M van verdiensten, prijkende aan de eene zijde met 's Keizers borstbeeld, aan de keerzijde met het opschrift: Vtriiu» viritis. Dordrecht, 23 December. De werkzaamheden tot daarstelhng van den bovenbouw der spoor wegbrug over de Oude Maas alhier zijn nu zoo ver gevorderd, dat de overspanningen tusschen de pijlers 3 en 4 en tusschen 6 en 7 zijn gesteld, en van onder de eerste de houten stelling, waarop die overspanning werd geconstrueerd, is opge ruimd; door welke opruiming de beide rivier vakken der brug vrij zijn gemaakt voor afvoer van ijs en water. De beide draaibruggen zijn reeds voor het grootste gedeelte afgewerkt, en aan de plaatsing van de overspanning op pijler 7 en het rechterlandhoofd werd begonnen door plaatsing der eindstukken. Brielle, 24 December. De feestcommissie voor April 1372 mag zich in toenemende sympathie verheugen. Uit onze kleine veste ontving zij reeds ruim 1400 voor de feestviering en iedereu dag komen er nog berichten bij haar in, dat zich subcominissiën hebben gevormd. Arnhem, 22 December. Nadat de diligence van Apeldoorn naar Arnhem hedenmorgen de herberg De woeite Hoeve gepasseerd was, bemerkten de reizigers in het rijtuig een vreemd gestommel en schokken, hetgeen hun eenig onraad aan het voertuig deed vermoedeu. Nadat men den koet sier had doen ophouden en den wagen had ver laten, deed zich voor de reizigers een hartver scheurend schouwspel op. Ken boereuknaap had zich geplaatst op den as der achterwielen, zich daarbij aan de veeren en het prikkelijzer van het rijtuig vasthoudende; hij schijnt daar afge gleden te zijn en was met den linkerarm aan het prikkelijzer blijven hangen, waarbij hij, voor overvallende, een pind weegs telkens met het hoofd tegen de spaken van het wiel was gesla gen, die hem eene diepe wonde in hals en aan gezicht hadden verwekt. Met behulp der reizi gers werd het misvormde lichaam van het rijtuig losgemaakt; eenigen van hen snelden naar De woeste Hoeve terug om hulp te halen; doch eer men het rijtuig weder bereikt had, had de on gelukkige reeds den laatsten adem uitgeblazen. Ten gevolge van het thans officieel bekend geworden resultaat der volkstelling, zal de ge meenteraad met vier leden worden versterkt en de gemeente voor het werk der verkiezing ib afdeelingen moeten worden verdeeld. Deventer, 22 December. Morgen vertrekken van hier 7 gezinnen naar Rotterdam om zich aldaar naar Noord-Amerika in te schepen. Ver scheidene andere familiën maken zich gereed om tegen het aanstaande voorjaar naar dat wereld deel te vertrekken. Groningen, 22 December. Gisterenavond werd alhier eene openbare vergadering gehouden van de afdeeling Groningen, der maatschappij tot Nut van den Javaan." Door den heer Jorissen werd verslag gegeven van het op de algemeene vergadering verhandelde, en tot lid van het be stuur gekozen Mr. M. van Lier. Daarna werd eene redevoering gehouden door den heer Schilt- huis van Leeuwarden, die de residentie Rembang en bare voornaamste producteD, als de koffie en het hout, besprak. Lemmer, 21 December. Naar wij vernemen be staat het voornemen een spoorweg aan te leggen van hier over Heerenveen Daar Groningen. Door den Raad dezer gemeente is reeds besloten, bij te dragen in de voorloopige onkosten van opme- tingeD, enz. Achtkakspelen, 22 December. Dezer dagen zijd bij een landman onder Witveen bij nacht eén paar jonge schapen uit een gesloten hok ontvreemd, door middel van een gat boven de deur in den muur te breken en zoo de deur uit hare hengsels te lichten. Op eenigen afstand van daar zijn de dieren door de dieveD geslacht. Dedadersis men tot nog loe niet op het 6poor gekomen, ofschoon het wel wenschelijk ware dat lieden, die op soort gelijke wijze zich eeu stukje vleesch verschaffen, voor de maatschappij onschadelijk wierden ge maakt. Bngelsche financiers hebben, zegt de Prov. Dr. en Asser Crl., geldelijke aanbiedingen gedaan ten behoeve van den ontworpen Noord-Hollandsch- Frieschen spoorweg. Middelburg, 22 December. Gisteren werd op de bovenzaal der sociëteit „de Vergenoeging" alhier eene vergadering gehouden van de commissie, die zich ten verleden jare tijdens den Fransch-Duit- schen oorlog had geconstitueerd, tot ondersteuning van de achtergebleven betrekkingen der opge roepen militiens, en op voorstel dier commissie ook door de opgekomen contribuanten besloten het vrij aanzienlijk overschot der fondsen, bedra gende ruim f 700, voor een tienjarig tijdvak in beheer af te staan aan de afdeeling Middelburg van de Maatschappij tot Nut van't Algemeen, om, zoo gedurende dien tijd geen oorlog mocht uit breken, na verloop daarvan dit geld te besteden leD nutte van do armen dezer gemeente. Ziebikzei, 22 December. Door de arrondisse- ments-rechtbank alhier is de volgende voordracht opgemaakt voor de vaceerende betrekkmg van kantonrechter alhier: Mr. P. A. J. Bouvin, advo caat en leeraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee; Jhr. Mr. F, A. P. Wittert, griffier bij het kantongerecht te Amersfoort, en Jhr. Mr. A. B. P. van Kinschot, kantonrechter te 's-Graven- deel. Oostburg, 22 December. In deze omstreken heerschen de mazelen in eene hevige mate onder de kinderen; de ziekte is echter gelukkig niet kwaadaardig, zoodat verreweg de meeste herstellen. Ook enkele gevallen van typhus met doodelijken afloop deden zich voor. Maastricht, 22 December. Als een bewijs dat hier in den jongsten tijd nog al aanhalingen zijn geschied, kan dienen, dat heden door den rijksontvanger hier ter stede niet minder dan 159 liters gedistilleerd ad 91 pCt. in het openbaar zijn verkocht. Gisteren hebben zich de rechter-commissaris en de substituut-officier van justitie alhier naar Wilre begeven, ten einde in loco onderzoek te doen naar een daar plaats gehad hebbenden kindermoord. Men heeft namelijk in voornoemde gemeente uit het water opgehaald het lijk van een kind in een mand gesloten. KOLONIËN. BATAVIA, 16 November. Aan het Mail-Overzicht van het Bat. Handelsblad ontleenen wij het volgende: Sedert ons vorig overzicht ontvingen wij hier de mail van 7 October, en publiceerde het Gou vernement een telegram van 7 dezer, waarin werd medegedeeld, dat het wetsontwerp voor den aanleg iran spoorwegen in Indië door den Minister van Koloniën bij de Tweede Kamer was ingediend. Moge het oDtwerp spoedig tot wet verheven en dan uitgevoerd worden I De tijdingen, die deze mail aan het moederland brengt, zijn weinig in aantal en luttel in gewicht. De gezant van den koning van Siam,Phya Samoor Bawiraz, gouverneur van Putnam, is hier met het Siamcesche oorlogschip Enemy Chaser aange komen, medebrengende een koperen olifant van ongeveer 2600 kilo's en een aantal olifantenordes. De regeering heeft een vergelijkenden staat gepubliceerd van het brievenvoer in dezegewes- tèn van November 1862 tot Juni 1870. Gedurende het eerste half jaar 1863 bedroeg het totaal der verzonden brieven 540,001 met f 66,292 aan porto's; gedureode hetzelfde tijdperk van 1870, 866,891 brieven en f 105,827 aan porto's. Jl. Zondag hebben verscheiden leden der Han- delsvereeniging gebruik gemaakt van de uitnoo diging, door den gezagvoerder Chevalier van de Kosmopoliet lil gedaan om dil vaartuig te bezoeken. Er is maar éen stem over de doelmatige en sier lijke inrichting van dit schip. De luitenant Hagen, die naar Salatiga werd overgebracht, ten einde zijn vonnis te ondergaan, is jl. Zaterdag te Samarang ontvlucht. De man door van het hotel, waarin hij gelogeerd heeft, in plaats van in de gevangenis, heeft een bezwa rend getuigenis afgelegd voor twee officieren, welke volgens dit getuigenis behulpzaam waren tot ontvluchting. Dezer dagen is de gezagvoerder van een En gelsch schip hier aan den wal gebracht, die door zijn scheepsvolk in de boeien was geslagen. Wat de eigenlijke oorzaak van de oneenigheden, die daar aan boord zijo voorgevallen, is geweest, weet men nietdoch zij hebben hoog geloopen, zoodat de kapitein met een pistool op zijne be manning schoot. Nadat hij zijne verklaring had afgelegd, is hij vrijgelaten. Van Kediri worden steeds dezelfde berichten van onveiligheid ontvangen. In de Palembangsche bovenlanden hebben de pokken vreeselijke verwoestingen aangericht. De Javasche Courant geeft op, dat er 12- a 13,000 menschen aan bezweken. Een dessa, met een be volking van 45 menschen, is totaal uitgestorven. Thans is de epidemie aan het afnemen. Onze Australische bureu hebben een plan ge vormd tot een geregelden postdienst tusschen Sydney en Londen via Suez, en tusschen Mel bourne en Londen. De kosten, begroot op 246,000, schrijft onze correspondent, zouden voor de helft door Eogeland worden gedragen. Zeer waar schijnlijk zullen die plannen spoedig verwezen lijkt worden, want onze buren zijn lieden van de daad, terwijl wij wel tot vervelens toe praten, maar ongeveer niets doen. Tot zelfs in Japan overtreft men ons. Daar worden spoorwegen aan gelegd in veel minder tijd dan hier voor het ont werpen vereischt wordt; ze zullen daar trouwens ook niet met zulk een onteigeningswet opgescheept zitten, als waarmede de heer Sloet ons heeft be schonken, en die door den heer Meijer eenvoudig onveranderd is gelaten, terwijl behalve dat, de vertraging in het werk, zooals de Raad van be heer reeds aangaf iu zijn laatste verslag, grooten- deels te wijten is aan den ellendigen toestand, waarin het kadastraal bureau hier verkeert, iets waarin niettegenstaande herhaalde klachten maar geene verbetering komt. De schuld van vertraging in den aanleg komt dus voor rekening dier beide Landvoogden. Van het havenplan voor Batavia is sedert het ontvangen van den brief van Prins Hendrik niets meer vernomen. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot president vau den raad van justitie te Samarang, de vice- president vau den raad van justitie te Batavja Mr. W. Tadema; tot secretaris der residentie Be- zoeki, de secretaris der residentie Amboina E. J. Vermandei; tot controleur der 2de kl. bij de lan delijke inkomsten en cultures, de ambtenaar ter besch. A. M. Repelius; bij het departement van financiën, tot hoofdcomm., de 1ste comm. H. C. A. van Eldik Thieme; tot 3deu comm., de klerk A. E. Townsend; tot 3den comm. bij de algem. rekenkal'rVcr, dc kie k bij dr.t college, W. O. Brou wer; tot lid ui de plaatsel. schoolcomm. te Djok- djukana, J. G. van Uorkum, particulier apotheker aldaar. Departement van Oorlog. Verleend: Een twee jarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan den lsten luit. der iof..J. A. Schüller. Overgeplaatst: Bij het groot militair-hosp. te Weltevreden, de officier van gez. der 3de kl. A. Cannegieter, vaD het garnizoeD te Buitenzorg. Departement der Marine. Benoemd: tot' licht- opzichter der 2de kl. bij den dienst der kustver- Jichtiug ia Nederl.-Indië, de ambtenaar op wacht geld N. Beijers, laatstel. machinist op het stoom vaart uig met dregtoestel te Soérabaya. 1JUÏTENLAND. Fraahrjk. De prinsen van Orleans. De quaestie der reai- dentie. De Parijsche verkiezingen. Een merkwaardig boek. De prinsen van Orleans trekken, niettegen staande zij zich weinig in de Nationale Verga dering vertoonen, nog steeds de algemeene aan dacht sinds zij er toe zijn overgegaan zitting te nemen. Hun gedrag maakt natuurlijk op de ver schillende partijen een verschillenden indruk. De legitimisten zijn nu voor goed van hen geschei den, omdat zij zich zoover vernederd hebben on der de gewone volksvertegenwoordigers plaats te nemen I De republikeinen vertrouwen hen niet. De Orleanisten zijn natuurlijk met hun besluit ingenomen en wachten slechts op de gelegenheid om er partij van te trekken. Hun broeder, de hertog van Nemours en hun neef de graaf van Parijs, schijnen hunne handelwijze goed te keureu Zooveel is zeker, dat er door hunne vreemde positie allerlei conjecturen en vertelseltjes over hen in omloop komeu. Een dagblad deelde dezer dagen een manifest mede, door hen onderteekend en waarbij de republiek met geestdrift werd aangeprezen. Het blijkt ten slotte een manifest te zijn dat in 1848 door Louis Napoleon werd uitgevaardigd en nu eens voor de grap op reke ning van de Orleansen gesteld is, een ander ge rucht dat waarschijnlijk even onwaar is, wordt door de Bonapartistische bladen verspreid. De ei-keizer te Chisleburst zou namelijk verzekerd hebben.dat Au male de eenige geschikte persoon was om de goede orde in Frankrijk weder te herstellen, en hem als zoodanig de hulp van hem en zijne partij hebben toegezegd Zooveel is zeker, dat de prinsen zich hebben verklaard voor den terugkeer der vergadering naar Parijs, wel met de bijvoeging, dat zij geen invloed op hunne geestverwanten willen uitoefe nen, maar dit zal van zelf eenigszins gebeuren. Zoo als men weet heeft de commissie van initia tief het voorstel met groote meerderheid verwor pen. Doch het definitieve oordeel is natuurlijk aan de Vergadering. Hierbij gaat de rechterzijde juist op dezelfde wijze te werk als bij de aan vullingsverkiezingen in Juli. Zij zal quasi hare stem doen afhangen van den uitslag der Parijsche verkiezingen voor een lid der Vergadering. De Parijsche bevolking daarentegen maakt zich boos over deze dralende vijandelijkheid der kamer en zal weer even als toeD zijne keuze in gepronon- ceerd-republikeinschen zin doen uitvallen. Op die manier draaien de Vergadering en de hoofdstad rond in een cirkel, waarbij zij steeds op middel lijnsafstand van elkaar verwijderd blijven. De candidaten-lijst is alweer gewijzigd. De heer Vairtrain zal zich waarschijnlijk terugtrek ken. Ledru-Rollin heeft dit definitief gedaan. De keuze der verschillende republikeinsche fractie» dwaalt nu tusschen Ranc (het voorwerp dei woede van Raoul Duval), den heer Nadaud (lid der constituante van 1848 en gematigd socialist) en Victor Hugo. De Union Parisieitne is het ook nog niet eens geworden. De heeren Rotschild en Mac-Mahon hebben beide voor de eer bedankt. Men spreekt nu van generaal Bourbaki als den waarschijnlij- ken candidaat, die echter door zijn ongelukkige!) tocht in den laatsten oorlog, ^zij het dan ook buiten zijne schuld, niet veel kans van slagen zal hebben. Te Parijs is gestorven Charles, Franpois Ferté, directeur van de Morque, zooals men weet de plaats, waar de lijken van verongelukten, ver moorden enz. worden gedeponeerd. Hij stond bekend als een braaf man, van wien men ver scheidene edelmoedige trekken verhaalt. Van de vreeselijke geheimen van het tooneel zijner werk zaamheid bad bij langzamerhand eene menige en op andere openbare plaatsen, of het opnemen aldaar van gasten gedurende de godsdienstoefe ning op den dag des Heeren. Wel wordt dit be vel niet streng gehandhaafd, daar de kroegdeur, hoewel onder kerktijd gesloten, niettemin kan geopend worden en er in het vertrek achter den winkel gedronken wordt, maar 't is in allegevall een overblijfsel van bet oude Puritanisme, dat in Frankrijk aanstoot zou geven. Den men schen te verbieden des Zondags te drinken en zich te vermaken I Stendhal zegt, dat hier en in Schot land, die inderdaad bijbelsche landen, de gods dienst éenen dag van de week doet verloren gaan, een zevende deel van 's menschen geluk ver nietigt. Deze man uit het Noorden beoordeelt den Engelschmau naar den Zuiderling, dien de wijn vervrooüjkt zonder hem te verstompen, die zich zonder stoornis aan zijn instinct kan overgeven, bij wien de vreugde poëtisch is. Hier, waar de mensch ruwer, heftiger, twistzieker van aard is, heeft het vermaak iets dierlijks; ik zou er terstond twintig voorbeelden van kunnen aanhalen. „Wan neer een Franschman dronken is," zeide mij een Engelschman, „babbelt hij, de Duitscher slaapt, de Engelschman vecht." Nog een kenmerk van Puriteinsche gestreng heid zijn o. a. de waarschuwingen om welvoegelijk te zijn, aan de trappen, die naar de Teems af dalen. Aan de stations zijn hier en daar groote bijbels vastgeklonken, om den toevenden reiziger lectuur te verschaffen. Een lange, gele, beenige vent geeft mij in Hyde Park twee gedrukte blad zijden over de koperen slang van Mozes, met toepassingen op dit leven. „Gij, o lezer, zijt ook gebeten door vurige slangen. Hef, om u te ge nezen, de oogen op tot Hem, die gekruist is voor uwe zaligheid." Andere gevallen duiden op een land van aris tocratie. Aan de poort van St. James Park is de vol gende kennisgeving geplakt. „De bewakers van het park zijn gehouden, om den toegang tot de tuinen te verbieden aan alle bedelaars, aan lieden iu lompen of morsige kleeren, aan ieder, die er niet fatsoenlijk uitziet." Bij iedere schrede gevoelt men zich verder van Frankrijk verwijderd. Drie millioen tweehonderd vijftig duizend in woners, dat is twaalfmaal zooveel als Marseille, tien- als Lyon, twee- als Parijs maar woorden op het papier kunnen niet weergeven wat men ziet. 't Best doet men met een cab te huren en heeft dan nog eenige dagen werk om de stad te doorkruisen. Wij slaan telkens de handen ineen van ver bazing over al het reusachtige, rijke en wel in gerichte hoe valt alles bij ons te lande daarbij iri het niet. Wat heeft Parijs zelfs te stellen tegenover die squares, die crescents, die cirkels en rijen van grootsche gebouwen met galerijen en gebeeldhouwde gevels, tegenover dat aantal breede straten, waaronder vijftig zoo groot als de rue de la Poix. Napoleon III is tijdens zijn verblijf te Londen op het denkbeeld moeten ko men om Parijs te sloopen en te herbouwen. In Piccadilly, Strand, Regent-streel, in den omtrek van London-bridge is eene beweging en geraas, waarbij onze drukste boulevards niet te vergelijken zijn. Alles is hier op eene veel grootere schaal, de clubs zijn paleizen, de hotels monumentale ge bouwen, de rivier is een zeearm, de cabs vliegen de varensgezellen en de conducteur der omnibus sen spreken met èen woord geheele volziunen uit, men is spaarzaam met woorden en gebaren, trekt zooveel mogelijk partij van snelheid en tijd: de mensch produceert en consumeert tweemaal meer dan bij ons. Van London-bridge tot Hampion Court strekt zich eene reeks woningen uit, drie uren gaans ver. Eerst zijn het straten en geheele wijken uit èen blok gebouwd naar éen model, daarop volgen tallooze buitenplaatsen door groen en boomen omgeVen, in den Gothischen, Bijzantijnscben, Middeleeuwschen, of Renaissance stijl inet al zijne nuanceeringen gewoonlijk bij vijf-, tien-, twintigtallen aan elkander gelijk, zichtbaar van denzelfden aannemer, als zooveel exemplaren uit dezelfde klei of hetzelfde brons Men doet daar met huizen als wij met artikelen van weelde. En hoe zijn die woningen van binnen I Rijk, gemakkelijk, geheel op het huiselijk leven ingericht De burgerstand is daar bemiddeld, behoett zich niet te bekrimpen en te behelpen zooals bij ons. De eenvoudigste van die huizen, van bruinen bak steen, zijn toonbeelden van netheid; ruiten helder als spiegels; bijna overal een groen en bloeiend bloemperktegen den voorgevel klimop, kamper foelie, of andere klimplanten. De geheele omtrek van Hyde Park is als bezaaid met dergelijke huizen, maar fraaier, en die, is het midden van Londen, een landelijk voorkomen hebben. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2