borgh, op zijn verzoek, eervol ODtslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Gel derland en Utrecht. Z. M. heeft goedgevonden aan den 2den luit. H. C. Greve, van het 5de reg. inf., op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst te verleenen. binnenland. Naarden, 16 November. Het is bekend, welk een belangrijk deel aan de vesting Naarden bij eene eventuëele verdediging van onzen geboorte grond is toegedacht. Geen wonder, dat men daarom ook bijtijds maatregelen neemt om dit gewichtig punt zooveel mogelijk te versterken. Voor eenige jaren is men al begonnen eenige werken vóór en bij Naarden aan te leggen; nu wil men overgaan tot de herziening der vesting werken zelf en alles overeenkomstig de eischen van den tijd bewapenen. Verleden week heeft de kolonel der genie Thye Hannes er inspectie gehouden en heden wordt de inspecteur der ge nie, de generaal-majoor Hart Beek, met den di recteur van het materiëel, den generaal-majoor der artillerie Delprat, verwacht. Assen, 16 November. Heden vierde de heer Mr. A. Homan, notaris te Vries, het gouden ju- bilé zijner ambtsbediening. Nijmegen, 17 November. Hedenmorgen is het middengebouw der nieuwe gasfabriek, die in aanbouw is, ingestort. Drie personen zijn daarbij gekwetst en éen gedood. Woensdagavond werd alhier een schildwacht, op verzoek van burgers, buitentijds afgelost, wijl de man in hooge mate beschonken was. Aanvankelijk weigerde hij mede te gaan en wierp eindelijk zijn sabel door de ruiten eener naburige woning. Middelburg, 15 November. De door Burgemees ter en Wethouders en de financiëele commissie voorgedragen concept-verordening tot helling eener plaatselijke directe belasting op de inkomsten is in de zitting van den Raad van heden aange nomen met 14 stemmen tegen 1. Volgens deze verordening is het jaarlijksch be drag dier belasting hoogstens f 70,000, onvermin derd 5 opcenten voor het bedrag van het supple toir kohier. Aan deze belasting zijn onderworpen alle bier hoofdverblijf houdende of drie maanden van het jaar verblijvende personen, wier zuiver inkomen f 300 of meer 'sjaars bedraagt. Onder hetgeen van de onzuivere inkomsten wordt afge trokken behooren o. a.periodieke uitkeeringen ten gevolge van contractuëele verplichtingen, als mede de jaarlijksche vaste uitkeeringen tot onder houd in de rechte lijn, waaronder echter niet begrepen zijn de kosten van opvoeding van kin deren; grond-, dijk- en polderlasten, alsmede de noodzakelijke uitgaven tot onderhoud en instand houding der bezittingen. Het getal klassen bedraagt 30, waarvan de eerste van f 300 tot f400 en de laatste van f 40,000 tot f 50,000. Van iederen aanslag zal zooveel pCt. van f 300 wor den afgetrokken als de percentsgewijze helling van het zuiver inkomen zal bedragen, zoodat bij eene helling van 3 pCt. op iederen aanslag f 9 zal worden gekort. Het bedrag der belasting wordt geregeld naar de omstandigheden op 1 Januari. Maastricht, 16 November. Het Provinciaal Ge rechtshof in Limburg heeft heden uitspraak ge daan in de zaak A. B. Bruynincks, P. H. Dirix en J. M. Eyck, beschuldigd van in gemeen over leg gepleegden manslag en verwonding, met werkbeletsel van meer dan twintig dagen. Het Hof sprak de beschuldigden vrij van man slag met voorbedachten rade en gemeen overleg, maar veroordeelde A. B. Bruynincks en J. M. Eyck, den eerste tot eene gevangenisstraf van vijf jareo, den tweede tot eene eenzame opslui ting van éen jaar, en zulks ter zake van moed willige verwonding met werkbeletsel van meer dan 20 dagen. De beschuldigde P. H. Dirix is van de hem ten laste gelegde feiten vrijgesproken en het Hof heeft zijne invrijheidstelling bevolen. Tilburg, 16 November. De S4jarige J. van Loon, uurwerkrepareerder alhier, die in 1851 de klok in den stadstoren hersteld heeft zonder dat daaraan in 20 jaren eenige reparatie heeft be hoeven te geschieden, is thans, nu gebleken is dat de klok niet geregeld loopt, andermaal daar aan bezig. Tot dat einde klimt hij 2 of 3 malen daags in den hoogen toren die even zoovele trap pen telt als hij jaren heeft bereikt, en loopt nog na den arbeid even vlug als naar gewoonte huiswaarts, zonder van eenige vermoeienis te doen blijken. Inderdaad eene bijzonderheid die wel vermelding verdient. koloniën. BATAVIA, 13 October. Aan het Mail-Overzicht van het Bat. Handelsb is het volgende ontleend De zaak der cognossementen van de Stoomvaart- Maatschappij Nederland is nog onbeslist. De gezondheidscommissie alhier heeft voorge steld om Batavia van northonpompen te voorzieD, ten einde goed drinkwater te bekomen. Door de Regeering is aan den heer Bosch, te Amsterdam, te kennen gegeven, dat zij volgaarne bereid is, hem op nader overeen te komen voor waarden, concessie te verleenen voor de oprich ting van drijvende dokken. In de vorige week is de heer Mr. T. H. der Kinderen plechtig geïnstalleerd als president van het Hooggerechtshof vau Nederlandsch-Indië. Tot zijn opvolger als directeur van Justitie is benoemd de heer Mr. D. L. F. de Pauly. De advocaat-generaal Mr. Grobbee is naar Ti- mor vertrokken. Het doel der zending is een onderzoek naar de plaats gehad hebbende zaken, waarin de resident betrokken zou zijn, maar het rechte weet ineu niet. Het Engelsche stoomschip Investigator is met den onderzeeschen kabel van Anjer naar Telok- Betong aan boord ter eerstgenoemde plaats aan gekomen, en zeer spoedig is met het leggen een begin gemaakt. Hedenavond hoopt men Telok- Betong te bereiken, en wanneer de landlijn op Sumatra gereed is, hetgeen men denkt, dat nog dit jaar het geval zal zijn, kunnen wij elk oogen- blik van gedachten wisselen met op een na het belangrijkste eiland van onze bezittingen. Ter reede van Pasoeroean zijn twee eerste stuurlieden van Nederlandsche schepen, die een bezoek wilden brengen aan een ander vaartuig, door het omslaan der sloep verdronken. Van Bandjarmasin bericht men het overlijden van den radja van Pegatan, ridder der militaire Willemsorde, een onzer getrouwste bondgenoo- ten in die nog altoos min of meer onrustige ge westen. De veiling van Billiton-tin te Batavia is bij zonder hoog geloopen. De middenprijs is f86.93 per kilo. De berichten omtrent den gezondheidstoestand te Satnarang en de veiligheid in de Vorstenlan den en Kediri blijveu steeds ongunstig. Met het stoomschip Prins van Oranje zullen, voor zoover bekend is, Zondag a. s. naar Nederland vertrekken 29 passagiers en 79 militairen. Batavia, 3 October. In de maand Augustus van dit jaar werd van een der stoomschepen van de Nederlandsch-Indische Stoomvaart-Maat schappij te dezer reede eene partij goederen in een prauw gelost, waaronder een baal rood garen, welke door een verzuim van den stuur man Diet op den prauwbrief voorkwam. De djoeragan der prauw, op zijn brief geen baal rood garen vermeld vindende, verklaarde die goeden prijs en de baal verdween. De heer van Hulstijn, het vermissen dier baal vernemende, kwam onmiddellijk tot het besluit, dat die door den djoeragan gestolen was. Aan de politie werd van het gebeurde kennis gegeven, en de schout Vianen kreeg last te beproeven die zaak tot klaarheid te brengen, van welken last hij zich op meesterlijke wijze kweet. Twee zijner spion nen werden verkleed als Bantamsche varensgas ten, deze meldden zich bij den bewusten djoe ragan aan, wien zij om werk verzochten, en door wien zij ook werden aangenomen. Op zekeren avond lagen zij op het dek, in de nabijheid van den djoeragan, en weldra spit te deze z.jn oorem het gesprek, dat de beide nieuw aangeworven prauwlieden voerden, trok zijne opmerkzaam heid in groote mate. „Hoe jammer," zei de een, „dat wij die anderhalve kist wit goed niet van de hand kunnen zetten." „Ja," antwoordde zijn makker, „dat geld zouden wij best kunnen gebruiken." De djoeragan schoof naderbij. „Kijk," begon de eerste weer en haalde een lap nieuw wit katoen S. H. te voorschijn, ,,'c is mooie kain, hadden wij er maar geld voor!" De djoeragan was naast hen gekomen. „Wat is dat?" vroeg hij. „Wij hebben een partij wit goed gerampast," kreeg hij tot bescheid, „doch weten er geen weg mee." „Wel," zei de djoeragan, „ik ken een Chinees, die dat wel van je zal willen koopen; die heeft een prauw voor de toko van John Pryce C°. liggen, die zendt hij naar Cheribon, en dan kraait er geeD haan naar." „Breng ons maar eens bij dien Cni- uees," zei de eene spion, en de djoeragan nam hel aan, op voorwaarde, zijn deel in den buit te zullen bekouien, hetgeen hem gaarne beloofd werd. Zij logen naar baba, toonden het mouster katoen en vroegen hem wat hij er voor wilde betalen. Ofschoon de prijs per stuk gewoonlijk f 18 is, rekende baba het oirbaar f3 te bieden. „Wat! f3 maar, dat is te weinig," kreeg hij op zijo bod ten antwoord, „den djoeragan heb je veel meer betaald." „De djoeragan liegt," viel baba uit, „ik heb nooit wit goed van hem gekocht, wei een baal rood garen, en daar heb ik hem 60 voor betaald. Wil je je katoen voor f 3 geven, dan is 'tgoed, meer geef 'k er Diet voor." „lu Godsnaam dan maar voor 3, maar hoe Jiet je te brengen?" „Niets gemakkelijker, van nacht om twaalf uren kom je bij de prauw voor de toko van John Pryce, en daar zal ik het ontvangen." Nadat nog het een en ander was afgesproken omtrent de betaling, die contant voor elk stuk zou geschieden, scheidde men, baba in het blijde vooruitzicht goede zaken te zullen doen, achterlatende. Op het afgesproken uur kwamen de spionnen aan, beladen met 20 stuk ken katoen S. H., dat de schout, die met eenige oppassers op de loer lag, van een Chinees had geleend. Baba met een lantarenije in de hand, wachtte hen in de prauw af. Onhuorbaar nader den de gewaande dieven, en stuk voorstuk werd in de prauw geborgen, tegen behoorlijke uit- keering van f 3 per stuk. Toeu het laatste stuk geborgen en betaald was, kwam de politie voor den dag. „Wat voer je daar uit, en van waar dat geld?" klonk het in den stillen Dacht. „Baba, help, de politie 1" schreeuwden de spion nen, maar baba kon niet helpen, hij beelde als een blad. Iu een oogenblik was de brave Chinees en de even brave djoeragan gevangen genomen, en thans zijn er reeds zeventien in hechtenis, allen in volle bekentenis van medeplichtigheid aan den dielstal vau de baal rood garen, welke reeds naar Cheribon was verhuisd, werwaarts onmiddellijk is getelegrafeerd. De heer Vianen heeft door zijn behendig over legd manoeuvreeren getoond, een goed politieman te zijn, en het is voor hem een groote voldoe ning, dat zijne maatregelen met een gewenschten uilslag zijn bekroond. Batavia, 6 October. Dezer dagen is door den krijgsraad uitspraak gedaan in de zaak van een luitenant van het 9de bataljon infanterie. Deze officier had de week, maar werd gedurende dien tijd in commissie benoemd. Op den dag, dat hij die commissie volbracht, kwam de kapitein van politie in de kazerne, had natuurlijk aanmerkin gen, maakte rapport op en schreef daarop in den naam van den luitenant, die in commissie was en wiens dienst iu de kazerne door een ander was waargenomen. Bij deu majoor geroepen, werd hij met vier dagen arrest gestraft, en zijne verklaring, dien dag niet iu de kazerne, maar iD commissie geweest te zijn, werd begroet als een praatje. De luitemint onderging zijn arrest, maar begaf zich daarna voor een krijgsraad. Volgens de fraaie bepalingen van ons militair wetboek heelt een reclamant huisarrest, en de luitenant genoot daarvan gedurende twee volle maanden. De krijgsraad heeft hem ten volle in 't gelijk gesteld. Batavia, 13 October. Het plaatselijk bestuur heeft aan de Handelsvereeniging te Batavia me- dedeeling gedaan van de ontvangst van een tele gram van den Resident van Samarang luidende als volgt: „Door politie achterhaald zeer goed nagemaake bankbiljetten 50. „Papier iets dikker, druk flauwer. Het geheele biljet schijnt gedrukt te zijn, nog meer in omloop. Onduidelijke leeuw, watermerk 60 licht, jaartal 1864, de 4 flauw als 1861. Samarang, 4 October. Een controleur bij het binuenlandsch bestuur, afkomstig van de Deut sche academie, die eenige jaren geleden den dienst verliet, wilde, daar het hem in het parti culiere niet medeliep, weder in Gouvernements dienst ireden. Men eischte daartoe, dat hij zich op nieuw aan liet groote ambtenaars-examen, aid. B. zou onderwerpen. Hij deed dit, hoewel tegen dien eisch protesteerende, en slaagde. Men vraagt, of die eisch niet in strijd is met letter en geest der wet? Vooral ook of hij niet indruischt tegen de bedoeling van het examen, dat tot niet anders behoorde te dienen dan om de zekerheid te erlangen, dat de candidaten vol doende algemeene ontwikkeling bezitten, om met vrucht in hun aanstaanden werkkring werkzaam te zijn? (Sam. Cour.) Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V e r 1 ee n dEen tweej. verlof naar Nederl. wegens ziekte, aan den ambten, op wachtg. H. J. H. Beekveld, laatst, contr. der 1ste kl. bij de land. ink. en cult.; aan den telegr. der 3de kl. C. E. A. Duchateau; aan den ass.-resid. van Sidayoe (Soerabaya) C. Th. Humme; aan den ambt. voor de Jav. taal- en letterk. A. B. Coheu Stuart, en aan den contr. der 1ste kl. bij de land. ink. en cult. 11. H. Donker Curtius. Een tweej. verl. Daar Eu ropa, wegens ziekte, aan deu ambt. op uou-act. F. H. H. G. Schliep. Ontslagen: Eerv. uit zijne betr., de contr. der 2de kl. bij de land. iuk. en cult. O. A. Burnabij Lautier. Benoemd: Tot contr. der 2de kl. bij deland. ink. en cult. T. G. A. Cantervisscher; tot buiteng. subst.-grifl. bij de rechtb. te Japara, Th. Pino, contr. der 2de kl. bij de land. iuk. en cult.; tot direct, van het dep. van just., de raadsh. in het hoog-gerechtshof van Ned. Indië Mr. D. L F. de Paulij; tot contr. der 1ste kl. bij het binnenl. be stuur in de assist.-res. Benkoelen, de contr. der 2de kl. J. F. Loudon; tot contr. der 2de kl. bij het binuenl. best. in de res. Zuider- en Ouster at'd. van Borneo, de contr. der 3de kl. J. L. L. van Leeuwin; tot contr. der 3de kl. bij het binnenl. best. in de res. YVester-afd. van Borneo, de ambt. ter besch. G. K. Pik; tot ambt. ter besch. in de res. Palembang, de ambt. voorden burg. dienst in Ned.-Indië J. L. J. A. Ruijssenaers; tot contr. der 3de kl., de ambt. ter besen. P. N. van Doorniuck; tot ambt. ter besch, de ambt. voor de burg. dienst in Ned.-Indië H. R. Rookmaaker; tot adv. en proc. bij het hoog gerectush. vau Ned.-Indië, Mr. H. R. van Hees. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verluf naar Nederland aan den kapit. der inf. G. de Bont en deu lsten luit. der inf. P. H. van Hulstijn. Ontslagen: Op verz., eerv. uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten dienslt. met beh. van recht op peus., de kap. der inf. E. J. Valckeuaer. Bevorderd: Bij deu mil. geneesk. dienst, tot mil. apoth. der 1ste kl. de mil. apoth. der 2de kl. F. W. Neuhaus; tot mil. apoth. der 2de kt., de mil. apntli. der 3de kl. F. W. Tap. Departement der Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederl., wegens ziekte, aan den kapit.- luit.-ter-zee bij het Indisch sedentaire zeewezen, direct, van het marine établissement op Onrust, M. L. J. van Asperen. buitenland. Frankrjjk. De zetel der regeering. De quaestie van den dag voor de Fransche dagblad-pers is op het oogenblik de kennelijke geneigdheid van den president der Republiek om de regeering van Versailles naar Parijs te ver plaatsen. Zooals men weet heeft Thiers in zijn felicitatie-brief aan Jules Janin met ronde woor den zijne hoop uitgedrukt, dat de Vergadering hem in staat zal stellen, Janin meer te ontmoe ten, door haren zetel naar Parijs over te brengen. Du nu neemt de reactionnaire pers hem hoogst kwalijk. De woede van sommige dier bladen gaat zelfs zoo ver, dat zij dreigen met een open lijken veldtocht om Thiers van den presidents zetel te bonzen en Aumale op den troon te zet ten. Dergelijke bedreigingen zijn intusschen zeer onschuldig; zijgeveuden reactionnairen redacteurs gelegenheid hunne kolommen te vullen, verschaf fen aan vele inwoners des lands een oogeublik vermaak, en bevestigen ten slotte door hare belachelijkheid slechts de Republiek. De hertog van Aumale toch zou beginnen met voor de eer te bedanken. Cham bord, tot wien men zich daarna zou wenden, was door zijn witte banier reeds onmogelijk en is liet door zijne manifesten nog meer geworden. De Bonapartisten eindelijk heb ben door de laatste gebeurtenisseu op Corsica de laatste schop aarde op hunne staatkundige doodkist voelen werpen. Thiers zal dus door zijne openlijke verklaring zijn eigen standpunt versterkt hebben, daar een groote grief van de radicale partij, ten minste wat hem betreft, er door krachteloos wordt gemaakt. Italië. Gewichtige pauselijke woorden. Twee gezanten to Rome. College van kardinalen. De clericale bladen hebben het in den laatsten tijd zeer druk gehad om de woorden, die de paus volgens Jules Favre tot den graaf d'Harcourt ge sproken heeft, te ontkennen of van hunne kracht te berooveu. Sommige bladen durven tot het eerste niet overgaan en bepalen er zich toe, de woorden eenigszins te vergoelijken. Men begrijpt dat wij hier de uitlating des pausen bedoelen „dat hij zijne staten niet terug zou nemen, al werden ze hem aaugeboden." Het is inderdaad te begrijpeD, dat de ultramontaansche pers bij deze mededeeling is opgesprongen alsof men sic haar plotseling voor hare voeten een gapend, afgrond had aangewezen. Men had haar t, opeens den hoeksteen willen wegrukken, waan het geheele reeds zoo wankelende gebouw liatf macht en heerlijkheid steunt: het wereldrijk bied des pausen. Aan alle geloovigen in all Europeesclie landen was net zoo zorgvuldig, de stompe hersenen ingestampt, om maar stesi op alles wat men hun mocht, toevoegen te a; woordeude paus kan zonder wereldlijke niacl geen voldoend opperhoofd van onze kerk nj, En nu zou daar de heilige vader de getuigenis hebben afgelegd, dat hij zijne sp ten het sine qua non voor zijne opperpries,, lijke waardigheid, zelfs niet meer zou aanoi men als men ze hem terug wilde geven! JJ dergelijke laster moest natuurlijk wederlegd wo' den, doch dit is de Katholieken bladen nog ni. bijzonder gelukt, vooral omdat zij niet met elka der overeenstemmen. De Unila Cattolica bewea dat de woorden van den paus slechts zijne pe, soneele opinie hebben uitgedrukt (wij dachiel trouwens dat sedert het leerstuk der onfeilbaai heid 's pausen personeele opinie ook de rneeniol was van 30,000,000 andere individuen). DegroJ die het blad hiervoor aaDgeeT is, dat Pius aiidei tegen zijo plicht en zijn ambt zou hebben gezoi digd (hier schijnt weer priori te worden a genomen, dat zijoe heiligheid onfeilbaar is). Voce delta Verila, een Jezuïetenblad, verloochs: zijD karakter als zoodanig niet, en gaat met achting van alle onderzoek en nuttelooze singen recht op den man af. Jules Favre, zegt het blad, is vroeger wegens valschheid geschrifte gerechtelijk vervolgd geworden, en gn d'Harcourt zal niet lang dralen, de bewijzen levereD, dat hij zich hier aan iets dergelij heeft schuldig gemaakt. Zelfs beweert een anc blad, dat de minuut van den brief graven aan Jules Favre gevonden is, dat hieruit blijkt, dat de paus juist het om gekeerde heeft gezegd van hetgeen Jules Favn beweert. Wij hebben echter verder van die minuu niet meer gemerkt. Dat dez9 verzekeringen onwaar en slechts ui noodweer gegeven zijn, mogen wij als waai schijnIijk aannemen om drie redenen. Vooreen omdat Jules Favre er geen belang maar integea deel groot nadeel bij zou hebben gehad, de inhoud van d'Harcourt's brief te vervalschen heeft zich toch steeds zeer vriendschappelijk i eerbiedig jegens den paus betoond, en moest k grijpen, dat hij bij eene dergelijke vervalscliit direct door d'Harcourt aan de kaak zou gestel worden. Ten tweede omdat de Jezuïeten er w belang bij hebben, de woorden ongesproketi maken, zooals wij hierboven reeds aautoondet Teu derde eindelijk omdat Aotonelli m dei zelfden tijd, waarop de démenti's en explicatie in de Uitramontaausche dagbladen werden »i geven, het corps diplomatique bij zich ontvin; en volstrekt de woorden des pausen niet geli genstraft, maar zich er van afgemaakt heeft duo te beweren, dat het een misverstand en verkeert opvatting van graaf d'Harcourt was geweest Vraagt men ons hoe het mogelijk is, dat de pau een dergelijken afstand van zijne wereldlijk macht zou hebben uitgesproken, terwijl hij zie juist wegens het verlies er van als martelaar te schouwt, dan gelooven wij daarvan de volgeoi verklaring als waarschijnlijk te kunnen aann# men. Vooreerst is het iuderdaad twijfelachtig de paus er op gesteld zou zijn, aan zijn macte laarschap een einde te makende geheele ka tholieke wereld toch heeft daardoor voortdurend het oog op hem gevestigd, de getrouwen weenet over hem, de ongeloovigen koesteren het respeci voor hem, dat aan een ongelukkigen grijsaard natuurlijk ten deel valt. Zijne kleine wereldlijk! macht zou hein dit alles met vergoeden, en waar schijnlijk door den onwil der bevolking zelve ii groote moeielijkheden brengen. Ten tweede het niet te verwonderen, dat de Paus zich som tijds niet precies uitlaat, zooals het belang da Jezuïeten en Ultramontanen het vereischt. lede weet toch, dat zijne geheele gedragslijn hem doo: zijne Jezuïetische omgeviog wordt voorgeschreve: Die gedragslijn bestaat daarin, dat hij aan de eeuen kant voortdurend moet protesteeren tege: het zoogenaamde onrecht, hem aangedaan, dot! aan den anderen kant een trotsche en onaf lm kelijke houding tegenover de ltaliaansche roovec- regeering aannemen, e i van haar geeue gunst' willeD ontvangen. Nu is het zeer waarschijn dat zijne heiligheid zich in het vuur der reden! ring te veel door het laatste gedeelte van den hK opgelegden plicht heeft laten meeslepen, en in eer ai te groote op welling van onafhankelijkheids- gevoel gezegd heeft: Ik zou mijne staten van Jt ltaliaansche regeering niet aannemen, al vvildi zij ze mij ook teruggeven. De Jezuïeten zoude! aldus zelve de nadeelige gevolgen dragen vai de afhankelijkheid waarin zij den grijsaard ho» deu, onder voorwendsel van hem te aanbiddei en voor zijne heilige rechten in de bres springen. Dat het zoolang geduurd heeft voordat een Fransch gezant bij de ltaliaansche regeering benoemd, werd veroorzaakt door de moeiIijkbeid om de juiste bevoegdheid van de twee gezante» af te bakenen. Er is nu besloten dat Frankrijk vertegenwoordiger bij deu paus zich uilsluiteuJ inet geestelijke aangelegenheden zal bemoeien terwijl die bij Victor Emanuel alleen de diplo matieke belangen zal behartigen. Slechts opdek voorwaardeu heelt de heer Goulard de hein op gedragen betrekking willen aanvaarden. Dank zij het voorstel van den lieer Duuibar, zijn voot ous land dergelijke moeilijkheden uit den wei geiuimd. Het college van kardinalen is op het oogenblik in eeD treurigen toestand. Terwijl er oorspron kelijk 70 hoeden beschikbaar zijn worden er of liet oogenblik slechts 34 van gedragen. Twaail van de zeventig hangen namelijk aan deo kapstok doordat hunne bezitters op het ziekbed liggft 24 doordat zij op het oogenblik zelfs geene bezit ters hebben. Indien in deze leemte niet voorzien wordt z- bij een eventueel afsterven van Pius IX de keu van een nieuwen paus moeielijk op wettige wijt' kunnen plaats hebben. TELEUK.AiHMEN Berlijn, 17 November. De Rijksdag heeft de eerste vijf paragrafen vau de muntwet bij; tweede lezing aangenomen. Amendementen om zich bij het francstelsel aan te sluiten en om den go' den iu te voeren zijn afgestemd. Mede is vet worpen een amendement om de njksmuntstukkcu in plaats van de beeltenis der landvorsten, d'e des Keizers te doen dragen. Madrid, 17 November. De commissie voor het kk

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2