I,-Gravenhage, 11 November. H. M. de Koningin 1 rjt aanstaanden Donderdag 16 dezer van II. D. Iieulandsche reis terugverwacht. Alhier is aangekomen de heer Demasur, ka- l;i:D van den geueralen staf in Franschen dienst, |éuw benoemd attaché bij de Fransche legatie. Hedenochtend had alhier weder eene proeve tsls op groote schaal met de door onze gemeente Lgekochte stoombrandspuit. Hadden de vroeger Linen proeven plaats in de nabijheid v.ui eene L|it of vaart, waarin men de hoofdslang kan Lien, ditmaal had men eene plaats uitgekozen het midden der stad op het Plein en legde i de hoofdslang afwisselend in de verschillende Ijadputten, die volkomen in orde bleken te zijn. L deze proef, die ouder toezicht van den opper- Lodineester, den heer van Gogh en den brand mier belast met de leiding van deze stoom- ktilspuit geschiedde, en waarbij Burgemeester 1 Wethouders en andere autoriteiten tegen woor- i.jiren, voldeed uitmuntend. -Ier correctioneele zitting heeft het Hof in I,Holland bevestigd het vonnis der rechtbank Gravenhage van 21 September jl. waarbij lijie bekl. Ueijs is veroordeeld wegens het Lsen van een ingezonden stuk, ten nadeele 3 deD heer Maas te Scheveningen, in de Toekomst f 144; en de 2de bekl. Speijer Klerk is vrijge ven ter zake van het als drukker in eene van dat stuk plaatsen van zeven woorden, de eerste bekl. verklaarde niet daarin te llten gesteld. iUtrecht, 12 November. De Hoogleeraar Rau- talioff opende in de vorige week des avonds 1 uren in de College-zaal bij den Botauischen de publieke lessen over de Landhuishoud- |gde. De opkomst van belangstellenden over- die van vroegere jaren zeer en bevestigde I waarheid van des boogleeraars woorden, dat luieer lust voor de kennis van den landbouw keen te kouien. In eene korte, recht populaire leiding gaf de hoogleeraar eene bepaling van Landhuishoudkunde; ging in groote trekken geschiedenis van den landbouw na, deelde lede, wat er ten aanzien van de wetenschappelijke timing van landbouwers in het buitenland ge pas werd, en hoopte, dat ook in ons vaderland dit opzicht spoedig verbetering mocht komen, Irwijl hij hoopte dat het getrouw bezoeken dezer Ben het bewijs zou mogen leveren, dat het pu- |iek in deze nuttigste en noodzakelijkste van kunsten waarlijk belang stelde. |Alet onverdeelde aandacht werden de woorden i hoogleeraars door het auditorium, dat nagenoeg hoorders telde, gevolgd. En deze hoorders be enden metterdaad uit personen, wier belang het 8 deze lessen getrouw te volgen. Het waren tuiu- Itden, ambachtslieden en vooral onderwijzers, Be door groote opmerkzaamheid bewezen, dat zij moeite, die de hoogleeraar nam, oin de zaken luidelijk voor te dragen, op den rechten prijs risten te schatten. ijtvoLLE, 11 November. Vele slachters alhier lueu nog volop met spek, hetwelk zij voor de boute bestellingen, tijdeus den Frausch-Duitscheu Inlog, wijd en zijd hebben opgekocht. Toen de |«g voor den kost der oorlogsmannen ophield, l'jfxen de speculanten nog op een geleidelijken voor het binnenland, maar dit is niet uiee- liallen, vooral ook, omdat het spek, door eene Ltder zorgvuldige behandeling bij het inzouten i rooken, geen ooglijk aanzien heeft. Van daar let verschijnsel, dut het thans, ofschoon het goed klbaar is, verkocht wordt voor 50 ct. por kilo, Irtvijl het nieuwe spek 70 a 80 ct. geldt. Door feu minderen man wordt van deze onvoorziene gelegenheid, om zich goedkoop iets voedzaams te |er8chafi'en, druk gebruik gemaakt. Harlingen, 10 November. De bibliotheek der fioogere Burgerschool hier ter stede ontving fezer dagen van het bestuur van 't Friesch Ge- lootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde fe werken ten geschenke, welke in de laatste 40 luen door het genootschap werden uitgegeven. Maastricht, 10 November. Gistereunamiddag ftelt op den spoorweg van Luik herwaarts een al plaats gehad, dat erge gevolgen had kun- |eo hebben. Op de hoogten van Visé zijn de sporen losge- fukt en de trein is gederailleerd. De reizigers liiju gelukkig met den schrik en twee hevige I-tokken vrijgekomen. wagens waren echter in zóó slechten staat, T-'-t men naar Luik heeft moeten telegrafeeren een anderen trein, waarmede de passagiers preis hebben kunnen voortzetten. buitenland. Frankrtj k. Officieels démenti's. Departementale raden. Magistratuur. Corsica. Het gouvernement heeft door eene dépêche uit Versailles aan de agence Havas de geruchten doen tegenspreken als zou men eene herziening het algemeen stemrecht op het oog hebben. Bij dezeltde dépêche wordt de bewering gelo genstraft dat de Cissey en Jules Öimon hun ont- zouden krijgen, en eindelijk medegedeeld, dat reeds 40 departementale raden hunne zittiug gesloten hebben. Slechts enkele hebben zich tot nog toe schuldig gemaakt aan het uitspreken van politieke wenschen, die volgens de departemen tale wet aan hunne beoordeenng onttrokken zijn; daarvoor zijn zij dan ook trouw in het Journal 0/ficiel terecht gezet. Het mag wel een weinig verwondering baren, dat de provinciale vertegen woordigingen zoo spoedig alles hebben afgehan deld wat in het belang van hunn" departementen te doen viel. Maar men moet niet vergeten, dat de oude gewoonte van alles maar aan den prefect over te laten niet zoo op eens kan veranderd worden. Vóór dat de leden van de hun thans toegekende bevoegdheden mei ijver en lust ge bruik maken, dienen wel eeuige zittingen te verloopen. Onder de wetsontwerpen, die in de volgende zitting der Nationale Vergadering zullen behan deld worden, behoort, zooals men verzekert, de hervorming der magistratuur of liever van de wijze harer benoeming. De heer Odilon Barrot, die daarvan gedurende zijn geheele leven eene speciale studie maakte, heeft eene lange memo rie opgesteld over de beste middelen om de stabiliteit van de rechterlijke benoemingen te vefeenigen met de eischen der publieke opinie. Eene groote klacht over die benoemingen is, dat zij die er voor in aanmerking komen veel meer doctrinair dan praclisch ontwikkeld zijn, met andere woorden, dat de studie in de rechten niet goed geregeld is. Voorts maken de partijdigheid der rechters om verschillende redenen, de tegen strijdigheid van verschillende vonnissen, enz., pun ten van ernstige overweging uit. De ministerraad heeft nog geen oordeel geveld over den datum der nieuwe verkiezingen, die in Corsica moeten plaats hebben. Dit zal echter waarschijnlijk niet gebeuren vóór het begin van het volgende jaar. De reden hiervan begrijpen wij niet, daar de gemoederen op Corsica op het oogenblik rustig genoeg zijn om de verkiezing te doen plaats hebben. Italië. De Internationale in Italië. Onze Koningin, Mimsterieele crisis. Aan de Augsb. Allg. Zeit. wordt naar aanleiding van hét werkhedencongres te Rome het volgende geschreven over de kans, die er voor de Internationale bestaat, om invloed in Italië te krijgen: "Wanneer pater Curci, in zijn werkje over de Internationale, het jaar1862 als beslissend voop Italië aaumerkt, dan overtuigt ons een vergelij kende terugblik wel van de waarheid dier mede- deeling, maar des te ineer is net te betreuren, dat hij er geen bepaalde oorzaken voor heeft opgegeven. Zij liggen intussclieu niet zeer diep onder de oppervlakte. Wauueer het van dien kant dreigende gevaar hier ernstiger en grooterisdan ergens anders, zoo als Curci het zonder overdrij ving verzekert, dun is de schuld daarvan te wijten aan de maatschappelijke toestanden, zooals zij eerst door de uitgebreide bezittingen der geeste lijke genootschappen en voorts nog door tallooze monopoliën en bijzondere rechten, die door de Ilaliaanscbe regeenug verleend werden, ontwik keld zijn. Monopolie en dwangjuk waren in Italië voor de Internationale een natuurlijk voe dingsmiddel, waarbij juistdie klassen het meeste ge leden hebben,die volgens Curci nu gereed staan om tot de Internationale over te gaan. Het was de theorie der materiëele centralisatie, die adel en geeste lijkheid voorheen met elkander in Rouie uitoe fenden. Daardoor gebeurde het dat enkele per sonen reeds van de vroegste geslachten al tot unl- lionairs opklommen, terwijl aan den anderen kant het paupensuius in dezelfde verschrikkelijke mate toenam. De ïndustriëefe adel en de geeste lijkheid konden natuurlijk mets beters doen, dan hun eigendom uit den giooten stroom van kapi taal en arbeid te isoleeren door ze, zoo mogelijk voor eeuwig, aan hunne faunliëu en de geeste lijke orden te verzekeren. De adel en geestelijkheid zijn derhalve door hunnen gepriviligieerdeu bezitstoestand hoe langer hoe welvarender geworden, terwijl de groote menigte langzamerhand tot den bedelstaf is ver vallen. Maar toch zal hun streveu ijdel geweest zijn, want wat kan men hier op aarde eeuwig noeinen De correspondent van de Augsb. Zeit. wijst hier alleen op de toestanden, die aauleiding zouden oeven om te deuken, dat de internationale in Italië van alle Europeesche landen het meeste kans van slagen zou hebben, luiusschen verzuimt hij geheel, ook die omslaudigbcdeu te vernielden, waardoor de groote verspreiding der genoemde ver- eeuigiug iu Italië minder te vreezen is. Immers men zou zich zeer vergissen indien men meende, dat de menigvuldige geheime genootschappen, uie zich iu het schiereiland tegen den slechten toestand der zaken gevormd hadden, een groot contingent aan de Internationale zullen leveren. De meeste dezer vereeuigiugen hebben ten doel gehad om de eenheid van Italië in het leven te roepen; dat doel is bereikt en daarmede de raison d'etre van den tegenstand opgeheven. Na olijven er zonder quaestie in Italië vele vereeuigiugen over om het lot van den arbeider te verbeteren, maar die verlangen grootendeels, zich met de politiek niet verder in te laten, ouidat hunne staatkundige be doelingen bereikt zijn. De Internationale nu, al mogen hare statuten er met Tan gewagen, heelt klaarblijkelijk ook de politiek in haar programma opgenomen. Daarna heelt Mazziui, de invloedrijke Italiaansche volksleider, zich tegen de Internatio nale verklaard daardoor hebben de meeste arbei- ders-vereenigingen te Rome geweigerd, aan het laatste congres deel te nemen, en er zich toe be paald, den 106 aanwezige leden, eeuige wel-j komstgroeten te doen toekomen. Dat er onder de Italiaansche werklieden ooli niet verscheidene zijn, die pogingen zouden u het werk stellen, oui het koninkrijk iu et in republiek te veranderen, zullen wij niet b(- weren. Maar zeker is het, dat bij de prole tariërs van het schiereiland deze aaudraig nog niet zoo sterk is als in andere landen b. Engelaud en Frankrijk, ouidal zij pas hen weusch vervuld hebben gezien naar éénhen, naar opheffing van de pauselijke onderdrukkitg. Wanneer uien na moeilijken strijd een bepaaldjn wenich tot vervulling heeft gebracht, dan ver" krijgt men altijd hierdoor eene loort van bevre diging, die het formuleeren van nieuwe eischen en wenschen een tijd lang tegenhoudt. Het zal nu van de koninklijke regeering grootendeels alhatgen, of die nieuwe wenschen zich bij de Italiuien spoedig zullen doen gelden, met andere woorien, of het politieke, en dan natuurlijk repullikeinsche element onder de werklieden, zich net kracht zal ontwikkelen De koningin der Nederlanden is aan het begin van haar verblijf in Rome door den paus mei vnenlelijkheden overstelpt. Niet alleen op de audimties, die hij haar verleende was hij zeer voorlomend, maar ook door middel zijner die naren Toen hare majesteit b. v. onder begelei ding van Msgr. Teodoli de mosaïk-fabriek van het fatikaau bezocht en een bijzonder tij n ge- vverlt stuk, schoon van tcekemug en kleuren- practt, hare bewondering trok, werd het haar door den heer Teodoli als eene herinnering aan den saus aangeboden. Hij had daartoe van zijne heiligueid vooral de vergunning ontvangen. De ministeriëele crisis wacht als het ware sleclts op de opening der kamers om uit te bre ken. Het kabinet toch is op de voornaamste pun ten ;elieel verdeeld. De fiuanciëele plannen van Sells worden door zijne collega's zeer tegenge- weiit; Visconti-Venosta heeft in zijne buiten- landicbe politiek geen der andere ministers op zijut zijde. Lanza doet zijn best om den koning te o ertuigen, dat zijne spoedige komst naar Rome en ile opening der Kamers hoogst noodzakelijk zijn Hij wil zijne majesteit daarbij het minis teriele programma vóór de openingsrede doen aainemeii, ten einde hem aldus allen schijn van verintwoordelijkheid te ontnemen. Indien de konng zich nog lang bedenkt zal hij bij zijne eiulelijke komst in Rome wel eene kamer, maar geet ministerie vinden. TElaKLrKAMMEN. Varijs, 11 November. In de Vergadering der aaldeeinouders van 't Crédit Mobilier is heden beiloten de oude Maatschappij te ontbinden, en ceie nieuwe op te richten, met een kapitaal van SOfmillioeu, waaraan het Crédit Mobilier voor 45 milioen zou deelhebben. De aandeelhouders zullen twee nieuwe actiën tegen vijf oude ontvangen. De Messager de Paris meent te weten, dat de Bink tot den 4deu December e. k. zal kunnen wjichten zonder de circulatie te vermeerderen of 't disconto te verhoogen. De ilessager verzekert vérder, dat de tax op voorschotten van geld en specie verhoogd zal worden van 1 tot 3 pCt. Parijs, 12 November. De bank heeft de koers vai beleening op goud en zilver verhoogd van lop 3 pCt. I— De directie der Fransche Bank is heden ochtend door den president bijeengeroepen. Men virzekert dat de circulatie van bankbiljetten thans 2135 unllioen bedraagt. De France deelt ouder resetve mede, dat de Paus atn het Fransche Gouvernement te kennen heeft gigeven, dat hij het voornemen heeft om iu Frank- nk te resideeren. De heer Thiers tracht hem te b.wegen dit voornemen te laten varen; uogtans fielt hij het kasteel Pau eventueel ter beschik- kng gesteld van den Paus. Brussel, 11 November. De Indépendance zegt tp gezag van particuliere inlichtingen de volgeude Aiededeeling te kuuneu doen omtrent de olüciëele benoeming van Fransche diplomatieke agenten (Ernest Picard te Brussel, Goulard te Florence, Jules Ferry te Washington. Madrid, II November. In de ziltiug Tan de Lories is door den heer Arculi o. a. medege- iheld dat het ontwerp, om eene belasting te hef- hn van de binnen- en buitenlandsche Schuld, lauvvgezet zal overwogen worden door de Cortes. Ie partij van Zorilla zal Dinsdag een votum van vantrouwen jegens het Ministerie voorstellen. Konstantlnopel, 11 November. De cholera is ojnieuw sterk toegenomen. Weenen,, 12 November. De gemeenteraden van Cratz en Laibach hebben graaf von Beust het ereburgerschap verleend. Aan de deputatie der journalistenvereeniging Loncordia zeide von Beust, dat zijn opvolger zijn [Olitiek zoude voortzetten, hetgeen hem gelegen- leid gaf in den staatsdienst te blijven. Bern, 12 November. De nationale raad heeft net groote meerderheid het voorstel der coin- inssie, over de centralisatie van bet Zwilsersche nilitairwezen in de handen van den Bond, aan genomen. New-ïork, 12 November. De Albreck is hier rangekomeu. De rest van het Russische eskader, Jat zij voor 27 dagen verlaten had, wordt zeer spoedig hier verwacht. IVeenen, 13 November. Meu verneemt dat Itolraad baron de Paut, referent voor de aange legenheden van het Oosten aan het departement /au buiteul. zaken, tot directeur van het kabinet les Keizers zal benoemd worden. UKiRliüUTffi.N. (Per lelegraaf) 13 November, in de zitting van le Tweede Kanier der Staten-Generaal vau heden zijn de algemeene beraadslagingen over de Staats- begrootiug voor 1872 aangevangen. De lieer Wint- geus heelt zijne denkbeelden ontwikkeld over den algeuieeuen poliüekeu toestand des lauds en de daarin u. z. i. voorkomende zwarte punten aangewezen. Zijne bootdstelliug was dat, sedert dit Ministerie aan 't roer is, de groote wenschen en nationale belangen onverhoord zijn gebleven. Nederland heelt gevegeteerd, 't heeft geleefd van den eeuen dag op den anderen. Daarna heeft de heer v. Ziunicq Bergmaan het beleid der Regee ring aangevallen. De Regeering heeft het voor uitzicht gegeven, dat de Minister van Oorlog vóór de behandeling van zijn hoofdstuk, zich positief zal verklaren over de vraag of hij de leger- organisatie al ot niet bij de wet zul aauoiedeu. Het ingediend wetsontwerp tot den aanleg van spoorwegen op Java heeft ten doel den aan leg voor rekening van den Staat van eeu spoor weg, die ten eerste de lijn Batuvia-Buiteuzorg verbindt met Baudoug; ten tweede van een spoor weg tail Djocjokarla uOOr Bagelen en Banjoeuiaas naar Tjilaljap; ten derde van eeu spoorweg van Pasoeroeau naar Middeu-Java, iu aansluiting aan de lijn Samaraug-Vorstenlanden, met zijtakkeu naar Soerabaya en Halang. Met den aanleg dezer vierlijnen wordt gelijktijdig een aanvang gemaakt. Later wordt bepaald de richting der verbinding tusscnen Westelijk en Middeu-Java. Op de Indi sche begrootiug voor 1872, wordt ter uitvoering aanvankelijk 2 millioen gebracht. Er moeten nog terreinopneuiingen plaats hebben. it'i-GitAYïNHAOc, 13 November. Wij vernemen, dat de heer J. van Stralen, luitenant-kolonel, kommandant derdd. schutterij van's-Gravenhage, wegens redenen van gezondheid zijn ontslag als zoodanig heeft aangevraagd. De twee personen, die zich den 12den en 13den Oct. jl. tegen de polilie hebben verzet, bij gele genheid van de toen plaats gehad hebbende volks- oploopen, zijn door de rechtbank alhier overeen komstig de conclusie van het O. M., veroordeeld tot eene inaand en zes dagen gevangenisstraf. Utrecht, 13 November. Achtereenvolgend zullen alle officieren van gezondheid en apothekers 3de kl. der unduiatin aan 's Rijks hospitaal alhier worden gedetacheerd, om examen af te leggen voor de 2de klasse, teneinde in verband met het ingediende ontwerp ter wijziging van de wet op de bevordering examens van officiereu der land macht, al dadelijk tot officier van gezondheid en apotheker der 2de kl. te kunnen worden aange steld. 6 Heden heeft het prov. gerechtshof alhier uitspraak gedaan in de zaak tegen D. A. Dnmosch. Het hof heeft het vonnis der arr.-rechtbaok te Utrecht bevestigd, waarbij hij is schuldig ver klaard aan het wanbedrijf van het collecteereu voor loterijen buiten 's lands aangelegd, en is ver oordeeld tot betaling eener geldboete van drie honderd vijftien gulden enz. Arnhem, 12 November. De gemeenteraad heeft in zijn zitting van gisteren benoemd tot leeraressen in het Fransch en iu het Duitsch aan de Middel bare School voor meisjes alhier, respectievelijk inejufvrouw Boissevain en Kempff, en tijdelijk belast met de fuoctiëo van leeraar in de Staats wetenschappen aan de inrichtingen voor middel baar onderwijs Mr. K. M. G. do Meyier, advocaat alhier en leeraar in genoemde vakkeu aan de Hoo- gere Burgerschool te Wageningen. Deze laatste aan stelling had plaats ter vervanging van Mr. H. G. Borgesius, die eerlang als mederedacteur van Het Vaderland zal optreden. ÏVIarlctbericliten. Amsterdam, 13 November. Rogge. Nieuwe Galatz 215; Jarige idem 206, 202; Gebr. Odessa 168; Petersburg 196, 198, 200; Nov. 194,- 195; Maart 209, 208; Mei 211, 212, 213, 212. Raapolie, 6/w. 48*; vliegend 47 Mei 50*; December 47. Lijnolie 6/w. 38; vliegend 36*; Maart, April, Mei 37*; December 36*. Hennep- olie, 6/w. 41*; vliegend 40. Raapkoeken 106, 118. Lijnkoeken 13, 16*. HUWELIJKEN, GEHÖ0RTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leidenvan 12 November 1871. W. H. Harmans jm. 30 j. en F. J. Hoekveldt jd, 32 j. P.'C. Kerkvliet jin.'2fJ j'. èu H; J. van kampenhout jd. 20 j. P. Spaanderman jm. 23 j. en P. J. de Vries jd.' '2? *j/ J. a. Boi jm. 28 j. en J. C. Vlaanderen jd. 25 j. H. J. W. de Jong wedr. 36 j. en S. Prins jd. 31 j. J. Bavelaar jm. 52 j. en C. Koorenhof jd. 42 j. H. Stakenburg jm. 22 j. en G. Pieket jd. 23 j. E« A. van Egmond jm. 27 j. en H. M. Silvester jd. 24 j. D. A. Lombert jm. 24 j. en A. Al. Bieg- straaten jd. 21 j. A. J. van Buggemen jm. 34 j. cn M. de Bjruin jd. 31 j. P. W, de Zwijger jm. 23 j. en, S. Frank huizen jd. 20 j, L. Steenhaizen wedr. 61 j. en C. Warnaar wed. 49 j. W. L. van Kaathoven wedr. 33 j. en J. C. Bec ker jd. 28 j. iRKaM.OMET.BK VAN FAflREN RJÜiT. morg. morg. nam. nam. nam. avond - avond 6 u. 8 o. 12 o. 4 a. 5 u. 8 n. 10 n. Zaterd. 43' 42° 41° Zond. co w 40° 46° 46" 44° 42° 41» Maand. 36° 40" 45* 43° Wind: Zaterdag-middag 5 u. N. Zondag-middag 12 u. N. W. Maandag-middag 4 u. N. O. ADVEBTEMTIEM. Bevallen van een Zoon J. C. VAN OORDT ARNOLD. Leiden, 11 Nov. 1871. Volstrekt eenige Kennisgeving. De Commissie voor de KIIKIX- KAARTJES der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen maakt de Inge zetenen dezer stad thans in bet bijzonder opmerk zaam, zij de Kaartjes als naar gewoonte ver krijgbaar heeft gesteld, doch met dit onderscheid er nu behalve Grutterswaren en Brandstoffen ook Brood en Aardappelen op die Kaartjes te verkrijgen zal zijn. Zij hoopt dal die uitbreiding te meer aanleiding zal geven om deze le gebrui ken, in plaats vau fooijen en drinkgelden, opdat alzoo de goede bedoelingen der Commissie be vorderd mogen worden. De Leden bij wie de kaartjes verkrijgbaar zijn gesteld, zijn de Heeren Mr. M. H. A. LISMAN, Heeregracht. P. L. TICHLER, Hoogewoerd. P. MULLER, Breéslraat. B. W. WTTEWAAL, Bretstraat. P. G. C. EIGEMAN, Ouden Cingel. H. A. DE SWAAN, Steenschuur. J. J. REYST, Nieuwen Rijn. LEZING van Prof. A. UE1NSIU8, op Donderdag 16 November, des avonds ten 8 ure, in de Groote Zaal vau 't Nutsgebouw, over: De Mechanische verklaring van het leven. r F. L. ABRESCH, loco Ab-aclis.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3