en gaarne tot elk offer, daartoe gevorderd, zal be reid gevonden wordeD. Die zoo noodige kennis zullen we trachten te verbreiden door de middelen van onzen tijdzoo mogelijk door de uitgave van een weekblad, bij mondelinge voordrachten, in kleine geschriften, door artikelen in dagbladen en tijdschriften. Zoodra er 1600 leden zijn, die dus de in vorenstaand kort reglement vervatte grondregels in 't algemeen aannemen, wordt te Utrecht eeue algemeeoe vergadering gehouden, waarin het tegenwoordig voorloopig hoofdbestuur aftreedt, een definitief benoemd wordt, en de noodige maat regelen genomen worden voor bet samenstellen van een volledig en definitief reglement. Uoge dat zeer spoedig plaats hebben 1" Van den kant der zoogenaamde arbeiderspartij wordt, zoo als men weet, hevig geijverd voor een vermindering der dagelijkscbe werkuren. De werkman belooft zich hiervan voordeelen, terwijl do werkgever in het toegeven aan dezen eisch beuadeeliug zijner eigene belangen ziet. Tol op zekere grenzen bestaan er echter eenige gronden om aan te nemen, dat de vermindering van den werktijd voor beide partijen nuttig kan zijn. Het is toch natuurlijk, dat bij een overdreven langen werktijd minder en minder goed werk zal ge leverd worden, dan bij een matigen werktijd; met het oog op qualiteit en quantiteit van productie kan meer worden gewacht van een werkman die tien dan van een die dagelijks twaalf uren onafgebroken werken moet. Bij gelijk loon zal vermindering van werkuren voor den werkgever niet zelden gelijkstaan aan loonbe- sparing, zonder daarbij nog in aanmerking te nemen de daardoor verkregen besparing, gedu rende den winter, van vuur en licht. Talrijke ondervindingen spreken hiervoor; zoo vindt men o. a. in het Bulletin de la Sociélé industrielle de Mulhouse van 1848 het bericht, dat bij de ver mindering van den werktijd, van 12 op 11 uren, de jaarlijksche productie eener groole Engelsche spinnerij en weverij, waar 668 man aan het werk was, grooter was geworden. Meerder lust van den werkman voor zijn dagelijksch werk zal wel de oorzaak zijn van dergelijk verschijnsel. In de American Builder worden thans uit Amerika dergelijke daadzaken medegedeeld, bij den bouw van de spoorwegbrug, waar de werkuren van 10 op 8 uren per dag werden verminderd. Dit als bijdrage tot de question brülante. (Ned. lnd.) Bij het departement van koloniën zijn de vol gende mededeelingen ontvangen. De bewering dat de ijzeren kazernes te Fort de Koek door den geneeskundigen dienst zouden zijn afgekeurd, is een louter verdichtsel. De op levering dier gebouwen door den aanaenner heelt nog geen plaats gehad, zoodat er ook nog geen sprake kon zijn van keuring. De verspreide geruchten omtrent een dreigen den opstand in de afdeeling Noorder-districten van het gouvernement Celebes en ouderhoorig- hedeu zijn, na opzettelijk onderzoek, gebleken van allen grond ontbloot te zijn. De rust is in die afdeeling evenmin als in eenig ander gedeelte van dat gewest in gevaar. Er heeft zich inderdaad in de burgerlijke straf gevangenis te Samarang het geval voorgedaan, dat eenige tot kruiwagenstraf veroordeelde Euro peanen geweigerd heubeu te werken. De eenvoudige toepassing der straffen volgens het nieuwe reglement op de tucht heeft het ge- wensebte gevolg gehad, zoodat allen bedaard tot den arbeid zijn teruggekeerd. Op eene dienstreis, onlangs door den directeur van justitie in het belang van het gevangeniswe zen over de residentiën Pasoeroean, Suerabaya, Rembang, Japara, Samarang, Kadoe, Hagelen, Soerakarta, Djokjokarta, Banjoemas en Tagal afgelegd, is dien departeinentschel' op nieuw de onjuistheid gebleken van de herhaalde bewerin gen, dat de onveiligheid van Java van dag tot dag zou toenemen. Heden werd op het Ministerie van Buitenland- sche Zaken door de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën met den Britschen gezant onderteekend eene overeenkomst betref fende Sumatra en eene additioneele bepaling op de overeenkomst van 5 Februari 1871, betreffende den afstand der Kust van Guinea. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot 25, door een onbekende, onder de letters O. Z. O. (postmerk 's-Gravenhage van 1 dezer), tot voldoe ning van verschuldigd successierecht ingezonden. De Minister van Marine brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat ten gevolge van de ontvangen gunstige ber.chten omtrent de cholera te Koningsbergen, de vroeger voorgeschrevene quarantaine-maatregelen worden opgeheven voor de schepen, die na den 20steu October jl. die plaats verlaten hebben. De luitenant-ter-zee der 2de klasse W. I. van Loenen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 27sten October jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De officier van administratie der 3de kl. J. C. Kluit, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, wordt, met den 15den November aan staande, op non-activiteit gesteld. Voorts worden met den 16den daaraanvolgende geplaatst: op Zr. Ms. transportschip met stoom- vermogen Java: de luits.-ter-zee der 1ste kl. J. M. Broers, C. H. Bogaert, L. C. Holtzapffel en J. Loots; de luits.-ter-zee der 2de kl. J. A. Vening, A. Werumeus Buning, M. C. van Doom en R. C. van der Meulen; de adelborsten der 1ste kl. Jhr. S. B. Ortt en C. Moll; de offic. van gezondh. lste kl. J. B. Coomans de Ruiter; de offic. van gezondh. der 2de kl. J. J. Dekkers eu J. van Lith Harremobée; de offic. van admin. 2de kl. M. D. L. Hertzveld, J. A. H. Huart, en de offic. van admin. 3de kl. P. J. Roest en A. Vermeulen; op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, de luit.-ter- zee 2de kl. D. C. Visser; op Zr. Ms. ramschip de Buffel, de olfic. van admin. 2de kl. D. A. van der Laanin de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de offic. van admin. 2de kl. F.T. Courier dit Dubekart, en belast met de functie van admin. bij de maritieme ziekeninricbtjhg aldaarop Zr. Ms. schroefstoomschip hel Loo, de offic. van admin. 2de kl. W. K. Lenting; op Zr. Ms. monitor de Tijger, de offic. van admin. 3de kl. A. de Leel; op Zr. Ms. wachtschip te Willems oord, de offic. van admin. 3fle kl. M. C. Hazenberg en M. M. J. van Meeuwen, en op Zr. Ms. schroef stoomschip Kijkduin, de offic. van adiniu. 3de kl. H. C. D. van de Ven. Z. M. beeft benoemd tot burgem. der gemeente Hummelo E. G. A. baron van Pallandt. Z. M. heeft aan Mr. M. Tydeman, rechter plaats- verv. in de arrond. rechtb. en gewezen consul van het groothertogdom Baden, te Tiel, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de lste kl. der orde van den Zahringer Leeuw, hem door Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Groothertog van Baden geschonken. B1NNENJL.AND. s-Gbavenhage, 2 November. Dinsdag den 31sten October jl., des avonds, werd in het Israelietisch Weeshuis alhier de jaarlijksche algenwene ver gadering gehouden onder voorzitterschap van Mr. A. de Pinto. Door den secretaris, den heer B. Cohen, werd het verslag voorgedragen. De reke ning en verantwoording werd ter tafel gebracht en na onderzoek goedgekeurd. Als leden van het bestuur werden herkozen de heeren Mr. D. Polak Daniëls en B. Cohen. Het getal weezen, in dit gesticht opgenomen, bedraagt thans dertig. Onlangs is door het bestuur een examen gehouden over de kinderen, die het onderwijs erlangen op de school, in het gesticht gevestigd. Dat onderwijs wordt verstrekt door de heeren Wanefried, voor het godsdienstige, en de Jongh, voor het maat schappelijke gedeelte. Het is daarbij met voldoe ning gebleken, dat de kinderen in den laatsten tijd merkbare vorderingen hebben gemaakt. En uit dien hoofde werden bij deze gelegenheid aan de kinderen boekwerken ten geschenke aange boden. Door den voorzitter werd aan de heeren onderwijzers op hartelijke wijs dank betuigd voor de onvermoeide zorg, die zij aan het ouderwijs der kinderen besteden, terwijl de weezen werden aangespoord op dien weg voort te gaan, ten einde in het vervolg al meer en meer de vruchten van dit onderricht te mogen plukken. Z. K. H. Prins Frederik is hedenochtend te 8 uren met het Rijuspoor uit de residentie naar Muskau vertrokken. Z. K. H. Prins Alexander begaf zich per trein van halfelf naar het Loo. Aan het Ministerie van Marine had heden eene herbesteding plaats voor de levering van 24,000 kilogrammen inlandsche of Pruisische rogge. Er waren vier biljetten van inschrijving ingekomen, drie werden er niet geopend, wijl de daarbij behooreude monsters werden afgekeurd het eenige biljet waarvan het monster werd goed gekeurd, was dat van dei, heer J. Fiddelaar te Haarlem, voor 11.81 de 100 kilogrammen. Apeldoorn, 1 November. Eergisteren is van hier gevankelijk naar Arnhem overgebracht een der vaste arbeiders aan de fabriek van lederbe reiding, van de heeren Woudenberg eu C., ver dacht van een geruimen tijd uit die fabriek zich wol te hebben toegeëigend, eu die ten eigen bate te hebben doen verkoopeu. Deventer, 1 November. De administratie van de bank van leeuing heeft zich dezer dagen met eene missive tot den Raad dezer gemeente ge wend, houdende verzoek, dat de Raad zich tot Z. M. den Koning wende met het verzoek om met de heffing van 10 pCt. voor alle panden te mogen voortgaan. Bergen op-zoom, 31 October. Tot groote ontstel tenis van de inwoners stortte een groot gedeelte van den noordelijken buitenmuur in van den ouden gevangentoren alhier, dienende nog tot huis van bewaring, terwijl men aldaar op het kleine binnenerf van het bleekveld een zinkput wilde graven, ten einde door middel van gebak ken buizen het afkomende water naar de stads- grebbe af te leiden. Een der arbeiders is van ouder 't puiD gehaald en had zware kneuzingen bekomen. De muren, alsmede het afdak over den opgang van 27 steeuen trappen zijn zooveel mo gelijk geschraagd tot voorkoming van ongelukken en verdere instorting. BUITENLAND. Frankrjjk. Ontruiming van Fransuh grondgebied. Nieuwe ophelderingen. Handels-traotaat. Verscheidene dagbladen spreken van onderhan delingen, die door Thiers en Pouyer-Quertier zouden worden gevoerd, om de algeheele ontrui ming van Fransch grondgebied door de Duitsche troepen te verkrijgen. Het Journal de Paris verzekert echter dat ver schillende afgevaardigden, die hierover de regee kentil ring ondervraagd hadden, van haar ten i bekwamen dat zij inderdaad peinst op om het vierde halve milliard, benevens der 3 overige zoo spoedig mogelijk ie j., maar dat van onderhandelingen no» sprake is. In de te Florence verschijnende Pene,a. j eeu nieuwe bron geopend voor de diplomatieke en politieke geschiedenis keizerrijk. Dat blad heeft namelijk gepublJ de correspondentie die tusschen NapoleoJ Victor Emanuel gevoerd is in 1866, toenf verbond van Italië met Pruisen waarschij werd. Deze correspondentie moet in ij8J eeue groote sensatie hebben opgewekt; n pen later over den inhoud nadere inlichtiu», kunnen geven. Twee telegrammen uit Parijs, éen aa-1 Daily Telegraphed éen aaD de Indep. Beige bj tigen, dat Thiers bij zijne eischen tot wijil van het Engelsche haudelstractaat volhardt, gens die eischen zullen het ijzer, voor spoorl gen bestemd, en de steenkolen, even als vrotf brj hun invoer in Frankrijk belast blijven.] ruuo wol en stoffen voor manufacturen, de: nens, gei ens, spiritualia, bieren enz., zullen troffen worden door eene verhooging van Dat Thiers overigens een ultimatum naar] Engelsche gouvernement zou hebben gezonlj wordt in genoemde telegrammen ontkend. O roo t-Xir-i ttïlmiio. Legerreorganisatie. Glastone's redevoering I Monstormeeting te Birmingham. De legerreorganisatie, die na langen strijd de regeering niet dan met behulp van het konul lijk prerogatief kon worden doorgedreven,za! tot hare vervulling komen. Juister zoudeo ons eigenlijk uitdrukken, indien wij zeiden, nu zal blijken, hoe zij later tot hare vervul moet komen. Immers, terwijl het officiëele een koninklijk besluit en verscheidene uin riëele voorschriften betreffende de afschaffiiD! verkoopbaarheid van de officiersplaatsen bei benevens de wijze waarop na die afschaffing officieren en onderofficieren moeten aangesteld bevorderd worden, zal het nog wel een paarjan duren voordat de hervorming practised in wttl king kan treden. Diegenen toch, die op het oogei] blik een officiersbrevet bezitten, zullen, voorzoon zij zich niet willen laten afkoopen, achtereetj volgens geplaatst moeten worden, zoodat gerust twee jaren kan aannemen, voordat li leger van den geheelen koopmansboel gezuive: is. Na dien tijd zullen aanstellingen als ondi officier verleend worden aan diegenen, die 31 daartoe vastgesteld examen hebben afgelegd ;a:l de studenten der verschillende universiteited insgelijks na een aldaar afgelegd onderzoek naJ hunne bekwaamheden; aan de zoogenaamd koninklijke en Indische kadetten, en eindelij] aan zulke militairen, die door den opperbevel hebber tot bevordering worden voorgedragen beiden ook onder voorwaarde van eeu onderzot] naar hunne bekwaamheden te hebben doorstaai De wijze en vereischten van dit onderzoek zullen, behalve voor de studenten aan de universiteiten vastgesteld worden door den minister van oorkg Men ziet dat nog geen vast systeem van mil taire opleiding is aangenomenals overgan? maatregel zou dit ook veel bezwaren in hebid de hoofdzaak is, dat thans capaciteit en ai begunstiging of fortuin als de grondslag voor it benoeming wordt aangenomen. Om van onderofficier tot luitenant over te moet men, met uitzondering van hen die wegeti verdiensten bevorderd worden, een jaar lang goed gediend hebben en een vastgestelden studie- cursus (met daarop volgend examen) hebben door- loopeu. De bevordering tot kapitein kan twee jaren, die tot majoor zes jaren na de aanstelling als luiten: den, i den o| mioist eenige over t in ran die m Deo democ door lullen boe omdat tot de ijken 'De over neb c De (gbl iserl •elide De 'dat di Itondi per [bun 1 De [nog Ivacar :ij d( «Dg1 el leo uoge ie i «r ktu Irfili lap Dl |eP nen leg ój leit iet L'oei lezt l?ei |ki Rn begaf hij zich naar de woning van den iuspecteur. Hij vond Seitz en Liza te samen. Hij verhaalde dadelijk het gebeurde. „Het is alsof de goede God zijn beschermende hand over ons uitgestrekt heeft, voegde hij er bij; want had de kolonel een ander Duitsch officier ontmoet, dan hadden wij zeker niets van dat ongelukkige briefje gehoord. Inderdaad, zeide Seitz, wij hebben reden om den hemel te danken, maar het geval verontrust mij toch. „Als de kolonel er over nadenkt, zal hij onge twijfeld achterdocht krijgen," voegde Liza er bij. „En waarom Liza?" „Hij houdt u voor een aanbidder der Gravin." „Dat doet hij inderdaad," antwoordde de officier. „Welnu, zal het hem dan niet zonderling toe- schrijnen, dat gij zoo spoedig gereed waart om hem de zaak uit te leggen, te zeggen van wien het briefje kwam en het costuum der gravin te verraden, meent gij niet, dat hem dat alles ver dacht voor zal komen?" Hij zal dat wel voor Duitsche goedhartigheid en openhartigheid houden. Liza schudde het hoofd, terwijl Seitz nog niet geheel van de schrik bekomen was. Mensing vroeg na verloop van een poosje: „willen wij een anderen nacht kiezen?" „Brethaucr en Mann hebben mij juist voor dezen nacht hunne hulp toegezegd," antwoordde Seitz. En voor denzelfden nacht houdt mijne moeder zich gereed om ons te ontvangen, voegde de luitenant er bij. Ik verklaar mij tegen uitstel, dat ons daarbij duur te staan zou komen. Indien, zeide Liza, gij zooveel invloed op de gravin Julie bezat, om haar overtehalen om den kolonel te overtuigen, dat gij waarheid spraakt Mensing maakte een afkeerende beweging met de hand. „Neen, neenl" riep hij uit, „ik kan de gravin Julie daarvan niets zeggen, zonder haar het ge heim mede te deelen, en dat zou te gevaarlijk zijn. Ik heb een beter plan om ons te redden, ingeval de domme grap vau gravin Julie ons den kolonel op den hals haalde. Gij, Liza, zult ons daarbij behulpzaam zijn." „Ik! Wat moet ik doen?" „Uwe kunstvaardige handen roeren.... Gij moet het kostuum eener Griekin maken. Kunt gij dit tegen morgenavond gereed hebben?" «Welzeker, dan blijf ik van nacht maar wat langer op." „Best, dan ga ik oogeublikkelijk naar de stad, om u het noodige te halen. Geef mij maar op wat gij hebben moet." „Maar zeg mij eerst waartoe?" „Gij moet ons in dat costuum vergezellen, en als het noodig is een rol in dat costuum spelen, al3 de kolonel Lacroix ons dan achterhaalt, sta ik er u voor in, dat hij ons ongehinderd zal laten passeeren. Later zal ik u wel alles uitleggen zeg mij nu eens gauw wat gij al zoo noodig hebt vooreerst een masker, dan goudkoord, hoeveel ellen? Liza gaf nu alles op wat zij noodig had om een costuum te maken, ten naastenbij gelijk aan dat der gravin Julie, hoewel eenvoudiger. De luitenant teekende alles io zijn zakboekje op en begaf zich zoo spoedig mogelijk naar de stad. Intusschen nam Liza vast van haar eigen voor raad en kleederen hetgeen zij voor het bal cos tuum kon gebruiken. De nacht van den 21 op 22 November 1807, de voor onze vrienden zoo gevaarvolle nacht, was aangebroken. „Wilhemsböhe" straalde in vollen lichtglans. Aan weerszijden van den weg die naar het kas teel leidt, schitterde een rei van lantaarns; tus schen die beide lichtlijnen hadden de galarijtui- gen, de gasten van koning Jeröme naar het feest gevoerd. Alle leven en beweging was echter reeds sedert lang uit den donkeren storm- en regen- aebtigen nacht naar de zalen van het paleis over gebracht. Daar heerschte licht, warmte en schit terende pracht, de verheven pracht van een too- verfeest in een feeënpaleis. Buiten heerschte daarentegen koude en regen, nu eu dan deden zich de ruischende toonen der I muziek uit de feestzalen hooren, even als een stroom die uit zijne bedding treedt, om eenige oogenblikken later in de stilte van den donkeren nacht weg te sterven. Het sloeg elf uur op de klok van 't kasteel. Op dat oogenblik werden de beide deuren van het achter den stal gelegen koetshuis opengesla gen, en het volgend oogenblik reed er een ba gage wagen, met twee paarden bespannen uit. De wagen sloeg de richting naar de woning van den inspecteur Seitz in. Ddar bleef hij staan. De voerman sprong van de bok, en opende het aan de achterzijde van den wagen aangebrachte portier. Ten zelfder tijd traden een man en eene vrouw uit de woning van den inspecteur. Zij droegen kussens en dekens. De voerman wierp deze voor werpen in den wagen en sloot het portier weder; de vrouw klom behendig op den wagen en natn op de voorbank plaats. De man haalde een dieven lantaarn uit den gang, gaf deze aan den voerman en fluisterde: „Nu naar de linkerzijde van't kasteel WillemI Ge weet het wel?" Wordt uervogd.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2