11 van slechts f 5, in het kapitaal der Ver ft joing, dan mag dit resultaat zeker bijzonder Iiijlig worden genoemd. Ook moet in het oog den gehouden, dat de Vereeniging te kampen fl gehad met alle moeielijkbeden aan eeue live zaak eigeu de inrichting van den wiDkel ;oet nog niet aan de eischen; het personeel jen winkel is te klein; de kosten van oprich- i worden nog in rekening gebracht; het re- iefonds is nog in vorming, en de tegenwerking je zaak van verschillende zijden ondervond, joot. Onder zulke omstandigheden en met een il leden zulk eene uitkomst te verkrijgen, rijst zeker voor den deugdelijken grondslag, irop de Vereeniging berust. Ie levensvatbaarheid der Vereeniging bleek [tuigend uit de balans: het actief bedroeg op September 1871 2632.90 met inbegrip van reservefonds èt 164.69'; het passief bedroeg hts f 1608.96'zoodat de balans een voordeelig lo van f 1023.93' aanwijst. let is te verwachten, dat na kennisneming er cijfers, dia welsprekender zijn dan het ite betoog, deze nattige Werklieden-vereeni- g navolging zal vinden. alt-Bommel, 14 December. Naar men ver rat, zitten er vele schepen tusschen hier en I in het ijs; verscheiden hunner waren op hierheen om bij de invallende vorst veïlig- d in onze haven te zoeken; zij vernamen al ledig, dat de geregelde invaart in den haven- )nd was belemmerd door de groote massa zand zich daarin bevindt; nu schoot er niets au- is over, dan om naar de naastbij gelegen haven i schuilplaats te zoeken; echter door den lagen iterstand, was de Waal spoedig met ijs bezet vervolgens vast gaan zitten, zoodat het hun let werd om de voorgenomen reis voort te Hen; dientengevolge zitten vele schepen nu op I zoogenaamde Rossumsche Rek. Vele schip- is maken zich ongerust over hetgeen er onver- Ópt zoude kunnen gebeuren, ingeval de Waal ps bij wassend water zich los liet; zoo zijn er n ook al sommigen op bedacht om hunne ederen te lossen en in het dorp Rossum op te an, aaraan veel moeite en kosten is verbon- n; het ware dus zeer te wenschen, dat deha- D hier spoedig in een genaakbaren toestand iam, hetgeen veiligheid voor de schepen en :1 vertier en voordeel voor de stedelingen zoude BbreDgen. Het gemeentebestuur zit echter niet 1 om het voordeeligst en het beste middel aan wenden lot verbetering van de havenreeds 11 eene van de najaarsvergaderingen heeft de ge- leeuteraad zich gewend tot den Minister van Sinnenl. Zaken om hem den toestand der rivier liten den havenmond kenbaar te maken, met rzoek dat van Rijkswege het overtollige zand Dge worden weggeruimd, dat de geregelde in ert in den havenmond belemmert. Breda, 12 December. Van zekere zijde schijnt n wenk gegeven, om te petitioneeren tegen de roering der inkomsten-belasting. Op verschil- ide omliggende dorpen worden dezer dagen piesten van dien aard deo inwoners, huis aan is, ter teekening aangeboden, waarbij, zooals j vernemen, in het naburige Terheijdeo, de imsch-katholieke geestelijken hunne namen maan plaatsen. Dat velen volgen, is te begrij- i, vooral omdat het teekenen geen geld kost. I men ook niet kieskeurig is, blijkt uit het l, dat personen, die onder curateele staan, wer- 0 aangezocht en leekenden. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de Tweede mer diep getroffen zal worden door die waar- vrije uiting der publieke opinie. Wij hopen, t onze geachte afgevaardigde, de heer C. van >pen, niet vergeten zal, er partij van te trek- u, in zijne te verwachten lange redevoering. (Arnh. Cl.) Middelburg, 13 December. Omtrent den ge- egdeD moord te Breskeus verneemt men nader, 1 deze een gevolg is geweest van twist in een rberg. De dader heeft, zoo het schijnt, nadat tn onverhoeds een slag of stoot was toegebracht, it een mes, dat hij bij zich droeg, een onder ti steek in de dij toegebracht, ten gevolge iarvan deze dadelijk bezweek. De vermoedelijke der is gisteren in het buis van arrest alhier ergebracht. BU1TENL.-A.IV O. Frankrijk. Uit de nat. Vergadering. Verkiezingen. Algemeene dienstplicht. Enquête naar de capitulaties. Ben vrij belangrijk debat heeft in de Nationale i'gadering plaats gehad tusschen den minister o financiën en verscheidene leden. Zooals weel is de commissie voor het budget 1871, waarvan de tegenwoordige minister himir Périer rapporteur was, steeds vrij on- «sgezind geweest met den heer Pouyer-Quertier I er de nieuw in te voeren belastingen. Vooral 'klaarde zij zich sterk tegen de helling van pCt. op de geweven stoffen, waarvoor zij eene komsten belasting in de plaats wilde stellen. Het 'eekt van zelf, dat onder deze omstandigheden minister het budget voor 1872 aan eene ao- 'e commissie wilde toevertrouwd zien, op wel ker benoeming hij dan ook in de Vergadering ten sterkste aandrong. Doch met evenveel kracht is hij wederlegd door de heeren Raudot en Léonce de Lavergne, en de Vergadering heeft zich met het gevoelen dezer heeren vereenigd. Met groote meerderheid toch heeft zij besloten, de quaesties die bij de beraadslagingen over het budget van 1871 tot nadere bespreking werden bestemd tegen Maandag op de dagorde te zetten, zoodat natuurlijk de tegenwoordige commissie er over gehoord zal worden. Daar nu deze quaesties de voornaamste zijn die ook bij het budget van 1872 zullen in aanmer king komen, is door dit votum au fond afkeurend over het voorstel van den minister beslist. De heer Dahirel heeft beproefd, de vergadering nog weder eens in opschudding te brengen bij de bespreking van het voorstel des heeren Hervé de Saisy om de kroon-juweelen en roerende goederen te verkoopen. De commissie van initia tief stelde voor, alleen tot het eerste over te gaan. De heer Dahirel trok hiertegen ten strijde met al de heftigheid van eeD verwoeden monar chist. Hij wilde niets van de bezittingen der kroon verkocht zien en voerde de linkerzijde bluffend te gemoet, dat zij zich niet moest ver beelden, de monarchie voor goed te hebben af geschaft. Niettegenstaande Dahirel's wanhopige pogingen heeft echter de Kamer met 289 tegen 277 stemmen het voorstel der commissie goed gekeurd. Een propositie van den heer de Fréveneux om de rol vast te stellen, die de algemeene raden zullen hebben te vervullen bij ontstentenis van de Nationale Vergadering, werd tot nader order uitgesteld. Voor een voorstel eindelijk van den heer Ra- oul Duval om pensioenen toe te kennen aan de weduwen van gendarmes, rustbewaarders en oude Parijsche gardes, die in de laatste dagen der com mune als gijzelaars zijn vermoord, werd de ur gentie aangenomen. De verkiezingen op Corsika ter vervanging van den heer Abatucci als lid der Nationale Vergaderingschijnen door het gouvernement nog maar steeds uitgesteld te worden. In het decreet toch, waarbij de verkiezing van 17 nieuwe afgevaardigden op 7 Januari 1872 wordt vastgesteld, komt de naam van Corsika nog niet voor. Wij vreezen dat door dergelijke maatregelen de woelingen op het eiland eer toe- dan af zullen nemen. De commissie voor de leger-reorganisatie heeft zich Dinsdag bij de stemming over het eerste hoofdstuk van bet ontwerp van den heer de Chasseloup-Laubat mei algemeene stemmen voor den absoluut verplichten krijgsdienst verklaard. Het is te hopen, dat deze unanimiteit den heer Thiers van zijne oppositie op dit punt zal terug brengen. De heer Pascal Duprat zal eerstdaags den Minister van Oorlog interpelteeren over de werk zaamheden der commissie van enquête naar de capitulaties en de handelwijze van den maar schalk Bazaine. De heer de Cissey heeft beloofd, eenige inlichtingen te zullen geven. Dultschland. Inkomen der Kroon, Verplicht godsdienst onderwijs. Het huis van afgevaardigden heeft met alge meene stemmen de jaarlijksche rente van het fi- deicomniis-fonds der kroon met 1,500,000 thalers verhoogd, om den glans vaD de nieuwe keizer- koninklijke waardigheid naar behooren op te houden! Het centrum vaD den Pruisischen landdag heeft een voorstel ingediend naar aanleiding van het gebeurde op het gymnasium te Braunsberg. Het godsdienst-onderwijs op dat gymnasium is tot nu toe absoluut verplichtend. Nu werd daareenigen tijd geleden een onderwijzer door den bisschop uit de kerk gebannen omdat hij den godsdienst volgens het oud-Katholiek geloof onderwees. De Minister van Ëeredienst, von Mühler, handhaafde echter den onderwijzer in zijne betrekking. -Het voorstel van het centrum strekt nu om het huis van afgevaardigden den wensch te doen uit spreken Dat de regeering aan de katholieke scholieren, die bewijzen kunnen, een godsdienst onderricht te genieten dat met hunne geloofs belijdenis overeenkomt, zal toestaaD, het gymna sium van Braunsberg te bezoeken, zonder ge dwongen te zijn, het godsdienst-onderwijs bij te wonen van een leeraar, dfe uit de kerk is ge bannen. Met andere woorden, het voorstel strekt om het godsdienstig onderwijs op genoemd gym nasium niet voor alle scholieren verplichtend te stellen. Ofschoon oin eene andere reden vereenigt zich hiermede de geheele liberale fractie, doch deze is van oordeel dat de verandering door de wet en niet door een Koninklijk besluit moet tot stand komen. Oostenr.-Hong. Monarolile. Toast van Alexander. Verkiezingen. Stadhouders. Oppositie der Croaten. De Oostenrijksche bladen spreken natuurlijk ook hunne meening uit over den toast aan keizer Alexander bij gelegenheid van het St.-Georgefeest. Die tneeniDg is zeer gunstig; zelfs de dagbladen, die ten vorigen jare wantrouwen en vijandschap tegen Rusland predikten, zijn than3 van oordeel, dat de keizer kennelijk met eene gunstige gezind heid, ook jegens de Oostenrijksche Duitschers bezield is. Wat een toast van een vorstelijk per soon al niet doen kan I De verkiezingen voor de vijf ontbondene land dagen zijn op 12 December aangevangen, en hebben tot nog toe een vrij ongunstigen afloop voor het ministerie. Vooral in Opper-Oostenrijk zijn de plattelandsverkiezingen even als in den afgeloopen zomer bijna geheel ten gunste der clericalen (die toen het ministerie steunden) uit gevallen. Het foederalistische Vaterland verzekert dat de benoemingen van nieuwe stadhouders in enkele provinciëu door het ministerie Aoersperg zulke principieele bezwaren ontmoeten, dat het voort bestaan van het kabinet er door in gevaar is gebracht. Men mag deze bewering gerust als zeer overdreven beschouwen. De stadhouders zijn het niet, die het ministerie ten val zullen brengen. De Hongaarsche regeering is volgens de Presse vast tesloten tegen de oppositie der Croaten met kractt op te komen. Er worden te Pesth drukke conferenties gehouden om de gedragslijn der regee ring tegenover den Croatischen landdag, die binnen weinge weken weer bij elkander komt, vast te stellen. Z-witsex-land. Een vreemd grondwets-artikeL Metrisch stelsel In het begin dezer week ;heeft de nationale raad zich bezig gehouden met de quaestie of het huwalijk onder de bescherming of onder het opzicht, kortom in afhankelijkheid van de bonds- wetgeving zal gesteld worden. In de tot nu toe geldende constitutie van 1848 is over dat onder werp geen artikel opgenomen. De commissies uit den natiooalen en uit den stenden-raad nu stelden beiden voor, een nieuw artikel 49 over het iiuwelijk in te voereD. Na langdurig en leven dig debat werden hunne twee voorstellen gecombi neerd en eenigszins gewijzigd door een amende ment van den heer Anderwert uit Thurgau aan genomen, zoodat bet nieuwe artikel 49 nu luidt „Het recht tot het aangaan van een huwelijk wordt door de wetgeving van den bond onder hare hoede genomen. Het mag niet beperkt worden op staathuishoudkundige gronden of op grond van gedrag of levenswijze of wegens an dere politie-redenen. Zoolang niet een bondswet over de vereischten tot het aangaan van een huwelijk bijzondere voorschriften zal gemaakt hebben, zal een huwelijk dat in het buitenland naar de heerschende wetgeving des lands is aan gegaan, in het gebied van den bond als wettig erkend worden. Door het sluiten des huwelijks krijgt de vrouw het burgerrecht van den man. Kinderen, buiten echt geboren, worden door opvolgend huwelijk hunner ouders gelegitimeerd. Het heffen van de zoogenaamde bruids- of eeni- gerlci andere rechten bij het huwelijk is in bet vervolg verboden." W ij hebben geen voldoend verslag voor ons van de beraadslagingen in de Zwitsersche verte genwoordiging, om te kunoen nagaan welke redenen er haar toe gedreven hebben dergelijke bepalingen over het huwelijk in de grondwel op te nemen. Wordt op onze grondwet reeds somtijds de aanmerking gemaakt, dat zij nog altijd te veel in bijzonderheden afdaalt, deze nieuwe bepa ling in de Zwitsersche constitutie geeft daar van al een zeer sterk voorbeeld. Dat in het alge meen liet onbeperkte recht tot bet aangaan van een huwelijk wordt gewaarborgd kunnen wij nog begrijpen; wellicht toch is dit door locale en bijzondere omstandigheden noodig, hoewel men anders zou kunnen volstaan met de waarborging van het volle burgerrecht. Maar dat de grondwet gaat afdalen tot details van zuiver burgerlijke wetgeving, zooals b. v. de bepaling, dat de kiu- deren door opvolgend huwelijk gewettigd worden, dat komt ons voor, eene bepaalde miskenning te zijn van het wezen der grondwet dat men aldus zou kunnen omschrijven: het daarstellen van een ge raamte, dat door den gewonen wetgever met het vleesch moet omgeven worden, en waarin de maatschappij zelf bet leven moet inblazen. De bondsraad besloot in zijne zitting van Maan dag, een voorstel van het kanton Thurgau in overweging te nemen, om met het Duitsche rijk in onderhandeling te treden over wederkeerige wettelijke erkenning van het metrische maten- en gewichten-stelsel der beide staten. Evenwel kunnen daartoe natuurlijk geene stappen gedaan worden, voordat het metrische stelsel in geheel Zwitserland is aangenomen en de onderdeelen er van volledig zijn vastgesteld. TELEGRAMMEIV. Berljjn, 14 December. In de zitting van het Huis der Afgevaardigden van den Landdag van heden is een wetsontwerp ingekomen omtrent het op het onderwijs en de opvoeding uit te oefe nen staatstoezicht. Deze voordracht strekt tot inleiding of voorloopster van eene meer uitge breide organisatie van het onderwijs. Het Huis heeft bet wetsontwerp tot consolidatie der Pruisi sche staatsleeningen aangenomen. Hunchen, 14 December. In de zitting der Ka mer is door twee leden voorgesteld, dat de ver tegenwoordiger van Beieren in den Bondsraad de toestemming van den Beierschen Landdag zou behoeven, in elk geval waarin spraak is van zoo danige veranderiug van de Rijkswet of hare voor schriften, waardoor de tegenwoordige verhou ding van Beieren tot het Rijk zou gewijzigd worden. Londen, 14 December. Er heeft alhier een hevige brand plaats gehad, waardoor millioen aan waarde vernield is. Men zegt dat eeue aan zienlijke hoeveelheid tarwe is verbrand. 8andrlngham, 14 December. Bulletin van 1 uur na middernacht.. Sedert 10 uren des avonds is de prins van Wallis zeer onrustig geweest. Petersburg, 14 December. De Keizer heeft, bij gelegenheid van het feest van St. George, den hertog Paul Friedrich en den aartsgroothertog van Mecklenburg de orde van St. George verleend. Versailles, 14 December, In de heden door de Nationale Vergadering gehouden zitting heeft de minister van Binnenlandscbe zaken, in ant woord op eens interpellatie, gezegd dat de re geering, door het uitstellen der verkiezingen op Corsica, handelt overeenkomstig de voorschriften der wet van 1852. Op voorstel van dien minister is de vergadering, ten opzichte van deze aange legenheid, tot de eenvoudige orde van den dag overgegaan. In deze zitting heeft de Minister van Oorlog, in antwoord op eene interpellatie van den heer Du- prat, medegedeeld, dat de raad, belast inet het on derzoek naar de in den jongsten oorlog gesloten capitulatiën, over zes dezer eapitulatiën uitspraak heeft gedaan. Drie bevelhebbers zijn tot discipli naire straffen veroordeeld. De raad zal over twee dagen uitspraak doen in de zaak van Sedan en daarna komt de overgave van Metz in behan deling. Londen, 15 December. De Times zegt gemach tigd te zijn om te verklaren, dat de geruchten betreffende het voornemen hetwelk bij de regee ring der Vereenigde Staten van Auierika zou bestaan, om den generaal Schenck, als gezant teru" te roepen alsmede die aangaande ophelde ringen welke hem zouden zijn gevraagd, van allen grond ontbloot zijn. Wecnen, 15 December. De directie der Natio nale Bank heeft besloten, om het dividend der bankactiën voor het tweede halfjaar van 1871 op I 32.50 vast te stellen, makende in het geheel over 1871 57.50 per aandeel, derhalve (5 meer dan het vorige jaar, gelijkstaande met 9fc pCt. over het nominale kapitaal. Par(Js, 15 December. De Raad van Revisie heeft net vonnis van den krijgsraad, waarbij Louis UI bach veroordeeld is, vernietigd en zijne zaak naar den vierden krijgsraad verwezen. De heer Thiers is gisteren hier aangekomen, oin den staat der openbare wegen in uogeuschouw te nemen. De commissie, belast met het onderzoek naar de handelingen van het gouvernement der natio nale verdediging, heelt gisteren den maarschalk Leboeuf gehoord, die trachtte aan te tooueu, dat hij bij den aanvang der vijandelijkheden 667,000 man onder de wapenen had. j.VlarhctbericDten. Amsterdam, 15 December. Tarwe, Petersburger Saxonska f 364. Rogge, Nieuw Galatz 213; Jarige 203; Odessa 203; Petersburger /94; idem 198; Mei 211. Raapolie 6/w. 51#; vliegend 60 Mei 60#, 60; September, October, November, December 4544- Lijnolie 6/w. 37#; vliegend 36. Maart, April, Mei 37*; September October No vember, December 88#. Uennepolie 6/w. 41# vliegend 48. Raapkoeken 106, 118. Lijnkoeken 13, 16%. LAATSTE BEUICHTKN. Per telegraaf.) 's Gravenhage. 15 December. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is het tractaat met Engeland betreffende Sumatra na langdurige discussiën aangenomen met 54 tegen 13 stemmen en het tractaat nopens den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname, met 60 tegen 7 stemmen. 's Gravenhage, 15 December. Bij koninklijk be sluit van 18 December jl. zijn benoemd bij het Departement van Financiën tot commies, de heer Mr. A. E. Elias, thans adjunct-commiestol ad junct-commies, de heer Mr. F. A. H. von Weck- herlin, advocaat te 's Gravenhage. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft heden een aanvaDg gemaakt met het onderzoek in de afdeelingen van de haar aangeboden wets ontwerpen. Z. M. de Koning heeft aan het hoofdcomité voor het Roode Kruis doen toekomen medailles in brons en wit metaal met het randschrift „Anima Vulneratorum Clamavit," bevestigd aan een oranjelint, om te worden uitgereikt als herinne ring van Zr. Ms. belangstelling aan hen die in den afgeloopen oorlog deel hebben uitgemaakt van, of diensten bewezen hebben bij de Neder- landsche ambulances en in de hospitalen, als be- hoorende tot de Nederl. vereeniging van het Roode Kruis. De personen die vereerd zijn met dit Vorstelijk blijk van belangstelling zijn dezelf den wien namens de Fransche vereeniging te Pa rijs een metalen kruis ter nagedachtenis aan dezellde omstandigheid is uitgereikt. Bij de door ons genoemden behoorde nog alleen te wor den toegevoegd, J. Alma onder de vrijwilligen.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3