AÜ VEBTfcHTIEM. Egrnond aan Zee. ïiken bijv. den dood van den heer Thiers of dergelijke gebeurtenis, die aan hunne po- ringen het karakter eener omwenteling zoude )n tnemen, en ze als het ware uit den natuur- loop van zaken doen voortvloeien. Van hunne herhaalde verzekeringen, dat zij den ïstaanden toestand niet omver willen werpen. deze reden oordeelen wij het voor de republikeiusche partij noodzakelijk, nu zoo spoe- J1 1IA t I'A H A n A non pO" lijken la" dig mogelijk handelend op te treden en een ging tot vestigiDg der republiek te doen. Op het oogenblik toch zal zij nog steun of althans geen tegenwerking vinden bij die royalisten, die voor een dadelijken strijd tusschen de twee uitersten terugdeinzen, omdat zij begrijpen, dat deze wel licht" het sein tot een burgeroorlog zou kannen zijn. In allen gevalle zijn de teekenen daar van het begin eener beweging, die zich misschien kaj slechts langzaam zal ontwikkelen, maar dan ook voor Frankrijk gewichtige gevolgen medebrengen. Duitschland. Een verouderde staatsregeling. Wurtembergsehe diplomatie. Von Moltko en v. Roon. het rlanf invi r c. r vt iris* i vt noeif en t, racht, lal et| al de a be. akin zulkil 'iet; irtij uni lei l niJ intrel r wee Een klein staaltje van het groote Duitsche rijk eeft dezer dagen een énormen sprong gedaan ip staatkundig gebied, een sprong waardoor het en gaping van twee eeuwen heeft achter zich celaten. Het hertogdom Anhalt namelijk verheugde zich tot nu toe in een staatsregeling, die in 1855 gemaakt is, doch volgens haren inhoud in de 15de en 16de eeuwen t'huis behoorde. Een stan denvertegenwoordiging van ridderschap, steden en den boerenstand, waaraan alleen de priester stand ontbrak doordat er niet genoeg priesters waren, een commissaris als vertegenwoordiger van den landheer in de zittingen der vertegen woordiging, een „Landschafts-Director (natuurlijk tot den ridderstand behoorende) een Landschafts- Unter-Director, deze en dergelijke instellingen waren tot nu toe in het hertogdommetje nog steeds van kracht. De hertog zelf heeft nu het initiatief genomen om een nieuwe staatsregeling in 't leven te roepen, die dan ook met 19 tegen 15 stemmen is aangenomen. De ridderstand ge- °n voelde zich blijkbaar in het oude gebouw, waar- 'evey omheen alles nieuw geworden was, zeer naar emi haar genoegen, ten minste zij protesteerde als Parl éeD man tegen de herziening. Ook de radicalen voerden oppositie, daar zij algemeen stemrecht verlangden. üe middelweg heeft den zegepraal behaald. Van de 36 volksvertegenwoordigers zullen er 24 or het algemeen stemrecht gekozen worden, 8i door en uit de groote grondbezitters, 2 uit de ■oote handel- en industrie-ondernemers, 2 ein- [elijk door den hertog zelf. Van de 12 ridders, ie nu hun erfelijk mandaat verliezen, behooren 5 ouder de groote grondbezitters; en daar zij derdaad als kundige vertegenwoordigers bekend aan zullen zij zonder twijfel in hunne nieuwe loedanigheid herkozen worden. De financieele commissie der Wurtembergsehe kamer van afgevaardigden heeft besloten, de helling vau alle gezantscbapsposten van het koningrijk voor te stellen, behalve te Berlijn, St.-Peiersburg enMunchen. Zij zal dan tevens bij de regeering er op aandringen het personeel van het departement van buitenlandsche zaken aanmerkelijk te verminderen, en een groot ge deelte der daaraan verbondene werkzaamheden bij de andere ministeries over te brengen. De graven von Moltke en von Roon zullen waarschijnlijk tot loon voor hunne in 1870 en 71 bewezene diensten, meteenige andere generaals en staatslieden door Z. H. den koning tot leden van het Pruisische heorenhuis benoemd worden. Eneeland, Staat en kerk. Alabama. Tentoonstelling. "I Het huis der gemeenten beeft met 179 tegen 108 stemmen, het voorstel van den heer Osborne ■organ aangenomen, om over te gaan tot de iveede lezing van het reeds vroeger door den heer lliall ingediende ontwerp over de begraaf- intsen. Zooals men weet strekt dit om aan de n-conformisten het recht te geven, hunne dooden euals de leden der staatskerk op de publieke kerkhoven te begraven. Dat de liberale partij het Voorstel krachtig heeft ondersteund is een gunstig teeken, dat ook in Engeland de staatskerk de bevoordeeliug van een bepaalden godsdienst boven anderen, meer een feitelijke dan een rechtstoe stand is geworden. Trouwens de begeerte naar scheiding van kerk en staat heeft zich nog veel sterker doen gevoelen bij de indiening van de schoolwet des heeron iOrster. Die wet zelf steunt reeds op het begiusel 1 het godsdienstig onderwijs op de scholen, tsluitend volgens de leerstellingen der Angli- aansche kerk, niet langer bestaanbaar is. Doch leheele vrijheid heeft de minister van onderwijs niet urven geven. Bij wijze van transactie sielde hij aarorn voor, in iedere gemeente de meerderheid er huisvaders over het op de school te geven lodsdienst-ouderwijs te doen oordeelen. Tegen deze transactie nu zijn uit den lande ele stemmen opgegaan om de school geheel eutraal te maken en ieder aan zijne kinderen en godsdienst te doen onderwijzen zooals hij ver iest. Men herinnert zich de groote meeting te Manchester, waar honderden afgevaardigden der verschillende secten voor duizenden toehoorders gesproken hebben, en waar met groote meerder heid ten slotte deze stelling is aangenomen: „Het nationale onderwijs moet geheel geseculariseerd en de godsdienstige opvoeding geheel vrijgemaakt worden." Wij brengen deze gebeurtenissen in herinne ring omdat inderdaad in Engeland op het oogen blik een groote beweging naar vrijheid en neu traliteit van onderwijs bestaat, eene beweging, die door groote effectmakende quaesties als de Alabama wel tijdelijk op den achtergrond wordt geschoven, maar daarom niet uit het oog mag worden ver loren. En het is merkwaardig om daarbij de gedragslijn der verschillende secten die niet tot de staatskerk behooren (non conformisten) te ver gelijken bij die van de verschillende secten in ons land. Daaruit blijkt zonneklaar, dat het hun geeu ernst is met de bewering als zou door de neu trale school de jeugd geheel goddeloos gemaakt en gedemoraliseerd worden, maar dat zij in waar heid het publieke ouderwijs willen dienstbaar maken aan het kweeken van strenge afscheiding ja haat tusschen de onderscheidene geloofsover tuigingen. Immers in Engeland ziet men eene menigte secten, die waarlijk niet minder streng dan onze Nederlandsche secten aan hun afzonder lijk geloof gehecht zijn, hunne stem verheffen voor de neutrale staatsschool. Waarom? Omdat zij te kiezen hebben tusschen deze en een confessioneele Anglikaansche school. De reden is duidelijk; maar zij verklaart ons daarom nog niet hoe het mogelijk is, dat in het eene land door afzonder lijke secten de neutrale staatsschool een godde- looze, schandelijke instelling wordt genoemd, terwijl) zij door dergelijke secten in het andere land met luider stemme geëischt wordt. In een van beide landen moet dan toch de sectaire partij zich tot bereiking van hare speciale doeleinden al zeer goddeloos gedragen! Gladstone heeft in het lagerhuis op eene in terpellatie van Disraeli officieel medegedeeld, dat de Amerikaansche gezant aan lord Granville had verzekerd, het antwoord van zijne regeering op de „vriendschappelijke opmerkingen" van Enge land niet voor Maart te zullen ontvangen. Tot groot genoegen der Londensche kooplieden en winkeliers is besloten, de voorwerpen van de periodieke Londensche tentoonstellingen, wel verkoopbaar te stellen, maar ze niet te laten weg voeren dan bij het einde der tentoonstelling. Hunne vrees, dat die terugkeerende feestelijkheden ten slotte niets anders zouden worden dan een groote bazaar, waar de voortbrengselen van vreem delingen ten nadeele der Londensche winkeliers zouden worden verkocht, is daardoor opgeheven. Immers de bezoekers der tentoonstelling zullen zich de voorwerpen, die zij verlangen, liever aanschaffen in winkels, van waar zij ze dadelijk kunnen medenemen, dan in eene inrichting van waar ze hun pas na maanden kunnen achterna gezonden worden. Italië. Is Petrus te Rome geweest Een gast des konings. De strijd tusschen de Katholieke en Protestant- sche geestelijken over de vraag of Petrus al dan niet te Rome geweest is schijnt niet gunstig voor de Katholieken te zijn afgeloopen. De paus zou over het gedrag zijner strijders zelfs zoo ontevreden geweest zijn, dat hij den kamp heeft doen op houden voor dat men nog tot een bepaald resul taat was gekomen. De nederlaag voor de Katho lieken bestaat dus Diet daarin, dat nu voorgoed bewezen zou zijn, dat Petrus niet te Rome is geweest, maar dat de Protestantsche redenaars hen gedurende deu strijd op verschillende punten vastgezet hebben. Men had, dunkt ons, hier de arme clericalen maar wat zacht moeten behan delen en hun in een tijd, waarin zij in alle prac- iscbe aangelegenheden het onderspit moeten del ven, op zulk een onbelangrijk punt maar gelijk moeten geven. Wat ons betreft, wij zouden hun gaarne willen toegeven, dat Petrus tien of honderd malen te Rome is geweest, indien hun dat eenig genoegen kon doen. Maar waarlijk, wij begrijpen niet hoe men in tijden als de tegenwoordige een oificieelen strijd (want de toestemming des pausen heeft er dit karakter aan gegeven) kan gaan voeren over zulk een nietig onderwerp. Men wak kert er zonder eenig nut de wederzijdsche ver bittering maar door aan. Immers men verzekert dat de paus door den loop der debatten en vooral door de kennelijke sympathie, die zich in Rome voor de Protestantsche strijders heeft geopenbaard, bepaald treurig gestemd is. Aan eene deputatie v,an jongelingen, grijsaards, meisjens, mannen en vrouwen, die onlangs als naar gewoonte door de heeren der curie naar den „armen gevangeno" werd heengevoerd, zou de heilige vader de zekere hoop hebben uitgedrukt, dat aan zijn ongeluk nu spoedig een einde zal gemaakt worden, want dat de Heer te medelijdeud is, om hem nog langer zoo sterk te kunnen bedroe ven; dabo vobis lacrymai cum mensura wareu de woorden, waarop de paus zich tot staving dezer meening beriep. Het stenographisch verslag van den gevoerden strijd (dien men schertsenderwijze den strijd der Horatiussen en Curiatiussen genoemd heeft) wordt intusschen door de liefhebbers met verlan gen tegemoet gezieD. Volgens de Fanfulla zal de koning binnen kort van Napels naar Rome terngkeeren om den Pruisischen prins Friedrich Karl te verwelko men en hem uit te noodigen eenige dagen mede te Napels te gaan doorbrengen. TELEGRAMMEN. Londen, 19 Februari. In het Lagerhuis heeft de heer Enfield, in antwoord aan den heer Grea ves, gezegd, dat de Fransche Regeering geen differentieele rechten zal heffen van jute, Indi sche katoen en Australische wol, wanneer zij direct in Engelsche of Fransche vaartuigen wor den aangevoerd. Geen additioneele rechten zul len worden opgelegd, buiten die, welke vastge steld zijn door het handelsverdrag van I860, waar over tusschen de RegeeringeD van beide landen thans gedachten worden gewisseld. fVew-York, 19 Februari. De dagbladen keuren het thans in de Regeering af, dat zij gedurende den oorlog van 18701871 toestemming heeft ge geven tot het verkoopen van wapens aan Frankrijk. Parijs, 19 Februari. Het liDkercentrum heeft eene Commissie van drie leden benoemd, om zich met andere parlementaire fractiën te ver staan omtrent een voorstel tot vestiging eener conservatieve parlementaire Republiek. De Com missie bestaat uit de heeren Rivat, Ricard en Malleville. Bfew-Tork, 19 Februari. In het huis van Ver tegenwoordigers is eeoe bill aangenomen, waarbij de belasting op de koffie en de thee afgeschaft wordt. Madrid, 19 Februari. Sagasta is belast met de vorming van een gemengd kabinet. Londen, 20 Februari. De Timet hoopt nog, dat Amerika tot andere inzichten zal komen. Mocht dit echter niet het geval zijn, dan zou Engeland het traktaat niet opgeven, noch het opzeggen; maar het zou eenvoudig zijne aangenomen positie handhaven, bereid aan de aangegane verplichtin gen te voldoen en in vriendschappelijken geest nieuwe voorstellen van Amerika af te wachten Berlijn, 20 Februari. De National Zeitung zegt tegenover de betoogen der Fransche bladen, dat Duitschland oprecht wenscht, dat de tegenwoor dige Fransche regeering aanblijve. Mocht echter het Fransche volk eene verandering van regeering noodig achten, dan zou Duitschland zich niet ge roepen voelen zich daar in ieder geval tegen te verzetten, maar het zou moeten overwegen, of die nieuwe regeering voldoende waarborgen voorde tenuitvoerlegging van het vredestraktaat kon bieden. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag, 20 Februari. Geopend te 2 uren. Bij afwezigheid van den Voorzitter, door familie omstandigheden verhinderd de Vergadering bij te wonen, wordt deze gepresideerd door don Wethouder H. P. C. Stoffels. De heer Wttewaal had schriftelijk kenni9 gegeven de vergadering niet te kunnen bij wonen. De Raad gaat, na het lezen der notulen, over tot eene zitting met gesloten deuren. De zitting heropend zijnde, geeft de Voorzitter kennis dat is ingekomen eene missive van de heeren Knijff en Kapteijn houdende mededeeling dat de geldieening met een buitenlandsch huis aan te gaan tot volteekening van het kapitaal voor den aanleg van een spoorweg Leiden—Utrecht alle kans van slagen heeft, maar dat de mogelijkheid bestaat dat opnieuw eene inschrijving voor het publiek zal wor den opengesteld, daar het buitenlandsch huis waar mede zij in onderhandeling zijn, zich bereid verklaart het kapitaal te verschaffen, zoo er 300,000 aan aandeelen binnen het land worden geplaatst. Deze missive wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde zijn de volgende onderwerpen: 1*. Verzoek van J. en A. Ie Poole ter bekoming van gemeentegrond om daarop eenige arbeiderswo ningen te bouwen. (Zie het adres en de praeadviezen van B. en W. en van de Commissie van Fabricage in ons vorig nummer). De heer Evers verklaart tegen het voorstel van B. en W. tot toestemming van het verzoek te zullen stemmen, omdat hij geen voorstander er van is grond om niet en dus cadeau te geven als die grond waarde heeft. Bovendien heeft hij een technisch bezwaar, wat de plaats betreft waar de beerput zal worden ge plaatst. Beerputten zijn grondbedervers en men zou den heer Rose zeker geen dienst doen zoo men aan zijn kant die beerput plaatste, waarom hij voorstelt dat dit aan den anderen kant van den Vestwal ge schiedde. De Voorzitter meent dat het genoegzaam in het belang der gemeente is daar er gebrek aan arbeiders woningen bestaat en dat dit belang wel opweegt tegen den afstand zonder recognitie. De heer Hubrecht zegt dat de Commissie van Fabricage alle bezwaren heeft trachten te vermijden door te spreken van een waterdichten beerput. De heer Krantz geeft in overweging naar aanleiding van het rapport nopens een onderzoek te Utrecht ingesteld, den beerput van gegoten ijzer te maken. De heer du Rieu wenscht te weten of de bedoeling van de verzoekers is de arbeiderswoningen te verhuren aan anderen of alleen voor eigen arbeiders in te rich ten. In het laatste geval zou hij tegen gratis-afstand zijn, omdat dan iedereen zoodanige aanvrage zou kunnen doen. De heer Hubrecht antwoordt dat bij elke aanvrage de Raad een beslissing kan nemen, maar haalt ver scheidene voorbeelden aan waarbij grond om niet is afgestaan. De heer du Rieu meent dat er in die gevallen verschil van gevoelen bij de leden van de Commissie van financiën bestond. De heer de Fremery merkt op dat zoo al de wo ningen voor eigen arbeiders werden gebouwd, dit geen verschil oplevert, aangezien daardoor toch andere huizen leeg komen en zoo toch in het gebrek wordt getracht te voorzien, hetgeen hij in het belang van den minderen man een zegen noemt. De heer Krantz erkent het gebrek aan arbeiders woningen, juicht de proefneming van de heeren le Poole zeer toe en wil daarom het verzoek met de meeste bereidwilligheid ondersteunen. De heer Tromp vraagt of onder de 1600 voor de kosten van aansluiting tot het Liernur-stelsel be grepen is het geheele in orde brengen binnen en buitenshuis Zoo ja, dan vraagt hij of het niet op den weg der gemeente zou liggen, de hoofdbuis tot de woningen te bekostigen. De voorzitter merkt op dat al die quaestiën eerst later ter sprake behoeven te komen en nu alleen de vraag is de afstand van grond aan de heeren Le Poole. Dat verzoek, in stemming gebracht, wordt aange nomen met 15 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Evers, du Rieu en van Heuke- lora, terwijl de heer Le Poole zich buiten stem ming hield. 2®. Verzoek van H. L. A. van Campen om afschrij ving van plaatselijke directe belastingen 1871, voor zijne moeder, de weduwe Bronsgeest (zie ons vorig n®.). Zonder discussie toegestaaan. 3°. Voordracht tot het verleenen van kwijtschelding der boete voor het te laat opleveren van de stads gehoorzaal (zie de voordracht en het praeadvies van van de commissie van financiën in ons vorig n°.). De heer Eigeman verklaart tegen het verzoek te zullen stemmen omdat de bepaling in het contract iB opgenomen en de aannemer alle verhinderingen vooraf dient te voorzien. De heer Goudsmit is volkomen van hetzelfde ge voelen. Buitengewone omstandigheden kunnen eene uitzondering maken, maar die acht hij hier niet aanwezig. De borgen hebben de aansprakelijkheid op zich genomen en daar de schuldenaar niet aan zijne ver plichtingen heeft voldaan moeten de eerste worden aangesproken, kwijtschelding zou z. i. hier eene on gerijmdheid wezen. De heer Buys weerspreekt dat gevoelen. Alles hangt af van de vraag wat buitengewone omstandigheden zijn. De vorige spreker verwart z. i. twee zaken: IV de aansprakelijkheid van de borgen, en deze ont kent hij geenszins en 2°. het tijdverlies dat het ge volg is geweest van de insolventie van den schulde naar. De borgen zijn hunne verplichtingen getrouw nagekomen, maar konden niet verhinderen dat het werk ten gevolge van het faillissement van den schuldenaar 2 a 3 weken is verdaagd. Er is hier dus een billijke reden. De heer Goudsmit blijft bij zijne opinie volharden De borgen waren verplicht aansprakelijk te zijn voor den hoofdschuldenaar. De boete op de vertraging gevallen is dus geenszins onbillijk. De heer Buys bestrijdt die meening en houdt de billijkheid der vrijstelling van de boete vol. De heer Hubrecht komt op tegen eene uitdruk king van den heer Goudsmit dat insolventie regel, solventie uitzondering zou zijn bij de aannemers en betoogt eveneens de billijkheid der vrijstelling. De voordracht wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 17 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Eigeman en Goudsmit. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de openbare vergadering gesloten. LAATSTE BEHICH'rtlN. (Per telegraaf) 's-Gravenha.qe, 20 Februari. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag te halfdrie hare werkzaamheden hervat. De ingekomen wets ontwerpen zijn reeds bekend. Op de aanbevelingslijst der vacature voor den hoogen raad zijn geplaatst de heerenSchuurman, raadsheer van het hof in Zuid-Holland; Machiel- sen, procureur-generaal in Overijsel; Noyon, raadsheer in Noord-Holland; van Nootcn, raads heer in Utrecht; van Maauen, advocaat-generaal in Zuid-Holland en Nieuwenhuis, raadsheer in Utrecht. De heer Haffmaus heeft verlof gevraagd en bekomen om op nader te bepalen dag den minister van justitie te interpelleeren over zijn ontslag als kautonrechter te Venlo. De Minister van justutie verklaarde volkomen gereed te zijn om dadelijk daarop te antwoorden. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren van der Linden, van Zuyleu, Akerlaken, van Delden en Fransen van de Putte. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ned. Leeuw de heeren: vm Hoytema, lid der Ged. Staten van Gelderland; Serclaes, laatst Gouverneurvan Limburgthansiu Oost-Vlaanderen; Augier, hoofd-ingeuieur van den waterstaat iu Zuid-HollandRose, hoofd-ingenieur van den wa terstaat in Noord-Holland; van Dijk van Matte- nesse, burgemeester van SchiedamBatta, genees - lieer te Maastricht. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. aam. tiara. aam. avond avond 5 n. 8 n. 1 2 Tl. 4 Q. 5 u. 8 a. 10 n. Zondag 46* 43° 41° Maand. 38» 41° 49' 48' 47° 43® 40° Diosd. 37° 39° 50° 48° WindMaandag-morgen 5 u. Z. W. Met dankbaarheid ontvangen voor het op te richten Oude Wannen- en Vrouwenhuis, door Mevrouw de Wed. TICHLERVerduyn, van N. N. 40door Mevrouw LE POOLEDe Vuiese, van Mevrouw de Wed. H. f5 en van den Heer B. f 5; door Mejufvrouw ROLDANUS, van Me- jufvrouw v. R. te Groningen A en van Mevrouw R. te Oosterbeek ƒ1.235; door Mejufvrouw TEER LINK, van X. 1, van L. ƒ1 en van S. ƒ1; door Mejufvrouw VAN LAER, door tusschenkomst van den Heer J. R., van de loge la Vertu f 25, van N. N. 5 en van Mevrouw P. uit 's Hage f 2.50. De oudergeteekenden blijven deze goede zaak, onder hartelijke dankzegging voor de reeds be toonde deelneming, steeds aan aller belangstelling aanbevelen. Wat er reeds gedaan is, heeft ons nader tot het schoone doel gebracht, maar zeer ver zijn wij er nog van af. De dames van 't comité houden zich steeds aanbevolen tot ontvangst van giften en prijzen en zijn bij voortduring bereid loten aan huis af te geven; zoo blijft dus ook voor ben, die de inteekenlijst niet aan huis hebbeu gehad, de ge legenheid open, om van hunne belangstelling te doen blijken. Het Lcidtche Dames-Comiti Mevrouw de Wed. TICHLERVerduyn, Haven. ROGGEStuabt, Oude Singel. LE POOLEDe Vbiese, Hoogewoerd. Mejufvrouw VAN DER KEMP, Galgewater. ROLDANUS, Steenschuur. TEERLINK, Hooigracht. VAN LAER, u

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3