SPEELWERKEN, Snelpersdrukker. St. Nicolaas-bericht. De oude-Kleerkooper Het eerste grijze haar, VERLOTING. 600,000 Frs. ISENTHAL C"., ANATHEMA-MONDWATER. LEIDSCHE SCHOUWBURG. «UVEBTEBTIEK. J. J. SLEIJSER, Hoogewoerd, EEN VRIEND IN DEN NOOD, 350 Prijzen, jcret heeft het voorstel om 18 pGt. belasting lelïen van de binnen-en buitenlandsche schuld gekeurd. Zij is nu begonnen te beraadslagen r eene belasting op het spoorwegvervoer. )e Carlisten hebben nog geen besluit genomen [fent de houding, welke zij zullen aannemen ens de motie van wantrouwen tegen het binet. lerlijn, 17 November. In de zitting van den dsniad kondigde de gevolmachtigde van Beie de indiening van een wetsvoorstel aan be- Jende de strafrechtelijke behandeling van steüjken, die hunne ambtsbevoegdheid en iaal den kansel zouden bezigen tot storing den vrede en tot politieke agitatiën. [VeeneD, 17 November. Volgens de Wanderer het Engelsche Gouvernement genoegen iomen met de benoeming van den heer Von l5t tot gezant van OostenrijkHongarije bij hof van St.-Jaines. ,ondcn, 18 November. Aan de Standard wordt Parijs gemeld, dat de onderhandelingen over handels-tractaat zoo goed als afgebroken zijn, gevolge van de weigering der Engelsche leering, om de verhooging van rechten op be- rkte katoen aan te nemen. Times verzekert, dat Frankrijk het tractaat iiieud heeft. «ijs, 18 November. De République frangaise eene redevoering van Gambetta, te St.-Qaen- jehouden, mede. Hij zeide, dat het land na ha groote krachtsinspanningen gedaan had, ir zonder overleg. Srer de vreemdelingen inoest men niet spre- maar hen toch niet vergeten. De democra- partij moest thans hare geschiktheid om egeeren bewijzen. Het onderwijs door leeken noodzakelijk geworden, door den banvloek, de kerk over de moderne vrijheid uitgespro- heeft. De Republiek was eene noodzakelijk- d geworden; haar bestaan werd niet bedreigd, ar eene vergadering, die niet den volkswil tegen woord ïgt moest niet langer alle hervor men verschuiven. Gambetta hoopte te zien, een nationale republiekeinsche partij zich inde, wier vaderlandsliefde, geduld en wijsheid het land zijn grootheid terug zou geven. Rechtszaken. d de correctioneele zitting van de rechtbank ier, van 17 November 1871, is veroordeeld: J. Z. B., te Deventer, wegens bedelarij, tot van 14 d. H. J. L., te Aarlanderveen, slagen van alle rechtsvervolging. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te 2 uren. Voorzitter: de lieer Burgemeester. Vgtnwoordigde heeren Stoffels, Hub recht, de Fre- •y, Hartevelt, Goudsmit, Lezwijn, Evers, van Het- Tromp, le Poole, Eigeman, Buys, "Verster, •fkiod, du Rieu, Dercksen, Krantz, van Wensen Wttewaal. fwezig met kennisgeving de heeren Tollens en van ukelom. )e Voorzitter doet mededeeling van ingekomen iken, waaronder processen-verbaal van rooimeesters, tegen eige- van woningen die voor bewoning ongeschikt Sene gewijzigde verordening op de hondenbelasting, ^er lezing nedergelegd. &an de orde zijn: Voordracht van B. en Ws tot het verleen en eervol ontslag op zijn verzoek aan den heer Mr. B. Coninck Liefsting, als lid der plaatselijke school- nmissie, onder dankbetuiging voor de in deze be- ïeloos bewezen© diensten. Voordracht tot het ontslaan van J. Schootman, boekhouder op de gasfabriek. K Voordracht van B en Ws. tot verhooging der neentebegrooting 1871, zoo in ontvang als in uit- met eene som van f 4800, alsmede een staat van en overschrijving op de geineentebegrootiug van elfden dienst. voordrachten worden achtereenvolgens met faieene stemmen aangenomen, Dadat over het ite eenige discussie werd gevoerd tusschen de •ren Buys, deFremery, Hartevelt en den Voorzitter r de vraag of de op deze suppletoire begrooting •rachte uitgave van 4800 voor nieuwe bestrating den weg buiten de Rhijnsburgerpoort en kosten het vaccineeren van behoefiigen, wel gelijk Tgesteld is door verkoop van inschrijving op het footboek mochten gedekt worden, hetgeen door de 'ren Buys en Hartevelt bestreden werd, en waarbij in zich ten slotte neerlegde omdat het hier slechts quaestie van vorm gold, daar tot den verkoop bet aangewezen kapitaal toch niet zal worden irgegaan. Adres van A. W. Sijthoff, drukker en uitgever het Leidsch Dagbladmet verzoek, dat het den iad moge behagen, te bepalen dat alle officiëele tken, die tot dusver in de Leidsche Courant van ge publiek gemaakt worden, op den dag ken der uitgifte ook aan het Leidsch Dagblad uteloos te verstrekken. en Ws stellen voor des adressants verzoek, lor zooveel zulks tot des Raads bevoegdheid behoort, geene inwilliging vatbaar te achten en mits- ;n te wijzen van de band. jDe Secretaris doet voorlezing van een missive heeren Drabbe tegen het verzoek van den heer jfooff gisteren ingekomen, en waarbij gevraagd rdt het verzoek van den heer Sijthoff niet in te men. ,ue heer Le Poole zal voor het verzoek van den lr*want stemmen. Men kan dit waar de Raad Troe ft beginsel van algemeene publiciteit heeft aan een zonder inconsequent te zijn niet weigeren. |u kich zien wij iets dat daartegen strijdt, n.l. dat ^ncept-verordeningen van den Raad in twee bla- worden opgenomen, en de afkondiging van de •gestelde verordeningen in een blad geschiedt, •oorts is spr. van oordeel dat 't belang der ge- fltekaa vordert dat we opzeggen wat in 18±6 toe- :laaa is. Do toenmalige uitgever van de Leidsche 'n*nt zeide geen stukken te kunnen plaatsen, zon- r dat de gemeente zich opofferingen getroostte. De 5ïd berustte er in. N"u zijn die motieven vervallen, aot de weg wordt ons geopend om de opofferingen >°r de gemeente te staken. De Raad heeft dus het ct)t om bedoelde verordening te staken en in beide aden de stukken ter plaatsing te geven. b en Ws., zegt sprbetwijfelen in hun adres min jfieer de bevoegdheid van den Raad om in deze beslissen. Spr. is het tegenovergesteld gevoelen gedaan: de Raad kan wel degelijk de wijze van ondiging der verordeningen regelen. i.uP al die gronden is hij voor het toestaan van ressants verzoek. De heer Goudsmit vereenigt zich met den heer Le Poole. Spr. verdedigt voorts de inwilliging van het verzoek in het belang van de meest mogelijke publi citeit. Wij moeten het meest mogelijke licht over de gemeentezaken verspreiden, met de minst mogelijke opofferingen. Dit wordt ons nu aangeboden. Zouden we dit kun nen en behooren te weigeren B. en Ws. voeren als argument tegen het verzoek aan, dat er geen 2 officieel© couranten kunnen be staan. Spr. begrijpt dit niet goed. We hebben geen officieel© courant maar wel een courant waaraan B. en Ws. de stukken ter plaatsing zenden, inge volge een vroeger raadsbesluit. Hetgeen nu gevraagd wordt is daarmede in geen contradictie. Welk nadeelig gevolg kan 't verzoek van den heer Sijthoff opleveren Dat er meer licht verspreid.worde. Wat kwaad? En nu zegt men, dat als er meer couranten komen stukken ook daaraan moeten worden toegezonden Spr. zou daarin niets zien en zelfs wenschen dat de belangstelling zoo groot was dat er meer bladen kwamen. Wanneer men, is spr. verder van oordeel, uitslui tend aan de Leidsche Courant de stukken verstrekt, dan stelt men een feitelijk privilege van de eene boven de andere courant, zonder de allerminste reden daar. De Leidsche Courant vindt hare lezers. Het Leidsch Dagblad heeft een ruimeren kring van lezer3. Waarom de publiciteit aan dit blad te onttrekken? Wat kwaad is er in gelegen dat naast de Leidsche Courant een tweede courant staat die de stukken publiceert In .het land heeft het Leidsche Dagblad een ruime ren kring van lezers: ook met het oog daarop kan meerdere publiciteit geen kwaad. Zoolang, zegt spr., men ons niet kan aantoonen, welk nadeelig gevolg uit het toestaan van 't verzoek zal voortspruiten, zal hij voor 't verzoek stemmen. De heer Dercksen betoogt dat de afkondiging een integreerend deel der rechtsgeldigheid eener verorde ning uitmaakt. Neemt men dit in aanmerking, dan moet er zeker.heid bestaan dat de verordening ook in een ander blad juist en goed afgekondigd word. Hij erkent dat dit even goed in de courant van den heer Drabbe als van den heer Sijthoff kan ge schieden maar B. en Ws. moeten weten aan welk blad de voorkeur zal worden gegeven als de veror deningen daarin niet gelijkluidend voorkomen. Stel dat er een drukfout in eene der bladen komt. Aan welk blad moet men zich dan houden Daarom, is het goed dat B. en Ws. een blad hebben waaraan ze in zulk een geval de voorkeur kunnen geven. Spr. gelooft overigens dat men, zoodra de oestaande overeenkomst met den heer Drabbe niet meer be staat, moet overgaan ook in deze de vrije concurren tie toe te passen. Hij zou ten slotte wel in het verzoek kunnen tre den, mits men daarbij de overgangsbepaling maakte, dat bij verschil de voorkeur zal gegeven worden en de rechtskracht blijve aan de stukken die in de Leid sche Courant worden gepubliceerd. De heer Goudsmit brengt in het midden dat de heer Sijthoff niet verzoekt het L. D. te maken tot een officieele courant, maar dat ziju verzoek strekt om de officieele stukken denzelfden dag te mogen ontvangen. Daardoor wordt niets ontnomen aan de zoogenaamde officieele betrekkingen van het Gemeente bestuur tot de Leidsche Courant. Daardoor wordt het L. D. niet de officieele cou rant, maar aan de lezers worden denzelfden dag de stukken verstrekt. Er kan hier geen quaestie zijn van twee officieele afkondigingen. Een afkondiging geschiedt in de Leidsche Courant en daarnaast feitelijk in het Leidsch Dagblad. Daarmee vervalt ook het bezwaar van den beer Dercksen omtrent de voorkeur indien in een der in de bladen opgenomen verordeningen drukfouten voorkomen. De heer Dercksen zegt dat hierdoor zijn bezwaar is vervallen en hij voor 't verzoek zal stemmen. De voorzitter verdedigt het praeadvies van B. en Ws. voornamelijk op grond dat zij de afkondiging der publicatiën enz. in de Leidsche Courant beschou wen als een door den heer Drabbe verkregen recht, en B. en Ws., dus vasthoudende aan de veror dening van 1803, geen vrijheid vonden, na dit ver kregen recht, de verordening te schenden. Overigens betwijfelde hij geen oogenblik de bevoegd heid van den Raad om deze verordening te wijzigen, gelijk de heer Le Poole uit het praeadvies van B en Ws. meende op te moeten maken. B. en Ws. hadden waar zij in hun praeadvies van des Raads bevoegdheid gewaagden, alleen op het oog die stukken, waar omtrent zij bevoegd zijn de wijze van afkondiging te regelen. De heer Le Poole merkt op voor zoover het ver kregen recht van den heer Drabbe betreft, dat in het Raadsbesluit van 23 September 1846 „tot wederop- zeggens toe/' voorkomt. Hij mist de uitdrukking in het rapport van B. en Ws., zoodat dit verkregen recht dus volkomen opzeg baar is. Spr. bleef van gevoelen dat de Raad de bevoegdheid bezit over de wijze van afkondiging te oordeelen ook wat betreft andere publicatiën, dan de verordeningen van den Raad. De heer Goudsmit meent dat het vroeger genomen besluit in volle kracht blijft. De heer Sijthoff vraagt de ontvangst van dezelfde stukken als de Leidsche Courant, niet om officieel te worden. Dit strijdt niet met de vroegere verordening en hier komt ook geen quaestie van bevoegdheid te pas. De Voorzitter, zegt dat indien de rechtsgeleerden zeggen dat er geen verkregen recht geschonden wordt, B. en W. niet tegen het verzoek zijn. De heer Buys is het eens met den heer Le Poole, dat de bevoegdheid en het recht van de wijze van uitvoering der publiciteit bij den Raad berust. Er is eene uitzondering. Wij hebben het recht tot regeling van de wijze der publiciteit van al wat be hoort tot de gemeente-inrichting, maar niet van de wijze der publiciteit van hetgeen Burgemeester en Wethouders als autoriteit afkondigen. Voor alle pu bliciteit die de gemeente-inrichting betreft, heeft de raad dus 't recht de wijze te regelen, voor de andere niet. We mogen dus de bestaande regeling veranderen. Wat de zaak au fond betreft, komt 't hierop aan: Of de uitgever van de Leidsche Courant een verkregen recht heeft. Is dit 't geval, dan moet men dit eer biedigen. Maar hier is 't niel zoo als in Amsterdam en 's-Gravenhage, waar de eigendom van de Courant gekocht of verkocht is om uitsluitend het recht te heb ben bedoelde stukken te publiceeren. Het verkregen recht van de Leidsche Courant kan zich op niets anders gronden dan op het ontvangen van 200 voor het publiceeren der stukken. Haar plicht is dit te doen. Zoolang dus aan de Leidsche Courant f 200 betaald wordt, heeft ze op die stukken geen verkregen recht. Wat vordert het publiek belang? Te streven naar de meest mogelijke publiciteit. En waar het publiek dit en dat blad leest, moeten we des noods met, 'te meer dus zonder opoffering, voor volledige publiciteit zorgen. Z. i. moet dus adressants verzoek worden toege staan. Spr. is het eens met den heer Goudsmit dat het Leidsch Dagblad niet eene officieele courant wordt. De uitgever neemt geen verplichting op zich en is dus vrij de toe te zenden stukken al of niet te Overigens acht spr. het algemeen belang in deze zaak volkomen in harmonie met het eigenbelang van adressant. De Voorzitter. Als de Raad geen schending van een verkregen recht in het toezenden der stukken aan het Leidsch Dagblad ziet, dan zullen B. en Ws. zich daarbij neerleggen De Raad wenscht dus dat alle stukken, waarvan de regeling der afkondiging aan den Raad toekomt, ook aan het Leidsch Dagblad worden gezonden. Dan zal ik dien wensch in omvraag brengen. De heer Krantz. Maar is dit wel de bedoeling van den adressant Deze vraagt immers alle officieele stukken die tot dusver van stadswege in de Leidsche Courant werden gepubliceerd. De Voorzitter. Nu wij den geest van den Raad kennen, zullen B. en Ws. zich daarnaar geheel ge dragen en dien dan ook in aanmerking nemen bij publicatiën uitgaande van het dagelijksch bestuur, en waarvan de wijze der afkondiging tot de be voegdheid van B. en Ws. behoort. De heer Krantz. Dan heb ik niets meer te zeggen. De Voorzitter. Ik zal dus in stemming brengen de vraag of de Raad wenscht dat alle stukken, waarvan de regeling der afkondiging tot de bevoegd heid van den Raad behoort, ook aan het Leidsch Dagblad ter plaatsing zullen worden gezonden. Die vraag wordt in bevestigenden zin beslist met 16 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren du Rieu en Verster. 5°. Voordracht ter inwilliging van het verzoek van Dr. H. Boursse Wils tot het plaatsen van een reservoir voor zijn huis op het Rapenburg, met eene pijp door de straat. 6°. Idem tot inwilliging van het verzoek van Dr. H. Boursse Wils tot het leggen van een stoep in de Houtstraat. 7°. Idem tot gunstige beschikking op hot adres van M. van Welf, tot het maken van eene uitlo- zing in het Stads-riool voor zijn huis op de Hooge- woerd. 8°. Idem tot inwilliging van het verzoek van H. J. Labree, tot het plaatsen van een houten plankijs in den Ouden Rijn voor zijne kuiperij in de Koppen- hinksteeg. 9°. Idem tot toestemming van het verzoek van Gebr. van Hoeken, waarbij zij vergunning vragen tot het leggen van balken in de kom der Stink- of Staag- sloot bij den Stadspolderwatermolen onder Leider dorp, mits die balken niet 75 meters, gelijk zij vra gen, maar een lengte van 35 meters zullen hebben. De heer Hubrecht verlangt er bij te voegen: na vooraf verkregen vergunning van het Hoofdheemraad schap van Rijnland. Daartegen bestaat geen bezwaar. Al de opgenoemde voorstellen zijn met algemeene stemmen goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. ^LAATSTE BERlCHTErV. (Per telegraaf). 's-Gravenhage, 18 November. De Tweede Kamer heeft hare geheele zitting van heden gewijd aan de algemeene beraadsla ging over het budget van justitie. Maandag is de Minister aan het woord. De heer Haffmans heeft de quastie der benoemingen naar verhouding van den godsdienst ter sprake gebracht. Andere leden zijn daartegen opgekomen. Utrecht, 18 November. Gisterenavond maakte Ds. J. W. Felix alhier, aan zijne gemeente be kend, dat hij voor het beroep, door de herv. ge meente te Leiden op hem uitgebracht, heeft be dankt. Ter markt te Leiden aangevoerd. 17 tot 18 November. Winter Tarwe 14 hectoliter 12.50 a 13.50. Zomer Tarwe IS hectol. 9.50 a f 10.50. Winter Rogge 14 beetol. 8.50 a 9.00. Zomer Rogge 16 hectol. 7.50 a 8.00. Zomer Gerst 12 hectol. ƒ6.50 a 7.00. Chevalier-gerst 10 hectol./?.50 a ƒ8.09. Zware Haver 12 hectol. 4.25 a ƒ4.75. Lichte Haver 15 hectol. ƒ3.00 a ƒ3.60. Duivenboonen 9 hectol. ƒ9.50 a 10.00. Paardenbooncn 7 hectol. ƒ8.25 a 8.60. Stieren stuks a Kalfkoeicn 21 stuks 48 4.00 a ƒ276,00.Varekoeien 306 stuks 56.00 a ƒ260.00. Vette koeien 252 stuks 154.00 a 320.00. Kalveren (vette) 28 stuks/ 40.00 a 94.00. Kalveren (magere) stuks a - Hamels (magere) stuks a Hamels vettej 610 stuks ƒ24.00 a ƒ33.00. Lammeren (magere) stuks a Varkens (magere) 44 stuks ƒ15.00 a 30.00. Varkens (Biggen) *200 stuks /6.00 a ƒ12.00. Boter 5710 kilogr.1ste qualit. vat 68.00 a ƒ72.00. 2de qualiteit 4 vat ƒ63.00 a ƒ67.00; 1ste qual. per kilogr. 1.70 a 1.80; 2de qualiteit per kilogr. 1.57s a ƒ1.67*. Lange Zwarte Turf 6000 dubb. hectol. ƒ0.25 a ƒ0.275. Ter markt aangebracht 656 rnnderen, 28 kalveren en 545 schapen. L-H.EB.M.QM.MTÜSH VAN FAHRifiNüElT. inore. raorg. nam. oam. nam. avond avond 5 a. 8 n. 12 n. 4 o. 5 ii. 8 Q. 10 a. Dond. 42' 40° 40° Vrijd. 37' 37' 43' 40' Wind: Donderdag-middag 5 u. N. W. Een bekwame SNELPERSDRUKKER, goed met de Duilsche machines bekend, kan dadelijk buiten de stad geplaatst worden. Adres onder de letters C. C. aan het Bureau dezer Courant. brengt door deze aan zijne geëerde begunstigers ter kennis, dat hij met de EXPOSITIE gereed is. Ruimere localileit en veel meer artikelen dao vorige jaren, doen hem een ruim bezoek ver wachten. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE T00NEELISTEN, onder directie van jr. O. VALOIS. Maandag 20 November 1S71 OF Blijspel met Zang in 7 Tafereelen, naar het Hoogduitsch. (Kooit alhier vertoond.) voorafgegaan door ïooneelspel in een Bedrijf, naar het Fransch. Aanvang te 7 uren. lPriJzen der Plaatsen: Logos ƒ1.80. Baignoires 1.20. Parterre 1.00. Gallerij ƒ0.50. Achter-Gallerij ƒ0.30. Plaatsen kunnen op den Speeldag besproken wor den van 10 tot 2 uren, a 10 cents extra per plaats. in den grootst bekenden voorraad en keuze, eu volgens de jODgste uitvindingen voor handen. Ieder kooper, die tot een bedrag van 25 franken besteedt, bekomt een Lot als premie voor de op den 28"®n Februari te houden Verloting. J. H. HELLER'te Bern. Door velen hiertoe aangezocht, heb ik eeoe Verloting van Kunstwerken samen gesteld, tegen 1 Thaler het Lot, 12 Loten 10 Thaler. Trekking 23 Februari. Prijs-Couranten en Prospectussen wor den franco verzonden. DE HOOFDPRUS van benevens nog vele andere Prijzen als: 1 Prijs vanFrs. «0,000 2 Prijzen van 1/ H 12 28 li 20,000 10,000 O,OOO u 36,000 3,000 36,OOO 1,000 28, OOO enz., enz., te zamen worden bij de op 1 December e. k. plaatsheb bende Hoofdtrekking der Keizerlijk Turkschc Prcmleloten zonder fout uitgeloot en na de trek king aan de gelukkige Winners uitbetaald. De kleinste prijs bedraagt 400 Frs. Tegen overmaking van het bedrag zenden wij Heelc Loten a 4%, Halve k f 2K, Vijfde a ƒ1.— Ned. Ct. Na afloop der trekking ontvangt ieder koo per de uitvoerige Trekkiugsl ijst franco en gratis Commissionairs in Effecten, AMSTERDAM, Warmoesslraat, J. 574. ROTTERDAM, (Filiaalhuis) Wesle Wagenstraat, Wijk 5, N°. 681. IV1ETJW Het tegen Kiespijn en alle mondzlcktcn zoo heilzame NIEUW ANATHERIN-MONDWATEE en TANDPOEDER van S. JACOBS Azn., Apothe ker te Arnhem, is a 60 ets. de flacon en a 60 ets. de doos verkrijgbaar. te Leiden bij N. K. SWEMER. Op andere omliggende plaatsen worden dépots gevraagd. e alom bekende C. BECKER'S Ba lansen en Bascules worden alleen vervaardigd en zijn te bekomen bij de Fabrikanten BECKER BUDDINGH te Arnhem, alsmede o. a. bij J. VV. BERTRAND ZOON te Legden.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3