,g6D met hun last ter aangewezen plaatse gebracht, liet men het water in de daartoe bestemde al- deelingen vaD het vaartuig, totdat de overspan niog genoegzaam op de pijlers was neergedaald Tot het op die wijze stellen van elke over spanning was, met inbegrip van de voorbereidende werken, een twaalftal uren noodig. (Sloomp.) Het vervoer van koopmansgoederen langs de verschillende spoorlijnen is te Utrecht zoo groot, dat aan alle aanvragen tot vervoer onmogelijk kan voldaan worden; vooral is dit het geval langs den Staatsspoorweg, waar extratreiueu voor de goederen moesten loopen. De stremming der scheep vaart is hiervan de natuurlijke oorzaak. De Staats-Courant bevat de volgende rivier- berichten Keulen, 11 December. Het drijfljs bedekt om streeks een achtste der rivierbreedte. Lobith, 11 December. De rivier over de helft met drijfijs bedekt. Nijmegen, 11 December. De rivier vol nieuw drijfijs; overvaart moeielijk. Gorcum, 11 December, voorm. S uren. Water stand 4.29 meter onder noodpeil; in 24 uren ge vallen 0.09 meter. Nieuwe Merwede open van Japenwaard tot Hollandsch Diep. Werkendam, 10 December, voorm. 8 uren. Wa terstand 0.80 m. -t- AP., of 4.45 meter onder nood peil in 24 uren gewassen 0.22 meter. Arnhem, 11 December. Ijs vast. Wijk-bij-Duurstede, 10 December, 8 uren voorm. Vóór de stad open water zonder drijfijs. Water stand 3.04 meter -f- AP., of 5.79 meter onder noodpeil; in 24 uren gevallen 0.33 meter. Vreeswijk, 10 December. IJs vast. Overtocht met ijsbooten door paarden getrokken. Westervoort, 11 December. IJs vast. Maastricht, 11 December. Zes bogen der brug met ijs bezet. Venlo, 11 December. IJs vast. Blauwe Sluis, 10 December, voorm. 8 uren. IJs vast, ijsdikte 0.13 meter. Overtocht te Driel te voet over het ijs. Waterstand 2.40 meter AP., of 4.90 meter onder noodpeil; in 24 uren geval len 0.07 meter. 's-Hertogenbosch, 10 December, voorm. 8 uren. Waterstand 2.30 meter AP., of 1.81 meter on der noodpeil. In 24 uren gewassen 0.02 meter. De schipbrug te Hedel wordt in de havens ge borgen; overtocht met ijsschouw. Boven en be neden het veer en verder benedenwaarts tot Nederhemert het ijs overal vast met open vakjes. Heusden, 10 December, voorm. 8 uren. IJs vast; het wordt te voet gepasseerd. In het veer te Well geschiedt de overLocht uiet de roeiboot. Waterstand 1.70 meter -+- AP., of 4.90 meter ouder noodpeil; in 24 uren gewassen 0.06 meter. Het te Singapore verschijnende blad the Straits Observer bevat de mededeeling, dat de Koning van Siam den gouverneur van Pakuam heeft belast met de overbrenging van een bronzen olifant, bestemd voor het Koningsplein te Batavia, en van bewijzen van aandenken voor sommige hoogge plaatste ambtenaren op Java. Genoemd blad doet opmerken, dat de bedoelde zending getuigt van Zijner Majesteits erkentelijkheid voor de blijken van vriendschap, tijdens zijn verblijf op Java vanwege den Gouverneur-Generaal en de Indi sche autoriteiten ondervonden. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudaut des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in d e Staatscourant van den 19den Augustusjl., bekend, dat bij hem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel vau Antwerpen iu December 1832eene bijdrage van 50 van Mr. W. H. D„ te 's-Gra- venhage, bij brief van gisteren. Met ingang van den lsten Januari 1872 worden Rijkstelegraafkantoren met beperkten dagdienst geopend te Egmond en te Wijk-bij-Duurstede, alsmede net lelegraalkautoor op het stal,ion der Nederlaudsche Ceutraalspoorwegm'aatschappij te Putten, met doorioopendi n dugdVns'.. Op het verkeer van deze r"iiet ane overige kan toren in Nederland word*^ i,et uniforme tarief van ƒ0,30 per enkelvoudig teiegram toegepast, terwijl omtrent de tarieve'^ v0Qr bonenland nadere inlichtingen aat> Je genoeulje kantoren te beko men zijn, Let b' uipkantoor van den Rijkstelegraaf, dat ten be „oeve van het reizend publiek sedert eenige jare n 0p ;iet spoorwegstation te Roosendaal was gevestigd, wordt in verband met de opening van het telegraafkantoor der Spoorwegmaatschappij op dat station voor het algemeen verkeer, te rekenen van den lsten Januari aanstaande, op geheven. Z. M. heeft aan F. A. H. Brouwers, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Gronsveld, en benoemd tot notaris binnen het arrotid. Maastricht, ter standplaats de gemeente Gronsveld, F. G. H. Brouwers, cand.-uotaris aldaar, een en ander in te gaan den lsten Januari 1872. Z. M. heeft den directeur van een der Rijkstele graafkantoren P. J. Nieuwenhuysen benoemd tot telegrafist der 1ste klasse. binnenland. Amsterdam, 11 December. Door de directie der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij is benoemd tot sluismeester bij de Oranjesluizen de heer de Groot Stiffiy, oua-koopvaaruij-kapitein. Westzaan, 10 December. Twee vreeselijke on gevallen hebben hier een diepen indruk gemaakt. De 20jarige zoon van den mostaardfabrikant K. is iu het raderwerk van den molen geraakt, doordien zijn kleederen iu de kammen van een der drijfwielen verward werden. Gruwelijk ver minkt, was de ongelukkige weldra een lijk. Tijdens den sneeuwstorm ging een arbeider van den heer D. de zeilen van den houtzaagmolen inhalen. De molen stond stil, doch een der zeilen was losgeraakt en om de as geslagen. De 23jarige jongeling (kostwinner zijner moeder) ging naar boven, toen plotseling een rukwind de wieken een paar slagen deed draaien, waardoor de jon geling Daar beneden viel. Hij verkeert in beden kelijke omstandigheden. 's-Gravenhage, 11 December. Hedenmiddag bracht H. M. de Koningin een bezoek aan het Gemeentemuseum, dat thans op de Korte Bees tenmarkt nog is gevestigd. Opgewacht door den heer Burgemeester der residentie, alsmede door de Commissie van beheer en toezicht over dat museum, en door den voor zitter van de Vereeniging tot oprichting van een museum van moderne kunst, vertoefde M. gedurende een uur te midden der verschillende verzamelingen. Aan de uitnoodiging van Mr. A.M. de Rouville om in het lokaal der Loge bijeen te komen ten einde te spreken over hetgeen er gedaan kan worden tot bevordering van het plan der Briel- sche commissie voor feestviering, hebben 18 per sonen gehoor gegeven. Er werd besloten hier een plaatselijke sub-commissie op te richten. Al de op die vergadering tegenwoordige heeren zullen in die commissie zitting nemen, benevens die geïn- viteerden, die, schoon afwezig, zich tot medewer king hadden bereid verklaard. Het eere-voorzit- terschap der sub-commissie is opgedragen aan den heer Burgemeester van 's-Gravenhage. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren Mr. M. de Rouville, voorzitter; Mr. h. m. van Andel, secretaris, en J. J. Cremer, penningmeester. Rotterdam, 11 December. Hedenochtend om streeks 6 uien had in de garancinefabriek van den heer B. Mendel, in de Maaslaan alhier, het volgende betreurenswaardige ongeluk plaats: Een werkman, bezig zijnde een zak met meekrap over te storten iu een bak, had het ongeluk met de mouw in eene nabijzijnde gasvlam te geraken gevoed door het stof vau de meekrap, dat op zijne kleedereii lag, namen de vlammen zoo schielijk in hevig,heid toe, dat alvorens zijne makkers hem konden helpen, hij reeds hevige brandwonden had bekomen. Hij is onmiddellijk naar het Ste delijk Ziekenhuis overgebracht en verkeert in zulk een zorgelijken toestand, dat er weinig hoop op behoud van zijn leven bestaat. Hij heeft vrouw en vier kinderen. Op de rivier voor Rotterdam tot beneden zijn de oevers, hier meer, daar minder, bezet met ijs; in het vaarwater eenig drijfijs, hetwelk voor de stoomschepen bij het op- en afvaren der rivier niet noemenswaardig hinderlijk is. Voor zeil- sc,'nepen is het echter moeilijker de rivier te be varen, waarom deze dan ook, na van Hellevoet- sluis te zijn vertrokken, bij aankomst te Nieuwe- sluis meest alle (met uitzondering van een schoener, die van daar per sleepboot naar Vlaardiugen ver trok en aldaar goed arriveerde) blijven liggen, om gunstiger omstandigheden af te wachten. He den vertrokken nog, na uit de Westerhaveu gesleept te ziju, twee lichters, zeilende naar Schiedam. Dordrecht, 9 December. Gisterenmiddag heeft er in de herberg van D. C. v. A., aan de Witte- leeuwsbrug hier ter stede, een vechtpartij plaats gehad tusscheu vier vreemdelingen, waarbij er een, om een luttele vraag aan de drie anderen, door een van deze laatsten met een stokvisch nagenoeg het oor afgeslagen en meerdere wonden aan het hoofd toegebracht werden. De politie heeft bewuste drie personen achterhaald en in arrest genomen. (D. Ct.) Sassenheim, 8 December. Gisteren werd liet nieuwgebouwde raadhuis in gebruik gesteld. Het is een schoon gebouw, dat ook van binnen beziens waardig is. Het ameublement is gedeeltelijk door den burgemeester eu gedeeltelijk door de raads leden geschonken. Des namiddags werd door den burgemeester aan de raadsleden, ueu secretaris en verdere autoriteiten der gemeente een diner aangeboden, en des avonds weia den burgemeester door het sedert eenige maanden alhier bestaande harmonie korps, met fakkellicht, eene serenade gebracht. Utrecht, 11 December. Ten gevolge van de aan houdende vorst is thans de vaart op den Moerdijk geheel gestremd het verkeer tusschen België en de verschillende plaatsen in Holland geschiedt nu over den Staatsspoorweg, uitsluitend over deze gemeente, om verder langs de verschillende lijnen van den Rijn- of Centraalspoorweg de plaats van bestemming te bereiken. Assem, 10 December. Uithoofde in deze gemeent e (buiten de kom) een vijfjarig kind, dat niet ge vaccineerd was, door pokken is aangetast, is door het bestuur dezer gemeente aan de ingezetenen bekend gemaakt, dat zij, die tot nogtoe de vac cine voor hunne kinderen of voor zich zelf ver zuimd hebben, gelegenheid zullen vinden om de inenting heden, ten gemeentehuize, en wei koste loos, te doen bewerkstelligen. Deventer, 10 December. Een Israëliet alhier, Polak geheeten, heeft gisteren zijnen lOOsten verjaardag gevierd. Aan blijken van belangstel ling heeft het den grijsaard niet ontbroken. Tiel, 10 December. Een buitengewone drukte is heden aan de rivierzijde. Nadat eergistereu de Waal door de felle vorst zich vóór deze stad ge zet had, is het ijs gedurende den jongst verloo- pen nacht in beweging geraakt. Vier schepen zijn geheel verbrijzeld. Niet een was geassureerd. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreu ren, hoewei door het plotseling opgekomen ge vaar de schepelingen zich ter nauwernood hebben kunnen redden. Daarenboven zijn andere schepen zwaar beschadigd, en vele verkeeren nog in nood als het water onverhoopt mocht wasseu. Honder den menschen bewogen zich heen en weer op de kade, om getuigen te zijn van dat ongewoon en droevig schouwspel, of om nog te redden wat gered kon worden. Tot laat in deu avond was men bezig om niet veilig liggende schepen te ontiadeu en, voor zoo ver mogelijk, in de haven te sleepen. Gewichtige diensten worden daarbij bewezen door een sleep- stoomboot, de Concurrent, uit Dordrecht, die toe vallig hier aanwezig is. ingezonden. Verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve van het op te richten Oude Mannen- en Vrouwenhuis, te Eg- mond aan Zee. Dezer dagen zal Leiden's inwoners de gelegen heid worden aangeboden, om hunne belangstel ling in het bovengenoemd plan te doen blijken. Het is eene zaak, die ten zeerste onze mede werking verdient. Jaren lang heeft men getracht, een gesticht voor ouden vau dagen te Egmond aan Zee op te richteD, maar tot iiu zonder gevolg. De behoefte aan eene dergelijke inrichting blijft bestaan, en de diaconie dier gemeente is niet in staat de onkosten te drageu. De niet geringe som van f 30,000 is tot uit voering van dit plan noodig. Veel is er dit jaar ïeeds in Leiden voor Eg mond aan Zee gegeven, eu ware't niet voor eene inrichting, die tot stand moet komen, dan zou men werkelijk beschroomd zijn, andermaal iets voor die gemeente te vragen. Vele ouden van dagen, die nu bijua door ar moede omkomen, zullen in dat buis goed ver zorgd worden. Wie zou niet gaarne't zijne daartoe bijbrengen De dames, die zich hier ter stede tot eene commissie voor eene in 1872 te houden verloting hebben gevormd, en weldra eene lijst zullen rondzenden, vertrouwen dan ook, dat menigeen door 't nemen van vele loten zijne medewerking aan die zaak zal schenken. Leiden, 12 December 1871. buitenland. Fraultrijli. Weder de commissie van gratie. Budget voor 1872. Vermeerderde circulatie van bankbiljetten. In de nationale Vergadering is weder een in cident voorgevallen, dat aan de opinie van het volk over zijne vertegenwoordiging geen goed zal doen. Het is alweder die beruchte commissie van gratie, die er aanleiding toe heeft gegeven. Op de volgende wijze droeg de zaak zich toe Na de voorlezing van het proces-verbaal van de vorige zitting vroeg de heer Ordinaire het woord om er een aanmerking op te maken. Hij wilde er in opgenomen hebben woorden, den vorigen dag door hem gesproken, namelijk dat hij voor zich de solidariteit met de maatregelen, door de commissie van gratie genomen, niet aan vaardde. De groote meerderheid der Vergadering nu is van uorüecl, dat zij aansprakelijk is voor de handelingen eener commissie, uit haar midden gekozen. Dit is zeer geoorloofd en wellicht rationeel; maar het neemt niet weg, dat, indien een lid der Vergadering van oordeel is, dat zulk eene commissie schandelijke handelingen doet, hij voor zich de aansprakelijkheid van zich afwerpt. Bij de verklaring van den heer Ordinaire had de Vergadering zich, dunkt ons, dan ook moeten nederleggen. Maar neen, een hevig geschreeuw ontstond op de banken uer rechterzijde eu van het centrum: dat de heer Ordinaire de Verga dering beleedigd had, dat hij haar voor derge lijke verzekeringen uitdaagde enz. enz. Een menigte heereu vertegenwoordigers drong tegelijk naar het spreekgestoelte om tegen Ordinaire eu zijne partij uit te varen; de president had alle moeite om de orde te bewaren, kortomde ver gadering had weder meer overeenkomst met vereeniging van opgewonden baaideloozei|on dan met eene verzameling der veistandjoj kundigste mannen van een groot volk De Ordinaire schijnt langzamerhand door schillende hatelijkheden, die men heim<,wJ zoo opgewonden te zijn geworden, datlï zijne plaats af beleedigende uitdrukkiugem de Commissie van gratie heeft gebezigd,! De verslaggeveis der zitting deeleu j dat zij de woorden niet hebben kunuet ,-gn maar dat verscheidene heereu der rechg den president zijn komen verzekeren, dy! naire de leden der commissie voor moord zou hebben uitgescholden. Toen volgdeteoJ van sommige leden om den misdadiger J maanden zijn lidmaatschap te ontnemej^ anderen om hem de zoogenaamde te leggen. Daar de heer Ordinaire inderdaad beleed! woordeD, welke dan ook, had gebruikt, de president voor, de censuur toe te algemeene stemmen tegen 13 werd dit t aangenomen. Niettegenstaande deze algemeene afke der Vergadering, zijn wij toch van oord« een groot gedeelte der schuld aan deu der rechterzijde moet gezocht worden heer Ordinaire was begonnen met nietson;l loofds te doen. Hij voor zich wilde de vel woordelijkheid van handelingen als die deil missie van gratie niet op zich nemen. Totl dergelijke verklaring heeft ieder lid afzondel het recht, al moge ook de Vergadering als lict| zich verantwoordelijk stellen; het is nagenoa eenige toevlucht, die aan de minderheden tl blijft, dat zij tegen verkeerde maatregelen vooral tegen misbruiken der meerderheid kotl protesteeren. Dat nu eindelijk de heerOrdiil driftig is geworden en in de Vertegenwoordig ongepaste uitdrukkingen heeft gebezigd, daül ren wij zeer af, maar kunnen het ons zeer; begrijpen, wanneer wij het hatelijk geschreil der meerderheid in aanmerking nemen, dall zijne oorspronkelijk geoorloofde verklaring votJ De groote meerderheid, waarmede men de c suur over hem heeft uitgesproken, is daaraan! te schrijven, dat dergelijke woorden als k| d'assassins eene oogenblikkelijke algemeene i ontwaardiging opwekken. De rechterzijde hel door hare woedende kreten gezorgd, dat dt| verontwaardiging als een soort van heilige plichting werd beschouwd, en de linkerzijdeh mede voor het vonnis gestemd. De eerste oorzaak echter van deze treurig tooneelen is de commissie van gratie. Wij hebbe reeds vroeger ons oordeel over dat lichaam uil gesproken, eu daarbij niet geschroomd voor enkel harer leden dezelfde woorden te gebruiken, di den heer Ordinaire zijne straf hebben op denk gehaald. Wij trekken niet alleen ons oordeels.: terug, maar vatten na het gebeurde nog een gw teren afkeer van de commissie van gratie (sit ven verbo) op, daar zij niet alleen hare schooi roeping heeft miskend, geheele familiën noodeloo in het ongeluk gestort en de verbittering der we gezindeu opgewekt, maar ook bestemd schijnt tl zijn om de gevolgen harer handelingen als tal vloek op de volksvertegenwoordiging te da# rusten. De straf der censuur, waarvan wij sprakeul bestaat hierin dat aan den betrokkenen persoai gedurende een maand de helft van zijn traste! ment als vertegenwoordiger wordt onthouden! terwijl het besluit zelf in duizend exemplaren n| het district, waarvoor hij gekozen is, wordt aan geplakt. In het vervolg der zitting zijn twee belangrijke! wetsontwerpen door den Minister van Financiën! ingediend. Het eerste iB het budget voor 1872.1 Door het tweede wordt gevraagd, de Fransctel bank te autoriseeren om het cijfer der circulatie! harer biljetten van 240U millioen te verhoogenl tot 3000 millioen, en om kleinere biljetten vaul 10 cn 5 franken uit te geven. Is echter haarcir-f culatie-cijfer tot 2800 millioen gestegen, dan zij tot de ui.gifte der overige 200 millioen nog I door een afzonderlijk decreet moeten gemachtigd worden. Rusland Een veelbeteekenend féit Te St.-Petersburg heeft dezer dagen het feest van de orde van St.-George aanleiding gegeven tot eene manifestatie, die de buitenlandsche bla den beschouwen als van groot gewicht voor den politieken toestand van Europa. Deze manifesta tie bestaat daarin, dat de Duitsche groote heeren, die als leden der orde waren uitgenoodigd, hij- zonder vriendelijk ontvangen zijn. Daaronder waren prins Frederik Karei van Pruisen, prins August van Wurtemberg, de hertog Paul van Mecklenburg, graaf vou Moltke en andere groot heden Op het gebied vau ongiue en vcrdieusteu. Vooreerst werden deze heeren bijzonder plech tig en feestelijk afgehaald. De keizer en zijne zonen reden hen te gemoet tot Zarskoje-Selo om met hen in denzelfden wagon daar St.-Petersburg terug te stoomen. In de stad wapperden eene menigte Duitsche vlaggen, speelde de muziek vele Duitsche liederen (natuurlijk ook de Wacht am

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2