te Rotterdam en elders, is tevens in werking getreden. De bestellers zijn herkenbaar aan hun grijze kleeding en met rood afgezette petten. Vad.) Naar wij vernemen is onze landgenoot de beer Karei Wiener, te Brussel, voornemens de opening van de spoorwegbrug over den Moerdijk door een medaille te vereeuwigen. Wij vernemen uit Curapao, dat een verzoek schrift met ruim 2UI) handtetkeningen van daar aan Z. M. den Koning verzonden is, de bekende zaak van den heer W. Sassen Jzu. betreffende De ouderteekeuaars, allen ingezetenen van Curapao, brengen grooten lof aan den heer Sassen, die, volgens hen, juist omdat hij een vijand van misbruiken was, bij eenige weinigen tegenkan ting vond, terwijl hij door de gansche bevolking om zijne eerlijkheid en zijn cordaat en openhartig karakter geëerd en geliefd werd. Die weinigen hebben alstoeu, omdat zij geene aanmerkingen op de waarneming zijner functiën konden maken zijn privaat leven, hetwelk onberispelijk is, aan gerand en door het oprakelen van beuzelarijen en de verkeerde en valsche voorstelling van de onbeduidendste zaken zijn val trachtten te berok kenen. Een geantidateerd proces-verbaal, dat door niemand gewild was, werd tegen hem opgemaakt ter zake van een onschuldig bezoek in een hotel, en zoo werd de Hooge Regeering in Nederland op bet dwaalspoor gebracht en aan den eerlijken man, een huisvader die eeu vrouw en zes kin deren heeft, zijn eervol ontslag bezorgd. Het adres vermeldt vervolgens de gebeurtenissen, die naar aanleiding van deze zaak in Curapao hebben plaats gehad en die daarmede eindigde, dat den 2 is ten November des avonds de heer Sassen op wederrechtelijke wijze werd in arrest genomen, terwijl hij rustig in zijne woning zat, nadat onder de meest valsche voorwendsels op die woning door twee pelotons infanterie op ontzet tende wijze was gevuurd en de heer Sassen als het ware bij mirakel aan de geweerkogels, die zijn huis doorboord hebben, was ontsnapt. Aan dergelijke willekeurige, wederrechtelijke en ongehoorde handelingen behoort, meeuen adressanten, voor altijd paal en perk gesteld te worden. Zij richten daarom tot Z. M. het eerbie dig verzoek aan den bij hen geliefden en geëerdcn Sassen op de eene of andere wijze, eene billijke vergoeding te verschaffen voor het ongelijk dat hem is toegebracht, en hem op nieuw in eene eervolle betrekking te willen plaatsen. Het adres zal door een tweede van gelijken inhoud gevolgd worden. (iV. Cl.) Wij lezen in het Handehblad Hebben de meesten onzer lezers stellig met genoegen ons blad met grooter letter zien ver schijnen, met verbazing zullen zij kennis maken met een letter, zóó klein, dat er 175,000, d. i. ongeveer 5 vel druks of 80 gewone octaaf-blad zijden, op een ruimte van 15 vierk cM. staan. Niet alleen de ouden van dagen, die zich be roemden het Handehblad namelijk dal van vóór 1872 uog met ongewapend oog te lezen, maar zelfs diegenen, welke rechtstreeks van de lynx afstammen, zullen natuurlijk niet in staat zijn dat schrift zonder hulp der kunst te lezen. Wij bedoelen de photografische duivenberichten, die tijdens het beleg van Parijs de gewone middelen van gemeenschap vervingen en waarvan de ge- abonneerden op het Album der natuur onlangs voor 25 cent een staaltje ontvingen. Op een vliesje, 5 cM. hoog en 8 cM. breed, ziet men behalve een met bloot oog leesbaar opschrift, niet meer dan een aantal kolommetjes, die tegen het licht donker afsteken. Legt men het onder een veer- tigvoudig vergrooteud microscoop of vergrootglas, dan veranderen de donkere tinten in letters van gewonen boekdruk, en bemerkt men dat het vliesje een aantal berichten bevat, waarin inge sloten Parijzenaars aan hunne betrekkingen daarbuiten kennis geven van hunnen toestand. Ongeveer den inhoud van een nummer van ons blad vindt men bijeen ongeveer op de ruimte eener vijfregelige advertentie I Achttien van zulke vliesjes, in een pennenschacht gestoken, en den inhoud van vier boekdeelen van 360 bladzijden elk bevattende, maakten de vracht uit eener postduif. Velen hebben zeker reeds tijdens den oorlog gehoord van die wijze van correspondentie, maar zullen ook wel lust gevoelen, zulk een merkwaardige toepassing der wetenschap te zien. Bij den uitgever van het Album der Natuur, den heer A. C. Krusemau, te Haarlem, zijn tegen eenigszins hoogeren prijs dan voor de inteeke- naren op dat maandschrift exemplaren verkrijg baar. Volgens waarnemingen van astronomen, heeft in den laatstee tijd een vreeselijke uitbarsting op de zon plaats gehad. Een reusachtige kolom, welke, dank zij de tegenwoordige hulpmiddelen der wetenschap, erkend werd uit waterstofgas te bestaan, steeg met ondenkbare snelheid tot een hoogte van 5000 mijlen boven het lichtsfeer van de zon. Een half uur later werd de geheele massa door een kracht of stoot van onderen in kleine deelen vaneengescheurd en tien minuten later was de zonnevlakte tot eene hoogte van 60,000 mijlen met deze overblijfselen gevuld. Tegenover dit natuurverschijnsel zinken de uitbarstiogen op onze aarde in het niet. Het blijft echter een vraagstuk, of het op onzen atmosfeer invloed heeft uitgeoefend. Het is een lang bekende daad zaak, dat zelfs een zonnevlek van meer dan gewone grootte in staat is op de magneetnaald in onze observatoria te werken. Het is zeer wel mogelijk, dat in den laatsten tijd buitengewoon dikwerf voorkomende magnetische stormen, die wij onder den naam van noorderlicht kennen aan deze geweldige uitbarstingen op de zon zijn toe te schrijven. Het noorderlicht is zeer nauw met het magnetisme der aarde en der overige hemel lichamen verbonden. (TV. v. d. D. De officier van gezondheid der 2de kl. J. J. Hendriksz, wordt met den 16den dezer ge plaatst aan boord van Zr. Als. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft aan Mr. J. de Sitter, benoemd subst. griffier bij de arrond.-rechtbank te Assen,opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies bij het Depart, van Binnenl, Zaken. Z. M. beeft aan A. C. Hania, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 Januari 1872, eervol out slag verleend als komm. van het huis van cor rectie te Hoorn, eu benoemd tot komm. van het huis van correctie te Hoorn, met ingang van 1 Januari 1872, G. baron van Utenhove. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantong. te Raalte Mr. J. J. Smits, te Nijkerk. Z. M. heeft benoemd tot lid van bet college van regenteu over het huis van arrest te Appingedam Mr. C. Hartman Busmauu, officier van justitie bij de arrond.-rechtbank aldaar. Z. M. heeft den heer J. Kleynhens, thans ont vanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te W'orkum, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Edam c. a. Z. M. beeft met ingang van 1 Mei aanst., be noemd tot betaalmeesterjte 's-Gravenhage, den heer J. H. Paëhlig, thans betaalmeester te Rotterdam. Z. M. heeft goedgevonden den voor den dienst in Nederlandsch-lndië bestemden 2den luit. der inf. C. S. N. van Gennep in rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der inf. van het leger hier te lande. Z. M. heeft aan den heer T. Hoog, laatstelijk pred. bij de Protest, gemeente te Macassar, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1372, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij volgens de be staande bepalingen daarop aanspraak heeft. BINNENLAND. Katwijk, 3 Januari. De baringvisscherij was ook voor dit jaar voor Katwijk bijzonder voor- deelig. Met de Ai, te Katwijk a./zee ter haring- visscherij uitgeruste bomschuiten zijn 198 reizen aan. Twee schuiten deden 3, twaalf 4, vieren twintig 5 en vier 6 reizen. Zij brachten 16,866,830 steurharingeu en 3,840,000 stuks pekelharingen aan. De gemiddelde opbrengst van de steurharing was f 119,788, van de pekelharing f 49,920. In het vorige jaar werden 9,136,890 stuks steurharing en 2,080,000 stuks pekelharing gevangen, die ge zamenlijk f 116,200 opbrachten. In 1871 werden dus 7,549,850 stuks steurharing en 1,760,000 stuks pekelharing meer gevangen dan in 1870. Bet financieele voordeel was dus in 1871 f 63,608 meer dun in 1870. 2950 wagenvrachten waren benoodigd om de haring van het strand te ver voeren. 742,565 kilogrammen zout waren noodig om de haring te zouten. Geene zeerampen, onge lukken of meuschenlevens waren te betreuren. De besomming van de zomervisscberij bedroeg plus minus f 105,034.95. Nooit heeft dergelijke voordeelige uitkomst de zorgen aan het bedrijf der visscherij verbonden, beloond. Amsterdam, 2 Januari. Gelijk men weet is de heer Waldorp gisteren als hoofdingenieur der Staatsspoorwegen afgetreden. Door den Minister van Binnenl. Zaken is nu aan den heer Kool, hoofdingenieur der Zuiderlijnen, het bestuur der geheele voltooiing van het net der Staatsspoor wegen, met al wat daartoe nog wordt gevorderd, opgedragen, zoodat ook de onder den heer Wal dorp aangevangen, doch uog onvoltooide groote werken onder de leiding van den beer Kool zul len worden afgewerkt. De hjningenieurs blijven voorloopig dezelfde, evenals de indeeling hunner bureaux en het overige personeel. 's-Gravenhage, 2 Januari. De Minister van Oor log beeft ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht, dat bij Kon. besluit van 2 Dec. j!., de schadeloosstelling voor gemis van foorrages te genieten door de generaals, hoofd- en verdere officieren, die van 1 November 1871 tot 31 October 1872, te Bergen-op-Zoom verblijf houden, over gezegd tijdvak, en alzoo van 1 November jl. af, is vastgesteld op f 0,82 per paard daags. Z. M. heeft de soldij voor een wachtmeester en brigadier te voet bij het wapen der maré- chaussée verhoogdzoodat die zal bedragen, voor een wachtmeester te voet: f 1,27 en voor een brigadier te voet 1,13 daags. Blijkens Zr. Ms. besluit van 11 Dec. jl., zal de bezoldiging van de geëmployeerden bij 's Rijks magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Delft, te rekenen vau 1 Januari 1872, zijn als volgt: van den adsistent-magazijnmeèster f 950 en van den opzichter van de modellen f 550 per jaar; van den adsistent-schrijver f 1,50; van den meesterknecht ƒ1.35; van deu portier f J,00, van eeuen werkman 1ste kl. f 1,25 en van eenen werkman 2de kl. 1.15 per dag. Bij Kon. besluit van 9 Dec. N'. 18 is vast gesteld een nieuw op de bepalingen der wet van 17 Juli 1869 (Stbl. N'. 141) gegrond reglement voor de Koninklijke Militaire Academie en tevens bepalingen bevattende nopens de huisvesting, de verzorging en het ouderwijs voor de thans bij die inrichting aanwezende kadelten, wier opleiding op 1 Septemoer 1872 nog niet is voltooid. 's-Gratenhage, 3 Januari. Jhr. Mr. O. W. J. Berg van Middelburgh, vroeger minister-resident van Z. M. bij het Hof van Constantinopel, thans bnitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Rusland, is gisteren alhier aangekomen en aan het Hotel Paulez afgestapt. Zevenbergen, 1 Januari. Door de timmermans- en metselaarsbazen alhier is, met het oog op de klimmende prijzen van alle behoeften, besloten het arbeidsloon hunner knechts te verhoogeuen te stellen op 12 cents per uur. Barendrecht, 1 Januari. Tot leden voor de sub commissie voor de feesteu te Bnelle, zijn alhier benoemd de heeren: H. Swank, M. J. Mees, A. Leeuwenburg Wzn., Jt. Barendregt, J. Baren- dregt Gzn. en F. A. den Boer. Groningen, 1 Januari. Qistereu had te Delfzijl door eenige werklieden een begin van ongere geldheden plaats. Door de vele feestdagen was er minder verdiend en meer gelegenheid tot uit spatting. Werklieden en polderwerkers wilden onderstand van den Burgemeester. Deze gaf daar aan wijselijk in zekere mate, om meer onaange naamheden te voorkomen, toe. De militaire macht was intusschen in de wapens, en men vleide zich, dat het geen verder gevolg zoude hebben. Blokzijl, 1 Januari. Heden ziet men hier voor 't eerst weer beurt- en marktschepen varen. Eer gisteren waren de binnenwateren nog zoodanig met ijs bevloerd, dat de schaatsenrijders zich daarop konden vermaken. Opvallend voorzeker is het ook, dat van hier nog kan gemeld worden, dut zoover het oog ziet, in zee niets dan ijs, ja zelfs bergen van ijs gezien worden. BUITENLAND. Frankrijk. Parijach© oandidatuur voor de kamer. Beceptie te Versailles.. Geestelijke verdraagzaamheid. Fusie Sardou. De quaestie der Parijsche candidatuur voor bet lidmaatschap der Nationale Vergadering is be paald ten gunste van de republikeinsche partij gekeerd. De Union de la Prciie is door het bedan ken harer candidaten Muc-Mabon en Rotschild geheel van de wijs gebracht. Enkele van de bla den, die er deel van uitmaken denken er over, den gematigdeu republikein Vautruin, president van den Parijschen gemeenteraad, te ondersteu nen. Men verzekert zelfs, dat het Journal dei Dé- bats hiertoe besloten is. Anderen willen nog een laatste poging aanwenden om een nieuwen can- didaat te krijgenmen noemt als zoodanig den heer Haussmann, doch dit gerucht zal zonder twijfel onjuist zijn, daar de bladen der Union tot nog toe te recht of te onrechte allen schijn van Bonapartische gezindheid vermeden hebben. Wat de republikeinen betreft beeft Vautrain veel meer kans dan Victor Hugo. Deze laatste heer toont zich wel wat hooghartig voor een volkscandidaat, daar bij volstandig geweigerd beeft, in de vergadering de republikeinsche clubs te verschijnen. Bovendien heeft men niet verge ten, dat hij eens een verklaard Orleanist is ge weest, en men vindt, dat hij wel wat licht van overtuiging is veranderd. Vautrain daarentegen geniet als mensch, als president en als repnbli- klein ieders achting. Thiers zelf zou hem zeer gaarne verkozen zien. Hij wordt overigens on dersteund door eene menigte meer of minder gepublikeinsche bladen: V Opinion nationale, le Bien Public, la Cloche, le National, le Soir, le Moniteur Universel, le Tempt, le Courrier de la France enz. vooral heeft hij een grooten steun in het voor name republikeinsche blad de Siècle. Dit alles gesteld tegenover de tweedracht in het vijandelijke kamp, heeft hij op het oogeublik verreweg de grootste kans van slagen. De receptie te Versailles is zeer naar aller genoegen afgeloopen; zij was ontbloot van de vroegere stijfheid en de presidenten van de Republiek en de nationale Vergadering hebben gelukkig geen van beiden een speech gehouden, die aan alle journalisten van Frankrijk weder eeu week hoofdbrekens zou bezorgd hebben om te zoeken of er achter dit of dat woord Diet wat meer zou schuilen dan men gewoon is erachter te veronderstellen. Ieder was op de receptie na tuurlijk even lief. De Orleanisten zeiden, dat, indien zij bij de bank-quaestie of andere gelegen heden tegen Thiers hadden geopponeerd, dit al leen uit politieke oogpunten, maar verder in volle vriendschap geschied was. De presidentiele hand ging zonder aarzeling van de hand eens legiti misten in die van een republikein over. De offi eieren hadden de eer, voor zoover zij den presi dent kenden, nog een laatsten kneep of druk aan zijne vingers te mogen geven. Indien nu niet de hand des heeren Thiers den geschikten vorm heeft aangenomen om naar ieders zin het roer van den staat te bewegen, dan kan men gerust zeggeu, dat ar voor hem bij liet staat kundige spel geen geluk bestaat. De heer Dupanioup, Oisschop van Orleans heeft nu eens willen toouen, dat toch ook bij decleri- caleu wel verdraagzaamheid te vinden is. Er moesten vier nieuwe leden der Académie Frangaise benoemd worden. De heer Luttré, tegenvechter van Dupanioup in het godsdieostige en politieke, was onder de candidaten en zou waarschijnlijk wel gekozeu worden. De heer Dupanioup schreef eu intrigeerde tegen ziju vijand, tol hem de handen er bij neêrvieleu. En toch werd de heer Littré gekozeu! Nu zou in zulk een geval ieder ander het gebouw der academie in brand hebben gestoken of iets dergelijks. Maar neen, die brave priester Dupanioup, die zachtzinuige herder eener christelijke kudde, heeft zich er toe bepaald, voor het lidmaatschap der Academie te bedanken Welk eeu voorbeeld vod edele, opofferende ver draagzaamheid! De heer Legouvé, president dei- academie, heeft echter zijn christelijkheid weinig op prijs weten te stellen en hem in een koelen, drogen brief verteld, dat hij het besluit aan de andere heeren zou mededeelen. Eeu lid der legitimistische partij, de heer Tbóo- bald Dezanneau, heeft aan deu Figaro eeu brief geschreven, waaruit blijkt, dat alle kans op een fusie tusschen Bourbon en Orleans verkeken is. De Figaro had medegedeeld, dat verscheidene legitimisten berouw voelden, in den laatsten tijd met de republikeinen tegen de OrleaDisten te hebben gestemd. De heer Dezanneau nu verze kert, dat dit bericht geheel onwaar is. Wij citeeren de volgende zinsneden uit dien brief, die vrij sterk de afscheiding tusschen de Orleans en Bourbons caracteriseeren «Overtuigd dat Frankrijk slechts zijne groot heid en machtigen invloed kon terugkrijgen, en zijne vreeselijke nederlagen herstellen, door de traditioneele monarchie, blijven wij haar krachtig aanhangen en zullen wij met de énergie, die door een vaste overtuiging verkregen wordt, ons blijven verzetten tegen alle goochel-monarchie (mo narchie d'escamotage 1). De republiek is honderd maal te verkiezen boven dergelijke combinaties bij wijze van proef, die zonder twijfel slechts nieuwe ongelukken in het leven zouden roepen. Waarlijk, mijnheer, indien wij ergens over treuren en zeer sterk treureD, dan is het dat wij de prinsen van Orleans het doorluchtige hoofd van hun huis niet zien volgen, daardoor zouden zij eene verderfelijke verdeeldheid hebben doen ophouden en veel bijgedragen tot reddiDg van het land." De heer Sardou heeft een nieuw tooneelstuk gemaakt, dat zoo men zegt een politieke betee- kenis heeft, en Gambetta eenigszins zou ridiculi- seeren. Het moet echter van dien aard zijn, dat de gouverneur van Parijs, generaal Ladmirault, er de opvoering van heeft toegestaan. Spanje. De tegenwoordige en aanstaande crisis. Prim, In de laatste dagen liep weder het gerucht laDgs den electro-inagnetiscben draad, dat er in Spanje een ministerieele crisis was ontstaan. Men was het eerste oogeublik waarlijk in de war of men daarmede de laatste crisis of nog weder een latere bedoelde. De optreding van Sagasta met de treurige overblijfselen van het vorig ministerie is toch slecht9 eenige dagen geleden, en bet koD best wezen, dat een of andere achterblijver dit feit nog als versch beschouwde om er nog eens een woord over in het midden te brengeD. Maar neeu, men had waarlijk reeds weder eene andere crisis op het oog; men vertelde allerlei onsamen hangende berichten van generaals op Cuba, op standelingen, studenten, ministerieele oueenigheid enz., zonder dat iemand juist kon vernemen waar de schoen eigenlijk wrong. Wij gelooven echter nu te mogen aannemen, dat de mededeeling eener crisis overdreven is geweest; men heeft waar schijnlijk niet kunnen besluiten, Spanje zoo maar zonder verwarring het jaar 1872 te laten in treden. Er hebben echter wel ODeenigheden tusschen de ministers plaats gehad, en inderdaad naar aanleiding van de gebeurtenissen op Cuba. Zoo als men weet heeft daar en in Spanje de executie van 8 studenten, omdat zij gedurende een on bezet college-uur eenige oubeteekenende baldadig heden aan het graf van een regeerings-geziod journalist hadden begaan, groote verontwaardiging opgewekt. Die executie nu was letterlijk met ge weld doorgedreven, door de zoogenaamde vrijwilli gers voor de regeerings-zaak, die te Havana als echte dwingelanden huishouden. Het Spaansche gouver nement nu heeft geoordeeld aan de publieke opinie eenige concessie te moeten doen en daarom besloten, enkele onderbevelhebbers, zooal9 de generaals Crespo en Ellora, terug te roepen, we-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2