pat Elzas-Lotharingen betreft had men er Ut over gedacht, het overgangs-toltarief geheel Iterwege te laten. Maar het was de groote Leslie of de politieke voordeelen daarvan ge- ■ehiiger zouden zijn geweest dan de oeconotni- |,e oadeelen. Rijksdagsleden hebben het ouder elkander Lr druk over het naar eeue commissie verwezene luverp tot oprichting van een rijks-oorlogsfonds 40 millioen gulden. De regeering heeft tot Idersieuning daarvan onder andereu aaugevoerd, reeds bestaande Russische staatskas van I (Dillioen er door opgeheven en tot rentegevende lleiudeu gebruikt zou worden. Nu gelooft de lerderheid van den Rijksdag wel dat de re- Ljng het met deze belofte goed meent, maar Igeldzaken is het zelfs met zijn beste vrienden iden, soliede overeenkomsten aan te gaan. larscbijulijk zal derhalve een klein slot-artikel I het ontwerp worden voorgesteld, om namelijk 1 oorlogsfonds voor het rijk afhankelijk te maken opheffing der Pruisische staatskas. Oostenryk-Hong. Monarchie. De ministerieel© crisis. loewei op de berichten over de inwendige Lig Diet veel staat is te maken, daar ieder lie eigene gissingen als feiten mededeelt, lijnt het nu toch zeker, dat ook het iniuisterie ■henwart weder in zijne poging om een ver- lijk met de verschillende nationaliteiten tot |ud te brengen zal ondergaan. De twee Cze- j-hoolden Rieger en Clam-Mariinilz, die door Ibenwart naar VVeenen ontboden en slechts |oorvoeteude gekomen wareD, hebben verklaard het ontvverp-rescript van Von Beust en An- Lssj voor de Czechen geheel onaannemelijk is. j keizer schijnt desniettegenstaande tot de po- tk dezer twee ministers over te hellen, hnwart houdt zich aan de Czechen, derhalve Idiireding van zijn kabinet een noodwendig lolg. Welke de uitwerking dezer teleurstelliu^ IBoheoien zal zijn is nog niet te voorzien. Het let, dunkt ons, die bevolking eindelijk gaan fvelen (al is het dan ook voor een gedeelte hare eigene overdreven eischen te wijten) voortdurend tot ernstige onderhandelingen [gelaten en ten slotte door toedoen der onver- lagzatne Duitschers weer met een kluitje in piet gestuurd te worden. TELEGRAMMEN Weenen, '26 October. De bladen melden dat ministerieele crisis ten gunste van den Rijks- Bmster besli3t is. Het ministerie flohenwart aftreden. Volgeus de meeste avondbladen heeft graaf henwart namens het geheele Cisleithaansch Ministerie hedenmorgen den Keizer om ontslag «zocht. De bladen meeuen dat aan de aanne ming van dit verzoek niet valt te twijfelen. Londen, 26 October. De heer George Potter feit een schrijven openbaar gemaakt, waarin ij volhoudt dat er onderhandelingen hebben plaats tus8cheu hem, in naam der werklieden, en tott Russell, in naam der Lords. De namen dier [oids zouden eerst acht maanden na de opening [onderhandelingen mogen ruchtbaar gemaakt mw. Van de vastgestelde bijeenkomst der ftdmijdsche comités is niets gekomen, ten ge- wge van het vertrek van Scott Russell, die aan f werklieden verzekerde, dat de Lords hun pro- fpmina goedkeurden als de basis van toekomstige wetgeving. De heer Potter verzekert, dat in het fcloelde programma het comité der werklieden ich bereid verklaart den bijstand te ontvangen, [verschillig van Whigs, Tories, Liberalen of fadicalen, tot verbetering van het lot der arbei dde klasse. Parys, 26 October. In den algemeenen Raad po Corsica had gisteren een stormachtige zitting Vla. Prins Napoleon woonde haar niet bij. De [tienden van den Prins protesteerden, bewerende Mi de verkiezingen niet vrij waren geweest, i gevolge van de aanwezigheid van bet Fran ce eskader. Zij hadden eene minderheid van (stemmen. Een beroep, door hen op 't publiek bleef onbeantwoord. Velen hunner ver aten gedurende de beraadslagingen de zaal. ■Toen de heer Thiers zich heden naar het Islituut begaf, werd hij onder weg met geest- pift door de Parijsche bevolking toegejuicht. [Het gerucht wordt gelogenstraft, als zou er in pi leger een onderzoek ingesteld worden naar J gezindheid der soldaten ten opzichte van den fcrtog van Aumale, den graaf van Chamborden |f> ex-keizer. [Het geschil met Tunis is bijgelegd. Frankrijk feft geheele voldoening verkregen. [Versailles, 26 October. Op Corsica is het rustig. I?n verzekert dat prins Napoleon het eiland heeft verlaten. De ontruiming der zes depar- l^nten zal tegen het einde der maand voltooid pD- De geldcrisis neemt af. I Constant Inopel, 26 October. Het officieel fpan meldt, dat door samenvoeging vaD ver- Phillende ambten en door opheffing van eenige •idseo, die voor den openbaren dienst bestemd l^en, maar waarvan misbruik werd gemaakt, FOe jaarlijksche besparing van 6 millioen francs verkregen. Daarentegen heeft de Sultan wel fn:8p oude staatsdienaren pensioen verleend, ■•aar de Regeering hoopt nog aanzienlijke be rgingen te kunnen maken, waaromtrent open- F'e niededeeling zal worden gedaan. [Newcastle, ^6 October. In den afgeloopen jacht heelt in een nabijgelegen steenkolenmijn rne vreeselijke ontploffing plaat9 gehad. Er zijn t personen in het ingestort gedeelte bedolven, FNer dat er eenige hoop op hunne redding bestaat. Stokholm, 26 October. In de zitting van den Staatsraad hebben de Ministers zich bereid ver klaard hunne portefeuilles te behouden,de Minister van Oorlog evenwel slechts voorloopig. Er is nog geen Minister van Buitenlandsche Zaken benoemd. New-York, 26 October. President Grant heeft, uit Utah eene petitie van 2500 vrouwen ten gunste der veelwijverij, ontvangen. Groothertog Alexis van Rusland wordt hier verwacht. O'Connel heeft namens de Nevv-Yorkers eene burgerlijke actie tegen Tweed ingesteld. Rome, 26 October. De koningin der Neder landen is door den paus outvangen. Het bericht dat de regeering het deficit wij dekken door een uitgifte van papier, gewaar borgd door de kerkelijke goederen, is ongegrond. Londen, 27 October. Uit Mexico is bericht ont- vaogeD meldende, dat de hoofdstad het tooneel van een opstand geweest was. Ongeveer 400 sol daten hadden de citadel overrompeld en 800 ge vangenen verlost. De muiters veriterkten zich op de citadel, die echter door de rest van het garnizoen, dat trouw gebleven was, zonder een bevel ontvangen te heb ben, stormenderhand werd genomen. Van de muiters zijn ongeveer 250 gefusilleerd. De aanvoerders ontkwamen. Parijs, 27 October. Prins Napoleon is naar Italië gegaan en heeft voor het lidmaatschap van den algemeenen raad bedankt. Het protest van Gavini tegen de aanwezigheid \an het eskader en de zending van een com missaris-generaal is, door den algemeenen raad, met 30 tegen 20 stemmen verworpen. Het protest wordt door Corsicaansche bladen meegedeeld. Men verwacht eene gerechtelijke vervolging. R eohtszaken. In dc zitting van de correctioneele rechtbank alhier van Vrijdag 27 October 1871, zijn veroor deeld G. v. R., te Noordwijkerhout, wegens mishan deling, tot cell. gev. van 3 maanden en 2 geldb. ieder van 8 of voor iedere boete 1 d. subs, gev. A. B., te Aarlauderveen, wegens mishan deling, tot gev. van 5 d. en geldb. van 6 of 1 d. subs. gev. J. NV., te Leiden, wegens ver wonding, tot cell. gev. van 1 in. en geldb. van 8 of subs. gev. van ld. P. W., te Vogelen zang, egens loopen over den spoorweg, tot geldb. van /5 of 1 d. subs. gev. G. J. v. H., te Leiden, wegens verzuimde aangifte van de akte van geboorte, tot geldb. van 1 of 1 d. subs. gev. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan deu Burg alhier op 27 October, ten overstaan van den Notaris M. H. Obreen. Een heereuhuis en erf met daarachter gelegen uitgebreide Laken- en Greinfabriek, Vollerij en Spinnerij, een gebouw, ingericht tot Perserij en kautoor, een dito en een dito ingericht tot Weverij eu Steen kolen magazijn aan den Ouden Singel en hoek oostzijde der Mare, Wijk V, N°. 334, 335, 335rood, 649, 336, 337 en 338, Sectie B, N°. 1805, 1803 en 1804; gecombineerd kooper G. Wilheliny Damslé voor 20550. Eeu gebouw aau deu Ouden Singel aau den hoek en strekkende langs de westzijde der Mare, Wijk V, N°. 333 en 333rood, Sectie B, N°. 1802; kooper D. A. Schreden voor 2000. Marktberichten. Amsterdam, 27 October. Rogge; Petersburger 208 nieuwe Galatz 220Jarige idem 210 October, voor 1 uur 210, 209; na 1 uur 209; Mei 221; Maart 218, 219 aangekomen 100 last; totaal in deze maand 13,375. Raapolie 6 weken 5054; vliegend 49; Mei 52%, 5254, 5254, 52%; Nov. 48*, 48%; Dec. 48%, 4854. Lijnolie 6 weken 3854; vliegend 37; Maart, April, Mei 3754 Nov. 36*, 36%; Dec. 35*. Heunepolie 6 weken 41*; vliegend 40. Raapkoeken 106,118. Lijnkoeken 12%, 16*. LAATSTE BEttlCHTEN. Door het kiescollege der Ned. Hervormde ge meente alhier werd heden beroepen de heer J. W Felix, predikant te Utrecht, met 47 stemmen. 's-Gravbnhage, 27 October. Men verneemt, dat dc heer Mr. H. A. Rigail Certon, substituut-griffier bij het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, zijn eervol ontslag uit die betrekking verzocht heeft. Iu de herfst vergadering van Staten van Zuid-Holland zullen onderscheidene punten wor den behandeld. Ged. Staten hebben verschillende adviezen uitgebracht. Wat de aanvraag om subsidie voor den aanleg van een spoorweg tusschen Lei den en Utrecht betreft, veroorloven Ged. Staten zich, aan de Prov. Staten in overweging te geven te verklaren, dat er geeue termen bestaau orn gunstig op het verzoek der adressanten te beschik ken, ook al mochten Ged. Staten verklaren, dat liet verkrijgen der voorgestelde spoorweglijn in het belang voor het gewest door hen op hoogen prijs wordt gesteld. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad. Vervolg en Slot van de Zitting van gisteren, geopend te één uur. Aan de orde is Hoofdstuk I Huishoudbestuur). UITGAVEN. Wij lateu volgen de punten waarbij discussie is gevolgd. Vgn. 47. Jaarwedde der ambtenaren ter ge meente Secretarie. De heer v. Heukelom, vraagt of er maatregelen zijn geuomen dat in 't vervolg niet meer zulke zaken zullen gebeuren als op de Rekenkamer is geschied De Voorzitter, ..zegt dat de ambtenaren er over onderhouden zijn en mocht in 't vervolg zoo iets vporkomen, dan zullen gestrenge maatregelen wor den genomen. Volgn. 58. Kosten van onderhoud] enz. van het gebouw bestemd voor de raadszittingen enz. 3420. Deze post is met f 1000 verminderd. Volgn. 63. Kosten voor bevolkingsregisters 2300. Die som is met 200 verminderd. Volgn. 69. onderhoud en aankoop van voorwerpen enz. voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kanst 700. De heer Le Poole merkt op dat als er van den aankoop, zooais B. en W. in hun antwoord zeggen, zco weinig werk wordt gemaakt, de raad die 700 niet behoort toe te staan. De voorzitter antwoordt dat die som niet alleen strekt tot aankoop, maar ook tot het restaureeren en in stand houden der schilderijen. Hoofdstuk I, met 1200 verminderd, en dus tot een bedrag van f 45.170 wordt aangenomen. Hoofdstuk II kosten voor de fabricage). Volgn. 70. Onderhoud van straten en pleinen 10291. De heer Eigeman zal tegen het hoofdstuk stem men omdat hij wenscht dat er voor het gewoon on derhoud niet meer keien worden toegestaan dan pri mitief is bepaald. De heer Hubrecht somt de redenen der voorge stelde vermeerdering op. De heer Hartevelt voert nader de gronden aan waarom de commissie van financiën bij het vroeger vastgesteld cijfer wenscht te blijven. De heer Veefkind wijst op de wenschelijkheid om voort te gaaQ met het dempen van voor de gezond heid schadelijke grachten. Hij heeft meer speciaal 't oog op de Langegracht. en een gedeelte der Binnen vestgracht. Hij wenschte 't gevoelen der commissie van fabricage gaarne te weten. De heer Hubrecht merkt op dat deze zaak in ver band staat met de verdere toepassing van 't Liernur- stelse), maar wijst er door voorbeelden op dat men het dempen van schadelijke grachten niet gestaakt heeft. De heer Veefkind beveelt zijn denkbeeld totdem ping van de Langegracht enz. nader aan, ook met het oog op de uitbreiding der Schapenmarkt. Het voorstel der commissie van fabricage om post 7o met f 1400 te verminderen wordt aangenomen met 13 tegen 11 stemmen. De heer Le Poole vraagt inlichtingen omtrent de verzakkingen die in de straten ontstaan. Hoe en waar móeten de ingezetenen zich wenden tot redres. De heer Hubrecht antwoordt dat de politie-agenten belast zijn met het opsporen der gaten en daarvan aangifte te doen bij de iabricage. De heer Cock ondersteunt het gevoelen van den heer Le Poole. Hij geeft daartoe in overweging een nauwlettender toezicht door een van de stadsopzich- ters voor 't opsporen der gaten te gebruiken. De heer Driessen acht 't economie voor de ge meente als er beter gelet werd op de jongens die ontzettende gaten in de straten maken. Volgn. 74. Riolen 5189. Die som wordt volgens voorstel der commissie van financiën, met het oog op 't LiernurstelSel onder H®, 8l aan 't slot van dit hoofdstuk overgebracht. Vo]gn. 76 klokken enz. f 700. Die post wordt tot f 750 uitgetrokken met 't oog op 't bestaand verschil over het onderhoud van het uurwerk van den toren op de Marekerk. Volgn. 77. Kosten voor de begraafplaats 850. De heer Krantz betreurt dat in deze gemeente de wet op de begraafplaatsen niet wordt toegepast en Leiden daardoor geen behoorlijke begraafplaats heeft. JDe voorzitter antwoordt dat de commissie van Gedeputeerde Staten de begraafplaats heeft goedge keurd. De heer Krantz. Dit neemt niet weg, dat 't hem leed doet dat de Hooge Regeering zich geschikt heeft naar kleinere belangen der gemeente. Volgn. 78. (Onderhoud van vaartuigen ƒ1250.) De heer Buys zegt dat de Commissie van financiën hierop de vermindering van f 300 heeft voorgedragen omdat 't niet in harmonie is met de vermindering van 't eigen beheer, de schuiten te vermeerderen. In omvraag gebracht, wordt dit voorstel der com missie om de post met f 300 te verminderen, verwor pen met 13 tegen 11 stemmen en dat van B. en W. om de som tot f 1250 uit te trekken met 1250, met 14 tegen 10 stemmen aangenomen. Volgn. 80. Aanvoer van duinwater ƒ10,425. De Commissie van financiën stelt voor die post met ƒ5000 te verminderen en die som over te bren gen op de onvoorziene uitgaven. De heer van Outeren wil gaarne gevolggeven aan het sub. 2 door de commissie voorgestelde, n.l. het onderzoek der vooropgezette punten en het benoemen eener raads-commissie. Hij opponeert tegen het eerste punt n.l. vermin dering van den po9t met ƒ5000 enz. Hij acht dit niet wenschelijk. De heer Hubrecht sluit zich daarbij aan en maakt eenige opmerkingen omtrent de motieven van de commissie van financiën ter ondersteuning van haar voorstel, voornamelijk wat betreft het weinige gebruik van het water door de mindere standen. Hij refuteert d.t. 7/8 van het water wordt door de mindere standen gebruikt. De heer Krantz is zeer voor het voorstel der commissie van financiën. De heer Buys expliceert nader de bedoeling van het voorstel der Commissie dat niet genoeg gewaar deerd is door de commissie van fabricage. De fin. commissie is niet tegen de 1000, integendeel zij betreurt dat dit te min is en zou gaarne 30,000 uitgeven. De bedoeling van de vermindering is echter om met eene definitieve beslissing te dier zake in 't ge zicht geen verhooging toe te staan ea 't is dus een voudig om 't beginsel te doen. De heer Lezwijn dringt aan op verbetering van 't toezicht op de reservoirs. De heer Hubrecht geeft daaromtrent inlichtingen. De heer Veefkind juicht vooral n°. 2 vau het voor stel. der commissie van fabricage toe en hoopt dat dit mag aangenomen worden. Nader stelt de commissie van financiën voor, om 't beginsel ten deze nog zuiverder te stellen, den post slechts met 2000 te verminderen, zijnde juist de uitgaven voor eene nieuwe schuit. in stemming gebracht wordt dit voorstel aangeno men met algemeene steramen en eveneens het be noemen eener raada commissie. Hoofdstuk II wordt met bijvoeging van een post 81a 2000 aangenomen, met algemeene stemmen. Bij Hoofdituk III (kosten van eigendommen enz. 21172) wordt aangenomen met 22 stemmen tegen 1, het voorstel van de commissie van financiën om volgn. 81 (onderhoud van huizen en dergelijke ƒ6373) met 2400 te verminderen, n. 1. met 1200 uitge trokken voor een muziektent en 1200 voor de ver bouwing van het telegraafkantoor. De heer du Rieu die voor het voorstel der com missie van financiën was, vroeg of 't met het oog op de verbouwing van het postkantoor niet goed was aan 't Rijk te vragen om dit met 't telegraafkantoor te vereenigen. De Voorzitter antwoordde dat een en ander nog onzeker was en B. en Ws. het voorstel van de com missie van financiën zouden overnemen. N a. van den post van 1200 voor een muziektent, merkte de heer Veefkind die er voor was, op, dat met het oog op de pogingen om de kermissen af te schaffen en die ter veredeling van de volksvermaken worden aangewend het aanschaffen van een muziek tent alle aanbeveling verdiende. De heer Hartevelt antwoordde dat zoodra de ker missen waren afgeschaft hij gezind zou zijn des noods het geld voor twee muziektenten toe te staan. De Hoofdstukken III en IV (kosten van invor dering der plaatselijke belastingen ƒ12,270) worden goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot des avonds halfzeven. Avondzitting van Donderdag. Geopend te halfzeven. Voorzitter, de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Stoffels, Hubrecht, de Fremery, Hartevelt, Goudsmit, Lezwijn, Tromp, Eigeinan, Buys, Bijleveld, Verster, Veefkind, Cock, Dercksen, Van Heukelom, Vau Outeren, Driessen, Krantz, Van Wensen en Wttewaal. Afwezig de heeren Tollens, Le Poole en Ever9 de laatste inet kennisgeving wegens ongesteldheid. Voortzetting der behandeling van de gemeentebegrootfng voor 1879. Aan de orde ia Hoofdstuk V, (kosten der openbare veiligheid enz. 3200.) Volgu. 1 Jaarwedde van de commissarissen van politie. De voorzitter vraagt verlof om een Kon. besluit uit te lokken ter verhooging der jaarwedde van deu commissaris van politie Cramer met ƒ200 en inmid dels die som op den post voor onvoorziene uitgaven te brengen. Aangenomen met 18 tegen 3 «temmen. Tegen de heeren van Heukelom, Veefkind en Cock. Volgn. 91. Kleeding en wapening der politiedienaars en veldwachters 2920. De commissie van financiën had in haar rapport den wensch te kennen gegeven om de aanbesteding van de levering van kleeding en wapening hier in te voeren. De heer Hartevelt lichtte dien wensch nader toe en maakte er een bepaald voorstel van. Hij werd ondersteund door den heer Veefkind, terwijl de voorzitter en de heer van Heukelom het vooi stel op verschillende gronden bestreden. Intus- schen zou de voorzitter, als de vergadering het ver langde, zich niet tegen publieke aanbesteding ver zetten. Het bewust voorstel door den loop der discussie aldus geformuleerd dat de aau besteding van het laken, als van de vervaardiging der kleederen afzonderlijk zou geschieden, werd met 11 tegen 10 stemmen aan genomen. Vulgn. 95. (Belooning en premiën aan de brand- spuitlieden en beambten 30.77), wordt verhoogd met ƒ48 voor oefening, 24 voor beproeving en 120 voor twee branden. Volgn. 96. (Kosten der schutterij 9550). Hierbij komt in behandeling de begrooting der schutterij die tot bovengenoemd bedrag is uitgetrokken. De Secretaris deed vooraf' voorlezing van een rap port van den kommandant der dienstdoende schutterij, waarbij hij in eene breedvoerige wederlegging treedt van de bedenkingen voor de financiëele commissie tegen, de begrooting gemaakt en de aanneming vraagt van hare voorstellen om verschillende posten te be snoeien. Nu komen deze voorstellen vau de commissie van financiën, in ons nommer van gisteren in extenao opgenomeu in beraadslaging, met dat gevolg dat zij op éen na allen, echter niet zonder veel tegenstand te hebben ontmoet, worden aangenomen. Het voorstel dat met 12 tegen 9 stemmen werd verworpen, strekte om den post van officier van wa penen niet langer te bestendigen en bijgevolg de daarvoor uitgetrokken jaarwedde van 300 te doen vervallen. Voor het voorstel der Commissie van financiën stemden de heeren van Heukelom, Goudsmit, Buys, Tromp, Lezwijn, Hartevelt, Wttewaal, van Wensen, en Krantz. Tegen de heeren Bijleveld, Verster, Veefkind, Eigeman, de Fremery, Hubrecht, Stoffels, Driessen, van Outeren, Dercksen, Cock en de Voorzitter. Daarna werd ook hier de wensch der Commissie van financiën om den schuttersraad namens den ge meenteraad uit te noodigen in vervolg van tijd het vervaardigen der vereischte kleedingstukken enkel bij aanbesteding te gunnen, in een voorstel geformu leerd dit werd aangenomen met 12 tegen 9 stemmen. Ten slotte werd de begrooting der schutterij, ver minderd met ƒ312 en dus gebracht op ƒ9538.47 goedgekeurd met 16 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Bijleveld, Verster, Veefkind, Derck sen en Cock. Hoofdstuk V in omvraag gebracht wordt aange nomen met 20 stemmen tegen 1, die van den heer van Heukelom. Hoofdstuk VI (kosten der plaatselijke gezondheids commissie 275). Nadat B. en Ws. het voorstel van de commissie van financiën gaarne overnamen, om een nieuw artikel te creëeren ten behoeve van de kosten van den openbaren gezondheidstoestand, en voor dit artikel 1000 uit te trekken, werd het Hoofdstuk met algemeene stemineu aangenomen. Hoofdstuk VII. (Kosten voor het onderwijs eoz. ƒ132618,17). De heer Verster, zal niet in eene herhaling treden van hetgeen de heer Cock reeds hieromtrent gezegd heeft. Hij deelt zijne bezwaren Het komt hem voor dat bij eene begrooting met een hoog eindcijfer, de som van 132000 alleen voor onderwijs te hoog is en toont aan dat op eene weelderige wijze met het geld der gemeente wordt tewerk gegaan. Hij zegt niet tot die leden te behooren, die bewe ren dat bet onderwijs niet te veel kan kosten. Evenzeer als men is voor besparing op straten enz. zoo gelooft hij dat bij de kosten voor het onderwijs dezelfde omzichtigheid moet in acht worden geno men. Dit bezwaar gaat bij spr. zoover dat 't hem zal nopen de begrooting af te stemmen. Volgu, 10A. (Kostea voor de gymnassium). Hierbij komt in behandeling het voorstel tot verhoogiug van de jaarwedde van den Clavinger dier instelling, met 100. De commissie van financiën had daarover ongun stig advies uitgebracht. Willen dus B. en Ws. zegt zij aan het slot van

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3