GEVONDEN PREMIE-LEENING GROOT /5.00Q.0Ö0. ZON HER NIETEN. ADVERTEWTIEW. EEN GULDEN, lot aankoop van Gronden en den Bouw van DUIZEND BURGERWOONHUIZEN ar-en I en 8siJ t'ge nl net 2;| i-Oresl KanJ DenvJ 'ten ::i in Cet 2% pC: sen, i icnde: weii weoj blijvi en pr rooi'i Ct. 't :ich wpzegging van het pactum van Bordeaux, waarbij men overeengekomen, was, een eerlijke proef met de republiek te nemen. Ook Thiers moet et naar men verzekert zoo over denken en hij zou met de hoofden der linkerzijde reeds eene laD^e conferentie gehad hebben om te beraad slagen, wat hun nu te doen staat. Of er slechts nu reeds van dien kant een voorstel tot definitieve vestiging der republiek zal worden en sol.gedaan is nog niet bekend; in allen gevalle kou dit niet van de regeering uitgaan, maar men erreL houdt Casimir Périer, die zooals men weet na =e so' zijn ministerschap eeuigszins de rol heeft op zich ven di genomen van bemiddelaar tusschen linker- 'en met- rechier-centrum, daartoe voor den aangewezen kaait man z00veel is zeker, dat de monarchale de monstratie eene nauwere aansluiting van den jjffesident bij de linkerzijde ten gevolge zal heb ben, daar hij nu duidelijk heeft kunnenzien.dat de rechterzijde ieder oogenblik bereid is, zich vijandig tegen hem en de republiek over te stellen. (De radicale linkerzijde zal nu insgelijks hare onzijdige houding laten varen. Zij heeft eene commissie van de heeren Brisson, Peyrat, Louis Blanc, Gambetta en Schoelcher benoemd om een manifest van hare zijde op te stellen. Dit is, dunkt ons, te betreuren; het is toch zeer licht 'imeetl mogelijk, dat binnen korten tijd gewichtige din- wedJ gen voor het bestaan der republiek gebeuren was t zullen; en nu moet niet alleen zorgvuldig het skenu, geven van aanstoot aan de gematigde en weifel achtige royalisten vermeden worden, maar ook iedere oneenigheid onder de republikeinen zeiven. In allen gevalle is het aan de rechterzijde te wijten, wanneer de radicalen de waarlijk gema tigde houding, tot nu toe door hen aangenomen, verlaten. De Nationale Vergadering is intusschen begon nen met de algemeene beraadslagingen over het ontwerp van wet tot reorganisatie van den raad van state. Tot nu toe is als zoodanig zoo goed gereid en zoo kwaad als het ging werkzaam geweest laan, eeue commissie reeds door bet gouvernement der ede li nationale verdediging in 1870 ingesteld. Het nieuwe ontwerp waarover de heer Batbie een 3 von; gunstig rapport uitbracht strekt om een defini- tièven raad van state in te stellen tot voorbear- beiding van de in de Vergadering te behandelen regeerings-ontwerpen, tot beslissing van adrnini- atieve geschillen, kortom met de gewone attri buten van zulk een lichaam, die echter in het twerp niet duidelijk omschreven zijn. De voornaamste oppositie werd gevoerd door de heeren Raudot en Gambetta. Raudot, een otvijand van centralisatie, is om die reden tegen ia raad van state in het algemeen. Hij beschouwt hem veel meer als een centrale rechtbank voor administratieve geschillen, waarin dan de staat ■elf tevens als partij en rechter fungeert, dan van wel als eene commissie om de werkzaamheden 14 pf| der vertegenwoordiging voor te bereiden. „Wat wij noodig hebben", zoo sprak deze afgevaardigde, „is een eerste kamer. Een kamer samengesteld uit mannen van ondervinding, die reeds deel hebben uitgemaakt van andere vergaderingen en derhalve met de behandeling van zaken vertrouwd n e~ zijn. Beproef dus niet, met uwen raad van state een soort van bastaard-eerste kamer in het leven te roepen, die er geen zal zijn en toch de vorming van een echte zal verhinderen. De raad van state! Hij is niet anders dan een sterke ver schansing voor de centralisatie, voor de kanker, die aan Frankrijk knaagt 1" Deze redeneering werd wederlegd door.... .1 Gambetta. Hij beschouwt den raad van state als een goede instelliug, als een der beste, door de oude monarchie achtergelaten (ce n'est pas juré gros). Ook hij is een vriend van decentralisatie, inaar niet zoo overdreven als de heer Raudot. Zulk een centrale rechtbank voor administratieve ;eschilien is niet alleen nuttig maar zelfs nood- iakelijk; want juist in den afstand van de plaats les geschils, waardoor alle vooringenomenheid 'Biet een der beide partijen wordt weggenomen, vindt hij een waarborg tegen onrechtvaardig- ieid. En toch is hij op het oogenblik tegen de istelling van een raad van state, omdat et karakter van zulk een lichaam mede- rengt, dat zij een uitvloeisel van het invoerend bestuur is. Een koning zal geen 'aad van state willen aannemen tenzij hij icm zelf benoeme. En wanneer men nu bier vol- ;ens het rapport van den heer Batbie dat lichaam wil gaan doen benoemen door de Nationale Ver- adering, of, zooals de heer Chasseloup-Laubat bij amendement heelt voorgesteld, door de alge meene raden, dan verliest het geheel zijn karakter en wordt zooals de heer Raudot gezegd heeft een bastaard-eerste kamer. Deze beide redeneeringen werden kort wederlegd door de heeren Batbie en Dufaure, waarna de Vergadering besloot, de tweede lezing toe te staan. De minister van oorlog de Cissey neemt tegen over den maarschalk Bazaine eene houding aan, die algemeene verwondering en bij velen veront waardiging opwekt. Het is toch nu zor«goed als zeker, dat het rapport der commissie van enquête naar de capitulaties alles behalve vleiend voor den maarschalk luiden zal en toch behandelt hem it, dal in» I en »o nminj t blijf] e zaal s, noct en veij beii nlijkf ïen b: nsla: genoi nan4 Char it pi lat hel hue. i rojil a kctl m ij reuge-l stelle I en ginjü ;te tl omis was'' en b® 3 vod n, vod in hoi islukle tig om ;n. He oor 1° laatste! I de minister veeleer als iemand die een stad stor menderhand op den vijand heeft veroverd, dan als iemand die een sterke vesting met een groot leger eenvoudig heeft overgegeven. Aan den bisschop van Metz en de gemeenteraadsleden dier stad zou namelijk voor hun dapper gedrag een eerekruis uitgereikt worden. Doch daar komt de heer Ba zaine plotseling van den minister verzoeken, ja er op aandringen, dat deze eereteekenen zouden gegeven worden met de bijvoeging dat het op zijne aanbeveling was geschied. De minister stemt hierin toe (N.B. terwijl nog steeds de quaestie hangende is of Bazaine zich al dan niet een verrader heeft getoond). Doch genoemde heeren uit Metz hebben daarop tegen het ontvangen van het kruis uit dergelijke handen geprotesteerd en sommigen moeten zelfs zoover zijn gegaan van het te weigeren. Inderdaad is het onbegrijpelijk hoe generaal de Cissey den krijgsman, die zelf nog niet gezui verd is van een grooten blaam, feitelijk kan gaan erkennen als rechter over de verdiensten van mannen, die zich ontegenzeggelijk zeer eer vol hebben gedragen. Spanje. Een kleine crisis. De nieuwe ministerieele crisis (de 6de of 7de sedert de troonsbestijging vau Amedéus in Decem ber 1870) heeft voor een land als Spanje niet veel te beteekenen. Het is 6lechts een kleine ontevredenheid der unionistische partij,die op deze eenvoudige wijze uit den weg moest geruimd wor- den.Topete namelijk was de eenige vertegenwoordi ger dier partij in het unionistisch-progressistisch kabinet van Sagasta, en dat was dezen heer al lang beginnen te vervelen. Sagasta moest zich niet gaan verbeelden, dat hij de geheele unionis tische strijdmacht aan zich verbonden had door éen hunner een portefeuille onder den arm te hebben gegeven. De twee genoemde heeren la gen dan ook in den laatsten tijd reeds dikwijls overhoop, zooals over de maatregelen tegen den Cubascheu opstand, de benoeming van gouver neurs der provinciën enz. De definitieve twist is nu eindelijk uitgebroken door toedoen van den Minister van Oorlog Gamiude, die daar plotseling vau een vrij langdurig ziekbed komt verrijzen om eene menigte nieuwe generaals te benoemen, en daarbij aan de Unionisten een zeer klein aan deel van den beer toe te deelen. Oogenblikkelijk ontstaan er, zooals van zelf spreekt, hevige standjes in het kabinet. Zittingen, overvloeiende van scherpe aanmerkingen en nijdige gezegden, algemeene verontwaardiging der Sagastisten gevolgd door een even algemeene aanvrage dezer heeren om ontslag, de opdracht des konings aan Sagasta om een nieuw kabinet samen te stellen en dit bedrijf van het drama is weder afgespeeld. Sagasta zal nu wel genoodzaakt zijn een paar unionistische elementen meer in zijn staatkundig mengsel op te nemen. Maar hij zal er niet in slagen, daardoor de partij voortdurend te vriend te honden. Hij plukt nu reeds ruimschoots de wrange vruchten van zijne desertie uit de pro- gressistische partij naar de half liberale, balf reactionaire aanhangers van Montpensier. TELEGBAIMMEIV. Antwerpen, 20 Februari. De graaf van Cham- bord is voornemens zich onverwijld naar Brussel te begeven, ten einde den koning te spreken. Versailles, 20 Februari. De geruchten eener samenspanniog tegen de Nationale Vergadering zijn van grond ontbloot. Men gelooft, dat geen voorstel omtrent consti- tutioneele quaestiën, hetzij van de rechter- of van de linkerzijde, thans eenige kans heeft van aan genomen te worden. Wecncn, 20 Februari. De regeering heeft een crediet van 5 inillioen aangevraagd, tot verhoo ging der tractementen van ambtenaren over het jaar 1872. Een ontwerp tot definitieve regeling dezer tractementen zal door eene ministerieele commissie worden opgemaakt. In het buis van afgevaardigden is de discussie geopend over de tweede lezing der grondwet op de verkiezingen. Grocholski heeft namens de Poolsche afgevaardigden verklaard, dat zij tegen het ontwerp zullen stemmen, omdat zij het be schouwen als inbreuk makende op de rechten der Landdagen. In de zitting van den rijksraad op heden is het budget voor Binnenlandsche zaken, bij hoofdelijke omvraag, met 104 tegen 49 stemmen aangenomen bij tweede en derde lezing, nadat de Minister verklaard had, dat de regeering voor nemens is een voorstel tot herziening van het kiesstelsel in te dienen, zoodra dit met uitzicht op welslagen in den Rijksdag kan geschieden. Kopenhagen, 20 Februari. Het Volksthing heeft met 47 tegen 45 stemmen het wetsontwerp tot invoering eener inkomstenbelasting verworpen ofschoon de Minister van Financiën dreigde zijn ontslag te zullen nemen, zoo het voorstel werd afgewezen. Luxemburg, 20 Februari. De regeering heeft u de kamer verklaard, dat gisteren eene dépêche van de Duitsche regeering is aangekomen, waar mede een aanvang is gemaakt met de onderhan delingen betreffende de exploitatie van den spoorweg GuillaumeLuxembourg. De regeering weigerde deze dépêche mede te deelen. De Mi nister zeide: dat toen hetzelfde vraagstuk zich voordeed aan de Belgische regeering, omtrent een lijn op Belgisch grondgebied, die regeering aan de Duitsche heeft laten weten, dat zij de exploitatie Doch door een buitenlandsche maat schappij noch door een vreemden staat zou goed keuren, maar zelve de exploitatie op zich nemen. De Minister verzocht alle discussie over deze zaak uit te stellen. Kizza, 20 Februari. Brieven uit Rome beweren, dat de paus gisteren eene circulaire heeft geteekend tot bijeenroeping van het Ecumenisch Concilie op Malta of in Tyrol. Louden, 20 Februari. De heer Gladstone heeft in het Lagerhuis, den heer Disraeli antwoordende, verklaard, dat de memorie van de regeering der Vereenigde Staten ontvangen was op 20 Decem ber van het vorig jaar, maar dat zij niet in het bezit van alle Ministers was. Hij bad eerst ge meend, dat zij zich slechts bepaalde tot de eischen om vergoeding der schade, aangericht door de Alabama en andere dergelijke vaartuigen, en was verwonderd toen hij zag, dat zij ook andere ern* stige vragen behelst. Berlijn, 20 Februari De keizer is in zoover hersteld, dat hij zich weder aan de staatszaken wijdt. Heden zijn van Dr. Stroussberg in ontvangst genomen 4 millioen thaler voor de Roumaansche spoorweg-maatschappij. Men verwacht spoedig een bekendmaking betreffende de betaling der coupons. Rome, 19 Februari. Het Italiaansch gezant- tchap te Karlsruhe is opgeheven. De Opinions heeft vernomen, dat de Kamers den 28 Februari weder bijeen zullen komen. De paus heeft gister eene deputatie van dui zend Romeinen ontvangen en hun aanbevolen voorde Franscbe Nationale Vergadering te bidden, die zich met de pauselijke belangen gaat bezig houden. Versailles, 20 Februari. De linkerzijde en het linkercentrum zijn overeengekomen om aan de rechterzijde de intrekking van haar manifest te vragen. Indien dit geweigerd wordt, zullen zij geza menlijk een politiek programma openbaar ma-! ken, waarin de definitieve afkondiging der re publiek en de gedeeltelijke vernieuwing der Nationale Vergadering verlangd wordt. Madrid, 20 Februari. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteldSagasta, president, bin- uenl. zaken; Malcampo, marine; de Bias, buitenl. zaken; Gamacho, financiën; Rey, oorlog; Romero Robledo, openbare werken; Martin Herrera, ko loniën; Colmenares, justitie. De vijf laatsten zijn unionisten. Voor het aftreden van Topete wordt als reden de ziekte zijner dochter opgegeven. Parijs, 21 Februari. Het gerucht, dat de minister van financiën zijn voorgestelde belasting op de grondstoffen voor geweven fabrikaten zal intrek ken, bevestigt zich. De berichten, verspreid aangaande arrestatiën van Bonapartisten, worden tegengesproken. Gee nerlei onrustbarende verschijnselen heeft men waargenomen. Londen, 21 Februari. Lord Northbrook heeft de benoeming tot onderkoning van Indië aange nomen. De rechterlijke commissie van den geheimen raad heeft de sleepboot Gauntletdie tijdens den oorlog de lord Brougham naar Duinkerken gesleept had, veroordeeld, in strijd met het vonnis van het hof der admiraliteit. Marktberichten. Amsterdam, 21 Februari. N. B. Pools. 398. Rogge, Petersburg 190; Maart 182, 183; Mei 190, 139, 190. Raapolie 6/w. 49)4; vliegend 48)4; Mei 47, 47)4; Sept., Oct., Nov., Dec. 44)4, 44)J. LijDolie 6/w. 40)4; vliegend 39)4; Maart 38ft April, Mei 39)4; Sept., Oct., Nov., Dec. 39)4. Hennepolie 6/w. 44)4; vliegend 43. Raapkoeken 105, 115; Lijn koeken 13, 16)4. HUWELIJKE», GEBOORTtN EN STERFGEVALLEN. D. N. J. Gonet, geb. Broesterhuizen D. A. P. Grootveldt, geb. Alders, D. J. M. Wijting, geb. van Oosten, D. M. C. Vroom, geb. Hartevelt Z. E. Barondae, geb. Gressi, D. A. C. Kikkert, geb. Schieck, Z. F. Dee, geb. Jasperse, D. M..J. Groffie, geb. de Boer, D. OVERLEDEN: A. Robijn, Z. 5 j. M. Meijer, D. 2 i. C. Arnoldua, D. 6 j. J. F. W. Gebhard, Z. 7 m. W. F. Blegie, Z 5 m. Cl J. van der Pompe, D. 3 j. M, J. C. Daemen, D, 8 m. W. van Zonnenberg, D. 16 j. C. M. de Haas, D. 4 j. A. Gastman, Z. 6 m. W. F. Hol- verda, Z. 3 j. H. Mizee, Z. 17 m. J. Hansen, Z. 8.j. F. -Lardee, D. 23 m. M. Mansvclt 38 j. J. Bonché, D. 3 m. A. A. W. van der Westen Z. 15 m. N. Wakka, D. 2 j. M. Lorentz, wed. van A. do Nevo 76 j. C. van Leeu wen, D, 1 m. P. A. vau den Wijngaard, Z. 2 j. G, Jar- dijn, Z. 2 j. D. Nagtegaal 49 j. H. Vink, 71 j. D. Trooster, 29 j.M. H. Keller, Z. 20 m. S. Robijn, D. 3 j. L. Loorij, D. 8 j. H. E. Frank. D. 2 m. J. E. S. W. van Leeawen, D. 4 j. P. J. Knaap, 54 j. J. Vijlbrief, D, 8 w. C. H. Bakker, V. 81 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. Burgerlijke Stand van Leiden van den 15deu tot en met den 21sten Februari 1872. GEHUWD: C. de Riddor wedr. en J. Kooien jd. N. Blom wedr. en M. C. van Nobelen wed. A. L. Timan jrc. en M. M. van Duuren jd. J. C. Vermaat jm. en M. E. Kreke laar jd. BEVALLENH. C. van Kaathoven, geb. Spandaw, D. S. H. Kramers, geb. Wassenaar, D. C. J. Onwerkerk, geb. van der Reijden, Z. J. W. P. Nevens, geb. Willems, Z. J. Sieval, geb. Onwerkerk, Z. M. Ie Febre, geb. Oudshoom, Z. C. de Gróót, geb. Planken, D. A. Groen, geb. Ver- sohoor, D. M. J. van den Hock, geb. Beij, tweel. Z. en Z. W. M. du Pon, geb. de Nie, Z. H. Laman, geb. van Oijen, D. J. C. Borgerding, geb. Kleberg, Z. H. M. Plasmeijer, geb. Rietbergen, D. J. van Leeuwen, geb. Stuivinga, D. E, Stenzier, geb. Langenbeek, Z. C. de Vos, geb.'Galjaard, D. C. H. Hoogkamer, geb. Fakkel, D. S. van der Wilk, geb. Goedraad, Z. M. M. E. van Hartrop, geb. Secreve, D. G. 51. de Haas, geb. Staats, D. S. Sinteur, geb. Dionet, D. G. van Leeuwen, geb. Laterveer, D. J. vau Weeren, geb. Verver, D. M. C. H. Keereweer, geb. Nieuwenhuizen, Z. M. F. Oostveen, geb. den Boer, D. F. E. Elshof, geb. Wanna Z. J. van den Bos, geb. Kloek, D J. Nihot, geb, Bui») morg. morg. nam. num. nam. avond avond D n: 8 n. 12 n. 4 u. 5 u. 8 n. 10 n. Dinsd. 47* 38" 37° Woensd 32° 34° 47" 44" Wind: Dinsdag-middag 5 u. Z. W. Woensdag-middag 12 u. W. Wij Vernemen dat de firma ISENTUAJL «ft COMP. te Hamburg, in vereeniging met aan zienlijke personen in Dnitschland en Oostenrijk, een Syndikaat gevormd heeft met een kapitaal van 1 Millioen Mark Banko en met het doel om van de voorwerpen, die zich op de Wereld- Tentoonstelling te Wcenen In 1873 zullen bevinden, eene Industrieele Loterij op zoo groo ten voet, als nog nooit bestaan heeft, te organi- seeren. Op den l#ten Maart e. k. vindt te Weenen de Trek king der K. K. Oostenrijkscbe Premie-Loten van 1864 (zoogenaamde Weener Loten) plaats. Op dien Trekkingsdag worden 80Ö Prijzen uit geloot, waaronder Hoofdprijzen van ƒ200,000, 50,000, 15,000, 10,000, 2 a 5,000, 3 a 2,000, 6 a 1,000, 15 a 500, 30 a ƒ400, enz. enz. De firma ISEXTHAJL Comp. te Amsterdam en Rotterdam, verkoopen voor deze buitengewone Premie-Trekking Heele Loten 5»Halve a 2.50 en Vijfde a 1.— N. Ct. Na de trekking wordt de uitslag in ons blad medegedeeld. Een Nederlandsche Verzekerings bank (Levensverzekering) vraagt een ICEJIT voor Lelden en omstre ken, die goede relatiën heeft en wiens maat schappelijke positie uitzigt geeft op uitbreiding dier relatiën. Franco brieven, Lett. C., Bureau van dit Blad. 1 i ÏG2 eeu onderstuk vau een Gouden OORBEL CCan- 1111e) en een Zilveren BUITEIVHAST van een üorloge. VERLOREN eeu groot Goud MEDAILLON. Inforuiatiëu zijn te bekomen en worden verzocht aan het Bureau vau Politie. VERDEELD IN 5.000 SERIE», UIT TE GEVEN IN AANOEELEN VAN TE AMSTERDAM. Geoorloofd ingevolge Ministerieele Resolutie, dd. 13 Oct. 1871, N». 64. inhoudende: Ken Duizend Drie Honderd en Vijftig llooge Prijzen. A1 de overigen met een hooger bedrag dan den Inleg UITLOTENDE, cn dus De Prijzen bestaan in DUIZEND BURGER- irOONHUIZEN, elk ter waarde van VIJF DUIZEND GULDEN, met inbegrip van Grond en Erf. ALSMEDE IN: 5 Prijzen 4 80,000, 6 „„40,000, 5 „„20,000, 10 10,000, 25 Prijzen 4/5,000. 100 „„2,000.— 200 „„1,000.— 1,998,650 1.10 De Aandeelen (Loten) zijn door tussehenkomst van HH. Makelaars, Commissionnairs in Effecten en Boekhandelaren verkrijgbaar, terwijl de Voor waarden in deze Premieleening 4 5 Cents in de meeste Boekwinkels verkrijgbaar zijn. Alle aanvragen de administratie betreffende, kunnen voorloopig franco geschieden aan het adres van den Heer JOH. VISSER, Boekdrukker, Klo veniersburgwal bij de Hoogstraat, K 102, te Am sterdam, terwijl de gelden aan de Crediet-Vereeni ging te Amsterdam of bij hare Agenten moeten worden afgedragen. Alhier zijn Loten en Voorwaarden verkrijg baar bij de HH. J. VAN DER SCHOUW, P. SOMERWIL en B. BLANKENBERG, firma COUVÉE.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3