SPEELWERKEN, SPEELDOOZEN, Azijnfabriek en Wijnhandel V E R L O T 1 t\ G. ANNONCES. ADVERTENTIE!. W aar schuwing. Aankomende LETTERZETTERS EEN GEHUWD BEHANGERSKNECHT nltteJ De commissie bestaat uit de heereuBn. van litadtpedem, L. Eouppe van der Voort, Mr. J. Vers- chtinfeit, Mr. F. van Lanschot, Mr. Z. B. Wn. Van m> ^Hugenpoth, P. Noot, Mr. E. Tilman, Ds. Pierson, )6r 'Ringeling en N. Nierstrasz. (Vad.) 196.5 BUITENLAND. iis va Frankryk. et op Verkiezingen. Uitvlucht van de Gramont. het .Ulaï De aanvullingsverkiezingen zijn zooals men uit erkijonze telegrammen kan zien weder als eene overwin- 23s[tning voor de republikeinen te beschouwen. Het is toch waarlijk een zeer abnormale toestand, dat bij iedere verkiezing het land van zijne republikein- nd t sche gezindheid getuigenis geeft en toch de meerder- peid der vertegenwoordiging nog steeds bestaat uit aiuj mannen, die van allerlei plannen zwanger gaan >etai om de monarchie te herstellen. Alleen door eene periodieke aftreding of eene geheele ontbinding kan deze kwaal, die nog steeds een gevolg is van 'de verkiezingen eener vergadering met het doel |Z1£"oui over vrede of oorlog te beslissen, verholpen lëstt. tievtl Trie;, dags worden. Doch dat gevoelt de rechterzijde ook zeer goed, en het wordt bij iedere kleine over winning der republikeinen meer te vreezen, dat v'zij van haar toevallig, onrechtmatig overwicht zal ^'gebruik maken, voordat door een of anderen maai regel de vertegenwoordiging zoodanig wordt gewijzigd, dat zij haar naam inderdaad verdient. Idaar pe jleer Vautrain heeft te Parijs tegen Victor behoijjugo een groote meerderheid verkregen. Vooral het centrum der stad, het handels-Parijs heeftop j, jhern g.stemd. Maar ook in Belleville en dergelijke N Y wijken zijn naar omstandigheden nog vrij veel tviuo stemmen op den gematigden republikein uitge Ooi bracht. Zijne verkiezing is ongetwijfeld een heuge 30stt'ijk feit; vooral voor de quaestie van den terugkeer ;;en der Vergadering naar Parijs is zij van gewicht, ln omdat nu aan de rechterzijde het voorwendsel ontnomen is, dat de hoofdstad zich uitdagend en onverzoenlijk toont. De hertog de Gramont, die dezer dagen door de commissie tot onderzoek naar de revolutie van 4 Sept. gehoord werd, verklaarde daar, dat de oorlog met Duitschlaud onvermijdelijk was ge weest, omdat Bismarck hem absoluut verlangde. De gewezen minister van Buitenlandsche Zaken beriep zich tot staving hiervan op een dépêche van 13 Juli 1870, door lord Loftus, Engelsch gezant te Berlijn, naar zijn gouvernement gezonden. Het spreekt van zelf, dat deze beschuldiging van den kant der Duitsche pers niet zonder ant woord is gebleven; deze heeft nu de dépêche van lord Loftus openbaar gemaakt. Hieruit blijkt, dat Bismarck tot den Engelschen gezant heeft gezegd Dat de aanmerking van Frankrijk op de candi- datuur Hohenzollern slechts een voorwendsel was om eene vergoeding voor Sadowa te krijgendat Frankrijk dus, na intrekking, dier candidatuur, diende te verklaren, geenerlei pretensiën meer te hebben en de dreigende taal van den hertog de Gramont moest desavoueerenzoo niet, dan zou Pruisen genoodzaakt zijn, van de zaak nader werk te maken Het is dus duidelijk, dat Bismarck de quaestie van vrede of oorlog in allen gevalle pas heeft gesteld na de candidatuur Hohenzollern en de vijandige houding van Gramont, dat deze hertog zich tot rechtvaardiging van die houding dus nooit kan beroepen op de woorden van Bismarck tot den heer Loftus of iemand anders. Lasse dt o en n or dj de Rij. wei idda; in las, og ïóta» te Bi litie leek: 'sG rijd in 1 srgai IDlgl in e. ismi lef v. idet vaat rkoe an 1 Duitschlaud. Beschuldiging tegen, en antwoord van prof. Mommsen. De beroemde Berlijnsche professor Mommsen heeft in de Voss.Zeit. geantwoord op eene beschul diging, door Fransche bladen verspreid, als zou hem vroeger door keizer Napoleon III een jaargeld toegekend zijn van 10,000 fr. voor zijne mede bearbeiding van het door Napoleon uitgegevene 1 leven van Caesar. Bovendien zou de Duitsche ge leerde zich na den vrede tot den heer Renan raiJ hebben gewend, om te bewerken dat de uitgave dezer studiën door de Parijsche academie werd voortgezet en hij alzoo zijn jaarlijksch tractemeut zou behouden. In zijn antwoord op deze bewe. ringen zegt Mommsen o. a. het volgende: ,/Ik verklaar, dat ik nooit voor Napoleons leven van Caesar een regel heb geschreven, noch op eenige andere wijze daarvoor werkzaam ben geweest; dat ik nooit van de Fransche regeering of den keizer persoonlijk ook slechts een enkelen frank beb ontvangen, maar integendeel bij eene zekere, geheel geoorloofde zaak (de uitgave na melijk der werken van Borghesi) de mij door het Fransche gouvernement aangebodene beloo ning heb geweigerd, om alle mogelijke verkeerde opvattingen te voorkomen; dat ik eindelijk na den vrede wel is waar volgens mijn plicht mijn best heb gedaan, om de vroeger, bestaande goede verhouding tusschen de academiën van Berlijn en Parijs te herstellen, maar dat daarbij noch Napoleons aangevangene studiën, noch eenige geldquaestie in aanmerking is gekomen." Prof. Mommsen wijst er verder nog op, hoe de Franscheu sedert den oorlog al hun best doen "IL'r om de Duitschers, voor zoover ze hen binnen Frankrijk niet ernstiger mishandelen kunnen, et dt orra :unt :n leb istc ;elc tl, (I a dei 12. 5d luitf iet t is i ieniii belat n bi a eet Vod)' an ij albi 3nki| r oir buiten Frankrijk hun eer en goeden naam te ontrooven. Op eene publieke opinie in Fran- rijk kan men zich niet meer beroepen, daar zij geheel vervalscht en bevooroordeeld is. Hij be schouwt intusschen al deze pogingen van te weinig beteekenis om er veel notitie van te nemen. Hij heeft dan ook alleen geantwoord, op de dringende uitnoodiging van den Franschen correspondent der Voss. Zeil., die de vermelde berichten mededeelde. Overigens is het het beste, de Fransche persoonlijke aantijgingen te behan delen als een ligurisch opschrift, waarvan men om het te kritiseeren,slechts de bron behoeft aan te wijzen. Engeland. Nieuw programma van Scott BusselL De ge- neesheeren van den kroonprins. Vrede- vereenigtng. Speaker. Livingstone. Scott liussell, de middelaar tusschen werklieden en lords, heeft weder een nieuw gedeelte van zijne sociale beweging het licht doen zien. Hij heeft openbaar gemaakt een „programma van wetgeving" dat hij, zooals hij meedeelt, als voor zitter van den raad der arbeiders aan den raad der wetgevers onderwerpt. Hiermede bedoelt Scott Russell zijne vrienden de lords, in wier geneigdheid om met kracht voor verbetering van des arbeiders lot werkzaam te zijn, hij maar steeds het volste vertrouwen schijnt te blijven behouden. De reeds vroeger vastgestelde zeven resoluties zijn ook nu weder de grondslag van het „programma vau wetgeving", doch worden door Russell wat nader omschreven. Hij wil de arbeiders uit de nauwe, bedompte stegen en wo ningen in de vrije lucht, in gezonde huizen brengen. Daarvoor vraagt hij eene organisatie, waarbij aan graafschappen, steden en dorpen een algeheel zelfbestuur wordt verzekerd. Het dag werk der arbeiders wil hij door de wet op 8 uren doen vaststellen, ln de arbeiders-koloniën moeten ambachtsscholen worden opgericht en plaatsen, waar men ontspanning, ontwikkeling en eenigszins fijnere vorming kan verkrijgen. Dit alles moet uit de openbare middelen bekos tigd worden. Voorts moeten publieke markten worden ingericht, waar de levensmiddelen goed en goedkoop te verkrijgen zijn. Ntet alleen het post- en telegraafwezen, maar ook het goederen- en personenvervoer moet van de private exploi tatie worden uitgesloten, d. i. door den staat overgenomen. Dit zijn de hoofdpunten vau het plan des hee- ren Russell, dat door de Engelsche pers vrij al gemeen bespottelijk wordt gevonden, voorname- ijk omdat het de leer huldigt van staats-interventie. Wij gelooven, dat de fout van den heer Rus sell niet ligt iu het vragen van staatsinterventie, maar in de personen aan wie en de wijze, waarop hij ze vraagt. Wij stemmen toch volstrekt niet overeen met al die hooghartige en apodictische uitspraken waarmede de zoogenaamde moderne staathuishoudkundigen ieder overstelpen, die slechts van staats-interventie durft reppen. Mono polie, wering der concurrentie, ontzenuwing der individueele krachten zijn de groote woorden, die zij iemand in een dergelijk geval naar het hoofd smijten. Wij gelooven integendeel, dat het nu of nooit tijd voor den staat is om „verstandig inconsequent" te zijn, en pogingen aan te wenden om den kanker, die de maatschappij verteert, te genezen. Maar de heer Russell doet verkeerd juist van de leden van het Hoogerhuis red ding voor den werkman te verwachten De wijze, waarop dezen den vorigen keer alle deelname aan het zoogenaamde verbond ont kenden, moest hem genoeg gewaarschuwd heb ben. Bovendien vraagt Russell de tusschenkomst van den staat juist in zaken, wier geheele wezen medebrengt, dat zij aan de particuliere concur rentie moeten worden overgelaten. Het oprichten b.v. van staatsmarkten is iets onbestaanbaars. Het nut eener markt bestaat juist daarin, dat van heinde en ver kooplieden te zamen komen, en daardoor aan alle plaatselijke prijsopdrijving en monopolie een hindernis in den weg leggen. In tusschen het is hier de plaats niet, een dergelijk gewichtig punt voldoende te bespreken. Wij ga ven enkel den eersten indruk terug, dien de plannen van Russell op ons maakten. Wij vree zen, dat zijne in beginsel prijzenswaardige pogin gen niet veel zullen bijdragen tot verbroedering der twee klassen, die in geheel Europa zoo vij andig tegen elkander beginnen over te staan. De Engelsche bladen verdiepen zich in gissin gen, hoe men de doctoren zal betalen, die den prins van Wales hebben behandeld. De schade, door deze heeren iu hunne gewone praktijk gele den is, naar men beweert, niet te vergoeden; zij moeten dan, dunkt ons, wel een praktijk gehad hebben, waarvan geen tweede voorbeeld te vinden is. Zooveel is zeker, dat er quaestie van is, de heeren in den adelstand te verhellen of tot pair te benoemen of hen lid van den geheimen staats raad te maken, maar dat zich tegen al deze wij zen van belooning bezwaren opdoen. De doctoren zullen er dus ten slotte wellicht met de eer af komen, en met het voorrecht dat hunne namen onder de bulletins hebben geschitterd, die als zoovele kostelooze advertentiën voor hen kunnen beschouwd worden. De arbeidersvereeniging tot bevordering van den vrede hield dezer dagen onder voorzitterschap van den heer Beales weder eene vergadering, die als eene repetitie in het klein van die te Lausanne kon beschouwd worden wat betreft de hevigheid, waarmede de leden elkander te woord stonden. De strijd liep voornamelijk over de quaestie of men het oorspronkelijk programma, waarvan „algemeene ontwapening" een deel uitmaakte, zou volhouden, dan wel zich vooreerst bepalen tot het in 't leven roepen van een algemeen scheidsgericht over Europesche geschillen. Tot het laatste, werd na langdurige debatten besloten. De ondersteuning door de regeering van de candidatuur des heeren Brand tot speaker van het lagerhuis is thans officieus bekend gemaakt. De regeering heeft, naar men verzekert, het verzoek van het aardrijkskundig genootschap tot ondersteuning voor de opsporing van Livingstone, geweigerd. De vereeniging heeft nu eene oproeping uitgevaardigd om door particuliere bijdragen haar doel te bereiken. Zij legt bloot hoe nu reeds twee jaren en zes maanden zijn verloopen, sinds de laatste regelen van Livingstone's hand de kus ten bereikten. Bij de laatste pogingen om hem nieuwen voorraad te doen toekomen, heeft men niets van hem kunnen vernemen. Hij is dus waarschijulijk ziek, gevangen of dood. Die span ning wordt onverdraaglijk. Aan het einde dezer maand gaat een stoomschip naar Zanzibar en indien dan de noodige gelden bij elkaar zijn ge bracht zal eene expeditie naar het binnenland vertrekken. De vereeniging dringt dus ten sterkste aan op ondersteuning. TELEGRAMMEN. Athene, 7 Januari. Ten gevolge van den wensch des Konings, om niet tot een ontbinding der Kamer over te gaan, is eene overeenstem ming tusschen de beide partijen der Kamer, die van Commonduros en die van Bulgaris, tot stand gekomen. Laatstgenoemde, met de vorming van een nieuw kabinet belast, heeft de samenstelling van het ministerie als volgt in de Kamer aan gekondigd Bulgaris, president en minister van Buitenlandsche zakenNicolopulos, Binnenland- sche zaken; Dracos, Oorlog; Bourburis, Marine; Maouro Michalopulos, Financiën; Agamemnon Metaxas, Justitie; Notara, Eeredienst. Weenen, 8 Januari. De dagbladen melden, dat de president van het uitvoerend comité der oud- Katholieken een audiëntie bij den heer Stremayr heeft gehad, en dat laatstgenoemde beloofd heeft, aan de hervormingsbeweging op kerkelijk gebied zijn voile aandacht te zullen 6chenkeu. Berlijn, 8 Januari. Uit Kiel wordt gemeld, dat de admiraliteit de iu dienststelliug heeft be volen van het gepantserd fregat Friedrioh Carl en van het advies-jacht Albatros, en de uitrusting der voor een tocht naar de Atlantische Zee be stemde schepen. Parjjs, 8 Januari. Het algemeen resultaat der 19 verkiezingen is aldus: Te Parijs, Mézières, Nimes, Besancjoo, Rijssel en te Oran zijn acht republikeinen gekozen; te Limoges, Chambéry, Amiens en Pau vier conservatievente Arras een Bonapartist; te Draguignon, Marseille en waarschijnlijk ook te Grenoble, vier radicalen. Versailles, 8 Januari. Op voorstel van den heer Thiers heeft de Nationale Vergadering be sloten de discussie te beginnen over de belasting op de inkomsten uit de roerende bezittingen en vervolgens te overwegen, of er reden bestaat om de grondstoffen te belasten. De heer Thiers heeft in de zitting van heden zich opnieuw verklaard tegen eene algemeene inkomstenbelasting. Hij gaf voorts als zijne meening te kennen, dat de Staat de belasting op de grondstoffen niet zal kunnen ontberen. laatste berichten. In de residentie loopt het gerucht dat het Kamerlid de heer Stieltjes zich met de porte feuille van Oorlog zou belasten. ArnhCt.) 's-Gkavenhage, 9 Januari. De feestdag der ty pografen, Koppermaandag, werd gisteren ook wederom hier in de zaal de Vereeniging gevierd door de typographische vereening: „Door Een dracht 't izaam verbonden," welke thans reeds 27 jaar bestaan heeft. De viering bestond als ge woonlijk uit eene looneelvoorstelling gevolgd door een bal. Wat de beide opgevoerde tooneelstukjes betreftFadetta en Honig en Azijn, beiden, vooral het laatste, voldeden, alles in aanmerking geno men, goed, terwijl het bal, als altijd, voor de jongeren, aan het feest den kroon opzette. Waar vroolij kheid en feestvreugde zich, zooals hier, paart aan weldoen, immers ondersteuning en hulp verleening aan hunnen zieken en armen broeder, is het doel dezer vereeniging, waar de eendracht werkelijk bevorderd wordt, daar kan men waar lijk den Koppermaandag niet meer heeten Lundiperdu. De Commissaris des Konins in deze provin cie heeft de gemeentebestuuren in herinnering gebracht, de circulaire van 5 Januari 1867 be treffende de aanbeveling tot bet opsporen en bekend maken vau overblijfsels der Vaderland- sche kunst en beschaving uit de vroegere tijden, met dringend verzoek daarop in voorkomende gevallen te willen letten. Ter correctioneele terechtzitting van het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland van heden werd het appel van een vonnis der rechtbank te Leiden behandeld. Het is gewezen tegen een schuitenjager, die den 21sten October onder Alpheu een kind, dat op een jaagpad aldaar speelde, door zijne on voorzichtigheid heeft overreden, ten gevolge waarvan het is overleden en dus wegens onwil lige manslag werd veroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting. Mr. Vlielander Hein, die als verdediger voor bekl. optrad, meende dat niet gebleken was, dat bekl. uit onvoorzichtigheid hard gereden had en dat de schuld van het ongeval niet aan bekl. kon geweten worden. Hij conclu deerde tot vernietigiug van het bestreden vonnis en vrijspraak van beklaagde. Adv.-Gen. Mr. Terpetra requireerde evenwel de bevestiging van het vonnis. Uitspraak heden over acht dagen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. raorg. morg. aam. nam. nam. avond avond 5 o. 8 a. 12 a. 4 u. 5 u. 8 n. 10 u. Zond. 49' 40' 38° Maand. 39» 39° 42' 38° 38° 38° 37° Dinsd. 34° 36» 40° 37° Wind: Maandag-morgen 5 u. Z. O. Maandag-middag 12 u. W. 5 u. Z. W. Dinsdag-middag 12 u. Z. O. „UE LEEIJW" vau B. VAN DIJK te Alkmaar. Diverse fijne AZIJli\' en WIJNEN, bij zonder geschikt voor Exportatie. Prijscouranten op franco aanvraag verkrijgbaar aan het Kantoor der Fabriek te Alkmaar. Iedereen zij gewaarschuwd voor de zonderlinge abuizen van den Schoenverkooper J. G. A. v. d. UPWICH op 't Rapenburg, die eerst eene reke ning voor schoenen en verschotton inloverdc ter waarde van 25 en, toen betaling werd aange boden ze weigerde aan te nemen, omdat hij voor gaf meer verschotten te moeten ontvangen, waar van de rekening 2% maal hooger was dan de oorspronkelijke. Om aan zijn per abuis verdiend geld te komen hield hij wederrechtelijk mijn goed terug. Op herhaalde aanvraag om 't af te geven bleef hij halsstarrig weigeren, totdat ik genood zaakt werd de hoogste rekening te betalen, daar ik geen 2 of 3 maanden kon wachten totdat de rechtbank mij in 't gelijk zou hebben gesteld. Mijn goed liet hij moedwillig bedervenalles was nat en platen en schrijftafel sterk beschadigd. Ik breng dit onder de oogeu van 't publiek om te waarschuwen tegen dergelijke abuizen, die, zooals dit, sterk ten voordeele zijn van den Cre diteur. B. W. SCHULTETUS AENEAE. kunneu geplaatst worden ter Boekdrukkerij van A. W. SU TROEF. zijn vak geheel magtig zijnde, kan tegen goed lOOn vast werk bekomen bij W. A. PAERELS en ZONEN, Mr. Behangers, Delft. in den grootst bekenden voorraad en keuze, en volgens de jongste uitvindingen voor handen. Ieder kooper, die tot een bedrag van 25 franken besteedt, bekomt een Lot als premie voor de op den 28,t6n Februari te houden Verloting. J. H. HELLER te Bern. Door velen hiertoe aangezocht, heb ik eene Verloting van Kunstwerken samen gesteld, tegen 1 Thaler het Lot, 12 Loten 10 Thaler. Trekking 28 Februari. Prljs-Couranten en Prospectussen wor den franco verzonden.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3