wel der, moeite waardig geacht de vraag te oppe ren en te beantwoordenHoe vierden onze Vaderen in 1772 de gedenkdagen van Neerlands verlossing van de Spaansche tirannieeen klein werkje van slechts drie bladen druks, dezer uagen te Wage- ningen, bij AI. C. Bronsveld, in't licht verschenen, eu opgedragen „aan de hoofdcommissie en sub- commissiëu lot de nationale feestviering ter ge dachtenis van Neerlands verlossing uit de kluisters van Spanje, den lsten April 1572." „Alva", zoo schrijft hij, „eischte den tienden penning, 6n op dien eisch lieten Roomsch eu ünroomsch, die, in de middelen van hun bestaaD aangetast, handel eu nering zagen te gronde gaan zonder herstel, de reeds tegen elkander gekeerde zwaarden vallen om die tegen beider vijand te Brussel te keereu. Beide, gloeiende van veront waardiging, ontboezemden haar in de hevigste smaadredenen eu verwenschingen en beider kan sels daverden van bittere woorden over en tegen Alva, den Spaanschen beul: en toeu hij in weer wil van den raad zijner geslepenste staatslieden, hardnekkig bij zijnen eisch bleef volharden en de galgen voor de weerspannigen reeds geplant waren, toeu het water aan de lippen was gekomen, toen kwam er uitkomst. De mare dat de Watergeuzen den Briel hadden veroverd, trof den tiran als een donderslag, maar Ruouiseheu en Onroouisclien juichten en jubeldeu eu de straten weergalmden van hunne zegezangen. Nu was de grondslag van Neerlands vrijheid gelegd; een grondslag waarop Willem 1, Alaunts en Frederik Hendrik, gehol pen door het geld der ingezetenen en den arm der dapperen, oen zoo heerlijk gebouw optrokken. „De inneming van den Briel schonk Neerland zijn schoonste kleinood, en terwijl het zich in het bezit er van handhaafde, werden de eens zoo onbeduidende en machtelooze provinciën een mach tig volk, dat Europa de wet voorschreef en zijne landpalen tot de afgélegenste oorden der aarde uitstrekte. „Gedoogde de toestand des vaderlands in 1572 niet, bij het vernemen dat de koene onderneming op den Briel was geslaagd, zich aan openbaar vreugdbetoob over te geven en God in zijne heilig dommen te loven, een eeuw later, in 1672, was het evenzoo. „Eerst het tweede eeuwfeest van het „won derjaar" kon met onbedwongen vreugde gevierd worden. Toen genoot het vaderland eerst recht den zegen uit de verovering vau den Briel voort gevloeid." En hierop volgt een bekuopt verhaal van de in dat jaar achtereenvolgens plaats gehad hebbende feestvieringen, dank- en bedestonden en openbare vermakelijkheden, allereerst Brielle op den lsten, te Vlissingen op den 6den April, en vervolgens in andere steden, welke in den loop van dat jaar het Spaansche juk hadden afgeschud, als te Veere op den 3deu en te Enkhuizen op den 21sten Mei, en, om met van meer andere in Zeeland, in Noord- en Zuid-Holland en in andere gewesten gelegene plaatsen te gewagen, te Dordrecht op den 23steu Juni daaraanvolgende. Drt verhaal is hier en daar doorweven met gepaste aanhalingen uit oudere eu latere dichtstukken en leestliederen, en gaat gepaard (ook in ettelijke daaraan toe gewijde korte aanteekeningen) met aanwijzing van de historische gedenkschriften, welke men over het een en ander nader kan raadplegen. „Moge" dus besluit de schrijver „de in 1772 zoo vaak herhaalde wenschdat Neêrlauds volk een volk van broeders moge zijn, doo>'liefde en eendracht verbonden, hare vervulling erlan gen! het oogeublik welhaast geboren worden, dat Roomschen eu Protestanten hunne onder linge veten vergeten, vergeten wat een nood wendig gevolg der omwenteling moest zijn, en alleen de herinnering blijven, dat den eersten April 1572 de grondslag der vrijheid gelegd werd, en allen, die het wel met het vaderland meen denzich toen verheugden. Mocht het jubeljaar 1772 het jubeljaar 1872 niet beschamen het aan staande jubelfeest een feest zijn, waaraan geheel Nederland deel neemt, en de bede „O God! bescherm ons Vaderland" uit aller harten, van aller tongen opgaan 1" Wal kan een volgende eeutv niet geven, Zoo de eendracht kroont hel Vaderland I" Eehe eenvoudige aankondiging als deze moge volstaan om dit welgeschreven en in meer dan één opzigt belangrijke en lezenswaardige stukje, voor sleclus vij/tig cent verkrijgbaar aan onze stad- en landgenooteu algemeen bekend te ma ken en ruimschoots aan te bevelen. Z. M. de Koning heeft ingeteekend op den tweeden jaargang van de Gids in het Plantenrijk, tijdschrift voor Tuinbouw eu Plantkunde, hetwelk onder redactie der heeren Becker, Scalongue en Micbell, bloemisten te 's-Gravenhage, bij de uitge vers Scheltema Holkema te Amsterdam ver schijnt. Naar wij vernemen, heeft het classikaal be stuur van Dordrecht, in zake het geschil betref fende het beroepingswerk te Gorinchem, uit overweging dat de stemmen op den heer Cohen Stuart, pred. bij de Remonstrantsche Broeder schap, als niet behoorlijk uitgebrachte gerekend moeten worden en alzoo, evenals het blanco briefje, van het getal der uitgebrachte stemmen moeten worden afgetrokken beslist, dat de heer C. van der Horst, pred. te Zevenhuizen, dotr de volstrekte meerderheid der behoorlijk uitgj- brachte stemmen beroepen is, en mitsdien dtn kerkeraad aangeschreven, den beroepsbrief atn ds. van der Horst te zenden. (Gr. VV.) De Debating-Society Vooruitgang zal een buiter gewone vergadering houden op Vrijdag 16 Fetr. e. k., waarin de heer Dr. Ten Brink van 's-Gra venhage zal verdedigen de stelling „De waarach tige kunstenaar behoort noch voor het idealisme noch voor de realisme partij te kiezen." Het Centraal bestuur van het Algemeen Ne- dcrlaudsch Werkliedenverbond, opgetreden ten gevolge van de besluiten der vergaderingeu, op 29 en 30 October 11. te Utrecht gehouden, heeft thans aan alle vak- en arbeiders-vereenigingen in Nederland de uitnoodiging gericht, zich rij het Verbond aan te sluiten. „De beginselen van dat verbond," zegt de cir culaire, „zijn geen andere dan die, welke de meerderheid wenscht uit te voeren, voor zoover zij, met orde en biunen de perken onzer stail- regeling en vyetgeving zijn te verkrijgen. Art 1 tot 10 van het algemeen reglement bevat hier-1 omtrent, ofschoon een onvolledig toch duidelijk program." De vereenigingen, welke thans reeds tot het verbond zijn toegetreden, zijn de volgende: Rot- terdamsch Werkliedenverbond, met 100 leden; Amsterdamsche timmerliedenvereeniging: Concor dia Inter Nos, met 275 ledenAmsterdamsche metse- laarsvereeuigiugDoor Eendracht Saamgebracht, met 200 leden; Amsterd. scheepstimmerliedenvereeni- ging: Eendracht, met 250 leden; Amsterd. behau- gersvereeniging: Onderling Eensgezind, met 80 leden; Rotterd. schildersvereenigingSchoonheid, met 100 leden; Amsterd. meubelmakersvereeniging Amslels Eendracht, met 380 leden; Amsterd.schil dersvereeniging Vooruitgang zij ons doel, met 200 leden; Amsterd. typographische vereeniging Voor zorg en Genoegen, met 200 leden; Amsterd. schui- tenvoerdersvereenigiugEendracht maakt Macht, met 200 leden. Te zamen plus minus 2000 leden. Het genootschap Demosthenes te Deventer is voornemens het feest van 1 April luisterrijk te vieren, en de voorzitter heeft voor die gelegen heid een volksdrama geschreven niet den titel Jan Pietersz. Koppestok, de wakkere veerman op Rozenburg. Bij den boekhandelaar M. J. Visser te 's-Gra venhage, is verschenen een Mail-gids, welke de datums eer verzending aangeeft van de brieven voor Oost-en VVest-Indie, Engelsch Indië, China, Japan enz. Deze onmisbare handwijzer voor al len die met die landen in betrekking staan is voor slechts 10 ets. verkrijgbaar gesteld. Voor den nieuwen cursus van de Militaire Academie te Breda, welke in September zal ge opend worden, zijn 101 plaatsen open, en heb ben slechts 27 candidaten zich aangeboden. Een grondkaart en verdere stukkeu betreflende onteigening voor den Ooster-spoorweg, zooveel aangaat het gedeelte van Amersfoort naar Zut- fen, zijn op de gemeente-secretarie van Amersfoort neergelegd, ter inzage van de betrokken eige naars. De geprojecteerde lijn loopt langs den ceutraal-spoorweg, door het huis vau Jhr. Bosch van Drakenstein, huurder de heer van Coehoorn, langs de wouing van de Wed.Goldewijk en door het huis van baron van Boetzelaar. D.) De uitschrijvers van de prijsvraag: „Kan Ne derland met hoop op goed gevolg zelfs tegen een overmachtigeu vijand verdedigd worden, en welke zijn de middelen daarioe noodig," willen aan de schrijvers van twee der ingekomen antwoor den overeenkomstig 't advies der jury, een hono rarium toekennen, mits zij afstand doen van hun handschriften. Wij vernemen, dat het voornemen bestaat, om de twee stukken, zoo de schrijvers met het aan bod genoegen nemen, gezamenlijk uit te geven en dat, zoo mogelijk, aan ieder die op 't oogen- blik der uitgave lid is van die vereeniging, een exemplaar daarvan zal worden aangebodenter wijl het boek tegen een uiterst billijken prijs in den handel zal worden gebracht. UD.) De Arnh. Ct. meent, dat wij afstand van de Guineesche Kust hebben gedaan, niet omdat wij de Kust niet langer behouden en exploiteeren konden, maar omdat wij er den moed niet voor hadden, omdat wij te traag en te vadsig waren. Met het straatgeschreeuw tegen de Regeering, die dezen afstand deed, aangeheven, kan de Arnh. Ct. niet instemmen. Zoo als de zaken thans ston den, zou elke Regeering tot dit besluit hebben moeten komen. Die afstand heeft slechts gecon stateerd hetgeen lang uit de ziekteverschijnselen was op te maken, dat de Nederlaudsche natie óf de waardij harer Afrikaansche bezittingen niet inzag, óf de geestkracht miste om hare rijk dommen, ten gunste van het moederland, te ont ginnen. Indien deze vei slapping van geestkracht blijlt aanhouden, is onze afstand van de Kust slechts het begin van de slooping van Nederland als koloniale mogendheid. Om dezelfde redenen en op dezelfde gronden als voor het afstaan van Guinea werden aangevoerd, kan men tot het afstaan van Curapao, van Suriname, van Borneo, Celebes, de Molukken, Sumatra, en eindelijk van Java besluiten. Toch is Nederland nóg eene groote koloniale mogenheid, die, wanneer het de rijke hulpbronnen zijner koloniën te ontginnen en te exploiteeren weet, eene macht kan zijn in eu buiten Europa. Maar wij moeten dan ook de kracht, die in de koloniën zeiven ligt, ontwik kelen. Dat Nederland in de behoeften zijner ko loniën zou moeten voorzien, is evenzeer eene dwaasheid als dat alles uit de koloniën naar Nederland zou moeten terugkeeren. De kunst om koloniën te verliezen hebben wij, helaasI geleerd. De Arnh. Cour, wil, dat wij thans ook eens beproeven zullen de kunst te feeren om koloniën niet enkel te behouden, maar er ook welvarende en krachtige Rijken van te maken. Een Scheveniugsche vischschuit, stuurman B. de Ruiter, heeft verleden Zondag, acht uren be- noordeu Texel, gepraaid hel driemaslsclup Kan- danghuuer, gezagvoerder W. Zeelt. Alles wel auu boord. Volgens de Haagsche correspondentie der In- dépendance zou den 19déu Januari een kinder diefstal te Haarlem hebben plaats gehad. Het kind, van Protestantsche ouders, welks vader gestorven was, zou in eene Katholieke instelling gebracht zijn, van waar het op last van de jus titie was teruggehaald. De Dortsche Courant meldt: Donderdag avond is te Slied recht andermaal eene poging tot brandstichting beproefd. Door voorbijgangers werd namelijk eene brandende doove kool met petroleum besmeerd, bemerkt onder bet rieten dak der arbeiderswoning en schuur van L. Vermey. Door de tijdige ontdek king en den gevallen regen, waardoor het dak natuurlijk nat was, is gelukkig grooter onheil voorkomeu. Dit is reeds de zesde ol zevende maal sedert nieuwejaar, dat er in die gemeente brand plaats had. Aan kwaadwilligheid valt derhalve niet te twijfelen en, naar men verneemt, is deze week door de justitie eene dienstbode gearresteerd in die gemeente, verdacht als medeplichtig aan die brandstichting. Te oordeelen evenwel naar het volgende vierregelig versje, dat men gevonden heeft op een der plaatsen van brandstichting, zouden de onverlaten ten getale van acht zijn „We bennen met zen achten, Je kan ons eiken nacht verwachten, En als het branden is gedaan Dan vangen we met moorden aan." Dezer dagen is te Parijs aangekomen een zan geres van het negerras, die op Cuba als //de zwarte Patti" gedoopt is. Zij bezit een bewonderens waardige stem, die een buitengewoneu omvang en buigzaamheid heeft. De „zwarte Patti" zal wegens haar gelaatskleur niet op bet tooneel kunnen verschijnen, en zich tot concerten moeten bepalen. Haar type is die van het Afrikaansche ras: stompe en platte neus, breede lippen en schitterend witte tanden. Door G. van Egmond, te Haarlem, is in den morgen van 30 Jan. jl. in den brievenbus aan het postkantoor aldaar gestoken een brief, ge adresseerd aau „Mr. J. L. Melchers, hofplein te Rotterdam," inhoudende een bankbiljet van [60, gemerkt K. 599 een muntbiljet van 10, gemerkt N°. 845 B. G., en een coupon ad 7.425, 3 pCt. Nat. Werk. Schuld, dd. 1 Sept. 1871 (Wed. Tjeenk). Deze brief is niet aau den geadresseerde ge worden. De officier van justitie te Haarlem ver zoekt opsporing, aanhouding eu bericht. Volgens opgave van den officier van justitie te Leeuwarden, is den lBden Januari jl. des voormiddags te 1 uur, door mej. Van der Veen aldaar in de bus in de Peperstraat gestoken een brief, met adres: „Utrecht, madame Al. E. v. d. Veen, née Lage, Kapelstraat," inhoudende: 1 bankbiljet a f 60, N°. 5449, en 2 muntbiljetten a f 10, N°. 449 eu 125. Deze brief is niet aan zijn adres bezorgd. De officier van justitie voor noemd verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Voor het herstellen vau een steenen trap, die van een gebouw naar ecu tuin leidde, bezigde een Fransch metselaar portland-cement, vermengd inet vijlsel van geslagen en gegoten ijzer en fijn ijzerdraaisel, in plaats van z ind. Het gevolg hier van was, dat de Versteende massa zóo hard werd, dat zij met geen hamer kou worden stuk geslagen en men er met een pikhouweel niet in kon komen. Z. AI. heeft met ingang van 1 Maart aan J. C. de Leeuw, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente AnnaPau- lowna, en in zijne plaats benoemd C. E. Perk. Z. M. heeft H. Visscher benoemd tot burgem. der gemeente Olden markt, onder toekenning van een eervol ontslag als burgemeester der gen, Vledder. Z. M. heeft den heer SV. Sinclair erkei consul vau Siaui te Batavia. Z. M. heeft aan J. H. L. Vader, op zijn ver eervol ontslag verleend als plaatsverv. kaï te Cortgene. Z. M. heeft aan Mr. M. van Heioma, ot verzoek, eervol ontslag verleend als lid vj college van regenten over het huis van au,' Sneek en benoemd tot lid van genoemd ct Mr. J. J. Bolmann, president der arrond... bank te Sneek. BINNENLAND. 'Ij Ti zich vraag f 300 heer ter s genoe Oo: zich i vluoh wone ware door dag. richt 1 Ki we s schot daarl nabij De d maal pen, baar neme overv ontvl nage het laat slact vern bezi W alhit rech gent leen, geldi en f verd Zt Amsterdam, 9 Februari. De arrond.-rees: heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de van den heer B. J. F. Bahlmann tegen ij nen, de heeren H. A. en J. W. Bahlman.j,, eischer is zijn vordering, strekkende tot ding der op 13 Juli 187Ü tusschen partijs, gegane vennootschap ontzegd, met bepa: daar het geldt een zaak tusschen vader deren, die geacht moeten worden éen b hebben, iedere partij haar kosten zal dra Amsterdam, 10 Februari. Heden w.erd vergadering der Amsterdamsche kana: schappij gehoudeD. Er was vertegen woord. te j, kapitaal van f 1,487.000. Het voorgestelde la gelul plan ten bedrage van 5ü millioen werd i gemeene stemmen aangenomen. 's-Gravenhage, 10 Februari. De Commis oprichting van een ambachtsschool alhier out nog steeds velerlei blijken van belangsu zoowel vanwege het Vorstelijk Huisals va; de ingezetenen. Ruime bijdragen en inschrij: zijn reeds bij haar ingekomen en naar tr nemeD, heeft Z. K. H. Prins Frederik ten b; van de inrichting der ambachtsschool vot som van f500 ingeschreven en totinstandb dier school een jaarlijksche bijdrage vat toegezegd. Hedenuamiddag werd alhier in ii briek van de heeren L. J. Enthoven ec onder zeer zorgvuldige eu behoedzame lei het circa 10 voet hooge standbeeld van Boei (zonder het hoofd, dat afzonderlijk is bew gegoten. 's-Gravenhage, 12 Februari. Gisteren ore alhier in bijkans 76jarigeu ouderdom dt Carel van Leeuwen, zeker een der oudste; genwoordigers van het vak der boekdiui hier te lande. Reeds als knaap en j gezel was hij werkzaam ter drukkerij m heer Vosmaer, in 'i begin dezer eeuw alb staande; eu als een bijzonderheid met de van 1813 in verband staande, mag worè meld, dat het van Leeuwen was, die o. die drukkerij de bekende vliegende blaadje: die bij duizende werden verspreid en dieuz:' tot opwekking en edele leidiDg van dep t. geest hebben bijgedragen blaadjes in diet ten en bondigen stijl geschreven, waario spoedig deh stijl van van Hogendorp herkt Met levendig vaderlandsch gevoel herdacl grijze van Leeuwen dien en anderen vader, schen arbeid in zijn vak, waaronder ook d-. ste proclamatie.van geuielden tijd behoorde, zetten waarvan een bijzonder vertrouwen jeugdigen van Leeuwen werd gesteld. Hij bet' straks ook tot de verdedigers des lands mocht dau ook als lid der vereeniging: hetZ ren Kruis, het jubilé van Neêrlandsch herrij:" in 1863, helpen medevieren. Na 1815 weti letterzetter ter Algemeene Landsdrukkerij ei 1832 meesterknecht ter drukkerij eerst vau heer Schenkel, sedert van Gebrs. Belinlaute, welk etabhsement hij in genoemde betrek veertig jaren lang eu tot genoegzaam in den sten tijd onbezweken werkzaam is geweesi mocht voorloopig reeds het gouden eern^ vaQ zijn typografischen werkkring, gelijk zijn huwelijk vieren en menig bewijs vant deering van patronen en vrienden ondervit Als beoefenaar van zijn vak, muntte hij degelijkheid uit; en behoorde hij zeker int; tijd tot een der vlugste en soliedste werklid de liefde voor zijn vak begaf hem nooit. In huiselijken kring was hij velen een zorgzt: vaderlijken vriend en raadsman. Zijne wedt kinderen en kleinkinderen zullen zijn verlies ook beseffen, gelijk zoo menigeen, met wiet rechtschapen van Leeuwen van jaren her in trekking stond. Zuid-Beierland, 10 Februari. GistereDftfi te ruim 6 uren, brak bij den landbouwer Hoek, aan den Schenkeldijk, onder deze meente, een hevige brand uit, welke in wei oogenblikken zulk eene uitbreiding kreeg, huis en schuur weldra in lichtelaaie vlam den en er aan geen blusschen of reddeD te ken viel. Twee paarden, 6 koeien en 2 gc zijn in de vlammen omgekomen, terwijl ge' de inboedel, het bouw- en melkgereedscbap, nevens koren en hooi, ja alles eene prom vlam geworden is. Naar men verneemt W8S' les geassureerd. De oorzaak van den brat" onbekend.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2