van den Nederlandschen Leeuw de heer O. Wun- derlich, voorzitter van het Koninklijk consistorie der prov. Silezië, te Breslau, en tot ridder de heeren Vezin, geheim regeeringsraad te Osna- briick, en C. Russel, geheim regeeringsraad te Meppeu. Z. M. heeft benoemd tot griffier der arrond.- rechtbank te Nijmegen Mr. W. M. Frieswijk, thans griffiier bij het kantung. te Schiedam; tot griffier bij het kantong. te Schiedam mr. P. Blussé thans griffier bij het kantong. te Brielle. Z. 41. heeft aan den heer C. J. M. Nagtglas op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea, door hem tot den Ssten Juni 1871 bekleed, met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en met her stel in het genot van het hem vroeger toegekende pensioen. BINNENLAND. Amsterdam, 21 October. In plaats van den heer van Beeck Vollenhoveu, welke overleden is, is tot commissaris der Ned.-Indische Spoorweg maatschappij benoemd Mr. E. H. 'b Jacob. 's-Gravknhaqk, 23 October. De heer P. alhier stond heden voor de Arrond. Rechtbank alhier terecht ter zake van het, als drukker en uitge ver, in den loop van 1871 zonder toestemming van den uitsluitenden bezitter van het kopierecht der dichtwerken van Tollens, den heer Suringar te Leeuwarden, nadrukken van vijf gedichten. Het requisitoir van den substit.-officier van jus titie, Jhr. Mr. de Jonge, strekte tot schuldigver klaring van den bekl. aan het hem ten laste gelegde feit, voorts tot confiscatie van alle binnen het rijk voorhanden exemplaren van het nage drukte, tot betaling door den bekl. der waarde van 2000 exemplaren van het nagemaakte werk aan den heer S., eene boete van 100 tot f 1000 ten behoeve der armen te 's Gravenhage en in de kosten, eindelijk tot eene subsidiaire gevangenis straf van drie dageu tot 6 maanden bij niet- voldoening der boete. De heer sub.-off., de kwade trouw van den bekl. niet geheel aannemende, verklaarde geneigd te zijn, bij veroordeeling, ten gunste van den bekl. bij Z. M. te adviseeren, doch dat de omstandigheden mede brachten om naar de letter der wet te requireeren. De verdediger van den bekl. Mr. Dr. LéoD, concludeerde tot vrijspraak. Een Israëliet die gisteren voor de Arr.-Recht- bank alhier met ongedekten hoofde den eed als getuige aflegde, werd door den president, over eenkomstig de rechtspraak van den Hoogen Raad, uitgeDOodigd dien eed alsnog met gedekten hoofde te herhalen; en dit, hoewel de getuige verklaarde, dat hij voor zich den eersten eed even goed ver bindend achtte. Rotterdam, 21 October. Het Nederlandsche sloom 6chip Seine heeft zijn geheele lading monsterka nonnen alhier ingenomen en is uit het entrepot dok gesleept. Toen het laatste groote stuk, dat met raam en affuit de ontzaglijke zwaarte van 80,000 kilo's had, zonder eenig ongeval in het schip was geheschen, werden hijschblok en masten met vlaggen getooid en de werklieden onthaald. Thans vertrekt de Seine naar Rusland, om dit monstergeschut aldaar te lossen. Reeds voor den oorlog van 18701871 waren zware stukken van hier naar Rusland vervoerd, doch nimmer waren zij boven het gewicht van 25,000 kilo gegaan, terwijl dc meeste dezer stokken thans 40 a 50,000 kilo wogen. Kampen, 21 October. Het dochtertje van den heer van H. dat hedenmiddag naar de stad zou gaan om eenige gelden te betalen, had het onge luk op de IJselbrug te struikelen en te vallen; de zak met f 300 aan geld, die zij bij zich had ontviel haar in den IJsel. De vader van het meisje heeft terstond f 75 belooning uitgeloofd aan hem, die den verloren schat terug bezorgt: tot heden is het echter niet mogen gelukken het verlorene lerug te bekomen. Vlissingen, 21 October. Gisteren kwam hier bij het schijfschieten der infanterie een jong onder officier, die met den observatiepost was belast, onvoorzichtig van achter de bedekking te voor schijn, toen een soldaat zijn geweer op de schijf afschoot. Het gevolg was dat een kogel hem door den arm drong en hij, onder zwaar bloedverlies, naar tiet hospitaal vervoerd werd. BUITENLAND. Eiigrelautl. Aanstaande en vorige parlementszitting. Plan van eeuwigen vrede. Landing van Napoleon. Louis Blanc. Prof. Babbage. De vacantie voor de ministers en vertegen woordigers met hare grèves, redevoeringen en onmogelijke overeenkomsten, loopt langzamerhand ten einde en de ministers zullen weldra het pro gramma der volgende zitting in eene kabinets vergadering vaststellen. Eene bijzonder hevige oppositie heeft de regeering niet te vreezen. Het verbond tusschen den werkman en de Tories, dat bestemd was om haar schrik aan te jagen, zal aar weinig meer schaden, ja wellicht de gele genheid geven om zich met den arbeidenden stand nauwer te verbinden. VaD de onafgedane zaken der vorige zitting zullen voornamelijk de ballot-bill, de legerhervorming en dequaestie van het onderwijs weder op het tapijt komen; de overige restanten zijn van minder beteekenis. Wat de buitenlandsche aangelegenheden betreft is alles ook rustig, daar thans de groote meer derheid der bevolking tot de overtuiging is ge komen, dat de politiek van lord Granville in den Duitssh-Frauschen oorlog goed is geweest. De moeilijkheden met Amerika zijn voorts op het punt, eindelijk uit de wereld geholpen te worden. Over éene zaak zullen echter waarschijnlijk verscheidene stemmen zich verheffen om op ver andering aan te dringen, namelijk de orde der werkzaamheden in het Lagerhuis. De voorgaande zitting heeft bewezen, dat deze door partijzucht en andere drijl'veeren tot een middel kan gemaakt worden om de afdoening der zaken in het on eindige tegen te houden. Daardoor zijn een massa zaken onafgedaan gebleven, die aan de orde waren, hetwelk echter voor een gedeelte daaraan te wij ten is, dat de regeering viel wat meer op zich genomen had dan zij misschien kou volbrengen. In de vorige zitting toch werden 141 bills door de regeering en 110 door leden van het Huis ingediend. Daarvan zijn er 135 afgedaan, name lijk 106 van de regeering en 29 private ontwer pen. De ballot-bill en die op de leger-organisatie zijn echter door de oppositie door alle parlemen taire middelen zoo lang tegengehouden, dat zij bijna meer tijd vereischt hebben dan al de andere te zamen. In allen gevalle kan de regeering aan het gebeurde een voorbeeld nemen, en in deze zitting niet dan de gewichtigste en noodzakelijkste ontwerpen ter tafel brengen. In den Standard heeft een zekere heer Charles Tennant eeD stuk ingezonden, dat vrij curieuse middelen aan de hand geeft om alle twist en oneenigheid, die uit den laatsten oorlog mochten voortvloeien te voorkomen, ja den eeuwigen vrede aan Europa te verzekeren. Volgens dit plan moet Napoleon III, ouder wiens regeering Frankrijk zijn hoogsten bloei bereikt heeft, op den troon hersteld, en ElzasLotharingen aan Frankrijk teruggegeven worden. Als vergoeding voor deze goedhartige consessie zullen aan Duitsch- land worden uitbetaald 80 millioen poDden ster ling en wel door Frankrijk, Engeland, Rusland, Oostenrijk en Ilalië ieder tien, door Spanje, Por tugal, België, Denemarken, Zweden en Noor wegen ieder 5 millioen. Twaalf maanden na de ondei teekening van dit verdrag door de opge noemde stateD zullen zij allen hun tolliniën op heffen en volkomene wederzijdsche tolvrijheid proclameeren. Ten slotte zullen zij gelijktijdig hunne staande legers afschaffen. Op deze wijze zou de eeuwigdurende vrede vrij goed verzekerd zijn, terwijl de afzonderlijke steden toch nog goede zaken maakten. Napoleon III zal tegen deze schikking waarschijnlijk wel niets hebben in te brengen. Over dezen heer hadden zich in den laatsten tijd zoo het schijnt geruchten verbreid, dat hij van uit Torquay eene landing in Frankrijk wilde be proeven, en wel te Brest of te Toulon. Het ge rucht komt ods vrij ongelooflijk voor, doch in derdaad schijDt de Fransche regeering, op mededeelingen van hare geheime agenten in En geland, naar twee genoemde steden berichten ge zonden te hebben om hen op hunne hoede te doen zijn. Louis Blanc brengt sedert eenigen tijd zijne vacantie door in Londen. Professor Babbage, een beroemd mathematicus is op 79 jarigen ouderdom gestorven. Hij be steedde verscheidene jaren van zijn leven om een zoogenaamd reuzen-rekenmachine te vervaar digen. De logarithmentafel heeft hij uitgewerkt van 1 tot 108,000. In den laatsten tijd, zegt een correspondent der Köln. Zeit., had hij veel met de politie uit te 6taan, daar hij een vreesselijken haat koesterde tegen de draai orgels, die hem in zijn studie hinderdeu. Vereenigde Staten wan N.-Amerika. Brand te Chicago. Particuliere correspondentie.) New-Yorlt, Dinsdag 10 October 1871. Het gerucht, dat gisteren zich door de stad verspreidde van den algemeeneu brand te Chicago, die zoo schielijk den grooten brand van Zaterdag gevolgd is, verwekte een onbeschrijfelijke ontsteltenis. Velen waren van meening dat het een verzinsel was, door een of anderen boozen geest niet helsche bedoelingen uitgestrooid. Des namiddags vernam men zulke verontrustende bijzonderheden en waren de bulletins aan de hotels en de bureelen der nieuwsbladen zoo onwaarschijnlijk, dat tot laat in den avond de moesten er niet aan geloofden. Langzamerhand inoest men er wel toekomen om niet aan de waarheid te twijfelen, daar er geen geloofwaardige berichten van het tegendeel kwa men. Op dit oogenblik is het zeker, dat het voor naamste gedeelte van de Garden City, met al zijn rijkdom en zijne eokele standbeelden, een puin hoop is geworden. De meest onwaarschijnlijke geruchten bleken waar te zijn, ja meer dan waar, zoo als uit het volgende blijken zal. Vier maandeD achtereen viel te Chicago geen druppel regen en was de hitte er ondragelijk. Dit gaf aanleiding, dat een menigte huizen, vooral in de armenwijken, eenegroote ontvlambaarheid verkregen. Inzonderheid de bewaarplaatsen van lompen ontwikkelden veel warmtestof. Deze vond men in grooten getale langs de westzijde van den zuidelijken arm der rivier, ter lengte van ander halve Eng. mijl. Juist in het oosten waren de huizen eveneens gescheiden door bergplaatsen van lompen en steenkolen. De laatste veertien dagen werd het aantal branden in dat gedeelte der stad verontrustend. De bel van het Court-Houte waarschuwde de brandweer dagelijks, ja bijna ieder uur. Deze branden werden voornamelijk toegeschreven aan het stoken der kachels bij het naderen van den winter. Enkelen waren toen reeds bevreesd voor het geheel afbranden van die wijken, maar tot Za terdag-nacht had men geen het minste vermoe den van de groote ramp, die de stad boven het hoofd hing. Het verbranden van vier blokken huizen opende veler oogen, maar ongelukkig te laat. Zondag-avond, omstreeks halftien, luidde we derom de brandklok. De brand was aan de zuid westzijde van de licht ontvlambare wijk uitge barsten iD eene reeks houteD gebouwen van twee verdiepingen. De brandweer achtte dien niet ge vaarlijk, zoodat er slechts weinig brandspuiten werden heengezonden, terwijl de overige dienst deden bij de nog smeulende overblijfselen van Zaterdag-nacht. Dit mag ongeveer drie kwartier geduurd hebben, toen op nieuw alarm geluid werd en de geheele brandweer op eene andere plaats geroepen. Daar hadden de vlammen een schrikwekkend aanzien. De nacht was helder, maar men kon bijna niets onderscheiden door den rook. Uit het zuidwesten kwam een sterke luchtstroom, die welhaast tot een halven storm aanwakkerde en de vlammen van huis tot huis joeg. Een half uur was voldoende om de brand weer het vruchtelooze harer pogingen te doen inzien, niets was in staat hier tegen te gaan. In twee uren werden driehonderd gebouwen ver- Dield. In het zuiden zag uien den dikken rook, die door den wind langzamerhand noordoost waarts gedreven werd. Vonken en brandende stukken vlogen her- en derwaarts, terwijl midden uit die vuurzee zich een vuurkolom verhief. Nog had men een flauwe hoop, dat de bewaarplaat sen der lompen gespaard zouden blijven, maar toen de vonken groote stapels hout in brand sta ken, was ook die vervlogen. De lompen vatten vuur en nu was er geen houden meer aan. '8 Nachts te halftwee had zich het vuur mede gedeeld aan de depots van de Pittsburgh en Fort Wayne, en de Chicago en St.-Louis spoorwegen en was tevens de rivier overgegaan nabij de gasfabriek en het arsenaal. Eene dépêche meldt, dat de gasfabriek wel zal vernield worden en daarmede de stad in duis ternis gehuld. Een vreeselijke paniek heerschtin de stad. Mannen, vrouwen, kinderen allen zijn op de been en overal hoort rnen jammeren en klagen. De geheele stad zal een prooi der vlam men worden. Reeds een aantal menschen hebben er 't leven bij verloren, hoevelen staat dit mis schien nog te wachteD. De brandklok luidt nu onophoudelijk. De schrik is groot, de menschen zijn radeloos. De schepen op de rivier staan in lichte laaie vlam, twintig blokken huizen eveneens. Reeds wordt het telegraafkantoor bedreigd, waar zal het ophouden. De brug tegenover de Van-Buren- straat, de waggons van den Chicago, Alton en Fort Wayne spoorweg zijn vernield. Duizenden ontvluchten, ter nauwernood bij tijds, hunne woningen, een blok huizen over het telegraaf kantoor, het schoonste van de stad is totaal weg. Het vuur, eenmaal aan de zuidzijde, neemt toe in de richting van den wind en zal weldra de schoonste gebouwen in het bevolktste deel der stad in de asch leggen. Englewood, (10 mijlen van Chicago), 9 October 11 uren 's voormiddags. Het werk der vernieling woedt vooit, meer dan de helft der stad is be zweken. De vlam sloeg over de rivier bij de Adams-straat in de gasfabriek. Er is geen huis meer over vau de Uarrison-straat af tot aan de Chicago-rivier, van al de assurantie- en bankiers kantoren, hotels, telegraafkantoren en bureelen der dagbladen. Hetzelfde lot ondergingen het Court-House, Sherman-House, Tremont-House, het nieuwe Paci fic-botel, Bigelow-hotel. Meer dan de helft der be volking draaft nu door de straten met tegen hooge vrachten verkregen rijtuigen of te voet, met het kostbaarste, dat te redden valt in de armen of op den rug, in de grootste verwarring, niet wetende waarheen. Nu reeds zijn er 150,000 menschen, die niet weten waar zij hun hoofd zullen nederleggen, noch hoe hun honger te stillen. Chicago, 9 October. Middag, liet welvarendste gedeelte der stad ligt in de asch van het noorden van Harrison-straat tot Chicago-avenue en ten oosten van de rivier tot Lake-avenue. De brand heeft een wijk van een mijl lengte en een halve mijl breedte vermee9terd. Alle hotels, ban ken, post- en telegraafkantoren, schouwburg dagblad-bureelen, liefdadigheidsgestichten jjjJ totaal verwoest even als vele duizenden wom0 gen en de waterleidingen. Van morgen vroege ij er een storm uit het zuidwesten. Het einde e j| van is niet te voorspellen. Blijft de wind J zelfden hoek, dan bestaat er nog kansopbttnj van het overige gedeelte der stad. Vijftigduiiyl menschen zijn zonder dak, de onverbrandestraJj zoover men zien kan met huisraad gevuld. DJ vlammen vlogen door de stad met de snelhei« van een prairiebrand, ongetwijfeld zijn er velen bij omgekomen. Gelukkig nog dat er van alll kanten hulp komt opdagen. Denzelfden dag, kwartier over tweeën, tjj Western Union telegraafkantoor, een prachtiJ gebouw van vijf verdiepingen, dat door een] pneumatische buis met de Kamer van Koophandel in verbinding stondhet Court House met twej schoone vleugels van Joliet zandsteen; Hooien operagebouwTremont-House, een der oudsJ hotels; een aantal rijke winkels werden in eej oogenblik tijds letterlijk verslonden. Het bedrag der geleden schade kan men mj natuurlijk nog niet berekenen, maar zal wel honderd millioen dollars zijn, zoo niet meer, dJ meesten van have en goed beroofden behoor-:! tot den geringen stand, maar velen vroeger rijt I hebben alles verloren. New-York, 9 October, 's namiddags. Het geiiu I proviseerde telegraafkantoor in het zuidelijk J gedeelte van Chicago heeft men moeten verlate:! zoodat de communicatie met de stad gestremd! Misschien zal een ander kantoor hedenoacJ opgericht worden twee mijlen zuidelijker. KurJ voor dat het afbrandde is er nog geseind, dat del wind noordelijker werd. De laatste woorden ml het telegram luidden: „Er schijnt nu geen bta I meer te bestaan op redding van het zuidtlil deel der stad. Chicago, 5 uren 's namiddags. Van Hans! straat in het noorden tot Division-straat i::,.l zuiden is alles vernield. Brandspuiten zijn ode-I weg van Cincinnati, St.-Louis en andere 8tei-.il De waterleiding is geheel te niet. Geheele pl bouwen haalt men omver om den voortgang tl stuiten. Nu schijnt de brand aan de zuidzijde bij Hul rison-siraat tot staan te komen, maar aao cl noordzijde is nog geene vermindering waar t nemen. Ook bestaat er groote vrees, dat de vlam men zich zullen verspreiden naar de westzijde van den noordelijken arm der rivier. De be wout: van de straten nabij de rivier gaan reeds et: veiliger oord opzoeken. De Western Union telil graafcompagnie heeft nu zes draden in werk,J naar het oosten en zuiden. De Northwestern Spoil wegmaatschappij laat treinen loopen naar twe richtingen, waarmede de vluchtelingen wordt: getransporteerd. Op 't oogenblik meldt een het dat de waterleiding niet geleden heeft. 4Iojl het waar zijn! Men kan zich een denkbeeld vol men van de stagnatie, als men bedenkt, dat val bankierskunlooren in de stad, alle hotels in bel zuiderdeel, alle schouwburgen, honderden paardril en koeien, millioenen actief kapitaal geen spool meer te vinden is, dat een derde der bevolkittl niets meer het hare kan noemen. De heer F. J. Wilson, superintendent der Ie I graaf ontvangt dépêches, dat milde giften ineil tocht zijn. Door de kooplieden van St.-Lou: I voor 70,000 dollars ingeteekend, Cincinnat-l looft 200,000 dollars en Cleveland naar evets-1 digheid. Dit en nog veel meer zal noodig ijfl om in de dringendste behoeften te voorzien. I Chicago, 9 October, 11 uur 's avonds. Hedei-I middag om 1 uur heeft men in het zuiden fcl brand gestuit, door eenige huizen in de lucht doen springen. De meeste kerken zijn verbrast Mijlen in de rondte zijn de zijstraten, stegen, pleinen vol menschen, die het ontkomen zijn u slechts weinig voedsel en kleeding hebben to nen redden. Als zij niet spoedig geholpen wordt» zulleu velen den hongerdood moeten sterven Daarom heeft generaal Sherman vau daag Da» St. Louis getelegrafeerd aan bet Missouri dep» om 100,000 rantsoenen en naar Ohoma om tw« compagniën soldaten en 100 tenten. Van nach zal er eene meeting in het westelijk gedeell gehouden worden oin de noodige maatregelen) te nem en Men vermeent dat men ook de stadskas niet heelt kunnen redden met 2,000,000 dollars, waai- van 500,000 in goud, het overige in papier. Onbeschrijfelijk is de ontsteltenis, vooral ondet de kooplieden en assuradeurs. Aan het telegraaf kantoor verdringen zij elkander, om daar som eenklaps te hooren, dat ook hunne woning afgebrand. De ramp, die Chicago getroffen heeft, betref niet die stad alleen, maar het geheele land,]1 zelfs de geheele wereld. De moreele en maten eele belangen der menschheid zijn zoo naufl aan elkander verbonden, dat de ongelukken va» een deel daarvan uok in meerdere of minder» male door allen gevoeld worden. New-York inzonderheid heeft een bijzonder» reden om te deelen in de droefheid van Chicago, omdat zij in zoo nauwe betrekking tot elkander staan door den handel, daar al wat de westelijk

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2