I LF" m) In Het Nieuws van den Dag komt een ingezonden stuk voor over de levens-verzekering-maatschap pijen, waarin van die maatschappijen volledige publiciteit wordt gevorderd. O. a. zegt de schrijver Zij moeten publiek maken, niet alleen de cij fers die het publiek nu te zien krijgt, maar bo vendien hoeveel werkelijk gestort kapitaal zij bezitten en vooral hoe dat belegd is; hoeveel winst zij gemaakt hebben telken jare en op welke wijze; hoeveel risico's zij hebben geloopen en nog loo- pen op een bepaald oogenblik, en hoe dat risico is samengesteld. Genieten ze te veel winst, dan moeten ze de premiën verlagen. Gaan ze ach teruit, dan moeten ze ophouden te verzekeren. Gaan ze vooruit en nemen ze geen overmatige winst, waartoe zal de verlangde volledige publi citeit anders kunnen leiden dan tot bevestiging van hunnen handel, van hun crediet van hunne welvaart die met het welvaren van weduwen en weezen hand aan hand gaat. In het laatste geval behoort door den wetgever te worden voorzien. De Minister van Justitie verzuime niet er aan te denken. Hier geldt het een belang van dui zenden in den lande. Men verneemt, dat bij de Amsterdamsche com missie tot voorbereiding der feestelijke viering van 1 April 1872 tot nu toe door 3628 personen is ingeschreven voor 22.053.27% en dat wel 7.821.90 voor gedenkpenningen en de plaatse lijke feestviering, 2,168.26 voor een of andere nationale instelling door de Amsterdamsche comm. te bepalen, 8.230.12% en de toezegging van eene jaarlijksche bijdrage van 5 voor een Asyl voor oude zeelieden te Brielle, f 2966 voor een museum van schilderijen en vaderlandsche oudhouden, 643.50 voor het monument te Brielle en 323.50 voor diverse doeleinden; terwijl door die intee- kenaars gezamenlijk verlangd worden 4996 ge denkpenningen. (Hbl.) Op uitnoodiging van den decoratieschilder Be- navente, heeft zich te Amsterdam een voorloopig bestuur gevormd, dat zich ten taak stelt alle te dier stede gevestigde vereenigingen op te roepen tot het houden van een algemeenen optocht, bij gelegenheid der aanstaande Aprilfeesten. Uit het verslag der werkzaamheden, dat op de eergister avond gehouden samenkomst werd voorgelezen, is ons gebleken, dat de burgemeester en jhr. mr. de Bosch Kent per, voorzitter der Amsterdamsche feestcommissie, alsmede de vereeniging tot ver edeling van het volksvermaak, ten zeerste hunne ingenomenheid met het denkbeeld hebben be tuigd. Aan den optocht zal wordeQ deelgenomen door ongeveer vier duizend personen, bestaande uit de leden van arbeidersvereenigingen, onder officieren der land- en zeemacht, gerechtigden tot het dragen van 't Metalen en Zilveren Kruis, liedertafels, het genootschap „Uiterlijke Welspre kendheid," handboogschutters, enz. enz. Ook de redactiën der dagbladen zullen worden uitge- noodigd om zich te doen vertegenwoordigen. Leden der Internationale mogen als zoodanig, geen deel van den optocht uitmaken. De kosten worden geraamd op ongeveer 5000, te bestrij den uit onderlinge bijdragen (echter hoogstens 26 cents per hoofd) en vrijwillige schenkingen, terwijl vooral wordt gerekend op den krachtigen bijstand der feestcommissie en der Vereeniging tot Veredeling van het volksvermaak. De optocht zal waarschijnlijk plaats hebben op 1 of 2 April. Bij de Erven Loosjes, te Haarlem, is versche nen eene lezing van den heer E. H. von Baum- hauer over „de middelen ter verkrijging van zuivere lucht en goed drinkwater in de groote steden." De schrijver meent, dat de meeste onzer steden, en vooral de grootere, langzamerhand in een onhoudbaren toestand komen. Dezelfde oorzaak, welke de lucht in de groote steden ver pest, heeft ook het drinkwater, ook waar het vroeger goed was, bedorven. Zoowel dat uit de wellen als dat uit de rivieren en stadsgrachten. Van de meeste steden in ons vaderland mag men zonder overdrijving beweren, dat de bewoners daar hun leven moeten slijten boven hunne in rotting verkeerende uitwerpselen van vele jaren herwaarts. Aan het einde van zijne lezing, die 37 bladzijden lang is, en waarin hij handelt over de beide hoofdstelsels: het beerputtenstelsel en het spoelstelsel, geeft de schrijver zijne conclusie. Hij is een voorstander van het spoelstelsel. De riolen moeten zoo worden gemaakt, dat geen doorzijpelen van het rioolwater in den omringenden grond kan plaats vinden. Alle op stads-grachten uitloo- pende riolen moeten worden verwijderd en even zeer alle beerputten. De riolen behooren door eene genoegzame hoeveelheid water schoon ge spoeld en hun inhoud in reservoirs buiten de stad verzameld te worden. Het spoelstelsel sluit het Liernurstelsel echter niet uit. De heer von Baumhauer zou dit zelfs zooveel mogelijk toege past willen zien, doch door particuliere maat schappijen. Het spoelstelsel blijft toch altijd noo- dig. Verder acht de schrijver het de plicht der stedelijke besturen, zich zoo mogelijk in het bezit te stellen van onbebouwde zandgronden. Vooral onze duinen bieden eene prachtige gelegenheid aan tot het verkrijgen van een in alle deelen gezond en aangenaam drinkwater. De tonnen gouds, besteed aan het verkrijgen van zuivere lucht en zuiver water, beteekenen weinig, als men denkt aan den onwaardeerbaren schat der gezondheid. En op gasthuizen en ziekenverple ging der armen zal gewis uitgespaard kunnen worden. Haar men verneemt, zal eerstdaags het besluit van den Minister van Oorlog bekend worden, waarbij de taptoe afgeschaft wordt. Men verneemt dat de twaalfjarige knaap, die bij gelegenheid van de illuminatie te 's-Graven- hage den 19den dezer in den Vijver zou verdron ken zijn, thans te Rotterdam is teruggevonden. Met een coupon van 1.23% voor de noodlij denden in Perzië ontving het Handelsblad het vol gende schrijven, dat zij letterlijk overneemt: „Mijn Heer van het algemeen handelsblad I Wil u dit voor mij in de krant zetten, ik haalde van morgen een ons boter voor mijn ontbijt en kreeg er een papiertje over het was een stuk van een krant, waar op ik las van een Leidsche student die daarin zeide dat er zoo een hongers nood in Perzi was. enz. ook ik kon mijn snee mikkebrood, bij die ge dachte, dat mijn medebroeders en Z. van honger sterven, niet door de keel krij nu had ik 1.23% welke ik met nachtwerken verdient heeft, en die ik opgeborgen had om van de zoomer met do volkstrein naar Scheveninge te gaan om dat te bekijken want daar ben ik noch nooit geweest, maar nu dat leesde van honger in Perzi, toen dacht ik nee niet naar Scheveninge, dat geld moet naar Perzi, ik kan buiten Scheveningen, maar de mensch niet zonder eete, ik wist niet waar ik dat geld moest brenge en daar om dacht ik, zal het maar naar de Heer van de Crant brenge als die dan het in de Krant zet dan zal er noch wel Rijke menschen zijn die ook wat zullen geve want één gulden geeft niet veel voor zooveel hongerige maagen doch veel kleintjes maken één groote, In hoop mijn Heer dat u dit schreiv opneemt verblijf ik UEd dw Een nederige gewezen Zeeman." Op den omslag stond „Vergeef svp mijn slordig schreiv ik doe het nooit." Een brutale diefstal is onlangs te Woudenberg gepleegd. Aan een landman deed iemand de vraag, of hij een paard te koop had, waarop de eigenaar een bevestigend antwoord gaf. Het paard werd nu in oogenschonw genomen, de vrager plaatste er zich op, schijnbaar met het doel de vlugheid te onderzoeken, reed er, in plaats van terug te keeren, haastig mee door, en verkocht het voor lagen prijs aan een vilder te te Soesterberg. Door de poli lie opgespoord, is de vermoedelijke dader H. L., een uit den militairen dienst verwijderd artillerist, naar het huis van arrest te Amers foort overgebracht. Als vervolg op ons bericht omtrent de pijpen die ter gedachtenis aan de gebeurtenissen van 1572 te Gouda vervaardigd worden, deelt men ons nog mede, dat ook pijpen in den handel ge bracht zullen worden, waarin kleine photogra- fiën met vergrootglaasjes zijn aangebracht, alle betrekking hebbende op 1 April 1572 en de aan staande feestviering. Tot grondslag dezer afbeeldingen is genomen de plaat die bij Kemink en Zoon te Utrecht uit gegeven, door van Lummel geteekend en bij Tresling en C". te Amsterdam gedrukt is. Photo- grafiën ter grootte van een speldeknop zijn of worden genomen van de geheele plaat, zoowel als van afzonderlijke daarop voorkomende por tretten en figuren, als: Prins Willem van Oranje, Bloys van Tr slong, een Watergeus, gezicht op den Briel enz. Ook de tegenwoordige leden van het Konink lijke Huis: Z. M. de Koning, de Koningin en de Prins van Oranje worden niet vergeten, terwijl ook pijpen van allerlei vorm aan die gebeurtenissen zullen doen denken. Goudsche Ct.) Door den graaf Schimmelpenninck vanNyenhuis is sedert de laatste aankondiging ontvangen ten behoeve der oprichting van een gedenkteeken op het graf te Ginneken der gesneuvelde Nederland- sche verdedigers van de Citadel van Antwerpen: door tusschenkomst van den heer kapitein-kwart, bij het regiment grenadiers en jagers, nader inge komen bijdragen van de corpsen van het leger ƒ41; van den heer burgemeester van Herwijnen, in die gemeente ingezamelde bijdragen 20; van D. B., vijf coupons 4 pCts. Nederlandsche schuld, te zamen ƒ9.90; en door tusschenkomst van den heer J. W. Vader te Cortgene, lid der commissie, van den heer D. Bekaar, als burgemeester door deze ontvangen bijdragen, ingezameld te IJzendijke ƒ7.50; te Biervliet ƒ1.60; te Hoofdplaat ƒ1; te Waterlandkerkje ƒ8.69; te zamen ƒ18.69; en van den heer Loeff, opzichter van den waterstaat te Sas van Gent, 1. Bij beschikking van 22 Februari 1872 is aan W. Kooy Jr. en A. M. Cnopius te Arnhem, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goe deren en vee tusschen Arnhem en 's-Gravenhage en daarmede verbonden sleepdienst op de groote rivieren in Gelderland, Zuid-Holland en Utrecht. De officier van gezondheid der 1ste klasse C. Noordewier, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 15den Maart aanstaande op non-activiteit gesteld en met den 16den vervangen door den officier van gezondheid der 1ste klasse N. C. Slegt. De Rijkstelegraaf klerk P. C. van Dortmondt te Amsterdam is met ingang van 1 April aan staande benoemd tot Rijkstelegraafkantoorhouder te Naaldwijk. Z. M. heeft de gemeente 's-Gravemoer afge scheiden van het ontvangkantoor der directe be lastingen en accijnsen te Waspik en gevoegd bij dat derzelfde middelen gevestigd te Dongen c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer W. Molenaar; opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijn sen, gevestigd te Capelle, bevattende de gemeenten Capelle, Vrijhoeve-Oapelle en Sprang; de gemeen ten Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen gevestigd te Waspik, hetwelk alsnu zal bevattende gemeenten Waspik, Capelle, Vrijhoeve- Capelle en Sprang, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer J. C. Kuhlman Czn. Z. M. heeft aan J. van der Have, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente üuwerkerk, en tot burgemeester dier gemeente benoemd B. G. van der Have. Z. M. heeft ingesteld een grenskantoor der in- en uitgaande rechten te Kauter, met bepaling, dat het in verband met art. 8 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 1869 door een commies-ontvanger zal worden waargenomen. Z. M. heeft bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemdtot officier van gezondheid der 2de klasse (naar ou derdom van rang), den officier van gezondheid der 3de klasse H. F. A. Giesbers, van genoemd personeel; en den officier van gezondheid der 2de klasse C. van Wicheren, mede van gemeld per soneel, op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. BINNJENLAND. Nieowediep, 24 Februari. Heden is alhier van Harderwijk, aangekomen en onmiddellijk over gegaan aan boord van het Nederl. schip Aurora kapit. Visser, een detachement van 125 militairen, onder bevel van den van verlof naar Java terug keerenden kapit. der inf. C. C. Prager en den 2den luit. der genie E. Marcelle, om met dien bodem naar Batavia te worden overgevoerd. Utbecht, 26 Februari. De Minister van Justi tie, heeft jl. Zaterdag de beide gevangenissen dezer stad bezocht en met eenige leden der Con- missie van Administratie over de belangen dier inrichtingen geconfereerd. Hillegeesberq. 24 Februari. Gisterenavond werd in de vergadering van het Departement der maatschappij tot Nut van 't algemeen, aan C. de Groot, arbeider te Zevenhuizen, de zilveren medaille uitgereikt voor het op 22 Augustus 1871 met levensgevaar redden van vijf personen uit de vaart onder de gemeente Bergschenhoek, die met het rijtuig waarin zij zaten, door 't schrik ken van het paard, aldaar te water waren ge raakt. Vervolgeus trad als spreker op de heer de Vink, theologisch student te Leiden, die in eene zeer boeiende lezing, door de aanwezigen met onverdeelde aandacht aangehoord, eene schets gaf van ons huiselijk leven. Na de pauze werden nog door den spreker, den voorzitter en de hee- ren Stoop van Bleiswijk en van Rijn van Berkel, bijdragen gehouden. BUITENLAND. Fraukrjj k. Houding der monarchistische partij. Gewicht van het ontwerp-Lefrano. Bechter- lijke benoemingen. De agitatie, door de manifesten der legitimis ten en Orleanisten te weeg gebracht, is verdwe nen om plaats te maken voor een gevoel van onzekerheid en achterdocht over de plannen, die door de royalistische partij nu eigenlijk gekoes terd worden. De groote woorden en uiterlijke vertooningen zijn van Versailles naar Antwerpen verhuisd, de nieuwe en meer vijaudelijke verhou ding, tusschen de partijen door hen in het leven geroepen, is te Versailles achtergebleven. En die verhouding heeft iets geheimzinnigs, iets dat ons het eene oogenblik aanstaande gevechten voor oogen spiegelt, om ons dan weder te overtuig-n, dat er voor botsingen in den eersten tijd nog geen vrees behoeft te bestaan. De rechterzijde, met andere woorden, Verraadt aan den eenen kant een hevigen afkeer voor de bestaande orde van zaken, terwijl zij aan den anderen kant protes- I kf teert tegen alle aantijgingen alsof zij die orde omver zou willen werpen. Zij heeft zich gewa- L sl pend om bij de eerste gunstige gelegenheid den LLe aanval te wagen, zonder dat men met eenige |er(jL de minste zekerheid kan bepalen, wat zij eigen. ,e„f lijk als zoodanige gunstige gelegenheid beschouwt, im61 wanneer zij oordeelen zal, dat haar tijd gekomen )r is en op welke wijze zij in dat geval den aanval [ien zal inrichten. ,ent Kop: inanc edege laar s Deze hare gezindheid blijkt nu ten duidelijkste a63[j uit een soort van officieele kennisgeving, die aanjje j het hoofd van het legitimistische blad de Gazette^ ie France is opgenomen en, zooals de FranpjJi" rg| mededeelt, ook aan de legitimistische bladen in .tibel de provinciën is gestuurd. Wij nemen de volgende,noel passage over: ,3le] „Dat men zich echter ten opzichte van het ver- bond der royalistische partij niet vergisse; nie-Leen mand heeft er aan gedacht, het tegenwoordige gouver nement omver te werpen, tot welks oprichting reet terzijde en centrum beide hebben medegewerkt Zij lijn daarom altijd gereed om het te ondersteun en hoe sterker zij zich vereenigd gevoelen, b» krachtiger zij die ondersteuning zullen kunne maken, besloten als zij zijn om met het gouvei nement een oprecht conservatieve politiek z; V0'Seu- pgeroi Maar terwijl zij aldus in de noodzakelijkheid rati he[ het oogenblik (aux nécessités présentes) voorzagen,hwe moesten zij ook voor de toekomst zorgen; niet da!;hai)C| zij zich voor oogen stelden, vooruit al de quaes-erdej ties te regelen die zij zullen hebben op te lossen,4n Cl maar zij hebben, door onderliüg van gedachtenastvri te wisselen, zich willen verzekeren, dat er tri iaDgei ure der definitieve beslissing (des solutions définitivei 6rded in de Vergadering slechts éen enkele monarchal De i partij zal bestaande partij van het traditioneeljen be en vertegenwoordigende, van het erfelijke eaier t constitutioneele koningschap. Een dergelijke mafgehu narchie wordt noch door geweld noch door liMaand gevestigd; het is de natie, vrij vertegenwoordig door hare afgevaardigden, die haar moet toiitgev: stand brengen. Ziedaar hetgeen de mannen vaineer het koningschap in de Vergadering met elkande: S zijn overeengekomen." jlijft e Wij vragen nu, hoe uitdrukkingen, als nicmanöt. Ant heeft er aan gedacht, het tegenwoordig gouvernemen,in geil omver te werpen, enlij lijn daarom altijd gereed kien en te ondersteunen, zich laten overeenbrengen met dieim te zorg voor de ure der définitieve beslissing; waar i>de wa de grens tusschen die noodzadelijkheidvanhet oogen- blik en die toekomst, waarin voorzien moet worden! boden Is het nu of over drie maanden of over drie staat, jaren, dat de bestaande orde van zaken in gicrigi definitieve beslissing, dat wil zeggen, a tvend: het koningschap moet overgaan? Moet Thiers eent iretei sterven of voor zijne waardigheid bedanken? 01 iijD, moet er soms een bovennatuurlijk teekeu (met twiste het goddelijk koningschap zeer goed overeen teiard. brengen) afgewacht worden om de nieuwe talm. aansluiting der royalisten in praktijk te brengen'! Ant Ziedaar vragen, waaromtrent de rechterzijdekalm ons volkomen in het duister laat, waarop zij zelldaard wellicht geen antwoord weet te geven. Het eenige graaf wat ieder in den lande zeker weet is, dat in den ontva: boezem der legitimisten een innerlijke haat teges Er de republiek is opgekropt, die zich op de een of bi' ai andere wijze, op een nog onbekend tijdstip lucit De zal geven. Indien ooit de gedragingen eener partij vc« een land ontzenuwend en verderfelijk mag ge noemd worden, dan zijn het die van de monar chistische in Frankrijk, die het volk als het ware toeroept: Wij zullen onzen slag op hetoogenblik 'en 1 nog niet slaan, maar wij verwittigen u bij deze, Dam dat al onze haat en verbittering tegen de repu- Pen|1 bliek u als het zwaard van Damocles boven hel hoofd hangt. Sommigen, en daaronder de Temps, aan wiens 1 politiek doorzicht men gerust alle waarde mag hechten, zijn van meening, dat reeds binnen eenige dagen een vrij hevige schermutseling za! gehouden worden en wel bij gelegenheid van he ontwerp Lefranc, tot bescherming van regeerini en vertegenwoordiging tegen de vijandelijk! aanvallen der pers. De urgentie, die voc dit ontwerp met bijna algemeene stemme; werd aangenomen, is niet in 't minst een bewijs dat het de sympathie der meerderheid wegdraagi- Integendeel schijnt het nu vrij zeker, dat de reek- terzijde besloten is, er zich niet alleen tegen te verzetten, maar het door allerlei amendementen en wijzigingen te maken tot eene soort van mani festatie van haar wantrouwen jegens het gouver nement. De reden hiervan is, dat zij in die be- F Var scherming, die voor de regeering gevraagd wordt, zien eene erkenning van het definitieve karakter van het tegenwoordig bewind. Te vergeefs is het, hun voor te houden, dat immers eene interimaire regeeriug evenzeer noodig heeft zich tegen vijau delijke aanvallen staande te houden als iedere andere. Zij interpreteeren het ontwerp hardnek kig als eene eerste poging van Thiers om dë repu bliek op vaster grondslagen te vestigen, en als zoodanig zullen zij er zich tegen verzetten. Daar nu linkerzijde en centrum in hunne vergaderingen beide besloten hebben, het ontwerp te ondersteu nen, is inderdaad een vrij hevige strijd over het delicate punt waarschijnlijk. Daarbij zal dan blij- aange dat c stad Br voorb Br etelli seret het 5 dépéc dat c tegen onger delijk daan: zocht Tc onder van gei |ch neger De z: laastc gister i s van Worh stelle niet i hac

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2