Maandag 6 November. N°. 3602. A0. 1871. liTSFINANCIEH EN BELASTINGHERVORMING. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden...ƒ3.00. Franco per post.3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKN. Voor iederen regelf 0.15. Grootere lettert naar de plaatsruimte die zy beslaan. IX (S/of.) Iliiien wij een blik slaan op het wetsontwerp m dan liggen onderscheidene vragen voor de vragen waaromheen zich vooral de tegen- li'ers van het beginsel der inkomsten-belasting Mitreeren, maar waaraan ook voorstanders het wetsontwerp gronden tot bestrijding lileeneo. llJjcr keurt men af, dat de wet alle inkomsten op lijn stelt, geenerlei onderscheid maakt tus- |kn inkomsten uit kapitaal of door arbeid ver- igeii, twee soorten van inkomsten, die onder- zeer verschillende financiëele krachten aan- lideu. Elders is het een onoverkomelijk bezwaar, Lt de inkomsten uit onroerende goederen niet Iderscheideo worden van die uit andere bronnen, laardoor aan de ingezetenen, die grondbelasting lialen, een dubbele last wordt opgelegd. Iluderen weder willen de zedelijke lichamen kt kuiten spel laten en verlangen belasting op Atoederen in de doode hand. Ifindelijk wordt niet het minst het bedrag der lasting van 2 ten honderd van het zuivere liuuieu aangetast. |Al deze bezwaren zijn niet vreemd. Zij zijn te verwachten, indien eene regeering met Ine inkomsten-belasting voor den dag komt. Zij lillen met meerder of minder nadruk aange- worden, naarmate 't ernstige van het inge land voorstel meer aan 't licht komt. [Trouwens, de tegenwoordige regeering kon lering putten uit betgeen onmiddellijk vooraf tas gegaan. I liet wetsontwerp van Bosse was reeds in de Ifdeelingen onderzocht; de heer Blussé had aan lit onderzoek wellicht deelgenomen. De memorie van toelichting toontdan ook aan, ht da Minister op een en ander bedacht is Iweest. i Zij tracht reeds vooraf bezwaren op te lossen die nog niet aangevoerd zijn. Dit is vooral 't geval met die hierboven opge- pmd zijn. Ons bedunkens blijkt daaruit, dat de Minis ter zijne taak ernstig opgevat heeft en de bepa lingen van zijn ontwerp wezenlijk de vrucht zijn Kan rijp en ernstig onderzoek, de grondslagen Uitmaken van een welberaamd plan tot geleide lijke belastinghervorming, i het is uit dien hoofde dat wij bereid zijn den Mister te volgen en over bezwaren heenstap- |<t, die, wij geven het volkomen toe, niet gering lijn te schatten. Wil men een goed doel bereiken, dan moet tien over en weder wat toegeven op de middelen. [Blijft een ieder, bij eenheid van streven, stokstijf lp zijn stuk staan omtrent de beste wegen die Baarbeen moeten leiden, dan zal men nimmer Bil den door allen afgekeurden toestand geraken. Eogtans moeten wij bekennen, dat de Minister pus niet overtuigd heeft van de onmogelijkheid lm de kapitalen in de doode hand te treffen, -aker, dit is geen gemakkelijke zaak, maar men moet het enorm geldelijk resultaat, daaruit te herkrijgen, niet uit het oog verliezen. Aan éen wensch blijven wij echter groote waarde hechten, een wcnsch die Doch de oeco- Itoinie van 't wetsontwerp, noch het beginsel Ito belastinghervorming in den weg zou staan, Itatnelijk om de afschaffing van den accijns op |de zeep aan die van het geslacht te doen vooraf gaan. Deed 't ons goed te zien, dat de Kamer van [Koophandel en Fabrieken alhier zich tot de [Tweede Kamer heeft gericht om de door deRe- [geeriDg voorgestelde hervorming met een goed- [Iturend votum te willen bekrachtigen, niet zonder lWemding zochten wij te vergeefs in dit adres I een oordeel over de keuze van den accijns, l^en de R.egeering wenscht te doen vervallen. Wij besluiten deze polemiek met de verwach- I !;"g uit te spreken, dat de Vertegenwoordiging p6 gewichtige hervormingsvoorstellen der Regee- |riog, met inachtneming van billijke en rationeele I wenschen, moge bekrachtigen. Lelden, 4 November. De heer A. W. Sijthoff, uitgever van het Leidsch "oji/od, heeft zich, Daar aanleiding van bet prae- adviea van B. en Ws. dat hier achter onder de B'i den Gemeenteraad ingekomen stukken voor- Koud, met een nader adres tot den Raad gewend, v&a den volgenden inhoud Aan den Edel Achtbaren Raad der Gemeente Leiden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Albertus Willem Sijthoff, drukker en uitgever van bet Leidsch Dagblad; dat hij beeft kennis genomen van het preadvies van B. en Ws. op zijn adres van 9 October II., waarbij hij verzoekt dat het Uwen Raad moge behagen, te bepalen, dat alle officiëele stukken, die tot dusver ia de Leidsche Courant van stadswege publiek gemaakt worden, op den dag zeiven der uitgifte ook aan het Leidsch Dagblad kosteloos zullen worden verstrekt dat hij zich niet zal vermeten in eene beoor deeling te treden of de Raad de bevoegdheid zou bezitten, nevens de Leidsche Courant nog een ander binnen de gemeente uitkomend dagblad aau te wijzen lot plaatsing van alle stukken bedoeld bij de Raadsbesluiten van 23 September 1316, 22 December 1351 en 20 Augustus 1363; dat het evenmin op zijn weg ligt te beoordeelen, of B. en Ws., bij het nemen van zoodanig bestuit door den Raad, in hunne bevoegdheid tot beoor deeling op hoedanige wijze deze stukken ter kennis van de belanghebbenden moeten worden gebracht, zouden tekort worden gedaan; dat hij dus over de desbetreffende beschouwingen in het praeadvies van B. en Ws. het stilzwijgen wenscht in acht te nemen dat hij overigens, wel verre van iets te willen afdingen op de getrouwheid en welwillendheid waarmede de Leidsche Courant hare verplichtingen gedurende 25 jaren heelt vervuld, er op wijst dat voor de zoogenaamde kostelooze plaatsing van de onderwerpelijke stukken [200 wordt betaald dat, het zij nogmaals gezegd, de bedoeling van adressants aanbod is kostelooze plaatsing van de onderwerpelijke stukken ion der eene jaarlijksche toelage van 2U0; dat zonder in 't minst te willen treden in eene beoordeeling van het raadsbesluit van 23 Septem ber 1846, waarbij aan den uitgever der Leidsche Courant eene jaarlijksche loelago van 200 is ver leend, hij voor 't nemen van eene beslissing in het tegenwoordig geval, de mededeeliug van het feit niet van gewicht onlbloot acht, dat van wege het Dagblad van Zuid-Holland aan de gemeente 's-Gravenhage jaarlijks een aanzienlijke som, is hij wel ingelicht van [1000, betaald wordt, voor het plaatsen, niet alleen van stukken die in casu bedoeld worden, maar ook voor het mogen drukken en uitgeven van de handelingen van den Raad; dat adressant met het volste vertrouwen aan de beoordeeling van Uwen Raad overlaat de beslissing of ook hij niet „een onmisbaren waar borg en zekerheid" voor het dagelijksch bestuur kan verschaffen, dat werkelijk alles, voorzien en onvoorzien, in het Leidsch Dagblad geplaatst zou kunnen worden, zóo, op die tijdstippen en zoo dikwijls als het dagelijksch bestuur zulks verlangt; dat adressant zich ook niet verder zal uitlaten over de oplossing die B. en Ws. trachten te geven aan de door hein geposeerde bedenking dat de tegenwoordige toestand feitelijk een privilegie daarstelt voor de Leidsche Courant; dat hij ten slotte constateert dat B. en Ws. geen enkelen grond aanvoeren voor hunne bewering, dat moeilijk in éene gemeente twee particuliere dagbladen gelijkelijk als go/fidCcl" kunnen erkend worden. Redeüen waarom adressant Uwen Raad met de meeste bescheidenheid verzoekt alsnog eene gunstige beschikking op zijn adres te willeD nemen. De inaugureele oratie vau Prof. A. W. Opzoo- iner zal plaats hebben Vrijdag 17 November te éen uur. Het is ons aangenaam eene welgekozen voor stelling van het tooneelgezelschap onder directie van den heer Valois te kunnen aankondigen. Fernande, tooneelspel van Victorien Sardou, dat a. s. Maandag alhier opgevoerd zal worden, is een stuk, waaraan Ie dezer stede gelijk elders zeer veel bijval zal te beurt vallen. In de maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 127 kinderen, als 62 zoons en 65 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte; overleden: 73 personen, ais 15 mannen, 11 vrouwen, 16 zoons en 31 dochters; daarenbo ven als levenloos aangegeven 8; gehuwd 28 paren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 110 tot 135 vol wassen personen en van 39 tot 52 kinderen. De Koning-Groothertog heeft tot ridders van de Eikenkroon benoemd de, letterkundigen, de heeren F. de Potter, te Gent, en Broeckaert, te Wetteren, zoomede den musicus George Gabel. Uit het Verslag der commissie voor de ver zoekschriften, uit de Eerste Kamer, omtrent het bekende adres van den Akademischen Senaat der hoogeschool te Groningen, blijkt dat zij con cludeert: dat, ofschoon liet geven van bedoelde dispensaiiën haar zeer bedenkelijk toeschijnt en en uit de verleende dispensatiën bij vernieuwing blijkt, hoe gewenscht het is dat het hooger on derwijs bij de wet geregeld worde, de Kamer echter kan volstaan met aan deu Minister van Biunenlandsche Zaken dank te betuigen voor de gegeven inlichtingen en deze voor kennisge ving aan te nemen. Naar ons uit zeer goede bron wordt medege deeld, beeft de heer Brogden, lid van het Engel- sche Parlement, gisteren de voorwaarden der concessie voor de lijn TilburgNijmegen aange nomen en reeds het waarborgkapitaal gestort. (Nijm. Nieuwsb.) In het Parijsche Thé&tre de la Gaité wordt te genwoordig een nieuw stuk opgevoerd: La Roca- rotte, waarin onder anderen de dames van het ballet voorkomen in den vorm van allerlei plan ten. In een van de acten ziet inen eene herberg met het uithangbord: „de Hongaarsche kok." De gelagkamer is vol studenten, die revolutionaire liederen zingen, en inet hunne dames de leven digste dansen uitvoeren. Plotseling treedt de kok op, opent zijn oven en een leeuw springt er uit, die daarin bij zijne manen was opgehangen. Deze begint het corps de ballet op te eten. Het vrceselijke van den toestand wordt nog ver hoogd door de verschijning van een kikvorscli, die, van zeer klein, reusachtig groot wordt, en al de danseressen verslindt, welke door den leeuw zijn gespaard. Hierna springt er een granaat te midden van het radeloos heen en weer dringende volk, en werpt hare splinters in alle richtingen. De schermen verbranden en maken plaats voor het inwendige van een paleis, waar de toovenaar Kiribihi zieh den tijd verdrijft met een opstan deling in stukken te hakken, wiens hoofd hij ontleedt ten aanschouwe van het publiek; on danks die bewerking voert de opstandeling een zeer ingewikkelden dans uit.... Op deze wijze bekomt meu to Parijs van de uitgestane ontbe ringen en smarten. De Staatscourant behelst het verslag van den staat der Rijksinstelling van onderwijs in Indische taal, laDd- en volkenkunde te Leiden over het studiejaar 18701871. Daaruit blijkt o. a. dat aan de lessen werd deel genomen door 53 ingeschrevenen. Daar van volgden er 14 alle lessen, en 23 slechts sommige, te weten: het Javaansch 11, het Ma- leiscb 14, de land- en volkenkunde 9, de gods dienstige wetten enz. 8, het publiek recht 17, de geschiedenis 6. Bijna al deze cijfers toonen vooruitgang aan; het totaal-cijfer wijst zelfs op eene verdubbeling van het gelalderingeschrevenen in de laatste 5 jaren, terwijl ook bij vergelijking met het vorige jaar, toen er slechts 30 studenten waren ingeschreven, aanmerkelijke vooruitgang wordt waargenomen. Van de ingeschrevenen waren 12 meesters, 3 caodidaten en 1 student in de rechten, 1 can- didaat in de letteren, en hadden er 17 het eind examen der Hoogere Burgerschool, examen A, ol examen A voor ingenieurs afgelegd. Twee der ingeschrevenen, reeds vroeger in Oost-Indischen dienst werkzaam en nu met verlof hier te lande, bereidden zich tevens voor examen A voor, en hadden de voldoening in Juli jl. zoowel voordat examen als voor examen B. te slagen. In het geheel werd er aan laatstgenoemd examen door 22 kweekelingen der Instelling en 2 oud-kwee- kelingen deelgenomen. Van de eersten slaagden er 17; ook de beide laatstgemeldeu mochten naar wensch voldoen. De generaal majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt overeenkomstig de aankondiging in do Staatscourant van den 19den Augustus jl.,bekend, dat bij bem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1832: eene bijdrage van 10 van den heer J. H. Coert, wet houder der gemeente Hendrik-Ido-Ambacht, oud- oMcier van gezondheid bij den staf der bezetting van de Citadel in 1832; eene bijdrage van f 25 van de afdeeling Dordrecht, 4de sectie, van 't Metalen Kruis, door tusschenkomst van den the saurier van 't Metalen Kruis, den heer M. Bran don Mondolpho, te Amsterdam; en eene bijdrage van [17 uit Wissekerke, door tusschenkomst van deD burgemeester, den heer J. M. L. Vader van 's-Gravenpolder, als: van hem zeiven [10; vau de heeren Cornelis de Smet Dz. (2M. A. Mar- cusse, J. de Ridder en P. Priester ieder /TAart van Leeuwen, Louis Marcusse, Izak Flipse en Eduard van der Maas ieder f 0.50. Z. M. heeft op zijn verzoek, eervol ontslag ver ieend, als officier bij de rustende schutterij in de prov. Zuid-Holland, 11de bat. 1ste komp., aan J. A. Maaten, als lsteu luitenant. Z. M. heeft aan J. C. Benteyn vergund zijne notariëeie standplaats over te breDgen van de go- meente Oud-Vossemeer naar de gemeente Tholen. BINNENLiAN I). Amsterdam, 3 November. In de vergadering der afdeeling Amsterdam van de Vereeniging voor Fabriek- cn Handtverksnijvcrheid heeft gisterenavond een zeer belangrijk debat plaats gehad over de ver schillende arbeiders-vereenigingen te dezer stede. Daarbij werd door bestuursleden van deze ver- eenigingen, ter vergadering genoodigd, verklaard, dat hetgeen allereerst voor de werklieden hier ter stede in aanmerking moest komen, was het stichten van betere woningen, tegen een huurprijs, die binnen het bereik van den werkman ligt. Een der bedoelde bestuursleden achtte het mo gelijk, dat de werkman, bij eene verdienste van [0 10 per week, eene huur van 1.25 ƒ1.50 'a weeks betaalde, zonder zich in zijne andere noodzakelijke uitgaven te veel te bekrimpen. Hij deelde verder mede, dat van de nieuw ge bouwde woüingen, wegens te hoogen prijs, tot heden slechts zeer weinige door werklieden kon den worden gebezigd. Met warmte werd dan ook het denkbeeld ondersteund van den heer G. H. Kuiper, om tot wachtwoord voor alle vereeni- gingen te maken het verkrijgen van betere wo ningen. Als middel tot dat doel zou men O. a. er toe kunnen overgaan de kasseldoos van zoodanig vereenigingen dienstbaar te maken aan het nemen van aandeelen in eeDe maatschappij, wier roe ping zou zijn het bouwen van zoodanige wonin gen op krachtige wijze te bevorderen. Hbl Gisterenavond ontstond in een onzer achter buurten tusschen twee personen een hevige twist ter zake van het vangen eener duif. Deze twist liep zóo hoog, dat men spoedig handgemeen werd, waarbij een der partijen het met beenbreuk moest betaleu. De ongelukkige is naar het gasthuis ver voerd, terwijl de andere, Daar men verzekert, door de politie is gearresteerd. Omstreeks middernacht ontstond brand in den houtzaagmolen (paltrok) de Liefde aan het Kwakerspad, alhier. Ten gevolge der langdurige droogte woekerde het vuur met verbazende snel heid voort, zoodat de geheele molen binnen wei nig tijds geheel in vlam stond en omstreeks éen uur io elkander stortte. Met behulp van eenige spui ten werd men den brand in zooverre meester, dat hij zich niet aan de aangrenzende houten woningen mededeelde. Inmiddels had de tijding zich in de stad verspreid; maar de duizenden nieuwsgierigen, die door bijna alle barrières naar buiten stroomden, kwamen gelukkig te laat. 's-Gbavenhagk, 3 November. Gisterenavond heeft de hier ter stede gevestigde afdeeling ter bevordering van Fabriek-en Handwerksnijverheid, on- der voorzitterschap van den heer Mr. Kappeijue van de Coppello, eene vergadering gehouden welke belegd was én tot verkiezing vau bestuurs leden in de plaat3 der aftredenden én tot bespre king der wensclielijkheid van de oprichting eener Ambachtsschool. Alvorens tot die punteu over te gaan, werd door de vergadering toegestemd in het voorstel van het bestuur tot het geven van een gering subsidie aan de afdeeling Smallinger- land, beuoodigd tot het houden eener locale ten-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1