school voor middelbaar onderwijs voor meisjes, de heer J. Timmers, privaat-docent te Leiden tot leeraar in het handteekeneo bij die inrichting, de heer G. M. Kosters, te Leiden. Door het kiescollege der Ned. Hervormde ge meente 'alhier is hedenavond het navolgende drietal geformeerdG. J. v. d. Flier, te Heem stede; D. Rijnders, te Alkmaar en B. Mossel te Renkum. Gisterenmiddag te 5 uren is de molenaars knecht H. Vreugdenburg, waarvan wij in ons nummer van Dinsdag melding maakten, na een smartelijk lijden aan zijn bekomen wonden over leden. Gisterenavond is door de politie alhier aange houden zekere M. W., wonende te Delfshaven, welke na heimelijk te zijn bevallen, verdacht wordt, daarna haar kind te hebben verduisterd. Zij is hedenmorgen onder geleide der politie naar Delfshaven overgebracht. Op de lijst van aanbeveling, door de rechtbank te Alkmaar opgemaakt ter voorziening in de bestaande vacature van kantonrechter te Alkmaar, zijn geplaatst de heeren: 1°. Mr. W. van der Kaaij, rechter in de rechtbank te Alkmaar, 2". Mr. M. A. Kluppel, griffier bij het kantonge recht alhier, en 3®. Mr. O. L. G. F. Aberson, in functie bij het kantongerecht te Helder. De Raad der gemeente Rotterdam heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge richt, met het verzoek dat zij moge terugkomen op de zaak van het Hillegat. De Raad doel dat met te meer vertrouwen, omdat uit de beraad- gingen is gebleken dat de gedane voordracht niet is afgestuit op miskenning van het hooge gewicht, dat aan het bedoelde verbeteringswerk is ver bonden, of uithoofde daaraan geene belangstelling ten deel zoude gevallen zijn, en vleit zich dat zoowel de pogingen van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, als de zijne niet te vergeefs zullen zijn, om de Kamer te bewegen, langs den een of anderen weg de middelen te verschaffen, die, tot behoud vau de levensader van den Rotterdaüasche Zeehandel en dien van de overige Maassteden, dringend worden ge vorderd. Ook een aantal belanghebbenden bij de scheep vaart en den handel van Rotterdam zullen te dier zake een adres opzenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Dit adres circuleert onder de ingezetenen. De predikanten bij de Nederduitsche Hervormde, Evangelisch-Luthersche, Remonstrantsch-Gerefor- meerde, Doopsgezinde en VVaalsche gemeenten te Rotterdam hebben het volgend adres tot den gemeenteraad gericht: „Op den voorgrond sta, als iets 't welk aan geen twijfel mag onderhevig zijn, dat de Staat, het godsdienstonderwijs aan de Kerk overlatende, dat onderwijs niet belemmeren of zoo goed als onmogelijk maken, maar daarentegen, ook in zijn eigen belang, voor zooverre hij daartoe bij machte is, bevorderen wil. „Maar nu doet zich bij ons telkens meer de moeielijkheid gevoelen om het catechetisch onder wijs op geschikte uren te geven. Vijf van de zes werkdagen duurt het schoolonderwijs, met kleine tusschenruimte, van 94 uren, en de Zaterdag is, uit den aard van hun ambtswerk, voor de predikanten ongeschikt voor catechetisch onder wijs. Gevolg van dien toestand is, dat zij ge dwongen worden, dat onderwijs tc geven óf op uren die binnen den schooltijd vallen en dus voor de school belemmerend zijn, óf op uren, die voor meisjes ten eenenmale ongeschikt, ook wat de jon gens betreft, door eigenaardige bezwaren worden gedrukt. „Het is om deze reden, dat wij verzoeken, om tenkenner. Hij gevoelde, dat deze beide menschen elkander toebehoorden en nooit mochten geschei den worden, en door de grootsche, in hem wo nende menschenliefde gedrongen, stichtte hij voor het jonge, gelukkige paar een bescheiden haard, dien hun eigen vlijt dan vergrooten kon. Vraagt gij in de stad Hannover, wat Johan Duve dan toch wel gedaan heeft, dan krijgt gij zelden antwoord, daar zelfs niet het kleinste gedenkleeken dezen grootsten aller Hannoversche patriotten eert. De nakomelingschap geniet nog altijd zijne weldaden, maar den man zelveu heeft zij bijna vergeten. Als het water over den dijk te Döhrenenover den „Schnelle-Grabeu" heen bruist, als wij daar heen wandelen en vol bewondering de schep pingskracht van vroeger eeuwen aanschouwen, ons droomend in het romantische van den water val verdiepen, laat ons dan ook den man geden ken, die dez werken eeuwen geleden tot wel zijn der nakomelingschap uit eigeu middelen schiep, die nog oneindig meer voor zijne vaderstad gedaan heeft uit echte vaderlandsliefde en wien deze vaderstad voor alle anderen een gedenktee- keu verschuldigd is laat ons denken aan den patriot Johan Duve! bepaaldelijk voor het Gymnasium, de Hoogert Bur gerscholen (voor jongens en meisjes) en de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs éen namiddag van 124 uren vrij te geven. „Wij zijn zoo vrij daarvoor aan de hand te geven „óf voor alle genoemde scholen den Dinsdag of Donderdag-namiddag, óf, wat ons beter zou voorkomen, voor de meisjes den Dinsdag, voor de jongens den Donderdag-namiddag; of omge keerd. „Den Woensdag noemen wij opzettelijk niet, omdat wij dan o. a. geroepen worden tot de godsdienstige inzegening der op dien dag bij den Burgerlijken Stand gesloten huwelijken. „Dit verzoek spreekt, onzes inziens, te zeer voor zichzelf, dan dat wij er woorden van aan drang aan zouden toevoegen. Wij vertrouwen, dat gij zult tooneu de godsdienstige opleiding der jeugd op prijs te stellen, gelijk wij hare verstan delijke ontwikkeling waardeeren. Maar beide moeten, zal het den Lande welgaan, gelijken tred houden. ,L Dit stuk is in handen gesteld van.^rg. en Weth., om daarop een praeadvies uit te brengen.'' In de laatste vergadering van kerkvoogden en notabelen der Hervormde gemeente van Char- lois en Katendrecht is besloten den post op de begrooting; „Predikantstractementen," met 200 'sjaars te verhoogen. Daardoor is het jaarlijksch inkomen van eiken predikant aldaar met ƒ100 verhoogd. Uit 's-Gravenhage meldt men ons de namen van hen, die door de Fransche Vereeniging van het Roode Kruis te Parijs zijn vereerd met medailles voor welwillende hulp, verleend op het slagveld en in de ambulances en hospitalen, gedurende den krijg 187071. a. Hoofden van ambulances, de heeren J. G. baron v. Hardenbroek v. Bergambacht, Jhr. G. A. C. v. Goedecke, Dr. J. Bosscha Jr., L. Muller, W. A. C. Staring, J. Louran, Dr. P. Kerkhoven, Mr. H. F. baron v. Zuylen v. Nyevelt, W. M. v. d. Velde, Jhr. F. de Casernbroot, Dr. L. J. Egeling, Mr. D. C. A. graaf v. Hogendorp, L. E. graaf v. Bylandt, H. N. C. baron Tuyll v. Serooskerken, H. A. Bunge (Hffvre), J. C. W. Merkus, Olivier graaf van Hogendorp, luit.-kol. J. J. Mascheck (Lille.) b. Vrijwillige agenten belast met verschillende functiën in de ambulances: Mr. A. J. graaf van Randwijck, E. van Rijckevorsel, W. A. Nijgh, A. Titsingh, J. Brummelkamp, Cock Blomhoff, Mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck v. d. Oije, A. J. Vrolik, W. F. K. de Vogel, A. W. Vink- huijzen, M. A. Perk, Mr. D. baron Mackay, Mr. F. W. N. Suringar, Frits Bunge (Havre), W. Cordeweener, Jos. Cordeweener. c. Doctoren, tevens chirurgijns: J. Th. Wartmann, W, F. Buchner, S. S. v. d. Leij, I. de Vrij, S. v. d. Horst, J. Th. van der Chijs, H. de Zwaan, Prof. J. W. R. Tilanus, M. Dennekamp, C. L. Wurfbain, T. Lijcklama Nyeholt, H.J.v. Hen gel, P. Q. Brondgeest, A. W. C. Berns, H. G. ter Haar, S. R. Hermauider, K. Snellen, L. H. W. Strijbos, A. H. Kuijper, W.Sneltjes, W. Schil- lemans, T. K. A. Rombach, S. J. Halbertsma, J. T. F. Huyvenaar, C. Hartog, H. Sanders Ezn., D. J. Griot la Cave, L. J. B. van Heyst, H. J. Vink- huijzen, J. L. Veendam, Ür. O. de Heyfelder, T. Broes van Dort, A. A. G. Guye. d. Vrijwillige doctoren: A. K. W. Arntzenius, Dr. C. van Wicheren, H. F. A. Giesbers, H. A. Zegers, J. M. W. Dusseldofr, J- Binnendijk, J. H. Bijstra, W. T. Philipsen, B. C. L. A. De Ruijter, P. H. Thijs, U. P. Schroder, J. v. Hattem, K. J. v. Duijl, J. K. Stakman Bosse, N. van Rijnberck, J. Baum, G. A. J. Baum, H. G. C. Heringa, G. H.deKruyff, H. E. Korndörffer, L. T. v. Kleef, F. J. v. Leent, J. Lamie, H. C. Steenbergen. e. Oud-Militairen doctoren: F. A. C. Dumontier, Jhr. J. L. C Pompe v. Meerdervoorl, B. Carstens, J. M. E. C. Le Rutte, J. L. G. Le Rutte, J. W. Schubar, Th. E. Eisinger, J. J. B. Vermijne, H. G. Condoi, J. C. Muller, H. L. Verspijck. f. Chirurgyns en aides: J. W. Hofman Jr., H. Hioolen, A. H. de Lang, V. van der Plaets, G. Kramer, H. Visser Jr., J. Plet Jr., J. A. van den Eelaart, A. E. v. Nuchteren, J. P. M. Trouwelsl, A. F. Jan en Kievits. g. Candidaten in de Medicijnen: J. A. Gallandat Huet, G. M. A. Lieruur, H. J. Offerhaus, J. A. M. P. Sannes, W. L. Lehmanu, A. Sleeuwijk, H. De Vries, L. A. H. Moll, M. Griiber, J. P. Snellen v. Volleuhoveu, C. Meihuizen, M. E. Mulder, W. H. Vaster, Luhrs, J. Coert, F. H. Krebs, G. van Brakel, P. W. Onners en J. Hoogkamer. h. Infirmiers Thomas Duys, W. L'Avoine, J. J. Bandje, H. Boulte, J. H. Akkermans, J. F. L. Cuypers, C. F. Job, R. L. van der Linde Thomas, J. C. E. Hermans, K. Jacobs, Hilvers, K. Holle man, P. J. Boogmans, J. F. Nieuwenhuizen, A. W. J. Hemmes, H. vau Calsteren, A. C. Keil, L. van der 'Toorn, C. van Gastel, A. Baan, L. Fleuk, Bouman, van der Velden. i. Dames belast uiet de directie of huishouding der ambulances; mevr. Merkus, geb.Schuurman; Cock Blomhof, geb. v. d.Toll; de gravin v. Bylandt; E. Praeger, geb. v. Vliet; C. Sprenger, geb. Bijle- veldMulder, geb. Villeneuve; Berns, geb. v. Rees; mej. A. E. Göbel, S. de Morel, M. Schroeder v. d. Kolk, G. H. Mathijsse, M. Boogmans, C. G. Mul ders, E. de Groot, W. C. de Groot, Groen; wed. Heijmans, mej. Elias, Blom, M. J. Hooij, J.K. A. Koentz, J. C. Stock, S. Hudig, G. G. Boeke, R. Karsteu, L. De Vievez De Malines; mevr. Ver- mijne-Bixby, Bosch-Schilywed. de Haan-Cala- minus, Busser-Meijer, mej. M. Krüthoffer, C. v. Kolkus, J. J. van Zweeden, E. Meijer, M. v Veen, H. T. Carstensmevr. S. K. De Bronovomej. C. Ter Linden, J. Hörckel, L. L. C. Nelck, C. v. d. Poll, Arntzenius en De Leeuw. Het maken en stellen der gegoten ijzeren juk ken en van den bovenbonw van den viaduct in in de Binnenrotte, te Rotterdam, waarvan de aanbesteding op 31 Dec. jl. heeft plaats gehad, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken gegund aan de ijzergieterij de Prins van Oranje, te 's-Gravenhage, voor de som waarvoor door den laagsten buitenlandschen aannemer was inge schreven. Te Edam is iu een vergadering van werkba zen met 15 tegen 6 stemmen besloten de loonen 'der werklieden met 17 pCt. te verhoogen. Men verneemt dat mejutvrouw Jeanne de Vries, benevens andere beroemde artisten, onder directie vau den heer Carpier, voormalig directeur der Fransche opera te Parijs, in het laatst van Januari eemge concerten in Nederlaud zullen geven. De Staats-Courant bevat de volgeude rivier- berichten Keulen, 14 December. Het drijfijs bedekt om streeks een tiende der rivierbreedte. Lobith, 14 December. Eeuig drijfijs. Nijmegen, 14 December. Gisterenavond halfacht heeft zich het ijs der Lentsche plaat beneden de Kraan vastgezet; thans beneden de Kraan oog vast; bovenwaarts blank waterovervaart gemak kelijk. Gorcum, 14 December. IJs vast. Waterstand 4.25 meter onder uoodpeil; val 0.13 meter. .Werkendam, 14 December. IJs vast. Nieuwe Merwede geheel open met weinig drijfijs. Moerdijk, 14 December. Zoo ver door mist zicht baar, blank water. Arnhem, 14 December. IJs vast. Westervoorl, 14 December. IJs vast. Veulo, 14 December. IJs vast. De luitenant-ter zee der 2de klasse L. A. Dittlof Tjassens, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den Ssten dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan C. J. baron van Tuyll van Serooskerken, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Amster dam; en benoemd tot leden van genoemde commissie: A. J. F. van Vollen hoven, vroeger handelaar, wonende te Amsterdam, en Mr. D. L. de Leao Laguna, griffier bij het kantongerecht n®. 3 aldaar. Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de arrond.-rechtbank te Assen Mr. J. de Sitter, thans commies bij het Departement van Binnen landsche Zaken. JHlNIVENLiAND. Amsterdam, 14 December. Voor het Provinciaal Gerechtshof alhier werd op 12 en 13 December de zaak behandeld tegen Gerrit Bouwen, beschul digd van het afleggen van een valsche getuigenis in een boetstraffelijke zaak ten voordeele van een beklaagde. Terwijl namelijk ter terechtzitting der arrondissementsrechtbank te Alkmaar van 29 Augustus 11. door een aantal getuigen was ver klaard, dat een zekere Dalen berg, zonder vooraf- gaanden strijd aan drie aDdere personen moed willig slagen en kwetsuren had toegebracht, werd door den thans beschuldigde, destijds als getuige décharge gedagvaard, verklaard, dat de drie anderen den beklaagde eerst hadden aangegrepen. De officier van justitie requireerde en verkreeg daarop de inhechteuisstelling van dien getuige. Nadat iutusschen de rechtbank, op 6 October 11., had verklaard geen termen te vindeu om de zaak naar het hof te verwijzen, kwam de officier in verzet en werd daarop de verwijzing toegestaan. Thans werden 20 getuigen gehoord, die omtrent de bij bedoelde vechtpartij plaatsgevonden feiten de meest uiteenloopende getuigenissen aflegden. De advocaat-generaal, Mr. J. Spoor, hield echter de beschuldiging vol, en requireerde de veroor deeling van den beschuldigde tot cellulaire gevan genisstraf van 3 maanden. De ambtshalve hem toegevoegde verdediger Mr. M. Th. Goudsmit betoogde hierop, dat 1'. het getuigenis niet kon gezegd worden te zijn in het voordeel des beklaagden. Daaronder toch kon, naar zijne meening, slechts worden verstaan een getuigenis dat tot straffeloosheid of strafvermin dering moest aanleiding geven. Derhalve is het niet genoeg dat een getuigenis wellicht eenigen iovloed op den rechter kan hebben uitgeoefend. Verder achtte pleiter de kwade trouw des be schuldigden niet alleen niet bewezen, maar meende hij zelfs, dat het waarschijnlijker was, dat zijn voorstelling der feiten meer overeenkomstig was met de waarheid, dan die der overige getuigeii, welke belang hadden den beklaagde voor de rechtbank zooveel mogelijk te bezwaren. Na re- en dupliek deed zich het hier zeldzame verschijn, sel voor, dat het hof onmiddellijk daarna tot de uitspraak overging en den beschuldigde vrijsprak met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. Hei hof was dus zoozeer overtuigd van de onschuld van den beschuldigde, dat het niet verder behoefde te beraadslagen of te overwegen. Alkmaar, 13 December. Bij het slechten vau een klein duintje achter de school te Egmond aan Zee, vond men hedenmorgen het geraamte van een forsch gebouwd persoon. In een lederen beursje met wol gevoerd doch een en andet reeds vergaan vond men eenige Spaansche matten. 's-Gravenhage, 14 December. Het bestuur der Algemeens 's Gravenhaagsche Werkliedenvereeniging stelt zich voor van tijd tot tijd, zoo mogelijk om de veertien dagen, ook onder niet-leden der Ver eeniging, een blaadje te verspreiden. Vooreerst wil zij haar leden op de hoogte houden van de verrichtiugeu van het bestuur, verder hoopt zij met haar mededeelingen zich vrienden te ver werven, haar ledental uit te breiden en in de stad van haar vestiging een publieke opinie te vormen teo opzichte van den werkman. Zoodoende hoopt zij tevens de grief te ontgaan die tegen sommige werkliedenvereenigingen wordt aange voerd, dat zij in het duister werken en niet altijd in harmonie zijn met bestaande gewoonten, zeden en wetten. De mannen, die deel uitmaken van het bestuur, zijn ons een waarborg dat zij die taak near eisch zullen ten uitvoer brengen. Rotterdam, 14 December. Op de rivier vóór Rotterdam was weinig ijs. Het geregeld scheep vaartverkeer met 't buitenland is weer heropend. Nueveen, 11 December. Verrassingen bij gele- geuheid van Sint-Nicolaas zijn voorzeker geen zeldzaamheden. Dit ondervond ook dezer dagen de halte-chef bij den spoorweg, de heer Schouten alhier, welke van een onbekende, per brief, postmerk Leiden, een bankbiljet groot f 25 ont ving. Genoemd bankbiljet ging vergezeld van een vereerend schrijven voor zijn in de gegevene omstandigheden moedig gedrag bij het spoorweg ongeluk te Schalkwijk, waarbij deze onbekende reiziger een ooggetuige was geweest. Dit vormt voorzeker een scherp contrast met de uitspraak van de rechtbank te Utrecht. Arnhem, 14 December. Gisterenavond werd in het Centraal-gebouw alhier de jaarlijksche alge- rneene vergadering van leden der Arnbetnsche WinkelvereenigiDg De Eendracht gehouden. Be halve het verrichten van de gewone huishoude lijke werkzaamheden, had deze bijeenkomst hoofdzakelijk ten doel: het uitbrengen van ver slag omtrent den toestand der Vereeniging, en het vaststellen van het cijfer der aandeelen in de winst. Aan dit verslag ontleeneu wij de vol gende bijzonderheden: Gedurende het boekjaar, van 1 October 1370 tot 30 September 1871, het tweede boekjaar der jeugdige Vereeniging, is gewerkt met een kapitaal van niet meer dan 273.70®. Met inbegrip van den voorraad, die bij het einde van het vorige jaar in magazijn was, werd aan winkelwaren ingeslagen voor een be drag van ƒ10,377.30; bij de opneming van het magazijn aan het einde van dtl boekjaar, was aanwezig gevonden een voorraad, ter waarde van 1886.92, zoodat iu werkelijkheid was verkocht tot een bedrag van 8490.38, berekend naar den prijs van inkoop. Voor deze verkochte waren was in de winkellade binnengekomen een bedrag van ƒ9364,70, zoodat de omzet had afgeworpen eene onzuivere winst van 874.32. De onzuivere winst moest in de eerste plaats strekken om de onkosten rekening te bestrijden: voor huur van den winkel, belooning van den^ depothouder, salaris van den boekhouder, schrijf behoeften, advertentiekosten, vracht van goede ren enz. was besteed ƒ332.94. Verder werd op deze rekening afgeschreven ƒ20, zijnde '/i der kosten van inrichting van den winkel, en ƒ15, voor vermindering van waarde der geteedschap- pen, terwijl eindelijk, ingevolge artikel 5 der statuten, als rente van de gestorte aandeelen, de som van ƒ8.89 werd overgeschreven op het reser vefonds. Het cijfer der onzuivere winst, met deze uitgaven verminderd, tuoude eene zuivere winst aan van 447.49, waarvan ingevolge de statuten moest worden besteed tot stijving van het reservefonds, dat de vereischte hoogte nog niet heeft bereikt daarna bleef ter verdeelmg over eene som van ƒ335.62. De leden deelen in de winst naar gelang van linune inkoopen in het afgeloopen jaar, waarvan blijkt door bons. De hoofdsom der tijdig inge leverde bons bedroeg 4715.25, zoodat ten slotte 7"/I0t percent kon wordeu uitgekeerd. De laagste uitdeeling bedroeg ƒ1.42 (op een inkoop van iu 't jaar), de hoogste bedroeg 720.69' (op een inkoop vau ƒ291.10 in het jaar). Wanneer men nu nagaat, dat voor de inkoopen winkelwaren van goede qualiteit zijn genoten, en dat deze dividenden eigenlijk zijn de rente van een aan-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2