oncerten orgamseeren. Onder leiding name en den heer Bekker, zal het Harmonie- i in de grooie zaal der sociëteit volkscon- D geven tegen betaling van 25 cent. iSDisxVELD, 81 October. Bij het opgraven eeu vloer iu een nieuw huis, staande op de I in het bovengedeelte dezer gemeente, is (tDe diepte van 1 meter een Jakoba kannetje, ongeschonden, met tien gouden geldstukken oden, die van den Spaansehen tij.I dagtee- s. KOLONIËN. BATAVIA, 25 September, bet Mail-Overzicht, uit het Bat. Handelsblad wij o. a. het volgende ert drie weken hadden wij vreeselijke hitte droogte, natuurlijk gepaard met ondoorzien- iiofwolken, treurig gevolg van de gebrek- 1 besproeiing der wegen, toen dezer dagen f regenbuien de lucht zuiverden en afkoel en Midden-Java werd geklaagd dat in :;gü streken de inlanders verplicht waren jp twee uren afstands water te halen, uit- 'Je van de verschrikkelijke droogte, en dat dikwijls gebeurde, dat zij, 's morgens ont- eüde, hun met zooveel moeite aangebrachten rraad door tijgers ot' andere wilde dieren bruikt zagen. Indien men elk jaar eenige leu liet boren, zou spoedig allerwege over- d tan goed drinkwater zijn, een artikel.dat ie Batavia en op de meeste andere plaat- in indië te vergeefs zoekten indien 's lands delen zuinig en ordelijk werden beheerd, zou ook geld voor zijn. ie klachten over den gezondheidstoestand te arang blijven aanhouden. De Javasche Courant l in haar laatste nummer de cijfers mede, ie onder onze plaatstelijke berichten zijn op men. Onreinheid wordt als ;oorzaak opge- eo, onreinheid in de woningen en daar- len. Stilstaande poelen,slooten en greppels, die n behoorlijken afloop hebben, en daarbij de ische zon, is het wonder, dat duizenden duizenden, genoodzaakt om te midden van ke uitwasemende poelen te leven, ziek wor- P a stoomboot Prins van Oranje was gedurende laatste dagen het onderwerp van vele gesprek- en niet het minst naar aanleiding van de Ireoge wijze, waarop de bepalingen van het uossemeot door de agenten werden uitgevoerd, n goederen konden in ontvangst worden ge- leu, vóórdat het cognossement door de ont- ers was afgeteekend, geheel in strijd met de delsusance dezer plaats, waar het afteekenen an cognossementen volkomen als louter vor- lijk wordt beschouwd en die teekening dik- 'ls eerst plaats heeft, wanneer het schip reeds d hier is weggezeild. Voor zoover bekend is, ft deze wijze van doen nooit aanleiding ge ven tot moeielijkheden. Ook de Ned. Indische invaart Maatschappij handelde steeds zoo. handelshuizen hier hebben gewoonlijk een sdoor aan den Boom, die voor de lossing der gebrachte goederen uit de prauw zorgt en iu de taxatieloods doet opslaan, zoodat men tt, waar zij te vinden zijn. De goederen uit Prins van Oranje zijn door de agenten in de buizen aan den Boom gelost, en op dezen oogen- k zijn er kooplieden, die hunne goedereu nog ■I hebben ontvangen. Tegen deze handelwijze r Stoomvaart-Maatschappij Nederland is de ban- in verzet gekomen, en bij monde van den r Reiss zijn de bezwaren des handels uiteen- t iu eene memorie, welke onze lezers onder plaatselijke berichten aantreffen. De zaak is handen eener commissie gesteld, en men hoopt eeoe bevredigende schikking. Mocht de Maat- appij niet toegeven, dan staat haar eene groote laundering van vrachtgoederen te wachten, lie spoorweg, wiens opeuing wij met zooveel iugde begroetten, dreigt voor onzen handels- ad een nadeel te worden. De inspecteur der 'terijen heeft nl. bepaald dat in verband met loop der treinen het postkantoor in de Stad a kwartier uurs vroeger dan gewooulijk zal Men gesloten. Sedert jaren is het eene klacht handels, die gewoonlijk tot half vijf kantoor 'Ot, dat men vóór 1 uur de brieven op het 'tkantoor moest bezorgen; nu wordt men dwongen, zulks nog een kwartier eerder te i. Sedert de opening van den spoorweg, dat is, 116 tot en met 21 September, zijn 27005 rei- Sets vervoerd. De geldelijke opbrengst bedraagt %,0S. ®rtiviA, 18 September. Zaterdag 16 September zijn langs den spoorweg vervoerd 3320 perso- °i waarvan ontvangen werd ƒ455.10. Gisteren, 0ll(1ag, klom dat cijfer tot 5671 reizigers en de ''angsten tot 815.60. - 19 September. Naar wij vernemen, zal de eer Mr. J. Loudon, benoemd Gouverneur-Gene- a' van Nederlandsch-lndië, met de mail van 'edio November, die hier ongeveer op 20 Decem- er aankomt, uit Nederland vertrekken. 21 September. Wij vernemen, dat te Barna- anS op het oogenblik zoo groot gebrek aan ge- aasheeren bestaat, dat wanneer een bekend ge neesheer zich daar vestigt, hij er zeer zeker een ruime practijk zal ginden. Samarang, 14 September. Uit Rembang verne men wij, dat men daar druk bezig is aan het oprichten eener vrijmetselaars-loge. Aangaande het plan om ook van hier uit eeu nieuwen concurreerenden stoomvaartdienst langs Java's Noordkust op te richten, vernemen wij, dat daaromtrent nog niets met zekerheid te zeg gen valt: wel is het plan hiertoe reeds maanden geleden op touw gezet, maar met het oog op de analoge plannen te Batavia begrijpt men, dat het voor beide direct betrokken partijen zoowel als voor het publiek verkieslijker wezen zou, indien men tot eene combinatie der beide plannen kon geraken, waardoor de zekerheid van éene duur zaam met de N. 1. St. M. concurreerende onder neming verkregen worden kon. Kwamen beide ondernemingen tot stand, dan bestond er groote kans, dat zij elkander in den grond werken zou den en dus na korten tijd N. I. St. M. weder het thans door haar bezeten monopolie herkrijgen zou. En hoezeer het openlijk moet worden er kend, dat deze tot nog toe de grenzen der billijk heid in de voor haar zoo gunstige omstandighe den in betrekkelijk slechts geringe mate over schreed, zou het publiek belang door eene hervatting van het monopolie voorzeker miuder gediend zijn, dan voor eene blijvende en degelijke con currentie. (Sara. Cf.) Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lauds dienst, de opziener bij 's lands gevangenis voor de inlanders en daarmede gelijk gestelde personen te Samarang, J. Decker. Benoemd: tot buitenge subsi.-grilfier bij de rechtbanken te Toeloeug-Agong en Trengalek (Kediri), F. C. D. Dutrieux, ambtenaar op wachtgeld. Belast: met de waarnem. der betrekk. van rooimeester, de ingen. der 2de kl. bij den water staat en 's lands burgerl. openbare werken P. J. Siedenburg. Werkzaam gesteld: bij het depart, van binnenl. bestuur, de ambt. voor den burgerl. dienst in Ncd. Iudië G. de Heer Jr. en Jhr. W. H. W. de Koek; bij het depart, van financiën, de ambt. voor den burgerl. dienst in Ned. Indië J. C. Dirk sen en H. E. D. Engelhard; bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de ambt. voor den burgerl. dienst in Ned. Indië E. A. O. F. W.C. Gasinjel eu G. J. Harrebotnée; bij liet depart, der burgerl. openb. werken, de ambt. voor den burgerl. dienst van Ned. Indië H. R. Rookmaker; bij de algem. rekenk. de ambt. voorden burgerl. dienst in Ned. Indië M. A. F. Goossens, J. van Wijk en A. van der Ploeg. Departement van Oorlog. Verleend: een 2jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den onder-intendant der 2de kl. bij de milit. admin. C. Fuhri. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de 1ste luit. der infanterie B. P. P. Steevert. Departement der tlarine. Benoemd: Tot tweeden machinist bij de gouvernements marine, de op verzoek eervol ontslagen machinist der derde kl. bij de Koninklijke Nederlandsche marine J. G. Ballot, thans met de waarneming dier betrekking belast. Werkzaam gesteld: Bij het departement der marine, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indië K. A. Schneider. BUITENEAND. Groot-U i-ittainiï<i. Oordeel der democraten over de ministers. Iersche scène. Zooals men weet, ging tegeu het einde vau de vorige zitting der vertegenwoordiging, eene mach tige stem in het land op tegen het Hoogerhuis wegens de verwerping van de door het Lagerhuis aangenomene ballot—bill. Men begon zich ernstig af te vragen of het niet hoog tijd was, die erfe lijke vertegenwoordiging af te schaffen. Het is natuurlijk van groot belang, hoe de regeering over die quaestie denkt, en hoewel vele harer aanhangers vóór de afschaffing der erfelijke lords waren, blijkt het ons uit de laatste redevoering van Gladstone, dat de ministers zeiven er volstrekt niet mede instemmen. De premier verklaarde zich in besliste bewoordingen tegen de opheffing der erfelijkheid, maar hij gaf toe, dat het Hoogerhuis hervormiug noodig heeft eu met de eischen van den nieuweren tijd iu overeenstemming moet gebracht worden. Gladstone drukte daar bij niet onduidelijk de meening uit, dat, al schreeuwde men van verschillende zijden om de opheffing, het Engelsche volk toch in den grond met zijn pairschap ingenomen is. Hiermede bewijst echter, dunkt ous, de premier niets anders dan dat eeu gedeelte van het volk vóór, een ge deelte tegen de pairs gestemd is. De genoemde redevoering heeft intusschen bij democraten zeer verschillende beoordeelingen on dervonden. Te Londen werd den 30sten October een talrijke vergadering gehouden, teneinde haar onder handen te nemen. Verschillende vereenigingeu waren daar bij elkander, zooals de arbeiders-ligue, de ligue der vertegenwoordigers van den arbeidenden stand, de republikeinsche ligue, de internationale demo cratische vereenigiug, de internationale arbeiders bond, over welke mengelmoes de heer Robberts, president van den hervormings-boud, het voor zitterschap bekleedde. Deze heer, die het eerst het woord nam, was met den inhoud van Gladstone's rede zeer onte vreden; zij bevatte toch niets dau eene zwakke verdediging van eene onvruchtbare zitting en be antwoordde niet iu 't minste aan de vereischten van het liberalisme. De heer Wynne kwam hier tegen op eu noemde Gladstone den meest practi- schen en vaderlandslievende!! minister van onzen tijd, dien men met alle macht moest ondersteu nen. Een andere heer, Price, was weder iau een geheel tegenovergestelde opinie, en betreurde het, dat iemand met zulke talenten als Glad stone bezit er zoo weinig nut mede sticht. De bekende schoenmaker, die zich nog maar niet bij zijn leest houdt, George Odger, hield hier het midden tusschen de verschillende opinies; hij veroordeelde namelijk niet direct den premier, maar daareutegen ten sterkste zijne machtelooze collega's. Ten slotte nam de vergadering in dezen laatsten zin een besluit. Zij bracht een votum van vertrou wen uit op Gladstone, doch sprak er de hoop bij uit, dat hij zijne regeering zou versterken door er mannen aan toe te voegen, die meer letten op de wezenlijke belangen van het volk dan de tegen woordige ministers. In het graafschap Tipperary heeft weder een rustverstoring plaats gehad, die wel geen politiek karakter draagt, maar toch wegens hare Iersche eigenaardigheid medegedeeld verdient te worden. In het dorp Ensly was een dierentemmer met eeue menagerie te kijk gekomennatuurlijk von den de dorpsbewoners er plezier in om de dieren, die goed en wel in hunne hokken zaten opge sloten, te plagen. Het gevolg was, dat een jaguar een meisje, dat haar hand te ver door de tralies slak, den arm afscheurde. Het geheele dorp kwam in rep en roer en tegen middernacht trok een bende vau 40 50 man tegen de menagerie op, schoot den jaguar dood, sneed hem open eu haalde er voor zoover mogelijk het vleesch van den af- gescheurden arm uit, opdat dit lichaamsdeel in gewijden grond zou begraven worden. Hiermede niet tevreden trok een nog veel grooter menigte weder tegen den dieren man op, die zich uren lang zoo goed mogelijk met zijn volk verdedigde en eindelijk door de policie der uaastbijzijude stad ontzet werd. De merkwaardigste passage van dit tooneel is, dunkt ons, de uitsnijding van het armpje, om de liet van het kind te redden. Oostenrjjk-Hong. Monarchie. De crisis. De keizer ontbood den 30sten October de bee- reu Andrassy en Beust bij zich en men was na tuurlijk van meening, dat aan een van beiden de vorming van een nieuw kabinet zou worden opgedragen. Dit is evenwel niet gebeurd (zie telegrammen) en de reden hiervan ligt voor de hand. De politiek van Hohenwart, om met de verschillende nationaliteiten verzoeningen lot stand te brengen, was toch inderdaad geheel vol gens den wensch des keizers. Dat het vergelijk met Bohemeu nu plotseling door des ke.zers ant woord op het adres in duigen is gevallen, werd veroorzaakt doordat Hohenwart langzamerhand van den constilutiODeelen weg afdwaalde, eu de Czechen daardoor te overdreven in hunne eischen heeft gemaakt. at de keizer wil, is alleen eene verzoening langs constitutioneelen weg, eu liet zal nu de quaestie worden of hij die gedachte als onuit voerbaar zal moeten opgeven, dan wel op het door Hohenwart ingeslagen pad met meer omzich tigheid voortgaan. De toestand is intusschen door het ontslag van Hohenwart c. s. volstrekt niet terugge bracht tot hetgeen hij was vóór zijne optreding. Er zijn door de gevoerde onderhandelingen bij de verschillende nationaliteiten verwach tingen opgewekt, die niet plotseling kunnen teleurgesteld worden zonder zeer groote verbit tering in het leven te roepen. De hartstochten ziju nog steeds hevig aan het woeden door den afgeloopen strijd en door de spanning over het geen in de toekomst zal gebeuren. Het nu op tredende ministerie zal derhalve niet alleen het vraagstuk op te lossen hebbeu, waaraan reeds zoovele ministeries vau de verschillende partijen hunne krachten beproefd hebben, maar het zal bovendien nog moeten begiunen met de gemoe deren .over de mislukking der plannen van zijn voorganger tot rust te brengen. Het antwoord van den Keizer op hetBoheemsche adres is den 29sten naar den stadhouder, graaf Chotek, gezonden, met verzoek om het spoedig in behandeling te breugeu. Waarschijnlijk zou de landdag daarvoor heden (Donderdag) zitting houden. Rieger heeft een memorandum geschreven over de wijzigingen, die door de laatste gebeurtenissen feitelijk in het eerste rescript van den keizer aan den Boheemschen landdag gemaakt zijn. Dat memorandum is zoo scherp gesteld, dat de mi nisterraad besloot, het niet aan den keizer te overhandigen. Hohenwart heeft het toen op zijne eigene verantwoording gedaan. TE1-.EGHAMME1N Londen, 1 November. Luidens eeu telegram uit Berliju, is generaal vou Stoscli benoemd tot assistent van den Minister van Oorlog, den heer von Roon, wiens gezondheidstoestand niet be vredigend is. Petersburg, 31 October. Het Journal de St. Pélcrsbourg noemt het onwaar, dat de president der Ver. Blaten kennis gegeven heeft, den Rus- sischcn gezant te Washington nog slechts te zullen dulden, zoolang de grootvorst Alexis zich in de Ver. Stalen zou ophouden. Het blad verzekert, dat de gezant niets heeft gedaan, wat in strijd is met het diplomatiek gebruik, of met de tus schen Rusland eu Amerika bestaande vriend schappelijke betrekkingen. Promotién. Utrecht, 1 November. Heden werd aan de Hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. J. de Wit, geboren te Maas tricht, na verdediging van Stellingen. Gemeenteraad. Zitting van heden. Voorzitter de heer Burgemeester. Geopend te 2 uren. Tegenwoordig de heerenStoffels, Tollens, Hubrecht, de Fremery, Hartevelt, Goudsmit, Lezwijn, Evers, v. Hettinga Tromp, Eigeman, Buys, Bijleveld, Verster, du Rieu, Veefkind, Lfercksen, vau Heukelom, van Öuteren, Driessen, Krantz en van Wensen. Afwezig, de heeren: le Poole, Cock en Wttewaal. Mededeeling van ingekomen stukken waaronder Eene missive van de commissarissen der gasfabriek, uaarin wordt bericht dat de boekhouder der gasfa briek vermist wordt, eu dat voor de waarneming van zijn betrekking zorg is gedragen. Verschillende rapporten van B. en VVs. op inge komen adressen, waaronder een op het verzoek van den uitgever van het Leidscli Dagblad, A. W. Sythoff, betreffende de publicatie der otiiciëele stadsberichten in het Leidsch Dagblad. Aan de orde ziju de onderwerpen van behan deling 1°. Worden benoemd: a. Tot 2de hulponderwijzeres 3de kl., aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de kl. voor meisjes, mej. J. J. van der Weyde alhier, met 19 stemmen. b. Tot hulponderwijzer 1ste kl., aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste kl. voor jongens, de heer M. 1. du Croix alhier, met 21 stemmen. 2°. Tot leden der commissie om een onderzoek in te stellou m hoeverre er termen bestaan om de bank van leening op te heffen, de heeren Prof. Mr. J. T. Buys, Mr. C. Cock en Mr. Th. Bijleveld, respectie velijk met 12 en 17 stemmen; de heer Bijleveld na herstemming met den heer Dercksen. 3°. Tot leden der ^commissie (a. om met het ge meentebestuur van 's Gravenhage te onderhandeten over de wijze waarop en de voorwaarden waaronder de duinwaterleiding, tot welker aanleg de raad van genoemde gemeente besloten heeft, tevens dienstbaar zou kunnen worden gemaakt voor deze gemeente b. om, indien de boven bedoelde onderhandelingen tot geen bevredigend resultaat mochten leiden ener naar het oordeel van de Commissie althans voor- 'shands ook geen ander middel bestaat om Leiden van eene waterleiding te voorzien, te onderzoeken, op welke voorwaarden bijzondere personen of corpora tion zich met den aanvoer van water, ook ten be hoeve der gemeente, zouden willen belastenc. om na te gaan of de gemeente op den duur, even als tot nog toe, het duinwater, hoe dan ook aangevoerd, kosteloos behoort af te leveren aan allen die er naar vragen, onverschillig wie het ook zijn mogen,) de heerenMr. J. van Heukelom, Prof. Dr. J. C. G. Evers, en L. W. Driessen, respectievelijk met 18 en 12 stemmen. 4°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting voor den loopenden dienst, strekkende tot verhooging 1". van n°- 60 met 150 wegens nood zakelijke herstellingen aan het Raadhuis en 2'. van n°. 78 met f 500, ten einde te kunnen overgaan tol eene reiniging van de Binnenvestgracht. Zonder discussie goedgekeurd met algemeene stemmen. 5' Voorstel tot benoeming van eenen leeraar aan de Hoogere Burgerschool, die de bevoegdheid heeft tot het geven van onderwijs in de Staatswetenschap pen en geschiedenis, of in de Staatswetenschappen eu aardrijkskunde, op eene jaarwedde van f 1600, terwijl ook zij in aanmerking zullen komen die, de bevoegdheid voor Staatswetenschappen bezittende, zich zouden willen verbinden de andere vereischte akte binnen een jaar te verkrijgen. Zonder discussie aangenomen met 19 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren, Tollens, Dercksen en Verster. 6°. Voorstel om de tweede klasse der hoogere burgeschool, op dezelfde gronden als ten vorigen, jare, ook voor dezen cursus in twee parallelafdee- lingen te splitsen. Zonder discussie aangenomen met 18 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Tollens, Dercksen, Verstar en Eigeman. 7°. Adres van de vereeniging Musis Sacrum, tot het plaatsen van een reservoir voor duinwater aan de westzijde der Binnenvestgracht, ongeveer tegen over den westelijken vleugel van het aan de oostzijde der gracht gelegen gebouw, en het leggen van een duiker in het singelwater. De conclusie van het rapport der commissie van fabricage strekte dat haar rapport van 30 Augustus 11. weinig verandering behoefde en dat zij nu geen bezwaar had tegen het verleenen der vergunning tot het plaatsen van een reservoir aan de westzijde der Binnenvestgracht mits daardoor geen uitzicht wordt geopend om daarvoor van gemeentewege duinwater to verkrijgen, omdat zij het onmogelijk blijft achten daaraan te voldoenzoolang de behoeften van het algemeen door aanvoer van duinwater voor de open bare reservoirs zelfs niet geheel kunnen worden bevredigd en zoolang daaraan niet kan worden te gemoet gekomen, moet er van afstand van water aan particulieren geen sprake zijn. Uit aanmerking van een en ander meent de com missie uitdrukkelijk bij haar gevoelen te moeten blij ven volhouden, dat zij, wanneer daartoe aanvragen geschieden, de inwilliging van elk verzoek tot vulling van reservoirs, voor bijzonder gebruik, zal moeten ontraden. Voorts adviseerde het rapport van 30 Augustus 1.1. tot het toestaan van het verzoek tot het leggen van een buis met teenen korf over het plantsoen. De heer Eigeman zal stemmen voor het rapport der commissie van fabricage, maar vraagt of er geen recognitie zal moeten worden betaald. De heer Hubrecht antwoordt, dat dit inderdaad zal geschieden volgens het in 1857 vastgesteld tarief. De Voorzitter wenscht de conclusie in stemming te brengen. De heer Evers vestigt de aandacht er op, dat de conclusie tweeledig is. De heer Bijleveld is van oordeel dat door het eerste gedeelte der conclusie, op verzoeken die later mochten komen wordt gepraejudiciëerd. De heer Goudsmit beaamt dit gevoelen en wenscht zich te bepalen tot eene stemming die louter over het verzoek van Musis Sacrum loopt. Op voorstel van den heer van Outeren wordt besloten eerst in stemming te brengen de toestem ming tot het plaatsen vaa een reservoir en het ver dere gedeelte der conclusie te doen vervallen, en vervolgees de toestemming tot het leggen van een buis met teenen korven over het plantsoen. Daartoe wordt besloten en beide voorstellen aan genomen. 8°. Begrootingen der met gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, voor 1872. Deze worden achtereenvolgens goedgekeurd. Daarna heeft de heer Goudsmit inlichtingen ge vraagd omtrent den stand van de zaak van het veer naar Utrecht. Uit de dagbladen heeft hij vernomen, dat de voorzitter van den Utrechtschen raad, op eene vraag, of, nu naar Leiden een uitgewerkt rapport is gezonden, daaromtrent reeds iets is ver nomen, heeft geantwoord, dat er van Leiden nog geeu antwoord is gekomen. Uit de daaruit ontstane discussie is gebleken dat er wel een rapport van Utrecht is aangekomen, maar dat het dagelyksch bestuur, ingevolge advies van den stadsadvokaat, niet geantwoord heeft en daarmede zal wachten tot de Utrechtsche raad beslist heeft. De heer Goudsmit keurde deze houding af. Men moest de beleefdheid niet uit het oog verliezen en op de gedane vragen antwoorden. Zoo kwam men met verder en spr. kon zich niet begrijpen welken loop deze zaak als zoo gehandeld werd, zou nemen Do voorzitter deed hierop een brief voorlezen, waaruit moest blijken dat 't B. en Ws. vrijgelatéu werd, of zij al of met wenschten te antwoorden De discussie had geen verdere gevolgen. Hierop werd de vergadering gesloten.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3