van Zeeland diet de overige provinciën moet ver keer en vertier vermeerderen, gelijk nu reeds te zien is, in een kleiD gedeelte, dat de volks ontwikkeling daardoor in de hand wordt gewerkt. Ed toch zal niet voor alle belanghebbenden de uitkomst aan den weuscli beantwoorden, liet veel besprokene Goes zal waarschijnlijk meer voorbij getrokken dan bezocht worden, tenzij de nieuws gierigheid onze landgenooten prikkelt, om eens een kijkje te nemen in het stadje, waar zulke vreemde zaken voorvallen. Tot nu toe gaf de spoorweg daar nog al levendigheid; maar binnen weinige maanden zul de bevolking het genoegen hebben, om aan het station te zien, hoevelen Goes links laten liggen. Voor den handel in het kleine landstadje behoefde er geen kostbare spoorbaan gelegd te worden. Men is daar zoo wars van haast en vooruitgang, dat men de beurtschepen die eenige dagen onderweg zijn, boven een stoom boot verkiest. Voor eenige jaren werd dit laatste vervoermiddel daar als een hoogst welkom ver schijnsel met gejuich begroet, maar al spoedig was de vennootschap verplicht de boot te verkoopen Enkele particulieren zetten toen de onderneming voort, maar met hetzelfde gevolg. Sedert werd hemel en aarde bewogen, om do neringdoenden en handelaars te bewegen, dat zij door vereenigde krachten de boot-onderneming in stand zouden houden, maar men is daar zoo gehecht aan die ouderwetsche klassieke beurtschepen, dat weldra de stoomboot voor goed verdwijnen zal. Voor zulke snuggere geesten, mett begrijpt het, behoe ven er geene spoorwegen te zijn, want zij komen altijd tijdig genoeg. In eene op Maandag jl. gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dor drecht is onder anderen besloten 0. Omtrent eene eventueele wijziging van het tractaat met Japan, de Regeering te adviseeren: 1. Zoo mogelijk een tractaat te sluiten, dat voor alle Westersche Mogendheden eensluidend is. 2. De vervanging van een vast recht van in- en uitklaring van schepen doo.' preportioneele vuur-, ton» en bakengelden aan te nemen, indien daarmede eene algemeene openstelling der havens gepaard gaat. 3. Ook in dat geval goed te keuren, dat vreemde munt in Japan niet meer wettelijk gangbaar zijn zal. 4. Aan de Daimio's de bevoegdheid te ontne- men, om met vreemde Mogendheden of hare on derdanen als vorst handelsovereenkomsten te sluiten; maar hen vrij te laten even als andere privaatpersonen handel te drijven. 5. Aan te dringen op het recht voor onze koop lieden, oui overal in het Japansche rijk handel te drijven, zelfs daar, waar hun niet wordt toe gestaan zich metterwoon te vestigen. b. Aan heeren Burgemeester en Wethouders te adviseeren het korps vaste zakkendragers, in het belang van den handel, in stand te houdep en daaraan van gemeentewege de tot heden ge bruikelijke geldelijke ondersteuning te blijven geven en door het bestuur daarover toezicht te doen uitoefenen. c. Bij Zijne Exc. den Minister van Staat en van Bionenlandsche Zaken te ondersteunen het verzoek der vereeniging Levensquaestie te Dirks- land, om verbetering der communicatie-middelen van het eiland Goeree en Overflakkee met de overige deelen van Zuid-Holland. d. Met het oog op het belang der stad Dord recht bij eene spoedige spoorwegverbinding, zich rechtstreeks bij de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam te verge wissen, wanneer de spoorwegbrug over het Hol- landsche Diep door haar geheel afgebouwd en voor het spoorwegverkeer gereed opgeleverd zal worden. De examens voor den rang van officier van gezondheid der 1ste klasse en voor dien van apotheker der 1ste klasse, zullen voortaan plaats hebben volgens onderstaaude programma's; Voor den rang van officier van geiondheid Iele klasse 1) Het behandelen van acht lijders, behoorende tot de koortsigen, gekwetsten, oogzieken en vene- rischen; met mondelinge bespreking der vraag stukken, die door het onderzoek dezer lijders kunnen worden opgeworpen. Bij deze behandeling moet de candidaat bewijzen geven, dat hij met de physische en chemische onderzoekingsmethode (met den oog-, oor- en keelspiegel, de percussie en auscultatie, het microscopisch en chemisch onderzoek van se en excreta, enz.) goed vertrouwd, benevens in de diagnose in het algemeen en de differentiëele in het bijzonder grondig ervaren is. 2) Het opmaken van een kort en zakelijk ziek teverslag dezer lijders, bij doodelijken afloop, met de lijkopening. 3) Het verrichten van twee belangrijke heel kundige kunstbewerkingen (bijv. amputatie, extir patie, resectie, oogoperatie, breuksnede), zoo mo gelijk een in vivo, voorafgegaan door eeue uiteen zetting der gronden, welke die kunstbewerking kunnen noodzakelijk maken; door eene beschrij ving der verschillende opereermethoden, met eene crilische opgave der redenen, waarom men in een gegeven geval aan deze of gene de voorkeur geeft. 4) Het aanleggen van een gipsverband en een eenigszins samengesteld zwachtelverband. II. Voor den rang van apotheker der lite klasse 1) Uitvoering van twee quantitatieve scheikun dige analysen van onbewerktuigde of bewerk tuigde stoffen. 2j Opsporing van een vergif in een mengsel van andere stoffen. 3) Ontdekking eener vervalsching van een ge nees- of levensmiddel. Beide examens moeten binnen de tien dagen zijn afgeloopen. In de Prov. Gron. Cl. van gisteren leest men „Hedenmorgen werden wij aan ons bureel letterlijk overstroomd met klachten over de be handeling, die de reizigers weer eens ondervonden hebben op de lijn Nieuwe SchansGroningen. Bij gebrek aan personenwagens moesten velen te Hoogezand het verblijf in een bagagewagen voor lief nemen, en toen te Kropswolde nog meer dan 50 passagiers hetzelfde lot moesten onder gaan, werd men in die bagagewagens, staande, als haringen in een ton opeengepakt, zoodat men bijna geen hand of vinger verroeren kon. Wij zullen van het nummer dezer courant een exem plaar zenden aan Z. Exc. den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, in de hoop, dat deze eindelijk voor goed eens een einde make aan deze schandelijke behandeling, die men het publiek, dat zich van het spoor wenscht te bedienen, aandoet." Wegens de tegenwoordig niet talrijke bevol king van het huis van correctie te Hoorn en de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woer den (in welke gestichten totdusverre slechts de correctioneel-veroordeelden tot eene gevangenis straf van meer dan 18 maanden werden opgeno men) is bij Kon. besluit van 28 October jl., be paald, dat te rekenen van 1 November de man nelijke correctioneel-veroordeelden tot eene ge vangenisstraf van een jaar en daarboven in het huis van correctie te Hoorn, en de vrouwelijke veroordeelden van die categorie in de strafgevan genis te Woerden hunne straf zullen ondergaan. Te Vlaardingen werd Vrijdag jl. voor het kan tongerecht de zaak behandeld van den hoofdon derwijzer C. de Groot, beschuldigd van, niette genstaande ten zijnen huize de pokziekte was uitgebroken, toegelaten te hebben, dat een zijner kinderen de school van mej. de Graaf bezocht. Verschillende getuigen werden in deze zaak ge hoord, terwijl het requisitoir van den ambtenaar van het O. M. strekte tot vrijspraak. Het getal hectaren woeste gronden in Nederland wordt geschat bij het begin dezes jaars op 668,500, waarvan in Groningen 33,000, Friesland 34,000, Drenthe 100,000, Overijsel 101,500, Gelderland 129,000, ytrecht 15,000, Noord-Holland 32,400, Zuid-Holland 13,000, Zeeland 12,400, Noord-Bra bant 144,000 en in Limburg 54,200 hectaren. De Minister van Financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot ver zending van brieven, gedrukte stukken en mon sters van koopwaren naar Nederlandsch Iudië, door middel van het stoomschip Prins Hendrik van de Maatschappij „Nederland," waarvan het ver trek uit het Nieuwediep is bepaald opdenlSden November aanstaande. De brieven en verdere stukken, welke men met deze gelegenheid wenscht te verzenden, moeten voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op het adres, waaruit van dat verlangen blijkt. Het port der brieven van 15 grammen en daar beneden is twintig cents, met toepassing op de zwaardere brieven van de schaal van opklim ming, die voor de binnenlandsche briefwisseling is vastgesteld. Voor gedrukte stukken en monsters van koop- wnren is een port verschuldigd van vijfcents voor elke 40 grammen of gedeelten van 40 grammen. Bovendien bestaat er gelegenheid tot aantee- kening van brieven en verdere voorwerpen voor Nederlandsch Indië, welke op den vorenbedoel- den voet met de stoombooten der voornoemde Maatschappij worden verzonden, en wel tegen betaling van het vorengemelde port, benevens van een vast aanteekengeld ten bedrage van vijftig centseen en ander bij vooruitbetaling te voldoen. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeeukomstig de aankondiging in df- Staatscourant van den 19den Augustus jl., bekend dat bij hem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1832: eene bijdrage van f 10 van den heer J. D. Velsberg, gepensioneerd kapitein-ter-zee, te Arnhem, door tnsschenkomst van het lid der commissie, den gepensioneerden kapitein-ter-zee W, A. de Gelder, te Vlissingen; en eene bijdrage van f 0.10 van F. W. M., geblesseerd oud-strijder, postmerk Delft. De luitenant-ter-zee der 2de klasse P. Bool, laatst behoord hebbende tot bet eskader in Oost-, Indië en van daar den 4den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non- activiteit gesteld. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de d.d. schutterijen, op hun verzoek, eervol ont slag verleend, alsbij die te Goes, aan M. C. J. Pilaar, als lsten luit.; bij die te Steenwijk, aan R. Schurink Az. Jr., als 2den luit,, onder gehou denheid tot het volbrengen van de op hem uit kracht der wet nog rustende schutterlijke ver plichtingen als gewoon lid der schutterij. En voorts bij de d.d. schutterij te Goes benoemd tot lsten luit. J. G. Dobbelaere, thans 2de luit.; tot 2den luit. J. J. A. de Bock, thans schutter. Z. M. heeft J. H. A. van Ravenhorst benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Assen. Z. M. heeft benoemd tot procuneur bij de arrond. rechtbank te Gorkum Mr. M. Kolff, advocaat te Arnhem. BINNENLAND. Amsterdam, 8 November. In het Amstel-hotel alhier werd hedenmorgen teil uren de vergadering gehouden van stemgerechtigde aandeelhouders in de Nedetlandsche Handelmaatschappij, ter beslissing van de gewichtige vraag: of men al of niet deze instelling zou voortzetten voor den tijd van 25 jareD. Onder leiding van den president der Maatschappij, den heer E. P. de Monchy, werd in de talrijk bezochte vergadering op kal- men toon over die vraag beraadslaagd. Eigenlijk gezegde tegenstand tegen de door het bestuur voorgestelde èn op bekende gronden toegelichte verlenging bleek bij dat debat in geenen deele. Enkele aandeelhouders klaagden over hetgebrek aan genoegzame voorbereiding en zouden gaarne zien, dat de zaak commissoriaal kon worden gemaakt, alvorens tot de definitieve beslissing over te gaan. De ébmmissaris Mr. J. D. W. Pape uit 's-Gra- venhage, had vooral bezwaar tegen de geld uit zettingen op Java en in Japan, onder welke eene geldleening van 1,200,000 alsook een half millioen, geleend aan den Engelschman Glover, waarvoor de Maatschappij nu concurrent credi teur is in het faillissement. Zulke speculatiën moesten door de statuten worden buitengesloten. Spreker zou voorstemmen, onder voorwaarde eener herziening der 6tatuten in gemelden zin. Hij sprak individueel, daar commissarissen besloten hadden niet hier het woord te voeren. De Pre sident noemde de voorstelling van den heer Pape overdreven; in Japan is slechts een millioen dol lars uitgezet, hetgeen niet te veel is op een ka pitaal van 42 millioen. Het verlies in de zaak Glover is, volgens berichten, niet zoo groot. De heer Verhoeven uit Rotterdam zeide, dat geen letter in de statuten gewijzigd mocht worden, zonder eene algemeene vergadering van deelheb benden. De heer Polano, die vroeger agent der Maat schappij in Japan was, achtte het door den beer Pape beweerde grootelijks overdreven en trad in wederlegging van de geopperde vrees. Sommige aandeelhouders hadden meerdere bekendheid ge- wenscht met de conceptstatuten. De heer Mr. H. J. van Buren uit Rotterdam wilde vooraf raad pleging der deelhebbers over de conceptstatuten. Dit kon thans geschieden. Het bestuur verklaarde, dat het thans slechts in beginsel machtiging ver langde tot wijziging der statuten, in verband met de voortzetting der Maatschappij. De heer Opper does Alevvijn uit Hoorn hield een voorlezing over den handel en het nut eener Handelmaatschappij. Deze misschien voor een Nutsvergadering of een volksvoordracht beter geschikte verhandeling ver oorzaakte nog al rumoer, daar uit herhaald ge schuifel bleek, dat de vergadering ditmaal niet gediend wilde zijn van een schets der geschiedenis van den handel of eeu cursus in de handelsge schiedenis. De spreker, die reeds bij de Phoeni- ciërs was aangevangen en eindelijk, onder her haalde teekenen van afkeuring, aan het jaar 1700 genaderd was, werd eindelijk, door het klimmend ongeduld der vergadering, genoopt zijne lezing te staken.De heer Mr. T. M. C. Asser verklaarde zich tegen het voorstel des Voorzitters, om bij zit ten en opstaan te steinuien. Het geldt hier den grondslag te vestigen van het voortbestaan der Maatschappij gedurende 25 jaar. De geldigheid van het besluit moet dus boven allen twijfel ver heven zijn, en dit is niet het geval als bij zitten en opstaan gestemd wordt. Ook niet, wanneer het getal der tegenstemmers alleen geconstateerd wordt, zonder dat van het geheele getal der me destemmenden blijkt. Dit laatète getal blijkt niet uit de presentielijst; want deze wijst niet aan hoevele personen tijdens de stemming tegenwoordig zijn. Om alle onzekerheid te vermijden, wenschte spr. de hoofdelijke Stemming, hetgeen te meer raad zaam is, daar, bij ongeldigheid van het heden te nemen besluit, du verloop van dit jaar niet meer. doorde Algemeene Vergadering bij meerderheid tot voortzetting zou kunnen worden besloteD, maar daartoe dan unanimiteit van alle aandeelhouders ver- eischt zou worden. Overeenkomstig deze opmerkingen wordt tot hoofdelijke stemming besloteD, Ten slotte werd met 357 tegen 7 stemmen tot de voorgestelde verlenging besloten. Onder tegenstauuers behoor Je oe gemachtigde van pm Marianne der Nederlanden. GV-fi.C: 's Gravenhage, 8 November. De steenkolen) sen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg schappij zijn gelegen aan de Dell'shai Schie; van daar dat, bij het gestadig ver vo steen kolen ten gebruike der spoor wegonderne gedurig wagens van die Schie naar Rotte' heen en weder rijden. Ook heden was dit weder het geval en a vóór het vertrek van trein N°. 8 van Rotter te 8.30 uren, derailleerden een paar dezer k; wagens bij Beugelsdijk, zoodat de weg was sperd eu de trein van Rotterdam niet kou trekken. Spoedig was dit hier bekend en onze ij» stationschef liet, om het verkeer zoo min mogt te belemmeren, onmiddellijk een trein hier sa stellen, die de passagiers, welke anders met van Rotterdam komenden trein moesten verl ken, bijna op het gewone tijdstip naar Lei' Haarlem en Amsterdam inet de tusschengek stations vervoerde. Alleen de reizigers van Rotterdam, Schied en Delft moesten dus wachten tot trein Ni te ongeveer 10 ureD, de plaats van het der ment genaderd was, om daar over te stappei een aan de overzijde gereed staanden tre'm, Rotterdam gekomen om hen weder daarheet vervoeren. Later ging alles weder zoo als gewoonlijk, dat het déraillement, waarbij gelukkig geen eo onheil te betreuren is, niets anders als eenig onthoud ook in het brievenvervoer, van R. terdain naar den Haag heeft veroorzaakt. (0. 's-Gravenhaqe, 9 November. Valschhtid is authentiek en publiek geschrift (eeDe huwelijks-al door verandering van verklaringen en feiten, deze akte moest inhouden en door onderschum van eene valsche personeen bigamie, of het een gehuwd persoon aangaan van een huwelijk vóór de ontbinding van het vorig-;., de beschuldigingen door deo procureur-get. bij het Hof in Zuid-Holland ten laste gelegd Wilhelmina Hartman, dienstbode, oud 50 ja geboren te Vianen en laatst wonende te Os Beierland; welke zaak heden voor het Pro» ciaal Gerechtshof alhier werd behandeld. Bovengenoemde qualificatie zal doen zien, wij thans met een zeldzaam voorkomend ge iD rechtszaken te doen hebbeD, daar rechts leerden, die reeds jaren in de practijk hebt doorgebracht, zieh niet herinneren, dat dergel zaak aan het oordeel van het Hof was on worpen. Daarom hebben wij gemeend het volgende de akte van beschuldiging in 't kort te moe mededeelen De besch., den 12 Juli 1821 te Vianen gehort huwde aldaar den 18den Juni 1842 met G Huisman, door wien zij reeds iD 1843 werd laten; terwijl haar in hetzelfde jaar uit dat welijk een kind geboren werd met name C. nelis, dat evenwel in 1844 overleed. Na in i schillende plaatsen vervolgens dienstbaar ter geweest, is besch, op 23 October 1861 te 's G venhage in het huwelijk getreden met J. Wilke, arbeider bij de Holl. IJzeren Spoort' maatschappij, niettegenstaande zij wist dat echtgenoot G. Huisman nog in leven wai dat einde maakte zij gebruik van de gel» akte harer zuster Cornelia, geboren te Vit; den 16 October 1831. Deze vrouw is nu echter niet voor het s in handep der Justitie, want reeds vijf vet* deelingen heeft zij wegens, diefstallen ondergas waarvan de drie laatsten onder den naam vanCi nelia Hartman, huisvrouw van J. A. Wilke. halve door de erkentenis van besch. worden ik '•»- üidiïiöï LfU'; ,i i o -i- feiten bevestigd door een zestal stukken ten pr cesse aanwezig, waaronder een afschrift vanet huwelijksakte, waaruit blijkt van het huweïj tusscheu J. A. Wilke en de besch. onderden nas vau Cornelia Hartman, oud 30 jaar, te's Grare hage op 23 October 1861 voltrokken, en waar is overgeschreven, krachtens vonnis van de red baok te 's Gravenhage dd. 19 Juni 1871, alsve betering dier akte, dat de daarin voorkomen woorden Cornelia Hartman, oud 30 jareD, J Willemina Hartman, oud 40 jaren zullen word vervangen. Zes getuigen werden in deze gehoord die voor zooveel hen betreft, het bove gemelde nog nader bevestigden en waaruit 0. blijkt, dat J. A. Wilke in 1868 door besch, verlaten en hij eerst na dieD tijd heeft vernoffl dat zij in 1842 te Vianen was gehuwd met o nog in leven zijndeu G. Huisman, die verkla dat zijne vrouw, toen hij op 18 JuDi 1842 haar trouwde, eene joDgere zuster had, diet-1' 10 of 11 jaren oud was, maar dat hij spoed bemerkte dat zijne vrouw van een slecht leven gedrag, eo reeds 3 a 4 maanden zwanger w bij het aangaan van haar huwelijk; hetgeen be aanleiding gaf haar te verlaten, doch dat d' huwelijk echter niet is ontbonden. Het bedn werd ontdekt en medegedeeld door iemand <- nu 14 a 15 jaren geleden te Vianen in hetzelf huis heeft gewoond met de besch. die gebutf was met G. Huisman, maar door dezen was»'

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2