sen wel geheel is afgeloopen en daarom zul len wij ons hier voorloopig bepalen tot de ver melding van den uitslag van het debat, onder voorbehoud daarop nader terug te komen, waartoe ook uit een constitutioneel oogpunt en ook voor wat betreft onze ellendige militaire rechtspleging aanleiding te over bestaat. Die uitslag nu was: dat het, laten wij het maar noemen, meest ra dicale, en met het oog op de juiste opvatting van den werkkring en de bevoegdheid der uit voerende macht, niet van bedenkelijkheid vrije amend, van Eek intrekking van het ontslag en herslel in betrekking) werd verworpen met 51 tegen IS; dat het wel is waar niet „platonisch" waar toch ook niet heel veel zeggend, maar met de grenzen der bevoegdheid van de kamer meest strookend amendement de Roo (niet voldoende iregtvaardigihg van het ontslag) werd aangeno men met 37 tegen 27, en dat eindelijk de geheele aldus gewijzigde conclusie werd aangenomen iinet 44 tegen 18. Ziehier de stemming: 1°. Amendement van Eek. Voor de heeren: Bergsma, ldserda, Hingst, Zylker, Moens, v. Kerk wijk, de Roo, van Eek, de Lange, Stieltjes, Bre- dius, v. Beyma en Westerhoff. 2°. Amendent de Roo. Voor de beerenMackay, Kappeyne, Kops, v. d. Maesen, Stieltjes, Heems kerk, de Jong, Bredius, Bergsma, Rombach, Dam, v. Akerlaken, Westerhoff, Beyma, ldserda, Hingst, Zylker, Moens, v. Kerkwijk, Mirandolle, de Roo, van Eek, Tak, Blom, Cremers, Smidt, Gevers Deynoot, v. Houten, Jonckbloet, v. Voorthuysen, de Lange, Lenting, v. d. Putte, Viruly, Rutgers, v. Delden en Dumbar. Tegen de heeren: 's Jacob, v. Wassenaer, v. Nis- pen, Bergman, Hardenbroek, Wintgens, Sandberg, C. v. Nispen, Storm, v. Zuylen, v. Loon, Nierstrasz, Hoffman, v. Naamen, Godefroi, Sijpesteyn, Ver- hcijen, v. Reenen, Luyben, Borret, Haffmans, Heemskerk Az., Begram, v. Kuijk, Kien, v. d. Linden en de Voorzitter. 3°. Gewijzigde conclusie. Tegen de heeren C. v. Nispen, v. Zuylen, v. Loon, Nierstrasz, Hoffman, Verheijen, Luyben, Borret, Haffmans, Heems kerk Az., Begram, v. Kuyk, Kien, v. Wassenaer, v. Nispen, Bergman, v. Hardenbroek en Wintgens. Bij de discussie over de leverantiën voor het leger heeft de Minister van Oorlog zich in alge- meenen zin voor onbeperkte concurrentie ver klaard, ook wat betreft chacots, fournituren en andere dergelijke zaken. Hij was van oordeel dat onze fabrieken de vrij concurrentie ook met het buitenland konden doorstaan en dat deze tevens een prikkel was voor verdere ontwikkeling en uitbreiding. Omtrent ééne zaak echter maakte Hij, wat de leverantiën voor het leger betrof uitzondering en dat betrof zoodanige voorwerpen die moeielijk te keuren waren, zooals lakens, wollen dekens en overigens geschut en wapens. De bestaande bepalingen op de keuring konden moeielijk op buitenlandsche leverantiën van der- gelijken aard toegepast worden en daarom moet men zich bepalen tot die binnenlandsche fabrie ken, waarin men vertrouwen stelde. In de zitting van de Tweede Kamer van heden werden behandeld de adressen tot wering der bevoorrechting bij leverantiën voor het leger. Over een amendement van den heer Bredius tot geheel onbelemmerde concurrentie ook van bui- tenlandsche fabrikanten werden de stemmen ge staakt. Zaterdag zal er eene herstemming zijn. Naar aanleiding eener interpellatie van den heer v. Wassenaer van Catwijck heeft de Minister van Oorlog verklaard, zich in het algemeen te kunnen vereenigen met de defensiewetten van zijn voorganger, zonder zijn bepaalde opinie te verklaren voor alle onderdeelen. De begrooting voor oorlog is gereed en 4 ton minder dan de credietwet. Naeenige discussie, waarbij sommigen het betreurden, dat de Minister nog geene ge vestigde opinie had, wordt een voorstel van den heer van Catwijck met 48 legen 3 stemmen aan genomen om de aanhangige defensiewetten alsnu nog niet in de sectiën te onderzoeken. Zaterdag zal de lijst van candidaten worden opgemaakt voor raadsheer in den Hoogen Raad. De vergadering is daarop gescheiden tot a. s. Zaterdag te 11 uren. Tegen Maandag zijn ver schillende onderwerpen aan de orde gesteld o. a. de wet betreffende de coalitiën. Heden werd op de gebruikelijke wijze herdacht de 75ste verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik. De graaf van Chambord is heden voormiddag te 11 uren, in het strengst incognito, vergezeld van drie personen, per spoortrein uit Antwerpen te Dordrecht aangekomen, alwaar hij zijn intrek heeft genomen in het hotel Bellevue. Naar hetgeen ons uit Dordrecht wordt gemeld, is kort na zijne aankomst de officier van justitie in het hotel geweest en hebben enkele ingezete nen bij den Graaf een bezoek afgelegd. Een der drie hem vergezellende heeren is, naar men zegt, over Rotterdam naar 's-Hage doorge reisd, om aldaar appartementen te bespreken. Volgens het laatst ontvangen bericht zou de Graaf waarschijnlijk overmorgen uit Dordrecht vertrekken, (Hand.) In het laatste nummer van de Economist wor den de volgende stellingen ontwikkeld: 1°. de accijns op de zeep staat de vrije ont wikkeling van de industrie in den weg; 2°. de wet op dien accijns bevoorrecht den fa brikant van reukzeep boven de makers van groene of witte zeep; 3°. de accijnsberekening per kilogram maakt dat de slechte zeep veel hooger belast is dan de goede 4°. de mindere klassen betalen niet alleen naar evenredigheid, maar zelfs in de werkelijk heid meer dan de gegoede of rijke. Door het bestuur van den Noordzijde-polder, onder de gemeente Bodegraven is besloten, om ten dienste van dien uitgestrekten polder een stoomgemaal op te richten, en dit werk opge dragen aan den waterbouwkundige, den heer J. Goldberg. Het heeft den Koning behaagd aan de Hoofd commissie ter voorbereiding van de feestelijke viering van 1 April aanst. en aan de Utrechtsche Commissie voor het Asyl, die dezer dagen ver- eenigd de bekend gemaakte circulaire uitgevaar digd en haar ook bij afschrift aan Zijne Majesteit toegezonden hebben, te doen weten, dat Z. M. met groot genoegen van die circulatie heeft kennis genomen en zich met hare strekking en redactie volkomen vereenigen kan. (iV. R. Cl.) De onder-officieren, korporaals en manschap pen van het regiment grenadiers en jagers zullen in de volgende maand met de Beaumonf-geweren gewapend worden. Door het klass. bestuur zijn de kerkvoogden der Herv. Gem. te Oud-Beierland in hunne be trekking als zoodanig afgezet, aangezien zij blij ven volharden in het laten optreden van Evan gelisten, tijdens de vacature. Naar men verneemt, hebben HH. Kerkvoogden hiervan appèl aange- teekend. Met groote belangstelling ziet men den afloop dezer zaak tegemoet. Men schrijft uit Eindhoven aan het Vaderland: Tongelré is een flinke gemeente op éen uur afstands van Eindhoven; er is natuurlijk een school waar een hoofdonderwijzer aan het hoofd stond; de man nam het boerenbedrijf bijdehand en gaat wekelijks met zijn boter ter markt; iD de school komt hij sedert zes jaar niet meer, sedert zes jaar neemt een hulponderwijzer zijn bediening waar en moet een gedeelte van het salaris aan den boer-onderwijzer afstaandrie hulponderwijzers volgden elkander op, de vorige vertrok, omdat hij nog van het geringe salaris moest afstaan. Zeer dikwijls waren die hulponder wijzers afwezig en dan nam een kwee/teling de plaats in als hoofdonderwijzer. De landbouwer- onderwijzer en de burgemeester zijn broeders. Over ettelijke jaren heeft de boter-leeraar zijn pensioen verdiend, misschien komt er dan een heusche hoofdonderwijzer. Door den Duitschen Keizer is toegekend aan kapitein W. A. Bowbijes van den kotter Willem van Houten, behoorende aan de Zuid-B ollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam, de eere-medaille en aan zijne equipage eene gratificatie van zestig thaler, een en ander ter erkentenis van betoonden moed en menschlievendheid bij de redding met levensge vaar van de bemanning van den Duitschen schoe ner Condor, kapitein Fiichs, uit de branding van den Banjaard op 28 October 1871. Tusscheu den kerkeraad der Herv. gemeente en den gemeenteraad te Vlissingen is eene niet onbelangrijke quaestie aanhangig. Bij een besluit van den gemeenteraad wordt na 31 December 1S72 opgeheven het subsidie, dat de diakonie uit de gemeentekas genoot; doch thans heeft de kerkeraad gemeend aan den gemeenteraad te moeten kennis geven, dat zij met het oog op in originali aanwezige bescheiden, wettige en deugdelijke pretentiëu bij de stad kan doen gelden, aangezien daaruit blijkt, dat sinds 1767 de kerkeraad belangrijke eigendommen heeft bezeten, welke naderhand van gemeentewege van hem zijn vervreemd. Eene commissie uit den kerkeraad heeft aau den gemeenteraad hare verwachting te kennen gegeven, dat zal worden besloien: 1°. Voor de kranken toe te kennen de wel gewaarborgde beschikking over 15 plaatsen in het Gasthuis of de waarde van die; 2°. Voor de bedeelden: onherroepelijk recht op 600 spijskaarten (25,200 per jaar) of eene jaarlijksche uitkeering gelijk aan derzelver waarde; 3°. Voor de weezen: a. Het weeshuis op de markt, ingericht naar de behoeften eener zelfstandige weezenverpleging b. f 15000, in contant geld of goede schuldbrieven. c. Stedelijke uitbesteding der Hervormde weezen in onze inrichting. De gemeenteraad heeft besloten het dagelijksch bestuur te machtigen, omtrent de wettigheid der pretentiën een rechtskundig advies in te winnen. Het Niews- en Advertentieblad van Gorkum ver neemt uit officieele bron, dat dezer dagen een Rijksnormaalschool voor de verdere opleiding van hulponderwijzers en Jiulponderwijzeressen te Gorkum zal geopend worden. Woensdag 28 Februari of Donderdag 29 Fe bruari zullen in de Oude Maas op de ondiepte bij Nederhaven proeven worden genomen met een soort van torpedo, zoodat de schepen alsdan, om niet in gevaar te komen, op voldoenden af stand zullen moeten blijven. Door den gemeenteraad van Maassluis is aan de heeren E. J. A. Kaiser en S. Versteeg, genees kundigen in die gemeente, ieder een fraai geschenk aangeboden als blijk van achting en erkentelijk heid voor hun bemoeiingen ten behoeve van vaccinatiën en revaccinatiën in het afgeloopen jaar. Voor de vacante betrekking als hoofdonderwij zer aan eene der openbare lagere scholen te Maassluis hebben zich 52 sollicitanten aangemeld. Mevrouw Lina Schneider heeft Zaterdag-avond jL wederom in de Leesinrichting in de Molstraat te 's-Gravenhage, voor een publiek grooteudeels uit dames bestaande, een literarische voordracht gehouden, die, wij erkennen het gaarne, door de groote verscheidenheid van onderwerpen en de bijzonder aangename en leerrijke wijze van be handeling, de kroon zette op hetgeen door de ver dienstelijke vrouw bij vroegere gelegenheden in dezen kring is verhaald. Mevrouw Schneider wijdde het eerste gedeelte van de voordracht aan een historisch-critische beschouwing over den oorsprong van Goethes heldin Iphigenia, en knoopte daaraan een resumé van de Iphigenia van Euri pides, om vervolgens weder tot het treurspel van den Duitschen bard terug te keeren, wiens talent zij recht liet wedervaren door eenige van de schoonste tooneelen met gevoel en klem voor te dragen. Nadat in het tweede gedeelte van den avond het bekende gedicht van den onlangs overleden Friedrich Halm (Freiherr Münch von Belling- hausen) getiteld: Das Glöcklein von Innesfare onbe rispelijk was gereciteerd, werd het auditorium vergast op eenige door Mevr. S. met bijzonder goed gevolg in haar moedertaal overgebrachte passages uit Vondels werken. Twee reien uit Lucifer en Noach (door den altijd even bereid- willigen heer Nicolaï op de piano geaccompag neerd) een tooneel uit Jephta en het overbekende gedichtje van den kleinen Constantijn werden, voor zooveel wij op een eerst gehoor konden oor- deelen, in een uitstekende vertolking teruggege ven. Vooral trof ons 111 het laatste de zeer na tuurlijke, woord voor woord gevolgde overzetting. Mevr. S. maakte, de ietwat ondeugende, maar juiste opmerking, dat waarschijnlijk velen, zoo niet de meesten onder de aanwezige dames, thans voor het eerst, en dan nog wel in een vreemde taal, op schoonheden uit Vondels werken werden opmerkzaam gemaakt. Goethes Hochzeitslied, frisch eu vroolijk gede clameerd, onder piano-accompagnement door Ni colaï; van de daarbij behoorende compositie van Carl Schneider, besloot deze alleraangenaamste bijeenkomst. Nog slechts eenmaal voor haar vertrek naar Duitschland zal mevr. Schneider hare leerlingen en vrienden te 's Gravenhage op een lezing ver gasten spoedig keert zij met haar echtgenoot naar Keulen terug, na een tienjarig verblijf in ons vaderland, een tijdsverloop dat zij niet nut teloos heeft laten voorbijgaan, doch waarin zij veel gedaan heeft om de moderne Hollandsche literatuur over de grenzen te verspreiden. Zij maakte overzettingen van Van Hoevell, „Uit het Indische leven"; van Ten Brink, „Oost-Indische dames en heeren"; van v. Rees, „Uit de loop baan vau een Indisch officier", en is thans nog bezig met de vertaling van het tweede deel van „Jonckbloets Geschiedenis der Letterkunde", van welk werk het eerste deel reeds in het Duitsch is verschenen. Nog verdient vermelding dat de oude middeleeuwsche legende Beatrijs door haar in het Duitsch is overgebracht, en dat de bij Spener te Leipzig in den loop van 1871 versche nen biografiën van beroemde Nederlanders van haar hand zijn. Uit da Costa's werken vertaalde zij in verzen „Parijs" en „Vijfentwintig jaren", en leverde in een aantal van periodieke werken critische en andere beschouwingen voornamelijk op het gebied der Nederlaudscbe letterkunde. Uit een en ander blijkt duidelijk dat mevr. Schneider, die dadelijk na haar komst uit Duitsch land examen deed tot het geven van middelbaar onderwijs in Duitscbe taal- en letterkunde en natuurwetenschappen, zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt tegenover de Nederlandsche let terkunde, en het is dan ook niet te verwonderen dat zij meermalen van onze Koningin en van de Groothertogin van Weimar, Prinses der Neder landen, blijken van vvaardeering heeft mogen ontvangen. Varf.) Gisteren is door den gemeenteraad te 's-Gra venhage een voorstel van den heer de Pinto tot oprichting eener tweede Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus voor 250 300 leerlingen met 2U tegen 10 stemmen aangenomen. Door het provinciaal Gerechtshof van Noord- Holland is dezer dagen Adolf Rexwinkel schuldi» verklaard aan 26 bedriegelijke oplichtingen, Arie Gerardus Rexwinkel en Gerarda Corneliaöchreo.bLi der aan medeplichtigheid aan 23 dier oplichtingen,f® "'q door het desbewust helen van door misdrijf ver- tb kregen goederen. De beide eerstgenoemden wer-j^f! 1 den dientengevolge veroordeeld tot een correclio- neele gevangenisstraf van 4 jaren en 6 maaDden6 word eren 6i urde b: laatstgemelde tot cellulaire gevangenisstraf vat 1 jaar. De eerste werd bovendien tot 26 geldboeter ieder groot ƒ25, de laatste geldboeten veroordeeld. twee tot 23 dit/ in besten ;n opgeri jstkantor I te pgave Vóór eenigo dagen ging te Deventer een vrouw, Z' moeder van drie zeer jeugdige kinderen, in de 3 buurt een boodschap doen zij had de kinderes J I bij den haard geplaatst. In hare afwezigheid! o f vatten de kleederen van het eene kind (een jot- 2- gentje van 4 jaren ongeveer) vuur. Het ander: <g S- - kind, van 3 jaren, nam een brandend hout va: p den haard weg, en trachtte de kleederen I M o meer in den brand te steken. Toen de moed; terugkwam, vond zij haar kind in volle vis; staan. De buren snelden toe en men slaagde in de vlammen te blusschen. Er werd onmi: dellijk geneeskundige hulp ingeroepen. Het kir. bekwam echter zulke brandwonden, dat mei voor zijn behoud vreest. 5° CO 00 Aan deu heer S. Susan, die 33 jaren te Devente-t bij het hooger en middelbaar onderwijs werkf zaam was en thans naar de R. H. B. school t* Groningen is verplaatst, werd door zijne leerlicS gen een kostbaar aandenken aangeboden, bene° vens een album met de namen der leerlingen. 3 3b De heer A. Frijlink schrijft het volgende aa^ de redactie van het Handelsblad WelEiele Heeren,che Bank 166,252,7! Under aa vaartoe z to y In uw nommer van 26 dezer komt een artike, voor, overgenomen uit het Vaderland, betreffend- het staken der uitgave van het tijdschrift Omi 1? u" j 1-11-, iaal op zi Eeuw, bij mij gedurende 1871 verschenen. In k -n v( Vaderland was gemeld, dat de staking der uitgave r het gevolg was van „een verschil van gevoelen" tusschen de redactie van het tijdschrift en mij De gen als uitgever. Hieraan geeft de ex-redacteur, H.tirum, u Tiedeman, eene nadere uitlegging, die ik vam de Sta mij moet werpen. De naaste verklaring, aan deze ekend, d; woorden te geven, is, dat ik voor mij in de :n van ei voortzetting der uitgave zwarigheid heb gemaakt, i de Citt omdat de onderneming mij in het eerste jaar ene Ibijd sen aanzienlijk verlies heeft berokkend, en een s-Graveul eerlijk handelaar, bij een dergelijk resultaat, geen zaak mag voortzetten. IjcJ Coi -uid-Holh Onze consul-generaal te Tripoli (kust van Bat- ebbendei barije) schrijft onder datum van 15 Februari jl. >n gebre aan een handelshuis te Amsterdam het volgende: um, de 's Nachts mag niemand op straat komen zon- it en m der een brandende lantaarn in de hand te heb- jstremd. ben, want de dieven vallen onmiddellijk een ie der aan die zich vertoont. De armen eten het gras als beesten, ja, zij snuffelen in de uitwerp- era"^er' selen der ezels en kamcelen en paarden, om hierieu(^ BaU en daar nog een enkel onverteerd korreltje garst ''i ket f te vinden. Straks brak een kruik olie op de straat en^ ln en als bezetenen wierpen de armen zich opdenü'z|| grond en trachtten, onder hevig gevecht, zooveel u f' er van op te lekken als mogelijk was. Treurigs am toestand waarlijk 1 [Hand] ommissa Dezer dagen is er te Parijs een „Nationale Ei. C. F. Vereeniging tot aanmoediging van beoefenaars taandani van kunst en nijverheid" gevormd. Haar doel is 'ijkspolit hulp, belooning en onderricht aan den werkman Z. M. te verschaffen, wien tevens alle onderstand iervol ot wordt toegezegd, dien hij op vergevorderden jen, iu- leeftijd mocht noodig hebben. De president-stichter Bergen c is de heer Troncin du Mersan, terwijl het kan- 'eend ten toor gehouden wordt in de rue de la Chaussée d'Antin te Parijs. De statuten worden op aanvrage overal en aan 's-Grav iedereen toegezonden. Deze vereeniging houdt "erjaarda zich thans bezig met de samenstelling van een gsbruike1 programma voor een Algemeene en Internatio- van °Pei nale Tentoonstelling van voorwerpen voor de bespelen huishouding, die van den 15den Juli tot den 15det gev>erd. October 1872 in het Palais de l'Industrie te Pariji Para<k vi zal gehouden worden. Aauvragen voor inzending ^P het kunnen van heden af aan het kantoor der ver- cePtie ei! ëeniging gedaan worden. HH.lNll Blijkens eene mededeeling der Duitsche post administratie is de voor Nederland bestemde brievenmaal in den nacht van den 20sten op den 21sten Februari jl. op het station te Oberhausen ontvreemd geworden. Die brievenmaal bevatte de depêche van het spoorweg-postkantoor Keulen-Minden, waarin be halve de gewone correspondentie, niet minder dan 34 aangeteekende brieven aanwezig waren, alsmede eene voor Nederland bestemde depêche van de Italiaansche administratie, waarin 4 aan geteekende brieven, en drie depêches als voren uit Zwitserland, waarin 2 aangeteekende brieven gesloten waren. Hoewol het gelukt is den dief op te sporen, is echter een groot gedeelte van den inhoud der brievenmaal als verloren te beschouwen. Aan hetgeen teruggevonden werd zal zoodra mogelijk

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2