elk gebied en het Huis van Oranje als regeerend stamhuis gaf, dóarom kunnen de ultramontanen, de heeren van de Tijd, Alberdingk Thijm, Nuyens enz., in éen woord, dóarom kan de partij van Rome bet leest niet medevieren dat de partij van Neder land viert. „Misschien" zegt de heer Nuyens ten slotte: „zal men het den glimp willen geven, alsof wij Roomsch-Katholieken tegen Oranje zijn, wijl wij geen deelnemen aan iets, waarmede de naam van ii Willem van Oranje zoo nauw is verbonden. W ij „katholieken zijn gehecht, innig gehecht aan onze „koninklijke dynastie." Wij willen deze verze kering gelooven. Dr. Nuyens en zijne medestan ders kunnen persoonlijke sympathie hebben voor Koning Willem XII en de leden van zijn ge slacht. llaar zij kunnen, zonder de allergrootste inconsequentie, geeneu vrede hebben met deze uit de ketterij en de geuzerij ontstane dynastie, wanneer zij „het begin dezer reeks van gebeur tenissen", die zij „als tegen hen gericht" beschou wen, en welke bij ben niets dan „eene droevige herihnering achtergelaten" heeft, verloocheneu en verdoemen. Die deze groote, door de Geuzen tot stand gebrachte revolutie veroordeelt, moet ook al de gevolgen uit deze revolutie ontstaan, ook de laatste de grondwet en het grond wettig koningschap van het Huis van Oranje veroordeeleu, of hij wordt ontrouw aan zijne leer, zijn beginsel en zijn geloof. Wat de ultramontanen doen of laten zullen, of zij den gedenkdag van het begin dezer om wenteling, die ons gemaakt heeft wat wij thans zijn, willen medevieren of er over pruilen en de gemoederen der zonen van de „partij hunner vaderen" opruien, is ons onverschillig. Willen zij niet met ons medegaan, wij zullen zonder hen onzen weg gaan. Eene enkele waarschuwing echter is niet overbodig. Wij zullen niemand tegen deze pruilende en pruttelende bende op hitsen. Wij laten hen gaarne dans leur coin, avec leur noir chagrin. Maar wanneer de partij van Rome dolzinnig genoeg ware onze geschiedenis te willen reconstrueren, en ons terug te willen voeren naar de dagèn vóór deze „revolutionaire daad", die de „reeks van gebeurtenissen" begon over wier eind-tesü'ltaten deze partij zoo aandoenlijk treurt, jammer en weeklaagt, dè-n kau zij zich verzekerd houden, dat óok wij driehonderd jaren zullen teruggaan, en, als echte zonen onzer vade ren, otis herinneren zullen, dat de partij van Ne derland de partij der ketters en der geuzen is. Wij hebben gistereu verzuimd op te geven dat het geüugeerd programma der Brielsche feest viering aan Uilenspiegel ontleend was, zooals onze lezers zeker reeds zullen vermoed hebben. Gisteren heeft bet Prov. Gerechtshof van Zuid Holland (burg. kamer) uitspraak gedaan in het hooger beroep ingesteld door de firma Meyer te Rotterdam tegen de firma van Weeren te Leiden, betreffende eene vordering uit rekening-courant ontstaande. Het Hof heeft beslist, dat de eerste rechter door hét bedrag der schade, door de ge ïntimeerde geleden, te bepalen, is gegaan ultra petito, doch dat de eerste rechter overigens zeer te recht had beslist, dat de geïntimeerde recht had op schadevergoeding wegens niet behoor lijke uitvoering van den hem opgedragen last. De appellante is in al de kosten van het hoo ger beroep veroordeeld. Gisterenavond vierde de Typografische Vereeni- ging Lourens Jansz. Koster haar achttiende jaarfeest in iiet Neerlandsch koffiehuis op de Haarl.straat. Zij zag zich ook nu weer vereerd met de tegen woordigheid van haren Beschermheer (onzen burgemeester) en een aantal heeren dona teurs, eereledeu en genoodigden. Onder het spe len van een feestmarsch werden de genoodigde heeren de zaal binnengeleid. Daarna opende de president de vergadering met een toepasselijk woord en bracht de secretaris verslag uit van bet afgeloopen jaar, waaruit bleek dat de vereeniging in bloei was toegenomen. Na het zingen van een welkomstgroet aan heeren patroons, donateurs en eereleden werden de too- neelstukjes-. Wie zal de schoonzoon zijni Het kamertje van een waschmeisje en Het levend doode snijde'rpaar op de meest loffelijke wijze door eenige ledenen dames uitgevoerd. Voor en na de pauze werd men nog verrast door de voordracht door het lid de R. van een Air de Stradella en Air de l'opèra Joseph. Daarop begon het bal, dat tot laat in den nacht werd voortgezet. Vele leden namen aan eep rozeugalop om prijzen deel. Met groote belangstelling hebben wij van de mededeeling, reeds in een onzer vorige nummers geplaatst, kennis genomen, dat de Leidsche sub- commissie zicb tot de Brielsche hoofdcommissie heeft gewend, om met haar, omtrent het ontwerp van een nationaal monument, in nader overleg te treden. Wij hadden geen andere houding ver wacht, van de geachte mannen, waaruit de sub commissie in deze stad is samengesteld, in wier midden zich zoovele sieraden der wetenschap bevinden, die den trots onzer hoogeschool uitma ken. Het doet ons voor de eer der academiestad genoegen, dat de beslissende stap het eerst van haar is uitgegaan, en wij houden ons overtuigd dat onze subcommissie in de groote steden, die de brandpunten der beschaving zijn, steun en sympathie zal ondervinden, zooals o. a. reeds in het gebeurde in de bijeenkomst te Rotterdam gebleken is. Nu het blijkt, dat de zaak, wat althans de Leidsche subcommissie betreft, aan bekwame handen is toevertrouwd, wnaraau wij trouwens geen oogenblik getwijfeld hebben, ver trouwen wij ook dat onze stadgenooten zich niet onbetuigd zullen laten, wanneer op hunne vader landsliefde een beroep wordt gedaan, om de pogingen der subcommissie met geldelijke bijdra gen te steunen. Nu bij een deel onzer landge- nooten, om begrijpelijke redenen, voor deze feest viering geen onverdeelde sympathie bestaat, is verdubbelde krachtsinspanning van de andere zijde een onvermijdelijke plicht geworden. Met genoegen hebben wij uit de circulaire der hoofdcommissie bespeurd, dat zij begrepen heeft, het aan haar eigen waardigheid verschuldigd te zijn, hare mededeelingen in een meer passenden vorm te openbaren, dan tot heden geschied is. Wij zijn voorstanders van een monument, zonder daarom nog het zoogenaamd hoofdbezwaar der meerdere kosten eener nuttige inrichting te deelen, zooals wij reeds gisteren met een enkel woord hebben doen uitkomen. Met leedwezen hebben wij, daarentegen, gezien, dat de hoofdcommissie aan haar ontwerp blijft vasthouden, en daarvan zelfs een kabinetsquaestie maakt, zoodat zij met haar ontslag dreigt, zonder dat van hare zijde een poging wordt beproefd, om de artistieke waarde van baar papieren monu ment op aestbetische gronden te verdedigen. Verder achten wij het tijdstip van 1 Februari voor de ontvangst der gelden, te kort., daar de onderhan delingen met de sobcommissiëo vermoedelijk alsdan nog niet zullen zijn ten einde gebracht. Wij vertrouwen dan ook dat de hoofdcommissie aan dezen falalen termijn niet zal blijven vast houden en dat zij zal inzien, het aan haar eer verschuldigd te zijn, als ter wille der nationale zaak, wier vaandel zij heeft opgeheven, op haar post stand te houden, om de vrijwillig aanvaarde taak, op waardige wijze, ten einde te brengen. Wanneer het haar niet aan goeden wil ontbreekt, moeten de onderhandelingen met de subcommis- siën tot een bevredigend resultaat leiden. Zoodra het tweeledig doel, dat wij, met onze bestrijding, voor oogen hadden, bereikt is, namelijk een doel matig monument en waardige feestviering, waar door de beteekenis van het historisch feit onver zwakt blijft gehandhaafd, heeft onze oppositie haar recht van bestaan verloren en zullen wij loyaal de pogingen der hoofdcommissie, met al onze krachten, steunen. Door het bestuur der Scherpscbutters-Vereeni- ging van 's-Gravenhage is besloten in Mei a. s. eeu wedstrijd te doen houden in de vlakte van Waalsdorp, waarbij alle weerbaarheids-vereeni- gingen zullen worden vertegenwoordigd. Voor het toelatings-examen tot de middelbare school voor meisjes te Dordrecht hebben zich aangegeven 19 leerlingen. Daarvan zijn tot de lste klasse toegelaten 23, tot de 2de 12, tot de 3Je 8 en tot de 4de 4 leerlingen. De school zal morgen geopend worden. De Koning van Siam heeft aan den heer D. E. J. A. Ponse, kapitein der artillerie te Batavia, die aldaar en op andere plaatsen Z. M. als or- donuaus-officier en tolk, tijdens diens verblijf op Java, vergezeld heeft, ten geschenke gegeven een gouden sigarenkoker met brillonten omzet, en aan mevr. Ponse een gouden garnituur met bril- lanten. (IV. R. Cl.) De commissie tot regeling der aanstaande feest viering te Vlissingen heeft thans definitief vast gesteld, dat die viering op den gedenkdag zelf van Vlissingen's bevrijding van het Spaansche juk, nl. den 6den April e. k., zal plaats hebben, en niet, zooals van sommige zijden werd ver langd, op den lsten of wel op den Ssten daar aanvolgende. Het plan bestaat om door het luiden der klokken en het bespelen van het carillon de feestviering te openen, waarna onderscheidene muziekgezelschappen en andere corporatiën, die tot de feestviering zullen worden uitgenoodigd, op het stadhuis zullen ontvangen worden en zich vervolgens en corps naar de Groote Markt be geven, waar door militaire muziekkorpsen vader- landsche liederen zullen ten gehoore gebracht worden. Verder zal de dag aan volksspelen en andere vermakelijkheden worden gewijd, terwijl illu minatie en vuurwerk het feest zullen besluiten. Of op den Maandag daaraanvolgende op Zon dag mogen er te dier stede geene openbare ver makelijkheden plaats hebben ook nog eene feestcantate zal worden uitgevoerd, ligt nog in het onzekere. Waarschijnlijk zal de betrekkelijk korte tijd, die nog aan de feestviering voorafgaat, hieraan onoverkomelijke bezwaren in den weg leggen. Nv. d. D.) Uit goede bron vernemen wij dat de heer Brouwer, kanunnik, deken en pastoor te Arnhem, het lidmaatschap der subcommissie voor het Brielsch monument heeft afgewezen in bewoor dingen en verklaringen, waardoor de heeren Alberdingk Thijm en Nuijens diep in de schaduw worden gesteld. Vad.) Naar aanleiding van het denkbeeld, door prof. 8. V. in zijn oudejaarsavondpraatje aan den advocaat in den mond gelegd, om eens 3 milli- oen voor niet-nuttige uitgaven te bestemmen voor het paleis der natie een rijksmuseum een hoogeschoolgebouw te Leiden schrijft de N. R. Ct. „Wie zal met deze wenschen niet instemmen? Het onuitgevoerd laten der wet van 1 November 1863 is inderdaad onverantwoordelijk. Het paleis voor de Staten-Generaal moet strekken ter her-; innering aan de bevrijding des lands in 1813 door de regeering zelve werd verklaard, dat meu het denkbeeld verschuldigd was aan het initiatief des konings. Wat houding heeft het dan, dat de verwezenlijking dezer grootsche gedachte achter wege blijft? Aan een nieuw academie-gebouw te Leiden, aan een waardig rijks-museum in de hoofdstad des rijks, bestaat onmisbaar behoefte. Eeu schande voor ons land is het, dat in zulke behoeften niet voorzien wordt? Wij vieren binnen kort het derde eeuwfeest onzer nationale onaf hankelijkheid. Zou niet het denkbeeld overweging verdienen, om ter herinnering aan de grootsche gebeurtenissen van vóór 300 jaren van staatswege een kunstmuseum te stichten? De wording van den onafhankelijken staat is wèl zoo goed eeu regeeriugs-initiatief tot dergelijke monumentale stichting waard, als het herstel van 's lands on afhankelijkheid. Over weinige jaren wordt het derde eeuwfeest van het beleg der stad Leiden gevierd, een der roemrijkste en edelste feiten uit 's lands historie. Ter herinnering aan dat beleg werd aan de stad hare hoogeschool geschonken. Wat zou eigenaardiger blijk van waardeering der deugden van ons voorgeslacht zijn, dan de stich ting, op den 300sten verjaardag van het beleg, van een nieuw academie-gebouw Deze niet- nuttige uitgaven zullen ons verheffen in de oogen van tijdgenoot en nakomeling! De vereeniging voor Noord-Nederlandsche mu ziekgeschiedenis zendt dezer dagen aan hare 496 beschermers (bijdrage f 3 'sjaars) XIX. Ne- derlandsche liederen van Adrianus Valerius (1626), met historische inleiding van professor Loman met Hoogduitsche beknopte vertolking van Fer dinand von l-fellwald. WijUers zeudl zij liun, en ook aan hare 270 leden (bijdrage f 1,25 'sjaars) het jaarboek, waarin zij, als bouwsteenen voor muziekgeschiedenis, een stelselmatig overzicht geeft van alles wat zij in ons land en in de voornaamste Europeesche bibliotheken opgespoord, en deels in bezit verkregen, deels in het licht gegeven heeft. IJzeren vlijt en macht vaD zilver en goud, was er noodig, om te verkrijgen wat zij ver kregen heeft; en zij toont duidelijk aan, hoe veel er nog tot bevestiging van oud-Neerlands glorie ook op 't gebied der Toonkunst, te ontdekken en te verkrijgen zal zijn, wanneer alle beschaafden en gegoeden in den lande haar daartoe weten schappelijk en geldelijk steunen. In het bijzon der ook, doet zij een beroep op Neêrlands vrou wen en jonkvrouwen voor wier voorgangsters op 't gebied der Toonkunst zij eene afzonderlijke historische eerekrans vveuscht te vlechten. Moge haar roepstem niet onverhoord blijven 1 De toe zending, van een postwissel van f 3 aan den secretaris Dr. Heije te Amsterdam, met vermel ding van naam en woonplaats, is voldoende. Naar wij vernemen, is Dr. H. Weijenberg Jr., te Haarlem, benoemd tot professor in de philoso- fische faculteit (leerstoel der dierkunde) aan de universiteit te Cordova, en tevens tot directeur van het museum van natuurlijke historie aldaar. (Vad.) De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscourant van den 19den Augustus 11., bekend dat bij hem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1832: twee bijdragen van de vereeniging „het Metalen Kruis", door tusschenkomst van haren thesaurier, den beer M. Brandon Mondolpho, te Amsterdam, als: van de afdeeling Helder f 10, en van de afdee- ling Dordrecht, 2de sectie, /TO, samen 20. Bij den heer Dr. J. W. Schubart, te Utrecht, zijn ontvangen ten behoeve van het monument voor de gesneuvelden op de Antwerpsche Citadel: van de scberpschuttersvereeniging „de Zwijger", onder beschermheerschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, te Utrecht, fbl; van de Vereeniging tot bevordering van 's lands weer baarheid te Utrecht 11.10. der Commissie tot oprichting van een gedenkte ken voor de gesneuvelde verdedigers der Citad.j)^ van Antwerpen, is ten behoeve dier oprichtir,fep van den heer W. Stumpff, te Amsterdam, ayu(rf opbrengst van het op den 6den December jpiDt. aldaar gegeven concert, eene bijdrage vau 196 ontvangen. De Minister van Marine brengt ter kennis va de belanghebbenden, dat ten gevolge van het on m vangen bericht, dat de cholera te Reval het opgehouden, de toepassing oer quarautaine-maj De regelen wordt ingetrokken en buiten werki:onze gesteld voor die schepen, welke na den 23si<I"Dg November jl. die haven hebben verlaten. f00'1 ieder De Minister van Financiën maakt bekend ischei bij hem ontvangen is eene som van 14,41, di heid een onbekende onder het postmerk Groniuj mam dd. 6 dezer, tot voldoening van te weinig beta: om d successierecht ingezonden. perio De Minister van Financiën verwittigt de Ij^] om word zeer win n zij vt gebri langhebbenden dat, ten gevolge van eene wijzigii in de dienst der pakketbooten tusschen Triëst t Alexandrië, de verzending der Indische brie vei maal uit Amsterdam, langs den weg van Trie in het vervolg 's Woensdags om de veertien dagt per lsten Rijuspoor ten 7.15 's morgens uit Ai sterdam vertrekkende, in plaats van per 2di6 trein zal plaats vinden. gewi De correspondentie zal alzoo, in verband daar 0e' mede, zooveel vroeger ter post bezorgd behoon ren te worden. het c De luitenant-ter-zee der lste klasse W. J. jhem Nolthenius, de luitenant-ter-zee 2de klasse N.Vtvijki van Ammers en de scheepsklerk M. J. VitriugMemi laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Go: bw'1 Indië, en van daar, de eerstgenoemde den30sti''jk f( December 11. en de beide anderen den 29sten ^er voren in Nederland teruggekeerd, worden m ümda die datums op non-activiteit gesteld. ontnu onvei De luitenant-ter-zee 2de kl. W. van Hasse Dc dienende op Zr. Ms. monitor Tijger, wordt n ue co den 15deu dezer op non-activiteit gesteld, en a 4 Se den 16den daaraanvolgende vervangen door d 00r'°! luitenant-ter-zee 2de klasse R. de Vidal de weesl Germain. De g berie Te rekenen van den lOden dezer zal het Rij, pg j telegraafkantoor te Franeker open zijn op wei te Be dagen van 8fc uren voor- tot 3 uren namidda. He en van 554 tot 7 uren namiddags; op Zon- van c feestdagen van 8 tot 12 uren vóórmiddags. woor Z. M. heeft aan Mr. N. G. Cuoop B.oopmas,® l°'d Bismi zijn verzoek, eervol ontslag verleend als audita: bij den schuttersraad der dd. schutterij te R (jatQU verwi-ik" om "ei Z. M. heeft benoemd tot comm. van politie j-ranj Maastricht A. A. J. C. Cremer, thans inspeelt: ,jjen(j van politie te Amsterdam. hebbt Gram BINNENLAND. Pruis werk Hel 's-Gbavenhage, 8 Januari. De algemeene 'sGi venhaagsche werklieden-vereeniging zal Vrijd yan 19 Januari, des avonds te halfuegen, in 1 lokaal Diligentia weder eene algemeene verga yjjan(, ring houden. N'. 3 der mededeelingen van die vereenigi noojt ziet het licht. Het bevat een vervolg van e. (je vertoog over de woning van den handwerksm Onder de correspondentie komt een brief t, leden der werkmansvereeuiging voor, houdet eenige aanmerkingen betrekkelijk de wijze waai aan de leden de aardappelen worden verkoc Reeds is blijkens eene mededeeling van De heeft i diging vroegf toegel! Door den graaf Schimmelpenninck van Nyen- huis, grootmeester van 's Konings Huis, president bestuur het besluit genomen, om den nog at wezigen voorraad uit te verkoopen, en met d verkoop van den nieuw aan te koopen voorra zoodanige maatregelen te nemen, als kunt dienen om aan de rechtmatige bezwaren i peTen inzenders te voldoen. leerde Bergen op-Zoom, 5 Januari. De heeren Kraij hoff van de Leur en Van der Hoop alhier heb (jez zicb, op uitnoodiging van de Brielsche feestc voorto missie, belast met het ontvangen der gele ZQU welke men te Bergen-op-Zoom, Roosendaal, 1 r ringen denbosch of Zevenbergen zal willen afzondei tot herdenkiug van den lsten April 1572. (- burgemeester dezer gemeente, uitgenoodigd eenj„e zich bij bovengenoemde heeren aan te sluit: B heelt zich daarvan geëxcuseerd. Daargelaten, dat trien in deze streken niet t franp bijzonder met de aanstaande feestviering is i zeijere genomen, gelooven wij toch dat de benoemt van Protestantsche personen niet in het bels: bet jj van de zaak zal wezen, te meer daar men bi njDg j. wel katholieken kan vinden, die lid van ee: 0pvattj subcommissie zouden willen zijn. (Vad.) v] 's-Hertogenbosoh, 7 Januari. Ten spijt van? p,est Nuyens en Alberdingk Thijm heeft zich albi veri10u een commissie gevormd ter feestelijke herdenki en pa van den harden en roemvollen strijd voor OK NapoU politieke vrijheden en ons zelfstandig volkst1 ge[(jqu staan, drie eeuwen geleden, Op 1 April 1872,prof het innemen van den Briel aangevangen. H81 ,je pr8 wensch is, dat de feestviering een zooveel mog om lijk algemeen nationaal karakter erlange. Franki

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2