r. A*. 1872. SCHETSEN UIT ENGELAND. 3678. Maandag 5 Februari. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". is, totaal' ijnen or >ele hers 'ent hart RIKJLÉp ls ZijnePRIJ8 dezer courant. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3*85 Groene, Ahond.rlijke Nummers0-05. MGBLAD Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS I)ER ADVKKTENTIKN Voor iederen regel. 0.15. Grootere letter» naar do plaatsruimte die zij beslaan. leweg, Lelden» 3 Februari. Onder den staat van Nalatenschappen, afkom- ig van onderofficieren en verdere manschappen, We '{boord he _i bende tot de landmacht in Neder- p-j», tndsch Indië, waarvan de saldo's, om hun gering 'raeparedrtLë niet onder het beheer der weeskamer te gesteld, door de rechthebbenden bij het 'T POieparleuient van Koloniën in Nederland behooren inneie worden gereclameerd, komen o. a. de volgende Ihier geboren of gewoond hebbende personen oor: J. H. Bronkhuyzen, soldaat, 1.50; P. W. in' )illie, soldaat, ƒ4.72; J. L. de Groot, soldaat, 1.72; Hoogendoom, soldaat, ƒ0,02; L. Kamerbeek, avalerist, ƒ4.75; C. Nijsteo, fuselier, ƒ3.87'; A. K 'iket, fuselier, ƒ4.50; J. Rinket, fuselier, 1.50 en 7 de Vries, fuselier, ƒ3.99. dag hoopt te vieren. Hoewel de oade man zelden meer het huis verlaat, is hij nog vrij gezond. Hij eet goed en rookt nog met groote liefhebberij zijn pijpje. Aan Dr. F. H. G. van Iterson is op zijn verzoek ervol ontslag verleend als 2de luitenant bij de ld. schutterij alhier. 'Kt "li fi Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 187 tot 218 volwassen personen en van 77 tot 104 kinderen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Frede- ik der Nederlanden hebben ingeteekend op de jidt in het Plantenrijk, Tijdschrift voor Tuinbouw n Plantkunde, onder redactie van Becker, Sca- jngue eu Michell, bloemisten te 's-Gravenhage. ~j Het bouwen van een parochiekerk te Bemmel aangenomen door den heer Peters te VVad- linxveen, voor 59,969. la het Februari-nummer van het maandschrift Onze Tijd komt een merkwaardig artikel voor ran Ds. H. C. Rogge, getiteld: Een non possumus n sjako eene nationale feestviering. Het is ook .fzouderlijk verkrijgbaar gesteld als brochure. De eindexamens aan de stafschool te Breda zullen in de eerste dagen van April a. s., onder praesidium van den generaal-majoor G. P. Booms, chef van den generalen staf, aanvangen. Het Dagblad van 's-Gravenhage vermeldt heden de door ons uiet medegedeelte bijzonderheid, dat het met den knop van een rotting op het hoofd ge slagen joogtnensch eergisteren getrepaneerd is. Onze informatiën stemden met dit bericht ge heel overeen. De heer chirurgijn Campbell, die den patiënt behandelt, heeft ons echter to keunen gegeven, ■dat het bericht onwaar is en dat er geen operatie heeft plaats gehad. In elk geval is de toestand van den verwonde -van dien aard, dat de gerechtelijke vervolging 'van een misdrijf, reeds op 16 Januari gepleegd, thans evenmin overbodig als voorbarig mag (Vod.) Uit Knijpe wordt aan de N. R. Ct. geschreven, dat de bekende oudste Nederlander, T. H. de -Vries, den 5den Maart a. s. zijn 107den verjaar Te 's-Gravenhage was een jongen, 14 15 jaar oud, gisterenmiddag behulpzaam in het lossen van een turfschip en werd daarbij door het overige werkvolk rijkelijk op jenever ont haald, zóo rijkelijk zelfs, dat hij, halfbevvusteloos van den drank, van boord in de gracht viel. Met zeer veel inspanning gelukte het den omstanders, den drenkeling uit het water te halen en hem naar het politiebureel te brengen. Dezer dagen heeft te Utrecht een ontslagen ko lonist uit Veenhuizen, met een paar politie-agen- ten twist gekregen. Na eenige worsteling, hebben de agenten den kolonist voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. Dat men met het gebruik van mosselen voor zichtig moet zijn, leert men wederom uit hetgeen onlangs te Groningen is voorgevallen. Iemand had toen mosselen gebruikt zonder er iets aan te bespeuren. Eenige oogenblikken daarna werd do man zoo ODgesteld en zwol zijn lichaam zoo op, dat men genoodzaakt was den dokter te laten ontbieden. Gelukkig dat door een braakmiddel nog bijtijds de oorzaak van zijn ongesteldheid kon worden weggenomen. Donderdag-namiddag is te 's-Gravenhage iemand, die de straatjeugd om zich verzamelde door een oratie tegen het vorstelijk huis te houden, naar 't politiebureau gebracht. Dien avond ODtstond aldaar in een der kleed kamers van den Schouwburg een begin van brand, die onmiddellijk door een der beambten gebluscht werd. Vrijdag-morgen hadden, ook in die stad, de beide paarden, die voor 't rijtuig van den heer Q. gespannen waren, het ongeluk te vallen, zoodat de personen in het rijtuig, na eerst het venster van 't portier te hebben stuk gestooten, zeer ver schrikt er uit stapten, zonder echter eenig letsel te hebben bekomen. Met belangstelling vernemen wij, dat bij gele genheid der gedenkwaardige nationale feesten, die aanstaande zijn, bij den uitgever H. C. A. Campagne te Tiel een volksboek het licht zal zien, waarin de merkwaardige gebeurtenissen van die dagen aan het volk worden verhaald, van de hand van den heer W. J. Hofdijk, buiten twijfel een der meest bevoegde schrijvers over dit tijdperk onzer geschiedenis. Het boek zal door omvang en prijs bestemd en geschikt zijn om te komen onder het bereik van een ieder, die uit degelijke bron wil voorgelicht worden, wanneer hij wat naders omtrent de geschiedenis van die dagen van worsteling en strijd wil weten. (Tiel». Ct.) Dat de Nederlaodsche taal door de hooge re- geeriüg in België niet geheel wordt vergeten, moge daaruit blijken, dat de boekh. A. Akke- ringa, te Leeuwarden, dezer dagen van den mi nister van binnenl. zaken in dat land een be- sielliDg ontving van 100 exemplaren van zijne uilgave van Vondels meesterstukken, bewerkt en met- aanteekeningen voorzien door P. H. van Moerkerken. Die exemplaren zijn bestemd voor de bibliotheken der normaalscholen voor onder wijzers in België. {Hand.) Gisteren overleed te 's-Gravenhage zeer onver wachts de Voorzitter van de Typografische Ver- ceniging Door Eendracht t' saam verbonden, de heer F. D. Badoux. Binnenkort zal deze Vereeniging het feest van haar 30jarig bestaan vieren, maar dat feest heeft voor het grootste deel zijn waarde verloren, nu de man, die nog tot de oprichters behoorde en 30 jaren lang den Voorzittersstoel innam, gemist zal worden. Niet licht zal de Ver eeniging een Voorzitter terugvinden, die zooveel ijver aan zooveel bekwaamheid paart. (Vad.) In de op Vrijdag 16 Februari.e. k. belegde vergadering van de vereeniging têr beoetening van de krijgswetenschap te 's-Gravenhage, zal de heer K. Eland als onderwerp behandelen eenige hoofdpunten uit de geschiedenis van den vesting bouw en opgave van sommige vereischten, waar aan vestiDgen tegenwoordig moeten voldoen. Een en ander zal worden toegelicht door voorbeelden uit den jongsten oorlog. Voor het benoemen van zetters voor 's rijks directe belastingen moeten door de gemeentera den aan de Commissarissen des Konings in de provinciën dubbeltallen worden voorgedragen. Nu was aanvulliDg van dat college te Amster dam noodig. Daar Burg. en Weth. echter geene geschikte personen wisten aan te wijzen, hebben zij aan den raad geadviseerd en heeft deze be sloten aan deu Commissaris des Koniogs in N.- Holland te kennen te geven, dat hij geene ge schikte personen weet te vinden. (f7. D.) De 1ste April zal niet alleen zijn nationaal feest, maar ook zijn poisson d'avril medebrengen. Een adres is in omloop, zooals wij reeds mede deelden, waarin Zijne Majesteit op dien dag zal worden verzocht, het algemeen stemrecht in te voeren. Volgens onze constitutie zal de Koning niet uit de volheid zijner macht aan de adres santen kunnen antwoorden, dat van nu af ieder Nederlander zal mogen medestemmen; ten zij de adressanten, wat wij niet van hen geloo- ven, van den Koning verlangden, dat hij ditmaal maar buiten de grondwet om handelde en ten hunnen gevalle een- coup d'état deed. Zonder dit zullen altijd eenige formaliteiten, onder anderen eene wijziging van de grondwet, aan de invoe ring van het algemeen stemrecht moeten voor afgaan. Als deze belemmering uit den weg is geruimd, zal de regeering een wetsontwerp van die strekking kunnen voordragen eu de Kamers het kunnen aannemen. Tot hiertoe echter hebben noch regeering noch vertegenwoordiging eenige neiging betoond oin in den zin van de adressan ten te besluiten, en voor hen is het dus te vreezen, dat het eerbiedig adres aan den Koning tot niets zal leiden dan tot eene vertooninghet zenden van eene deputatie, uit éen per honderd van de ODderteekenaars bestaande, naar het pa leis van den Koning. Daar Z. M. hoogstwaar schijnlijk toch geen direct antwoord zal geven, kan de deputatie naar ons bescheiden oordeel, wel te huis blijven, en hare zwarte rokken en witte dassen voor andere gelegenheden bewaren. Adressanten schijnen intusschen van meening, dat dit plechtgewaad als argument kan gelden, wat wij zeer in twijfel trekken. Hun adres heeft dezelfde kracht en dezelfde kans op verhoor, of zij het zelf brengen of per post zenden. Het eenige voordeel aan het afvaardigen eener deputatie verbonden is, dat de brief niet op de post kan zoek raken. (Arnh. Ct.) De Haagsche correspondent van de Rolt. Ct. deelt de volgende, misschien velen onbekende bijzonderheid mede: ,/Mij is bericht dat in den Briel het plaatsje dat trouwens in uiterlijk aanziea zoo weinig verandering heeft ondergaan nog staat het huis, waarin de zeeheld, die steeds door eiken rechtgeaarden Nederlander met eerbied en bewon dering wordt genoemd, waarin Maarten Harpertz. Tromp, in 1579, is geboren en waar hij heeft ge woond. Het huis, dat is het meest belangrijke, draagt nog merkwaardige sporen van het verblijf van den beroemden voorzaat. Zijn wapens vindt men o. a. nog in de plafonds geschilderd. Deze historische merkwaardigheid verdient in deze da gen, dunkt mij, wel gereleveerd te worden. Haar vermelding kan wellicht strekken om menigeen, dié in April a. s. het vergeten stadje zal bezoe ken, tot een bezichtiging der bedoelde woning uit te lokken en, wie weet, gevoelt zich niet een of ander geroepen om het bedoelde huis aan de sloopende of verbouwende hand, waarin het te eeniger tijd wel zal geraken te onttrekken, door het voor een of andere nuttige stichting te bestemmen, passende bij de herdenking van een episode uit de roemrijke geschiedenis van vóór driehonderd jaren?" Te Hoorn is tot amotie verkocht en is men reeds druk bezig om te amoveeren, de Arnster- damsche poort, in welke geheeld was de bekende daad van kinderlijke liefde van Lammert Mecu- wis- of Meliszoon, ten tijde van den tachtigjari gen oorlog. Dezer dagen is met 33 tegen 2 stemmen door den gemeenteraad te Rotterdam goedgekeurd het plan voor een voor de toekomst dier stad aller belangrijkst werk, een brug voor voetgangers en rijtuigen over de Maas. Die brug is een onver mijdelijk deel van de voorgenomen uitbreiding der stad, aan de overzijde van de Maas, waaraan hier zoo groote behoefte wordt gevoeld, dat de NAAR. HET FRANSCH VAN U. Tz\I» E„ >S; ti IS oir- VotJiiJ 1-1' leao r. J>4 Hjf' II. T y p e n. {Vervolg.) Daar hem de weg daartoe ontzegd is, komt bij hem niet eens de gedachte op aan verfijnd zin genot; hij zal nooit te weten komen wat het is, omdat hij er ongevoelig voor is geworden door zich te moeten vergenoegen met de harde eischen van! het voor hem bestaande. Vandaar dat an dere denkbeelden hem bezig houden; hij zou geeQ tijd hebben om te luiereo; te proeven en te genieten al had hij er lustin. De koude, de regen, de modder, het slechte weer, de ondankbare grond zijn vijanden die hij voortdurend bestrijden moet; zijne machinerie eischt meer brandstof en repa ratie, zij zou niet buiten spiritualiën en massa's vleesch kunnen. Een arme in Znid-Europa is niet ongelukkig, hij heeft gratis het schoonste en beste wat hij verlangt, en bijna voor niet wat hij wer kelijk behoeft, terwijl in het Noorden nog zoo veel noodig is, dat hij missen kao, als: overvloe dig voedsel, kunstlicht, vuur, eene goed gesloten woning, warme kleeren, dikwijls schoon lionen, en wat al niet meer! Hier is hij te beklagen. Er is niets afschuwelijker dan de jas, de woning, het hemd van den Eugelschen bedelaar. Wanneer 's Zondags zoo'n arm gezin in Hyde Park op het gras gaat zitten, steekt het als een zwarte vlek tegen het groen af. Hier moet men twintigduizend pond st. rente hebben of zich den hals afsnijden dat denkbeeld vervolgt mij onophoudelijk, en do aanplakbiljetten aan de omnibussen versterken het nog door tnij aan te kondigen dat „de be roemde scheermessen van Mappin maar een shilling kosten." Zij zeiven zijn ook van die mee ning en zeggen otn zich te verontschuldigen, dat bij hen armoede gewooolijk een schande is, otn welke te vermijden de Eugelschman zoo naar rijk dom haakt. Hij beschouwt den rijkdom als den metgezel, het voedsel, de voorwaarde van zedelijkheid en onderwijs en van alle eigenschappen, waardoor zich de gentleman kenmerkt. Door dien zweep slag aangespoord trekt elk zijn wagen voort, de gewoonte wordt zelfs dikwijls een behoefte, zoodat men na het doel bereikt te hebben, zich voor 's buurtnans wagen spant of voor dien van zijne gemeente, genootschap of van den staat. Een tweede drijfveer is de behoefte aan het overwinnen van moeilijkheden en om van zich zelf te kuDnen getuigen dat men eene zware taak op zich genomen heeft. Daarvan zijn dui zenden bewijzen voorhanden. Reeds stipte ik aan lichaamsbewegingen, de groote wandelingen der meisjes, het paardrijdeD, de werking der spieren die het vochtig klimaat eischt, gij kunt er nog bijvoegen de tochten in pleizier-yachteo, het be klimmen van hooge torens en de jacht. Een af gezant bracht in zijne jengd den zomer in Schot land door. Zes dagen vao de week ging hij tnet een makker op de jacht in de Highlands, sliep in de open lucht, kwam Zaterdag 's avonds te huis en vertrok weer Maandag 's morgens om vier uren. Een aantal jongelieden en volwassenen gaan jaarlijks op de zalmvangst in Noorwegen, of jagen op damherten in Canada of op olifanten aan de Kaap. Zelfs de vrouwen ondernemen geheel al leen gevaarvolle tochten; ik behoef daar niet eens voorbeelden van aan te halen, zij zijn er immers voor gerenommeerd. Passen wij die behoefte aan werkzaamheid en worsteling toe op ambachten en beroepen. Zij zal de noodige geestkracht aanbrengen om de ver moeienis en de slaafschheid daarvan te verdragen, vooral als men twee omstandigheden in rekening brengt, die hoofdzakelijk het vervelende, aan de werkzaamheden van den tegenwoordigen tijd ver bonden, ontnemen. De eene is het phlegmatische temperament, dat geen ruimte laat voor plotse ling opkomende denkbeelden, aandoeningen of mededeeling der gedachten, en den mensch laat handelen zoo regelmatig als een machine; de an dere i3 de geringe prikkelbaarheid der zenuwen, de groote mate van ongevoeligheid, het gewend zijn aan doffe gewaarwordingen, die de behoefte aan levendige en afwisselende vermaken in den mensch onderdrukken en hem beletten tegen de eentonigheid van zijn werk in opstand te komen. -In Frankrijk was ik goed in de gelegenheid dit op te merken in eene fabriek voor het drukken op stoffen. Daar werkten twee Engelschen te midden van dertig Franschen. Zij hadden een koud, kalm, gelaat zonder uitdrukking, lie en zich door niets afleiden, haastten zich niet, maakten niet ineer beweging dan strikt noodzakelijk was, raakten niet in vuur, verpoosden niet, en werkten het tiende uur even goed als het eerste. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1