If LEN HOLLOW BAI1IAIAW <t C°. BW ANATHERIN-MONDWATER. Fantaisie-Stoffen, Challongs en Doeken van Heeren- en Kinder-Kleedingstukken. Laatste herinnering. EEN MEID, en ZALF. 73, 73. Maarsmansfeeg. 73, 73. NAJAARS-m WINTER HEEREN- aKINDER-KLEEDINGSTUKKEN, Madrid, 5 October. Nadat de Ministers den eed aoaen afgelegd, hielden zij een ministerraad tot "Stelling van het programma. Zij besloten de zumigingen, begonnen door het vorig kabinet, or[ te zetten, en te beginnen met de tracte- enten der Ministers met 80,000 realen te ver inderen. Directe aanvoer uit de Mijn van NIEUWE NEDEELANDSCHE ing moet ingewilligd worden, daar de minis, van financiën slechts eene verhooging van ,[i ihalers wilde toestaan. Het kan, naar hetgeen en er tot nu toe van hoort, nog zeer goed zijn, •-[ op dit verschil van 50 thalers het geheele ]an tot verhooging der tractementen schipbreuk idt. Spanje. De ministerieele crisis. Terwijl de rubriek „telegrammen" der dagbla- en overvloeit van berichten uit Spanje over de ormiug van liet ministerie wordt er tot nog toe iet het minste uitsluitsel gegeven over de eigen- jjke oorzaak der aftreding van het kabinet Ruiz- orilla. Immers de stemming voor een president ei Cortes is stechts de aanleidinghet komt er ter juist op aan, waarom men Sagasta en niet ivero, den regeerings-candidaat, heeft gekozen, nor zoover wij uit de stemming der verschil- •nde partijen bij die gelegenhetd kunnen op ijken, moeten wij de crisis aan de volgende .riaak toeschrijvenDe progressistische partij in twee kaïnpen verdeeld, waarvan het eene el het vrij radicale programma van Zorilla ooral tegenover de geestelijkheid) ingenomen •as, het andere echter vond, dat de minister te er ging (b- v- i" de beperking van het aantal iocesen, de vermindering van de traktementen geestelijken enz.) terwijl het ook met orilla's belasting-systeem niet instemde. Deze laatste progressistische afdeeling nu heeft ich tijdelijk vereenigd met de reactionnaire ele- enten. Vóór Sagasta hebben toch gestemd 49 rogressisten, versterkt met Carlisten, legitinisten, ra. te zamen 124 stemmen. Vóór Rivero waren progressisten, versterkt met democraten en •jublikeinen, te zamen 113 stemmen, sagasta gaf nu na de aftreding van Zorilla aan en koning den raad, om den gematigd-progres- islischen Espartero met de samenstelling van een iemv kabinet te belasten, doch deze oordeelde, at zijne 80 jaren hem het recht gaven, wat rust genieten. Admiraal Malcampo heeft toen een iinisterie bij elkaar gebracht, waarvan wij de den in onze telegrammen rnededeelen, en dat ge- eel tot de progressistische partij behoort. Het is hter hoogst waarschijnlijk, dat dit kabinet niet ng stand zal houdenhet heeft toch slechts zijn afstaan te danken aan eene oogenblikkelijke Uiautie, die zich bij de minste aanleiding weder an ontbinden. De reactionnaire partij zal toch bij e verandering op den duur niet veel baat vin- en, zooals blijkt uit het door de nieuwe minis- rs genomen besluit, om zooveel mogelijk op het oetspoor van het afgetreden kabinet voort te hui-, dat zij van de meer radicaal-gezinden op duur ook niet veel medewerking te wach- n hebben, blijkt aan den anderen kant uit de ele bewijzeu van sympathie, door dezen aan orilla gegeven. Zwitserland. Geharrewar tusschen staat en kerk. Verschillende kantons van Zwitserland hebben ich in den laatsten tijd bezig gehouden met de uaestie, die in geheel midden-Europa en vooral n Beieren aanhangig is, de scheiding van staat n kerk. In Óen grooten raad van het kanton Aargau met 100 tegen 42 stemmen het besluit genomen m den raad van state op te dragen, bij de wet- erende macht een ontwerp in te dienen, waar oor die scheiding tot stand zou worden ge- lacht. De groote raad van Bazel hondt zich bezig met n ontwerp van wet voor de instelling van het rplicht burgerlijk huwelijk. In 1805 is hiertoe reeds een poging gedaan, toen bij de kantonnale vertegenwoordiging iet veel bijval vond. Het was eene soort van ansactie, die men noch met de waardigheid van e kerk, noch met die van den staat overeen - omstig achtte. Het is nu te verwachten, dat aan de verte- enwoordiging een beslissende maatregel zal orden onderworpen, namelijk de definitieve voering van het verplichte burgerlijk huwelijk. Tegen de katholieke synode van Thurgau heeft o regeering van dat kanton een krachtjgen aatregel genomen wegens ongepaste inmenging de rechten van den staat. Die synode had amelijk besloten, zich het recht toe te eigenen ni de katholieke geloofsbelijdenissen op de jaar- jksche diocesen-vergaderingen, die te Solothurn ehouden worden, te vertegenwoordigen; dit relit was tot nu toe door het gouvernement van liurgau uitgeoefend. Ten gevolge van dit besluit der synode diende e katholieke kerkeraad bij den bisschop van lathum, de verschillende diocesen besturen, n bet Thurgausehe gouvernement een protest in San alle vertegenwoordiging der katholieke eloofs-belijdenis anders dan door de kerkelijke uloriteiten, en voegde er bij, dat hij in het te- enovergestelde geval geen besluit van dedioce- °'Vergaderin<* voor de Thurgausehe katholieken 15 verbindend zou erkennen. Het bondige ant- dat het gouvernement van Thurgau op mededeel ing heeft gegeven, is geweest de ['■egging eener boete van 100 franken aan den ("kolieken kerkeraad, door ieder lid persoon- P te betalen. TJËLEGRAaiMEIV. Morgen zat het Dieuwe kabinet in de Cortes ra hrD heeft het besluit genomen, om e hanlfh^6 zuivere Pr°gressist'sche leerstellingen Madrid, 6 October. Mal Campo zal ad interim de portefeuille van Buitenlandsche Zaken waar nemen, die aan Cautalapiedra is aangeboden. Diens antwoord wordt nog verwacht. De progressistisch- en de democratischgezinde afgevaardigden zouden heden voor de zitting der Cortes bijeenkomen om eene beslissing te nemen omtrent de houding, welke zij tegenover het Mi nisterie zullen aannemen. Hedenavond houden de Senatoren, die tot dezelfde partij behooren, eene bijeenkomst om over de door hen te volgen ge dragslijn een besluit te nemen en hun partij te organiseeren. Gisterenavond hadden 22 gouver neurs van provinciën hun ontslag gevraagd. Zorilla ontving gisteren van 127 comités, asino's enz. telegrammen, waarin hem geluk werd gewenscht wegens zijne houding bij de quaestie wie president van de Cortes wezen zou. Berlijn, 6 October. De Reichs-Anzeiger behelst een Keizerlijk beslultot uitgaaf van rentegevende schatkistbiljetten tot een bedrag van 4,971,600 thaler, en wel ten behoeve der uitbreiding van de oorlogsmarine en dé herstelling der kust verdediging. Parijs, 6 October. Het vertrek van Pouyer Quertier naar Berlijn is uitgesteld. Generaal Man- teuftel wordt niet te Versailles verwacht. Wat ook sommige dagbladen zeggen mogen, de Fran- sche Regeering heeft volstrekt niet het voornemen het handelsverdrag met Engeland op te zeg gen, zij zal slechts eenige wijzigingen voorstellen. Weenen, 6 October. De Neue Presse zegt te vernemen, dat de Minister van Financiën den grooten voorraad zilver en goud van de schatkist ter beschikking vau de Natiouale Bank zal stellen, tot tijdelijke vermeerdering van haren voorraad edel metaal. Lonilcn, 6 October. Uit Newacstle wordt ge meld. dat de vergadering van werklieden heden antwoorden zal op een voorstel van Sir William Armstrong, dat het stelsel van negen uren wer ken met januari zal beginnen en dat de werk- iieden tot het einde van het jaar 57 uren per week zullen werken. Volgens een andere dépêche ont kent de heer Armstrong, dat hij, om aan de werkstaking een einde te uiaken, eene schikking op een nieuwen grondslag zou hebben voorge steld. Kopenhagen, 6 October. Bij den Rijksdag is een wetsontwerp der Regeering ingekomen om de tollen, welke vreemde schepen in Deensche havens betalen moeten, van 24 tot 16 shilling per ton en voor de werkelijk beladen scheepsruiuite, te verlagen. Brussel, 6 October. De Liberté bevat een dé pêche uit Gent van gisteren, melding makende van eene grève onder de werktuigmakers, die een werkdag van 10 uren eischen en dubbele betaling voor overuren, en voorts van een grève van 160 spinners en 200 werklieden in linnen weverijen. De dagbladen van Gent maken van deze grève geen melding. Berlijn, 7 Oct. De keizer is hedenmorgen te 10 uren hier aangekomen. Bismarck kwam grsterenavond aan. Parijs, 7 Oct. Volgens de Siècle zijn de beraad slagingen van den gemeenteraad van Parijs over de verhouding van de toewijzing der inschrijvin gen voor de leerling en over de uitgifte van obligatiën, aan het oordeel van Thiers onder worpen. J? r o m o t. i u. Leiden, 7 October. Bevorderd tot doctor Id de wis- en natuurkunde de heer F. de Boer, gebo ren te Assendelft, met een acad. proefs., getiteld: De analytische kenmerken der bijzondere punten van kromme lijnen en oppervlakken, ls/c gedeelte: Bijzon dere punten van vlakke kromme lijnen. Tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer Joseph de Jong, geboren te 's-Hage, met acad. proefschrift, [getiteld: De inlegreerende factor en de inlegreerende vergelijking. Groningen, 6 Oct. Aau de hoogeschool te Gro ningen werd heden bevorderd tot doctor in de. heide rechten de heer L. W. Ebbinge, geboren te Groningen, na verdediging van Stellingen. LAATSTE itTêiilCJIUUlC-y. 's-Gravknhage, 7 Oct. Gisteren is alhier over leden de Heer M. R. Bruck, leeraar aau de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium. Hij had den ouderdom van bijna 57 jaren bereikt, waarvau hij er 9 als leeraar aau het gymnasium alhier doorbracht. Zijne kunde en geschiktheid tot het geven van onderwijs werden door zijne mede- leeraren, vrienden en talrijke leerlingen zeer op prijs gesteld, terwijl zijne grondige kennis van de Dultsche taal en letterkunde hem ook in vele commission, van Regeeringswege benoemd, eene plaats als examinator verzekerde. Door den inspecteur van politie de Rooy is gisterenavond in de Hoogstraat aangehouden een manspersoon die hem verdacht voorkwam. Bij ondei'zoek bleek dan ook, dat die persoon in het laatst uitgekomen politieblad, als beschuldigd van diefstal te Rotterdam gepleegd, onder de gesigna leerde personen voorkomt. De teraardebestelling van liet stoffelijk over schot van den heer Tlx. van Westrheene Wzn. heeft hedenmorgen te 10 uren plaats gehad op de alge- meene begraafplaats. Het lijk werd gevolgd door Bestuurderen, werkende en Eereleden van ge noemd genootschap, door deputatiën van het schildergenootschap Pulchri Sludio, van de Ver- eeniging Nieuwland, van de Redactie van den Spectator, voorts de Redactie, uitgevers en drukker van het Vaderland, terwijl zich op het Kerkhof nog een aantal vrienden van den overledene bevonden waai'onder men ook zijue voormalige medeleerlingen van de schilderschool van Smit, de heeren Bisschop en Frankenberg Proschlitz, zoo ook enkele oude leden van de voormalige Rederijkerskamer de Korenbloem opmerkte. De ondste broeder van de weduwe des overledenen Ds van Heijuingen nam naden heer Isinghet woord om de deelnemende vrienden daar vergaderd dank te zeggen voor de blijken van achting en gene genheid voor den ontslapene bij deze treurige plechtigheid aan den dag gelegd; hij dankte in zonderheid den vorigen spreker voor zijn treffend woord dat hij ten volle beaamde, omdat het de waarheid was, omdat het uit den mond van zulk een trouwen vriend was voortgekomen. Hij bad de omringenden toe dat God hun geestkracht en onderwerping mocht schenken, wanneer ook hen de levenstaak van den schouder wordt genomen, en beval ten slotte zijne treurende, diep versla- gene zuster in de vriendschap van alleD, die Westrheene gekend en gewaardeerd hebben. Amsterdam, 7 October. Naar het Vaderland ver neemt zouden door de Amsterdamsche Kanaal maatschappij bij de regeering pogingen zijn aan gewend, ten einde meer kapitaal te verkrijgen voor de voltooiing der kanaalwerken. Dit vreemdsoortig bericht vindt waarschijnlijk zijn grond in de onderhandelingen, welke 6edert eenigen lijd door de directie vau genoemde Maat schappij gevoerd werden, ten gevolge van het hekend besluit ter algemeene vergadering van 24 Mei 11. genomen. Bij dat besluit toch wordt de. directie gemach tigd tot het aangaan eener leening van len hoogste 10 millioen nominaal, op zoodanige voorwaarde:i als later door haar, in overleg met commissarissen en zooveel naodig met de regeering, zal worden vast gesteld. De aflevei-ing van het stoomschip „Prins Hendrik," dat dezer dagen in het Nieuwediep werd verwacht om voor Java te laden, heeft eenige vertraging ondergaan door werkstaking in Schotland. De directie van de stoomvaart maatschappij „Nederland" heeft het dientenge volge raadzaam geoordeeld om het vertrek van dit sthoomschip uit het Nieuwediep alsuu te be palen op 10 a 15 November, den juisten dag nader vast te stellen, zoodra het stoomschip in het Nieuwediep zal aangekomen zijn. {Hbl.j Utrecht, 7 October. Bij besluit van het Utr. studentencorps van 25 Sept. is bepaald, dat zij die sinds Mei 11. voor het corps bedankten en nog niet weder toegetreden waren, op de voorwaar den, vervat in liet besluit van 7 Jnni jl. daartoe alsnog gelegenheid zouden hebben van 25 Sept. tot 5 Oct.; er hebben zich nu weder vele leden aangemeld, zoodat nagenoeg allen, die in Mei het korps verlieten, weder als leden zijn toegetreden. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. Vrijd. Zaterd. morg. morg. nam. nam. aam. avond avon. 5 Q. 8 n. 12 n. 4 u. 5 n. 8 o. 10 D. 56° 54° 51° 49- 54' 58' to Wind: Vrijdag-morgen 5 u. Z. W. ADVERTENTIES. Ondertrouwd O. C. TIELEMAN en M. VAN HARTROP. Leiden, 5 October 1871. Receptie 9 October. Heden overleed op tweejarigen leeftijd ons jongste dochtertje. C. H. BACKER. J. H. BACKER, Leiden, 7 October. Wijnstroom. Een fatsoenlijk Jongmensch ver langt bij Burgerlieden tegen een matigen prijs kost, inwoning en bcwasscliing, met het gebruik van eene vrije Kamer. Aanbiedingen franco onder letter K. aan den Boekhandelaar H. VAN L ACHTEROP Jr., Heerenstraat, te Amsterdam. Zij die nog iets te vorderen hebben van den Heer Mr. A. M. PINO, vervoegen zich vóór den 10'1"" October bij P. SOMERWIL, Breêstraat over het Postkantoor; zullende na dien tijd geene be talingen meer kunnen geschieden. (grove kwaliteit); deze zijn verkrijgbaar a ƒ0.90 per mud, aan het van heden af en gedurende de volgende week in lossing liggende schip aan het (Ttrcchtscke Veer bij den Nieuwen Rijn voor rekening van Pb. VAM OER HEMDEN. MB. Blijvende hij verder aanbevelen zijne En- gelsclic KOLEM, TIKFSOOBTEM, ook GAZ- COKES a ƒ0.60 per mud en overigens alle tot de BRAMDSTOFFEM behoorende artikelen. In een huishouden wordt gevraagd tusschen de 25 en 30 jaar, buiten de kost. Adres Vliet, Wijk II, N°. 27. Keizersgracht, B. B. 190, Amsterdam. Directeuren: VAN IiALMAEL Co. Deze Inrichting heeft ten doel deD burgerstand en arbeidende klasse in de gelegenheid testellen door wekelijksche bijdragen eigenaar te worden van soliede Effecten, die óf vaste rente afwer pen óf door het trekken van een hoogen prijs den eigenaar den kans geven tot welstand te ge raken. Nadere inlichtingen bij onzen Hoofd-Agcnt voor Leiden en Omstreken den Heer J. P. IliAYUiniOY Jr., wonende te Lelden nabij de geamoveerde Rijns- burgsche poort, Wijk VI, N°. 193. NIEUW Het tegen Kiespijn en alle Rondziektcn zoo heilzame NIEUW ANATHERIN-MONDWATER en TANDPOEDER van S. JACOBS Azn, Apothe ker te Arnhem, is a OO ets. de flacon en a OO ets. de doos verkrijgbaar: te Leiden bij N. K. SWEMER. Op andere omliggende plaatsen worden dépots gevraagd. Waterzucht. Gezwollen bcenen. De ver schillende soorten van waterzucht, door lucht of door water veroorzaakt, komen dikwijls voort uit eene opstopping van den vrijen bloedsomloop door de bloedvaten, of hangen af van den eenen of an deren ontstoken toestand der afzonderingsorganen. Holloway's beroemde middelen, welker kracht Diet te zeer kan overdreven worden, werken on middellijk -op het bloed, de zuiverings- en afschei dingsorganen met eene kracht, waartegen geen waterzucht, hoe verouderd ook, het kaD uithou den. Zij regelen het vloeien van het bloed in elk orgaan, en zuiveren het tegelijkertijd; zij maken alles wat besmet of schadelijk is schoon, zij her stellen elke werking en toch hoe machtig zij ook zijn om goed te doen, zijn zij geheel en al scha deloos. Zij bevatten volstrekt geen kwikzilver of eenig ander schadelijk bestanddeel. Zij werken veilig en zeker. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes Pillen en Potjes Zalf ƒ0.80, ƒ1.85, ƒ3.00, ƒ6.75, ƒ13.50, 20.50. Zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOL LÜWAY'S ETABLISSEMENT te Londen, 533 Oxfordstreet, vroeger 244 Strand. BERICHTEN DE ONTVANGST DER EERSTE BEZENDING NIEUWE VOOR HET NADERENDE SAISOEN. berigt zijne geëerde Begunstigers en Sladgenooten dat in zijne MAGAZIJNEN thans voorhanden is eene buitengewoon groote sorteering als: Overjassen, Jaquets, Pantalons, Vesten, Demi-Saisons, Capuchons, Ochtendjassen, Heeren- en Kinder-Regenjassen, Jongenheeren-Overjassen, gekleurde en effen flanellen Overhemden, halve Hemden, de nieuwste modellen van Boorden, Manchetten, Dassen, Cols, Slips, zijden en wollen Cache-nez, Bukskings- en Glacé Handschoenen, en verder alle Heeren-Modearlikelen. Aile goederen worden door de overgroote en elegante keuze tot de alom bekende billijke prijzen geleverd, in de Het GOEDKOOPE VERKOOPHUIS en TELEGRAAF.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3