VOLKSVOORLEZINGEN ASVERTEiïlE^. Jongeling, Muziekkorps der dd. Schutterij te Leiden. meen1 raad ucht r|J .»8.Geavenhage, 19 October. Heden kwam alhier 0m(1; met een der ochtendtreinen van den Hollandschen spoorweg een manspersoon aan, die, zwaar ge- n(j boeid en begeleid door twee veldwachters, in den voor hem bestemden wagen werd geplaatst. Naar wij vernemen, is het de man, die eenigen tijd ,1 geleden te Rotterdam zijDe vrouw vermoordde, door haar den hals af te snijden, en thans in het huis van arrest alhier gedetineerd wordt, in af- nde ie wachting van zijne terechtstelling voor liet Hof. ■n eet Schoonhoven, 18 Januari. Gisteren en heden oinm. zijn 18 korporaals-titulair van de art. instr. com- ƒ30, pagnie alhier als korporaal-effectief naar de ver in de, schillende regimenten vertrokken, en wel 5 naar lie te het reg. veldartillerie, 19 naar het 2de en 3 naar het 3de regiment vestingartillerie. Van de 6 jon gelingen, die opnieuw waren opgeroepen, zijn er B"eli 5 in dienst gesteld; één werd er geneeskundig U'i"1 afgekeurd. ttr c' Assen, 18 Januari. Het tegenwoordige telegraaf- :he"' kantoor alhier zal weldra worden afgebroken en op nieuw worden gebouwd en zal tevens tot 3 postkantoor worden ingericht. Het terrein ligt ieQ'< midden in de kom dezer stad. Naar men ver- co"" neemt is de begrooting voor het te stichten ge- 5lden bouw 16,000. i[l Gkoningen, 18 Januari. Dat zich hier geene 'oercommissie gevormd heeft tot feestviering op 1 'ten April e. k., laat zich verklaren uit de omstandig- :tle heid, dat men op 28 Augustus e. k. een geheel r za' eigenaardig stedelijk feest zal vieren. Eene com- Lii on missie is daartoe reeds werkzaam, en men zegt liekidat het ontzet der stad in 1672 gedurende vijf 1 stor'dagen door feestelijkheden zal worden herdacht. lien ipger: KOLONIËN. 1, nu - BATAVIA, 13 December. °Ogpi Aan het ilail-Overzicht vun het Bat. Handelsblad wal ontleenen wij «j, f Sedert de vorige mail vertrok, is de onveiligheid wor yan Java uogmaals ter sprake gekomen, en de lasts, mail, die hier gisteren aaukwam en de Handelingen der Eerste Kamer meebracht, deed ons zien, dat ',hoed6 minister ook in die vergadering volgehouden tot zo ixeeft, dat de onveiligheid niet was toegenomen, ate ti Ditmaal was 'L. E. gewapend met een brief van i besef (jen Gouverneur-Generaal van Juni jl., waarin waai t0t onze verbazing stond, datde couranten-berich- uidet ten zeer overdreven, zelfs grootendeels onwaar kome: vvaren. Indien de brief waarheid behelst, hebben de dagbladen leugenachtige berichten verspreid en zich daardoor blootgesteld aan de straffen, bedreigd in het drukpersreglement. De straffen zijn niet toegepast, omdat de bladen niet vervolgd zijn, hetgeen dan toch had behooren te ge- ir bevtschiedeu. v. K. Met genoegen hebben wij uit het ontwerp-ta- n deierief van inkomende en uitgaande rechten voor rokkflndië, door de Regeering bij de Tweede Kamer lustvi ingediend, gezien, dat de differentiëele rechten zijn verdwenen, en de geest van het ontwerp veel vrijzinniger is dan het thans vigeerende re glement. De presidenten der Kamers van Koophandel op Java hebbeu een telegram gezonden aan den Minister van Koloniën, waarin zij de adhaesie der Kamers te kennen geven aan het spoorwegplan andi voor "Java> en verzoeken, dat hiervan mededee- ave, ling worde gedaan aan de Kamers der Staten- lass Generaal, opdat deze door aanneming van hot ontwerp 's Konings goede bedoelingen helpen elijk verwezenlijken. Ofschoon hulde doende aan de ek (.j goede bedoelingen der voorzitters, hadden velen arie[, het eigenaardig en beter geacht, door een adres l^van ingezetenen aan den Minister van Koloniën olosi de vreugdevolle dankbaarheid, die hen vervult, uit te drukken, welk adres ongetwijfeld door allen zou zijn geteekend. escht De verpachting der kleine middelen voor 1872 iluldi heeft ƒ2890 meer opgebracht dan het loopend jaar. De opiumverpachting is nog niet toege- 'wezeu. Men spreekt van een heruitbesteding. Te Soerabaya is de opiumpacht totaal mislukt. 3 kot; Binnen eeuige dagen vertrekt van hier een tlaup: kleine expeditie naar Assahan, een rijkje op Su- laü i rnatra. Wat de aanleiding hiertoe is, weet men niet. eu in Heden voormiddag is de monitor Prins Hendrik der ien i Nederlanden Anjer gepasseerd, eu besp; ent tl id, dot j iraal uz Gd"; instil end t i zat' Naar wij vernemen, is de commissie, die door de regeeriug door beschikbaarstelling van het ïnoen ij uit! sposit gouveruernents stoomschip Java in slaat gesteld is de tntale Zoneklips van gisteren in de Peper baai waar te nemen, bestaande uit de heeren Oudemans, Soeters, Hardeman en Gratama, waar- aan zich, behalve de gezaghebber van gemeld stoomschip, de heer Meijer, op aanschrijving van i is fe den kommandant der zeemacht ook aangesloten hebben de kommandant en het état-mayor van ;lteïc Z. M. oorlogsstoomschip Sumatra, de HH. Roden- tatssiii i ter de-I wald, Blaauw, Pieters en Veltkamp, door het i laats| lijn weder in zoo ver begunstigd geworden, dat het verschijnsel der totale verduistering geheel is kunnen geobserveerd worden, en zijn door deze heeren aanteekiugen gehouden van de verschijn selen, die zij zich tot speciaal onderwerp van beschouwing gekozen hadden. t tar» er sli ireibet boot Batavia, 11 ii' December. Door de heeren van schi? Delden, Morbotter en Anemaet, presidenten der Kamer van Koophandel te Batavia, Sainarang en Soerabaya, is het volgend telegram gezonden aan Z. E. den minister van Koloniën Wij ondergeteekenden, presidenten van de Kamers van Koophandel op Java, daartoe door de leden dier Kamers gemachtigd, nemen de vrij heid Uwe Excellentie onze volkomene adhaesie te kennen te geven aan de ingediende wet betrek kelijk den aanleg van staatsspoorwegen op Java, met het nederig verzoek, dat het Uwe Excellentie moge behagen, onze gevoelens aan de leden der beide Kamers kenbaar te maken en bij hen aan te dringen om door aanneming de welwillende bedoelingen van Z. M. onzen geêerbiedigden en beminden Kontug, te steunen. Gisteren, Zondagnamiddag omstreeks 1 uur, ontstoud er brand op Passar-Baroe in het gebouw der vereeuiging van den Heiligen Vincentius-da- Paulo, meer algemeen bekend onder den naam van „het kleine klooster." De oorzaak was ook luer weder onvoorzichtigheid; een inlander, wo nende in een der belendende gebouwen van de telegrafie, vermaakte zich, zooals honderden zijner laudgenooten in deze dagen, met het afsteken van vuurwerk, met dit ongelukkig gevolg, dat een klappertje op het naburig atappen-dak te recht kwam. Het mocht evenwel door de dade lijke hulp van eenige buren, in vereeniging met het spoedig watergeven der in de nabijheid zijnde brandspuit n°. 14, onder leiding van den adjunct- brandspuitmeester Haack van der Goes eu de krachtdadige medewerking van den kapitein Ruempol, gelukken den verderen voortgang van den brand te stuiten, zoodat de veroorzaakte schade zich alleen bepaald heeft tot één lokaal, de kinderzaal, dat echter totaal verwoest en on bruikbaar is geworden. Door de onverwijld ter plaatse aanwezige politie werd de inlander, door wiens onvoorzichtigheid het ongeval was ge schied, in arrest genomen; de man was deerlijk verschrikt over de gevolgen zijner liefhebberij; hij bekende, dat hij de oorzaak was, doch beriep zich, ten bewijze dat hier aan geen moedwil viel te denken, op zijne verbrande handen, daar hij de eerste was, die op het dak van het bedreigde huis was geklommen en zoodoende getracht had liet vuur te dooven. De schade, door dit ongeluk berokkend, wordt geschat op ƒ1599. De directie van het gesticht had voor een paar weken de kinderen voorzien van ijzeren ledikanten en nieuw beddegoed; dat dit veel geleden heeft, behoeft nauwelijks gezegd te worden. De kinderen zijn voorloopig bij de zusters Urselinen opgenomen, terwijl de directie zal trachten het gebouw spoedig weder bewoon baar te makeu. Samaranq, 5 December. Uit de residentie Tagal schrijft men ons, dat daar den 3den November omstreeks 7 uur 's avonds aan den zuidelijken hemel een prachtig roodachtig luchtverschijnsel is waargenomen. Alle navorschingen hebben tot de meeuing geleid dat 't zuiderlicht was: een tooueel dat men slechts zeer zelden dicht bij den equator waarneemt. buitenland. Frankrijk. Compromis tusschen Thiers en de Kamer. Twee staaltjes van lager onderwijs. Naar de telegraaf ons meldt is er eindelijk over de belasting op de grondstoffen die de nationale Ver gadering sedert gerunnen tijd nu eens heeft verveeld dan weder in spanning geDracht, maar steeds bezig gehouden, een soort van compromis tusschen Thiers en de kamer gesloten. De belasting zou in beginsel worden aangenomen, doch slechts als middel om de begrooting te doen sluiten. Men zou dan eerst de verschillende andere belastingen vaststellen, en ver volgens van de grondstoffen slechts zooveel vragen als er nog noodig bleek te zijn. Het was inderdaad tijd, dat men op een of andere wijze tot een beslissing kwam. Deze economische quaestie toch stond op het puut om voor Frankrijk eene zeer gewichtige politieke gebeurtenis te worden, door het hoofd des bestuurs te doen aftreden. Thiers is blijkbaar teleurgesteldin den beginne liepen de zaken zoo lief voor zijne grondstotièn-belasting! de Vergadering was zoo geïnfluenceerd door zijne inder daad krachtige redevoeringen, de rechterzijde toonde zich niet zonder reden zoo gewillig, dat de president zich overtuigd hield, zijn zin te zullen doordrijven. Doch daar komt op eens van alle kanten oppositie; adressen van bekende industneele personen en ver- eenigiogen stroomden uit alle hoeken dos lands toe om krachtig tegen de belasting te protesteeren. De laatste zittingen der Vergadering werden bijna uit sluitend ingenomen door de redevoeringen van een reeks tegenstanders, die op hunne beurt ook somtijds grooten indruk op de Vergadering maakten. Dat viel Thiers bitter tegen; hij begon boos te worden en het geheimzinnige praatje van zijne aftreding, dat reeds zoo dikwijls de couloirs der Kamer in bewe ging heeft gebracht, suisde weder door de luebt. Doch, daar men alles gewoon raakt, werd het dezen keer niet met zulk een bijzondere ontsteltenis door de ooren der leden opgevangen. Men fluisterde als het ware door de lucht aan den heer Thiers terug, dat zijn besluit de Kamer zou spijten, maar dat zij trachten zou er zich in te schikken. Men sprak reeds van den president, den heer Grévy, als zijn opvolger. Nog een ander plan werd reeds geaiaakt, om name lijk aan den raad der ministers voorloopig het uit voerend bewind op te dragen. Dit plan beviel vooral aan de radicale linkerzijde, die een Republiek zonder president verlangt, en de uiterste rechterzijde, die volgens het pactum van Bordeaux tot aan 1874 de Kamer wil in stand houden en het opperbestuur op dragen aan eene uitvoerende commissie. Toen de heer Thiers aldus bemerkte, dat hij, door zijne nieuwe hardnekkigheid, ernstig spel was begon nen te spelen, heeft hij zich meer tot verzoening geneigd getoond. Vandaar de overeenkomst, tusschen hem en de Kamer gesloten, die het in ieder geval nog twijfelachtig laat, in hoeverre de geliefkoosde belasting van den president zal ingevoerd worden. De voorloopige oplossing der quaestie mag daarom gelukkig genormd worden, omdat de Bonapartisten haar als verdedigers van den vrijhandel exploiteerden om de industrieele klasse ontevreden te maken. De Frangais dringt aan op eene algeheele hervor ming van het lager onderwijs, afgescheiden van de quaestie of het door geestelijken of leeken wordt gegeven. Om aan zijn eisch kracht bij te zetten stelt liet blad de twee volgende tragi-comische scènes voor 1°. Op een leekenschool woont een bezoeker een les in de Fransehe taal bij. Op eentonige wijze gal men de kinderen uit: //Er zijndrie—soortenvanaccenten, de accentgrave, de accentaiguendeaccent circonflexe De bezoeker laat hem uitzingen, wijst vervolgens naar het bord en vraagt aan een der leerlingen: //Mijn vriend, schrijf mij daar eens een accent cir conflexe neder." De jongen kijkt met het welbekende gezicht van een kind dat niets vun ons begrijpt en zwijgt. //Hebt gij mij niet gehoord, mijn ventje; ik vraag u om een accent circonflexe te teekenen." Meheer, is daarop het bedeesde antwoord, dat ken ik niet, dat heb ik nooit gezien." //Dat ieder, die ooit een accent circonflexe heeft gezien zijn hand opsteke," zegt vervolgens de bezoe ker. Geen van de aanwezige handen komt boven de banken; de kinderen hebben klaarblijkelijk een rijtje woorden opgezegd, waarvan zij niets begrijpen. 2". Op de school eener geestelijke orde brengt een zekere adjunct-maire, de heer Marbeau, een bezoek. „Waarvoor zijt gij, zoo vraagt hij de kinderen, op de aarde?"j De kinderen zien elkander verwonderd aan en geven geen antwoord. //Ik bedoel daarmede, hervatte de bezoeker, welke op het oogenblik uwe plichten zijn De onderwijzende broeder vindt het noodig te hulp te komen en het geheugen der kleine papegaaien een weinig op te wekken. Hij neemt de vraag over vol gens de sacramenteele en onveranderlijke termen van den cathechismus //Mijnheer vraagt u: tot welk einde heeft God u geschapen en op de wereld gebracht Nu is de veer op de rechte plaats gedrukt; de twee honderd opgepropte geheugens springen tegelijk open; de twee honderd papegaaien schetteren tege lijker tijd het onveranderlijke antwoord uit: „God heeft ons geschapen en op de wereld gebracht om hem te kennen, te beminnen, te dieneu0 en op die wijze het eeuwige leven deelachtig te worden. //Zooals gij ziet, zegt nu de broeder tot den be zoeker, had uw vraag hen op het eerste oogenblik slechts een weinig in de war gebracht; maar zij wisten het wel; o! zij weten het zoo goed. Doe als het u belieft nog eens eene vraag." „Met genoegen. De kinderen zeggen, dat het doel van hun leven is om het //eeuwige leven" te verdie nen. Ik zou nu wel eens van hen willen weten, wat het „eeuwige leven" eigenlijk is. In de catechismus is geen vraag, in deze termen gesteld, en derhalve ook geen antwoord er op in gereedheid. De papegaaitjes zijn even als die van Flo- rian in verlegenheid, krauwen zich het kopje, en ein digen met te zeggendat zij niets weten te zeggen. Doch ja, een der jeugdige schepselen, wat minder verlegen dan de andere, steekt zijn hand in de hoogte en met een welluidend aardig faussetstemmetje schreeuwt hij: //Het eeuwige leven is een marteling, die nooit een einde neemt!" Het kind gaat hierop weder blozend en voldaan zitten. De Franpais geeft ons hier waarlijk een welsprekend staaltje van de onmisbaarheid en heerlijkheid van het godsdienstonderwijs op de school. Welk een onschat baar voorrecht toch voor do lieve kleinen, dat zij reeds, voordat zij nog iets van dit ondermaansche hebben gezien, geheel op de hoogte zijn van hetgeen hun hier namaals te wachten staat I tel eörammen. Parijs, 19 Januari. De Pruisische krijgsraad beeft den directeur van het college te Vitry tot drie maanden gevangenisstraf, op eene Duitsche vesting te ondergaan, veroordeeld, omdat hij Pruisische soldaten verwijten had toegevoegd. Berlijn, 19 Januari. De Bondsraad heelt be sloten, den Rijkskanselier te verzoeken, de noo- dige stappen te doen, om te verkrijgen dat alle tusschen Duitsche Staten en Frankrijk gesloten conventiën betreffende den letterkundigen eigen dom, alsook de handels- en scheepvaarttractaten tusschen Frankrijk en Mecklenburg en de Han zesteden, in eene additioneele conventie bij het vredestractaat worden verklaard weder in wer king te treden. Agram, 19 Januari. De Croatische landdag is bij keizerlijk besluit ontbonden. Versailles, 19 Januari. De heer Pouyer Quer- tier heeft in de nationale vergadering verklaard, dat het gouvernement, bij wijze van conciliatie voorstelt, de belasting op de grondstoffen alleen te beschouwen als eene aanvulling der inkomsten, en dus slechts als een middel om de begrooting te doen sluiten. De discussie over de belastingen zal nu worden voortgezet, terwijl de commissie zich bezig houdt met het onderzoek der tarieven. Het zal vermoedelijk tot eene schikking komen; de nationale vergadering zal de belasting op de grondstoffen aannemen, doch slechts in beginsel; eene speciale commissie zal worden belast met het ontwerpen van tarieven; midde lerwijl zullen andere belastingen in behandeling worden genomen en goedgekeurd. Mochten zij blijken niet in de behoeften der schatkist te kun nen voorzien, dan zal de belasting op de grond stoffen ter hand worden genomen als aanvuliings- middel. Het gerucht betreffende onderhandelingen met bankiers over een leening van drie milliard, is van grond ontbloot. De Minister Périer heeft in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat de regeering voor stelt om de belasting der grondstoffen slechts te beschouwen als een middel om het budget te doen sluiten. De heer Barthe stelt voor, oin in beginsel te stemmen over de belasting der grondstoffen, bij wijze van aanvulling tot het verkrijgen van liet evenwicht in de ontvangsten en uitgaven. De heer Thiers dringt er op aaD, om de dis cussie te sluiten, welke, naar zijne meening, reeds te lang heeft geduurd. Hij wenscht, dat over de belasting in beginsel worde gestemd. De heer Ferray stelt voor, dat de VergaderiDg zich de _stemming over het beginsel van de be lasting der grondstoffen voorbehoude, totdat eene commissie zal ziju benoemd, welke de voorge stelde belastingwetten in overweging zal nemen, en tot de overtuiging zijn gekomen, dat onmoge lijk op eene andere wijze dan door de belasting op de grondstoffen het evenwicht in de ontvang sten en uitgaven is te herstellen. De heer Thiers verklaart zich met het voorstel Barthe te vereenigen. Niettemin geeft de Nationale Vergadering, met 377 tegen 319 stemmen, de prioriteit aau het voorstel Ferray, hetwelk met 377 tegen 307 stem men wordt aangenomen. Brussel, 20 Januari. Aan de Indépendance Beige wordt in een particuliere depeche uit Versailles van heden het volgende gemeld: Na de aanne ming van het amendement Ferray verliet de heer Thiers de vergadering, zijn voornemen te kennen gevende om af te treden. Men gelooft echter dat hij, bij nadere overweging, op dit besluit zal terugkomen en president der republiek zal blijven. Londen, 20 Jannari. Aan de Times wordt uit Calcutta, onder dagteekening van gisteren, het volgende getelegrafeerd: „Ram Singt en andere hoofden der Cookas, zijn verleden Woensdag in hechtenis geuomen, 49 Cookas zijn ter dood ge bracht. Promotiën. Bevorderd tot doctor in de rechten, de heer C. A. H. Barge, geboren te Amsterdam, niet een academisch proefschrift, getiteld: Beschouwingen over de grondbeginselen van het Strafrecht. Cox-reispoiideirtle. Wegens plaatsgebrek kunnen wij het inge zonden 6tuk van den heer P. heden niet opnemen. UslATSTK berichten. Z. M heeft aau den heer E. J. J. des Tombe, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als di recteur van het postkantoor te Nijmegen, behou dens aanspraak op pensioen. 's-Gravenhaoe, 20 Januari. Gisteren had aan de meisjes-handwerkschool te Scheveniugen, ter herinnering' aan den geboortedag van wijlen H. M. de Koningin, eene belangrijke uitdeeling van kleedingstukken, eetwaren en brandstoffen aan de armen plaats. In de vergadering der Kamer van Koop handel en fabrieken, Dinsdag jl., zijn de heeren J. B. Maxwils en M. L. Hermans herbenoemd respectievelijk tot voorzitter en ondervoorzitter plaatsvervanger, gedurende 1872. De vereeniging tot beoefening van de krijgs wetenschap hield gisterenavond alhier eene vergadering waarin generaal Knoop besprak het bombardement als aanvalsmiddel en de volkswapening. De algemeene 's Graven haagsche werjdieden- vereeniging vergaderde gisterenavond, in Diligen- lia, ter vaststelling harer statuten. N°. 4 van de mededeelingen dier vereeniging ziet het licht, en is gewijd aan de Ambachtsschool. thermometer VAN FAHRENHEIT. raorg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 n. 8 a. 12 u. 4 a. u. 8 n. 10 n. Vrijd. 38' 38° 37° Zaterd. 35° 32' 34" 33 Wind: Vrijdag-middag 5 uren Z. O. Zaterdag-morgen 5 u. N. O. Zaterdag-middag 12 u. Z. O. Bevallen van eene Dochter Vrouwe A. E. TUCKERMANN BOELEN. Leiden, 20 Januari 1872. Heden overleed te Scharnegoutum EPPO IPPIUS FOCKENS, oud bijna acht jaren, oudste klein zoon van A. DE MARE en J. C. VAN BENTEN. Leiden, 19 Jan. 1872. Verzoeke van bezoeken van rouwbeklag ver schoond te blijven. De Heer eu Mevrouw VAN DOESBURG1I betuigen hunnen dank voor de belangstelling bij de geboorte van hun kind ondervonden. Visites worden afgewacht Woensdag en Donder dag 24 en 25 Januari, a. s. In een uitgebreide Fabriekszaak wordt gevraagd eenigszins met kantoorbezigheden bekend. Adres met franco brieven onder letter O. aan den Boekhan del van W. T. WERST (firma Jac'. HAZEN BERG CORN'Zn.) Rapenburg. Wegens onvoorziene omstaudigheden is wijzi ging gekomen in de geannonceerde avonden der 4 uitvoeringen, te geven in de Sladsiaal. De CON CERTEN zullen alsnu plaats hebben: 9 Februari. 14 Baart. 29 Februari. 21 Staart. P ijs bij intcekening f 1.75 de vier Concerten. Zie verder de aanplakbiljetten. DE COMMISSIE. VAN HET DEPARTEMENT LEIDEN DER MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. eerste bijeenkomst op Maandag 22 Januari 1872, des avonds te 7 uren, in de STADöZAAL aan de Breedestraat, alwaar op dien dag plaatsen kunnen worden be sproken van 121 ka ad ƒ0.10 en toegangkaarten zijn te verkrijgen ad ƒ0.25. Mr. H, L. A. OBREEN, Secretaris,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3