Gedurende het jaar 1871 zijn aan de wekelijk- sche veemarkt alhier aangevoerd: 21586 runderen, 3749 kalveren, 43251 schapen, 29073 lammeren, 1881 varkens (magere) en 9691 biggen. Wij vestigen deaandacht op de tegen Dinsdag a.s. aangekondigde tooneelvoorstelling van den heer Louis Bouwmeester, nam. de Gebochelde. Dit stuk is uitmuntend voor ons tooneel bewerkt, bevat niets wat het zedelijk gevoel kat kwetsen en het spel van den heer B. verdient allen lof. Hij die een genotvollen avond wil doorbrengen, make van deze gelegenheid gebruik. Mogen wij den ijverigen tooneeldirecteur dikwijls met zulke goede stuk ken als dit hier zien verschijnen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 188 tot 216 vol wassen personen en van 93 tot 118 kinderen. Uit Koudekerk meldt men ons: Alhier is protest aangeteekend tegen de benoe ming van ouderling door een voornaam lid der Herv. gemeente. Daar dit zelden plaats heeft, wordt met belangstelling de uitslag tegemoet gezien. Zoo zijn dan nu voor dit jaar de verkiezingen afgeloopen, men zal niet zeggen naar ieders wel gevallen, daar vele notabelen gaarne in den Ge meenteraad eens andere leden hadden gekozen gezien, doch dit schijnt alhier steeds den ouden gang te moeten gaan en die eenmaal in een bestuur zit kan er bijna op rekenen (geschikt of ongeschikt) tot zijn dood lid te zullen blijven. Op kerkelijk gebied blijkt hierin verandering te zullen komen hetwelk wij aan het kiescollege danken mogen; mocht de uitslag der keuze alsnu eens ongelukkig geweest zijn, voor het vervolg kan er toch nog vooruitgang uit geboren worden. Naar wij vernemen is het stoomschip Prins Hendrik der stoomvaartmaatschappij „Nederland" den 29sten dezer 's morgens te 10 uren te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Vertrok ken van Nienwediep, den 19den November des morgens te 11 uren, is alzoo de geheele reis vol bracht in minder dan 40 etmalen, waarvan 36 etmalen op zee, 1 in Port Saïd, 2 in het Suez- kanaal en 1 te Suez. De duur der reis is dus nog vierendertig uur korter, dan die der uitreis van het stoomschip Prins van Oranje. Terwijl zich voor de zes opengevallen rijksbeur zen, verbonden aan de normaallessen te Arnhem en te Zutfen, slechts 10 knapen hadden aange meld, bedraagt het getal aspiranten naar de drie vacante rijksbeurzen aan de kweekschool van onderwijzeressen niet minder dan 49. {Arnh. Cour.) Door de heeren H. H. B. Binnewiertz, van Rotterdam; C. van der Deyl, J. Th. Averkamp en L. G. van Schalk, te Amsterdam; M. L. van Gemert, van Alkmaar, H. A. Odenwald, van Haarlem en H. S. Neuhuys, van Rotterdam, hoofdonderwijzers aan Roomsch-Katholieke in richtingen voor bijzonder onderwijs, is dezer dagen aan de pastoors, bestuurderen van parochiale scholen in het bisdom van Haarlem, eene circu laire gericht, waarin dezen wordt kennis gegeven van de oprichting eener vereeniging van Roomsch- Katholieke bijzondere onderwijzers in 't bisdom Haarlem. Voorts stellen zij, benoemd tot bestuur deren der Vereeniging, zich voor, eene algemeene vergadering van Katholieke onderwijzers te hou den, waarin de volgende onderwerpen worden besproken a. Wat is bet beste middel tot opleiding van Roomsch-Katholieke kweekelingen? b. Welke middelen moeten aangewend worden, opdat het Roomsch-Katholiek bijzonder onderwijs kunne wedijveren met het openbare, zonder er- loochening van beginselen? c. Welke middelen zouden mogen aangewend worden, opdat de Roomsch-Katholieke bijzondere onderwijzers eene zekere vastheid kunnen hebben van betrekking? {De Tijd In den nacht van 16 op 17 December jl. zijn uit het zeemanshuis te Rotterdam ontvreemd2 zilveren cilinder-horloges; pakjes guldens en rijks daalders; 24 Engelsche ponden 1 tien francstukje; 3 shillings; 2 bankbiljetten van f 100; 1 dito van 25; 1 dito van 100 franken; 25 Pruisische tha Iers (papier) en een vijfde kooplot in de thans trekkende 277ste Staatsloterij n°. 17011 of 17083, van het kantoor van de wed. de Jongh te Rot terdam. De vermoedelijke daders zijn J. J. O. Gronert en J. van Vliet, gesignaleerd in het Politieblad van dit jaar. Het vinden van gemeld lot zou mis schien tot hunne opsporing en van het ontvreemde kunnen leiden. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing en bericht. In den nacht van 23 op 24 December jl. zijn door middel van binnen- en builenbraak, ten na- deele der heeren P. Stevens, wapenfabriekanten te Maastricht, ontvreemd: onderscheidene zilveren voorwerpen, huisraad, eetwaren, byouteriën en 10 gulden aan centen. De Staatscourant bevat de volgende rivierbe- richten Keulen, 29 December. Het drijfijs bedekt om streeks een tiende der rivierbreedte. Lobith, 29 December. Eenig drijfijs. Nijmegen, 29 December. Een weinig drijfijs in de rivier; overvaart gemakkelijk. De luitenant-ter-zee der 2de klasse W. A. Buy- tendijk, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 19 dezer in Ne derland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den heer O. Sielcken erkend en toe gelaten als consul van het Duitsche rijk te Batavia. Z. M. heeft aan Mr. P. W. Alstorphius Greve- link, met ingang van 1 Januari 1872, eervol ont slag verleend als hoofdinspecteur der gevange nissen, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen. BINNENLAND. 's-Gravenhage, 29 December. Aan het Hotel Paulez, is afgestapt de consul-generaal van Groot- Brittannië in Japan, de heer Richard Eusden. De heeren Mr. W. F. G. L. Francois en Jhr. Mr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, bij Zr. Ms. besluit van 6 December jl. benoemd tot president en vice-president bij het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, hebben heden in de zitting van den Hoogen Raad als zoodanig den bij de wet gevorderden eed afgelegd. 's-Gravenhage, 30 December. Bij beschikking van Z. Exc. den Minister van Staat en van Bin- nenlandsche Zaken van 28 dezer is aan den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, aan de commissie voor de overbrugging en aan de Ex ploitatie-Maatschappij officieel kennis gegeven dat de brug over bet Hollandscb Diep met 1 Januari e. k. voor het publiek verkeer kan wor den geopend, zoodat in deze alles geheel naar wensch is geslaagd. De oefeningen van het per soneel op de nieuwe spoorwegsectie zijn bereids aangevangen en de vóltooiing van kleinere de tails der inrichtingen wordt met den meesten spoed afgewerkt. Op Donderdag 8 Februari a. s. zullen aan het Ministerie van Binnenl. Zaken worden aan besteed1°. het aanplempen van het middenge deelte van het open havenfront tot de hoogte van 1 meter boven A. P., ten behoeve van den staatsspoorweg van Nieuwediep tot Amsterdam en 2°. het fundeeren en opbouwen van pijlers en het maken van eenige werken binnen Rot terdam. Uil eene sloot bij de Rijswijksche barrièrre is hedenmorgen door een bakker opgehaald het lijk van eene vrouw, handelende in lucifers. Gis teren had men haar nog in den omtrek gezien, met een kind op den arm. Volgens een vermoe den, dat zich echter nog niet heeft bevestigd, is het kind mede in het water omgekomen. Het lijk der vrouw is bereids naar het gasthuis vervoerd. Gouda, 26 December. De hier zoo algemeen geach te en beminde pastoor en deken van de Roomsch- Katholieke gemeente, de heer L. F. Bakker, ont sliep heden na een laugdurig lijden in den ou derdom van 52 jaren; de heer Bakker, die een ware vriend van de armen was en dikwerf zijne beurs voor liefdadige doeleinden beschikbaar stelde, was ook op godsdienstig gebied zeer ver draagzaam. Fkederiksoord, 27 December. Behalve het ge woon lager onderwijs en de gelegenheid voor jongens om zich in het rechtlijnig en handtee- kenen te oefenen, bestaan er in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid (Frederiksoord, Wilhelmina'soord en Willemsoord) 5 plaatsen, waar gelegenheid is voor aankomende meisjes en voor kinderen om naaien en breien te leeren. Dit deel van onderwijs der koloniale jeugd heeft de bijzondere aandacht van eenige dames getrokken, die zich in commissie vereenigd heb ben, om eenige verbeteringen daarin aan te bren gen, die een meer doel treffend onderricht, eene betere vorming der meisjes in deze, ten gevolge kan hebben. Mede als een uitvloeisel van welwillende be moeiingen genoten die kinderen, ten getale van omstreeks 150, een recht aangenaam Kerstfeest. Voor die van Frederiksoord en Wilhelmina'soord waren in het lokaal der stroovlechterij, voor die te Willemsoord iu de mattenmakerij, versierde, verlichte, met doelmatige prijsjes behangen kerst- boomeD geplant. Onder het genot van melk en koek, afgewisseld door lieve kinderzangen naar eigen keuze, had de prijsuitdeeling plaats aan allen, naar gelang van bekwaamheden. De kin deren hadden een recht prettigen avond, die voorzeker het zijne zal bijdragen om hen tot een getrouw bezoek der naai- en breischool en tot leerzaamheid aan te sporen. Dokkum, 27 December. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dokkum, is aan de belanghebbende gemeenten de vraag gericht, of er behoefte bestaat aan locaalspoorwegenen zoo ja, of zij tot den aanleg er van mede willen werken. Die spoorwegen zullen casu quo loopen van Oostmahorn over Metslawier naar Dokkum, en van Veenwouden over Dokkum door West- dongeradeel, Ferwerderadeel en Leeuwardera- deel naar Leeuwarden. Breda, 26 December. Donderdag-namiddag 4 uren had hier een ongeval plaats, waarvan alleen dronkenschap, en hieruit ontstane wreedheid de oorzaak was. Twee boeren reden achter elkander, ieder met een kar en paard, langs den Nieuwen Weg. De achterste van hen den voorsten op den niet zeer breeden straatweg willende vooruitrij den, sloeg daartoe zijn paard op ergerlijke en onmeedoogende wijze. Het beest, niet vooruit kunnende en toch geslagen wordende, begon te steigeren, met dit ongelukkig gevolg dat het, be nevens de kar waaraan het verbonden was, in de rivier de Mark stortte, en ook toen nog hield de boer het paard aan de leidsels vast. Ge lukkig voor hem, dat er zich spoedig helderder hoofden en vaster handen dan de zijne opdeden om hulp te verleenen, dewijl anders zijn paard zonder twijfel zou zijn verdronken niet alleen, maar men stellig ook nog grooter ODheilen zou te betreuren hebben gehad. Woensdag-nacht heeft in het kantoor van den rijksontvanger aan het station te Rosendaal een diefstal plaats gehad met inbraak. Gelukkig was het geld goed bewaard, zoodal het ontvreemde slechts ongeveer f 60 bedraagt. De dader is tot heden niet bekend. (P. N. Ct.) Hilvarenbeek, 27 December. Door Antoon Vin- gerhoets, timmerman alhier, is een werktuig uitgevonden en vervaardigd, om het garen die nende voor naaimachines, op klosjes te winden. Het geheel is uit koper daargesteld op de wijze van een uurwerk. Meer dan honderd klosjes kan het in een uur opwinden, het zonderlingste is, dat het garen uit eigen beweging geleid wordt, zoodat het regelmatig zich opwindt, en zoodra het klosje is volgeloopeu de beweging van het werktuig van zelf ophoudt. Eeu houder van een naaimachine alhier verklaart, dat dit werktuig hem jaarlijks een voordeel van dertig gulden kan afwerpen, zoodat de kosten van het werk tuig zijne rente wel tienvoudig zal opbrengen. Ook is door bovengenoemden persoon eene verandering aan een naaimachine gebracht, waar door het nog veel vlugger werkt, en minder aan breken van eenige deelen onderhevig is. (P. N. Ct.) IIVGEZOIVDEIV. Mijnheer de Redacteur! Toen onlangs uw verzoek in den Gemeenteraad behandeld werd om alle officieele stukken die tot dusver iu de Leidsche Courant van stadswege publiek gemaakt werden ook aan uw blad koste loos te verstrekken, heb ik, om de gronden bij die gelegenheid door mij ontwikkeld, dat verzoek met warmte verdedigd en ondersteund. Wel zou ik toeD, als het daar ter plaatse gepast geweest ware, een woord over de dagbladpers hebben willen zeggen en verklaren dat ik de dagbladen, ook het uwe niet vrees, als maar het: „vreest God en eert den Koning" niet uit het oog verloren wordt. In hoe ver het laatste altijd door u in acht genomen is, laat ik aan uwe eigene beslissing over, maar wat het eerste betreft, in het Leidsche Dagblad van gisteren vind ik helaas! een treurig bewijs hoe het: „vreest God" door u en uw blad geheel wordt vergeten. In het ingezonden stuk „Nimfen en Vlaggen" waarvoor gij dus maar ten deele aansprakelijk zijt, lees ik in een zin over Koelman, hoe hij door sommigen beschouwd wordt „niet alleen als een geniaal teekeoaar maar ook als een beroemd schilder en eeu groot beeldhouwer" en dan volgt daarop tot nadere bepaling van het gezegde: „eeue soort van artis tieke drieëenheid die de goddelijke zeer nabij komt." Van deze zinsnede is de schrijver niet u, maar mij onbekend, maar genoeg hij laat zich door dat gezegde als een beklagenswaardigen spotter kennen die ten koste van wat heilig is zich aardigheden veroorlooft en daardoor het woord van Pascal„diseur de bons mots, mauvais caractère," op zich van toepassing maakt. Alsof deze ééne profanatie nog niet genoeg ware lees ik op pag. 3 van hetzelfde blad, onder het rubriek Duitschland in eeD mededeeling over de kerstviering aan het keizerlijk hof dat de kei zer niet heeft kunnen besluiten „de eer van het feest geheel over te laten aan de nagedachtenis van den grooten man aan wiens geboorte het zijn ontstaan verschuldigd is." Hoewel van een ander schrijver zoo ademt deze zinsnede één zelfden geest. Immers van deze geheel eenige persoonlijkheid, van wien, na Zijn sterven voor ons aan het kruis, de Heidensche hoofdman zelfs het waarlijk „deze meDSch was rechtvaardig, was God3 Zoon," moest uitroepen, als „van den grooten man" te spreken dat verraadt even wei nig eerbied voor het Heilige, even weinig vreeze Gods als eerstgenoemde zinsnede, en ik meen u daarom voor al de lezers van uw blad die in Jezus Christus als hun Heer en Zaligmaker ge looven, met bescheidenheid maar tevens met ernst te mogen verzoeken hun dergelijke uit drukkingen voortaan te willen besparen. Met de plaatsing van deze weinige regelen zult u zeer verplichten, Mijnheer de Redacteur,! Uw dw. dienaar 30 December 1871. SAMUEL LE POOLE Gaarne ruimen wij een plaatsje in aan boven staand stukje van den heer LePoole. Wij hebbet er echter dit bij te voegen: Hoewel wij deD heer Le Poole zeerdankbaai zijn voor zijne ondersteuning van het verzoet des heeren Sijthoff in den gemeenteraad, hebbeL wij daardoor natuurlijk niet de verplichting 05 ons genomen, verder ons blad in den geest vac den heer Le Poole te schrijven. Wij zouden daardoor tegenover de andere hee ren raadsleden, die het verzoek mede ondersteund hebben, in een gek parquet komen. Wij durven toch den heer Le Poole wel verzekeren, dat ei ODder die raadsleden zijn, die Christus niet als een Godheid, wél als een groot man beschouwen, die niet geschroomd heeft, zich zelf ten offer tt breDgen [aan het groote werk, door hem onder nomen. Wij durven evenzeer verzekeren, da verscheidene van die raadsleden de heilige drie- eenheid (zooals uit het voorgaande trouwen: natuurlijk volgt) beschouwen als iets onmogelijks, onbestaanbaars, voor het wezen der deugd boven dien geheel onnoodigs, kortom dat die raadsledet aan de heilige drieëenheid niet gelooveu. Wat moet dan de redactie doen? Aan ieder van de gunstig gezinde raadsleden voor een gedeelte de courant toewijden? Het binnenland b. v. schrijven voor den heer Le Poole, het bui tenland voor een vrijzinnig raadslid, de hoofdar- kelen voor een der derden, die tusschen die twee heeren ongeveer het midden houdt? Neen, eene redactie moet volgens haar eigene overtuiging schrijven, en wij zullen ook zoo vrij zijn dit te blijven doen. Onze overtuiging nu is, dat Jezus geen Godheid is geweest, en dat de heilige drieëenheid nooit heeft bestaan. Het spijl ons, dat wij daardoor den heer Le Poole choquee- ren, maar wij gelooven even goed gerechtigd te zijn eene overtuiging te hebben, als ZED. Red. BUITENLAND. Fraukrjjk. Vermeerdering der bankbiljetten-circulatie. Verkiezingen. Offlcieele receptie. Rane. Een vrij scherpe discussie is in de zitting der vergadering van 28 December gevoerd tusschen Thiers en Pouyer-Quertier aan den eenen, en de heeren Bocher en de Lasteyrie aan den andoren kant, naar aanleiding van het ontwerp tot meer dere circulatie van bankbiljetten. De heer Bocher, rapporteur der commissie, deelde mede, dat zij niet in staat was, tegen Zaterdag haar rapport gereed te hebben, en daarom voorstelde, de be handeling van het ontwerp tot de volgende week uit te stellen. Thiers kwam hiertegen krachtig op. Deze zaak moest nog vóór het nieuwe jaar uitgemaakt worden, zoo beweerde hij. Hij wilde den Parijschen handel geen schrik aanjagen, maar releveerde toch, dat den volgenden dag de bank hare laatste biljetten zou kunnen moeten uitge ven en tot hare contanten de toevlucht nemen, of wel den handel een gevoeligen slag toebren gen door het disconteeren te staken. Wat het rapport betrof, hij oordeelde, dat het in een half uur kon worden opgemaakt. Om in den nood te voorzien deden zich slechts twee middelen voor: eene leening of het vermeerderen van de circu latie der biljetten. Eene leening is onder de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk, der halve blijft niets anders over dan het laatste middel. Het rapport der commissie dient in dit geval voornamelijk om het cijfer der vermeerde ring en andere neven-omstandigheden vast te stellen. De president begreep dus niet, waarom het ontwerp Zaterdag niet kon worden behan deld en aangenomen. In denzelfden zin sprak de Minister van Fi nanciën. Hij voegde er bij dat het oDtwerp reeds sedert 2 weken, zoo niet ongediend, ten minste bekend was, en de commissie dus allen tijd tot overdenking had gehad. De heer Bocher verklaarde namens de com missie, dat zij wel degelijk een nauwkeurig on derzoek der quaestie noodig vond. Het was maar geen kleinigheid, door een plotselinge wet wel licht het bankpapier in discrediet to brengen. De regeering scheen de vermeerdering van uitgifte als een blijvenden maatregel te willen doorzetten. Dit nu achtte hij (en met hem de heer Buffet, lid der commissie) zeer gevaarlijk. Indien men tot een dergelijken maatregel besloot moest hij geheel subsidiair zijn en zoo spoedig mogelijk weder opgeheven worden. Wegens dit een en ander moest waarlijk aan de commissie tijd ge gund worden, een consciëntieus rapport op te stellen. Op het laatste oogenblik deelt de heer Pouyer- Quertier mede, dat hij daar plotseling bericht ontvangt, dat de voorraad biljetten der bank van 147 millioen op den vorigen dag verminderd is tot 32 millioen. De heer Bocher beklimt daarop driftig de tribune en zegt, dat de regeering aan de commissie heden geheel andere ntededeelingeq

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2