N°. 3595. Zaterdag A°. 1871. 28 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJ8 DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85 \lionderlijke Nommers0.05. l)eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIKN. Voor lederen regel0.15. 1rootere lette» naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelde»!, 27 October. Lvemeesler en Wethouders alhier doen te 1(11, dat do openbare uitloting van twee obli L, ieder groot één duizend gulden, in de ijsning van 17000, die ingevolge raadsbesluit l.'O April dezes jaars werd aangegaan, zal liii hebben op Maandag den 30sten October liiaande, des middags te 1'2 uren in het Raad- klen leest in het sectie-verslag van den raad [gemeente Utrecht, o. a. het volgende: 123. Vermoedelijk nadeelig slot der jaagpadre- imj, gal in de 1ste afdeeling aanleiding tot de laU, hoe het inet het omtrent die zaak uitge- kebt rapport stond, dat du wel naar Leiden en leiden is gezonden, maar waaromtrent men ieri niets meer heelt vernomen. De voorzitter lelde mede, dat er van die gemeenten geen aut- pont is gekomeD. Men meende echter, evenals fis ook in de 2de afdeeling werd uitgesproken, ilet wenschelijk was tot eene beslissing te kr.en in deze zaak, die reeds zoolang en dikwijls Iproken was en waarover een uitgewerkt rap- b: bestond. iïij vernemen uit goede bron dat het tweede tl van den jaargang 1871 der Handelingen van i Vederlandsche Jurittenvereeniging binnen eenige en aan de leden zal wordeo verzonden. Dit bevat het stenographisch verslag van de den tien, 25sten en 26sten Augustus 1.1. te Amster- |n> gehouden tweede vergadering. Naar wij vernemen, is door onze Regeerin il Engeland een nieuw tractaat gesloten over imatra, tot aanvulling van het tractaat van 4. Zijn wij wél onderricht, dan zou Engeland het nieuwe tractaat zich hebben geschik} r de bedenkingen, die in de Tweede Kamer it de verwerping van het vorige tractaat hebben leid en zou er reden zijn om zoowel de wel Illendheid van Engeland als het beleid van In heer Guericke te roemen. (N. H. Cl.) e circulaire door den minister van binnen dsche zaken aan de gemeentebesturen in ons erland gezonden, houdende toelichting van ji 14 der wet van 1 Juni 1865 Staatsbln°. 58), pelende het geneeskundig staatstoezicht, luidt volgt ,lo de 2de zinsnede vaD art. 14 der wet van Irai 1865 Staatibln°. 58), regelende het ge- siundig staatstoezicht, wordt aan de gerneen- teturen voorgeschreven met den geneeskundi in ambtenaar in overleg te treden omtrent alles 1 tot de volksgezondheid betrekking heeft. Haar het schijnt, wordt dit voorschrift door le gemeentebesturen niet juist opgevat in ver- «d met art. 16 dier wet, waarbij overleg tus |hen den geneeskundigen ambtenaar en de be legde autoriteit wordt voorgeschreven, betreffende maatregelen tegen eene de volksgezondheid edreigende ziekte te nemen. Tot dit overleg hijnt zich de ambtelijke aanraking tusschen de meeiilebesturen en de geneeskundigeinspecteurs adjunct-inspecteurs ten onrechte en ten na tie van de gezondheidsbelangen te beperken. Niet alleen wanneer eene ziekte dreigt, ver agt de aangehaalde wet overleg tusschen de ilijke overheid en den geneeskundigen nbtenaar, maar bij de overweging van alle 'derwerpen, welke middellijk of onmiddellijk M invloed zijn op de volksgezondheid. Hst is bijvoorbeeld van groot belang, dat de uieeskundige ambtenaren gehoord worden over toleg of wijziging van riolen, over het verleenen tn concessie tot oprichten van fabrieken of e'bplaatsen,over de zorg voor zuiver drinkwater, (tr den bouw en den inrichting van school lo- tien, over plaatselijke verordeningen, bevorde der volksgezondheid ten doel hebbende, en "dere onderwerpen. Gemeentebesturen die zooals van allen ver- "ht mag worden, hooge waarde hechten aan "ee wat strekken kan tot instandhouding of e'betering van de gezondheid der ingezetenen ic»d' ellen, het nut van het voorschrift der wet in 'e"de, bij hunne zorg voor dit gewichtig volks- te'ang, den geneeskundigen ambtenaar gaarne tdplegen." :a o? w Volgens de (iron. Cl., zal bij gelegenheid der "dtmliing vbd het gedenkteeken te Heiligerlee, op 23 Mei 1872, de feestrede gehouden worden door Prof. P. Hofstede de Groot, Van het boek van den heer Charles Boissevain, getiteldIerland en de oorzaken van het Femanisme, dat een jaar geleden bij den boekhandelaar Jan D. Brouwer verscheen, is eene Zweedsche vertaling in het licht gekomen. De gunstig be kende schrijver C. L. H. Forslind, luitenant der Zweedsche infanterie, bewerkte deze vertaling, welke door hein opgedragen is aan den heer Gladstone, premier van Engeland. In de Zweed sche tijdschriften is het boek op gunstige wijze beoordeeld. Gisteren was het te 's-Gravenhage de laatste dag der examens voor het lager onderwijs. Voor een akte van hoofdonderwijzeres werden 2 candidaten afgewezen en vier toegelaten, als: mejufvrouwen M. C. Fels, van Voorschoten; J. H. E. Gouka, van Rotterdam; E. Hackstein van Schiedam, en M. W. H. Hoitsema, van Leiden. Van de candidaten tot het verkrijgen eener akte voor de Engelsche taal werden 7 afgewezen en 8 toegelaten, als: mejufvrouwen C. P. van Alphen en G. E. Braat, beiden van Dordrecht; S. H. W. van Goor den Oosterlingh, van Leiden; J. H. Hardenberg, van Dordrecht; K. Gamble, M. E. Vicomtesse de Planta de Wildenberg, geb. de Roemer Sijmons, J. E. Schill en E. H Zaal berg, allen van 's-Gravenhage. Een akte voor schoonschrijven verkreeg mej. J. M. G. Blom, van MoDster. In antwoord op de voorloopige kennisgeving van het gemeentebestuur te 's-Gravenhage van het voornemen om later voor de gemeente bij de regeering te vragen de beschikking over de duin- gronden, uoodig voor den aanleg eener duiuwa terleiding, heeft de Minister van Financiën te kennen gegeven, gaarne door het beschikbaar stel len van dien rijksgrond op nader overeen te komen voorwaarden, te willen medewerken tot het tot stand komen dier waterleiding. De opgaaf dier domanale gronden wenscht de Minister 200 spoedig mogelijk te ontvangen, wijlde beschikbaarstelling daarvan in verband staat met een door den Minister van Oorlog gedaan voorstel, tot uitbreiding van het oefeningsterrein voor het gar nizoen te 's-Gravenhage. Heden had aan den Noordwal te 's-Hage een gewelddaad plaats, die, hopen wij, voor het slacht, offer niet zoo noodlottige gevolgen zal hebben, als ons werd medegedeeld. Een turfschipper, die turf bracht voor het pakhuis van den handelaar WieDer, liet door eenige sjouwerlieden zijn schip lossentusschen deze en hem ontstond eeD ge schil over betaling of drinkgeld, waarbij eender sjouwerlieden zoozeer in drift ontstak, dat hij den schipper met een stuk hout een slag op het hoofd gaf, die hem onmiddellijk bewusteloos deed ne- dervallen. De politie was spoedig op de plaats aanwezig en nain den dader in verzekerde be waring. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stiruin, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscourant van den 19deu Augustus jl., bekend, dat bij hem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1832: drie bijdragen, elk van ƒ10 als: eene van de leden van het dagelijksch bestuur en van den raad der gemeente Zonnemaire (Schouwen),door lusschen- komst van den burgemeester Mr. J. Moolenburgh eene van M. J. te Zwolle; en eene, zijnde de helft van het bedrag van het pensioen over het derde kwartaal van 1871 van nu wijlen mejnf- vrouw D. Kortbeek, weduwe van den op de Citadel van Antwerpen in 1832 gesneuvelden sergeant-inajoor vuurwerker C. 11. Jenck, van hun oudsten zoon den heer J. C. H. Jeuck, te Amsterdam, door tusschenkoinst van denrijksbe taalmeester te Dordrecht, den lieer \V. F. Vert- holeu, bij brief van 25 October 1871. feestdagen van 8 tot 9 uren vóór- en van 8 tot 6 uren namiddags; op werkdagen van 8 tot 12 uren vóór- en van 3 tot 7 uren namiddags. Te rekenen van denzelfden dag zal het Rijks telegraafkantoor te Oude Pekela op Zou- en feest dagen open zijn van 8 tot 12 uren vóórmiddags. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. Met ingang van den lsten November aanstaande wordt een Rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst geopend te Boskoop en te Steenbergen. Op het verkeer van deze met alle overige Ne- derlandsche kantoren is het eenvormige tarief van ƒ0.30 per enkelvoudig telegram van toepas sing, terwijl aangaande het verkeer met het bui tenland inlichtingen aan de genoemde kantoren zullen te bekomen zijn. De Minister van Fluanciën maakt bekend dat bij hein ontvangen is een coupon groot 1.98 door een onbekende, onder het postmerk Helleu- doorn dd. 25 dezer, tot voldoening van verschul digd successierecht ingezonden. Met ingang van den 29sten dezer zal het Rijks telegraafkantoor te Veere open zijn: op Zon- en Z. M. heeft C. Bloem Az., secretaris der ge meente Beets, herbenoemd tot burgem. der ge meente Beets en Oudendijk. Z. M. heeft L. A. Verbuecken benoemd tot bnrgeui. der gemeente Putte. Z. M. heeft aan Jhr. R. A. A. E. Von Pestel, raad bij het gezantschap te Londen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 3de kl. der orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft Jhr. Mr. O. W. J. Berg van Mid- delburgh, thans Zr. Ms. minister-resident te Konstantinopel, benoemd tot boogstdeszelfs bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Hof van Rusland. Z. M. heeft aan Dr. Menso, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kautonr. te Rhenen. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de rustende schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: in de prov. Zuid-Holland, 3de bat. 3de komp., aan G. L. Piek, als lsten luit.; en voorts bij de rustende schutterijen be noemd: in de prov. Zuid-Holland, 3de bat. 2de komp. tot 2den luit. M. C. J. W. Spruyt, thans Courier BINNENLAND. Amsterdam, 26 October. De gemeenteraad heeft gisteren een missive vastgesteld aan de Gedep Staten van Noord-Holland over de uitbreiding van de grenzen der gemeente aan de Noordzijde van het IJ. Er is besloten, om 1000 's jaars bij te dragen in de kosten van de bediening van het Buiksloter veer, dat voor rekening der prov. ad 7800 '3 jaars ia aangenomen door de gebr. Goedkoop. Burg. en Weth. hadden voorgesteld ƒ2000 's jaars bij te dragen. Aan den heerM. Kortmann, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als stadsgeneesheer. Met 15 tegen 14 stemmen is, zooals wij reeds hebben gemeld, be sloten de jaarwedde der wethouders vnn 2000 op ƒ5000— te brengen. Hierbij deed zich het zonderlinge geval voor, dat een wethouder (de heer W. H. J. van Lennep) tegenstemde, terwijl de drie anderen (de Koning, Driessen en Vening Meinesz) zich buiten stemming hielden. De vraag werd nu geopperd, of art. 46 der gemeentewet in dit geval onthouding van stemming beval. De meeningen der rechtsgeleerden liepen daarover uiteen; het raadsbesluit was echter gevallen, men besloot aan Gedep. Staten de beslissing omtrent de al of niet geldigheid van dit besluit over te laten, door aan dit lichaam bij de aanvraag van goedkeuring het proces verbaal der stemming te zenden. Haarlem, 26 October. Ter terechtzitting van de arr.-rechtbank alhier is heden een aanvang gemaakt met de behandeling der strafzaak van de Gebroeders Adolf en Arie Gerardus Rexwinkel en Gerardina Cornelia Schroder, welke in rech ten vervolgd worden ter zake vau de bedriegelijke handelingen jegens eeD groot aantal handelaars en winkeliers te dezer stede. Na eene uitvoerige instructie der zaak stond de eerstgenoemde be klaagde, Adolf R., oud 42 jaren, laatstelijk verblijf hebbende gehouden in de villa Carolma-Heuvel op het Bolwerk alhier, nu terecht op de be scbuldiging vau, in den loop van den zomer dezes jaars, door bedriegelijke middelen, strek kende oui aan een niet bestaand crediet te doen gelooven, eene overgroote hoeveelheid van aller hande goederen, te zaïnen ter waarde van ruim ƒ4409, en voornamelijk tot stoffeeriog eener woning en tot inrichting eener huishouding dienstig, zonder betaling zich to hebben doen afleveren en die voorwerpen ten nadeele der leveranciers te hebben verduisterd. De 2de bekl. Arie Gerardus R., oud 49 jaren en de voornoemde G. C. Schroder, oud 28 jaren, stonden terecht ter zake van medeplichtigheid aan de den lsten bekl. te last gelegde oplichtingen, als hebbende een groot deel der aan dien bekl. geleverde goe deren, met bewustheid dat zij door misdrijf ver kregen waren, uit de voornoemde villa vervoerd naar en verborgen in hunne aan den Zijlweg gelegen woning. Vanwege het O. M. waren 85 deels hier, deels elders wonende personen als getuigen gedagvaard. Na het voordragen der zaak door den heer subst.- officier van justitie en het voorlezen der akte van verwijzing en verscheidene processen-verbaal, zijn achtereenvolgens 25 dier getuigen gehoord. Hunne verklaringen betroffen hoofdzakelijk mis leidingen en benadeelingen door de beklaagden in 1868 en 1869 jegens winkeliers te Amsterdam en te Leiden gepleegd, terwijl zij aan den Over toom en in laatstgenoemde stad verblijf hielden, de nauwe eD gemeenzame betrekking, waarin zij sedert vele jaren tot elkander staan, het huren van woningen door den 2den beklaagde op eens anders naam, en zijnen behoeftigen toe stand gedurende de laatste jaren. 's-Gravenhage, 26 October. Hedenmiddag gaf de Minister van Koloniën, de heer Van Bosse, ten zijnen huize een groot diner ter eere van den nieuwbenoemden Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië. Behalve de Ministers waren de president der Eerste en Tweede Kamer eenige leden dier Kamers en andere aanzienlijke personen onder de genoodigdeD. De majoor, adjudant des Konings id bui tengewonen dienst, kommandant van het korps Koninklijke Scherpschutters van 's-Gravenhage, baron Van Hardenbroek van Bergambacht, heeft 28 dezer aan het Korps het volgend schrijven ge richt: „Bij gelegenheid der benoeming van den kapitein P. F. W. Mouton, bij mijne afwezigheid waarnemend kommandant, tot ridder der orde van de Eikenkroon, heeft het den Koning behaagd mij op te drageD, aan liet korps de mededeeling te doen van HDs. tevredenheid en welwillende gevoelens jegens hetzelve. Door die vernieuwde verzekering van het Ko ninklijk welgevallen wordt bij herhaling het be wijs geleverd, dat het korps, zoo officieren, on derofficieren en scherpschutters zich met onverdro ten ijver toeleggen op de handhaving van den goeden naam, waarin ons korps zich steeds mocht verheugen. Die Vorstelijke waardeering worde dan ook thans weder op hoogen prijs gesteld. Zij spore u bij vernieuwing aan 's Konings bescherming ten volle waardig te blijveD in de behartiging der vrijwillig op u genomen plichten ten bate van Koning en Vaderland. Bij deze voldoening aan's Konings beveleD voeg ik de verzekering mijner ingenomenheid met de opdracht u daarmede bekend te maken." Gouda, 26 October. De allerbelangrijkste rede van prof. van der Boon Mesch werd gisteren avond door een talrijk publiek bijgewoond. De verhouding van de planten tol den bodem werd door hem uiteengezet. Amersfoort, 26 October. De gerneente-begrootiDg van Amersfoort over 1872, is door den gemeen teraad vastgesteld tot een bedrag, in ODtvangst en uitgaaf, van ƒ108,392,21®. Een voorstel van B. en Ws. oin, na de oprichting der hoogere bur gerschool de gemeente-opcenten op de rijks per- soneele belasting te verhoogen, van 70 tot op 90 waardoor een meerdere opbrengst van ƒ2800 zou worden verkregen werd bij meer derheid van stemmen verworpen. Daarentegen zijn onderscheidene voorgedragen posten van uit gaaf, gezamenlijk ten beloope van ƒ3000, op de begrooting verminderd of daarvan afgevoerd door de meerdeiheid der leden, die het tijdstip van eene verhooging der belasting nog niet gekomen achtte. De burg., de beide wethouders en een kortelings afgetreden wethouder, stemmen tegen de begrooting, zooals die is gewijzigd, terwijl de burgemeester in de notulen liet aanteekenen, dat hij zich met 's raads besluit niet heeft vereenigd. Zwolle, 25 October. Gisteren werd voor het provinciaal gerechtshof in Overijsel eeu aanvang gemaakt met de behandeliog der zaak teen

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1