Woensdag 25 October. 3592. A0. 1871. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franeo per post.3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PR1J8 DER ADVKRTENTIEN. Voor ioderen regelƒ0.15 Groot*re letton naer do plaatsruimte die zy beslaan. Lelden, 2d October. Kweekschool voor Zeevaart: Nadat kort geleden Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden door een aanzienlijke gift een herhaald bewijs van HD. belangstelling in onze kweekschool voor zeevaart had gegeven, viel haar den 21sten dezer eene nieuwe onderscheiding te beurt door een bezoek van Z. K. H. prins Alexander. Z. K. H. in tenue volgens den rang dien Z. K. H. bij de Koninklijke Nederlandsche Zeemacht be kleedt, was vergezeld van HD. gouverneur den luit.-kol. der rijdende artillerie Jhr. D. C. M. Hooft en HD. adjudant den kapitein der veldar tillerie H. Beijerman. Z. K. H. betoonde zich ditmaal niet minder ingenomen met de kweekschool dan bij gelegen heid van het bezoek waarmede HD. haar ver eerde io gezelschap van H. 11. de Koningin op deo 2den September 1868. Het behaagde Z. K. H. het onderwijs der kna pen op de school, in den wapenhandel, in schip en tuig, in het roeien belangstellend na te gaan, en overigens de kanonneerboot en de verschillende lokalen in oogenschouw te nemen. Blijkbaar tevreden met den uitslag van dit on derzoek, wenschte Z. K. H. ook kennis te maken met de scheepskost. Z. K. H. proefde de krachtige soep die weldra aan de knapen zou worden voorgezet en gaf daarop de ondubbelzinnigste be wijzen van goedkeuring. In tegenwoordigheid van Z. K. H. werd aan eenige knapen die binnen kort de inrichting gaan verlaten een woord tot afscheid gegeven door den voorzitter der commissie van oppertoezicht en be heer, en toen die plechtigheid was afgeloopeo richtte Z. K. H. zelf een hartelijk woord tot alle aanwezigen, waarbij de leerlingen en scheeps jongens werden gewezen op de voorrechten die zij genieten door bij deze kweekschool te zijn opgenomen en waarbij Z. K. H. hen vermaande tot plichtsbetrachting opdat het hun zou wel gaan, dat zij truuwe dienaren van Koning en vader land zouden worden en daardoor deze kweek school tot eer verstrekken. Z. K. H. besloot met een Leve de Kweekschool! Maar niet slechts in vereerende en streelende bewoordingen gaf Z. K. H., HD. ingenomenheid te kennen. Aan den voorzitter der Commissie werd een vorstelijke gift ter hand gesteld ten behoeve van de Vereeniging tot instandhouding m bevordering van den bloei der Kweekschool nor Zeevaart te Leiden, en bovendien een ge schenk waarmede Z. K. H. bedoelde dat aan de jODgens een tractatie zou worden verschaft zooals dan ook den avond van dien voor hen zoo gedenk- waardigen dag is geschied. De eer door Z. K. H. aan onze nederige kweek school bewezen werd nog verhoogd doordien Z. K. II. de leden der Commissie dieD dag aan HD. tafel noodigde. Déar had Z. K. H. opnieuw gelegenheid blijken van HD. gewaardeerde be langstelling te geven door het aanvaarden van hetEere-lidmaatschapder Vereeniging, dat Z. K. H. namens de Commissie door haren voorzitter werd aangeboden. In de geschiedenis van ocze Kweekschool voor Zeevaart neemt de 21ste October 1871 nu eeoe belangrijke plaats in. D. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Naar men verneemt zullen er op last van Z. Exc., den minister van oorlog, bij eenige korpsen van het leger proeven worden genomen met zoo genaamde erwtenworst, om in de voeding van den soldaat in tijd van oorlog, bij snelle marschen of om audcre redenen, wanneer de gewone cam- pagne-vivres niet aanwezig mochten zijn, te voor tien. Elke worst weegt ongeveer 0,6 kilogram, waar- 'an drie rations goed voedende soep kunDen worden bereid, die met bijvoeging van het ge wone ration brood 0,75 kilogram per man, vol doende wordt geacht, om drie man per dag te 'oeden. Mocht de proef gunstig uitvallen, dat ®en wil hopen, de Pruisen hebben in den 'eldtocht van 1870 en 71 dit voedingsstelsel reeds toegepast, dan heeft men in de wijze van proviandeering van ons leger in tijd van oorlog ook eene schrede voorwaarts gedaan. Het is door de tegenwoordige omstandigheden to eenmaal zoo, dat men zich op alle eventuali teiten moet voorbereiden, Met goede voeding, goede achterladers en bruikbare munitie, met hoofdliniën van defensie, die in behoorlijken staat van tegenweer zijn, zulleu de Hollandsche jon gens in de ure des gevaars het vaderland met goed gevolg kunnen verdedigen. Burgemeester en Wethouders van Leidendoen te weten, dat door hen zijn benoemd voor den tijd van driejaren, de volgende ambtenaren, als: tot directeur vau het brand wezen: de heer P. G. Houthuysen; tot adjunct-directeur van het brand- wezende heer J. van Lith. En voorts aan de stads-spuit n°. 1, tot opper-brand.ueesterde heer L. van Leeuwen; tot brandmeesters: de heeren J. L. F. Beeos, J. de la Bye, J. M. Hoppenbrou wer en E. C. Houbuldt; tot adjuoct-brandmees- Iers: de heeren J. I. Planjer en P. van Oerle. Aan de stads-spuit n°. 2, tot opper-brandmeester: de heer J. de Koning; tot brandmeesters: de heeren C. P. van der Linden, W. F. Kiewit, A. Boekwijt en W. L. Leget; tot adjunct-brand meesters: de heeren J. B. Mader en J. Dee. Aan de stads-spuit n°. 3, tot opperbrandineester: de heer J. Engels; tot brandmeesters: de heeren P. J. Creyghton, J. A. Schreuder, G. Rietbergen en L. J. Engels; tot adjunct-brandmeesters: de heeren J. Brummelkamp en H. J. Labree Jr. Aan de stads-sputt n°. 4, tot opperbrandineester: de heer A. Verhoog; tot brandmeesters: de heeren J. C. van Venetie, P. J. Groen, B. van Driel en A. Koorenhoff; tot adjunct-brandmees ter: de heer J. Brevee. Aan de stads-spuit n°. 5, tot opperbrandineester de heer G. H. Bel trand; tot brandmeesters: de heeren H. Filippo Jz., H. van Borselen, P. J. vau Beek en P. van der Kamp; tot adjunct-brandmeesters: de heeren H. J. van Kleef en J. Theyssen. Aan de stads- spuit n°. 6, tot opperbraudmeester: de heer H. J. Giezen; tot brandmeesters: de heeren C. C. van Rijsbergen, J. L. Creyghton, P. L. van Erkel en A. D. Wempe; tot adjuuct-brandmeestersde hee ren A. Carlier en J. F. Popp. Aan de stads- spuit n". 7, tot opperbraudmeester: de heer J.C- Rijk; tot brandmeesters: de heeren M. A. Kiewit, P. Marks, J. G. Hoefliainer, L. Maas en H.L. de Haas (buitengewoon); tot adjunct-brandmeesters: de heeren H. P. Schretlen en A. Christiaanse. Aau de stads-spuit u°. 8, tot opperbrandineester: de heer M. W. Wijnkool; tot brandmeesters: de heeren J. C. van der Tas, J. H. Carlier, J. J. Has- selbach en J. W. Filippo; tot adjunct-brandmees ters: de heereu I. Boudri en A. Blansjaar. De Schouwburg was gisterenavond vrij goed bevolkt. Men kon wel niet anders verwachten bij het optreden van het populair tooneelgezelschap uit het théatre des variétés van de heeren Boas en Judels, dat wel in handen eener andere direc tie is overgegaan, maar daarom niet minder is geworden. Rij de beoordeeling van dit gezelschap verlieze men niet uit het oog zijn speciaal karakter. Vau oudsher kent men het van de kermissen, en stroomde het publiek ais het ware naar Boas en Judels om te lachen, kortom, om vroolijk en opgeruimd te zijn. Het verschafte bet Nederlandsch publiek steeds de nouveautés op het gebied vao blij- en kluchtspelen en de van een en ander onafscheidelijke en burgerrecht verkregen heb bende coupletten. Gisterenavond nu woonden wij weder een van die jolige avonden bij. Pretmakerij was het doel van de voorstelling. Dit werd bereikt, want het publiek heeft aanhoudend geproest van het lachen. Doctor en Kapper oj de zucht naar avonturen, blij spel met zang in vier talereelen heeft op zich zelf weinig om het lijf, maar is als farce zeer genietbaar. De intrige, licht en dicht als zij is, was aller- koddigst en de ontknooping daarmede 'in volle harmonie. De liefde, het onderwerp dat zich goed voor de aanschouwelijke voorstelling preteert, was ook hier weer hoofdspijs, en de avonturen van Keek, den dameskapper, waren eene goed bereide sauce piquante. Het stuk behoorde in plaats uit vier, uit twee tafereelen te bestaaD en bedriegen wij ons niet dan behelst het oorspronkelijke slechts twe'e tafe reelen. Deze splitsing, en de noodige coupletten aan ieder tafereel, gaf ons den indruk dat men 't stuk wilde rekken. Overigens waren de couplet ten over het algemeen genieszbar, ofschoon zij, om met de gracieuse mejufv. Sluiters te spreken, wel wat koekoek een zang waren. De artisten waren bijzonder gelukkig. Het stuk werd met veel entrain afgespeeld. Onze goede oude bekende de heer Judels, blijft, bij het klimmen zijDer jaren, nog dezelfde gees tige komiek van vroeger. In de rol van Keek, den dameskapper, was hij zeer op zijne plaats. De bijval, dien hij telkens on dervond, was uitbundig. Mevr. Sluiters, zijne vrouw Betti, stond haar man uitstekend bij. Zij heeft weder getoond eene volleerde actrice te zijn. Hare charmante en schoone dochter, Mej. Slui ters, speelde de rol van Liesje voortreffelijk en recht bevallig. Voorts verdienen de heeren Streiitsky en de Boer inderdaad met lof te worden geooemd. Het slotstukje: Een man ti niet volmaakt, zat goed in elkaar. Geestig en levendig, onderscheidde het zich vooral door eene moreele strekking, die een gnnstigen invloed op het publiek kan uitoefenen. De heer Judels, Mejul'v. Sluiters en de heer Streiitsky speelden dit tafereel uit het volksleven zoo natuurlijk mogelijk. Vooral had de innemende mej. Sluiters de gelegenheid in dit aangenaam bedrijf hare gaven en talenten te doen vvaardeeren. Uok de heer de Boer ging in dit stukje niet onopgemerkt voorbij. Zijn aanleg voor droog ko miek is onbetwistbaar. Wij hopen bet gezelschap nog meermalen in dit seizoen te ontmoeten. Thans wordt het echter hoog tijd dat we eens degelijken kost krijgen. Een goed begin is voorze ker de voorstelling die tegen Woensdag-avond is aangekondigd. Van een huis, in de Bokkensteeg, waaraan men herstellingen deed, stortte heden een muur in. Een werkman, genaamd H. L. P., geraakte onder den puinhoop en moet, naar men mede deelt, ernstig verwond zijn. Men schrijft ons heden uit 's-Gravenhage Gisterenavond was het op verschillende plaat sen in de stad weder onrustig. Het schijnt, dat de jongelingen der Teeken-academie laDgs den Zvvartenweg huiswaarts zijn gezonden, maar dit belette niet, dat duizenden personen zich in deD omtrek dier academie bevonden, die zeer luid ruchtig, joelende en zingende door verschillende wijken der stad heentrokken. Men verzekert, dat de Groote Markt het eigenlijke vereenigiugs- punt was. Hier en daar is er baldadigheid ge pleegd en men had het weder op de ruiten van menige woniDg voorzien. De politie trad nabij de Beestenmarkt tusschen beiden, joeg de rust verstoorders uiteen en tegen middernacht heerschle or allerwege de grootste rust. Er zijn tegen heden avond nieuwe strenge maatregelen genomen om verdere rustverstoring te voorkomen. Uit 's-Hage wordt aan de Arnh. Courant o. a. geschreven, dat sommigen den Minister van Fi nanciën trachten te bewegen om de belasting op het geslacht niet in te trekken, ten einde het bediag der inkomsten-belasting te verlagen. De Minister moet daarvan niets willen weten en wenscht zijn voorstel te handhaven, zooals het thans is ingediend, en daarmede te staan of te vallen. De dames A. W. P. F. Ahn, E. R. S. de Cocq, E. 11. Croiset van der Kop, C. J. Elink Sterk, H. J. Friinkle, M. E. Kok en G. J. Mingeleö, alle te 's-Gravenhage hebben gisteren te 's Gravenhage van de provinciale commissie voor het lager on derwijs akten bekomen als onderwijzeressen in de Engelsche taal. In het teekenen werden akten toegekend aan de dames M. W. H. Hoitsema te Leiden, J. D. Neurdenburg te Rotterdam en M. M. G. de Vries Robbé te Gouda. Naar wij vernemen zijn de barons von Lan- genau en von Niethammer, voormalige gezanten bij het Nederlandsche Hof, benoemd tot ridder- grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Te Alkmaar is overledeD, de heer E. Masdorp, bekend als letterkundige onder den naam van M. P. Rosmade en lid van de Maatschappij van Nederlandsche letterkunde. nanciën) en VIII (Oorlog) der Staatsbegrooting voor 1872. Zij behelzen de gedetailleerde uiteenzetting van hetgeen in de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting werd gezegd. Nader zien wij dat het verslag over Hoofdstuk VIII bepaald hoogst ongunstig is. De koning van Italië heeft den heer D. J. Zubli, Commies bij het Departement van Binnen- landsche Zaken, benoemd tot ridder der orde van de Kroon van Italië. Men verneemt dat de oud-Minister van Koloniën, de heer G. L. Baud, zijn eervol ontslag heeft gevraagd en bekomen als president-Commissaris der Nederl. Handelmaatschappij. Door den Raad der gemeente Veendam is voor den tijd van één jaar aangesteld tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool aldaar, de heer L. B. van der Kolk, van Leiderdorp, onder bepaling, dat hij in 1872 eene akte voor de geographie moet hebben ver kregen. Heden ontvingen wij de voorloopige verslagen over de hoofdstukken VI (Marine) VIIB. (Fi In het laatste nomtner van Trübner's American and Oriental Literary Record schrijft dr. Muir om trent onze periodieke pers o. a. het volgende: //Maandwerken. De Gids, uitgegeven bij Van Kampen, Amsterdam, een der oudste en zeker het beste. Wordt algemeen gelezen. De eerste schrijvers werken er aan mede. Zijne godsdien stige richting is liberaal, zijne staatkundige con- stitutioneel-liberaal. Zijne critiek is streng recht vaardig. Ik vermeld, dat het eerste artikel in het Juli-nommer van dit tijdschrift, een stuk is van 40 pag., getiteld: ,/Vedenstudien," door den heer Van Limburg Brouwer, die zich voorstelt zijne -verhandeling voort te zetten Hieruit blijkt het belang, hetwelk denkende mannen in deze oude Indische hymnenverzameling beginneu te stellen als bron voor de kennis van de vroegere godsdienstbegrippen der menschheid. Tijdspie gel. Zeer geacht. Minder algemeen gelezen dan het vorige. Medewerkers van minder rang dan die van de Gids. Het bevat soms zeer goede ar tikelen. Vaderlandschc Letteroefeningen. Dit is de patriarch van al de Hollandsche tijdschriften; meer dan een eeuw oud. Pogingen werden in den laatsten tijd in het werk gesteld om den ouden heer nieuw leven in te blazen doch slechts met gedeeltelijk goeden uitslag. Strekking liberaal. ,/Het weekblad Nederlandsche Spectator heefteen humoristisch karakter en bespreekt voornamelijk kunst en literatuur. In het staatkundige is het liberaal, in het godsdienstige ultra-radicaal, en zeer anti-kerkelijk. Het geeft humoristische platen. „De Wachter en de Katholiek zijn twee wel ge schreven Katholieke organen, en worden mede door Protestanten gelezen; gansch en al ultra- montaansch." De overige opgaven (omtrent theologische tijd schriften en verschillende dagbladen) bevatten weinig anders dan Dainen en titels. Meer in 't bijzonder wordt nog prof. Kuenen geroemd. [Ned. Speet.) Bij resolutie van den Minister van Financiën van den 23sten October 1871, is het ontvangkan toor voor de directe belastingen en accijnsen te Kruiningen c. a. (Zeeland), gerangschikt in de zevende klasse. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Ne derlandschen Leeuw benoemd A. van Driel, burgem. der gemeente Puttershoek. Z. M. heeft aan A. Knoppen, te Delft, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virluti, en aan L. R. Schoe- maker, te Reuven (gemeente Beesel) vergunning verleend tot het aannemeD en drageD van het ridderkruis 3de kl. der orde van Pius LX. en van de. gouden medaille van Casteifidardo, welke eereteekenen hun door Z. H. den Paus zijn ge schonken. Z. M. heeft aan J. Moolenburgh Jz,, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Dreischor, en als zoodanig benoemd, P. Goemans Jz., secretaris dier gemeente. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde Het hier bedoelde, sedert afgewerkte stok werd nader door Dr. Muir (een der Engelsche Sanskritisten, en mitsdien natuurlijk juist op dit artikel meer in het hijzonder opmerkzaam) in een rroeger nommer van Trübner't Record en in de Academy besproken. (HandcUblad,)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1