van f 140,000 komt te staan, eveneens aan looien met bijna algemeene stemmen, hot genoemd bedrag zal nu eene leening door [Gemeente worden gesloten. [oijda, 7 November. Men verneemt dat de Kne van de Stearine Kaarsenfabriek alhier ■ie werklieden, die dit verlangen, met steen- betaalt tegen den prijs, dien de fabriek daar in in het groot moet geven. Ipit indirecte middel tot lonnsverhooging z j aan- aan allen, wier werkkring hen daartoe in [gelegenheid stelt. ICieeoht, 7 November. Men deelt ons nader (je, dat het request om verhoogd werkloon i den muntmeester ingediend, strekte om te Ueken, dat het werkloon door de muntsge- J ta aan hunne arbeiders uitbetaald, verhoogd worden. Het is slechts door een werkman Lkend, die zegt het namens allen te doen. (ge organisatie aan de munt is nl. zoodanig, eian de muntsgezellen een bepaalde belooning i;.: uitbetaald per pond gemunt edel metaal, lountsgezellen betalen daarvan het werkloon i de onder hen werkzame arbeiders. Recht- eeks kan de muntmeester dus tot verwezen- Ijiog van den wensch der arbeiders weinig doen, men mag zich van den anderen kant wel lerluigd houden, dat hij gaarne zijn invloed zal lillen aanwenden tot het doen toegeven aan (lijk verzoeken, die met bescheidenheid worden lorgedragen. (77. D.) I- Up de gisteren alhier gehouden paarden- larkt werd een aantal oude en kreupele paarden |or den prijs van 30 tot f 60 per stuk voor de msterdamsche paardeoslachterij aangekocht. IAbshem, 7 November. In de gisterenavond ge- luden vergadering der Geldersche Maatschappij Geschied- en Letterkunde betoogde een der (en in twee stellingen, dat in den loop van dit in Engeland, bepaaldelijk te Newcastle, s gehad hebbende werkstaking het noodza- llijk maken om uitte zien naar middelen, welke irgelijke grèves voorkomen, terwijl hij als (iildelen daartoe aanbeval het arbitrage stelsel i het participatie-stelsel. liet eerste heeff, zijn oorsprong te danken aan Engelschen Kettle en Mundella. De heer lellle, rechter te Wolverhampton, wordt aldaar [kozen als scheidsrechter in een oneenigheid psschen patroons en werkliedenhij liet zich jüorlichten door een raad, uit beide elementen tlijkelijk samengesteld. Toen eens deze raad, taarin Kettle bij staking van stemmen de beslis- Bode stem had, vergaderd was, werd men het poedig eens en de werkstaking was geëindigd. |e heer Kettle slaagde er in op vele plaatsen Engeland een dergelijken raad permanent te loen verkiezen. Deze raad stelt jaarlijks het loon ast overeenkomstig den stand van het werk; Bder patroon verbindt zich een tarief van salaris zijn werkplaats op te hangen en na te leven; eder werkman om op deze voorwaarden te wer- len. Sinds dit stelsel is ingevoerd, is er een grève Utstaan onder de werklieden die het volgden. De heer Mundella heeft te Nottingham, waar hij In 1860 president der Kamer van Koophandel |vas, een ander stelsel ingevoerd. De raad van |èilrage bepaalt daar den prijs van het stujt, lil men werkt, naar den tegenwoordigen stand Ier industrie. Men werkt daar dus op stuk, niet lij het uur. De raad komt daar niet geregeld bij fikaar, maar alleen als er verschil van gevoelen [osschen patroons en werklieden is ontslaan over pen prijs van het stukwerk. Men heeft nu ook nog het participatie-stelsel, hat id Engeland o. a. is ingevoerd in de kolen mijnen der firma Brigss, nadat daar een grève had geheerscht van 78 weken. Dit stelsel berust op het beginsel, dat in elke industriëele onderne- rning bestaan kapitaal, kennis en arbeid. Tot nu loo deelen de eerste factoren alleen in de winst; het participatie-stelsel wil ze er alle drie in doen dealen. De deelueming in de winst komt dan voor de arbeiders boven het arbeidsloon. Na eene korte discussie over het gesprokene tereenigde de vergadering zich met groote meer derheid met de beide stellingen, door den spre ker behandeld. Gl-eltl- en Effectenmarkt. kaansche fondsen weinig verandering ondergaan. Wij zullen ons dus bepalen tot die effecten, welke eene uitzondeiing op den regel maakten. In de eerste plaats de Spanjaarden die, dank zij het voorstel des ministers, met eene belasting van 18 pCt. bedreigd worden. Wel is waar wordt er te Londen krachtig tegen dien maatregel gepro testeerd, maar of het baten zal staat te betwij felen; ook tegen de rentebelasting der Oosten ijkers werd geprotesteerd en toch heeft men zich als gedweeë schapen overgegeven, om de kunstbewerking der Conversie te ondergaan. Hoe veel is er niet geschreven en gewreven over de Strausbergsche spoorwegleeniDg van Rumanië, de diplomatie is er zelfs in betrokken en toch.... het eindigt met een voorstel het beste vergelijk dat men heeft kunnen uitdenken waarbij de schade door de obligatie-houders wordt gedragen. Zou men het echter kunnen gelooven de prijzen der Spanjaards hebben slechts weinig geleden. De leeningen IS67/7O, den 31sten October geno teerd op 32?6, 33%, 32staat heden 8246, 8214, die van 1871 liep zelfs van 32%, 8276, 32% op 8256, 32%, 8256, de Binnenlandsche van 2756, 2714 op 2756, 27% pCt. In de fweede plaats komen de Oostenrijkers in aanmerking. Wij zullen nu niet spreken van de loterijleeningen; dat die tot verhoogde prij zen te plaatsen waren, hadden zij gemeen met alle loterijleeningen: men wil nu eenmaal lote rijen! Maar de renteschuld. De in papier betaal bare met Coup. Mei en Nov. liepen sedert 80 October 47(4 tot 48% en blijven lieden 4876, met Coup. Febr. en Aug. van 47;6 tot 4856, de zil veren met Coup. Jan. en Juli van 56(4 tot 56r>6 blijvende 56% en met Coup. April en October van 56|A tot 56156 pCt. waarop zij heden sluiten. Wat is er nu geschied om die rijzing te wettigen? Zijn de binnenlandsche aangelegenheden van den keizerstaat nu geregeld en op hechten grondslag 'ebracht? Och neen! De minister van Financiën leeft verklaard, dat als de Rijksraad hem daar toe niet machtigde, hij niet ui staat zou zijn de Januari-coupons te betalen. Nu had hij de noo- dige machtiging bekomen en men berekende, dat als hij dan de laadjes en hoekjes der schatkist eens goed nakijkt en alles bijeenschraapt, wat men bijeenschrapen kan, hij dan wel genoeg zal hebben voor de rente van Januari. Wij zouden nu nog kunnen wijzen op eenige prijsverbetering van sommige Russische soorten van de Turken, van Egypte, van Portugal en van de Vereenigde Staten-fondsen, alsmede van onze Nationale schuld, doch dat betreft slechts fractiën en bij geen der opgenoemde soorten be droeg die pCt of meer. Daarentegen waren alle spoorwegfondsen, zoo binnen- als buitenland- sche, w illig gestemd: aand. Exploitatie-maatschappij zijn weder 116 en de obligatie 10% pCt. Van de Noord-Amerikaansche waren het vooral de obli- gatie-leeningen van de Chicago North-Western, die avance maakte; de aand. in genoemde maat schappij zelve echter mindervan 77 liepen tot 77% om op 77% pCt. te sluiten; doch oblig. Madison .kwamen van 86% tot 88% pCt. Menomo- nee van *85 tot 87% pCt. Ook St. Paul en Pa cific in alle soorteDle sectie van 70 tot 70%. 2e sectie van 70 tot 71%, om echter heden op 71% te sluiten, geconsolideerden van 69% op 70%, oblig. 1869 van 70% tot 72% pCt. Voorts Kansas-Pacific van 79% tot 82; Denver-Pacific van 78% tot 81, Chicago South-West van 8S% tot 92%, Union-Pacific Hoofdlijn van 75 tot 76%, blijvende heden 76%, Southern-Branch van 78 tot 79% pLt. enz, terwijl verscheidene soorten i pCt. vooruit gingen. Amsterdam, van 30 Oct. tot 0 Nov. 1871. Er valt weinig belangrijks op te merken om txent den loop der beurs gedurende de laatste wht dagen. Wel is waar is het geld thans ook I k Londen weder ruim, doch de bank van Enge- hnd heeft het disconto nog op den prijs van 5 pCt [{«houden, niettegenstaande ter beurze tegen 3% 1 :A. te disconteeren is. Sommigen schrijven het zekere hardnekkigheid van de directeuren dat het disconto niet verlaagd werd, doch '7it Economist van 4 dezer bevat een goed geschre- 'tn artikel waarin aangetoond wordt, dat de O'ervloed, die thans te Londen slechts tijdelijk 's en weldra, wanneer de fournissementen voor de Fransche en de Noord-Amerikaansche leenin- Sen geschied zijn, weder voor geldschaarschte plaats zou kunnen moeten maken. De Fransche oank heeft het disconto op 6 pCt. gebracht. Dat 2al evenwel de geldcirculatie niet verbeteren, «oodat er meer kans bestaat dat de 3 pCt. agio, welke thans op goud eu zilver gegeven wordt, aog zal verhoogen dan dat zij verminderen zal Ten onzent blijft prolongatie nog altijd ruim verkrijgbaar tegen 3% pCt. Zoo als wij reeds opmerkten, is er niet veel helaugrijks voorgevalleu en hebben de prijzen 'an de meeste Europeesche en zelfs van de Ameri BU1TE1VLAND. Frankrijk. Een plebisciet. De publieke opinie wordt vrij ernstig bezig gehouden met een gerucht als zou een volks stemming worden uitgeschreven om het statu quo te bevestigen; deze zou dan dienen om het land zich te doen verklaren, vooreerst over de voort during der macht van Thiers en de kamer, en ten tweede over de quaeslie of aan deze laatste de constitueerende bevoegdheid moet worden toegekend. Het gerucht dat van sommige zijden ten sterkste bevestigd werd, vindt bij anderen weder stellige tegenspraak. De meest waarschijn lijke gissing is, dat een gedeelte der kamerleden een dergelijken wensch heeft uitgesproken, zon der dat de regeering er zich nog over heeft uit gelaten. De zaak zou in allen gevalle door regeering en vertegenwoordiging gemeenschap pelijk moeten worden uitgemaakt, daar beiden er direct bij zijn betrokken. Ofschoon het niet den minsten twijfel lijdt, dat de bestaande toestand er door zou bevestigd wor den, hopen wij toch dat men tot een dergelijken maatregel niet zal overgaan. Volksstemmingen zijn slechts geschikt voor eene regeering, die zich door kunstmiddelen moet staande houden, die het volk zichzelven als het ware een rad voor de oogen moet doen draaien. Daarom waren, eu zijn nog, de Bonaparte's Ier zoo mede inge nomen. Maar indien eene regeering de sympathie des lands wegdraagt, indien zij, zooals de tegen woordige, uit alle deelen van het rijk betuigingen van vertrouwen naar zich ziet toestroomen, dan heeft zij waarlijk niet noodig, zich dooreen maatregel, die toch altijd een soort van charla tanerie blijft, te versterken. De gezindheid van een volk toont zich van zelf, zonder dat daarom ieder van zijn werk moet worden geroepen om een briefje in de stembus te werpen. Te meer is het plebisciet onnoodig, omdat de eenige twijfelachtige quaestic, hoe lang namelijk deze kamer zich zal staande houden, door de ge matigdheid der linkerzijde is uit den weg ge ruimd. Deze toch dringt uiet meer aan op de ontbinding der Vergadering en de bijeenroepiDg eener constituante; zij heelt zich tevreden ver klaard met een meer gelijkmatige verandering. De kamer zou bij l/3 of gedeelte ieder jaar hernieuwd worden, zoodat het volk zich op een bedaarde en zekere manier van die vertegen woordigers kon ontslaan, die in de oorspronke lijke Vergadering te Bordeaux, meer speciaal met het oog op de quaestie van vrede of oorlog, zijn gekozen. In het proces der moordenaars van de generaals Clément en Thomas is nog geen vonDis geveld Duitachlancl. Uit den Rijksdag. Onveiligheid te Berlijn. Volksvergadering te Munchen. In zijne zitting van eergisteren werd door den Rijksdag in eerste en tweede lezing aangenomen een ontwerp tot regeling van het domicilie van onderstand in Wurtemberg en Baden. Ten ge volge hiervan deed de afgevaardigde Bonin het voorstel, den rijkskanselier te verzoeken een vol ledig en afdoend ontwerp in te dienen omtrent de samenstelling der registers van den burgerlijken stand. In verschillende landen van den bond heerscht in dit opzicht nog vrij veel verwarring, doordat het burgerlijk huwelijk niet verplichtend Daardoor zijn voor het bijhouden van den burgerlijken stand de grenzen tusschen de civiele eu geestelijke autoriteiten niet voldoende afge- bakeud; vooral op het platteland zijn de dnops- en huwelijksregisters bij den pastoor nog dikwijls de eenige aanwijzing van iemands tegenwoor digheid op het ondermaansche. Het voorstel van den heer Bonin werd dan ook met een zeer groote meerderheid aangenomen. Het ontwerp tot invoering van een oorlogsfonds werd vervolgens na een weinig beteekeneude discussie bij derde lezing, derhalve definitief, goedgekeurd. Het is zeer mogelijk, dat de redenen, door von Bismark, voor de instelling van het fonds en de onbeperkte volmacht der regeering om er over te beschikken, bijge bracht, zeer gegrond zijn, vooral in een land waar voortaan het militaire regime den boventoon moet voeren. Maar dan blij ken toch uit de groote meerderheid, waar mede von Hoverbeck's oppositie door de kamer werd gedenegeerd, twee zaken: Vooreerst dat geheel Duitschland inderdaad meer en tneer den weg opgaat, dien Pruisen het voorschrijft, den weg namelijk van het militarisme; en ten tweede, dat, zooals een bekend politicus in ons land het kort geleden nog duidelijk aantoonde, de invloed van Bismarck in de volksvertegen woordiging nog geen enkel afdoend tegenwicht heeft gevonden. Over de steeds toenemende onveiligheid in Berlijn, waarmede de dagbladen zich op het oogenblik druk bezig houden, schrijft o. a. de Nat. Ztg. het volgende: 1/Wanneer een vreemdeling, een Spanjaard of Rus, naar Berlijn komt om de „Pruisische tucht" te leeren kennen, waarvan zooveel in onze dag bladen te lezen is, dan maakt hij allereerst ken nis met de Berlijnsche ontucht. Het is niet meer noodig den lsten Mei af te wachten, om de streken van ellende en schurkerij in het Harz- gebergte te bezoeken; in de Berlijnsche Frie- drichstrasze en andere, is het dag op dag Wal- lurgisnacht. In de meest bezochte straten van Juitschland's hoofdstad vindt men een Heksen- overmoed, zooals de Blocksberg dien niet kan aaDwijzenl „Wacht nog slechts een weinig," zoo roept de dicht opeengedrongen bende den inwo- uerstoe, vwij zijn reeds vrij talrijk en groeien nog dagelijks aanwij zullen er u met u zeven honderd duizenden wel spoedig onder krijgen. Wij hebben moed en gij zijt bevreesd; gij zult toch immers niet ontkennen, dat gij reeds ;eleerd hebt, onze tuchtroede te kassen? Ziet, rioe angstig gij vlak langs de huizen voorbijsluipt, en dankbaar zijt, wanneer wij u ongemoeid laten! Uwe dochters koineu half dood van angst naar huis, en vertellen weenend, dat men haar op straat voor een van de onzen heeft aangezien; uwe dagbladen nemen den paus en alle moge lijke vorsten onderhanden, doch aan 011s wagen zij zich niet. Zegt nu eens, dat wij geen sterke macht vormen 1" Vervolgens deelt het blad mede, dat in deze heksen-bende ook mannen zijn opgenomen; elk van die liederlijke vrouwspersonen heeft haren gehoorzamen dienaar onder zich. Deze heeren verschuilen zich in de donkere hoeken der straten en op een wenk van hunne gebiedsters, dat er wat ie moorden of te plunderen is, komen zij te voorschijn 0111 het „zaakje" klaar te spelen. Op klaarlichten dag beschimpen, bedriegen, be stelen zij de menschen, zonder eenige verhinde ring en vertrouwende op hun groot aantal. On langs is door eene afdeeling der bende een bloe dig gevecht geleverd in een koffiehuis op een der drukste standen van de Friedrichstrasze I De Nat. Zeil. besluit aldus: „De toestanden zijn sedert jaren slechter en slechter geworden, en zij zullen niet plotseling kunnen veranderen. Maar in de volgende maand, in December, zal de landdag beraadslagen over de begrooting van uitgaven voor het inwendige staatsbestuur, en al heeft hij ook vroeger de zuivering van Berlijn niet juist tot zijne directe bezigheden gerekend, bij de aanstaande beraadslaging zal hij dit onge twijfeld doen. Men hoort nu reeds menigen af gevaardigde zijne overtuiging uiten, dat inen niet langer mag wachten met aan deze zaak iets te doen; wij zullen dus al onze hoop ves tigen op de aanstaande landdags-zittiugen. Tot zoolang moeten wij ons goedschiks of kwaad schiks bij den monniken-regel nederleggen, die voorschrijft: de dingen te laten gaan zooals zij gaan. Maar na eenige weken of maanden zal het anders worden." In het „Elysium" te Munchen heeft eene volks vergadering plaats gehad, die door de sociaal democraten was bijeengeroepen. Zij was zeer talrijk bezocht, en er werd onder anderen be sloten, de in'grève verkeerende 8000 machineu- makers van Chemnitz zedelijk en materiëel te ondersteunen; men zal b. v. zooveel mogelijk den toevoer van andere arbeiders naar de tiaksische stad verhipderen, en daarentegen onderzoeken, op welke plaatsen de strike.makers elders arbeid kunnen vinden. Een comité van vijf leden werd benoemd tot inzameling en overmaking van ou- dersteunings-gelden Na verscheidene hartstochtelijke redevoeringen werd voorts uitgemaakt, dal het door de Fort- schrittspartij opgevatte plan, om groote gebouwen voor arbeiderswoningen op te richten, volstrekt niet aan de socialistische beginselen beantwoordt, en dat het slechts een middel is tot bevordering van ondergeschikte partij-belaugen. TELEGRAMMKN. nis dikwerf aanleiding gegeven heeft, is men overal welwillend jegens ons gestemd. Het is te betreuren dat het vraagstuk der liquidatie van de Luxemburgsche Schuld tot heden niet het onderwerp eener schikking heeft kunnen zijn, maar de hoop wordt niet opgegeven, om dat vraagstuk op eervolle wijze op te lossen. De regeering heeft met groote belangstelling zich bezig gehouden met de vragen, waartoe aanlei ding geven zal de weigering der Maatschappij van den Ooster-spoorweg om den spoorweg Guit- laume-I.uxembourg te exploiteeren. De moeilijkheden welke oiilsionden reu gevolge van de rechten en belangen, 'welke daarbij betrokken zijn hebben de regeling tot heden belet. Tot voorzitter der Kamer is de heer Scherft' be noemd met 20 stemmen, terwijl 15 leden zich van stemming onthielden. Berlijn, 7 November. Generaal-majoor Stiehle, die gedurende den oorlog chef is geweest van den staf van prins Frederik Karei, wordt directeur van het algemeen Departement van Oorlog. Wcenen, 7. November. Heden had de plech tige inwijding plaats van het monument ter eere van Keizer Maximiliaan van Mexico, in tegen woordigheid van den Keizer, de Aartshertogen, de Ministers en eene talrijke menigte. De Presse meldt, dat de heer von Beust door den secretaris des Keizers, den Staatsraad baron Braun, kennis ontving, dat zijn ontslag was aan genomen. De Neue Presse verneemt, dat niet A11- drassy, maar wel graaf Lonyay bestemd is von Beust op te volgen. Het Tagblatt wil weten, dat Beust benoemd zal worden tot gezant te Londen. De Neue Freie Presse en andere bladen ver zekeren, dat graaf von Beust, tot herstel zijner gezondheid, den Keizer om ontslag heeft verzocht. Graaf Andrassy zou tpt minister van Buitenland- sclie Zaken benoemd worden; graaf Longa thans Rijksminister van Financiën, zou voor de aange legenheden van Hongarije optreden. De Neue Preste zegt, dat graaf von Beust zijn ontslag eerst gevraagd heeft nadat de Keizer hem had doen gevoelen, aat hem zijne aftreding wel kom zou zijn. Parys, 7 November De algemeene raad van het Seine-departement heeft met eenparige stem men het wetsontwerp aangenomen, waarbij kos teloos en verplicht onderwijs wordt ingevoerd, maar met 41 tegen 37 stemmen verworpen de bepaling, dat het onderwijs alleen door leeken mag worden gegeven. Naar men verzekert, begint de Fransche bank hare Rente te verkoopen. De thans in cir culatie zijnde bankbiljetten zouden een cijfer be reikt hebben van omstreeks 2310 millioeij. Men gelooft dat de Regeering voorloopig ver gunning aan de bank zal geven, om het aantal harer biljetten te vermeerderen. Zij zou ten minste veeleer hiertoe willen overgaan, dan het disconto der bank opnieuw verhoogd te zien. New-York, 7 November. De republikeinen hebben met groote meerderheid de overwinning bij de verkiezingen te New-York behaald. Londen, 8 November. Verscheidene chefs van handelshuizen in de City zullen eerstdaags den lord-mayor eeu feestmaal aanbieden, ter erken- niug van de diensten door hein bewezen in het belang der liefdadigheid. ParUs, 8 November. Het gerucht dat Goulard als gezant naar Italië zou gaan, wordt bevestigd, maar het is onjuist, dat Picard gezant te Brussel zou worden. - Wat over onderhandelingen tusschen Frank rijk en Pruisen met betrekking tot Luxemburg gemeld wordt, is van allen grond ontbloot. Rochefort is heden nacht naar het fort Boyard vervoerd. Rome, 7 November. De Koningin der Neder landen vertrekt morgen naar Florence. De conferentie der deelnemers aan het inter nationaal telegraafverdrag zal 1 December op het Kapitool geopend worden en ongeveer 40 dagen duren. Heden hield het werklieden-congres zijn laatste zitting. De bevolking liet er zich weinig aan ge legen liggen. Luxemburg, 7 November. De Kamer van Af gevaardigden is heden te 3 uren geopend door Z. K. H. prins Hendrik. In de redevoering, door den prins gehouden, komt o. a. het volgende voor „Onze goede betrekkingen niet vreemde regce ringen hebben door den oorlog niet geleden un danks alle moeilijkheden waai toe die gebeurte LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhaqe, 8 November. Bij Kon. beslui, van 6 Nov. 1871 N°. 26 is aan den heer J. A Hinsbeen, C. Azn, op zijn verzoek eervol ontslag' verleend uit zijne betrekking van Directeur van het postkantoor te Meppel, met vrijlating om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. Bij Koninkl. besluit van 6 Nov. 1871 N" 27 is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Gorin- chem, de heer J. van Sonsbeek, thans ontvanger voor de gerechtelijke en administratieve akten en der domeinen te Groningen. Door Z. M. den Koning is met ingang van 1 Januari 1872 eeu pensioen ad f 100.'sjaars verleend aan P. de Vries te Ulrum (Groningen), weduwe van den Herv. predikant H. Timmer. De bouw van den spoorweg van Boxtel naar Wezel is in vollen gang. Aan den onder bouw der brug over de Maas bij Gennep, wordt met alle kracht gewerkt. Voor den bovenbouw is uiet de firma John Cockeril, te Beraing, een contract gesloten. De bouw der kleine kunstwer ken gaat geregeld voort. De Maatschappij heeft, wat den bouw der onderscheidene stations- eu halteugebouwen en verdere inrichtingen op de verschillende stations-emplacementen betreft, ge contracteerd met deu heer Louily. Er wordt dan ook reeds druk gewerkt aan de haltegebouwen le Oeffeit en te Mil. Een groot deel der ont eigeningen is lot heden op minnelijke wijze geschied. Wat het Duitsche gedeelte van de lijn betreft, het onlangs gesloten contract tusschou de Nederlandsche en Pruisische regeeringen be treffende de aansluitingen aan de Pruisische grenzen bevordert zeer het in gereedheid brengen der plannen, ten einde ook daar de werkzaam heden te doen aanvangen. De opening van den weg van Boxtel naar Goch in het volgend jaar en de geheele voltooiing tot Wezel eenigszins later, laten zich dus gereedelijk voorzieu. De atdeeliiigen van de Tweede Kamer der Btateu-Generaal hebben zich lieden beziggehouden met het onderzoek van de wetsontwerpen: 1°. houdende eene algemeene belasting op de iu- kouisien, ter vervanging van het recht van patent en van deu accijns op het geslacht en 2°. hou dende nadere bepalingen omtrent de heffing van het vuur-, ton- en bakengeld. Wassenaar, 8 November. Op de hoogte van het Wasseuaarsche 8lag is gisteren eene zoo aanzien lijke hoeveelheid schelpen aangespoeld, dat er gebrek aan karreu was oin ze in te laden, lil plaats van de schelpen, gelijk in de regel plauts heelt, met eeu net op te visschen kou men ze nu opscheppen. Utrecht, 8 November. In overleg met den muntmeester, den heer H. A. van den Wall Bake, tot wieu de werklieden van de munt zich om

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3