ieII. Haar ia 1867 te 's Hage ontmoetende deelde „etuige mede,-'dat zij thans gehuwd was met Wilke, doch hij vernam later dat besch. er den naam harer zuster Cornelia was ge il. Het O. M. wordt in deze zaak waarge- eo door Adv. Gen. Mr. van Maanen, terwijl besch. wordt bijgestaan door den advocaat van Geuns. is terechtzitting leverde geen andere bijzon- beden op, dan dat de beschuldigde, op de haar ,r den president gedane vraag, wat haar tot plegen der daad aanleiding had gegeven, woordde: dat haar man, Wilke, de eerste ge- ije, haar had overgehaald om dusdanige han- Hog te verrichten en dat hij voor het in orde .ogen der papieren, voor het huwelijk benoo- 1, had gezorgd. Deze opgave werd echter door getuige volstandig ontkend, jv.-gen. Mr. van Maanen, hoezeer wars van Itdeelingen buiten de zaak zelve, meende toch paar opmerkingen te moeten maken en te v.v.eeren tegen de voorstelling der zaak door In 't minst was daarvan iets gebleken, zij beeft naar Vianen geschreven om hare ge- neakte, want die werd haar toegezonden, de ten laste gelegde feiten waren z. i. in con- o en worden door de overgelegde stukken en klaringen van getuigen voldoende bevestigd. Gest. requireerde ten slotte tot schuldigver- |jring aan valschheid in geschrift (eene huwe- sakte) en bigamie, en veroordeeling van besch. eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren en eene ildboete van 50. verdediger, Mr. van Geuns, begon met te ijien op het zeldzaam voorkomend geval van irgelijke zaak. De hoofdvraag ten deze was Igens hemwie de ware schuldige is, de be- of de 1ste getuige. Het onderwerpelijk feit valschheid is volgens art. 47 C. P. niet straf- en hij gelooft, dat er geen genoegzame wijzingen van dolus aanwezig zijn. Reeds bij «aangaan van haar eerste huwelijk verklaarde h. niet te kunnen schrijven en dus kan :ilijk worden aangenomen, dat zij de geboor- icte van Cornelia heeft opgevraagd. Iutellec- leel blijkt z. i., dat zij niet onschuldig en ook niet strafbaar is. Wat de biganie treft, meent pleiter dat dit feit ook niet mvezig is, omdat het tweede huwelijk niet, even s het eerste, op den naam van Willemine is ngegaan. Ingeval het Hof niet het door hem aan voerde mocht aannemen, hoopte pleiter.dat het iet het lot van besch. zou begaan wezen, daar hij |elooft dat de 1ste get. van de zaak heeft geweten, a re- en dupliek waarbij de verdediger nog der betoogde dat de bigamie door de valschheid wegvalt,, heeft het Hof de uitspraak bepaald op l aanstaanden Zaterdag. Rotterdam, 8 November. Het is aan de naspo ngen der politie mogen gelukken, hedenmorgen eds vroegtijdig den moordenaar te arresteeren lan de vrouw, die gisterenavond op den Noorder- ÖDgel met afgesneden strot gevonden is. De dader is de man der verslageDe, zekere endrik Johannes Snoey, oud 27 jareD, sjouwer Itn beroep, die, ten vorigen jare met de versla 'M gehuwd, echter kort daarna om zijn lieder j gedrag door haar verlaten was. Hij gaf zich lal over aan dronkenschap, pleegde gedurig mis tadelingen op de verslagene, zoodat hij reeds lij herhaling bij de politie in bewaring was ge leid geweest, en leefde thans reeds geruimen tijd id baar gescheiden. Op den avond van de misdaad heeft hij haar an haar werkhuis afgehaald, eene wandeling oorgesteld, voorgevende haar te willen spreken, id is met haar gegaan langs de Rotte tot aan !en Noorder-Singel, alwaar hij den gruwel beging |en daarna de vlucht nam. De verslagene was 28 jaren oud, en had geene [kinderen. De dader was reeds vroeger, tijdens hij als toldaat bij het korps Mariniers diende, ter zake tan diefstal gestraft met eene gevangenisstraf en i'ervallenverklaring van den militairen dienst. Bij is hedenavond, na alvorens zijne misdaad tóeden le hebben, overgebracht naar het huis 'an arrest. Utrecht, 9 November. In den nacht van den Uten op den 2den November omstreeks halfeen kelt de persoon van Weimar, oud 23 jaar, ainb- koaar bij de administratie van den Staatsspoorweg, kne moedwillige verwonding met een mes toe- ttbracht aan het gelaat van den persoon van W Dit geschiedde op den publieken weg, Oude Wht bij de Augustijne kerk, men wil, zonder tol laatstgenoemde daartoe aanleiding had ge lden; hoewel de dader op het oogenblik onbe- 'end was, is het door de ijverige bemoeiingen "d den agent van politie 1ste kl. W. Pieters ®ogen gelukken hem in banden te krijgen. Harderwijk, 8 November. Den 17den dezer zal tó koloniaal werf-depot alhier naar bet Nieuwe- •liep vertrekken een detachement suppletie troe- Peu sterk 125 man (waaronder 6 onder-oflicieren) 0u' dien dag aldaar te worden ingescheept aan bord van het via Suez naar Batavia bestemde 'loomschip Prins Hendrik. Het bevel daarover is °Pgedrageo aan den majoor der infanterie van bt 0. I. leger A. J. Diepenbroek, en tot medege- leide den lsten luit. der inf. van gemeld leger P. J. Miltenburg, den 2den luit. der O.-I. cava lerie D. F. W. van Gennep en den officier van gezondheid der 2de kl. van gemeld leger C. H. A. Westhof. De majoor Diepenbroek en de 1ste luit. Miltenburg keereD van hun verlof naar Java terug. Groningen, 7 November. Men is hier nog niet van epidemieën bevrijd. Voortdurend doen zich nog gevallen van pokziekte met doodelijken afloop voor. Ook de mazelen heerschen hier zeer algemeen, zelfs komen zij bij ouderen van dagen voor. Op eene school, die anders door 150 kin deren wordt bezocht, zijn er nu slechts 30. Harlingen, 8 November. Door den aanhouden den oostenwind is de stoomboot European op de Pollen blijven zitten en heeft haar belangrijke lading vee weer door middel van lichters moeten lossen. Met het werk aan de haven gaat het fliDk vooruit. Nu de havendam, door bazaltglooiingen gedekt, voor een gedeelte gereed is, kan men zich eenig denkbeeld vormen van den verbazenden omvang d(en bet geheele werk zat bekomen. Ook met het baggeren gaat het goedgisteren inzon derheid ging het ten gevolge van den lagen wa terstand uitstekend, zoodat er 100 kub. meter meer werd uitgemalen dan tot heden nog per dag geschiedde. Met het voorjaar 1872 komt er nog een uieuwe grootc stooinbaggermolen in het werk. Hkerenveen, 8 November. Onlangs overleed alhier J. Uiddinga, nalatende eenige millioenen guldens. Bijna al zijne bezittingen vermaakte hij aan een verre nicht, mevrouw de Wed. IJpey te Leeuwarden. Zorgvuldig had de overledene zijn grooten schat bewaard, bespaard en uitgebreid, én was er bijzonder op gesteld, dat niets ver kocht, maar wel veel aangekocht werd. De 21 woningen aan hem behoorende, waren aan de verf te herkennen. Thans, verneemt men, wil genoemde mevrouw al deze eigendommen, ook zijn vroeger bewoond landelijk gelegen huis, verkoopen. Hoe weinig de overledene voor zijne medeburgers ook deed, voor de gemeente Schoterland is het jammer, dat hij geen plaatsvervanger heeft bekomen, want hij droeg ruim bij in de gemeentebelastingen. 's-Hertogenbosch, 8 November. Gisteren trad de heer de Beucker alhier als spreker op. Talrijk en aanzienlijk was de vergadering, die met de tegenwoordigheid van den heer Commis saris des Konings vereerd werd en door een aan tal leden der Prov. Staten werd bijgewoond. De kweekelingen der kweekschool, de tuin lieden en hovenieren waren in groot getal aan wezig. Drie uren lang heeft hij gesproken. Hij is geboren redenaar; hij heeft de gaaf om goed en duidelijk te spreken, met een aangenaam orgaan; geestig en humoristisch weet hij de stof die hij behandelt te kruiden. Onderhoudend, boeiend in den hoogsten graad, onuitputtelijk in het vinden en gebruiken van aangename en sierlijke spreekvormen, weet hij de beginselen van land- en tuinbouwkunde vol komen duidelijk, ten hoogste leerzaam en bruik baar te verklaren, zonder in het minst te kort te doen noch aan de rechten der wetenschap, noch aan de strengste eischen der ervaring. De heer de Beucker weet op de behagelijkste wijze zijn nuttige kennis en kunde mede te deelen. Hij is een talentvol man, die niet genoeg gewaar deerd kan worden als leeraar in de land- dn tuin bouwkunde. Namens de Noord-Brabantsche maatschappij van nijverheid werd den heer de Beucker de eere medaille aangeboden als een souvenir aan dezen heerlijken avond. Hedenvoormiddag geeft de heer de Beucker practisch onderricht in het snoeien voor de man nen van het vak en voor wie belang stelt in deze hoogst gewichtige operatie, waarvan zooveel afhangt. De heer de Beucker heeft toezegging gegeven dat hij zich gaarne nog eens ter beschikking der maatschappij zal stellen. lIVGrEZOIVOEIN. Gisterenavond hield de Vereeniging van het Metalen Kruis, afdeeling Leiden, 2de 6ectie, hare gewone jaarlijksche feestviering, in het lokaal van den heer Breminer, in het hotel Rijnland aan de Beeslenmarktalhier. De zaal wasfraai gedecoreerd Een nette wapentrophee prijkte aan den eenen, en de god des oorlogs aan den anderen kant der zaal, die buitendien rijk met groen en bloemen versierd was. Ongeveer halfnegen opende de president, de heer Thems, de vergadering met eene hartelijke toespraak aan zijne vroegere strijd makkers. Na de opening der vergadering werd een feestlied aangeheven, en bij afwisseling werd er gedanst en liet de muziek van het 4de reg. infanterie zich hooren. Zij die zich niet meer aan 't dansen waagden, konden tusschenbeide hun hart lucht geven door het zingen van voor deze gelegen heid gemaakte liederen. Er werden vele toasten gedronken zoowel op 't Metalen Kruis, als op vele anderen die in die dagen een werkzaam aandeel in de verrichte daden gehad hadden. Op voorstel van den president, en ter gelegenheid van de voorlezing van een schrijven waarbij de vereeniging van het Metalen Kruis te Leiden was uitgenoodigd tot bijwoning van de overbrenging van het gebeente der gesneuvelde strijders, werd er eene collecte gedaan als bijdrage tot oprichting van een monument voor genoemde gesneuvelden. En zoo ging de avond en een gedeelte van den nacht gezellig voorbij. BUITENLAND. Frankrg li. Plebisciet. Drukpers. Verschillende mede- deelmgen. De geruchten die wij gisteren mededeelden als zou de regeering een plebisciet doen uitschrijven om over de republiek, Thiers en de Nationale Vergadering te oordeelen, schijnen weder uit het brein van de redacteurs der Bonapartistiscbe bladen te zijn voortgekomen. De regeering heeft ze officiëel gelogenstraft met de verklaring, dat die maatregel bij het gouvernement zelfs niet ter sprake was gekomen. De generaal Ladmirault, gouverneur van Parijs, heeft aan Thiers doen toekomen een rapport over de dagblad-pers in de hoofdstad. Hij raadt de regeering ten sterkste aan om maatregelen te nemen tegen de uitspattingen, zoowel van de Bonapartistiscbe als van de ultra-republikeinscbe dagbladen. Zooals men weet hebben echter het gouvernement en de permanente commissie der Nationale Vergadering zich van een liberaler gezindheid betoond, en Thiers zal zich daar ook vooreerst aan houdeD. De regeering volgt hierin de gezonde redeneering, dat die bladen, door hunne lasterlijke taal, hunne eigene zaak meer kwaad zullen doen dan de bestaande Republiek. Zij heeft daarbij misschien aan het Hollandsche spreekwoord gedacht: Al is de leugen nog zoo snel, De waarheid achterhaalt ze wel. Thiers is bezig met den heer Schneider over eenkomsten te treffen, om in de werkplaatsen te Creuzot eene groote menigte kanonnen te doen vervaardigen, die het de producten van Krupp in vernielkracht zouden afwinnen. In strijd met de gisteren medegedeelde tele gram 6chijnt het, dat Rochefort naar Tours zal worden gezonden, om daar de uitspraak der commissie van gratie over zijn lot af te wachten. Verschillende afleveringen van een nieuw werk des heeren H. de Koek, getiteld „Libertios cé- lèbres" zijn te Parijs in beslag genomen wegens hunne onzedelijke strekking en ongepaste illus- straties. Oostenr.-Hong. Monarchie. De aftreding van von Beust, hare oorzaken en gevolgen. De plotselinge aftreding van von Beust, nadat hij den keizer geheel tot zijne politiek had over gehaald, zal zeker menigeen verwonderd hebben. Vooral is het vreemd bij de bekende gehechtheid van von Beust aan zijne portefeuille, waaruit men zou moeten besluiten dat het ontslag voor namelijk van den kant des keizers is gekomen, nadat hij zich eerst door den kanselier in zijne politiek tegenover de Czechen had laten influen- ceeren. In Oostenrijk zelf is het publiek evenmin op de hoogte van de aanleiding tot dal zonderliuge feit als in het buitenland. Uit Weenen wordt b. v. aan de Atlg. Augtb. Zeil. geschreven Niet zonder grooie verrassing zal Europa het bericht van de aftreding van von Beust vernemen juist op het oogenblik dat zijne beginselen de volle zegepraal schenen weggedragen te hebben. Aan de zaak vult echter niet te twijfelen; graaf von Beust geeft een van de volgende dagen zijne portefeuille aan den Hoogaarsche minister-presi dent graaf Andrassy over, wiens tegeuwoordige plaats door graaf Lonjay zal worden ingenomen. De omstandigheden, waardoor deze plotselinge omkeeriug veroorzaakt is, zijn in eene diepe duis ternis gehuld. Men zou aan den eenen kautdenken, dat het eeue poging wasom aan de staats rechtelijke oppositie in Bqhemen eene coucessie te doen, iDdien men niet aan den anderen kant wist dat graaf Andrassy bij de Czechen even gehaat is als graaf Beust. Terwijl men derhalve tevergeefs het Runenschrift van dit geheim zoekt te ont raadselen, maakt het juist daardoor een des te sterker indruk. De alireding van den schepper van het dualistische beginsel in Oosteurijk, van den verdediger der Oosten rij ksche neutraliteit in den Fransch-Duitschen oorlog, van den opsteller der gelukwenschmgs-dépêche aan keizer Wilhelm in December 1870, vau den ontwerper der ont moetingen te Ischl, Salzburg en Gasteiu, van den overwinnaar eindelijk der Hohenwartsche politiek, die aftreding wordt uit den aard der zaak als eene gebeurtenis van het hoogste ge wicht beschouwd. De toekomst zal ons slechts den juisten omvang van hare beteekenis kunnen leeren; maar men overschat haar zonder twijfel niet, wanneer men ze als eene ernstige, voor Uosienrijk'stoekomst misschien beslissende gebeur tenis beschouwt." De Presse en de N. Fr. Presse melden beiden, dat graaf Beust wegens zijne geschokle gezond heid om zijn ontslag heeft gevraagd. Wat men nu van zulk eene plotseling geschokte gezondheid bij de hooggeplaatste diplomaten moet denken weet ieder, die met den werkkring van deze heeren eentgszins nader kennis heelt gemaaki Het laatsgenoeinde blad voegt er-dau ook vrij tegenstrijdig bij: „dat graaf Beust zijn ontsla; niet uit vrije beweging neeft aangevraagd, maar eerst nadat beui de wenschelijaheid daarvan niet onduidelijk was uitgedrukt. Wanneer men deze twee berichten van de Neue Freie Presse met elkaar in overeenstemming brengt, zou men lot de slotsom moeten komen, dat de keizer b.j graaf Beust als dokter fungeert en hem als zoo danig eenigen tijd rust heeft voorgeschreveu. Aan de tiölnische Zeilung worden over de zaak in quaestie eeuige gissiugen geschreven, die ons weini" verder brengen. Deze correspondent houdt het alles te zamen genomen vojr net waarschijn lijkste, dat het ontslag wegens persoonlijke re denen is gegeven. Immers, daar de politiek van Andrassy in den laatsten tijd geheel met die van von Beust overeenstemde, kan men aan eene verandering van systeem niet wel denken. Het komt ons, na zorgvuldige overweging, toch nog als het waarschijnlijkst voor, da! de keizer met dezen maatregel eene soort van concessie aan Bohemen op het oog heeft gehad. Met von Beust persoonlijk is hij toch steeds zeer bevriend geweest, en de gewichtige diensten, die de kan selier hem in ae buitenlandsche politiek heeft bewezen, rechtvaardigen deze vriendschap ten volle. Maar dat neemt niet weg, dat de keizer voor een groot gedeelte met de „Ausgleichs" politiek van Hohenwart overeenstemde. Nadat hij nu desniettegenstaande aan den aandrang van von Beust had toegegeven om alweder die be ruchte grondwet van 1867 als een onschendbaar heiligdom tegen de eischen der Czechen over te stellen, zal hij eenigszins teruggedeinsd zijn voor den hevigen haat, dien de Czechen daardoor tegen von Beust hebben opgevat. Immers het Vaterland en vele andere decentralistische en Czechische bladen verklaarden na dien slag rond uit, dat de eenige voorwaarde om verder met welk ministerie ook in onderhandeling te treden, bestond in de verwijdering van den rijkskan selier. Indien de keizer echter van den gedanen stap een afdoend succes verwacht, dan vreezen wij, dat hij hierin totaal teleurgesteld zal worden. Wij vreezen dat vooral daarom, omdat hij zich ook hierbij weder aan die ballslachtigheid heeft schuldig gemaakt, die steeds het kenmerk is ge weest van zijn binnenlandsche politiek. Terwijl hij toch de Czechen van graaf Beust verlost, geeft hij Jiuu om verder mede te onderhandelen een man in de plaats, die door de laatste gebeurte nissen ook waarlijk hunne sympathie niet deel achtig is geworden. De taal, die de Czechische bladen sedert eenigen tijd tegen Andrassy ge bruikten, vloeit over van verbittering en wraak zucht. Vooral houden zij hardnekkig vast aan de bewering, dat de Hougaarsche minister-presi dent den keizer als de beste oplossing der moeielijkheden heeft aanbevolen, eenvoudig weder tot het absolutisme terug te keeren. Kortom, hebben de Czechen geweigerd, in onderhandeling te treden met eene regeering, die von Beust als haar hoofd erkende, wij twijfelen er ten sterkste aan of zij zich zullen laten verteederen doordat de naam „Von Beust" voor dien van „Andrassy" heeft plaats gemaakt. TELEGRAMMEN. Berlijn, 8 November. De Rijksdag beeft bij de derde lezing het voorstel van den heer Bussing, waarbij bepaald wordt, dat elke Bondsstaat een door rechtstreeksche verkiezingen saamgestelde volksvertegenwoordiging moet hebben, met groote meerderheid aangenomen. Weenen, 8 November. Volgens de Neue Freie Preste heeft graaf Andrassy de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aangenomen. Bome, 8 November. Naar men verzekert, zul len de Koning van Italië, de Kroonprins en Prinses Marguerite den 15den dezer alhier aankomen. De Koningin der Nederlanden is gisterenavond te Florence gearriveerd. Bruasel, 8 November. Het Journal de Bruxelles antwoordende op een artikel van de Nordd. Allg. Zeilung (waariu o. a. gezegd wordt, dat België het behoud zijner onafhankelijkheid te danken heeft aan Duitschlaods bloedige overwinning op Frankrijk, uiaar dat, in weerwil hiervan, te Brussel de zwarte en roode Internationale elkan der de hand reiken, om hare aanvallen op Duitschland te richten, iets waartegen de vrije drukpers aldaar met kracht moest opkomen, daar die aanvallen een voortdurend gevaar voor België ziju), wijst de beschuldigingen, in zoover de cle- ncalen aangaat, van de hand. De Indipendancc antwoordt, dat het beroep van de Nordd. Zeilung op de vrije drukpers in Belgie, minstens genomen overbodig is. Immers, zij houdt niet op, het dweepzieke Jezuïtisme en Commu nisme te bestrijden; maar hoe verfoeielijk hunne leerstellingen ook zijn mogen, wil de vrije druk pers de vrijheid van schrijven geëerbiedigd zien. Weenen, 9 November. De Neue Presse toont aan, dat de benoeming van Andrassy tot mi nister van buitenl. zaken geen verandering in de beginselen aanduidt, die door von Beust ge- vnlyrf warden. Londen, 9 November. De Times bevat een brief, geteekend „een balling", waarin gezegd wordt, dat zoo de Bonapartisten een beroep ver langen op het algemeen stemrecht, dit geschiedt, omdat zij vertrouwen op de sympathie des volks. Ook zelts, als zij die verloren hadden, stellen zij boven hun belang, den triumf van een beginsel, dat alleen het laud redden kan. LAATSTE bEHICHTEN, (Per telegraaf.) 's-GravenHage, 9 November. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van heden is de beraadslaging over de Staatsbegrooting voor.1872 bepaald op aanstaanden Maandag te elf uren. Tori-apporieurs over het wets-ontwerp op de inkomsten-belasting zijn benoemd: de heerën van Akerlaken, Kappeijne van de Copello, Luijben, v. Kuijk, eu van Delden. JL In de heden gehouden zitting van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland werd de geheele dag gewijd aan de beraadslaging over bet voor stel van Ged. Staten tot wijziging van het alge meen polderreglement, dal ten slotte met alge- meene stemmen werd verworpeu. Gp aanstaan den Woensdag is de voortzetting der werkzaam heden bepaald. 's-Gravenhage, 9 November. Bij Kou. besluit van 7 November is de heer W. C. vau Rhiju eervol ontslagen als controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Bergen- op-Zoom, met vrijlating oin zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. Bij Kou. besluit van 7 November isdeheer E. L. Bogaert, controleur der directe belastingen in- eu uilgaaude rechten en accijnsen verplaatst van Heerenveeu naar Bergeu-op-Zoouien is de waarueming der controle te Heerenveeu onge-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3