eigenlijk eerst het besluit van Burg. en Weth. behoorde vernietigd te worden door de bevoegde autoriteit, alvorens de meisjes van de school ver wijderd werden, maar onderwierp nu aan den raad een tweeledig nader verzoek der ouders, die met den meesten aandrang en beleefdheid aan den raad vergunning vroegen om, óf hunne dochters als proef één jaar op de Hoogere Bur gerschool te laten, óf althans met de verwijde ring te wachten tot de school voor uitgebreid lager onderwijs aan meisjes in deze gemeente georganiseerd zou zijn. Beide verzoeken wer den door den Raad geweigerd. De meisjes worden dus nu van de school geweerd\ (,Y. R. Cl.) Men schrijft uit Arnhem aan de Köln. Zeil.: „Sedert eenigen tijd wordt het gerucht verspreid, dat prins Bismarck bij de Nederlandsche Regee ring er op aangedrongen heeft dat Nederland zich mocht aansluiten bij het Duitsche Tolver bond, maar het Ministerie heeft dit voorstel van de hand gewezen. Zulk eene aansluiting ware nogtans voor Nederland zeer wenschelijk, want men behoeft slechts een blik te werpen op de overzeesche bezittingen om dit te erkennen. Die, welke vroeger millioenen afwierpen voor de Nederlandsche schatkist, verkeeren nu in een toe stand, die elk Nederlander met angst voor de toekomst vervult. Ziet men toch hoe Engelsche invloeden in onze koloniën de bevolking tot opstand aanhitsen, om deze koloniën onder Engeland te brengen, wie durft dan zeggen, hoe spoedig deze schoone bezittingen voor ons verloren zullen gaan, wanneer niet spoedig een machtige Staat ons te hulp komt. „Ook Duitschlaud zou bij een verbond met Nederland het grootste belang hebben; liet over winnende en machtige Duitschland is verplicht zich ook tot een zeemacht van den eersten rang te verheffen; de Nederlanders behooren tot den Germaanschen stam, spreken eene Germaansche. taal, het Nederduitschde Nederlandsche Staat zal voortaan toch nauwelijks meer in staat wezen zich onafhankelijk en zelfstandig te handhaven, waarom dus zou het niet een nauwe aansluiting bij het Duitsche keizerrijk zoeken?" De Köln. Zeitung voegt er bij„wij geven dezen brief van een Hollander, zoo als wij hem ont vangen; wij twijfelen echter, of deze gezindheid door velen in Holland gedeeld wordt." Ons dunkt dat die Hollander niet in een hee- renhuis behoort te blijven wonen. Nabij Haar lem bestaat uitmuntendegelegenheid tot huisvesting voor zulk slag van Hollanders. Op 't kantoor van een zeer voornaam Israëli tisch handelaar te Rotterdam, werd voor eenige dagen een wissel van belangrijk bedrag gepresen teerd en uitbetaald. In den namiddag werd de kas opgemaakt en bevonden dat f 1000 ontbrak; men vermoedde dat een bankje van 1000 te veel was betaald aan dengeen die den wissel had ge presenteerd, en de patroon begaf zich naar het kantoor, waardoor het geld was ontvangen. De bediende, die het geld geïnd had, betuigde dat hij het richtig had ontvangen en aan zijn patroons had gegeven, en zeide geen andere inlichtingen te kunnen geven. Daarmede scheen onze koop man niet tevreden en hij had de onvoorzichtig heid den bediende eenige harde woorden toe te voegen. Eenige dagen later werd ten kantore van den koopman een nauwkeurig onderzoek ge daan en bevonden dat men zich had vergist; het abusievelijk optellen van een kolom of iets derge lijks was oorzaak van 't misverstand. Den volgenden morgen begaf de koopman zich naar 't kassierskantoor, verzocht den bediende te spreken, vroeg hem in tegenwoordigheid van alle aanwezigen om verschooning en noodigde hem met zijne echtgenoot ten zijnent. Daar werd den man opnieuw verschooning gevraagd en als souvenir een bankbiljet van f 1000 over handigd I We hebben het recht niet zegt het blad, waar aan dit verhaal is ontleend den naam des koopmans bekend te maken, maar betuigen hem onze achting voor de edele wijze, waarop hij zijne begane onbillijkheid heeft hersteld. (W. v. 1. H.) De Afdeeling voor Taal-, Letter-, Geschiedkun dige en Wijsgeerige Wetenschappen der Konink lijke Akademie van Wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op Maandag den 9den October e. k., des middags te twaalf uren, in het gebouw der Akademie Trippenhuiste Amsterdam. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stiruin, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Slaalscouranl van den 19den Augustnsjl., bekend, dat bij hem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1832: eene bijdrage van f 5 van Jhr. J. C. de Mauregnault. gepensioneerd majoor der artillerie, teKloetinge, bij Goes; eene bijdrage van f 10 van mejufvrouw C. van Ingen; eene bijdrage van 10 van me vrouw de weduwe Hoog van ter Aar, te 's Hage; en eene bijdrage van [5 van den heer R. van Ingen. De officier van gezondheid der 2de klasse Dr. J. F. Manikus, behoorende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo, wordt met den 15den dezer op non-activiteit gesteldde offi cieren van gezondheid der 3de klasse G. Fran ken en S. F. Kruyt worden met den 16den dezer respectievelijk geplaatst op Zr. Ms. schroefstoom schip het Loo, en wachtschip te Hellevoetsluis; de dirigeerende officier van gezondheid J. van Hatlem, geplaatst bij de directie der marine te Hellevoetsluis, wordt met den 31sten dezer op non-activiteit gesteld en met den lsten Novem ber aanstaande vervangen door den dirigeerenden officier van gezondheid A. H. Neyssel, terwijl de dirigeerende officier van gezondheid J. D. Sachse met den lsten November aanstaande wordt ge plaatst bij de directie der marine te Amsterdam. Z. M. heelt aan J. Brat Pz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Oostzaan. Z. M. heeft aan A. W. Knegteo, agent van politie te Rotterdam, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, n°. 61, alsmede een loffelijk getuigschrift, wegens de redding van personen uit het water te Rot terdam in 1S56 en op 31 Mei jl., welke reddin gen door hem met levensgevaar volbracht werden. BINNENLAND. Amsterdam, 6 October. Op den ld en October jl. werd aau de Koninklijke Nederlandsche tuin- bouw-maatscliappij „Linnaeus," te Watergraafs meer, de eerste vergadering van correspondenten niet bestuurderen dezer maatschappij gehouden. Tegenwoordig waren als correspondenten de heeren Mr. C. W. A. Bunna, van Leeuwarden, C. A. A. Dudok de Wit, van Amsterdam, C. A. Ludewig, van Maastricht, C. J. M. JoDgkindt Coninck, van Frederiksoord, G. Vas Visser, van Doorn, Mr. J. H. van Roijen, van Zwolle, Mr. F. K. A. Peitsch, van Oinmen, Jhr. P. H. Six, van 's-Graveland en Mr. D. A. Koenen, van Amster dam. Als bestuurders waren tegenwoordig de heeren Jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, A. L. van Tienen, H. Luessen, J. C. Krook, J. B. Groe- newegen en H. Groenewegen. Het doel dezer vergadering was het beramen van middelen, om door de tusschen komst der maatschappij „Lin naeus" den tuinbouw in de verschillende pro vinciën des rijks nog krachtiger te bevorderen, dan tot hiertoe mogelijk was. Als een gevolg van de vele en belangrijke discussiën, welke dit onderwerp uitlokte, is besloten tot het stichten van afdeelingen op alle plaatsen, waar een vol doend ledental gevonden wordt, waardoor het mogelijk zal zijn aan het onderwijs in den tuin bouw en het verspreiden van alle kundigheden, die daarop betrekking hebben, een zeer ge- wenschte uitbreiding te geven. Alkmaar, 6 October. De alhier gevestigde Rijks Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus ontving dezer dagen van het bestuur der Neder landsche Handelmaatschappij een kostbaar ge schenk, bestaande in een zeer schoone en rijke verzameling monsters van koloniale waren, ten gebruike bij het onderwijs in de warenkennis. Het valt niet te ontkennen, dat voor dit onderwijs dergelijke verzamelingen het middel kunnen zijn om het vruchtbaarder en onderhoudender te doen worden en den leerling de zij het dan ook oppervlakkige toch ware kennis van handelsartikelen te verschaffen, welke niet ten onrechte van elk beschaafd mensch mag gevor derd worden. 's Gravenhage, 6 October. Waar zoo dikwijl- de goede zorgen der politie over het hoofd worden gezien, om slechts op hare feilen of gebreken te wijzen, is het ons bijzonder aangenaam de ver- eerende onderscheiding te vermelden, die aan een onzer ijverigste politie-ambtenaren, den heer J. J. Hardenberg, is te beurt gevallen. Aan dien in specteur toch was de moeielijke taak opgedragen, bij ontstentenis van den Burgemeester der ge meente Wassenaar, die zijne functie als ambte naar van den Burgerlijken Stand moest vervullen, den 18den Juli, den dag van het huwelijksfeest van HH. KK. HH. Prins en Prinses von Wied, in het kleine, toen zoo druk bezochte dorp, de orde te handhaven en het politie toezicht uit te oefenen. Ter herdenkiug aan dien dag en ten bewijze van de bijzondere tevredenheid over zijne buitenge wone inspanning is hem nu door het Gemeente bestuur vau Wassenaar een prachtigen zilveren inktkoker, uit de fabriek van den heer van Kempen, aangeboden, terwijl een begeleidend en voor den heer Hardenberg zeer vleiend schrijven den dank van het gemeentebestuur uitdrukt voor de goede maatregelen door hem genomen en voor zijne flinke houding dien dag getoond. Moge dit bewijs van waardeering den verdienstelijken ambtenaar aansporen zijne betrekking met energie te blijven vervullen. Apeldoorn, 5 Oct. Heden heeft hier op de schietbanen van Z. M. den Koning, achter het Park gelegen, het concours plaats der Weerbaar heid, in tegenwoordigheid van Z. M. en HDs. gevolg, terwijl het muziekgezelschap de Harmonie hier gevestigd, met zijn uitvoering het feest op luistert, Ofschoon de uitslag nog niet geheel bekend is, zoo weet men reeds dat de heeren van der Feltz en de Fielietaz Goethart, officieren, en de heeren Harms en Blom, onderofficieren van het korps, prijzen verkregen. Leeuwarden, 5 October. De premieleening van de vereeniging voor volksbijeenkomsten alhier is niet volgeteekend en zal geen verder gevolg hebben. Het getal ongeplaatste aandeelen was te groot, dan dat de commissie met eenigen grond op succes had kunnen hopen in den korten termijn, welke door een uiistel der eerste trekking zou beschikbaar worden. Wolvega, 6 Oct. Gisteren kwam hier de justi tie van Heerenveen met twee doctoren voor den tweeden keer, om onderzoek te doen naar den dood eener vrouw, die aan de gevolgen der baring bezweken was, zooals beweerd werd, veroorzaakt door verregaande nalatigheid van den geneesheer. Met bezorgdheid ziet men den uitslag van dit onderzoek te gemoet. Boxmeer, 5 Oct. Gisteren zijn vijf personen in het naburige Beugen gearresteerd en naar het huis van verzekering te 's-Bosch overgebracht, wegens het in den vroegen morgen van 28 Sep tember op den weg van Boxmeer naar Beugen, met voorbedachten rade, mishandelen en verwon den van den heer Hermans, postdirecteur alhier, wien bij die mishandeling eenige ribben zijn gebroken, waardoor de mishandelde in zeer be- denkelijken toestand verkeert. Ook de hoofdon derwijzer is bij die zelfde gelegenheid mishan deld, doch in veel mindere mate. Door geld te geven en de belofte te doen van later meer te geven zijn de mishandelden vrijgelaten. Een hulponderwijzer wordt verdacht de mis dadigers te hebben aangezet. Vrijhoeven-Capelle, 4 Oct. Den 28sten Maart jl. ontving de heer J. de Roon alhier een kistje met 29 aardappelen, Early Rose" genaamd, uit Amerika, Maquoketa Jacson County, Staat Jowa, van den heer J. C. Broeksmit, om hier te poten; van de 29 poters zijn voortgekomen nagenoeg een half mud aardappelen, bijzonder goed van smaak en groot van stuk; genoemde aardappelen zijn op de tentoonstelling te Geer- truidenberg den 27sten September bekroond ge worden met den eersten prijs, zilveren medaille en een extra prijs, vergulde medaille, afkomstig van den heer Commissaris des Konings in Noord-Brabant. BUITENLAND. Frankrijk. Vergadering der permanente commissie. Lagere scholen te Parijs. Succursaal der bank te Versailles. De permanente commissie der Nationale Ver gadering heeft Donderdag weer eene zitting ge houden, waarbij zij even geheimzinnig is te werk gegaan als den vorigen keer. Van de 25 leden waren er 22 tegenwoordig, terwijl de ministers en Thiers geheel zijn weg gebleven. Het voor naamste punt van beraadslaging schijnt geweest te zijn Frankrijks verhouding tot het buitenland, met name tot Italië en Duitschland. De gemeenteraad van Parijs heeft insgelijks eene zitting gehouden, die een merkwaardig re sultaat oplevert met betrekking tot het lager onderwijs. Niettegenstaande toch den hoogen toon, die door het keizerijk werd aangeslagen over de uitmuntende zorg, welke uien voor het lager on derwijs droeg, is nu gebleken dat hieraan ont zettend veel te kort kwam. Niet minder dan 67,500 kinderen, die op den leeftijd zijn om eene lagere school te bezoeken, worden hierin verhinderd door gebrek aan plaats. Terwijl millioenen wer den uitgegeven voor de verfraaiingen, diedestad ja opsierdeu, maar duizenden arbeiders uit hunne woningen verdreven, bedroeg de som, die op de gemeente-begiootiug voor liet onderwijs werd uitgetrokken slechts 5 pCt. van het geheele bud get. De raad en de prefeit der Seine nemen thans dezen toestand zeer ter harte en zullen niette genstaande den alles behalve gunstigen financi- eelen toestand zoo spoedig mogelijk zorgen voor de oprichting van nieuwe en de verbetering der bestaande scholen. Het Journal Officieel maakte gisteren een besluit openbaar, dat reeds drie maanden geleden genomen is, namelijk dat tot oprichting van een succursaal der fransche bank te Ver sailles. Het besluit had ook eigenlijk gerust ach terwege kunnen blijvenimmers daar de han dels-verhoudingen van Versailles tot een derge- lijkeD maatregel niet genoeg aanleiding geven, schijnt men hiermede weder een stap verder te willen doen tot de outtrooniug van Parijs als Frankrijks hoofdstad, die wij, zooals wij reeds dikwijls mededeelden, beschouwen als een zeer verkeerden maatregel, alleen voortvloeiende uit de wraakzuchtige en reactionnaire gezindheid der rechterzijde. Duitschland. De vaststelling van het onfeilbaarheids-dogma. Protestanten-congres. Verhooging der rech terlijke traktementen. Zooals men weet heeft onlangs de aartsbisschop van Munchen, Freijsing, geantwoord op den brief van den minister van eeredienst, waarbij deze verklaarde de macht van den staat krachti» |e zullen handhaven, vooral tegenover de eigendun kelijke afkondiging vau het onfeilbaarheids-dovina In dat antwoord wordt het dogma door den aarts bisschop verdedigd en onder anderen aangevoerd dat het met bijna algemeene stemmen was aaj|' genomen. Deze verzekering is aan de JfwicJffl(r Punch wat al te sterk voorgekomen. <je 600 bisschoppen, zoo betoogt dit blad, die op u Juli nog in Rome aanwezig waren, hebben zich 70 bij de stemming niet vertoond; 62 stem. den slechts onder voorbehoud en 88, waaronder ook de aartsbisschop van Munchen zeil', hebben volstrekt „neen" gezegd; en dat noemt men mj bijna algemeene stemmen"! Het spreekt van zelf dat de Punch voor deie uitlating terecht moest gezet worden, en dit ge beurde dan ook in de Baijerische Kurier, dooreen waarschijnlijk uit het aartsbisschoppelijk paleis te voorschijn getreden artikel. Vooreerst wordt natuurlijk gezegd, dat de Punch zich met zaken bemoeit waar zij geen verstand van heeft, het. geen altijd een zeer goede inleiding is, wanneer men iemand wil bestrijden. Maar de uitlegging, dat de aartsbisschop met zijne algemeene stemmen toch gelijk had, is nog merkwaardiger en bewijst hoe slaafsch de bisschoppen die vóór de onfeilbaarheid stemden, zich hebben moeten gedragen. Den 18den Juli, zoo zegt de Kurier, stemden van de 535 aanwe zige vaders 533 vóór en slechts 2 tegen het onfeil baarheids-dogma. Deze stemming in openlijkezit- ting komt alleen in aanmerking. De verklaring die den 17den Juli verscheidene bisschoppen bot ten het concilie deden, en welke ook door onzen aartsbisschop werd onderteekend, heeft niets te maken met de quaestie van het oecuminesclie ka rakter van het concilie en de verplichtende kracht van het dogma. De Baijerische Kurier heeft gelijk, dat wanneer gevraagd wordt, hoeveel hebben vóór en hoeveel tegen gestemd, de berekening van den aartsbisschop juister is dan die van de Punch. Maar gaat men vragen naar de waarde, die het dogma in tel oog der bisschoppen heeft, met andere woorden hoeveel waren er vóór en hoeveel waren er tegen dan zal de Punch wel volkomen in haar ge/jl zijn. Gisteren deelden wij twee besluiten mede, dooi het protestantsche congres te Darmstadt genomen. In de zitting van Donderdag is weder een be sluit vastgesteld, dat betrekking heeft op de ves tiging van eene Duitsche nationale kerk, mei algeheele vrijheid van godsdienstige overtuiging en wetenschappelijke onderzoekingen. De Indépendance Beige vergelijkt dit besluit met de twee, die den vorigen dag tegen de Jezuïeta, werden genomen, en velt daarover dunkt om een zeer billijk oordeel. Het is toch zeer gevaar lijk om, wanneer men eenmaal tegen eene ver eeniging of eene godsdienstige leerstelling of tegen wat ook ingenomen is, die zaak met dezelfde onpartijdigheid te beoordeelen, welke men voor zichzelven en zijne overtuiging eischt. Daarom nemen wij hier over wat de Ind. Beige over die besluiten tegen de Jezuïeten zegt, die door alle féodale en réactionnaire bladen van Duitschlai: zeer toegejuicht worden: „Zonder twijfel heefi het protestantsche congres volkomen gelijk gelwi op de voor de openbare veiligheid en modern beschaving gevaarlijke strekking van de niew Katholieke leerstellingen de aandacht te vestig Maar het is buiten zijne bevoegdheid gegt toen het even als de Ultramontaansche bk® het ook altijd hebben gedaan, den wereldlijk® arm tot zijne hulp is gaan roepen, toen heli' tusschenkomst van den staat is gaan vragen on door policie-maatregelen de orde der Jezuïeten" onderdrukken. Niet alleen zouden die maatregelen onvoldoend zijn, maar zij zouden zeer treurige gevolgen heb ben voor alle politieke en burgerlijke vrijheid- Men zou volgens dezelfde argumenten kunneo vragen om iedere vereeniging en zelfs de onai- hankelijke drukpers buiten de wet te stellen. Wanneer het Duitsche protestantisme met een goeden geest bezield was, en wanneer het vol komen vrijheid voor zijne bewegingen had, do» zou het beter doen door met alle in zijne mach' staande middelen de algeheele scheiding te vra gen van den staat en de kerk. Ieder zou dan weer op zijn plaats gebracht zijn, en de geivich' tige belangen, die niet direct in den strijd be trokken zijn, zouden er de gevolgen niet van dragen." Over de verbetering der rechterlijke tractemen- ten, die, zooals wij gisteren zeiden, een der pun ten van beraadslaging van de volgende rijksdag» zitting zal uitmaken, schrijft de Schlez. Zeil.: Dof elkander bedroeg het tractement der rechters vat eerste instantie tot nog toe 850 thalers, die va» de rechters in de hoven van appèl 1500 thalers, waarvan de eersten afwisselden tusschen de 6" en 1100, de tweeden tusschen de 1200 en 18®' thalers. De minister van justitie heeft nu eene verlioo- ging voor het gemiddelde bedrag aangevraagd van 200 thalers, zoodat het voor de lagere rech ters 1050, voor die bij de hoogere gerechtshove» 1700 thalers zou worden. Men is het er nog Diet over eens of deze von

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2