ADVERTENTIE N. op de besle wijze verandering zou kun- Lgen in de eigenaardige en somtijds on- l,e Engelsche instellingen. Op bet oogen- I meer bepaald de oprichting van handels- Lboven het voorwerp van onderzoek. In Ijtige zitting benoemde het Lagerhuis eene sie om over de doelmatigheid van zulk leraDdering te beraadslagen, en deze com- 1 beeft nu den uitslag harer onderzoekingen gemaakt, die over het algemeen zeer lute der oprichting van afzonderlijke han- liecbtshoven pleit. Onder anderen worden Lr deze redenen aangevoerd. Door de on Lid, omslachtigheid en kostbaarheid der ■roering in handelszaken voor de hoogere alioven zijn reeds verscheidene kooplieden K verhinderd geworden om hun recht te les; de moraliteit lijdt daaronder en menig Ijk handelsman heeft reeds aanleiding gevon- rsan zijne verbintenissen ontrouw te wor- l.idat de kans op eene vervolging in rechten l 'jg was. Voorts zijn de vonnissen van de Gerechtshoven in Engeland wat handelsza- irJt dikwijls voor vrij verschillende expli- Nutbaar, en het zou dus zeer doelmatig zijn, lil gedeelte der rechtspleging specialiteiten Jstellen, dat wil zeggen handelsgerechtshoven ■richten. Over kleinere geschillen, die b. v. ■niet meer dan 20 ponden sterling loopen, lu de graafschaps-rechtbanken wel beslissen, I tot nu toe ook het geval is geweest. Maar meer belangrijke zaken zou de commissie lid den bedoelden maatregel willen in het stellen; de hoven zouden b. v. kunnen Igesleld worden uit een voorzitter, uit de Irlijke macht gekozen, twee kooplieden als llJigde leden, en een ambtenaar om den Lkien loop van zaken te behartigen. De isie beveelt overigens eene zoo eenvoudig ttke behandeling der zaken aan. üooger zou zij voor sommen beneden de 500 [niet willen toestaan dan met toestemming [het betrokkene handels-gerechtshof, voor teil boven de 500 pond zou zulks aan de I der partijen worden overgelaten. het algemeen is deze voorgestelde in- geschoeid op de leest der Duitsche han- lerechtshoven. De laatste bepaling echter I daarvan af. Immers in Duitschland is noch miDiuium vastgesteld voor de som waarover fceschil mag loopen, noch eenige beperking laakt op het recht der partijen om in hooger [hp te komen. zekerheidsmaatregelen die men in Ierland |it om de bevrijding van den schurk Robert te verhinderen zijn niet zeer vleiend voor karakter dor Iersche bevolking en toch vol- |ekt niet overdreven, au de gevangenis tot aan het gerechtshof, en jekeerd, wordt de moordenaar voortdurend «leid door eskadrons cavalerie en een massa |lie te paard, terwijl het gerechtshof boven- i omringd is door een sterke afdeeling infan- Iu Manchester werd voor eenige jaren een |»e aanval door het volk gemaakt op de po- die eenige gevangene Fenians overbracht, fet vrees voor een dergelijk feit in Dublin I tot deze krachtige voorzorgen aanleiding. 1 eeue sympathie voor een gemeenen sluip- hleoaar zal waarlijk niet veel toebrengen Ide publieke opinie gunstig te stemmen voor ItQiaucipatie- eu onafhankelijksheids-kreten, lllegenwoordig uit Ierland opgaan, pe hier eenige bijzonderheden omtrent Kei- Machtoffer, den constabel Talbot. Hij behoorde pis men weet tot de geheime politie en had i zijn vak tot een bijzondere hoogte ge- (bit. Hij mengde zich om achter de plannen Iersche samenzweerders te komen, voortdu- I onder hen, en men kan begrijpen dat hier- |t inoed eu tegenwoordigheid van geest noo- I zijn. Aan den anderen kant is een dergelijk be- zeer geschikt om de ambitie op te wekken, eu 'kan uit alle romans over dat onderwerp zien, trotsch de geheime agenten langzamer- op het wel slagen hunner dadeuworden. Bij 1-vlieiJene verhooren trad Talbot als getuige en, zoo als men wel begrijpen kan, niet [feliarge der booswichten. Meermalen ontving I daarvoor in den laatsten tijd wraakbedrei- |jen en de regeering, die zeer veel nut van getrokken had, bood hem behalve eene ruime (ooniDg voor de bewezene diensten, ondersteu- aan om het land te verlaten. Doch Talbot te Dublin in zijn element en verkoos er te B'tt. Eenige dagen geleden nu werd de be- le'5'%aan heui vervuld; in het uachtelijkdonker femel men hem en bracht hem verscheidene lelijke wonden toe. Robert Kelly werd ver- pe'11 en ingerekend. Ofschoon zijne schuld nog fet uitgemaakt is, schijnen er toch vrij afdoende ftfijzen tegen hem te bestaan; de dreigende hou |°8 van het volk om hem te bevrijden pleit ook rtl slerk voor zijne onschuld. I lir William Jenner, afstammeling van den uit- pailcr der koepokinenting en lijfarts der koningin, fSlt, over de jongste ziekte vau hare majesteit, I'd Kritisch-Medical-Journal: „Daar men liet ge- lUe'" heelt uitgestrooid als zou de ziekte van r°re majesteit zijn veroorzaakt door eene revac- cinatie zult gij mij wel enkele regels willen toe staan om dat gerucht nadrukkelijk tegen te spre ken. Het heeft zelfs geen schijn van waarheid, en de ziekte der koningin begon eerst vele maanden na de inenting. Ik zou zulk eene ongegronde bewering zelfs niet wederleggen indien zij niet door haren positieven vorm algemeen geloof had gevonden, en derhalve den publiekeu gezondheidstoestand zou benadeelen." Spanje. Progressistisch-demooratische verzoenings plannen. De heer Angulo als minister van financiën. De progressisten en democraten zijn druk be zig om de scheuring, die door de oneenigheid van Sagasta en Zorilla in hunne gelederen is ontstaan, te herstellen. Er is van de beide kan; ten, meu zou ze de Sagasta-progressisten en de Zorilla-progressisten kunnen noemen, bij welke laatsten de meeste democraten zich hebben aan gesloten eene commissie benoemd om de grond slagen voor eene verzoening vast te stellen; men zou zelfs al zoo ver gevorderd zijn, dat Sagasta als hoofd der conservatieve afdeeling en Zorilla als aanvoerder der radicale fractie te zamen een manifest zullen publiceeren Van andere zijden hoort men echter dat de partij van Sagasta ge heel bij haar oorspronkelijk programma blijft en het tegenwoordige ministerie wil behouden. Tot dit laatste nu zullen de radicale progres sisten zonder twijfel niet te bewegen zijn, en het zou ons verwonderen indien zulks met de conservatieven ook zelfs het geval was. Immers zooals men weet heeft deze afdeeling der pro gressisten haren kortstondigen triomf te danken aan eene vereeniging met de reactionaire elementen (Carlisten, lsabellisten enz.); behalve nu dat deze vereeniging onder de regeering van koning Ama- deus onmogelijk van duur kan zijn, is een groot gedeelte des volks en der vertegen woordiging (want dit zijn helaas nog geene gelijk luidende termen) speciaal tegen het ministerie ingenomen wegens de financiëele plannen van Signor Angulo, die voor zijne taak niet bijzonder berekend schijnt te zijn. Blijven de Sagastisten derhalve het ministerie ondersteu nen, dan trekken zij zonder eenigen twijfel aan het kortste eind, en zij zullen het dus wel zoo verkieslijk vinden, zich op eenigszins aanneem bare voorwaarden met de radicalen te vereeni gen. Tegen het voorstel der heffing van 18 op de buitenlandsche schuld zal, hoewel het door de centrale budget-commissie is goedgekeurd, in allen gevalle eene heftige oppositie gevoerd wor den, en het zou ons verwonderen zoo het werd aangenomen, daar menigvuldige stemmen zich verheffen tegen een maatregel, die het crediet van Spanje nog lager zou doen dalen dan het door vroegere dergelijke handelingen reeds ge daald is. Er bestaat echter zeer groote mogelijk heid, dat het ministerie Malcampo, of ten minste de heer Angulo niet lang genoeg aan het roer zal blijven om zijne fiuanciëele plannen te zien.... afstemmen. België. De spoorweg-quaestie. In België worden reeds sinds vele dagen, maan- dsn, ja bijna zoolang het tegenwoordige ministerie aan het bewind is, allerlei klachten aangeheven over den minister vau openbare werken, den heer VVasseige. Die klachten hebben voorname lijk betrekking op den elleudigen toestand der spoorwegen waarvan zooals men weet eenigen tijd geleden de tarieven nog zijn verhoogd, ter wijl daarentegen het materiaal en de dienst zelf outzettend veel te wenschen overlaten. Nadat reeds vele vergaderingen van industriëelen, kamers van koophandel en andere belanghebbenden te vergeefs hunne klachten bij den minister hebben ingediend, waarin zij door verschillende dagbladen trouw ter zijde werden gestaan, heeft er nu in het hotel de Suede te Brussel eene algemeene ver gadering van iudustriëelen uit het gansche land plaats gehad, om te bespreken wat hun te doen stond. Er waren ongeveer 150 afgevaardigden tegenwoordig. Nadat de president Sabatier den treurigen toestand had blootgelegd, (bestaande in gebrek aan waggons en locomotieven, slechte berg plaats aan de stations, wrakheid der waggons, klein aantal eu ongeschiktheid der werkplaatsen waar zij hersteld worden, nalatigheid van den staat en de spoorvveg-compagniën in hunne ver plichtingen, langzaamheid der op-en aflading enz. enz.) ontstond de discussie over de vraag of men zich tot de kamer zou wenden met verzoek om eene parlementaire enquête, of eerst den minister nog eens duidelijk de verschillende grieven zou blootleggen. De president had een voorstel gedaan in eerstgenoemden zin en ver scheidene leden hadden ook te weinig fiducie in den minister om zich nog weder tot hem te wenden. Doch vele anderen waren van oordeel dat deze algemeene vergadering eerst den minis ter nog eene uitvoerige blootlegging van den toe stand moest doen toekomen. Op voorstel van den heer Féron-Dedecker werd in laatstgemeldeu zin besloten, met bijvoeging, dat de vergadering, zoo de nieuwe poging vruch teloos bleef, nog steeds tot de enquêtte haar toe vlucht kon nemen. Het is te hopen, dat de heer Wasseige nu ein delijk aan den billijken aandrang zal toegeven. De Belgische pers zou er inderdaad in onder houdendheid aanwinnen. Verscheidene bladen toch, en vooral de Independence hebben (ofschoon in omgekeerden zin) in den laatsten tijd van die spoorweg-quaestie hun „Ceterum censeo Cartlia- ginem esse delendam" gemaakt. TELEGBAMM EN. Berlijn, 4 November. De Rijksdag heeft bij de tweede lezing art. 1 van het ontwerp betref fende het Rijks-oorlogsfonds aangenomen. Een amendement, volgens hetwelk in den regel slechts na goedkeuring van den Rijksdag over de gelden van dit fonds kan beschikt worden, is verwor pen, nadat de heer von Bismarck zich daartegen had verklaard. De Rijkskanselier deed uitkomen dat de gebeurtenissen van den laatsten tijd over tuigend hebben doen zien, dat zonder dit bijzon dere fonds de bescherming van den linker-Rijn- oever niet mogelijk zou geweest zijn en de oor log het eerst aan den Rijn zou zijn begonnen. Hierna werd art. 2, handelende over de aanvul ling van het fonds en dat door de Commissie geschrapt was, op verlangen van den Minister van Financiën geamendeerd en aangenomen. Vervolgens is ook bet derde en laatste artikel goedgekeurd. Parys, 5 November. Volgens de Gazette des Tribunauz heeft de heer Thiers gisteren Victor Hugo bij zich tengehoore ontvangen, en met hem een lang onderhoud gehad naar aanleiding van Victor Hugo's verzoek oin verlichting van straf voor Rochefort. De heer Thiers zou geantwoord hebben, dat hij zich tot niets verbinden kon, daar de commissie van amnestie alleen te be slissen had. De krijgsraad heeft Quesnel ter dood veroordeeld, als schuldig aan oproer en brand stichting. Het Journal officiel logenstraft het bericht om trent een botsing tusschen burgers en soldaten te Taibes. De justitie tracht de verspreiders van dit valsche gerucht op te sporen. Madrid, 5 November. Naar de Argus verze kert, heeft de sub-commissie voor het budget hare goedkeuring geschonken aan het rapport, waarbij een belasting van 18 pCt. op de binnen- en buitenlandsche fondsen wordt voorgesteld. Nevr-Tork, 5 November. Drieëndertig wal- vischvaarders zijn door het ijs ingesloten gewor den. Vele zijn gezonken, de overige werden ver laten; de bemanningen zijn gered. President Grant heeft de strenge toepassing der wet in Utah bevolen. Beriyn, 6 November. Gisteren is er eene volksvergadering te Berlijn gehouden, die door omstreeks 4000 personen bijgewoond werd. Daar werd besloten, dat eene vereeniging van werk lieden noodzakelijk was om hooger loon en min der werkuren door te zetten. Alle werklieden van Berlijn werden verder uitgenoodigd om afgevaardigden naar het congres te zenden, dat daar 19 en 20 Nov. zal gehouden worden. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. In de Memorie van beantwoording op hoofd stuk VII A Nationale Schuld) der staatsbegrooting voor 1872, erkent de minister van financiën, dat zijn taak tot hervorming van het belas!ingstelsel, met de nu ingediende wet niet afgewerkt is. Wij ziging van het personeel acht de minister even wel niet het meest dringend gevorderd. Intus- 8chen moet over het beginsel der inkomsten-be lasting in de eërsté plaats uitspraak gedaan worden. De Minister verzet zich tegen de vermindering der som voor de vervaardiging en de rente van schatkistbiljetten uitgetrokken. Voor rente alleen van het te kort (op papier) van 12 millioen op de diensten van 1871 en 1872 zou f750,000 noo- dig zijn: de uitgetrokken som van f250,000 is dus niet te hoog. Maatregelen om die biljetten spoedig te kunnen maken, zijn reeds sedert lang voorbereid, om kosten te besparen bleef de aan maak zelf achterwege. De weglatng van het waarborgfonds voor de muntbiljetten acht de minister, niettegenstaande de kasruimte, gevaarlijk voor het staatscrediet eu in strijd met de wet; tegen de vermeerdering van die biljetten tot 15 millioen heelt Inj geen wezenlijk bezwaar. Daarvoor zal even als voor de vernieuwing van muntbiljetten van flO een wet wordt ingediend. De biljetten van 50 zijn reeds gedeeltelijk door nieuwe van f10 vervan gen, evenzoo vele versletene van 10. Daar echter de plaat der stukken vau 10 door afslijting wel dra geheel onbruikbaar zal zijn, zal ecu nieuw model, sierlijker van vorm eu met meer waar borgen tegen uamaak, worden vervaardigd, waar- vau de kosten niet onbelangrijk zullen zijn. Bij Hoofdstuk VII, if Financiënzegt de Mi nister dat de wetsontwerpen op de comptabiliteit die bij zijn departement gereed liggen, op ver schillende systemen berusten en de zaak niet zoo eenvoudig is om inaar één daarvan iu te dienen. Hij acht met het ingediende ontwerp eener inkomstenbelasting zijn taak ter hervorming der belastingen niet afgedaan; maar meent dat het personeel niet het eerst ter herziening in aanmerking komt. Eeu ontwerp tot herziening der burgerlijke pensioenwet is reeds sedert eeni gen tijd bij den Raad van State. Omtrent de bewering dat 's ministers beheer niet zuinig is, merkt hij op dat zijn departement in het publiek belang en op aandrang der Kamer steeds wordt uitgebreid eu dat hij in die uit breiding zuinigheid betracht heeft. De herziening van het tarief van rechten, dat vereenvoudigd kan worden, uieent de Minister vooreerst te moeten lateu rusten. De herziening van de schatting voor de grondbelasting wordt voorbereid. Het invoeren van telegraafzegels is bezwarend het regelen van het telegramtarief bij de wet hinderlijk voor de vele wijzigingen, die in verband uiet het buitenland noodig zouden zijn. Tegen het aanstellen van vrouwen als telegrafisten, waarmede de Minister ingenomen is, bestaan vooralsnog bezwaren. De Minister is tegen het toekennen van een fixum aan de kerkgenootschappen en de niet toepassing vau de bevoegdheid door de grondwet gegeven, om de toelagen te verhoogen. De regee- riug behoeft zich daarbij niet in geestelijke be langen te mengen. Slechts het financiëele beheer en de talrijkheid der bevolking beoordeelt zij, en beperkt zich tot werkelijk gebleken behoefte. Ook de doopsgezinde gemeente krijgt subsidiën voor kerkgebouwen en predikanten. In de Memorie van beautwoording der wet op de middelen worden de verschillende gevoelens omtreut de belastingherziening in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer geopperd, besproken. Met name wordt de belasting op de tabak bestre den. De zeepaccijns komt na de voorgestelde afschatling van den accijns op het geslacht het eerst in aanmerking. De bijdrage uit de Indische baten wordt in verband met de vastgestelde In dische begrooting verhoogd op f 10,395,581. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets-ont- werp tot wijziging der wet op de bevordering, hel ontslag en het pensioneeren der militaire officieren bij de landmacht. Hoofdinhoud is: de afschaffing van officieren |j van gezondheid en apothekers 8de klasse, even als voor Indië reeds geschied is; de weglating vau de bepalingen, welke de huwelij ken der olficieren belemmert, en wijzigiugen in de samenstelling en de procedure van den Raad van onderzoek. Een nieuwe bepaling wordt in plaats van de huwelijksprragraal voorgesteld, na melijk dat officieren kunnen worden ontslagen: „Wegens het aanhoudend maken van schulden, ten gevolge van verkwisting of andere vrijwillige handelingen, wanneer daardoor de handhaving der krijgstucht belemmerd of op eenige andere wijze nadeel aan den militairen dienst toegebracht wordt." Marktberichten. Amsterdam, 6 November. Rogge B. Poolsch 415. N. Galatz 215; jarige 205. ArchaDgel 213. Leve ring. Maart 218, 214, 213, 212; Mei 215, 216. Raapolie, 6/w. 49; vliegend, 47H; Mei 52, 52%; December 47. Lijnolie 6/w. 37%; vliegend 36#; Maart, April, Mei 3754December 35%, 85%. Hennepolie 6/w. 41 it; vliegeDd 40. Raapkoeken 106, 118. Lijnkoeken 18, 10%. Koolzaad Novem ber 84%. LAATSTE BEH1CHTEN. 's Gravenhage, 6 November. Z. K. H. de Prins van Oranje is gisterenmiddag te ruim half 3 uren met het Rijnspoor naar Tilburg vertrokken teu einde aldaar aan de jacht deel te nemen. De gevolgen van de volksoptochteo, die in het begin van October alhier des avonds plaats hadden, hebben zich wat betreft de stoksla gen der politie doen gevoelen, maar zullen zich weldra weder doen gevoelen en de betrokken personen in geen aangename stemming brengen, doch hun tot eene waarschuwing strekken zich in het vervolg buiten zaken te houden die hun niet aaDgaau. Aanstaanden Maandag zal de recht bank alhier haar vonnis uitspreken tegen twee personen die den 12den October op het Plein en den 18den October, op de Groen markt de politie tegenwerkten, door jongens, die door de politie wareD gearresteerd aan haar te ontrukken, hetgeen den eersten wel maarden tweeden bekl. niet was gelukt. De subst.-oflic. van justitie Jhr. Mr. do Jonge, deed in eene redevoering, die zijn requisitoir voorafging, uit komen de laakbare handeling waaraan bekl. zich hadden schuldig gemaakt en gaf het aan wezige publiek duidelijk te verstaan hoe gevaar lijk het is aan volksoptochten deel te nemen. Hij requireerde de veroordeeling van den lsten bekl. tot eené maaDd en van den 2de bekl. tot zes dagen gevangenisstraf. Wij twijfelen niet ef de uitspraak der rechtbank zal voor do beklaagden eene geduchte les zijn zoodat zij zich in het ver volg wel zullen wachten, de politie, die de orde moet handhaven, in de uitoefening van die ge wichtige taak te belemmeren. Men meldt ons uit Wolf hezen: Nabij deze gemeente heeft zich gisteren een man op de rails van den Rijnspoorweg nedergelegd, en werd kort daarna door den sneltrein komende van Arnhem en gaande naar Utrecht, overreden, tengevolge waarvan hem het hoofd verbrijzeld is. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden vau 5 November 1871. M. C. Laman jm. 22 j. en J. Zitman jd. 20 j. J. H.Lich- tenbelt wedr. 66 j. en W. C. Heidman jd. 32 j. J. Gaastra jm- 26 j. eu A. Stokhuyzen jd. 19 j. P. A. Gans jm. 27 j. en A. van Vliet jd. 27 j. W. Bonte wedr. 28 j. en A. P. Fakkel jd. 23 j. T. B. Bekkering jm. 27 j. en M. J. den Hollander jd. 26 j. P. van'der Blom jm. 24 j. en C. Provoo jd. 21 j. H. Dcvilee jm. 29 j. en J. M. de Joog jd. 25 j. P. van der Zwart jm. 20 j, en G. Borst jd. 25 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. rnorg. morg. nam. nam. nam. avond avond 6 a. 8 n. 12 Q. 4 u. 5 u. 8 u. 10 n. Zondag 40' 38° 33° Maand. 29' 31° 42" SS1 Wind: Zondag-middag 5 u. O, Heden overleed onze jongste lieveling JANSJE. J. C. P. STEENHAUER. N. STEENHAUER, Leyden, 4 Nov. 1871. Maat, Eenige en algemeene Kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3