is, dat de vrouw die ruim is betaald voor de oppassing, zich na den diefstal nog eens naar het sterfhuis heeft begeven, ver moedelijk aldaar nog weder moet hebben gesto len en, waarschijnlijk beschonken geraakt, het huisraad, dat zij geen kans zag mede te nemen, zoodanig heeft door elkander geworpen, dat er niet veel goeds van te vinden is. De aangehoudene bracht vroeger vele jaren in de bedelaarskolonie door. Uit Knijpe wordt gemeld, dat de bekende Tjitte de Vries aldaar den lsten Maart zijn 108ste jaar is ingetreden. Zijn gezondheidstoestand is veel gunstiger dan op zijn laatstvorigen verjaardag. Te Utrecht zijn enkele Fransche priesters ge logeerd, van de orde der Paters Redemptoristen, die, naar men zegt, tot het gevolg van den graaf van Chambord belmoren; wat het doel is van hun verblijf aldaar, is onbekend. Laatstelijk is andermaal een loggerschip ie Afhankelijkheid van de reederij Sonneveld (lie., te Maassluis, van daar langs den nieuwen water weg door den Hoek van Holland, met een diep gang van 26 decimeter, naar zee gezeild. Het water, dat wassende was, en later nog ruim 20 centimeter rees, teekeude bij het uitgaan van het schip U.60 meter boven A.P., of 0.42 ineter onder gewoon hoogwater; men kon rekenen, dat het schip ongeveer 6 decimeter of 2 voet door- stampte. (Sip.) Op het initiatief van de afdeeling Arnhem der vereeuiging tot bevordering van fabriek- en hand - werknijverheid in Nederland, heeft zich te Arn hem eene plaatselijke commissie gevormd voor de Internationale tentoonstelling te VVeeuen in 1873. Deze commissie, bestaande uit gevolmach tigden van de genoemde afdeeling, van de Kamer van Koophandel, van het Departement van Nij verheid, van de Kunst-vereenigiug, van Hand- werksbloei en van de Werkmans-vereeniging Arnhem, heeft zich dezer dagen geconstitueerd. Het bureau bestaat uit de heeren F. H. van Berck Weinhagen, voorzitter; Mr. Is. Everts BHz., secre taris, en J. Nagel, Jr., penningmeester; terwijl het eere-voorzitterschap aan den burgemeester dier gemeente zal worden aangeboden. Door het Centraal Bureel der Volksvoordrach ten in Nederland is aan de verschillende bestu ren een circulaire verzonden, waarbij die bestu ren worden uitgenoodigd mede te werken tot de aanstaande nationale feestviering door mu ziekuitvoeringen te geven, nationale liederen te laten zingen, of eene gelegenheidsrede te houden tot ópwekkiug van den Volksgeest. Het bestuur zon het zeer eigenaardig vinden, indien aan alle bezoekers der samenkomst tegen verminderden prijs een gedenkpenning werd aangeboden als bewijs van deelneming aan het vaderlandsch herinneringsfeest. De heeren Veillet en Verny hebben, blijkens den „Moniteur des intéréts matériels" eene op electriciteit gegronde uitvinding gedaan, waardoor men in staat zou zijn met de loopende treinen te correspondeeren en op de controle van den loop dier treinen de resultaten toe te passen, door de gewone telegrafie verkregen. De uitvinding wordt aldus omschreven; Twee ijzerdraden van zekere sterkte worden naast elkander langs den weg, een weinig lager dan de loopplank der waggons, gespannen. Deze draden zijn op afstanden van vijf kilometer symetrisch afgesneden, zoodanig dat de doorsnede van den eene juist overeenkomt met het middel punt van de strekking van den andere. Om de batterij en het klokkensysteem, waarvan elke trein voorzien wordt, in gemeen schap met zulk een draadvak te brengen, stellen de heeren Veillet en Verny verschillende inrich tingen voor, bevestigd aau den klep van een der raderen van den tender, b. v., een rolletje, pluim of metalen knop. Door dit middel zou, volgens de uitvinders, de gemeenschap niet alleen van de treinen onderling, maar ook van deze met de stations, de voornaamste wissels en de overwegen worden verkregen, de meeste oorzaken van gewone ongelukken voorkomen en tevens hulpsignalen voor het inwendige der treinen verkregen worden. De inrichting schijnt den ontwerpers eenvoudig en zij vragen, dat de uitvinding worde beproefd en niet zonder onderzoek worde ter zijde ge steld. De iloniteur raadt den Maatschappijen, hoewel overstelpt van aanvragen van dergelijken aard, aan, de ooren voor dit verzoek niet te sluiten; het blad verineent, dat het tot den plicht van den Staat behoort in zekere mate de hand te leenen aan het nemen van proeven met uitvindingen als van dezen aard, die den toets van een voor- loopig onderzoek schijnen te kunnen doorstaan. (Sloomp). Het collecteeren in buitenslands aangelegde loterijen maakte dezer dagen het onderwerp van behandeling uit bij het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland. Gelijk men zich zal herinne ren, wees de rechtbank den 23sten November jl. een vonnis, waarbij de heer K. werd vrijge sproken, op grond o. a., dat de rechtbank het hem ten laste gelegde collecteeren onbewezen achtte. De officier van justitie teekeude van dit vonnis appèl aan. Het hof hoorde twee getuigen en twee deskundigen. De bewuste stukken, die f 1 waren verkocht, zijn KK. Oostenrijksche premieloten van 1864 en 1858; die van 1864 heb ben betrekking op eene staatsleeuing, die van 1858 op eene particuliere leening, maar die toch door den Oosteunjksclien staat wordt gegaran deerd; beide waren slechts geldig voor één trek king, op één bepaalden dag. De deskundigen gaven als hun oordeel te kennen, dat deze loten gelijk stonden met de nu verDodeu huurioteo der staatsloterij en dat men geen bewijs heeft, dat de heer Isenthal, die deze stukkeu heeft onderteekeud en zich dus verbundeu tot uitbe taling van een eventueel te trekken prijs, in het bezit is van het origiueele stuk. Is hij niet in het bezit daarvan, dan kan hij ook den getrok ken prijs niet uitbetalen. Het kon als eene binnenl. aangelegde loterij worden beschouwd, waarvan de prijzen met 'ouilenl. geld zullen worden be taald. Collecteereu en debiteeren moesten naar het oordeel van de deskundigen in dezelfde be- teekeuis worden opgevat. Ook den bekl.engeïot. was het niet bekend, dat de heer Isenthal in het bezit van het origineele lot was. Adv.-gen. Mr. van Maanen kon zich met het dictum van het vonnis wel vereenigeo, maar meende toch dat het in een ander opzicht onjuist was. Hij ge loofde dat het ounoodig was dat de onderteeke naar van het stuk de loten zelf uitgeeft; ieder, die ze verkoopt, collecteert, in welken zin de Hooge Raad reeds heeft beslist. Art. 1 der wet van 1814 heeft tot strekking de bescherming der Ned. loterij. De bekl. heeft z. i. wel degelijk gecollecteerd, naar dat hij dit gedaan heeft in buitenslands aangelegde loterijen, achtte hij niet bewezen, en hoezeer ook het collecteeren in bin nenlands aangelegde loterijen verboden is, wordt dit den bekl. niet ten laste gelegd. Op deze gron den requireerde adv.-gen. tot vrijspraak van den heer K. Aanstaanden Vrijdag zal het Hof uit spraak doen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den lsten October van dit jaar twaalf jongelieden kunnen worden toe gelaten om bij het garnizoenshospitaal te Amster dam te worden opgeleid tot officier van gezondheid bij de zeemacht. BINNENLAND. s-Gbavenhage, 2 Maart. De feestcommissie, die zich hier heeft gevormd ter viering van den feest dag van 1 April, heeft zich tot hare stadgenooten gewend om hen te verzoeken gelden af te zon deren voor de feestviering. Het Dag. bestuur der gemeente heelt zijn hulp en ondersteuning toe gezegd. Het is bereid de schutterijmuziek tot medewerking uit te noodigen, vlaggen en ander materieel ter leen te verstrekken, enz. en heeft aan den Raad voorgesteld eene geldelijke bijdrage te verleenen. Maar er zijn nog ettelijke duizenden noodig om het plan, naar wensch te doen slagen. Reeds heeft men van verschillende zijden aan zienlijke geldelijke bijdragen verkregen. De Com missie hoopt dat de burgerij dat voorbeeld zal volgen. De uitslag der heden alhier gehouden ver loting van Kunstwerken, voor den dertieuden jaargang van de Kuustkrouijk was als volgt; N°. 60. Een schilderij van Fridolin Becker, voorstellende een meisje in het woud; n°. 65, idem van C. Cuoaeus, voorstellende Aristocratie en Democratie; n°. 176, idem van mej. A. M. Im merzeel, voorstellende een Binnenhuis; n°. 187, idem van J. G. Hans, voorstellende een Land schap; n'. 383, idem van I. J. van Deventer, voorstellende een zonnig Landschapn°. 407, idem van C. J. A. Schermer, voorstellende een Voor post; n°. 514, idem van Leub, voorstellende een Binnenhuis; u". 561, eeu teekening van G. J. J. van Os, voorstellende een Boschgezicht; n°. 615, een schilderij van P. G. Vertin, voorstellende een Stadsgezicht; n°. 660, een teekening in houtskool van 1. G. Zimmerman, naar de schilderij van N. van Berchem, iD het Rijksmuseum te Amster dam n°. 783, een schilderij van Koekkoek, voorstel lende een Stadsgezicht; n°. 691, eene chromo- lithographie van TresliDg en Comp. naar Rem brandt, „De Nachtwacht"; n°. 398, idem naar Van der Helst, ,/De Schuttersmaaltijd"; n°. 101 idem naar Jan Steen, ,/De St. Nicolaasavond"; nos. 86, 132, 280 en 394, ieder een album van photogra- phieën, uitgave van Ch. Binger en Comp.; nos. 366, 488, 582 en 861, ieder een exem plaar van „Nederlands Geschiedenis en Volks leven", serie A. in prachtband; nos. 133,134,290 en 809, ieder een exemplaar van de „Geschriften van J. Kneppelhout" in 11 deelennos. 350, 505, 685, 781, 824 en 842, ieder een exemplaar van „Dr. C. A. X. G. F. Sicherer, Lorely, Plaudereien fiber Holland und seine Bewohner"; nos. 536, 5! 612, 635, 757 en 777, ieder een exemplaar van „Klikspaan, Studententypen, in prachtband"; nos. 116, 208, 830 en 859, ieder een exemplaar van „J. J. Cremer, Distels in 't Weiland"; nos. 74, 102, 115, 153, 155, 169, 206, 216, 303, 327, 335, 378, 395, 396, 4-33, 44), 455, 462, 471, 472, 479, 489, 516, 518, 551, 665, 575, 701, 773, 804, 816, 823, 834, 835, 860 en 900, ieder een exemplaar van „Een bundel Gedichten van J. J. L. Ten Kate". Aan de overige nummers is ten deel gevallen een exemplaar: Een Bundel van Mr. C. Vosmaer, getiteld: „Vogels divers van pluijmenteringhe." Het bestuur der Algemeene's-Gravenhaagsche Werkliedenvereeniging, zette in zijne 11. Donder dag-avond gehouden vergadering de beschouwin gen over de middelen tot verkrijging van loons- verhooging voor den werkman voort. Om niet met onvruchtbare beschouwingen veel tijd te ver liezen, verklaarden twee der aanwezige patroons zich bereid eenige heeren van hun vak (metaal- en timmerwerk) uit te noodigen tot eene bijeen komst, om over loonsverhooging te spreken. De derde patroon, lid van het hoofdbestuur, op die vergadering aanwezig, verklaarde gaarne in te stemmen met dit voornemen. De bijeenkomst had dezer dagen plaats, en ten gevolge van deze besprekingen is besloten, op eenige der voornaamste werkplaatsen van die vak ken de loonen te verbeteren en te verhoogen. De eerste uitvoering van dit besluit zal in den loop der maand Maart plaats hebben. In diezelfde vergadering is ingekomen het ver slag der commissie voor een eventueel op te rich ten pensioenfonds, welk verslag later in behan deling zal worden genomen. Nog is bepaald, dat de prijs der door de ver- eeniging verkocht wordende aardappelen zal wor den verlaagd van 30 op 28 cents per 7 liter (tonnetje), 3.95 per mud en f 2 per half mud. De verkoop door de vereeniging heeft reeds zeer gunstigen invloed uitgoefend op den prijs van dit levensmiddel in onze stad. Verder is op die ver gadering goedgekeurd het reglement van orde voor het bestuur en bepaald dat de derde alge- meene vergadering zal plaats hebbeu in de voor laatste week van Maart. Het reglement zal in die vergadering worden vastgesteld. 's-Geavenhage, 3 Maart. Gisterenavond had de algeineene jaarlijksche vergadering van de leden van de 's-Gravenhaagsche afdeeling van het Ne- derlandsche schoolverbond plaats, onder voorzitter schap van Dr. fl. van Capelle. Door den secretaris Mr. Lisman werd verslag gedaan van hetgeen het bestuur der afdeeling in 1872 had verricht, Het aantal leden der afd. be droeg op ultimo. Dec. 1872 212. Er was bij een ontvangst van f 465,10, na uitkeering aan het Hoofdbestuur van f 234,87, een tekort over '71 van f 42,39. De werkzaamheden van het bestuur hadden tot doel; o. de bezwaren tegen het gere geld schoolbezoek bij de ouders weg te nemen b. aan te sporen tot trouw schoolbezóekc. aan te sporen tot 't genieten van avondonderwijs om het; geleerde te herhalen. In 1871 waren 352 geval len van schoolverzuim bekend geworden aan het bestuur op een schooljeugd van ruim 14000 kin deren. Volstrekt schoolverzuim was maar bij 3 kinderen uit een gezin geconstateerd en ook deze waren op aansporing school gekomen. Het te vroeg verlaten der school hadden tot oorzaken voornamelijkonverschilligheid der ouders, toe geven aan tegenzin of luim der kinderen, klacht over gemis aan prijzen, armoede, geen kleederen, gemis aan crèches, zoodat de oudere kinderen op de jongeren te huis moesten passen, afkeer van de vaccine, vooral te Scheveningen en de ingewor telde dwaling dat de kinderen op huD 12de jaar volleerd zijn. Om aan te sporen tot trouw schoolbezoek had de afdeeling in Mei jl. prij'zeh en getuigschriften uitgereikt aan 59 oud-leerlingen van openbare scholen die op hun 14de k 15de jaar getoond hadden dat 't geleerde nog niet was vervloeid nadat zij tot hun 12de 13de jaar op school ge bleven waren. De goede invloed op de omgeving dier kinderen van dien maatregel was het be stuur bij huisbezoek zeer gebleken. In avond- herhalings-onderwijs kon de afd. niet voorzien. Veel goeds werd verwacht in dat opzicht van de op te richten ambachtsschool. Uit de statistieke opgaven is gebleken, dat op 't einde van 1871 in de gemeente 's-Giavenhage wal-en 7246 jongens en 7504 meisjes van 6 tot 14 jaren. Ook op de schoolbibliotheken was gelet; aan de meeste open bare scholen zijn er zulke; in 1872 zullen ze bij al die scholen zijn. Aan de kinderen is het gebruik toegestaan als belooning voor trouw schoolbezoek. In plaats van de aftredende en volgens het reglement niet herkiesbare leden van het bestuur werden gekozen Jhr. Mr. A. H. Gevers, Mr. N. J. van IJsselsteijn, Mr. J. J. van Geuus, A. Hoo- genraad en P. J. van Duijne, de beide last I. te Scheveningen, alwaar zich in den loop va; I ruim 50 leden aan de afd. hadden aangeslote- T KOLONIËN. »RPc BATAVIA, 24 Januari. van het ,V Lje aJt Aan het Algemeen Overzicht Bat. Handelsblad, bevattende berichten tot 2) uuari, ontleenen wij Wij leven te midden van geweldige overs: iningen. Een groot gedeelte van Batavia 'o onder water. Hier en daar hebben de bewo: i'i h de huizen moeten ontruimen. Elders vaart i d' met prauwen door de straten, vooral in het! di neesche kamp in de benedenstad. De ambtens. w sc van den waterstaat geven zich veel moeite I de dijken te steunen, breuken te stoppen enaliï dr van water te bevorderen. De regens, diedaJ ge sedert 6 weken bijua onafgebroken vallen, heiA va de rivieren ontzettend doen zwellen. 'jyj. Niet alleen dat Europeanen hun have'jjf steek moeten laten, eeu goed heenkoint.yi kende, maar de inlanders worden van al Ie J roold en leven bij duizenden in voeten hou;;! ter. Welke noodlottige gevolgen dit voor deil zondheidstoestand zal hebben, kan men na» Samarang verkeert in geheel gelijken toer De berichten van daar luiden treurig. Ook in het Buitenzorgsche hebben de wal groote schade aangericht. De blauwe vlag waait voortdurend en de municatie met de reede is nu eens moeilijk, f dan weder geheel afgebroken. De kleine s booten, die het verkeer tusschen haven ei openhouden, kunnen soms uiet tegen de optornen of vreezen te dicht bij de sling schepen te naderen. Men komt soms per ze uit Europa aan en kan niet debarkeeren. Het spoorwegverkeer tusschen de stad Bi en de Boom is geslaakt. Het water strooinl r't den dijk. De tramway houdt tot dusver den dienst dit is van hoog belang. De schade, .die ook de Chineesche kleinli; alhier door het onder water zetten der wonidfl geleden heeft, moet zeer aanzienlijk zijn. Z. Exc. de Gouverneur-Generaal is eergist»! te Batavia gekomen om de eerste audiëntiih gisterenavond een druk bezochte receptitl geven. Alhier is voor de noodlijdende ChristeneiiiJj den hongersnood in Perzië ƒ7000 en weoeri baya reeds f 5,500 gecollecteerd, terwijl te Samarang een comité gevormd heeft omgL'j in te zamelen. Volgens de Samarangsche bladen zal de oft die belast was met het overbrengen van den vluchten luitenant Hagen, niet verder bemoei worden. De spoorweg SamarangSoloDjocdja m zijne voltooiing. Do Locomotief dringt er op af gebeurtenis feestelijk Ie vieren. Men spreekt te Batavia veel over eene v| sing, welke in een onzer hospitalen heeft p| gevonden, namelijk dat een ziekenvader eenige lijders eene goede dosis vergif toegeiil heefthij is dien ten gevolge in zijne funclie schorst. De geneeskundigen, die aan onkuaii:1 eene groote quantiteit vergif toevertrouwden,. men geheel ongemoeid laten. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-l zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. naar Europa, wegens ziekte, aan den gev adsist.-res. voor de comptabiliteit, tevens st intendent van het vendu-kantoor te Sanii L. C. J. A. de Vogel; een tweej. verl. naar wegens ziekte, aan den ing. 1ste kl. bij de: terstaat en 's lands burg. openb. werken i Sorillon. Benoemd: tot grift, bij den omg. recti de 4de afd., de ambt. voor den burg. diet Ned.-lndië Mr. C. Rasch, tijdelijk in dies' steld bij de griffie van den raad van just. 9 dang; tot 3den subst.-griff. bij het hoog-get, N. I., de ambt. voor den burg. dienst aldaar C. baron van Voorst tot Voorst; tot 3den cc bij het dep. v. fin. de klerk P. J. van Dean, 3den comm. bij de alg. rekenk. de klerk bij college A. Darricarère. Ontslagen: Op verzoek, uit 's lands die de resident van Timor, J. A. Caspersz. Departement van Oorlog. V erleend: Een W verl. naar Ned., aau den kap. der inf. F. H. Albre Ontslagen: Op verz., eerv. uit Zr. Als. litairen dienst, wegens volbr. dienstt., met 1 van recht op pens., de maj. der inf. A. H. f Rödlich. Benoemd: Tot intendant der gouveru.-bof de maj. der art., adj. van den Gouv.-Gen., de Rochemont. In activiteit gesteld: bij de iof.;| majoor op non-act. A. J. Diepenbroek, zijnd1'] in verband daarmede geplaatst bij het 16de batw

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2