N°. 3591. A0. 1871. Dinsdag 24 October. |FeuiUetoii vau liet „Leidsch Dagblad". OP WILHELMSHÖHE DAGBLAD. HH1JH DEZER COURANT. I \'oor Leiden per 3 maanden3.00. franco per post3.85 moederlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. F"S.IJH DER ADVKRTKNTIBN. Voor lederen ragel0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die rij beslaan. la'ldru, 23 October. Leu uiet den trein van 10 minuten over Llf wordt 'i. K. H. de Prins van Oranje, I ;ur van het wapen der cavalerie, alhier T.iit, tot liet houden eener inspectie over Lerve- en depol-escadron van het 1ste regi- I huzaren. dentniddag had alhier een treffend ongeval De 77jarige heer S. viel, terwijl hij iu de jisleeg wandelde, zoodanig achterover, dat Item zwaar bezeerd en bedwelmd door twee ■nru naar zijne woning heeft doen dragen. Iile tweede helft der maand September zijn Ihet postkantoor alhier bezorgd de volgende lm, die wegens onbekendheid der adressanten lworgd zijn kunnen worden. Iietdouk, te Aarlauderveen Koosje Geerlofs, V,J. Blok, T. van Wuift, F. Wolf (2 stuks), li Stolp, J. Vleek, Mej. E. Berghuijs, de allen te Amsterdam; Wagenaar, te Delft; Bouiein, te Graauw; L. Buber, W. Klavan, p te 's-Gravenbage; W. Cent, te Hillegom; I Post, te de Kaag; Mees en Co., Mej. J. M. (Putfe, beiden te RotterdamZuur, te Rozeu- Mej. van Zauten, te Voorschoten; M. Ger tie Slomp wijk. |(eidag werden te 's-Gravenhage de examens het lager onderwijs voortgezet. Van de lidalen voor een akte van hulponderwijzeres 1.1 afgewezen en 18 toegelaten, als: mejuf- Iweu I. J. Becht, N. H. A. Bouscholte, A. P. (ruining en E. H. Croiset van der Kop, allen 's-GravenhageA. Eiserman, van Rotterdam L Haan, van 's-Gravenhage; C. P. J. baron- - van Hoëvell, van Dordrecht; A. H. Jansen, 's-Gravenhage; M. C. en M. H. A. Li.... |ae van 's-Gravenhage; W. H. Van der Meer, i Rotterdam; A. E. Pickhardt, J. E. Schill en Stutterheim, alle drie van 's-Gravenhage; van Veen, van Delft; C. H. Verwohlt, van avenhageM. P. Wannée en M. H. H. Wol lamp, beiden van Rotterdam. de candidaten voor het verkrijgen eener ils onderwijzeres in de Duitsche taal zijn llgewezen en 7 toegelaten, als: mej. M. C. E. passeo, van Leiden; J. W. F. Boerema, van feta\tohage; E. E. Dekker, van Rotterdam; ^1.11. Goudal, van 's-Gravenhage; J. M. van van Delft; J. G. van de Werk en A. M. 6- Zoesinger, beiden vau 's-Gravenhage. pp de vraag, of burgerlijke heelmeesters te ■rijpen zijn onder de burgerlijke geneeskun- p, die volgens de militiewet worden geroe- lot bijstand van militieraden en Gedepu- i Staten, heeft de Minister van Binnenland Ie Zaken dezer dagen, bij eene circulaire aan 1 Ged. Staten der onderscheidene provinciën I ootkennenden zin geantwoord. Tot bevesti gde beantwoording had men zich beroepen op het beginsel van eenheid van bevoegdheid, door de Wet van 1 Juni 1865 Staatsblad n°. 59) ge huldigd. Dit beginsel past de wet echter alleen toe zegt de Minister op hen, die na hare invoering de bevoegdheid tot uitoefening der geneeskunst verkrijgen. Deze moeten in alle takken dier kuust geëxamineerd worden en zijn dan bevoegd tot uitoefening der geneeskunst in haren geheelen omvaDg. De onder de wet van 12 Maart 1818 Staatsblad n". 16) toegelaten heel meesters verkeeren in een heel ander geval. Blij kens art. '21 der wet van 1865 bezitten stedelijke heelmeesters geene andere bevoegdheid dan tot het verleenen van heelkundigen bijstand; alleen de plattelands heel- en vroedmeesters zijn tot de oefening der geneeskunst in haren geheelen om vang en de plattelands-heelmeesters tot verleenen van genees- en heelkundigen bijstand bevoegd verklaard. Hieruit volgt, dat aau de plattelands heelmeesters het keureu van medeplichtigen, alsmede van plaatsvervangers en nummerverwis- selaars, kan worden opgedragen, niet aan stede lijke heelmeesters. Dit alles is mede van toepas sing op het keuren vaD schutterplichtigen. Naar wij vernemen (zegt de Stoompost) is het voornemen de laatste overspanning van de brug over het Hollandsch Diep iu de volgende maand te stellen. Te Zwolle is de levering voor 't garnizoen van 't rundvleesch en rundvet ad 45 ets., en van spek ad 69 ets. per kilo uitbesteed. Te Deventer werd voor 't garnizoen rundvleesch en vet ad 49 ets., spek ad 70 ets. per kilo, aardappelen ad ƒ3,33 de hectoliter, groene erwten ad ƒ13, bruine boo- nen ad ƒ15 per hectoliter uitbes'eed. De officier van justitie te Gorkum bericht, dat den 30sten September jl. op de stoomboot, varende tusschen Leerdam en Groningen, is uitgegeven een halven gulden met de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1848. Door het munt- collegie onderzocht, is voornoemd stuk verklaard te zijn valsch en in nabootsing eener echte Rijks- muntspecie. Te Pnttershoek zijn Vrijdag bij gelegenheid van zijn 50jarig burgemeesterschap, door den burgemeester twee vette koeien geslacht, om uit gedeeld te worden onder de behoeftigeu. Te Leeuwarden is in bijna 79jarigen ouderdom overleden de heer U. H. Wieiiuga Huber, ridder der orde van den Ned. Leeuw, oud-raadslid in het prov. gerechtshof van Friesland. doende verzekerd. Aangevangen in September 1870 met 3 in- en 3 uitwonende leerlingen, is het getal thans gestegen tot 13 inwonende kwee- kelingen, waarvan drie de lessen op de open bare school voor middelbaar onderwijs bijwonen, eu 6 uitwonende kweekelingen, waarvan drie tot hulponderwijzeressen worden opgeleid en drie ouderwijs ontvangen in enkele vakken. Ook in de opleiding tot de practijk zal worden voorzien, door de medewerking van de hoofdonderwijzers der meisjesschool, de heeren Geerligs en van der Wilk, door aan de kweekelingen de gelegenheid te geven om, ieder gedurende éen dag in de week, zich op genoemde school in de practijk te oefenen. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirutn, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscourant van den 19den Augustus jl., bekend, dat bij hem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1832: eene bijdrage van ƒ5 van de Amsterdamsche dienst doende schutterij, door tusscheukomst van haren kolonel-kommandant, Jhr. D. Bicker, adjudant des Konings in buitengewone dienst, zoodat, met de gift gisteren aangekondigd, het korps heeft ge schonken de som van ƒ175,05; eene bijdrage van 60 van een oud-offiicier der genie te 's-Hage in dankbare herinnering aan zijn gewezen chef van de Militaire Academie, den generaal-majoor Seelig. De kapitein-luitenant-ter-zee J. A. H. Hugen holtz, eerste kommandant van Zr. Ms. schroefstoom- schip Citadel van Antwerpen, gestationeerd ter Kuste van Guinea, laatstelijk belast geweest met de betrekking van Gouverneur der Nederland6Che be zittingen aldaar, eu den 15den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-act. gesteld. Uit het eerste verslag van het bestuur der kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem blijkt dat deze school geacht kan worden een gevestigde iurichting te zijn. Door de bijdragen van het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't Algemeen, van het Rijk, de provincie en de gemeente werd de instandhouding vol- Z. M. heeft het eereteeken, ingesteld tot beloo ning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij, toegekend aan: J. J. H. Ver ;linden, majoor-komm. der dd. schutterij te Bergen- op-Zoom; J. Telens, tamboer bij de dd. schutterij te Arnhem; D. J. Deckers, tamboer bij de dd. schutterij te Nijmegen; J. J. Smit, korporaal bij de dd. schutterij te Zutfen; J. van Gessel, sergeaut bij de dd. schutterij te Tie!; H. W. F. Bakker, lsteu luit.-kwartierm. en Mr. L. D. Suringar, kapit., beiden bij de dd. schutterij te Leiden; W. J. A. I. graaf van Bylandt, luit.-kolonel, voormalig kommandant der dd. schutterij te Delft; P. Maas Geesteranus, majoor-kouimandant der dd. schut terij te Delft; J. J. Speenhoff, kapit. en K. F. j Brornan, officier van gezondh. der 3de kl., beiden bij de dd. schutterij te Rotterdam; F. J. Broek hals, kapit. bij de dd. schutterij te SchiedamVV van Dam, tamboer bij de dd. schutterij te Leiden H. Landheer, serg.-majoor, J. B. van der Elst: korporaal, J. Jacob, muzikant, allen bij de dd schutterij te Delft; J. Ek Jz., sergeant bij dedd. schutterij te Dordrecht; A. van Veen en S. H. van der Kraats, beiden sergeant bij de dd. schut terij te Gouda; L. Lorie, tamboer-majoor, J. Kleyn en K. Ph. Annokkee, fourriers, J. V. Paternotte, korporaal, allen bij de dd. schutterij te's-Graven hage; H. Harmeijer, sergeant, S. Molenaar, korpo raal, L. A. de Maré, H. S. Leman Schnitzler en J. Pattenier, muzikanten, allen bij de dd. schutterij te Rotterdam J. van Ravens Jr. en J. van der Most, beiden tamboer bij de dd. schutterij te Schiedam J. F. Tack, Hz., majoor bij de dd. schutterij te AmsterdamDr. P. van Reysen, officier van ezondh. der 2dekl. bij dedd. schutterij te Haarlem; D. H. Teetgen en H. Th. Overloop, sergeanten- majoor, J. van den Bosch, H. Cosse en H. Si moons, sergeanten, E. J. Tartouden L. van Beek, korporaals, allen bij de dd. schutterij te Am sterdam; M. H. Muller, kapelm. bij het muziek korps derdd. schutterij te Haarlem; K. Slinger en A Roos, beideu muzikant bij dedd. schutterij te Alk maar; J. Vonk, sergeant, en D. Spel, tamboer, beiden bij de dd. schutterij te Hoorn; G. Ossen, sergeant-majoor bij de dd. schutterij te Enkhui zen; Jhr. Mr. A. van Reigersberg Versluys, kapit. bij de dd. schutterij te Middelburg; F. Raland, kapit. bij de dd. schutterij te Deventer; A. Jilink eu J. Fijman, sergeanten, W. Blij en E. J. van 't Veen, muzikanten, allen bij de dd. schutterij te Kampen; H. van Unen en G. de Groot, mu zikanten, L. van den Berg, tamboer, allen bij de dd. schutterij te Zwolle. Z. M. heeft S. D. Kuipers VVz. benoemd tot burgem. der gemeente Het Bildt. Z. M. heeft J. H. van Marselis Hartsinck be noemd tot burgem. der gemeente Boskoop. BINNENLAND. Amsterdam, 22 October. In de Memorie van Be antwoording vaD I?. en VV. op het algemeen ver slag der afdeelingen van den gemeenteraad over de gemeente-begrooting voor 1872, komt o. a. het vol gende voor: De reorganisatie van het beheer der gemeente- financiën zal moeten worden uitgesteld tot dat over de hervorming der rijks-belastingen een be sluit is genomen. Omtrent bet onderwijs wordt zeer op prijs ge steld, dat men den nieuwen wethouder tijd wil laten om een reorganisatie te overwegen. Daartoe zullen behooren het al of niet bestendigen van liet Athenaeum, het verband tusschen lager eu middelbaar onderwijs, wijzigingen bij de hoogere Iburgerschool eu handelsschool en de bevordering tvan den bloei der dag- en avondschool. De zaak -van hei Athenaeum weuschen B. en W. afhan kelijk te stellen van eene nieuwe regeling van het rijks hooger onderwijs; zij zullen echter een wijziging in de uiteenloopende tractementen der hoogleeraren in overweging nemen. Bij den Gemeenteraad zal o. a. deze week in behandeling komen het voorstel van de heeren 1'. H. Hokzmaii, Dr. J. Penn, P. Smidt van in liel jaar 1807. (Historisch verhaal.) Vervolg.) is alles goed en wel, zeide Seitz, inaar 'les dat het te veel opzien zal baren, als ik een voor den nacht verlang denk ik niet, antwoordde de luitenant, ^en moet maar zeggen, dat er oogenblikkelijk het slot Schönfeld voor een gast alles in ge- Mlieid gebracht moet worden, en dat de koning 1 bevolen heeft. Wie zal zich daarover ver aderen ™»0at is waar, en ik geef u toe, dat dit alles "lakkelijk te arraugeeren is. Maar ik weet lillir niet, hoe wij de laatste en grootste moei- —jklieid overwinnen zullen. Wie zal den wagen luren? Ken wagen uit den koninklijken stal 0rdt slechts een koninklijken rijknecht toever- 0uwd en die zal ons verraden 1" „Daarin ligt inderdaad eene zwarigheid, ant woordde de luitenant. Dat is het tweede bezwaar waarover ik u wilde spreken. Wij kunnen den man onze vracht niet verbergen, en al konden wij dil, dan zou hij toch niet met den wagen over de grenzen willen rijden. Hem 0111 te koopen kunnen wij ook niet beproeven. Niemand zal een paar guldens aannemen, als hij 100,000 fran ken verdienen kan. Maar daar schiet mij iets in. Ik keu een stalknecht die den wagen op ieder uur van den dag en den nacht om het even naar welke wereldstreek zal rijden, als juf vrouw Liza Seitz in den wagen zit. Het gelaat van den inspecteur betrok zeer. „Gij bedoelt Willem Momberg?" vroeg bij. «Dezelfde „Maar wilt gij dan dal uiijne dochter.... Met den wagen mederijdt. Zeker wil ik dat. \Vant vooreerst: uwe dochier mag men later hier uiet meer zienen ten tweede, het kan gebeuren, dat graaf Oe Boucheporn zich zooveel qan de zaak laat gelegen liggen, dat hij zich persoonlijk komt overtuigen of er niets ontbreekt voor de reis vau jufvrouw Liza. Eu ten derde, Willem Momberg zal zijn leven voor den schat yan den keurvorst niet wagen, indien hij ter zelfder tijd zijn schat niet in veiligheid kan brengen. Dus het is eene noodzakelijkheid waarin gij u moet schikkeD, dat Liza er bij moet zijn „Maar, lieve hemel, hoe kan ik daartoe be sluiten. Als ik Liza met Willem weg laat rijden, dan „Dan moet gij ze natuurlijk samen laten trou wen ook, hernam Mensing lachend. „Daarvan kau nooit iets kouieul" riep Seitz toornig. „Ik kan mijne dochter toch aau geeu stalknecht geven 1" „Mijn waarde Seitz," zeide de luitenant, terwijl hij de hand op zijn arm legde, „dat gezegde had ik niet van u verwacht. Willem is een knappe, eer lijke jongen, de zoon van voortreffelijke ouders, hij heelt eene goede opvoeding genoten eu is voor een yrij wat beter bedrijf gesoniki, dan hij thans ge dwongen wordt uit te oefenen, dit alles weet ge zoo goed als ik. Ge weet ook, dat uwe dochter hem be mint, en indien gij hem, ouder de omstandigheden, ijvaarin we ons thans bevinden, uwe dochter eeft, dan geeft gij haar niet aan den rijknecht, naar aan den man die eene goede toekomst voor qicli heeft. Want gij gelooft toch niet dat de keur vorst dezen dienst onbeloond zal laten? Seitz keek nadenkend voor zich. „Neen," zeide Inj eindelijk zacht, „dat geloof ik niet.... Maar wij doen het daarom ook niet." „Neen," antwoordde de luitenant, „daarvan geen quaestiewij handelen voor eene rechtvaar dige zaak, en uit getrouwheid aan onzen wetti gen heer. Daarvoor alleeD stellen wij ods leven iu gevaar, gij zoowel als ik. Maar voor Moinberg, die door niets aao den keurvorst gehecht is, moet er eene belooning zijn, en waar dit noodig is, mag de vader zich niet bedenken...." Seitz zweeg, de kin op de hand geleund. „Valt het u zoo moeilijk ook dat offer voor uwen vorst te brengen? kent uwe oude Hessen- trouw eene grens, Seitz?" vroeg de officier op berispenden toon. „Gij hebt gelijk Mensing," antwoordde de inspec teur eindelijk. Neen! Al mogen ook velen dit als te vergedreven beschouwen, toch wil ik het doen I Ik zal het aau Liza zeggen en in alles uwen raad volgen. Bepaal gij dus den dag, of liever den nacht maar waarop wij ons plan ten uitvoer zullen breDgen." Dat is braaf van u en ik hield mij overtuigd dat gij zoo spreken zoudt Seitz. Dus gij geeft mij volmacht oin met Moinberg over dit alles te spreken „Ik geef ze u." En, gij spreekt met uwe dochter? „Nog heden." Dau ga ik gauw Moinberg opzoeken. Ik moet i(iet hem afspreken wat er te doen is, opdat de stalmeester hem en niemand anders als voerman

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1