LENA, TWEEDE MEID, ATTENTIE. DE VERIJDELDE ZAMENKOMSTEN AD VERTENTIEM. LEIDSCHE SCHOUWBURG. )n| vooruitgang, die in het algemeen het tegenwoordig Gouvernement bezielt. Men beweert, dat het mu Buddisme niet meer als nationale godsdienst ai wordt erkend en dat de kloosters zijn verbeurd he verklaard. De uitvoer van rijst is toegestaan en Jel men verwacht veel bedrijvigheid in den handel ne van dat artikel. De Japansche Gouverneur van 'bi Kanagawa is tot lid van de vreemdelingen-club egt verkozen. De schipbreuk van de Japansche u" stoomboot Scotland met 70,000 dollars of meer van M de nieuwe munt aan boord, heeft de directie der ne Munt genoodzaakt om hare beambten buiten den sla gewonen tijd te doen overwerken. )rc Be politieke quaestie, die op dit oogenblik in d het Noorden van China alle anderen op den achtergrond dringt, is de hongersnood, die door <t de? laatste overstroomingen is teweeg gebracht, ld Men begroot het aantal menschen, dat aan den ve hongersnood ten prooi is, op 2,000,000, terwijl 3e door de mandarijnen geeue eenigszins geschikte et maatregelen werden genomen om de ramp te verlichten en menscbenlevens te redden. Er zijn nog geene maatregelen genomen om de breuken in de dijken der rivier te herstellen, behalve de H gebeden aan slangen en andere bijgeloovige handelingen. De Gouverneur-Generaal (Le-hung- ''0 cbang) behartigt zijne eigene belangen en die van zijn huisgezin. et Er zijn ook uit China geene andere berichten -1- van algemeen belang. rit tol Door den Gouverneur-Generaal ven Ned.-Indië tj. zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig en verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den res. van iet Soerakarta J. H. Tobiaseen verlof buiten Neder- landsch-Indië, voor den tijd van een jaar, buiten bezw. van den lande, aan A. VV. P. Verkerk Pi- '8' storius, tijdelijk gesteld ter besch. van den res. van nn Palembang als contr. der 2de kl., sedert benoemd ia: tot contr. der 1ste kl. bij het binnenl. best. in dat gewest; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den opziener der 3de kl. bij het mijn- 01 wezen H. A. P. Bierman. Ie O n t s 1 a g e n Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de 3de deurw. bij den raad van just, te Batavia F. J. 61. Benenatieervol, uit 's lands dienst, met s behoud van recht op pensioen, de gewezen ouder- commies der 2de kl. bij de coutr. en rech. te Sa- marang H. G. Budachop verzoek, eervol, uit 1(* zijne betr. wegens ziekte, onder toek. van wachtg. 4 de opz. der 2de kl. bij den waterst. en 's lands ei| burg. openb. werken B. C. Lammerding; op ver zoek, eervol, uit 's lands dienst, de klerk op het ass.-res.-bureau te Buitenzorg, P. H. Doornikop si verzoek, eervol, als buitengew. subst.-grillier bij ht den landraad te Blitar (Kediri), de ambt. op eE wachtg. A. Martkerus; eervol, wegens vertrek, als buitengew. subst.-grillier, buiten bezw. van ai den lande, bij den landr. te Bandjar-Negara (Ban- joemas), C. P. H. Bachiene, contr. der 2de kl. bij q, do land. iulc. on cultures; uit zijno botr. als post- commies, chef van het postk. te, Serang, A. C. van der Errelen; bij de statist, opname van Java (opne- taf mingssectie öamarang), de contr. der 2de kl. bij all de land. ink. en cult. Mr. J. Lublink Weddik, met bepaling, dat hij bij het kader der laud. ink. 7 en cult, zal worden gevoerd èt la suite, lij Benoemd: tot res. van Soerakarta, de hoofd- do ambt. op non-act. A. A. 41. N. Keuchenius, laat stelijk res. van öamarang; tot lsteu comm. bij de afd. secr. op het res.-kautoor te Batavia, de 2de comm. bij de afd. politie der stad en voorsteden mi opdat bureau J. Voorneman; tot buitengew. subst.- m grilüer bijderechlb. te Ngawi buiten bezw. van den lande, Dr. A. Kist Ncz., contr. der 2de kl. bij de °f landel. ink. en cultures; tot postcommies, chef van iel het postk. te Serang, G. Ph. Ravenswaaij, thans ij), klerk bij het postk. te Weltevreden, tot postcomm. chef van het poslk. te Madioen, de geagr. klerk 1,1 bij dat kantoor A. E. C. Hansen, laatst, klerk op dj het res.-bureau aldaar, thans op wachtg.tot dl hoofd-ingeuieur, chet der afd. telegrafie, de ambt. op non-uct. H. L. Jansen, vroeger belast geweest 11 met de waarn. dier betrekking; lotingen, bij den iet dienst der gouv. telegrafen in Ned. Iuuië, G. W. ms ten Brummeler, laatst, die betr. bekleed hebbende, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd tot archit. der 1ste kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken, J. P. Trossée, vroeger die betrekking bekleed hebbende, thans belast met mg de waarn. der betr. van architect der 2de kl.; tot dal archit. der 2de kl., J. C. Motta, laatst, die betr. el_ bekleed hebbende, onlangs van vetlof uitNederl. L teruggekeerd; tot secr. der res. Amboina, levens bh magistraat aldaar, de ambt. op non-act. J. J. Over- ige dijk, laatst, secr. der res. Timor. aD Departement van Oorlog. Verleend: Een twee jarig verlof naar Ned. aan den lsten luit. der inf. L. lQe H. L. Hirnpe. en' Ontslagen: Eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens lichamelijke ongeschiktheid, met behoud van recht op pens., de kapit. der art. J. B. Essers. Dg BUITENLAND. en 00 Frankr|jk. dei Afgevaardigden-ambtenaren. Ontwerp-Simon. ge- Twee geestelijken. De Union-Parisienne. len bet De Nationale Vergadering heeft met 472 tegen [0p 92 stemmen het voorstel van den afgevaardigde m Princeteau aangenomen, om aan hare leden het het vervullen van andere openbare ambten of bedie- ge. ningeu te verbieden. Uitzondering is gemaakt ;er voor de ministers, ambassadeurs en gevolmach- ste 'ifide ministers. De laatste rubriek van uitzonde- mf. ringen komt ons vrij vreemd voor, aan de hee- )eD ren gezanten, die naar den naam en het wezen ine hunner betrekking elders moeten vertoeven om haar goed te vervullen, zou men al het laatst jij denken bij bet stellen van uitzonderingen op een ge dergelijke wet. Het amendement der regeering eb, 'daarentegen om ook den prefect der Seine en de onder-secretarissen van staat uit te zonderen werd ele verwoipen. De hertog de Broglie, die reeds lan- ran £en tlJd te Versailles gezant van Frankrijk bij het Engelsche Hof is (waarschijnlijk op het voor beeld van onzen grooten van Zuylen als gezant te Petersburg) zal dus deze rol kunnen blijven vervullen. De heer Léon Say daarentegen zal moeten kiezen tusschen zijn prefectoraat en zijn lidmaatschap der Vergadering. Het ontwerp van den heer Jules Simon op het lager onderwijs wordt bij zijne geboorte op dit wereldrond niet bijzonder vriendelijk ontvangen. De afdeelingen der kamer hebben de commissie er voor samengesteld en daarvan zijn slechts twee heeren vóór, elf tegen het ontwerp. Twee afdeolingen moeten hun commissarissen nog kie zen. Het zal ons niet bijzonder spijten als het ontwerp wordt afgestemdwij hebben er vroeger reeds op gewezen hoe verkieselijk het is, wanneer men het onderwijs verplichtend stelt, het ook kosteloos te maken. Dit laatste nu doet Jules Simon niet, en wat erger is, hij wil het geestelijk onderwijs laten bestaan. Men zegt: de gemeenten moeten vrij zijn, hierin te kiezen. Wij hebben allen eerbied voor de vrijheid en zou den er iederen staatsburger zooveel mogelijk van willen geven. Maar dat geven moet ophouden, wanneer men daardoor den ontvanger in staat stelt, maatregelen van algemeene welvaart, de algemeene ontwikkeling, het belang van deu geheelen staat te benadeeleu. Door het ouderwijs nu in de snoeiende, verstompeude overheerschiug van de geestelijkheid te laten, brengt men een dergelijk nadeel zeer zeker te weeg. Indien echter de commissie het plan van Jules Simon verwerpt, dan zal het waarlijk niet om bovengemelde redenen, maar um zijn beginsel van het verplicht onderwijs zijn. De Temps releveert twee gevallen, die bewijzen hoezeer de rooinscbe kerk en de 19de eeuw geheel met elkander onbestaanbaar zijn, boe zij steeds verder uit elkauder loopeu om elkaar nooit meer te ontmoeten. Het eerste is de overgang van pater Gratry tot de onfeilbaarheidsleer. Er is zelden met zulk eene overtuiging en hevigen aandrang geschreven, als waarmede deze geestelijke heer vroeger het leerstuk der onfeilbaarheid bestreed. Op een onnoemelijk aantal gronden bewees hij, dat het ongerijmd eu onmogelijk was. In een brief aan den aartsbisschop van Mechelen schreef hij onder anderen na eene dergelijke bewijsvoering: „Ik bid u, monseigneur, in den naam van God, in naam van onzen heer Jezus Christus eu van zijne kerk, dergelijke schande lijkheden (infamies) uit uw edel hart te ver bannen." Nu kort geleden heeft deze man verklaard, zich aan het concilie-besluit eu de uitspraak van deu paus te onderwerpen. Wat beteekent dit? vraagt de Temps, eu het antwoord is: „Tot zijne eenvoudigste beteekeuis terugge bracht wil het gedrag van pater Gratry zeggen, dat er geen persoonlijke overtuiging meer is, geen onwederlegbaar bewijs, geen klaarblijke lijke waarheid, die niet moet zwichten voor de autoriteit der Kerk. Maar wanneer dit zoo is; dan volgt er uit, dat er geen waarheid, geen zekerheid meer bestaat, dat de menschelijke geest door zichzelf tot het scepticisme is veroordeeld. Men heeft gezegd: geen heil builen de Kerk; men moet er bijvoegen: geen licht voor den geest wanneer het niet in en door de Kerk is. De Kerk is de eenige iutellectueele werkelijkheid, en al het overige heeft slechts den schijn." Hoever de 19de eeuw van dergelijke theoriën verwijderd is en zich meer en meer moet ver wijderen, zal wel geen betoog behoeven. Het tweede geval, dat de Temps beoogt is het ge vraagde ontslag van den heer Dupanloup als lid der Acadméie Fraufaise. Het blad wijst er op, hoe tot zelfs in een dergelijken geheel letterkun digen kring de geestelijkheid het stelsel wil handhavenDie mij wederspreekt moet uitge bannen worden; ik duld hem met in mijne om geving. 4Iaar de heer Dupanloup ziet goddank, dat de geheele wereld niet van plan is, zich aan die dwinglandij te onderwerpen. De Temps wijst vervolgens op de dubbele inconsequentie van Dupanloup. Ten eerste toch, terwijl hij den ma terialist Littré wil verjagen, duldt hij den protestant Sainte-Beuve in de académie. Beiden zijn ketters, beiden moesten verjaagd worden. Ten tweede kan heer Dupanloup met Littré wel in deNationale Ver gadering, niet in de académie zitten. Doch dat zijn waarschijnlijk uitzonderingen, die de tijdgeest noodzakelijk medebrengt. De Temps beklaagt deu aartsbisschop, want zijne beginselen zullen dik wijls een gevoeligen schok oudergaan, en hij zal tot vele uitzonderingen genoodzaakt worden. Intusschen deelen de bladen mede, dat de aca démie het ontslag van Dupanloup |uiet aanneemt. Hij zal dus tegen wil en dank collega van Lit tré moeten blijven zoo al niet met hem zittin. De académie heeft zich door dit besluit trouw getoond aan het ware en verstandige principe, dat de geloofsovertuiging in haar boezem niets afdoet, dat het gen.e en de kennis geëerd wor den, waar men ze ook vindt. De Union Parisienne de la Presse heeft eindelijk, na veel worstelen en zwoegen, vlak voor den dag der verkiezing (deze moet morgen pluais hebben) hare matten opgerold, eu de huop om een candidaat te vinden, opgegeven. Zij heeft eene circulaire uitgegeven, waarin zij mededeelt, voor ditmaal van het stellen van een candidaat af te zien, aan ieder der deelnemende bladen zijne vrijheid gaf, doch zonder dat zij daarom voor de toekomst de vervulling harer bestemming laat varen. Vele dagbladen der Union hebbeo, zooals wij vroeger reeds zagen, hunne ondersteuning aan Vautrain gegeven. Wij gelooven, dat deze heer, de flinke gematigde republikein, tegen den opgewonden, den meer zeepbel-achtigen Victor- Hugo veel kans heeft van verkozen te worden. Sfngelaad. Lager onderwijs. Vrouwelijke med. studenten. Alabama-quaestie. De grijze staatsman Russell heeft twee brieven openbaar gemaakt over het godsdienstonderricht in de scholen. Hij is geen voorstander van conlës- sioneele afscheidingen bij het volksonderricht; maar in het algemeen wil zy toch den godsdienst niet uit de school verbannen, en verklaart zich, om een algeuieenen baud tusschen de leerlingen te houden, voor het gemeenschappelijk lezen van den bijbel. Hij beroept zich daarvoor op uitspra ken der koningin. Zoo bezocht deze in 1849 met haar echtgenoot de normaal-scholen te Dublin, en schreef daarover het volgende: „Wij hebben de kleine kinder- de meisjes- en jongens scholen gezien. Kinderen van alle geloofs belijdenissen worden er toegelaten, en krijgen, wauneer de ouders het weuschen, afzonderlijk onderricht in hun bijzouderen godsdienst, maar het eenige onderwijs, waaraan allen moeten deel nemen, is de leer der waarheden van het evange lie eu van de menschenlielde. Dat is waarlijk christelijk en zoo moest liet overal zijn." Dat het ouderwijzen der menscheuliefde op de scholen christelijk eu nuttig is (hoewel zoo iets zich over het algemeen unnder laat onderwijzen in de bepaalde beleekenis van het woord) geven wij de koningin gaarne toe. Dat zij echter van de waarheden van het Evangelie spreekt is, dunkt ons, met betrekking tot de gemengde scho len minder juist, daar een groot gedeelte van het onderscheid in godsdienst juist veroorzaakt wordt door het verschil van gevoelen over de waarheid dier waarheden. De academische senaat van Dublin is met de au toriteiten op het gebied van onderwijs in strijd over toelating van het vrouwelijk geslacht tot de stu die der medicijnen. De senaat wil alle afzonderlijke wetsbepalingen daarover opgeheven hebben. Het miuisterie van onderwijs wil die bepalingen niet opheffen, maar laat zich overigens volstrekt met uit over de bevoegdheid der Universiteit tot het uitdeelen van diploma's. De Engelsche regeering heeft op de hooge eischen der Amenkaausche regeering in de Alabama-quaestie een antwoord gezonden, waarin zij zeer bedaard de quaesties uiteenzet, en ten slotte van oordeel is, dat van die eischen niet veel meer zal overblijven, dan die tot schadever goeding voor enkele handelingen der vier sche pen Alabama, Florida, Georgia en Shenandoah. TKLiBltiKAMiVIiiliN. Bucharest, 5 Januari. De senaat heeft heden met 31 stemmen tegen 1, de spoorwegconveutie onveranderd goedgekeurd. Sandrlngham, 5 Januari. Het bulletin van deu toestand van den prins van Wales luidt, dat hij goed geslapen heeft en in krachten toeneemt. Parijs, 5 Januari. De Siècle zegt, dat de com missie voor het budget besloten heelt, het plan eeuer inkomstenbelasting te laten varen en aan de meemug der regeering toe te geveD. Voor den krijgsraad zullen 4Iaandag de rnoor- deuaais der gijzelaars terecht staan. Rome, 5 Januari. De paus heeft heden eene deputatie uit Ierland ontvangen, die hem namens lersche dames een album aanbood. De Frausche cousul te Uivita Vecchia was daarbij tegen woordig. Parijs, 5 Januari. Daar de heer Buisson onge steld was, kou hij beden met de zitting der commissie bijwonen, om het rapport over den voorgesteldeu terugkeer naar Parijs voor te lezen. De hertog van Aumale gaat eene politieke reis doen door de departeuienieu in het midden eu westen des lands. De republikeinen vreezeu bij die gelegenheid monarchale mauilestatiën. Amsl. C. Washington, 5 Januari. De uit Madrid hier aangekomen Amenkaausche gezant, generaal Öickles, heeft met den minister van buitenland sche zaken, Fish, een onderhoud over Cuba gehad. De Veroeuigde öiateu willen streng de onzijdig heid handhaven, maar zullen de burgers en de schepen der Unie beschermen, behalve wauneer zij oorlogsmateneel aanvoeren. De Öpaansche re geering zal uitgenoodigd worden de visitatie der Florida te desavoueeren en schudevergoeding te geven. Tegen het einde der maand keert Bickles naar Madrid terug. Bern, 5 Januari. Volgens ofiicieele mededee- lingeu is de bijeenkomst van het congres voor hervorming van het gevangeniswezen op 3 Juli te Londen bepaald. De bondsraad heeft den heer Guillauuie, directeur van de gevangenis te Neuf- chatel, tot Zwusersohe afgevaardigde bij dat con gres benoemd. LiAATasTE BKlAKJHTjhliN. 's-Gkavenhage, 6 Januari. Z. M. de Koning, H. M. de Koningin eu Z. K. H. de prins van Oranje, hebben aan de heeren Gebroeders Belinfaute te 's-Gravenhage, bij de aaubiedmg van den 47sten Jaargang vau den Nederlandschen Hesidenlie-Almanak, hunnen dank betuigd voor dit nieuwe huldeblijk, dat zij met veel welgevallen hebben aaugeuomeu. Ook de Kiesvereeuigiug Vaderland en koning alhier, heeft den heer F. N. de Charro, vroeger lid van den Raad en Jhr. J. L. C. Pompe vau Meerdervoort tot candidaten geproclameerd voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor korporaals of sergeanten-mihtien, bij overgang bij de staande armée, de vastgestelde werfkosten zullen worden te goed geduau. Jhr. 6Ir. Berg van Middelburgh is heden ochtend van hier vertrokken. Z. Exc. zal over 14 dagen in de residentie terugkeeren om zich daarna naar zijne nieuwe bestemming, öt. Peters burg, te begeven. Aanstaande week zullen per overlandmail naar O. Indië vertrekken de heeren P. H. B. Motkó, zoomede de heeren öprenger Van Eijk, van öchuijlenburg en Molké Jnr. Rotterdam, 6 Januari. Naar wij vernemen is door de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorweg maatschappij de waarborgsom van 80.000 thlr. te Berlijn gestort, waardoor voldaan is aan art. 5 der voorwaarden van concessie, door de K. K. Pruisische Regeering aan die Maatschappij ge steld. Breda, 6 Januari. De kapitein der artillerie, werkzaam aan de Kon. Mil. Academie alhier H. C. F. Simon, is belast met het algemeen toe zicht over de cadetten van de artillerie en genie, die in September van dit jaar ter volbrenging hunner studiën bij het 1ste reg. vest.-art. te Delft worden gedetacheerd. thjukmom-htjllk van jp aukkn heu t. morg. morg. nam. aam. aam. avond avond 5 a. 8 a. 12 a. 4 Q. 5 Q. 8 a. 10 o. Vrijd. 42* 40* 40* Zaterd. 39° 40° 45' 41° Wind: Vrijdag-middag 5 u. Z. W. Zij die iets te vorderen hebben van den Heer J. F. W. MENSING worden verzocht hunne rekeningen vóór 20 Januarij a. s. in te zenden bij den Boekhandelaar P. SOMERWIL, Breestraat, Leiden. ER BIEDT ZICH AAN EENE R. C., goed kunnende naaijen, stoppen en mazen enz., om buiten de stad werkzaam te zijn. Men adresseere zich met franco brieven onder Lett. P. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. Voor eene Verzekerlng-Socletelt tegen Brandschade die in verschillende plaatsen des rijks met veel succes werkt, verlangt men te Lelden, waar zij nog niet is vertegenwoordigd, een solied persoon om als AGENT of BODE werkzaam te zijn. Zij, die in betrekking staan met Zieken- of Begrafenisfondsen, zullen de voorkeur genieten. Adres met franco brieven onder letter H. ter Steen- en Handelsdrukkerij vau J. D. VOORN BOERS, Leuvehaven 315, Rotterdam. KONINKLIJKE H0LLANDSCHE T00NEELISTEN, onder directie van J. C. VALOIS. Maandag 8 January 1 8 7 2 Drama in 5 Tafereelen en een Voorspel, naar het Vlaamsch van Désiré Delcroix. Nooit op eenig Hollandsch Tooneel vertoond.) daarna .- OF DE AF8PRAAK OER GELIEVEN. ZaDgspel in een Bedrijf, naar het Fransch. Aanvang te t uren. Grijzen der Plaatsen Loges 1.60. Baignoires f 1.20. Parterre ƒ1.00. Gallerij (0.50. Achter-Gallerij (0.30. Plaatsen kunnen op den Speeldag besproken worden van 10 tot 1 uur, a 10 cents extra per plaats. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NIEUWVEEN; Gezien eene verklaring van den deskundige WILLEM AN DRIES GERARDUS KAPTEIJN, Genees-, Heel- en Verloskundige aldaar, waaruit blijkt, dat een wieg met kleed, een bedje, twee kussentjes, twee lakentjes, twee dekentjes en twee schoudermantels, waarin en op ABRAHAM VE&- SLOOT, zonder beroep, wonende te Nieuwveen, oud een jaar eD zes maanden, zoon van ABRAHAM VERSLOOT en van TRIJNTJE VAN GEEST, arbeiders, beiden mede aldaar woonachtig, op den 4d™ dezer maand overleden aaD hevige pokziekte, door die ziekte gevaarlijk besmet zijndat hij het daarom in het belang der openbare gezondheid noodzakelijk acht dat gemelde voorwerpen wor den onteigend en vernietigd Gezien de artt. 69 tot en met 72 der Wel van den 28"en Augustus 1851 Staatsblad N°. 125); Hebben besloten: 1°. Bovenomschreven wieg met kleed, een bedje, twee kussentjes, twee lakentjes, twee de kentjes en twee schoudermantels, toebehoo- rende aan ABRAHAM VERSLOOT laatst genoemd, te onteigenen en onmiddelijk te doen verbranden 2°. De schadeloosstelling bij minnelijke schik king te bepalen op veertien gulden; en 3°. Dit besluit omniddelijk tnede te deelen aan Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, af te kondigen binnen de ge meente en te plaatsen in het Leidsch Dagblad. Niedwveen, den 5dwl Januarij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. VAN DR1EL. De Wethouder, L. VAN LEEUWEN Dz.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3