Maandag 20 November. N«. 3614. A0. 4871. LMDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden....ƒ3.00. Franco per post3.86 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letten naar 4e plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, IS November. }!u door de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare zitting van gisteren met 39 tegen 33 stem- pen is beslist dat het behoud eener missie bij Paus zou aandruischen tegen 's lands be- j en daardoor het Recht voor allen ongeschon- uit den warmen strijd is te voorschijn ge len, komt 't ons minder noodzakelijk voor op |e discussie die gisteren deze beslissing vooraf- hg, terug te komen. Al het gewicht van het debat was gelegen in en uitslag, dien den Minister van Buitenland se Zaken in twee talentvolle redevoeringen rechtte te voorkomen. Dat dit hem niet gelukte, au niet aan hem geweten worden, maar is toe e schrijven aan den aard der quaestie, die hoe eeder ook, voor oplossing in den zin der Regee- iog ten eenenmale onvatbaar was. roor het amendement van den heer Dumbar, lat strekte om den post van 8000, (missie te lome) van de begrooting voor Buitenlandsche laken te doen vervallen, brachten de volgende iden hun stem uit: Jonckbloet, Idzerda, Dam, Blom, van Kerkwijk, an Beyma Cremers, Zijlker, Moens, van Aker aken, Gevers Deijnoot, Bredius, Gratama, de sage, de Boo, van Eek, Hingst, van Voorthuy- eD, van Delden, Mackay, van de Putte, Tak, an Naamen, van Houten, Wijbenga, Kappeijne, ïops, de Branw, Heemskerk Bz., Westerhoff, Uirandolle, Rombach, Lenting, Sandberg, de Jong, Dumbar, Smidt, Bergsma en de Voorzitter. De leden die er zich tegen verklaarden waren onderstaande: HoffmaD, van der Does, Heemskerk Az., de ïieberstein, Storm, van Zuylen, Haffmans, Wint- ;ens, v. d. Heuvell, Nierstrasz, van Lijnden, van Cuyk, van Foreest, Luyben, Verheijen, Vader, ïotz, van Hardenbroek, Begram, C. van Nispen, Van der Maesen, Brouwer, 's Jacob, v. Sijpesteyn, Bergmann, Borret, Smits, van Wassenaer, Ar- noldts, Pij Is, Kien, Heydenrijk en van Beenen. Artikel 5, inhoudende de tractementen en be zoldigingen van het personeel der gezantschap pen, werd vervolgens aangenomen met 61 tegen 10 stemmen. Die tien leden waren, de heeren v. d. Does, |de Bieberstein, Slorm van 's-Gravesande, Haff mans, C. van Nispen, van der Maesen, Smits, linoldts, Kien en Heydenrijck. Dit hun votum kan men beschouwen als een lyotest tegen de gevallen beslissing over het amen- 'ement Dumbar. Niets van belang viel nu meer voor. De volgende posten der begrootingen werden achtereenvolgens goedgekeurd, waaronder einde lijk ook het vestigen eener missie in China, met het oog op onze handelsbelangen. Ten slotte werd de Begrooting voor Buiten landsche Zaken met algemeens stemmen aange nomen. In de zitting van den Gemeenteraad van Utrecht I vau Donderdag 11., is iogekomen eene missive 1 >an de Kamer van Koophandel en afschrift van I een schrijven aan die Kamer van de Handels- I sociëteit, beide behandelende het bij den Raad aanhangig rapport ter zake van het Leidsche agpad. De Kamer van Koophandel betoogt, dat aar elk middel van gemeenschap van belang is I 'oor eene gemeente, het zaak is dezen weg, waarvan de handel nog veel nut trekt, niet te I abandonneerenzij acht het echter vvenschehjk, I 'at de drie betrokken gemeenten trachten, het I kanaal en trekpad in onderhoud te doen over nemen door het rijk, of wel dat getracht worde eene wijziging in de overeenkomst te verkrijgen, zoodanig, dat Utrecht alleen en geheel voor zijn 1 gedeelte het beheer en onderhond hebbe, zonder herhaal op, maar ook zonder belast te worden 1 -iet de kosten van de andere gedeelten. De I landelssociëteit oordeelt ook dat de weg te veel heeft voor den handel, om abandonnement, hetwelk tot verval en verzanden zoude leiden, 'e kunnen goedkeurenmen zou dan de bestaande sluizen weer door dammen moeten vervangen, hetwelk niet alleen den handelsweg zou beder- 'en, maar ook groot nadeel aan den algemeenen gezondheidstoestand zou toebrengende vaart brengt Utrecht in aanraking met een twintigtal welvarende gemeenten, waarvan de bewonersin Utrecht ter markt komen en handel drijven, ter wijl zij bij verval van de vaart een anderen tiitvveg, wellicht naar Leiden zullen zoekende vaart is ook van belang voor de vele fabrieken, die er zich aan gevestigd hebben en voor de daar bestaande zwem- en badinrichting. Het ongunstig oordeel over de waarde van de vaart schijnt te berusten op de ongunstige financiëele uitkomsten, maar bij een verbeterd beheer en gewijzigd tarief zouden de nadeelige uitkomsten kunnen vermin deren en misschien iD balen veranderen. Al deze stukken zijn ter secretarie nedergelegd ter inzage van de leden, terwijl de voorzitter mededeelde, dat hij voornemens was in eene der eerstvolgende vergaderingen het rapport omtrent het Leidsche jaagpad aan de orde te stellen. Aan het slot der zitting werd door het Raadslid, den heer Ram, gerapporteerd namens de commissie tot onderzoek van twee verschillende verzoeken vau de heeren Kuijff en Kaptijn, betreffende den spoorweg Leiden—Utrecht. Het eerste verzoek, strekkende dat de gemeenteraad het verkrijgen der concessie bij de regeering zou ondersteunen, was tijdens het onderzoek vervallen, daar de voor- loopige concessie inmiddels was verleend. Het tweede request strekt om belangrijke financiëele ondersteuning van de gemeente te verzoeken. Daar de spoorweg een zeer welvarende streek, met veel landbouw, veeteelt en nijverheid zal doorloopen, de exploitatie van een spoorweg, vooral voor de hoofdpunten, veel vertier veroor zaakt, en door de daaraan verbonden ambtenaren en werkplaatsen de welvaart der gemeente ver hoogt en eene nieuwe gewenschte concurreerende lijn met den Rijnspoorweg zal ontstaan, advi seerde de commissie voor ondersteuning. Een jaar- lijksch subsidie van 3,000 gedurende 10 jaren acht de commissie niet wenschelijk, omdat daar mede het hoofddoel niet bereikt wordt, zijnde het tot stand komen der lijn te bevorderen; een subsidie in eens evenmin, omdat na uitbetaling daarvan alle invloed der gemeente op den loop van zaken zou ophouden. De commissie stelt der halve voor deel te nemen in het oprichtingskapi taal voor 25,000, hetwelk zij, zelfs al bleef aflos sing en rentebetaling geheel achterwege, geen te groot offer zou achten, om het tot stand komen van de lijn te bevorderende gemeente zou daarbij tot voorwaarde stellen, dat de lijn in haar geheel moest worden aangelegd, en in het punt van uitgang in de richting der lijn geen wijziging zou worden gebracht zonder goedkeuring van den Raad. Aan de commissie is medegedeeld, dat liet uitgangspunt aan het station van den staatsspoor weg zoude genomen worden en de weg van daar, met een beweegbare brug over de Kruisvaart, de Kroesenlaan op de hoogte der Viltkuil zoude doorsnijden om vervolgens in bijna rechte lijn de gemeente Oudenrijn te bereiken. Naar wij vernemen zijn de volgende legaten door wijlen mevrouw E. M. F. de Kempenaer, wede. van den heer W. M. J. Haringman, ver maakt: Aan de Landbouw-KolonieNederl.Mettray op Rijsselt bij Zutfen 500; aan het Instituut voor Doofstommen te GroniDgen ƒ500; aan hot Insti tuut voor Blinden te Amsterdam ƒ500; aan het Heilige Geest- of Arme-, Wees-en Kinderhuis der Nederd. Hervormde gemeente te Leiden 1000; aan de Diaconie Armen der Nederd. Hervormde gemeente te Leiden 1000; aan het Minnehuis der Herv. gemeente te Leiden 500; aan de Bewaarschool op de Garenmarkt te Leiden ƒ300 aan de Algem. weduwenbeurs voor predikanten der Nederl. Herv. Kerk ƒ200. Het Ulrechlsch Dagblad meldt dat de Hoogleeraar C. W. Opzoomer ongesteld is. De ongesteld heid moet niet van zeer ernstigen aard zijn, zoo dat hij hoopt in het begin der volgende maand zijne betrekking te Leiden te aanvaarden Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 120 tot 138 volwassen personen en van 43 tot 62 kinderen. Voor eenige dagen werd uit Deventer aan het Haagsclie Dagblad het volgende geschreven: „Onder de vele Nederlanders, die dit jaar een bezoek brachten aan Schotland, dat wegens de vergadering van de British Association, maar vooral wegens het veel besproken geboortefeest van deD grootenWalter Scott, 9 Augustus te Edinburg gevierd, een dubbele aantrekkelijkheid had, behoorde ook de gunstig bekende leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan onze hoogere burgerschool, de heer J. H. Meyer, als schrijver van verschillende taal- en letterkundige werken wel bekend. „De uitgave zijner History of English literature bezorgde hem een bijzondere invitatie voor dat merkwaardig feest, en hij heeft zijn bevindingen daarover, verbonden met de beschrijving van een bezoek aan Melrose, Abbotsford, Dryburgh-Abbey ea het bekoorlijke gedeelte van dat heerlijke land, hetwelk, tusschen de Tweed en de Clyde gele gen, jaarlijks zoo vele bezoeken trekt, in den vorm eener voorlezing ten beste gegeven aan de leden van ons departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Gaarne brengen wij een woord van hulde aan de moeite, welke de heer Meyer zich met zulk uitmuntend gevolg gegeven heeft, om een stuk te leveren, dat door degelijkheid van gehalte zoowel als door 't boeiende van het onderwerp en de wijze van behandeling zulk een gunstige uitzondering op de gewone nutslezingen maakt. Door een tal van platen opgeluisterd, oefende deze voordracht op het talrijk gehoor een zeer aangenamen indruk, en van ganscher harle vvenschen wij den heer Meyer op de overige plaatsen, waar men hem dezen winter heeft uit- geuoodigd, een even goed en wel verdiend suc ces toe. Naar wij vernemen, zal de heer Meyer niet alleen te Zwolle, Utrecht en Amsterdam maar ook te Leiden zijne belangrijke reisherinnerin gen mededeelen, dank zij den ijver van de be stuurders der Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten. De leden dier Maatschappij hebben dus eerlang, wij meenen den 2den Januari een ge- uotvollen avond wachten. De instructie voor den nieuwbenoemden grif fier der Provinciale Staten van Groningen is aan gevuld met de bepaling, dat hij niet mag zijn lid van een der beide Kamers der Staten-Generaal. In een dezer dagen gehouden vergadering van het departement Groningen der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, is o. a. door den geneeskundigen inspecteur voor Friesland en Groningen, Dr. L. Ali Cohen, ge wezen op het feit, dat hij in 1844 in de toen uitkomende „Mededeelingen op het gebied van de natuur" eene verhandeling heeft geschreven over de guaco, eene Amerikaansche plant, die aanbevolen werd als geneesmiddel tegen kanker en allerlei andere ziekten. Thans is diezelfde guaco, maar nu onder den naam van condarango, als een nieuw ontdekte plant weer ter sprake gebracht en opnieuw als uitmuntend middel tegen die ziekte aanbevolen; maar, gelijk men weet, te licht bevonden. Op de Staatsbegrooting voor 1872 is gebracht een som van 1200, voor de aanschaffing van hulpmiddelen voor het botanisch onderwijs, aan de hoogeschool te GroningeD, omdat die thans voldoende zijn. De vraag, hoe het dan wel onder deD emeritus-hoogleeraar H. C. van Hall, met dat onderwijs gesteld was, komt natuurlijk bij velen op. De oplossing is, naar men ons schrijft, deze: Ongeveer 10,000 soorten gedroogde planten, aan den hoogleeraar van Hall persoonlijk toebehoorende, zijn door hem bij zijn onderwijs gebruikt. De inlandsche planten daaronder zijn in zijn geheel overgedaan aan de Nederlandsche Ve eeniging „Flora" te Leiden. Van het overige is het grootste ge deelte door het Botanisch Museum te Leiden over genomen, en het kleinste door dat te Groningen. De overblijvende, waaronder planten uit de AlpeD, Java, enz., zijn prof. van Hali's eigendom gebleven. (Hbl.) Bij eenige boekhandelaren te Dordrecht is ter teekening gelegd een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van den volgenden inhoud „Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, alleü ingezetenen der ge meente Dordrecht, „dat zij hebbeD kennis genomen van het ont werp van wet, waarbij eene inkomstenbelasting wordt voorgesteld, waardoor het mogelijk zal worden de patentbelasting en den accijns op het vleesch en misschien nog meer ongelijk drukkende belastingen af te schaffen „dat zij, alhoewel overtuigd, dat in de toepas sing moeilijkheden overwonnen moeien worden, en eene volmaakte, gelijkmatige belastingheffing Dimmer te bereiken is, van oordeel zijn, dat in beginsel geen bTlijker en rechtmatiger belasting bestaan kan, dan eene inkomstenbelasting rede nen waarom zij de vrijheid nemen deze tot U te richten om van hunne instemming met het hoofdbeginsel van dit ontwerp te doen blijken. 't Welk doende, enz." Het adres gaat uit van de Vereeniging tot bespreking van algemeene belangen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem en Enschedé hebben besloten tot het inzenden van adressen ter ondersteuning van de afschaffing der patentbelasting en invoering eener inkomstenbelasting Die van Arnhem heeft tevens besloten aan te dringen, om den accijns op de zeep op te heffen. Door den Minister van Oorlog is de heer A Steenaart, opzichter van fortificatiën 2de klasse, bevorderd tot 1ste klasse; de heer D. Hartman van 3de tot 2de klasse; terwijl de sergeant vau Ameyde, van het bataljon mineurs en sappeurs, is benoemd tot opzichter der fortificatiën 3de klasse. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscourant van den 19den Augustus jl., bekend, dat bij hem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1832: vier bijdragen van de vereeniging het Metalen Kruis door tusschen komst van den thesaurier, den lieer M. Brandon Mondolpho, te Amsterdam, als: van de eerste sectie Breda en omstreken 46van de afdeeling Vliss'mgen 5; van de tweede sectie Leiden 11.30, en van de tweede sectie 's-Gra- venhage 5te zamen 67.30. De kapit.-ter-zee J. H. P. E. Kniphorst; de luit.- ter-zee der lste kl. S. Kraijenhoff van de Leur; de luits.-ter zee der 2de kl. A. van Hengel, H.J. de Wal, G. A. van der Mieden, J. C. de Rooy, Jhr. W, Laman Trip, D. Boom; de offic. van gezondli. der lste kl. F. W. I. Meijer, en die der 2de kl. L. P. Gijsberti Hodeopijl; de offic. van admiD. der lste kl. B. M. M. E. Crevecoeur, en die der 3de kl. L. C. Duhne; de scheepskl. J. E. Jautze, H. J. van der Meer en J. J. van Dieuian; allen dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, eerstge noemde als lste officier, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Voorts worden geplaatst, met den 26sten No vember aanstaande: op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, de officier van administratie 3de kl. J. A. Torré; op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de offic. van admin. 3de kl. F. H. M. Rant; en met den lsten December daaraan volgende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal vanWussenaer, dekapit.-luit.-ter-zee J. K. L. Gey van Pittius, als lste officier; de luit.-ter-zee lste kl. A. J. Visser; de luits-ter-zee 2de kl. W. A. Arriëns, L. M. L. de Haan, T. Sprée, A. M. R. Wagner; de adelborsten der lste kl. H. van der Sande, A. G. J. Kroef, J. G. Snethlage, J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh en J. Cardinaal; de offic. van gezondh. 2de kl. Dr. J. F. Manikusde offic. van admiD. lste kl. F. WolfsoD, en die der 3de kl. J. H. C. Vermoer; de scheepskl. W. A. Ie Rutte en J. D. Ising; op op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, de luit.-ter- zae 2de kl. P. H. Ledeboer, de adelborsten der lste kl. D. A. Mensert, J. J. Poortman en de scheepsklerk W. van der Meer; op Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, de offic. van admin. 3de kl. G. H. Slot; en op Zr. Ms. ramschip de Buffel, de adelborsten der lste kl. A. G. D. Nolthenius en I. van den Bosch. Z. M. heeft aan M. Kruthoffer te's-Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van het Kruis van Verdiensten voor Vrou wen en Jonkvrouwen, haar door Z. M.den Duit- schen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft de benoeming van W. N. J. van Slijpe, burgem. van Hei-en Boeicop, tot secretaris aldaar, goedgekeurd. Z. M. heeft bij de rustende schutterijen be noemd: in de prov. Zuid-Holland, 5de bat., lste komp., tot lste luit. P. H. Koolhaas, thans 2de luit.; tot 2den luit. F. A. van Lange, thans schut ter; 2de komp., tot kapit. A. Knyff Hzn thans lste luit. bij de 2de komp.; 3de komp., tot 2den luit. J. van Holst, thans schutter; 11de bat., l9te komp., tot lsten luit. M. L. Kluif hoofd, thaDs 2de luit. bij de 3de komp.; 3de komp. tot 2den luit. J. C. Gerlings, thans schutter. Z. M. heeft aan Dr. C. Schatten kerk, te Does-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1