I Daarop werd ook van de Nederlandsche assu- ndeurs vergoeding gevraagd, maar zonder dat lezen abandonnemeut konde worde aangeboden. Deze assuradeurs weigerden dan ook te betalen ft. a. op grond, dat zij op dezelfde voorwaarden |s de Eugelsche geteekend hadden, en dat het Ibaüdonneineiit der geheele lading van dezen, was fttue willekeurige daad, waarvan zij niet verplicht ■aren de gevolgen te dragen. Bij een belangrijk lemotivcerd vonDis is het hierover gevoerde pro- les heden door de arrondissementsrechtbank alhier (tweede kamer), beslist. De rechtbank heeft zich Irereenigd met het voor, assuradeurs door hun nen advocaat Mr. X. M. O. Asser ontwikkeld ■leisel en heeft mitsdien de vordeting van den tnekerde (voor wien de advocaat Mr. J. Pinner epleit had) ontzegd. ■Lobith, 6 December. Drijfij» over een achtste il: rivierbreedte. Isijmegen, 6 December. De rivier over een derde Mleelte met dim drijfijs. Bjrnhem, 6 December. Veel drijfijs; de brug Hgeruimd. Bffcsiervoort, 6 December. Veel drijfijs; de brug Hatelijk opgeruimd. H|)eventer, 5 December, voorm. 8 uren. Sedert ■jeonacht de rivier voor de helft bedekt met ftfijs; passage over de schipbrug. Waterstand ■;i nieter ooder noodpeil. ■Katerveer, 5 December, nam. 2 uren. IJs vast. note passage gestremd. Overtocht met roeiboo- Waterstand 4.65 meter onder noodpeil. Hïatnpen, 5 December, voorm. 8 uren. De geheele Mier met vastzittend ijs overdekt. Waterstand fto meter onder noodpeil. Büaastricbt, 6 December. Een weinig drijGjs. ■z. M. heeft benoemd Lot kantonrechter te Noord- Hjk Mr. A. E. Croockewit, thans kantourechter H. M. heeft aan den telegrafist der derde klasse m A. Welters, op zijn verzoek, eervol ontslag uit me betrekking verleend. I BINNEIVLAND. ■Jmsterdau, 5 December. Het heeft H. M. de Bnitigin behaagd, aan de vereeniging tot Werk- ■isctial'fing aan Minvermogenden alhier, te doen ■komen eene prachtige, zwart marmeren pen- lilc met coupes, voor de aanstaande verlating. Amsterdam, 6 December. Het Duitsche schip maf van tirassow, beladen met eene neutrale lading Hauen, werd gedurende den jongsteu Fransch- ■oitschen oorlog door een Fransch oorlogschip ■nomen en naar Brest opgebracht. De lading ■as in EngelaDd verzekerd en daarop was later Bk nog in Nedeiland verzekering genomen, voor ft meerdere waarde of winst, met de clausule, fteheet op de conditiën der Eugelsche polis." De ftngelsche assuradeurs gaven den verzekerde ver- Iceding tot het bedrag der verzekerde sommen, laar alleen tegen abandonnemenl zijner rechten op I lading. Haarlem, 5 December. Heden, St.-Nicotaasdag, tas het feest voor de kinderen der Tusschen- n Stads-Armenscholen alhier. De burgemeester, e heer E. A. Jordens, heeft namelijk aan een an elk tiental leerlingen, die het beste oppaste, en geschenkje gegeven, bestaande uit fraaie eDDenhouders, naaldenkokers, scharen, messen, leurdoozen, poppen enz., enz. Dat was dus voor ageveer 2000 leerlingen eene uitdeeling van ruim 00 geschenken. Het is na te gaan, welk eene pgewondenheid en geestdrift dit bij de jeugd eweegbracht, daar ver het meerendeel, ja bijna Hen, tot een stand behooren, die dergelijke ver aangenamingen moet missen. Het „Leve de bur- eineester I" „Leve burgemeester Jordens!'' en iet aanheffen van het „Wien Neerlandsch bloed" bekten tot besluit, en na gepaste vermaning en ipwekking toog ieder zijns weegs. Gisterenavond te vijf uren is op een arbeider, lie eene woning op de Moleuwerf, onder de «□grenzende gemeente Heemstede bewoonde, ten afschuwelijke moord gepleegd. Naar hetgeen nen dienaangaande voorloopig verneemt, zou de tchtgenoot van den verslagene met éen of twee lij haar inwonende dusgenaamde kostgangers, •a eenige tegenkanting, afspraak gemaakt hebben tni haren man van het teven te berooveo, en zou ■ere daad volvoerd zijn door middel van een isweerschot, hetwelk buiten het huis op den aan werd gelost, terwijl deze in zijn woont ei- trek zat. Men zegt, dat liet geweer geladen was Diet een puntig stuk ijzer, en dat de vrouw uit ten boek een stuk papier gescheurd heeft,'t welk 'al prop heeft gedieud. Texel, 4 December. Door de poslschippers tus- eheu Texel en Vlieland is heden bij hun over hebt veel wrakhout drijvende gezien. Ook waren «n het strand wrakkeu aangespoeld. Uit een en ander maakt men op dat er in den afgeloopen 'acht een schip in de Eierlandsche Gronden moet lijn vastgeraakt en verbrijzeld. Nadere bijzonderheden hieromtrent ontbreken achter totdusverre. Rotterdam, 6 December. Hedenavond is de trein 'sn het Rijnspoor, die te 8 uren hier moest aan komen, eerst te 10 uren gearriveerd, daar de Correspoudeerende trein te laat te Utrecht is aan- gekouen, en te Gouda oponthoud is ontstaan, doordien een goederenwagen door den wind voortgedreven en tot Nieuwerkerk geloopen was. De laatste trein is door de sneeuw vertraagd. Delft, 6 December. Heden overleed alhier, na eene langdurige ongesteldheid, de heer J. T. van Brussel, Eere-Kamerheer van Z. H. Pius IX, deken en oud-pastoor van de St.-HypoliLuskerk alhier. Arnhem, 6 December. Nameus het Bestuur der alhier bestaande Afdeeling van het School verbond werd gisteren door een commissie uit zijn midden aan een aantal kinderen op de twee openbare scholen, waar kosteloos onderwijs wordt gegeven, een aangename St.-Nikolaas verschaft. Op beide scholen werden aan de kinderen, die zich door een trouw schoolbezoek hadden onder scheiden, geschenken gegeven, nl. aan ieder een bouffante en een bepaalde hoeveelheid St.-Niko- laas-lekkers. Bovendien ontvingen enkelen, die gedurende 13 maanden slechts hoogst zelden verzuimd hadden, het bewijs dat te hunner be hoeve bij de Spaarbank alhier ƒ3 was gedepo neerd, welk bedrag met de renten later aan hen zal worden uitgekeerd. De Voorzitter dier Af deeling, de heer J. C. Vethake, hield bij den gelegenheid een gepaste toespraak tot de kinderen. Arnhem, 7 December, lil de op Maandag jl. gehouden vergaderingder Geldersche Maatschappij van Geschied- en Letterkunde werd een debat gevoerd over de banken van leening. De spre ker, die deze discussie inleidde, begon met een historisch overzicht van het bestaan en de inrich ting dier banken te geven. Hij toonde aan, hoe ze oorspronkelijk in Italië, alleen uit een oog punt van liefdadigheid, werden gesticht, om den woekerhandel vooral der lombarden tegen te gaan; hoe deze instelling uit Italië naar andere landen en ook naar Nederland overging, en hoe de ban ken langzamerhand zeiven hooge renten maak ten, welke hier te lande vooral ten bate der gemeenten kwamen. Willem I, aan den woeker, door de banken gedreven, een einde willende makqn, steld.e bij. besluit in 1826 een regeling op dit stuk vast. Dit besluit noemde de banken eene inrichting van liefdadigheid. Toch bleven de ban ken 8teed3 een l.ooge rente heffen. Verscheidene Ministers dienden wetsontwerpen tot regeling der- banken van leening bij de Tweede Kamer in, maar deze werden allen hetzij vóór, hetzij tij dens de openbare beraadslaging ingetrokken. De spreker betoogde voorts, dat de banken van lee ning, hoewel hare tegenwoordige inrichting hier te lande aan vele gebreken lijdt, toch onmisbaar is, en dat niet alleen voor den schameleo inan, maar dikwijls ook voor den meer gegoede. Hij meende haar een instelling lot het voorkomen van armoede. Wat aangaat een verbeterde rege ling, zoo wenschle hij haar geheel aan de vrije concurrentie over te laten. Elke inrichting toch, die door particulieien wordt gedreven, is goed- kooper dan eene, op openbaar gezag berustende. De vrije concurrentie zal bovendien de rente doen dalen.. Ook zouden dan de oflicieele inbren gers vervallen, waarvóór filiaalbanken in de plaats zouden komen. Deze inleiding bracht veel oppositie teweeg. Enkele sprekers beweerden, dat de banken van leening even goed de armoede bevorderden als haar weerden; anderen zagen er niets anders in dan een eenvoudige crediet-instelling, welke gel den te leen geelt tegen onderpand. Ook tegen de vrije concurrentie kwamen velen op. Zij achten den minderen stand nog niet rijp om aan de particuliere industrie te worden overgegeven. Anderen daartegen verdedigden het systeem om de bank van leening geheel aan particuliere krachten over te lateo, maar wenschten een goed politietoezicht, teu einde het helen van door misdrijf verkregen goed te voorkomen. De ver gadering sprak ten slotte als haar gevoelen uit, dat de bank van leening uitsluitend als een crediet-instelling moet worden beschouwd; dat zij aan de vrije concurrentie behoort te worden overgelaten, behoudens een polilie-toezicht, bij de wet te regelen. Frederiksooud, 4 December. In de vergadering van commissarissen der Maatschappij van Wel dadigheid, in de vorige week te Amsterdam ge- houdeu, heeft Mr. J. Bieiuma Ousting, wegens zijne benoeming tot burgemeester van Leeuwar den, als voorzitter commissaris bedankt, maar zich bereid verklaard als commissaris deel te blijven uitmaken van liet Bestuur der Maatschappij. Mr. B. G. Manger Cats te Wolvega is in dezelfde vergadering tot commissaris-president benoemd. Tijdens de vergadering heeft de directeur eene som van f 100 ten geschenke ontvangen, met speciale bestemming, om die gelden te doen strek ken tot bevordering vau het ouderwijs. De gever, die den directeur ten vorigen jare een gelijk bedrag ter hand stelde, weuscht onbekend te blijven. Vreeswijk 6 Decmber. „Door het schielijk op komen van drijfijs in de rivier kon de schipbrug niet tijdig in de haven worden opgeborgen. Het ijs verzamelde zich in zoodanige massa voor de brug, dat zeven harer schepen van de ankerket tingen losgeraakt en tegen den zuidelijken oever gedrongen zijn. De overigen zijn voor den mond van de haven, doch kunnen dien niet door ten gevolge van de aanzienlijke laag gust ijs, die zich tegen hun bodem heeft gevormd. De overtocht geschiedt met pont en roeibooten. De-achotbulkeu .zijn gesteld. Verscheidene sche pen, die ter schutting voor de sluis kwamen, waren genoodzaakt, zoo mogelijk, den mond van het Zederik Kanaal binnen tja loouon. De poging daartoe gelukte echter niet, aangezien dè drang van het ijs hen van de ankertouwen en ketin- gen afsloeg. Zij liggen nu verspreid in het midden der rivier. Wanneer de ankers Diet houden, zijn zij niet buiten gevaar. (I/. D.) BUITENLAND. fi-llrrli i*lj lt De zetel der Vergadering. Enquête naar de capitulatiën. Staat van beleg in de bezette departementen. Het groote motief, dat de leden der Nationale Vergadering, die niet Daar Parijs willen terug- keeren, voor hunne meening doen gelden, is dat hunne kiezers tegen de hoofdstad gezind zijn. Het staat nog te bezien, in hoeverre deze bewering waarheid bevat; immers de linkerzijde beweert juist, dat in den laatsten tijd de meeste leden der Vergadering gedurende hun verblijf in de pro vincie bij hunne kiezers eene tegenovergestelde meening hebben ontmoet. Doch wat hiervan ook zij de opinie der kiezers is in deze zaak niet de vorm, waarnaar tnen zich moet regelen. De Temps toonde dit gisteren in een kort artikel aan. De verplaatsing der Vergadering naar Parijs is een daad van politiek, waarbij hoofdzakelijk moet overwogen worden de vraag, of zij op het oogenblik al dan niet bevorderlijk zal zijn aan de goede verstandhouding lusschen de verschillende partijen, of de gezindheid der Parijsche bevolking zóó is, dat zij den maatregel zou apprecieeren dan wel misbruiken, kortom de quaestie van op portuniteit. Over zulk eene quaestie nu kunnen de kiezers geen degelijk oordeel gaan vellen. De re- geering, die van den toestand in alle deelen des lands natuurlijk het nauwkeurigst op de hoogte is, moet alleen in deze zaak beslissen. De verga dering moet hierin den ziD doen van den presi dent der Republiek. Indien hij het voorstel doet om naar Parijs te gaan, moet zij besluneuom te vertrekken. Er bestaan eene menigte andere zaken, waarin de rollen juist zijn omgekeerd, waarin het gou vernement, bij verschil van opinie, zich naar de Vergadering moet schikken. Dit is bi v. het geval bij de leger-reorganisatie, in het algemeen bij alle quaestiën van hervorming of wetgeving. De terug keer naar Parijs is eenvoudig de quaestie van deze of gene door de regeering te volgen ge dragslijn. Bovendien heeft de wijze, waarop de leden der Vergadering zijn gekozen, Diet in 't minst het karakter van eeu mandat impératif. Zij zijn niet gekozen om de bevelen van hunne kiezers te ontvangen en uit te voeren. Zij hebben een algemeen uiaDdaat van vertrouwen ontvangen, zij ziju gekozen omdat men hen voor de meest geschikte personen hield om de publieke zaak te behartigen, natuurlijk onder verplichting zich bij het nederleggen van hun maodaaiover het gevoerde beleid te verantwoorden. Zij zun dus door den wil hunner kiezers (die bovendien uog zeer twij felachtig is geopenbaard) in deze zaak niet ver- .bpnden. De publieke opinie is eenigszins ontevreden over de opvallende langzaamheid, waarmede de; commissie tot enquête naar de capitulaties van den atgeloopen oorlog te werk gaat. De Natio nale Vergadering geelt geen blijk, dat onderzoek te willen bespoedigen. De piesideut der Repu bliek tracht den hoolilhescbuldigde, dëó triaur- sclralk Bazaiue. zooveel mogelijk vrij te spreken. Hij doet dit waarschijnlijk met bet goede oog merk om, vooral met hetoog op de Bonapar- tisten, weder niet opnieuw een punt vau hevig geschil in liet leven te roepen. Maar dat neemt niet weg, dat een dergel ijke zaak als de capitulatie van Metz, waarmede hel lol van geheel Frankrijk in betrekkiug - staat, vluchtig mag worden voorbijgegaau. Men moet, ua eene catastrophe als die van 1S7U/71, wel is waar uiterst voorzichtig zijn met zijne beschuldi gingen; ieder wil in dergelijke omstandigheden' maar al te veel vrijspiekeu door beschuldigingen legen anderen ingang te doen vinden. Maar een dergelijk feit eenmaal op oudubbelzinnige wijze geconstateerd zijnde dat 173,UO0 man en een sterke vesting aan dén vijand zijn overgegeven, terwijl zij misschien het land hadden kunnen redden,zutk een feit verdient zorgvuldig onderzocht en aan lielge heele volk in al zijne bijzonderheden bekend ge maakt te worden. Dan zal blijken, water waar is van de beschuldiging, dat deze sterke legermacht door den maarsciialk zou overgeleverd zijn wegens persoonlijke gehechtheid aan een zekere dynastie, welke iu dit geval landverraad zou geworden zijn. Op hoog bevel uit Berlijn hebben alle Duitsche militaire autoriteiteu in de Oostelijke departemen ten, den staat van beleg algekonuigd over de uog bezette landstreken. Dit is eeu nieuw ongeluk, dat de Parijsche jurisdictie, tegenover moordenaars vau Duilsche suldaten, de arme bevolkiug op deu hals heelt gehaald. Alle aanslageu op Duitschers zulleu uu gevonnisd worden door de vreemde militaire overheid. Hoewel wij den maatregel voor de zoo gedrukte Frauscbe bevolking zeer betreuren, be-, grijpen wij volkomen, dat meu te Berlijn iu de gegeven omstandigheden tot iets dergelijks zijn toevlucht beeft geuouieD. België. De roode en zwarte Jezaiten. De Burger-garde. Eenigen tijd geleden zeide de Nordd. Zeil., dat men zich in België in acht moest nemen, zoowei voor de roode ais voor de zwarte Jezuïien. De liberale Belgische pers voerde, zooals tnen weet, een langdurig debat met genoemd blad over zijne aanmatiging, haar aau hare plichteu te willen herinneren. Wat vau deze laaiste quaestie ook zij zeker is het dat de Nordd. Zeil. de zaak zelf goed heeft ingezieu. De Ultramontaansche bladen toch zijn op bet oogenblik bezig, om in bondgenootschap met de socialistische pers, de geheurieuisseu van den laaisien tijd iu hun voor deel te exploileereu. De Liberie, een sucialistisch blad, schreef dezer dagen: „De koning beeft zijne ministers weggezonden als lakeien. „Wanneer de rechterzijde zich nu niet voor de Republiek verklaart, dan is het gedaan met de katholieke partij. „De linker-zijde heeft, door haar succes, dal zij aau den opstand is verschuldigd, opgehouden eene cotistituiioueele partij te zijn. //Leopold, de tweede van dien naam, koning der Delgen, heeft hel recht der revolutie afgekondigd." Deze woorden neemt de clcricule Bien public over eü voegt er bij t „Het is onmogelijk, den toestand beter te bè- oordeelen, eri wij moeten "ëfkenuen, dat geen enkel journaal tot nu toe zoo krachtig de waar heid heeft verkondigd. Wij hebben slechts éen voorbehoud bij den raad, dien de Liberldons geeft, om de republikeinsche banier te ontvouwen enz." De ultratpontaansche pers vereenigt zich der halve met de socialistische om ten slotte tiaar doel te bereiken, namelijk het land in een der gelijke toestand te brengen, dat zij gelegenheid vindt om in troebel water te visschen. De clericaleo hebben ook uitgestrooid; dat ver scheidene burger-gardes de kolven hunuergewereu in de hoogte hadden gestoken en zich met het volk verzoend. Ten slotte is gebleken, dat dit gebeurd is met een twintigtal gardes, die denzeliden avond Dog weder tot hun plicht zijn teruggekeerd. Indien iemand geschreeuwd heeft „Weg met den koning l" zooals de geestelijke heereu verzekerden, dan zijn het zonder twijfel de redacteurs der clericale dag bladen geweest. TKILKUKAiVlAIEN. Londen, 6 December. De Prins van Wallis heelt een goeden nacht doorgebracht. De ziekte- verschijDseleu verminderen trapsgewijze regel matig, Birmingham, 6 December. In eene voorloopige meeting, belegd om te beraadslagen over de wenschelijkheid om eene hervorming van liet Hoo- gerhuis tot stand te brengen, zijn de volgende punten aangenomen, die hedenavond in eene openbare bijeenkomst ter bekrachtiging zulleu worden voorgedragen: het erfelijk lidmaatschap van het Hoogerhuts behoort te worden afgeschaft; de Wetgevende Macht behoort te worden uitge oefend uitsluitend door vertegenwoordigers, die gekozen zijn door de natie; het recht der Bisschop pen om deel uit te maken van het Wetgevend Lichaam moet worden opgeheven. Washington, 5 December. Het financieele ver slag van deu heer Bout well, stelt de outvangsien gedurende het afgeloopen dienstjaar op 883 mil- lioen en de uitgaven op 292 mitlioeu. Aan publieke schuld is voor een bedrag vau 86 uuüioen gedelgd. De heer Boutweli stelt de ophelling van ulle be lastingen voor, uiet uitzondering van de stéfke dranken, den tabak en het zegel; voorts eetrere ductie op het tarief van in- eu uitgaande rechten ten bedrage van 20 millióen, en e'erie amortisee ring van schuld ad 60 millioeu jaarlijks. Brussel, 6 December. Uit een guede bron wordt gemeld, dat de Koning de volgende mi- nisterieële lijst beeft goedgekeurd: De Theux, president zonder porteteuille; Malou, financiën; d'Aspreinont Lyuden, buueulaudsone zaken; Monclieur, openoare werken. Londen, 7 December. De graaf en de gravin App'onyi ziju gisteren naar Parijs vertrokken, zich naar Hongarije begevende. In de gisterenavond te Birmingham gehouden meeting, zijn de resolutiëu, zooals zij in de vooraf gehouden bijeenkomst zie boven) wareu vastge steld, aangenomen. Promotiéo. Lei oen, 7 December. Bevorderd tot doctor in de rechten de Re er JJ. H. van Gelder, geboren te Solo, met iS lellingen. Correspondentie. Het stuk itfrt 'D. IHl is te laat ontvangen om het heden te plaatsen. y. msil LAA'PSTE 1 lICKICliriB.X. 's-Gravenhase, 7 December. Aan het Minis terie van Biunenlandsclie Zak d is heden aanbe steed: het 'Wttkën en le/eren van een draaischijf van 135 meters middellijn. —7 Mmste msciuuvers waren de heeren D. A. Schretlen eu C'. te Leiden, voor f 4546. satin Aan het Departement vau Marine is heden aanbesteed, de leveripg van: 120UU meter blauw baai; 22ÜU meter blauwe voeringbaai4UUÜ meter blauwe dulïel; 1700 inetér ÖlauWê irton- teringlakeo; 2300 meter blauw, gewoob laken; 9000 stuks zwart zijden doeken; 1000 stuks wol len dekens; 170 rollen karldoek 11". 2; 1500 stnks boniliniien overtrekken voor matras sen eu 3000 dito voor kussens (in éen perceel); en de navolgende ondersclieidingieekenen (oor in éen perceel) als: op laken: 6ül) stuks voorvuur- stokeis der iste en 3de klasse; 690 voor vuur- stokers der 3de klasse; 1200 voor matrozen Iste klasse; )400 voor matrozen 2de klasse; 1000 voor kanonniers en lOOO voor manschap pen van het vaste korps; eu op linnen; 500 voor vuurstokers 1ste en 2dè kl.500 voor vuurstokers 3de kl.500 voor matrozen 1ste kl. 1000 voor matrozen 2de kl.; 200 voor kanonniers en 500 voor manschappen van bet vaste korps. Minste inschrijvers waren: blauw baai, P. U. Vreede, a/193; blauw voeringbaai, Bogaartsen Zoon, a f 1.26) blauw duffel, P. H. Vreede, a 3.97; blauw montering-laken de Leidsche laken fabriek, f 4.98; blauw gewoon laken, P. H. Vreede a ƒ4.14; zijden doeken, Luca6, a.f1.8441wollen dekens, vau Wensen, a ƒ5 30; karldoek, P. H. H. Sijpesteijn a 23.99; overtrekken, van Zeeland voor ƒ2589.55 en voor de ouderscheidingsteeke nen, UchTinen, voor ƒ8222. Bij beschikking van dén Minister van finan ciën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie hunne functiën zullen uitoe fenen als volgt, te welende commies der 3de klasse C. A. Nieukerk ten postkantore te 's-Gra- venhage; de commies der 3de kl. N. A. C. üin- lopen, ten postkantore te Gorkuin; de commies der 3de kl. U. van Ghert ten postkantore te Zul ten; de commies der 3de kl. A. N. Vellinga, ten postkantore te Amsterdam; de surnumerair G. de Wit, ten postkantore te Meppel, en de surnume rair O. B. T. Vos, ten postkantore te Zwolle. BJito STAAIS-LOTEKIJ. tweede klasse. vierde lijst. Trekking van Donderdag I December. N«. 6709, 16688 400. N». 4355 200. _______Pr(jxcn van ƒ30. 43 3038 5487 7488 10198 11971 14008 17355 97 3439 5772 7854 10356 12-227 14525 17893 244 3749 5862 8990 10445 12264 14565 18178 338 3998 5955 9027 10572 12233 14778 18482 983 4133 6092 9162 11047 12433 15319 18514 1248 4465 6182 9273 11102 12550 15760 18555 1474 4676 6470 9319 11110 12912 15842 18611 1729 4911 6872 9451 11420 12990 15912 18840 1731 .5172 6899 9482 11444 13295 15951 19064 2575 5360 7236 9529 11455 13512 16.344 19411 2580 5462 7273 9793 11516 13523 16498 19438 2948 5466 7300 9866 11791 13762 17266 19585 2974 -'tierde lijst staat N°. 14445 moet zyn 14495, N°, 11663 m. z. 11662,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3