verleend tot het aannemen en dragen der ver. eierselen van ridder der orde van VVasa van Zweden, hem door Z. Al. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Zaandam benoemd Mr. A. Greebe. Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie, tot 1 Augustus 1872 belast met het afnemen der examens van apotheker, Dr. W. F. R. Suringar, hoogleeraar te Leiden, en tot plaatsvervangend lid dier commissie Dr. P. de Boer, hoogleeraar te Groningen. Z. Al. heeft aan den majoor J. J. Meder, onder dankbetuiging voor zijne bewezene diensten, op zijn verzoek, eervol ontslag als kommandant der dienstdoende schutterij te Amersfoort en tevens den personeelen rang van luiteDant-kolonel en vergunning tot het dragen van de uniform der schutterij, uiet de ouderscheidingsteekenen aan dezen rang verbonden, verleend. BINNENLAND. Amsterdam, 27 November. De ultramontaansche kiesvereeuigihg Recht voor Allen heeft tot candi- daat voor de Tweede Kamer gesteld den heer H. A. Insinger. 's-Gravknhaqe, 27 November. Heden heeft de Gemeenteraad een langdurig comité gehouden over het praeadvies van Burgemeester en Wet houders, in de zaak van deo aanleg eener duin waterleiding. Zooals men weet had de Raad, in zijne vergadering van 10 Oct. jl. besloten al da delijk tot dien aanleg de diensten daarvoor in te roepen van een tijdelijk daarvoor aan te stellen ingenieur, en tevens om reeds voorloopig bij de Hooge Regeering aanzoek te doen ter bekoming der duingroudeu, voor de onderneming gesehikt. Een welwillend antwoord van den Minister van Binnenlandscke Zaken werd deswege ontvangen, Burgem. en Weths. waren echter in eene eerste poging tot het benoemen van een ingenieur niet geslaagd. Al zeer spoedig konden echter onder handelingen met een ingenieur van groote erva ring worden geopend, die zich op velerlei gebied een gevestigdeu naam van kunde eD bekwaam heid verworven heeft. Burg. en Weth. waren met de commissie van bijstand en na herhaald over leg met het raadslid, den heer Fijnje wiens bereidwillige hulp erkentelijkheid wegdroeg behoudens des Raads nadere instemming over verschillende punten overeengekomen, als: 1". de ingenieur geoiet voor zijne bemoeiingen een ho norarium van f 32,000; 2". het werk wordt onder diens leiding op de gebruikelijke wijze uitgevoerd 3°. de duinwaterleiding komt in exploit, drie jaren nadat de Gemeente in het bezit der duingronden zal zijn gesteld. Nog eenige andere bepalingen zijn gemaakt met oogmerk om de zaak te be spoedigen. Burgem. en Weths. achten zich ge lukkig te kunnen mededeelen (zoo wordt ten slotte gezegd) dat de ingenieur, met wien de on derhandeling gevoerd werd en wiens naam zij in eene zitting met gesloten deuren aan den Raad zullen bekend makeD, zich bereid heeft verklaard op den hem voorgeslagen voet het werk te aanvaarden en daarvoor de zeer goede plaats die hij thans inneemt, te verlaten. Zij hebben de eer en het vertrouwen aan Uwe Ver gadering voor te stellen de bovengemelde voor waarden goed te keuren, en, in de eerstvolgende zitting na acht dagen, tot de benoeming van den ingenieur over te gaan. Na de opheffing van het comité is dit advies vau Burg. en Weths. met algemeene stemmen aangenomen. Rotterdam, 27 November. Door twee agenten van politie is alhier aangehouden zekere P. C. D., een 87jarig man, die leeft van liefdegiften, door langs de straten het medelijden van het publiek op te wekken, waaraan hij de voorkeur gaf boven een liefderijke verpleging ten koste zijner familie. Deze man liep nu en dan quasi met lucifers te koop en is hij zijne aanhouding in het bezit gevonden van p. nt. ,'-135 aan bank biljetten, zilver- en kopergeld. Maassluis, 27 November. Niet zoodra was het jl. Zaterdag bekend, dat de Maaskottér Claire Jeanne langs den nieuwen waterweg was bin nengekomen, of dadelijk wapperde van de sche pen in de haven en uit onderscheidene wonin gen en pakhuizen de Nederlandsche vlag, ten bewijze van ingenomenheid met de toenemende verbetering van bedoeld zeegat. Utrecht, 27 November. De Arrondissements rechtbank alhier, Civiele Kamer, heeft Woensdag II. een gewichtig beginsel aangenomen in 't be lang der invordering van plaatselijke en rijksbe lastingen. Een nalatig belastingschuldige verhuist en gaat inwonen bij hare dochter. De gemeente ontvanger vaardigt een dwangbevel tegen haar uit, hetwelk door den kantonrechter wordt exe cutoir verklaard, en doet executoriaal beslag op meubilair, zich bevindende in het huis, dat ten name der dochter was gehuurd, bij wie de moe der (de belastingschuldige) inwoonde. De dochter kwam na vergeefsche reclame bij den com missaris des Koniugs tegen deu verkoop dier in beslag genomen goederen in verzet bij de rechtbank, bewerende: dat die haar eigendom waren en dat de ontvanger niet bevoegd wa tot de gedane inbeslagneming, op grond dat dit goederen op haar bodem zich bevonden, en di moesten geacht worden haar eigendom te zij Zij beriep zich daartoe op den rechtsregel: bi. roerend goed geldt bezit als volkomen titel. Door den gemeente-ontvanger werd geant woorddat het voor de invordering van belas tiDgschuld onverschillig was, wie eigenaar ii van de in beslag genomen goederen; dat, bi art. 12 der wet op de invordering van 22 Me: 1845, aan de schatkist was toegekend een privi lege, bevattende in 't publiek belang af wijkende bepalingen van het gewone privaa recht; dat, krachtens dit privilege, hetwelk vol gens de gemeentewet ook gold voor stedelijks lasten, het genoeg was, dat de goederen zich be. vonden op deu bodem, waar ook de belasting schuldige gewoonlijk verblijf hield, om die goe deren voor de belastingschuld te kunnen aan randen en executeereuen eindelijk, dat een derd geen recht had, tegen zoodanige inbeslagnemin en verkoop zich te verzetten, anders dan op gron van art. 16 der aangehaalde wet, d. i. voor he geval, dat die goederen hem of haar waren ont stolen of door dien derde waren verloren. Deze stelsels werden vervolgens bepleit: voo; de opposante door Mr. S. M. A. Dumosch; vooi den gomeente-outvanger door Mr. D. J. H. vai Eeden. Het O. M., bij monde van deu substituut-officiei van justitie, Mr. Gregory, concludeerde, overeen komstig het stelsel van den gemeente-ontvanger, tot niet ontvankelijk verklaring der opposaute, daar ook volgens hem de middelen van den eiscïi geen recht gaven tot het verzet van art. 16 der aangehaalde wet. De rechtbauk besliste in gelijken geest. Wie hoofdbewoner of huurder was van het perceel, wie eigenaar is der in beslag genomen goederen, of de belastingschuldige bezitrecht had van den bodem, waarop die goederen zich bevonden, dit alles was voor het recht der ontvangers geheel onverschillig. Het is genoeg, dat de bodem, waarop gearresteerd werd, is de plaats, waar de belasting schuldige zich ophoudt en haar gewoon verblijf heeft, die daardoor ook haar bodem is, en dat die goederen dienen tot stoffeering en alzoo zijn die, bedoeld bij art. 12 der wet op de middelen. De rechtbank verklaarde alzoo de opposante niel bevoegd tot het gedaan verzet en veroordeelde, met handhaving van het beslag, haar in de kosten. (Utr. D.) Deventer, 26 November. Eon vijftigtal leerlin gen van de Hoogere Burgerschool en het gymna sium maakten heden, onder aanvoering van ka pitein J. H. Triebart, een uitstapje naar de Gors- selsche heide, om aldaar een te voren bestudeerde militaire voorouderstelling op het terrein uit te werken. Up de gewone verzamelplaats aange treden, marcheerden zij met vier militaire ge leiders in perfecte orde en goed gevulden ransel naar het station, waar een waggon op den trein voor hen beschikbaar was gehouden. Met veel juistheid werd het beraamde plan uitgevoerd, en daarna bij een vroolijk vuur op de heide zelve bivouak gehouden, waarop zij op even nette als ordelijke wijze per trein van 2.20 terugkeerden, allen zeer voldaan over den aangenamen tocht, waarvan hun doer den heer Triebart werd op gedragen de beschrijving met eene schetskaart te vervaardigen, om op die wijze deze uitspan ning ook aan hunne ontwikkeling dienstbaar te maken. Behalve toch de gezonde beweging, bij zooveel hoofdwerk als dagelijks van hen gevor derd wordt, heefi zulk eene oefening haar veel zijdig nut, en onder eene verstandige leiding als die van den heer Triebart) dien allen uit gene genheid alleen gaarue stipt gehoorzamen, mag zij gerust vermeld worden als iets dat volkomen in den geest valt van jongelieden van dezen leef tijd. Het ware dan ook waarlijk eene hoogst nut tige zaak indien de oefeningen in den wapenhandel voor de leerlingen van de middelbare scholen althans verplichtend werden gemaakt. Wanneperveen, 27 November. Er bestaat in deze gemeente een handelstak van nog jonge dagteekening, waarvan tot nu toe slechts éen persoon zich het monopolie heeft weten toe te eigenen. Deze persooo, verleden jaar vernomen hebbende, dat de snoek, welke aldaar 's zomers slechts 3 k 4 cent en in het najaar niet meer dan 11 a 12 cents per 14 kilo geldt, op de inarkt te Parijs met 45 50 per 14 kilo betaald wordt, stelde zich in verbinding met handelaren aldaar en verzendt nu wekelijks derwaarts per spoor minstens 20u0 14 kilo's van die visch, welke hem, omdat hij den hoogsten prijs per 14 kilo besteedt, door de visschers uit Giethoorn, Kuinre, Kampen en omstreken grif geleverd wordt. De winst is dus aanzienlijk genoeg. Toen de ondernemende man reeds bij de eerste be zending gewaar werd, dat de snoek, ofschoon ze reeds den volgenden dag te Parijs is, een verbleekt aanzien heelt als ze springlevend ver zonden wordt en onderweg sterft, ontdekte hij daartegen een goed middel; hij maakt nl. de visch, alvorens ze in de manden te pakken, flauw of halfdood door ze een ligten slag tegen ien onderkaak te geven, waardoor alsdan de ueuwen openstaande en frisch rood blijven. Middelburg, 24 November. Als eene merk waardigheid zij medegedeeld dat de bijna 80jarige beurtschipper Jacobus Verlinde, ridder van het legioen vaD eer en gerechtigd tot het dragen van onderscheidene medailles, gisteren den dag herdacht, waarop hij voor vijftig jaren begonnen is het beurtveer tusschen Breskens od deze ge meente te bedienen. 's-Hertoqenbosch, 27 November. LI. Vrijdag en Zaterdag zijn door de commissie uit het pro vinciaal gerechtshof in Noord-Brabant, als belast met het afnemen van examen voor het notaris ambt, als canJidaten toegelaten, de heeren F. H. baron d'Aulnis de Bourouill, te 's-Bosch Mr. A. H. W. Crominelin, te Oirschot; A. J. Rant, te Geffen F. X. H. Schrijvers, te 's-Bosch; W. J. Verbeek, te Dinther; A. A. A. M. van der Does de Wille- bois, te 's-Bosch. Maastricht, 27 November. In de zitting van den gemeenteraad van Maastricht, eergisteren gehouden, is een verzoekschrift aan den Minister van Binnenl. Zaken vastgesteld waarin over een nieuw tijdvak van 5 jaren, op vrijstelling der verplichting van oprichting eener burger-dag school wordt aangedrongen, op grond dat de be staande inrichtingen van onderwijs meer dan voldoende aan de behoefte beantwoorden. Middelbrers, (bij Oirschot), 26 November. Gis- leren tegen den middag verspreidde zich alhier lie mare, dat in de naburige Westelbeers een wild zwijn was opgemerkt. In weinig oogenblikken hadden zich een vijftig- lal schutters en drijvers verzameld, om het op te sporen en de doodeu. Uit het eerste bosch kwam set reeds dadelijk te voorschijn en passeerde in snelle vaart eene linie jagers, die jammerlijk slechts met hagel of schrot het sterke dier sa lueerden. Hoewel gewond vlood het vlug in een volgend bosch, alwaar het aan een zestal flinke mannen gelukte, na blootvoets door ijs en mod der te zijn geloopen, hetzelve voor te komen en opnieuw den jagers te gemoet te drijven. Na Dog al een enkel schot ontvangen te hebben, kwam het eindelijk bij den laatsten man der lijb, den heer H., bierbrouwer alhier, die het een kogel door het hart joeg, waarop het stervend neerviel. Jubelend kwamen allen bijeen en werd het waarlijk afgrijselijk dier in zegetocht naar het dorp gedragen, alwaar het tot heden door een aantal nieuwsgierigen uit de omstreken wordt bezichtigd. Ofschoon mager weegt het 75 kilo's. BUITENLAND. FrankrUk. Nieuw plan der royalisten. Onrust voor Bismarck. Rossel e. s. Een Frausch Clearing-house. Er wordt weder een plannetje van de monar chisten medegedeeld om den bestaanden regee- ringsvorm omver te werpen. Bij de terugkomst der nationale Vergadering zouden zij voorstellen, de driekleurige vlag als het definitieve vaandel van Frankrijk aan te nemen. Dat antecedent vooropgesteld zouden zij de con- stitueerende bevoegdheid der kamer willen aan wenden om den graaf de Chambord deQ troon aan te bieden. Tooude deze zich dan zoo sterk aan het witte doek gehecht, dat hij voor de eer bedankte, dan zou men zijne toevlucht nemen tot den graaf van Parijs. Dit plan is wel aardig bedacht. Men overwint vooreerst de voorliefde van Chambord voor de witte vlag door hem voor een fait accompli te stellen. Ten tweede breekt men niel met de an dere rechten van het huis van Bourbon, door hem hel eerst aanbod te doen. Ten derde, en dit is het voornaamste, krijgt men een koning. Op zichzelf heeft de Republiek van al deze scherpzinnige uitvindingen weinig te vreezen. Zij zijn alleen in zooverre van gewicht, dat zij het treurige vooruitzicht geven op eene zitting die weder meer door partijtwisten en hatelijke de batten, dan door krachtige pogingen tot herstel des lands zal gekenmerkt worden. De heer de Rémusat, minister van buiten- landsche zaken, heeft met de Turksche en Rnssische gezanten zulke drukke bijeenkom sten gehad, dat Bismark er door oplettend zou geworden zijn. In hoeverre aan het scherpe gezicht van dezen staatsman, hier te veel eer wordt aangedaan, is twijfelachtig; doch vrij stellig wordt verzekerd, dat de heer Elliott, Engelsch gezant te Versailles, eene berisping van zijne regeeriug heeft ontvangen, dat hij haar van die samenkomsten niet genoeg op de hoogte heelt gehouden. Men verkeert nog steeds in het on zekere over het lol van Ferré, Lullier en Rossel. Nagenoeg iederen dag loopt het gerucht dat zij in stilte geëxecuteerd zijn, of het dien dag zullen gedaan worden. Doch men mag als zeker aan nemen, dat althans gistereD over hun lot door de commissie van gratie nog niet was beslist. Rossel moet aan Thiers een roerenden brief om gratie geschreven, doch eenige dagen daarna in een nieuwen brief hebben te kennen gegeven, dat hij liever zijn vonnis wilde oudergaan indien hij zijn leven moest koopen ten koste van mili taire degradatie. Men onderstelt dat /Thiers iu de commissie te zijnen voordeele heeft gesproken doch zeker weet men het niet, daar de beraad slagingen vrij geheim worden gehouden. Te Parijs zal waarschijnlijk eene uitmuntende instelling worden opgericht, die in Londen zoo veel nut heeft gedaan en nog doet, het zooge naamde Clearing-house. Het strekt om de veel vuldige ruiling van kapitaal gemakkelijk te maken De groote bankiers komen daar dagelijks bij el kander om hunne onderlinge vorderingen af ie rekenen. Het springt in liét oog, hoeveel kosieu en moeite hierdoor worden vermeden. Om een voorbeeld te noemenmen berekent, dat in het jaar 1865 door middel van het Clearing-house 5000 millioen ponden sterling (f 60,0011,000,000) ziju verrekend, waarvan niet meer dan 7 pUt. iu bankpapier werden uitbetaald, terwijl bijna geeoe betaling in specie plaats had. Van verschillende groote handels-instellingen nu ziju reeds commissarissen benoemd om een Parijsch Clearing-house, een Maiton de balayigt op te richten. Italië. De paus naar Frankrijk? Russisch gezant bij het Vatikaan. Uit Rome wordt aan de Wéener Presse mede gedeeld: ,,/Het is geheel juist, dat in den laatsten tijd door de legitimitische en clericals partij in Frankrijk pogingen werden gedaan, om den paus tol zijn vertrek naar Pau te bewegen. Zij hadden daarmede een dubbel doelvooreerst om door de aanwezigheid van deu paos in Frankrijk de partij van den graaf de Chambord een aan zien en macht te verschaffen» die zij zonder dat niet bezit; ten tweede om te bewerken dat de paus iu ballingschap, en wel in Frankrijk zou sterven; dan zou Datuurlijk het volgende con clave in Frankrijk plaats hebben en de keus van een Franscben kardinaal tot paus waar schijnlijk gemaakt worden, waardoor Frankrijk ih geestelijke zaken het prestige zou terugwinnen, dat het in de wereldsche aangelegenheded ver loren heeft." Een telegram uit Rome meldt echter dat de paus, waarschijnlijk ook door de bezwaren van Thiers, zijn plan om het Vatikaan te verlaten geheel heeft opgegeven. De keizer en keizerin van Brazilië bevinden zich op het oogeoblik in de oude wereldstad. Rusland had zooals men weel, ten gevolge der aanmoedigingen, die de Polen bij hun laatstee opstand uit het Vatikaan ontvingen, alle betnt- king met de Curie afgebroken. Een telegr® aan de Neue Freie Presse deelt uu mede, dat tt weder een Russisch vertegenwoordiger bij dei paus is benoemd, en dat deze reeds zijne ge loofsbrieven heeft overgereikt. België. Ontslag'Van De Decker. Petitie om het ontslag der ministers. Démenti's van de Monitèur. De Indépendance tegen buitenland- sche bladen. De ilonileur bevat de officieele aanname van het ontslag des heeren De Decker, terwijl de heer Marschal, lid der Gedeputeerde Staten van Lin- burg, ad interim met de waarneming der got- verneurs plichteu wordt belast. Het Journal de Bruxelles, de trouwe kampvech ter voor het ministerie, bevestigde dén voriget dag nog het bericht met de volgende woorden. ,/Men verzekert dat de heer De Decker aan de» koning zijn ontslag heeft gevraagd als gouverneur van Limburg. Wij kunnen dit besluit slechts be treuren, hoewel wij ons de redenen kunnen voor stellen die er hem toe gebracht hebben." Die re denen zullen dunkt ons wel eenvoudig geweest zijn, dat hij er van hooger hand aanschrijving toe ontving. Intusschen is het de groote quaestie of met dit Ontslag van den heer De Decker aan het geheel» incident een einde zal gemaakt zijn. Au premier abord zon men zeggen, dat het volk tevreden moet gesteld zijn wanneer de reden der anti-ministerieele manifestatie, de benoeming van den Limburg sclien gouverneur, wegvalt. Maar wij gelooven dat die benoeming eigenlijk meer de aanleiding dsn de reden der ontevredenheid is geweest. Het minis terie moge de meerderheid hebben in de vertegen woordiging -desympathie der bevolking,ten rniDSte in de groote steden, bezit het niet of heeft het voor een gedeelte verloren. De wijziging der kieswet met de kennelijke strekking om aan de geeste lijkheid overwicht te verzekeren, moge het plat teland naar den zin zijn, de groote stedelijk bevolkingen zijn er in vergelijking weinig mei' gediend. De heer Wasseige beeft verder alle» wat lot de industrie behoort tegeo dit ministerie ingenomen door zijne schandelijke nalatigheid e" doofheid voor alle klachten over de gebreken ie den spoorwegdienst. De geheele houding eindelij'' der rechterzijde in de zittingen der kamer, bare manier om de discussie, wanneer het haar goed dunkt, te smoren en de tegenstanders te over schreeuwen, dit alles heeft aan het prestige der regeering een grooten knak gegeven.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2