Ijrid en Mr. G. A. Nahuys, beiden thans 2de lloitenant. 2. M. heeft K. C. J. M. A. Cramer van Brienen Iberbenoeind tot burgem. der gemeente Bemelen. BIN iVENLAND. Amsterdam, 30 October. Aan Mej. G. W. IVuesteneck, die hare opleiding aan het conser vatoire voor de muziek te Keulen heeft genoten, en zich op dit oogenblik, ter voltooiing harer studiën nog in Duitschland bevindt, is de onder scheiding ten deel gevallen, dat de opdracht van een door haar gecomponeerde Rondo, door H. K. 11. prinses von Wied, geb. prinses der Neder- laoden, met welgevallen is aangenomen en haar lat aandenken een gouden ketting met medaillon is vereerd. Baaklem, 30 October. In de heden gehouden terechtzitting van de A rr.-Recht bank heeft de heer sabst.-olGsier van justitie zijn requisitoir in de sak van A. Rexwinkel c. s. voorgedragen. Uit- r.erig ging hij in het eerste gedeelte zijner rede, ii handelingen na der drie beklaagden gedurende de vier jaren, die de feiten zijn voorafgegaan, ter like waarvan zij nu in rechten betrokken zijn, ten belooge, dat zij reeds gedurende een geruimen tijd, hij achteruitgang van het vroegere handels bedrijf des 2den beklaagden, elders, bepaaldelijk te Leiden en te Amsterdam, gezamenlijk zich aan verschalking en beriadeeling van een aantal winkeliers en leveranciers hebben schuldig ge- gemaakt. Daarna in het breede de handelingen der beklaagden nagaande, ter zake waarvan zij nu terecht stonden, behoorden dealzoo door den lsten bokl. gepleegde handelingen, volgens den amb tenaar van het O. M., te worden gequaliCceerd ii bedriegelijke oplichtingen. Voorts betoogde de spreker dat de ten processe gebleken handelingen en omstandigheden aan toonden, dat de 2de en de 3de bekl. niet alleen hebben moeten welen, maar ook geweten hebben, dat de van Carolina-Heuvel naar hunne woning aaa den Zijlweg overgebrachte goederen door middel van bedriegelijke kunstgrepen in het be zit van den lsten bekl. gekomen waren. Die wetenschap moesten zij hebben door hunne be kendheid met den berooiden toestand van den lsten bekl., en zij hadden getoond, haar te hebben door het verbergen van de ontvangen goederen. Zij hadden alzoo zich schuldig gemaakt aan me deplichtigheid aan de oplichting. Op groud der art. 405 en 62 van het Wetb. van Strafrecht, requireerde de ambtenaar van hel O. M., dat de 1ste bekl. zou worden schuldig verklaard aan 25 bedrieglijke oplichtingen, en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vijf jaren en tot betaling eener geldboete van fib, de 2de en de 3de bekl. ieder schuldig aan medeplichtigheid aan oplichting en veroordeeld ieder insgelijks tot eene gevangenisstaf van vijf jaren en tot eene geldboete van fiOO. De 1ste en de 2de bekl. hebben daarna ieder eene uitvoerige op schrift gebrachte verdediging voorgelezen. In die van den lsten bekl. werd liet beweren van zijn voorgenomen rijk huwelijk, Welk echter voor ieder een geheim moest blij ven, volgehouden, en verklaard, dat hij in staat tvas om al zijne schulden te betalen, maar dat daartoe zijne invrijheidstelling noodig was. De tweede beklaagde weêrsprak in 't breede helpeen omtrent zijnen vroegeren levenswandel te berde was gebracht, en verklaarde, dat hij bij het ontvangen van de door zijnen broeder ge schonken goederen steeds te goeder trouw geweest was. Die goede trouw werd ook door de 3de bekl. te harer verdediging aangevoerd. De uitspraak der rechtbank is bepaald op aanst. Maandag. Rotterdam, 30 October. Hedenavond werden de afgevaardigden der Rotterdamsche vereeni- gingen bij de algemeene vergadering van het Nederlandsch werklieden-verbond, te Utrecht gehouden, bij hunne aankomst per Rijnspoor Ontvangen door eenige leden van corporatiën met de banieren van de Vereenigingen der smeden en schilders. In optocht begaven zij zich naar het lokaal Slercurius, waar verschillende toespraken werden gehouden en de zangvereeniging Harmonie een zangstuk ten gehoore bracht. Zevenhuizen, 27 October. Bij gelegenheid der plechtige inwijding van het nieuw gebouwde gemeentehuis door den Raad op heden, werd, Volgens den wensch van den burgemeester, een Khoolfeest gehouden. Te tien uren des morgens begaf zich de Ge meenteraad uit het pas in bezit genomen gebouw Daar de openbare school, waar ruim 300 kinde- ten reeds bezig waren met het zingen van va- derlandsche liederen. Beurtzangen en toespraken wisselden elkander af, en daarna had een ruime oitdeeling plaats van chocolade en krentebrood. Der vroolijk gestemde jeugd viel vervolgens het voorrecht te beurt, den inmiddels weder verga- tierden Raad het eerst in lange rij op het raad huis te mogen begroeten, waar elk kind door den burgemeester met eene fraaie plaat werd beloond. Elf jonge dames, die de bediening van het jonge volkje op zich hadden genomen, begaven zich daarna met het onderwijzend personeel, als mede met de onderwijzeres der bewaarschool, naar het raadhuis, daartoe door het hootd der gemeente uitgenoodigd. Ook daar werden talrijke toespraken en toasten uitgebracht. Des avonds gaven de leden der rederijkerskamer een voor stelling, die door een talrijk publiek werd bijge woond en veel genoegen gaf. Groningen, 28 October. De prijs van het gas wordt met 1872 alhier bepaald op 7 cents per kub. meter. Breda, 25 October. Toen zekere A. B., timmer mansknecht, Zondag-nacht te halfeen met een zijner kameraden eene herberg in de Keizer straat, nabij liet Mestplein alhier verliet, werd hij onverwacht door een brigadier der huzaren aangegrepen en werden hem een paar sabelhou wen op het hoofd toegebracht, waardoor hij be wusteloos ter aarde stortte. Badende in zijn bloed, bracht men hem naar zijne woning, bij vrouw en .kinderen, alwaar hem dadelijk geneeskundige hulp werd verleend. De brigadier en een huzaar, die bij de aanranding tegenwoordig waren, be vinden zich thans in arrest. UUlThilM-ANJL). Fraulirylc. Vernietigings-deereten. Gewichtige woorden. Thiers heeft weêr twee beraadslagingen van departementale- en arroDdissements-raden voor nietig verklaard omdat zij de bevoegdheid, hun bij de wet toegekend, overschreden. Het eerste decreet betreft den departementalen raad van Rijs- sel, die de vermakelijkheid heeft gedeclareerd van vorming eener nieuwe constitueerende ver gadering. Het tweede vernietigt een besluit vau den arrondissementsraad te Narbonne om den algemeenen raad vau het departement l'Aude te verzoeken, op de ontbinding der nationale vergadering aan te dringen. Dergelijke nietig verklaringen bij decreet beteekenen in zooverre niet veel, dat zij geene penale sanctie, geene verdere malericele gevolgen hebben. Maar daarom zijn zij goed te keuren, omdat de regeering er haren ernsligen wil door kenbaar maakt, om de wetten streng te handhaven, en de welden kende burgers gelegenheid te geven, hunne adhaesie aan eene dergelijke gedragslijn te toonen. De dagbladen twisten met elkander over de woorden, die Thiers zou gebruikt hebben bij zijne aanspraak aan den algemeenen raad der Seine. Wat betreft de handhaving der republi- keiusche instellingen is men het niet eens of hij het woord „republiek" wel definitief heeft uil gesproken of er misschien zoo wut omheen ge redeneerd. Wat aangaat de verhandeling van de gevangene insurgenten beweert de eene dat hij bet woord „Clémence" heeft gebruikt, terwijl de andere zegt dat hij zich alleen loor „modéraiion'1 heeft verklaard. Het is te hopen, dat Frankrijks heil van het al of niet bezigen dezer woorden geen gevaar te duchten heeft. Span j o. Belasting op de staatsschuld- De Budget commissie zal zich waarschijnlijk met het voorstel der regeeriug, om de binnen- en buitenlandsche schuld met 18 pCt. te belasten, vereenigeu; biunen kort zal zij in de Cortes haar rapport er over uitbrengen. Het ware te weDScheu, dat de vertegenwoordiging weigerde, tot een dergelijkeu maatregel hare medewerking te geven. Immers mogen de eigen laudgenooten der afgevaardigden er reeds over morren, hoeveel te meer redeu van ontevredenheid zou dan niet nog bestaan voorde buitenlaudsche crediteurs van Spanje, die in goed vertrouwen de effecten koo- pen, en verdtr geen enkel middel hebben oui hunne belangen bij de Spaausche regeeriug te behartigen. De ongerustheid aan de buitenland sche beurzeu over deze zaak is dan ook zeer groot eu indien het ontwerp tot wet wordt ver- heveu zal zonder twijfel eeu algemeene veront waardiging tegen de Spaansche regeering worden opgewekt. Dat Spanje voor zijne leeningen zulke hooge renten moet betaleu komt voor een groot gedeelte daaruit voort, dat vroegere regeeringen zich dergelijke trouwelooze maatregelen hebben veroorloofd. Indien hetzelfde uu onder de regee ring van Victor Emanuel gebeurde zou dunkt ons het crediet des lands een zeer gevoeligen schok krijgen. Eeu correspondent van een Duitscli blad drukt zijne verontwaardiging op de volgende steike manier uit: „Kon men tot nu toe het ministerie Malcampo ouder de onbekende groot heden rangschikken na zulk eeu woordbreuk zou men het dat der bekende schurken kunnen noemen." TJEL.EÜKAMMEN. Berlijn, 30 October. In den Rijksdag had he den de algemeene beraadslaging plaats over de begrooting voor 1872. De heer Delbrück wees op de gebreken van het tegenwoordige ünantie- wezen van den Bond, tengevolge waarvan de Bond genoodzaakt was tot 't doen van voorschot ten tenbehoeve der afzonderlijke Staten. Hij ver langde, dat aan het Rijk een gedeelte van de oorlogs-ideuinilëit ter beschikking zou gesteld worden, en dat een fonds voor de militaire uit gaven zou worden opgericht. Derhalve wilde de Regeering den Rijkskanselier tot uitgave van schatkistbiljetten en bijdrage van 8 millioen tha- lers gemachtigd zien. In den loop van 't debat verzekerde de heer Delbrück, dat bij de aan slaande begrooting van oorlog verhoogde eischeu zouden worden gedaan. Gent, 30 October. De grève der machinisten duurt voort. De poging tot bemiddeling, door den Burgemeester bij do patroons aangewend, is zon der gevolg gebleven. Op de vergadering van he den avond is door de werkstakers besloten bij hunne eischeu te volharden. Morgen een optocht. Men vreest voor wanordelijkheden. Versailles, 30 October. In zijne rede van Vrijdag heeft Thiers gezegd, dat het oogenblik gekomen was om met gematigdheid tegen de schuldigen te werk te gaan, maar hij heeft niet van genade gesproken. Wat meD dus van een amnestie zegt, is voorbarig. Het is onjuist, dat de heer Ferry prefect van Marseille zal worden. Konstanttnopel, 30 October. De regeering heeft besloten commissarissen in de provinciën te zenden, om de behoeften der bevolking te onder zoeken en na te gaan, hoe de bevelen van het gouvernement ten uitvoer gelegd worden. Bcriyn, 30 October. Uit particuliere bron wordt gemeld, dat Rieger bij zijn aankomst te Praag aan het station door algevaardigden ontvangen werd. Hij hield eene redevoering over het mis lukken van het vergelijk. De studenten spanden de paarden van zijn wagen af en trokken hem naar zijn woning. Daar hield Rieger nogmaals eene redevoering, waarna, de menigte, zingende enslaval roepende, naar de woning van Clam Marlinitz trok. In de Ferdinandgasse echter werd zij uiteen gedreven. Een tiental personen werd gearresteerd. Weeaen, 31 October. Het otlicieele blad bevat den cigeuhaudigen brief des keizers, waarbij het ontslag der ministers Hohenwart, Habietineck, Schaeffle en Jirececk, ooder dankbetuiging voor bewezen diensten, aangenomen wordt. Een ander schrijven draagt aan den tegenwoor- digen minister van financiën Holzgethan, voor- loopig en tot aan de vorming vau een nieuw kabinet, het presidentschap van den raad op en belast de secretarissen der departementen voor- loopig met dezaken hunner respectieve ministeriën. Londen, 31 October. Het proces tegen den moordenaar van den commissaris van politie is gisteren te Dublin begonnen. Er heerscht groote opgewondenheid. De gevangene werd toegejuicht, de politie uitgejouwd. De rust is niet verstoord. De Telegraph verneemt, dat Thiers geweigerd heeft om zijne voorstellen omtrent de wijziging van het handelstractaat in te trekken. Hij heelt een ultimatum aan het ministerie vau koophandel verzonden. Parijs, 31 October. Het Journal des Débats zegt dat de uitslag der verkiezingen vun presidenten van de algemeene raden, voor zoover men daar aan een politiek karakter kan toekennen, doet zich, dat 56 presidenten conservatief-liberaal, 16 republikeiusch eu 12 radicaal zijn. LAATSTE 13EH1CHTEN. [Per telegraaf.) 's-Ghavenhaqe, 31 October. In de zitting vau de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal van heden zijn de beide hoofdstukken van de Indische begrooting voor 1872 uilgaven in Indié en Nederlandaangenomen met 32 tegen 2 stem men die van de heeren Hansen en Rahusen, als ook de beide wets-ontwerpen op de middelen met algemeene stemmen. De Kamer is op reces gescheiden. 's-Gravenhaoe, 31 October. Bij Kou. besluit van 29 October 1871 is de heer G. E. C. Croiset, op zijn verzoek, eervol ontslagen als bewaarder der hypotheken van het kadaster en de scheepsbewij- zen, te Amersfoort, behoudens aanspraak op pen sioen. Aanstaanden Woensdag 8 November zullen de afdeelingeu van de Tweede Kamer der Staten- Generaal onderzoeken het wetsoutwerp tot invoering van eene algemeene belasting op de inkomsten. De aftredende Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Hollund, Mr. J. Loudon heeft he den aan de gemeentebesturen dezer provincie het volgend schrijven gericht: „Toen ik voor weldra tien jaren, als Commissaris des Konings in dit ge >est optrad, riep ik uwe medewerking in om inijne taak uitvoerbaar maken. Dit beroep was niet te vergeels. Gij hebt mij krachtig ter zijde gestaan zoowel in vóór- als in tegenspoed, en ik betuig er u openlijk mijn oprechten dank voor. Door het vereerend vertrouwen des Ko nings tot andere l'unciiën geroepen, heb ik heden de betrekking nedergelegd die inij dank zij uwen krachtigeo steun en der vele on dubbelzinnige blijken van vertrouwen en sympa thie die ik van U mocht outvangen zoo dier baar was geworden, en alvorens het Vaderland te verlaten, roep ik u een hartelijk vaartwel toe! Wilt mijn opvolger ter zijde staan, gelijk ge het mij steeds hebt gedaanopdat de schoone Provincie die ons allen zoo na aan 't harte ligt, en daarmede het vaderland er wel bij varen." Gre meenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Leiden, 26 October 1871. Ooder overlegging der stukken van sollicitanten, die zich op onze oproeping aangemeld hebben voor de betrekking van hulponderwijzer der lsio klasse aan de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs der 1ste klasse, voor jon gens, heoüen wij, in overleg met den hoofdonder wijzer dier school en den districts-schoolopziener, eene voordracht opgemaakt,die wij ousde eer geven u hiernevens aan te bieden en waaruit wij verzoe ken dat door u eene keuze worde gedaan, als: 1". Mar in us Petrus du Croix, 2°. Willem Johannes Reeselaar, 3°. Herman Hendrik Kievits, de eerste thans 'Ste hulponderwijzer der 3de klasse aan dezelfde school, de tweede te Breda eu de laatste te Wageniugen werkzaam. Burgemeester en Wethouders, enz. Vergadering van den Gemeeuteraad van Leiden, op Donderdag den 2den November 1871, des namiddags te tuiee uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming vali eene 2de hulponderwijzeres 3de klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse, voor meisjes. 2°. Benoeming van een hulponderwijzer lste klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager ouderwijs der lste klasse, voor jongens. 3'. Benoeming van eene commissie ten line van onderzoek in hoeverre er termen bestaan om de bank vau leening op te heffen. 4°. Benoe ming eener commissie betreffende liet verstiekken vau duinwater. 5°. Staat van af-en overschrijving op de gemeeulebegrooting 1871. 6'. Voordracht tot verhoogiiig van de jaarwedde van den leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere bur gerschool. 7°. Voordracht tot bestendiging der parallel afdeelingeu aan de 2de klasse der hoo gere burgerschool. 8'. Adres van de vereeniging Musis Sacrum, tot het plaatsen van een reservoir voor duinwater eu het leggen van een duiker, met nader rapport van de commissie van Fabri cage. 9®. Begrootingen der niet gesubsidieerdo instellingen van weldadigheid, 1872. Het voorstel der commissie van Financiën, tot wijzi ging van art. 5 van hel raadsbesluit rn zake de plaat selijke directe belusting, is afzonderlijk in druk, legen betaling der kusten ter gemeente secretarie verkrijgbaar. STAT'EN GENERAAL. TWEEDE KAMER. De Minister van Justitie heelt geantwoord op het Voorloopig Verslag der Kamer nopens het IVde Hooldsiuk der Staatsbegrooting. Aangenaam was den Minister de verzekering der ingenomenheid, waarmede van verschillende zijden de toezegging der Regeering dat bet ont werp eener nieuwe rechterlijke inrichting weldra de Kauier bereiken zal, is ontvangen. Dit ont werp wordt thans onderzocht door den Raad van State. In afwachting van het advies, door den Raad aan den Koning uit te brengen, woidt het minder wenschelijk geacht in eenige ontwik keling te treden omlioiit de grondslagen, waarop, naar het oordeel der Regeering de nieuwe rech terlijke inrichting moet berusten. Ook over het verhand lusscheu de rechterlijke organisatie cu de procedure in burgerlijke eu strafzaken zal na de aanbieding van het ontwerp der nieuwe rech terlijke inrichting ruimschoots gelegenheid bestaan tot eeu grondig debat. Alleen meent de Munster thans reeds Ie moeten opmerken, dat het zijn voornemen niet is voorstellen tot wijziging der procedure bij de Kauier aanhangig te maken gelijktijdig met het ontwerp der rechterlijke or ganisatie. Juist om het nauwe verband, dat lus scheu heiden bestaat, is het wenschelijk bij do herziening of gedeeltelijke verandering der Wet boeken van Straf- en Rechtsvordering een zeker uitgangspunt te hebben, dat alleen eene wet, houdende eene nieuwe rechieilijke inrichting, niet het ontwerp eener zoodanige wet kan uungeven. De in het Verslag opgenomen viaag aangaande de jury beantwoordt de Munster in ontkenneudeu zul. Die instelling kan alleen goed werken in die landen, waar de volksovei tuiging haar gunstig gezind is eu vol vertrouwen stelt ui hare uit spraken. Van zoodanige volksovertuiging is in Nederland geen spoor te vinden. De juiy kan, muider nog dan eenige andere instelling, door de wet wordeu geïmproviseerd, zonder een krach- tigea steun te vinden in het rechtsbewustzijn, dat in hel volk leeft. Ofschoon gereedelijk kan worden toegegeven, dat ook andere onderwerpen het burgerlijke en handelsrecht be rellende, zeer de aandacht ver dienen, is liet thans voor alles noodig de samen stelling, den werkkring en de bevoegdheid der rechterlijke macht op vasten en goeden voet 10 regelen, ter voldoening aau de eischeu der Grond wet en van het algemeen belang. Uit hetgeen voorafgaat is reeds gebleken, dat de Regeeriug niet voornemens is de ontwerpen van een Wetboek van Strafvordering op nieuw in te dienen, voordat het lot der rechterlijke in richting zal zijn beslist. De Staatscommissie voor de samenstelling van een Wetboek vau Strafrecht, die onmiddellijk na hare benoeming bij Koninklijk besluit vuil 28 September 187U hare veelomvattende taak met den meesten ijver aanvaardde, houdt zich daar mede onafgebroken bezig. Omtrent den stand de werkzaamheden der Commissie valt het moeie- lijk inlichtingen te geven, zonder te treden in vele bijzonderheden over hare wijze van werken, hoedanige mededeelmg aau eigenaardige bezwu- ren verbonden is, eu op dn oogenblik minder tvensciielijk wordt geacht. Verbetering der militaire strafwetgeving en strafrechtspleging, acht de ondergeteekende van hoog belang. Belde moeten, naar zijn oordeel, gepaard gaan. Reeds voor eenigen tijd is hij iu overleg getreden met zijn ambtgenoot van Oorlog, overjde beguiselen| W iai op eene beperking van de bevoegdheid van den militairen reenter zou rusten. Bij het schriftelijk en mondeling debat over de wet van 24 Juli 1871 blauUblad u°. 84), was de Minister in de gelegenheid zijne denkbeelden aangaande het stelsel au alzonderlijke opsluiting te doen kennen. Daaruit blijkt, dal hij een groot voorstander is van dit stelsel en van zijne gra- dueele ontwikkeling in liet Nederlaiidsche straf recht. Eene nadere uiteenzetting van die denk beelden eu in liet algemeen van de inzichten der Regeering met betrekking tot de vrijheids straffen zal eerst met vrucht kunnen pluats hebben bij de aanbieding van een niéuw straf wetboek. lntussclien verklaart de Munster gaarno, dat bij de toepassing der cellenslrat voor namelijk wordt bedoeld dat er afzondering plaats viude vau medegevangenendat echter die afzon dering niet in te absoluten zin moet worden op

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3