den heer Mundella hebben de werklieden en werkgevers eene schikking getroffen van den volgenden inhoud. Van 1 Jan. 1872 af zal de regelmatige werktijd op 54 uren in de week ge steld worden (derhalve 9 uren per dag) doch, zoo dit vereischt wordt met overwerk. Tot 1 Jan. blijft de tegenwoordige toestand, namelijk van 57 uren per week voortduren. De overeenkomst wordt aangegaan voor een jaar, en moet 6 maanden te voren opgezegd worden. Nadat deze voorwaarden door het comité der aegen-uren-vereeniging waren aangenomen, ver zamelden zich den 6 Oct. alle arbeiders in massa, keurden bijna eenstemming de voorwaarden goed, en besloten, den fabrikanten te verzoeken om 6 afgevaardigden te benoemen, ten einde met een gelijk getal arbeiders over de ondergeschikte pun ten te beraadslagen. Voor het overige was de vergadering zeer opgewonden en te vreden, daar de werklieden toch ten slotte in het voornaamste junt hun zin hebben gekregen. Oostenryk-Hong. Monarchie. De Neder-Oostenrijksohe landdag tegenover de regeering. Sluiting der landdagen. Kerk voor de oud-katholieken. Positie van von Beust. üe Neder-Oustenrijksche landdag te Weenen heelt het ontwerp der regeering tot verandeiing der kieswet van 1861 voor de landdagen, ver worpen met algeineene 6temmen op twee na. Dat is, volgens de Duitschgezinde pers, eene neder laag voor het ministerie Hohen wart, die zich met enkel tot de provincie Neder-Oostenrijk beperkt. (Terwijl hij hier het ouderspit heeft gedolven is :ij over een breede strijdliuie verslagen" zegt Je Presse. „Het besluit toch van den Neder-Oos- lenrijkschen landdag zal alle overige landdagen, die aan de constitutie getrouw zijn gebleven, voor lichten. De macht van de regeermg in de pro vinciale vertegenwoordigingen met Duitsche re geering kan als vernietigd beschouwd worden." Na de verwerping van het genoemde regeerings- ontwerp werd in den Neder-Oostenrijkschen landdag, eveneens met op twee na algemeene stemmen, aan eene commissie opgedragen, om tegen de volgende zitting een ontwerp gereed te maken waarbij het getal der afgevaardigden uit Weenen zal worden vermeerderd en evenzoo die van districten welke tot nog toe, in verhouding tot hunne bevolking en opbrengst in de belastin gen, zeer achterafgezet zijn. De regeering wil in de eerste helft van Novem ber den Rijksraad bijeen doen komen. Zij heeft daarom de landdagen aangemaand, hunne afge vaardigden voor dat staatslichaam te kiezen, daar zij den 15den October zullen gesloten worden. Verscheidene landdagen hebben aan deze oproe ping reeds voldaan, doch zij, waar de Duitschers de meerderheid hebben, zullen er natuurlijk geen gehoor aan geven. De Boheemsche landdag alleen zal wat langer bij elkaar blijven dan de andere, deze toch zou heden beginnen met de debatten over het adres eau den keizer jllen zal die debatten zoo kort mogelijk maken en dan wachten tot een toestemmend antwoord vat de regeering is ingekomen op de eischen die er in vervat zijn, waarbij zoo als men weet on geveer dezelfde positie voor Bohemen wordt ge vraagd die Hongarije sedert 1867 inneemt. Daarna eindelijk zal de landdag overgaan tot de benoe ming van afgevaardigden voor den rijksdag, zoo- dat zij met „dit alles wel iets langer dan tot 15 October werk zal hebben. De Weener gemeenteraad heeft voldaan aan het verzoek van de oud-KatholiekeD om eene kerk voor hunne godsdienstoefeningen te houden. Bij monde van den bekenden pater Aloys Antou hadden zij gevraagd: „om aan de vele duizenden oud-Katholieke Weener burgers de Salvatorkapel over te geven tot herstelling van eene regelmatige godsdienst-oefening, als daar zij het mis lezen, het prediken, doopeu, trouwen, de lijken-zegening, kortom tot volvoering van alle keizerlijke functies oaar den oud Katholieken ritus. De gemeenteraad heeft hun vour al deze behoeften wel is waai de Salvator-kerk niet afgestaan, maar er hun het medegebruik van toegezegd. Het Valerland deelt mede, van vertrouwde zijde '"nomen te hebben, dat de keizer vóór ziju 'etitek naar Ischl aan von Beust een brief geschreven had, om hem aan te manen 101 ijverige ondersteuning van de „Ausgleichs"- Pohtiek des graven Hohenwart. Men weet dat Beust in eene eenigszins vreemde positie is tegen- '"er de bestaande kritieke omstandigheden, en Bet tegeeringsgezinde Valerland wil met deze ver tekering waarschijnlijk over die positie alle ver ste gissingen en twijfel opheffen. Het is echter hoogst waarschijnlijk, dat de brief van den keizer tooit heeft bestaan; immers zou het met het Publieke karakter vau von Beust uiet overeen komen, zich nu plotseling te gaan mengen in taken waar hij zich altijd buiten gehouden heeft, terwijl aan den anderen kant Hohenwart vooral nu geene medewerking zal gaan uitlokken, die. B'j altijd afgeslagen heefi. TELEGRAMMEN. Madrid, 7 October. De zitting der Cortes is heden later dan gewoonlijk geopend, ten gevolge eener conferentie tusschen de heeren Zorilla, Sagasta en eenige Ministers. In deze bijeenkomst is de vraag gedaan, of de Regeering gezind is eene wet in te dienen tegen de Internationale. Hierop is van wege de Regeering geantwoord, dat het Gouvernement onverbiddelijk de wet zal toepassen en eene rijpe discussie verlangt over de quaestie betreffende de Internationale. Het be grijpt de noodzakelijkheid, om de gemoederen van zekere standen der maatschappij, die veront rust zijn door de eischen der Internationale, gerust te stellen. Al wat de wetten willen, wil het Gou vernement, niets minder, maar ook niets meer. Er heerscht hier algemeeD rust. Konstaatlnopel, 7 Oct. Slechts drie gevallen vau cholera hebben zich gisteren alhier voorge daan. Men kan thans de epidemie als gewekeu beschouwen. Zij heeft over't geheel weinig slacht offers gemaakt; ongeveer 150 personen zijri aaD de ziekte bezweken. Rome, 7 Oct. De kloosters St.-Theresia en St,-Anthonius, die op 't einde der maand Augustus op wettige wijze onteigend zijn, werden hedeu in bezit genomen. De nonnen hebben aan 't bevel van den Paus gehoorzaamd, om slechts voor ge weld te zwichten. Londen, 8 October. De lord-mayor heeft gisteren in Egyptian Hall een banket gegeven ter eere vau den heer Léon Say, prefect der Seine. Er zullen eerstdaags meetings plaats hebben, om te beraadslagen over de voorgestelde wijzi gingen in het Eratisch-Eugelsch haudelstractaat. De Observer behelst de volgende nota: „Door de aanhoudenden geruchten omtrent het woelen der Bonapartisten is het noodig op nieuw te verklaren, dat noch de Keizer, noch een lid zijner familie, de Bouapartistische beweging aan moedigt. De vrienden des Keizers zijn misschien ongeduldig; maar de Keizer zelf weet niet of die beweging al dan niet plaats heeft, om het beroep op de Frausche natie, dat onvermijdelijk is, te verhaasten." Parijs, 8 Oct. De heer Lambrecht, Minister van Binnenlandsche Zaken, is hedenmorgen te 9 uren te Versailles gestorven aan een slagader breuk, terwijl hij bezig was zich aan te kleeden. De krijgsraad, op nieuw recht doende in hooger beroep, heeft deu kapitein Ros sel ter dood veroordeeld. Brussel, 8 Oct. De Etoile Beige zegt, dat te Gent 300 fabriekarbeiders den arbeid hebben gestaakt. Zij eischen dat de werkuren op 10 per dag zullen wordeu gesteld, zonder dat de week- loonen verminderd worden en dat de overureD dubbel zullen betaald worden. Ook 360 spinners hebben den arbeid gestaakt; ook zij verlangen niet langer dan 10 uren per dag te werken, zonder korting van loon. Berlijn, 8 Oct. De heer Pouyer-Quertier is hedenochtend met deu Staatsraad Ozenne, graaf Fénélon en den heer Valon alhier aangekomen en heeft zijn intrek genomen iu het hotel Royal. Lyon, 8 Oct, üe Pool Dombrowloski, de hoofd - aanlegger der tegen de Duitschers gepleegde buitensporigheden, is door het gerechtshof tot twee maandeu gevangenisstraf en 100 franken boete veroordeeld. New-York, 9 Oct. Vermoedelijk zullen de democraten in Texas de overwinning behalen bij de verkiezingen, en vier hunner candidaten naar het congres zenden. De November-coupoD zal tot 25 dezer met dis conto worden betaald. Na dat tijdstip zal de rente, op 1 November verschuldigd, zonder disconto be taald worden. Londen, 9 Oct. Sir John Burgoyne is verleden Zaterdag overleden. Een groote demonstratie heeft te Drogheda plaats gehad ten gunste van een zelfstandig be stuur voor Ierland; 10,000 personen waren tegen woordig. Er werden redevoeringen gehouden ten gunste van de vesting van een federaal gouver nement en van een parlement te Dnblin. Er heerschte veel geestdrift, maar de orde werd niet gestoord. In Trafalgarsqaare zal hedenavond een meeling worden gehouden met het doel om de Nine hours League te ondersteunen in hare pogingen. AaD de Times wordt gemeld, dat de heer Pouyer Quertier, bij zijn doorreis te Keulen, door de in woners dier stad zeer goed is onlvangeD. Berlijn, 9 Oct. De graaf von Arnim is heden ochtend vroeg uit Parijs hier aangekomen en aan het Hotel Royal afgestapt. De heer Pouver Queriier had gisterenavond te half negen uren een onder houd met prins Bismarck. Parijs, 9 Oct. Het Journal o/ficiel bevat een be sluit van den president der Republiek, houdende goedkeuring van de beraadslagingen van den gemeenteraad der hoofdstad, betreffende de repar titie der jongste leening. Bij een ander in het officieele blad opgenomen decreet worden de voorwaarden geregeld, waarop de Israëlieten in Algerië voorloopig hunne be voegdheid van kiezer kunnen uitoefenen, krach tens het nog niet ingetrokken decreet van 24 Oct. 1870. Een dépêche van het „Comité Central" te Lyon aan de Constitution, van 8 uren des avonds, meldt het volgende„Het comité zegepraalt te Lyon zes candidaten op de acht zijn gekozen. Faviej is gekozenHenon Diet." Alai-lrtberielitcn. Amsterdam, 9 Oct. Tarwe B. Poolsck 415, 2/m. id. 405 c.z/k. N. R. O. B. id. 420 2/m.(Oude Tarwe) aan de Zaan 420 c.z/k. Rogge, Odessa 205 c.z/k.; Taganrog 192; Petersburg 190 ;N. Ga- latz 210; jarige 202. Oct. 197, 198, 199; Maart 212, 213; Mei 314, 215. Raapolie 6 weken 47% vliegend 46% Bombay 46% Mei 50%, Nov. 46%, 46%, Dec. 47, 46H. Lijnolie 8 weken 36%, vliegend 35it, 35%. Maart, April, Mei 37, 37%, Nov. 35, 35it. Dec. 34%. Hennepolle z/w. 41%; vliegend 4U%.Raapkoe ken 105, 116. Lijnkoeken 12%, 15%. Koolzaad Oct. 85. Nov. 86. STATEN GENERAAL. Mobilisatie van het leger. TWEEDE GEDEELTE. beschouwingen over de legerorganisatie. 15. Militie en schutterij. Volgens art. 2 der wet van den 19den Augus tus 1861 Staatsblad n°. 72) kan het jaarlijksche cijfer der militie bedragen 11000 man, waaronder 600 man vour de zeemilitie. Het is er eveuwel ver af dat met die wet het noodzakelijke cijfer van 62000 man voor de militie te land zou kun nen u orden bereikt. Tot het verhoogen van de getalsterkte der mi-j litie, in diervoege dat de 55,000 man in artikel 1 dei- wet als maximum der sterkte aangenomen, waar onder 3000 man voor de zee-militie begrepen zijn, voortdurend voltallig wordeu gehouden, is eene wijziging der iiiilitiewet noodzakelijk. Verder is het ook nu weder gebleken, dat de intellectueele ontwikkeling van onze miliciens, die voor een vijfde gedeelte uit uommerverwisselaars en plaatsvervangers bestaan, veel te vvenschen overlaat. Het bijwonen eener oefening der infan terie in den velddienst en het tirailleeren, of wel van het theoretisch onderricht der man schappen geeft gelegenheid om zich daarvan te overtuigen. Van de miliciens der lichting 1871, thans tot eerste oefening onder de wapenen, be draagt het aantal van hen, die lezen noch schrij ven kuuneu, gemiddeld niet minder dan 14,4 per cent; terwijl die verhouding voor de verschil lende provinciën afwisselt van 10 tot 28 ten honderd. In een tijd, waarin het noodig is dat zelfs in de laagste rangen van het leger intelle- gentie gevonden worde, gezwegen van de nood zakelijkheid om kaders uit. de militie te trekken, eischt die toestand dringend verbetering. Wat de schutterij in het bijzonder betreft, is het in het vorige jaar voldingend bewezen, dat wanneer ons Rijk zelf dadelijk in den oorlog ware betrokken geweest, op haar uiet dadelijk zou hebben mogen gerekend wordeu. Van de groote cijfers op het papier opzichtens de schut ters van den eersten ban, bleek slechts een 15000 man mfanterie en een 2000 man artillerie-schut terij beschikbaar te zijn, doch onvoldoeude en ouregelmatig georganiseerd, voor een gedeelte geheel ongeoefend, voor een ander deel zeer ge brekkig geoefend, over het algemeen met weinig deugdelijke kaders eu gemis aan krijgstucht. Voor dadelijk gebruik was dus die krijgsmacht niet geschikt. Dat zij bij de vele goede elementen, welke de schutterij bevat, in eene bruikbare macht is te herscheppeu, lijdt geen twijfel. Daartoe wordt eene wettelijke regeling der schutterijen ver eischt. 16. Aanvoering en generale staf. Men zou aau de waarheid te kort doen door te beweren, dat de aanvoering bij het leger in het vorige jaar was gebleken onberispelijk te zijn. Integendeel beeft de behoefte aau troepen- oeleuingen op eene eenigzius ruime schaal, zich evenzeer uit het oogpunt der aanvoering als in het belaug van de bruikbaarheid van den troep, bepaaldelijk doen gevoelen. Het is voorts overtuigend gebleken, dat het aantal officieren, begrepen in de tegenwourdige formatie van deu generalen staf, onvoldoende is. Wanneer de stafschool een zeker aantal jaren zal hebben afgeleverd, zal eenige spoedige uit breiding mogelijk wezen, doch in de eersie ja- reu is dit niet het geval, en zat uien, zoo de or ganisatie uiet verhoogd wordt, tot personen, niet voorbereid voor hunne taak, toevlucht moeten nemen. Het nadeel van dezen toestand is dat op een oogenblik, waarop troepen van alle oordeu des Rijks werden bijeengetrokken, dat er in lal vau zaken was te voorzien, de staven alle nog moes ten worden georganiseerd en dat bijna ieder kwain in eene dienstbetrekking, geheel verschil lend van zijue gewone werkzaamheden. Dit kan niet tot goede uitkomsten leiden. Had men dade lijk den strijd inoeteu aannemen, onze hoofdkwar tieren waren niet behoorlijk voorbereid en gecon solideerd bevonden, niet genoegzaam bekend met locale en andere hulpmiddelen, in één woord in het eigen land vreemd aan veel wat samenhang eu kraeht geelt, wat met kennis van zaken en vertrouwen doet handelen. Het overgroote ge wicht van een behoorlijk georganiseerden gene- raleu stal is, vooral ook iu de jongste oorlogen, te duidelijk gebleken daD dat zulks te dezer plaatse eeD opzettelijk betoog zou vereischen. Met eene uitbreiding van den generalen staf dient alzoo gepaard te gaan het reeds in vredes tijd samenstellen van het personeel der hoofd kwartieren voor het veldleger. 17. Militaire intendance. Zoo al het personeel der militaire intendance, uit niet meer dan 12 personen beslaande, op den voet vau vrede niet geheel voldoende is om in alle eischen van deD dienst te voorzien, voor tijden van oorlogsgevaar is dat getal geheel onvol doende, tot vervulling van verschillende dienst plichten tot den werkkring van het korps behoo- rende. De in het vorige jaar verkregen onder van dng heeft dit duidelijk in het licht gesteld. 18. Personeel van'den geneeskundigen dieisst. De indeeling van officiereu van gezondheid bij de corpsen en garnizoenen, maakte dat, zoodra het leger gemobiliseerd werd, bij de corpsen en onderdeelen van corpsen onmiddellijk in de be hoefte aan geneeskundig personeel was voorzien. j;Ook de vétérinaire dienst was tijdens de mo bilisatie behoorlijk verzekerd. Niet alleen bij de hoofdkwartieren der divisiën en brigades werd die dienst door de paardenartsen van het leger waargenomen, ook in onderscheidene kantonne- meuten was deze tak van dienst aan militaire paardenartsen opgedragen; terwijl btj slechts en kele detachementen de vétérinaire dienst door civiele vee-artsen Legen belooning werd waarge nomen. Alles samengenomen en onder opmerking dat van de vele dienstaanbiedingen van burger-geuees- kuudigen geen gebruik is behoeven te worden gemaakt, kan veilig gezegd worden dat bij de mobilisatie van 1870 met de bestaande orgauisatie in den geneeskundigen dienst in het algemeen is kunnen worden voorzien. 19. Infanterie. Nu het op nieuw gebleken is dat het voorbe reid ingstijdvak zeer kort is, behoort de brigade- indeeling voor de infanterie) evenzeer als de samenvoeging der brigades tot divisiën, reeds iu vredestijd te beslaan, om bij het uitbreken van een oorlog zooveel mogelijk dezelfde indeeling te kunnen behouden. Tijdens de mobilisatie was bet bij de formatie bepaalde getal hoofdofficieren present, met dien verstande dat van de luitenants-kolonels (depot- kommaudauten) er twee fungeerden als vesting- kommandaut en dat een majoor werkzaam was als chef van den staf eener afzonderlijke brigade. Alle compagniën werden door een kapitein ge- kouiuiandeerd, met uitzondering alleen van twee veld- en twee depot-compagmëu, waarvan de kapiteins elders werkzaam waren, doch het bij de formatie bepaalde getal luitenants present was. Van de overige hadden twee veld compag niën een luitenant te veel, en dus elk drie lui tenants; terwijl slechts een veld- eu acht depot- compaguiën een luitenant mankeerden en derhalve respectievelijk slechts een en twee luitenants telden. Het incompleet aan officieren volgens de for matie was dus niet aanzienlijk. Daarentegen bleek, met het oog op de s der coinpag- uiën, het organieke getal lui Men had daarin kunnen voo' deriug van onderofficieren, onderofficieren, dat, blijkens koimuaudanten, voor dusd: aanmerking konde komen, mdro ruim genoeg om bij het op voet van oorlog ui-_ gen van het leger, de veld-compaguiën infanterie van een derden luitenant te voorzien. Ook mag niet vergeten worden dat bij meer dere behoefte aan officieren met vrucht gebruik geuiaakt had kunnen wordeu van het aan bod tot dieustpraestaue door zoovele voormalige officieren, eu door van het leger iu Oost-Indië herkomstige of daartoe nog behoorende en bier te laude uiet verlof aanwezige officieren gedaan. Dit alles neeint echter met weg dat, met het oog zoowel op de hij mobilisatie altijd noodige aanvulling uit het leger der officiers-kaders bij de schutterijen, als op de noodzakelijkheid lot het behoud eener reserve tot aanvulling en uit breiding, het officierskader bij de infanterie nood wendig eenige uitbreiding behoeft. In verhand inet die gebleken behoefte is dan ook reeds bij Koninklijk besluit van den 21steu Juni jl. het cijfer der 2de luitenants van ieder der bataljons grenadiers van het regiment gre nadiers en jagers, zoomede dat der 2de luitenants van elk der veldbataljons van de overige regi menten van het wapen der infanterie, uiet een vermeerderd. Ook de ougenoegzame samenstelling vau een depot van het regement grenadiers eu jagers, dat slechts uit eeue compagnie grenadiers eu eene compaguie jagers bestaat, heelt tot bezwa ren aanleiding gegeven, waarbij de behoefte aan eene uitlireidiug van dat depot, tot dezelfde sterkte als de depots der overige regimenten infanterie, zich dringend heeft doen gevoelen. (VVtrdl vervolgd.) EAAT8TE BEItlCHTEiN. Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 9 October. Bij de hedeu in de Tweede Kamer der Stateu-Generaal aangevaugeu discussie voor het voorstel 's Jacob c. s., betreffende de stoomvaart vau Vlissingen New-York, voerden de heereu Blom, v. Zinmcq Bergmau en Bredius op onderscheidene gronden legeu dit wetsvoorstel het woord. De heeren Heemskerk Azu. en v. Wassenaar v. Catvvijck waren iu beginsel er zeer voor gestemd maar weuschten nadere inlichtingen. De heer Leutiug verdedigde het voorstel onvoorwaardelijk. Morgen voortzetting. VGravenhage, 9 October. Bij Kon. besluit van 6 October is aan den heer S. A. N. van Peterson Ramring op ziju verzoek eervol ontslag verleend als Boekhouder met rang van commies bij de Directie van de Grootboeken der Nationale Schuld, behoudens aanspraak op pens. eu is in zijne plaats met den rang van adjunct-commies benoemd de heer J. E. W. Smits Verburg, thans 1ste klerk. Bij Kon. besluit van 6 October is de heer M. Buijs op ziju verzoek eervol ontslagen als Directeur van het postkantoor te Oudewater en iu zijne plaats benoemd de geagreërde klerk al daar, de heer P. Buijs Mz. HUmiJKEM, GEBOORTEN Efl STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Af kondiging te Leiden van 8 October 1871. C. C. Tieleman jm. 25 j. en M. van Hartrop jd. 24 j. M. Zclvcldcr jm. 26 j. en M. H. Brnni jd. 25 j. R. Jesse jm. 31 j. en W. F. van BeDten jd. 22 j. A. de Wolf jm. 26 j. en J. M. do Mcij jd. 27 j. M. de Tombe jm. 33 j. en P. Loebcr jd. 21 j. A. F. Marck jm. 22 j. en M. van Duu- ren jd. 17 j. A. Buschman jm. 26 en J. van Steenbergen jd. 24 j. W. B. Roman jm. 25 j. en J. E. Auc jd. 23 j. A. Dolkemade jm. 30 j. en K. Hoppenbrouwer jd. 28 j. J. C. Snyders jm. 34 j. en F, C. Roterman jd. 33 j.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3