LE1DSCHE VOLKSKEUKEN. AD VERTENTIEN. Ibiers heeft in de commissie, zoo men verzekert, ,]ang om zijn gratie gestreden, tot hij gevaar niet de commissie in onmin te geraken. Des- ileo-eustaande is het vonnis bekrachtigd. De ipi° zegt dat het de plicht van ieder is die ;praak te respecteeren. Jet militair straf-wetboek liet geen andere uit zuig toe, de leden der commissie hebben zon- i twijfel met hartzeer en in het volle gevoel iner verantwoordelijkheid hunne stem uitge- icht, kortom: ,/Justice est fait." Wij zijn van ;e andere meemng; eene commissie van gratie ift niet de strengheid der wet ni is remaken; igendeel is het hare eigenaardige roeping, de engheid der wet te temperen, wanneer ver eende omstandigheden daartoe aanleiding ien, aan liet gevoel van meuschelijkheid eene iats in te ruimen naast den plicht tot handha- I» der publieke veiligheid en der menschelijke lechtigheid. Zoo ooit, dan waren er wij iten het reeds aangetoond bij Rossel hier- or termen aanwezig. Dat verder vele leden der imissie in gemoede en met hartzeer hunne n hebben uitgebracht, wij gelooven het met ;1 Temps; maar dat er onder die mannen, aan :i het gegeveu is, over het stervensuur u hunne vijanden uitspraak te doen, ook Inden, die door minder edele aandoeningen :ld zijn daarvan, zijn wij evenzeer overtuigd, it evenwel de Temps, een blad, dat steeds lig strijd voert voor de vrijheid en het heil Frankrijk, de bevolking aanspoort iu liet deel der commissie te berusten, kunnen wij r goed begrijpen, daar een der eorste voor- arden voor de vrijheid en het geluk eens lauds ,taat in het handhaven der openbare orde. toinmige dagbladen beweren, dat door de laatste bezingen van radicale republikeineu voor den ijschen gemeenteraad de kans om de Natio- e Vergadering naar de hoofdstad te doen terug- ren, ook zelfs volgens de overtuiging van ers, geheel vervlogen is. De leden der verte- woordigiug zouden in die verkiezingen een delijk bewijs hebben te zien, dat Parijs tot sre minnelijke schikking ongenegen is. Oe Temps Injdt dit gevoelen, daar de nieuw gekozeueu ;hls in de plaats komen van raadsleden der de kleur, die, na hunne benoeming in verschil de arrondissementen der stad, hunne keuze esten doen en daardoor verscheidene zetels clieten. België. eimzinnige teekenen. Het budget van Oorlog. De toestand rustig. an de aftreding van het ministerie is nog ts met zekerheid bekend. Eenige symptomen nvvel doen zich voor, waardoor men haar als arschijnlijk kan beschouwen. Zoo behelst de nileur eene menigte benoemingen tot de orde u Leopold, gecontrasigneerd door den minister rvija v. Lettenhove, en een lijst van bevor- ingen bij het personeel der publieke werken. liidépendance meent dat de traditie recht geeft dergelijke teekenen te beschouwen als den aoenzaug van eene administratie, die op het at is de plaats te ruimen, erder deelt de Echo du Parlement onder reserve de, dat baron d'Anethan en vier zijoer colle- s bun ontslag zuuden nemen, en dat baron de eux met de samenstelling van een nieuw ka- et zou belast worden. "ene andere geheimzinnige bijzonderheid is, de afgevaardigde uit Hasselt, de heer Tho- en, die tot de rechterzijde behoort, bij den ing is ontboden. Dat ontbieden bij den koning rdt in dergelijke omstandigheden een zaak, araan men niet te veel gewicht kan hechten, 'oorts hielden de ministers in het paleis van titie eene vergadering, die verscheidene uren rde. e liefhebbers van politieke gissingen hebben halve eeu terrein voor hunne bewegingen, zoo m als zij slechts kunnen wenschen. d de Kamer van afgevaardigden werden de en intusschen teleurgesteld. Men verwachtte algemeen, dat het ontslag van De Decker ter ike zou komen. De mislukte gouverneur is ter geheel buiten de discussie gebleven. Even- heeft zich een vrij levendig debat over het >et van oorlog ontwikkeld, ongeveer hierop rkomeudedat het kabinet hervorming iu de erorganisatie noodig keurde; dat het echter niet juist wist welke hervorming; dat do t van Humbeeck daarom voorsloeg het budget te maanden uit te stellen en zich zoolang t credietwetten te behelpen, ten einde het uisterie tijd van bedenken te geven; dat het nisterie mededeelde, hierin geen lust te hebben; eindelijk de beraadslaging den volgenden dag teren) zou worden voortgezet. "oveel is echter uit de mededeelingen van heer Guillauuie gebleken, dat hij de plaats- langing wil afschaffen en overhelt tot het ssisclie stelsel. De heer Frère toonde zich dit stelsel een der hevigste bestrijders. e aanbieding der adressen van de Geutsche Brusselsche deputaties aan den heer Bara 'l plaats gehad, voor zoover wij weten zonder de orde verstoord werd. De toegangen tot kuizen van Brasseur en Notliomb (iu welker "t Bara woont) waren dan ook sterk afgezet, burgemeester heeft een adres uitgevaardigd geeu ophoopiugen meer mogen plaats hebben het gebouw der vertegenwoordiging. Dit kindert echter niet, dat eene menigte er zich steeds verzamelt, de leden der rechterzijde .tuwende en roepende: //naar het spinhuis de dieven I" TELEGRAJVIMEIX. tnden, 29 November. De prins van Wallis 11 een rustigen nacht doorgebracht. Hij heeft ler geslapen. De koorts ueeuit een geregelden kigen loop. De ziekteverschijnselen nemen deweg in hevigheid af. «ssel, 29 November. Eene deputatie van 400 bche liberalen, voorafgegaan door den Bur- aeester van Gent, is alhier gearriveerd en werd eene talrijke menigte aan het spoorwegsta- .J opgewacht. De stoet begaf zich hierop ouder :de bijvalskreten naar de woning van den heer De Burgemeester van Gent overhandigde uit naam van de Gentsche liberalen, een 'es van dankzegging. Overal waar de stoet «eerde werd hij met geestdrift ontvangen. De tegen gisteren aangekoudigde interpel- 'e over het ontslag van den heer De Decker e,t beden in de Kamer van Vertegenwoordi- ri plaats gehad. De minister Jacobs heeft ver- 'urd, dat de ministers eenparig van oordeel sten geweest, dat de aanvraag om ontslag van den gouverneur van Limburg behoorde aange nomen te worden. De minister Kervijn, op de interpellatie antwoordende, heeft gezegd, dat hij zijne portefeuille zou behouden zoo lang de meer derheid der Kamer hem niet ontviel. Bij het uiteengaan der Kamer heeft de talrijk saamge- vloeide volksmenigte den heer Bara en de andere liberale afgevaardigden toegejuicht en weder den kreet omtrent het aftreden van het ministerie doen hooren. Konstantlnopel, 29 November. Door middel van een ollicieel communiqué worden de geruch ten, door de dagbladen verspreid, tegengesproken. Deze geruchten haddeu betrekking op de benoe ming eener commissie tot herzieniugderconventiën betreffende den aanbouw van Turksche spoorwe gen. Het Gouvernement heeft geenszins het voor nemen die conventiën te wijzigen; het ziet integendeel met genoegen, dat bedoelde onder neming vorderingen maakt. De commissie kwam slechts bijeen om het eens te worden over een spoorwegstation te Konstantlnopel. Berljjn, 29 November. De heer von Bismarck is sedert eene week ongesteld, zoodat hij noch de laatste zittingen van den Rijksdag, uoch de opening van deu Landdag kon bijwonen. Bij gelegenheid vau de eerste beraadslagiog in den RijksUag over de sterkte van het leger op voet van vrede, heeft de Minister van Oorlog zich tegen vermindering verklaard. Het plan tot 't indienen van een wet tot militaire reorganisatie had hij niet opgegeven; doch omtrent inkrimping kon hij niets beloven. De Regeering heeft aan 't Huis van Afge vaardigden talrijke wetsontwerpen voorgelegd, waaronder éen betreffende de opheffing van het Staatsfonds. De daardoor losgemaakte 3U uiillioen zouden dan strekkeu tot delging van de 5 pCt. leening van 1359. 't Huishoudelijk budget voor 1872 wijst een groote vermeerdering van inkom sten aan. De beschikbare 3,224,700 thaler zullen voor een deel tot verbetering van het gehalte der Rijksambtenaren, en voor een ander deel ten behoeve van de universiteiten en van professoren en onderwijzers worden aangewend. Parjj., 29 November. De Courier Diplomatique bericht, dat graaf Audrassy aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Oostenrijk eene circulaire heelt gezonden, waarin hij zegt: „DeOostenrijksch Hongaarsche monarchie is groot genoeg om geene vermeerdering van grondgebied te verlangen, sterk genoeg om niet genoodzaakt te zijn zich door eene andere mogendheid op het sleeptouw te laten nemen. Oostenrijk heeft behoefte aan rust en vrede om zich te bevestigen." Graal Audrassy zal de politieke gedragslijn van graaf von Beust volgen. Madrid, 28 November. Naar men uit Cuba verneemt, zouden eeuige studenten in de medi cijnen zich vergrepen hebben aan de begraafplaats, waar de Spaausche dagbladschrijver Castanon begraven is, die verleden jaar door zekeren Rey West in een duel is om het leven gebracht, omdat hij het voor de Spaausche heerschappij op Cuba opgenomen had. De krijgsraad zou verscheidene der beschuldigden tot galeistraf eu acht huuuer ler dood veroordeeld hebben, en het vonnis zou onmiddellijk zijn ten uitvoer gelegd. Deze gebeur tenis zou te Havauna een diepen indruk gemaakt hebben, en de aanvoerders der vrijwilligers zouden genoodzaakt geweest zijn om hunne manschappen toe te spreken en hun te beloven, dat de Regee ring van Cuba zorgen zou, dat recht gedaan worden zal. La Correspondencia gelooft, dat dit ver haal overdreven is. Weencn, 29 November. Men verneemt met ze kerheid, dat vorst Melternich het gevraagde ont slag ontvangen beeft. Berlijn, 29 November. Er wordeu eenige oor- logsctiepeu iu dienst gesteld om een oefeniug- eskader uit te maken, dat eeuigeu tijd iu deu Atlantischeu Oceaan zal kruisen. Alles wat van eene verdere bestemming gezegd wordt, is voor barig. JLonden, 30 November. De limes is gemach tigd mede te deelen, dat de Eaus geeu plan heeft oin Rome te verlaten. De Paus is vulku- men gezond; er is niet de minste kans, dat bij tegenover Italië zal toegeven. Graaf Appyouy zal waarscbijulijk iu het begin der volgende week Engeland verlateo. Brussel, 30 November. De Eloile Beige ver neemt dat de heer Thonisseu bij deu kouiug ge roepen is eu meent te kunnen verzekeren, dat hij de taak, om een nieuw kabinet uit de meerder heid samen te stellen, zal aannemen. De hr. Tho- uissen had nog geen ministerlijst gereed, maar de tegenwoordige ministers waren bereid om af te treden en zouden buune vrienden aansporen zijne pogingen te ondersteunen. Bij proclamatie herinnert de burgemeester van Brussel de bevolkiug dat het feest van heden een grooten toevloed van menschen zal veroorza ken, en dat het de eer der stad raakt, dat de orde niet door betreurenswaardige manilestatien ge stoord wordt. Hij noodigt dus de bevolkiug uit zich van sa menscholingen te onthouden, die onmiddellijk uiteengedreven zullen wordeu. Gemeenteraad. ZittiDg van heden. "Voorzitter, de heer Burgemeester. Geopend te 2 uren. Tegenwoordig de heerenStoflels, Hubrecht, de Fremery, Hartevelt, Goudsmit, Evers, v. Hettinga Tromp, Eigeman, Buys, Verster, Veelkind, du Eieu, Dercksen, van Outeren, Krantz, van Wensen en Wttewaai. Mededeeling van ingekomen stukken, waaronder Een adres van Jhr. Mr. J. N. v. Puttkammer, hou dende verzoek om ontslag uit zijne betrekking van Secretaris der Gemeente Leiden. Sollicitatiën van de heeren Mr. J. N. van Hall, A. G. Hartmann en A, Montagne, naar de betrekking van Gemeente-secretaris alhier. Beide stukken zijn gesteld in handen van Bure. en W eth. Punten van behandeling. 1°. Worden benoemd tot: a. Eegent voor het Heilige Geest of arme Wees- en Kinderhuis, de heer Dr. J. E. van Iterson Jz. met 15 stemmen. De heer A. T. Hettinga Tromp, bekwam 3 stemmen, de heer Brandhoff Isselman 1 stem. b. Hulponderwijzer de 2de kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de kl. voor jongens, de heer F. C. Corbach te Wor- merveer, met 18 stemmen. c. hulponderwijzeres der 1ste kl. aan de openbare •chool voor meer uitgebreid lager onderwiji der lste kl. voor meisjes, Mejufv. J. C. Eenssen alhier, met 15 stemmen. d. 2de hulponderwijzeres der 4de kl. aan dezelfde school, Mejulvr. S. H. W. van Goor den Ooster- lingh alhier, met 19 stemmen. e. Hulponderwijzeres der 2de kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de kl. voor meisjes, Mejufvr. H. M. Klerk de Heus te Botterdam, met 15 stemmen. Alvorens tot de benoeming werd overgegaan ver langde de heer Hartevelt eenige inlichting. Uit die voordracht blijkt dat er maar een persoon op voor komt die de vereischte acte van bekwaamheid voor hoofdonderwijzeres bezit, terwijl de beide overige aanbevolenen die niet bezitten, en slechts om aan de wettelijke voorschriften te voldoen, ter aanvulling op de voordracht zijn geplaatst. Nu loopen hier ter stede geruchten omtrent personen die wel de ver eischte acte bezitten en over de redenen om die niet op de voordracht te plaatsen. Spr. zal die ge ruchten niet ter sprake brengen, maar vraagt of de niet plaatsing van die personen op de voordracht ook van invloed kan zijn op hun toekomst. De Voorzitter geeft te kennen dat in deze zaak met het meest mogelijk overleg gehandeld is, ook in overeenstemming met de plaatselijke schoolcommissie en dat de desbetreffende stukken voor de leden be schikbaar zij f. lste hulponderwijzeres der 4de klasse aan de zelfde school, mejufvr. J._%L_JPeltenburg alhier, met 17 stemmen. 2°. Wordt eervol ontslag verleend aan J. J". Wij- ten'burg, als 2de hulponderwijzer der 2de kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onder wijs der lste kl. voor jongens, ingaande met 1 Ja* nuari des volgenden jaars. De Voorzitter deelt mede dat het dagelijksch be stuur de vervulling in deze vacature bespoedigd heeft, zoodat hij reeds nu eene voordracht indient, met de desbetreffende stukken der schoolcommissie. De heer Goudsmit vraagt inlichtingen of het on derwijzend personeel niet voor een bepaalden termijn aan hunne betrekking gebonden is. -Het is voor den goeden gang van 't onderwijs schadelijk, dat elk oogenblik eene pas vervulde betrekking weder open komt, omdat hier of daar eene verhooging van trac- tement, waartegen spr. niets heeft, wordt toegezegd. De Voorzitter antwoordt dat er geen verordening hieromtrent bestond en dat 't bovendien moeielijk zou wezen, al waren er zulke bepalingen, het onder wijzend personeel te beletten andere betrekkingen te gaan vervullen. De heer Goudsmit, ziet dit niet in. De Baad zou dan toch de bevoegdheid hebben om eervol ontslag te weigeren. Intusschen beveelt hij deze zaak zeer iu de overweging van B. en Ws. aan, omdat men er met het oog op de toenemende oprichting van meis jesscholen veel last van zal krijgen. De Voorzitter doet eene toezegging in dien geest. 3°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting voor 1871, strekkende om de som van f 970 voor den aanvoer van duinwater binnen deze ge meente, te vinden uit den post //Onvoorziene uit gaven." Aangenomen met algemeene stemmen. 4°. Voorstel tot wijziging van art. 5 van het Baads- besluit van 29 December 1870, tot heffing eener plaatselijke directe belasting, strekkende om aan het slot van dit artikel deze woorden toe te voegen //De huurwaarde van dat gedeelte, verhoogd met twintig ten honderd, zal voorden hoofdbewoner grond slag van belasting uitmaken." - De heer Veef kind vraagt of de bedoeling is die 20 pCt. verhooging ook toe te passen op hen die gedeelten van perceelen voor de uitoefening van bedrijf bezigen of alleen voor hen die het kamer3 verhuren als be drijf uitoefenen De heer Buys is van meening dat ook hij die een gedeelte van zijn huis laat afschrijven voor de uit oefening van zijn bedrijf, de 20 pGt. verhooging zal moeten betalen. Het voorstel wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Het gewijzigd artikel 5 luidt nu aldus: Art. 6. Wie een gedeelte van zijn perceel aan anderen verhuurt of uitsluitend bezigt ter uitoefening van zijn bedrijf doet daarvan aangifte. Blijkt die aangifte juist, dap wordt, ook voor zooveel den hoofdbewoner betreft, bij het bepalen van huurwaarde alleen gelet op dat gedeelte van het perceel 't welk hem voor eigen gebruik overblijft. De huurwaarde van dat gedeelte, verhoogd met twintig ten honderd, zal voor den hoofdbewoner grondslag der belasting uit maken. Als verhuurde kamers worden enkel aangemerkt die, welke op het oogenblik dat de schatting plaats heeft, werkelijk verhuurd zijnals vertrekken dienende tot uitoefening van eenig bedrijf alleen die, welke uitsluitend daarvoor en niet op eenigerlei wijze tevens tot woning strekken. Geone splitsing wordt toegestaan waar het geldt de verhuur van kamers aan personen, in dienst van den hoofdbewoner of hem bestaande in den eersten of tweeden graad van bloed- of aanverwantschap. 5°. Voorstel om aan J. W. Pilippo en J. Vogele zang vergunning te verleenen tot het schieten van een put onder de straat. Aangenomen met algemeene stemmen. 6\ Voorstel om aan W. Eodenburg gedeeltelijke tegemoetkoming te verstrekken in de kosten zijner schutterlijke kleeding, terwijl hij verplicht zal zijn voor de andere helft daarin zelf te voorzien. De heer van Outeren. Is in dit voorstel wel op alle deelen van adressan ts verzoek gelet, n. 1. waar bij vraagt, de hem op te leggen bijdrage in de kosten, in termijnen te doen betalen? De heer Stoffels veameent dat dit punt van het verzoek bij de schutterlijke autoriteit tehuis behoort. Hierop wordt 't vobrstel goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. l_^AAr-i?^-riLD Aan het hedenmiddag ontvangen wetsontwerp tot regeling en voltooiing van het vestingstelsel ontleenen wij de volgende artikelen: Art. 1. Het vestingstelsel van het Koningrijk der Nederlanden, ten doel hebbende de onder steuning der levende strijdkrachten bij de alge meene landsverdediging, omvat de onderstaande hoofdliniën en stellingen a. de Nieuwe Hollandsche waterlinie van de Zuiderzee langs Utrecht tot de Lek, van de Lek tot de Merwede en van daar door bet land van Al- tena tot aan de Nieuwe Merwedeb. de stelling van Amsterdamc. de stelling in de Geldersche vallei met die in de Neder-Betuwed. de zuide lijke waterlinie Yan St.-Andries tot Geertruiden? berg; e. de stelling van Willemstad;f. de stelling van de monden van de Maas en van het Haring vliet; g. de stelling van den Helder; h. de stelling Groningen-Delfzij 1 Art. 2. Al verder behooren tot het vestingstelsel des Rijks de onderstaande versterkingen a. de forten langs den Gelderschen IJ ssel6. de forten nabij Nijmegen; c. het fort bij Pannerden; d. het fort aan de spoorwegbrug over het Hol- lamlseh Diep. Art. 3. De liniën, stellingen, vestingen en ver dedigingswerken, behoorende tot het vestingstelsel des Rijks, worden, voor zooveel, noodig, voltooid of verbeterd. Eenmaal voltooid of verbeterd, worden zij in een behoorlijken staat van onderhoud gehouden. Art. 4. Jaarlijks wordt tot voltooiing van het vestingstelsel, waarvoor een totale som van dertig millioen vijf honderd vijftig duizend gulden is geraamd, een zoodanig bedrag op de Staatsbegrooting uit getrokken dat die voltooiing, niet gerekeud den ooderhoudstermijn der laatste werken, in vier jaren kunne plaats hebben. Art. 7. Aan eigenaars van gronden, gelegen in de liniën en stellingen bedoeld in art. 1, of wel in den omtrek der verdedigingswerken in art. 2 genoemd, welke op Onzen last of op namens Ons verstrekten last in het belang der defensie zijn onder water gezet, wordt van Rijkswege schadevergoeding verleend. (Per Telegraaf.) 's-Gravenhagü, 30 November. De geheele zitting der Tweede Kamer van heden was gewijd aan de afdeeling Middelbaar Onder wijs, meestal betreffende dat voor meisjes, en over de admissie-examens op de Hoogere Burger scholen. Morgen i9 de afdeeling Lager Onderwijs aan de orde. TEEEMOMETEB VAN FAHRENHEIT. morg. morg. o.in. Dam. aam. avond avond 6 a. 8 Q. IS a. 4 o. u. 8 a. 10 a. Dinsd. 33' 34' 35' Woensd CC CC 36* CO 34» 34' 34» Donder. 34* 34* 34* 34» Wind Donderdag -middag 12 u. N. O. Daar de conservatie van Mond en Tanden vol gens het oordeel van alle Geneesheeren noodig. en nuttig is voor de gezondheid van den inensch en tegen veel pijn en onaangenaamheden vrij waart, moet men het als plicht beschouwen, daartoe het beroemde, met het schitterendste suc ces bekroonde AnaUierin-Wondwater van Dr. POPP te Weenen aan te bevelen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker tegen ontsteking der tanden, verrotting, uiondzvveren, bederf in den mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor Gezonden het zekerste voorbehoedmiddel tegen alle mondziekten is. Op wekkend, verfrisschend, den adem zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier gezond heid en natuurlijke kleur behouden en weder hersteld worden. Het geneest bederf der tanden, de pijn die door holle en aangestoken tanden wordt teweeggebracht en licht bloedend tand- vieesch. Tegen alle tandpijn (rheumatisch of ner veus) is het eene snelwerkende en zekere remedie, terwijl het den adem verfrischt doordien het alle schadelijke zelfstandigheden uit den mond ver drijft. De heilrijke gevolgen van dit middel kun- yhen derhalve niet genoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen. Heden overleed na eene kortstondige onge steldheid, mijn geliefde Echtgenoot EVERT JAN BEILL. Wed*. E. J. BRILL, Eenige kennisgeving. Dibbets. Leiden, 29 November 1871. De BOEKHANBEL en de BOEKDRUKKERIJ vau den Heer E. J. BRILL worden voorloopig op denzelfden voet voortgezet. MART. NIJHOFF. N. H. DE GRAAF. Leiden, 30 November 1871. Execut.-Test. V KIltVDHItlVl; DEB AANDEELHOU DERS, op Woensdag 6 December 1871, des avonds ten 7 ure, in het Gebouw der Volkskeu ken, op den Onden Rijn alhier, tot verkiezing van twee Leden des Bestuurs. Tevens wordt bij deze kennis gegeven dat, van af Zaturdag 2 December e. k., bij de Boekhande laren W. T. WERST, Rapenburg, S. C. VAN DOESBURGH, Breedestraat, en J. W. VAN LEEUWEN, Maarsmansteeg,) alsmede aan het Gebouw folaauwe Kaarten, A acht Cents, tot af- baling dei spijzen, zullen worden verkrijgbaar gesteld. HET BESTUUR. Leiden, 30 November 1871.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3