Zij, die aan dit examen wenschen deel te ne men, moeten zich vóór 8 October 1871 schriftelijk bij het Departement van Binnenland6Che Zaken aanmelden, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats, en overlegging van eene geboorte-acte, waaruit blijkt, dat de candi- daat op 2 November 1871 den ouderdom van achttien jaren heeft bereikt. Z. M. heeft benoemd tot telegrafist der 8de kl., de leerlingen-telegrafist D. R. van Urk en G. W. Bretz, de rijkstelegraafklerk R. J. A. Rust, de leerl.-telegr. A. F. van Lottom, de rijkstele graafklerk W. Smits en de leerl.-telegr. R. van der Meuten, L. J. Santman, R. van der Vecht, S. J. Courlander, F. J. Schotel, J. C. Wannee, W. C. G. A. Giesing, R. van Noort, G. de Kroes, J. W. van Eek en J. P. Nollen. BINNENLAND. Amsterdam, 29 September. Gisterenochtend is uit het IJ bij den Schreijerstoren het lijk opge haald van een welgekleed jong manspersoon. Nieuwenhagen, 28 Sept. Ten bewijze van den industriëlen geest, die in deze streken heerscht, kan het volgende dienenEiken Maandag ver laten een houdertal personen van beider kunne deze en de aangrenzende gemeenten, om zich naar Pruisen, Beieren, Wurtemberg, Luxemburg, Frankrijk enz. te begeven, ten einde vrouwen en meisjes van hun natuurlijk hoofdtooisel, tegen een te voren overeengekomen prijs, te ontdoen, 's Vrijdags keeren ze gewoonlijk terug, om 's Maandags weer op jacht te gaan. Het schijnt dat aan dien haarhaudel nog al een stevig haakje los is, want onze haarknippers hebben steeds de zakken vol geld. Delpshaven, 29 September. Op de plek, waar eens het huis stond, waarin Hollands zeeheld Piet Hein geboren werd, heeft thans de heer B. Bakkers een nieuw gebouw doen verrijzen, dat wel niet in buitengewone pracht uitmunt, maar toch ook niets aan 's mans waardige nagedach tenis te kort doet. Het is een woonhuis van twee verdiepingen, de voorgevel in den bouwtrant van den toen- maligen tijd en versierd met het familiewapen van den Admiraal en een vooruitstekenden dra kenkop als zinnebeeld van net door hem bevaren schip de Groene Draak, terwijl daarin ook nog zijn aangebracht twee marmeren steenen met toepas selijke inscriptie, de een vermeldende de geboorte van Piet Hein en de andere het leggen van den eersten steen van dit gebouw. Gisteren was het gebouw voltooid en werd het, op uitnoodiging van den eigenaar, door den Bur gemeester en eenige andere notabele ingezetenen bezichtigd. Utrecht, 29 September. Op den Sisten October zal alhier de algemeene vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond worden ge houden in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. De Utrechtsche afdeeling heeft den heer Mey- boom, predikant te Amsterdam uitgenoodigd, om in deo aanstaanden winter eenige populaire voorlezingen te houden over godsdienstige onder werpen. Wij vernemen verder, dat het aantal kinde ren op de Zondagschool der afdeeling tot ruim 90 is geklommen en dat welhaast eene volks bibliotheek van godsdienstige geschriften zal wor den opgericht. Naar men verneemt, zal de winterdienst op den Rijnspoorweg met 1 November een aan vang nemen. Bij de stemmingen gehouden ter vervulling van 3 vacatures in de Commissie ter redactie van den Utr. Studenten-Almanak zijn als redacteurs gekozen de HH. N. de. Ridder en S. J. Lagerwey, terwijl voor de vervulling der 3de vacature nog een herstemming moet plaats hebben. Deventer, 28 September. Van de dezer dagen naar Pruisen vertrokken ambachtslieden, komen hier zeer ongunstige berichten. Niet alleen dat zij, zooals zij melden, niets aan hunne achtergelaten betrekkingen kunnen zenden; maar zij verdienen nauwelijks zooveel om daarmee in hun eigen onderhoud te voorzien. Leeuwarden, 28 Sept. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen een voorstel van Burg. en Weth., om: 1°. in beginsel te besluiten tot het invoeren eener wettelijke regeling op het bouwen en inrichten van wonin gen in de gemeeute; 2°. de verordeningscommissie op te dragen, een ontwerp van do sub 1°. bedoelde verordening den Raad ter vaststelling aan te bieden. Door Z. M. den Koning is de jaarwedde van den commissaris van politie alhier verhoogd van f 1200 tot f 1800. Breda, 27 September. Gisterennamiddag zijn op het NoDuenveld drie droezige paarden van het alhier in garnizoen zijnde escadron huzaren voor den kop geschoteD, daarna geopend, van binnen met petroleum begoten, met teer en andere ligt brandbare stoffen overdekt en toen onmiddellijk verbrand. Breda, 28 September. De Minister van oorlog is alhier aangekomen. KOLONIËN. BATAVIA, 19 Augustus. 15 Augustus. Bij Gouverneinents besluit van 4 Augustus jl. in aan de Kamers van Koophandel en Nijverheid en verdere adressanten door de Regeering mededeehng gedaan, dat hunne voor stellen en verzoeken betrekkelijk de ontheffing van de Weeskamer van de curaleele over failliete boedels voor geeo inwilliging vatbaar zijn, doch dat aan de Regeering in Nederland voorstellen gedaan zullen worden om de rechtspraak over misdrijven, door vreemde Oosterlingen bij gele genheid van faillissement begaan, over te bren gen bij de Raden van Justitie. 16 Augustus. De Java-Bode heeft het publiek in den laatsteu tijd aan te veel verrassingen gewend om van ieder in 't bijzonder nota te nemen. Doch nu wij in den Java-Bode een bondgenoot mogen begroeten, nu hij geen conservatief meer is, maar blijkens zijn nomuier van gisteren, radi caal, nu is het onze plicht te releveeren, en wij voegen er den wensch bij, dat de uitstekende pen van deu redacteur het gisteren gegeveu radi caal programma uitwerke. Dit programma luidt als volgt: „Nederland houde op, het bestuur over Indië on mogelijk te maken door het aan zich te houdeD het. Indisch bestuur vange aan, Java te exploitee- ren, ten behoeve van het moederland, maar ten profijte van Java zelf. Worden die twee voor waarden vervuld, dan behoeft men niet alleen niet te vreezen, dat deze gewesten, om zoo te spreken, te eeniger tijd aan de weeskamer zullen komeD, maar binnen weinge jaren zal men dit land eene vlucht zien nemen, welke het tot een der gezegendste plekken der aarde maken zal." Schoone toekomst, die ons wacht I Wanneer zal dit ideaal eene werkelijkheid worden? Öamaranq 14 Augustus. Naar wij vernemen zijn alle firma's, die deze week vendutie zouden houden, op het vendukantoor geroepen en werd hun daar aangezegd, dat, wegens ongesteldheid der beide vendumeesters, alle vendutiën tot de volgende week zijn uitgesteld. (Locomotief.) Soerabaya, 12 Augustus. Omtrent een moord aanslag te Amaheij, op den 25sten Mei 11., waar van door ons in der tijd melding werd gemaakt, en bij welke gelegenheid twee vrouwen werden gekwetst, schrijft men ons nader, dat het ter zake gehouden onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de dwangarbeider, die de verwondingen toe bracht, uit was gegaan met het doel om den controleur H. of eenig lid van diens familie van kant te maken, waartoe hij echter geene gelegen heid vond; en daar hij het niet over zich kon verkrijgen, nu ook maar weder stil naar buis te gaan, zonder gemoord te hebben viel hij de eerste de beste, die hem ontmoette, aan. Der beide gekwetste vrouwen viel dat lot ten deel; een barer is weder geheel hersteld, doch de andere lijdt nog ten gevolge der ontvangen hoofdwond. (Soer. Hbl.) Soerabaya, 13 Augustus. Van welwillende zijde wordt ons het navolgende medegedeeld: Zondag 6 Augustus jl. ontwaarde de gezagvoerder van het stoomschip Willem III op zijne reis van Delhy naar Koepang des morgens te 7 uren, een zeilend stoomschip, dat het sein voerde „kunt gij mij slepen?" Onmiddelijk stoomde de Willem III er op aan en naderbij komenden, ontwaarde men, dat het Zr. Ms. stoomschip den Briel was, hetwelk gebrek aan steenkolen had. Het werd op sleep touw genomen en naar Koepang gesleept, zijnde men toen op 123°, 8' O. L. en 9" 52' Z. B., welk oponthoud de Willem III echter niet belette nog vroegtijdig te Soerabaya aan te komen. (Soer. Cl.) Batavia, 19 Augustus. Door de Directie der Ned. Ind. Stoomvaart-Maatschappij is een brief ontvangen van den gezagvoerder van het stoom schip Vice-President Prins, gedateerd Kroë, waarin door kapt. Easton wordt gemeld, dat hij den 3den Juli 's middags te 12 uren van Kroë was vertrokken. Door hooge zeeën beloopeu, verloor het stoom schip des namiddags 3 uren de schroef, waardoor tevens de ijzeren onilastingpijp gebroken was. Aan opkruisen viel in die omstandigheden niet te denken, zoodat kapt, Easton besloot weder naar Kroë terug te keeren, waar hij des voor middags te 12 uren van den 4den Augustus aan kwam. De passagiers, schrijft hij verder, zijn al len wel. Zij zijnde Res vaD Coevorden en Ech- genoot, 2de luit. Valkeuhoff en Echtgenoot, Ver kerk Pistorius, Machinist Ide en Echtgen., Mevr. Tergast en familie. Wij vernemen, dat onze stadgenoot, de heer T. F. Markus, na zijne weigering van het aan bod, hem door den Koning van Siam gedaan, om in zijne qualiteit van kapelmeester derwaarts te gaan, daar hij zich op nieuw aan het N. I. Gouvernement had verbonden, weder van het Siameesch consulaat te Singapore eene dépêche heeft ontvangen, waarin hem een aanbod wordt gedaan van vrije passage, vrij logies en een maandelijksch tractement van 250 dollars, indien hij voor vier maanden naar Bangbok zoude wil len komen om de koninklijke kapel te onder wijzen en op een voldoende hoogte te brengen, alvorens die vorst zijne tweede groote reis (naar Britsch-Indie) aanvaardt. In het N. Bat. Handbl. leest men „Reeds sedert jaren is gewezen op de gebreken van Bataria als havenplaats, die, wil deze stad met andere concurreeren, noodzakelijk verholpen moeten worden. Het tijdverlies, dat men hier bij het lossen en laden ondervindt en het gemis aan middelen en reparatiën aan schepen te verrichten, die aan particulieren behooren, zijn van dien aard, dat de toekomst van Batavia afhangt van het wegnemen van deze gebreken. „Men verzekert dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die ook deoprichting der stoomvaart maatschappij zoozeer bevorderd heeft, op een en ander den tegenwoordigen min. van Kol.opmerk zaam heeft gemaakt; dat dientengevolge het Indisch bestuur de lang besproken havenzaak weder heeft ter hand genomen en dat zij thans in behand liug is bij eene commissie van deskundigen, uit en door de Kamers van Koophandel en Nijveiheid alhier benoemd. „Eere zij Prins Hendrik, die weder in -leze de slapenden uit hunne rustige rust wakkerge- scliud heeft." Door den Gouv.-Generaal van Nederl. Indië zijn de volgende beschikkingen geuomeu: Civiel Departement. Benoemd: tot builengew. subst.-griffier bij de rechtbank, te Demak(Sama- rang) buiten bezwaar van den lande, G. A. Söuier; tot buitengew. subst. griffier bij de rechtb. te Lamongan (Residentie Soerabaya), buiten bezwaar van de lande, W. A. van Weelderen; tot 2den buitengew. subst.-griffier bij de rechtb., teMageiaug (Residentie Kadoe), buiten bezwaar van den lande, F. Ch. E. Bousquet. Ontslagen: Eervol, wegens vertrek als bui tengew. subst.-griffier, buiten bezwaar van den lande, bij den landraad te Demak (Samai aug) W. F. P. Martens. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2jarig verlof naar Nederl., wegens ziekte, aan de 2de tuits. der inf. H. Berail en C. J. A. Reigersman. Ontslagen: Eervol, uit Zr. Ms. milit. dieost, wegens lichamelijkeongeschiktbeid voor de actieve liunst, met behoud van recht op pensioen, de 1ste luit. der inf. H. A. de Bruin; op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, de 2de luit. van net reg. Oost-Indische cavalarie W. baron van Voorst tot Voorst. Bevorderd: Tot milit. apothekers der 2de kl., bij de geneeskundige dienst, de milit. apothekers Ier 3de kl. N. Cornelissen, W. Pontier en F. f. ochöder. BUITENLAND. Fra n Iti'i j K. Zitting der permanente commissie. De Fransche officieren aan het vertalen. Openhaar onder wijs. Langzame ontruiming der departementen. De permanente commissie der Nationale Ver gadering heeft Donderdag hare eerste algemeene. zitting gehouden te Versailles. Het schijnt dat de de regeering er op gesteld was, het daarin er- haodelde zooveel mogelijk geheim te houden, waarom weten of begrijpen wij niet. Intusschen zooveel is zeker, dat niettegenstaande dien weuscli liet volgende uit de zitting is bekend geworden; Ie betrekkelijk weinige beteekenis daarvan doet ons over den poging tot geheimhouding nog meer vc rbaasd staan. De heer Lauibrecht was de eenige tegenwoor dige minister en heeft over twee punten zoige- oaamde inlichtingen gegeveu, namelijk over de Bonapartistische woelingen en de Internationale Wat de eerste betreft, zeide de minister, dat wel is waar eenige beweging onder de mannen vnn in t keizerrijk is ontstaan, maar nog niet in zulk eene mate dat repressieve handelingen noodig waren. Wat betreft de Internationale werd ver zekerd, dat de regeering deze vereeuiging zorg vuldig in het oog houdt, maar dat zij te gen- woordig meer bezig is, in het buitenland propa- gaode dan in het binnenland verwarring te maken. Men heeft zich voorts nog onderhouden over de vorderingeu van het tol-verdrag, maar hierover kon geen enkel authentiek stuk worden overlegd. Het bleek intusscbeu zoo goed als zeker te zijn, dat de moeilijkheden over Art. 3, namelijk over de in voering van Fransche producten in Elzas-Lotharin- gen, vereffend waren. Uit hetgeen een Duitsche courant, de Nation. Zeit. en een telegram uit Berlijn aan de Times behelzen, zou men moeten opmaken, dat die vereffening daarin bestaat, dat Thiers van de verlaging der rechten op dien invoer voor een gedeelte zou afgezien hebben. Thiers is bij de vergadering niet tegenwoordig geweest; hij werkt voortdurend zeer druk en zal waarschijnlijk Versailles gedurende de prorogatie bijna niet verlaten. De Moniteur de l' armee deelt mede, dat sedert eenigen tijd de officieren van alle wapenen zich des Donderdags vereenigen in de kaserne Pen- timont te Parijs. Het doel dier bijeenkomsten be-taat in het overzetten uit vreemde talen van verscheidene militaire werken, om de studie daarvan voor den Franschman gemakkelijk te maken. Deze nuttige instelling, waartoe de offi cieren geheel zelf het iuitiatief hebben genomen, heeft de hooge goedkeuring van^den minister van oorlog verworven. De Temps heeft verschillende rapporten onder de oogeD gekregen over voorstellen die aan de Kamer gedaan zijn met betrekking tot het open baar onderwijs. Het blad is met die rapporten bijzonder weinig ingenomen, daar zij slechtje, veranderingen voorstellen eu over het al«e zeer oubeteekeuend zijn. „Wij hebben het zoo dikwijls gezegd," zoo roept de Temps uititfa zullen het voortdurend blijven herhalen: dat geene hervorming, maar vernieuwing notnj. Aan de Siècle wordt uit Compiégne geschrt dat tot de algemeene verwondering en telt,,, ling de Pruisen die stad nog niet verlaten^ Volgens het vredes-tractaat toch moeit-,- de betaling van het derde halve milli^ zoo men weet reeds lang geschied is) o, i, departement der Oise, waarin Compièguegti is, ontruimen. Nu is den 23sten een gedeelte Pruisische divisie wel vertrokken, maar ace deu dag door eene Beiersehe brigade verva Oosteirrjjli-Hoiig. Monarchie. Vergelijk met de Czeehen. Clerieaal oordeal het liberalisme. Hongaarsche leening. Een Czechisch blad deelt den tekst mede de overeenkomst door Hohen wart met de O geslotenbij al de aan- en opmerkingen v# verschillende partijen, waaraan dit vergelijkt staat, achten wij het noodig er de hoofdpe van aan te geven De Czeehen zullen afgevaardigden zenden den rijksraad; deze zal de indirecte belaad vaststellen, zoowel voor de behoeften van Bo als van Cis-Leithanie, de delegaliën zullen als vroeger de staatuitgaven blijven behand waarvan het door ieder land op te brengene tam onveranderd blijft. De directe belast' worden door deu Boheemschen landdag v steld en door eigen ambtenaren geïnd. Aan het hoofd des bestuurs staat een mie met den naam van kanselier, als tusschenpei tusschen de kroon en de Boheemsche lat geering; naast den kanselier verkrijgt Bobt afzonderlijke ministers van justitie, van richt en van publieke werken. De stadbj en eene landdags-com missie smelten sasiti eene lands-regeering; de provinciën hebbes vertegenwoordiging (provinc. staten) eneee dat met de uitvoering van de besluiten der pw ten belast is. De geheele justitie islands-aan«J heid; in Praag wordteenopper-gerechtsb.ge met twee senaten (een Czecbische en een D Het schoolwezen wordt Czechisch; over# versiteit zijn nog geene bepalingen gemak nationaliteits-wet hebben wij vroeger reeii degedeeld. De handels-, post-, tol- en telegt aangelegenheden blijven bij het rijk; heil de landweer en de reserve staan even als v geheel onder het ministerie van oorlog. Een den-vergadering zal bijeen geroepen worden hare rechten aan den tegenwoordigen las over te dragen. Of die bijeenroeping zal g" den na bet einde van de zitting van dezen dag, of na de geheele tot standbrenging van vergelijk is nog niet b6paald. Voor de hi des konings zal de Boheemsche kronings-lao' bij elkander worden geroepen om het eeds-fc lier vast te stellen. De verschillende landdagen, waarin del' schers de minderheid hebben, bieden zooals weet den keizer een adres aan. Daaronder! adres van den Opper-Oostenrijkschen lat- (Linz) zeer merkwaardig en leerzaam. It men het niet wist, zou men na de lezing van geen oogenblik twijfelen aan de cl meerderheid in dat lichaam. Er wordt tod voudig in verkondigd, dat het liberalism banden van orde en zedelijkheid heeft o,' den eerbied voor goddelijk en menschelijkl ondermijnd, de welvaart vernietigd, hel- nagenoeg ondragelijk gemaakt heeft! In de Hongaarsche Tweede Kamer litf' heer Csernatony den minister van eeredii Pauler, de langzaamheid verweten, waarmei1 de interpellaties beantwoorde over de afkondi van het dogma der onfeilbaarheid. De rak heeft daarop niet veel meer geantwoord dat reeds wisten, namelijk dat zij het placel d' te handhaven en dat aan de bisschop van® weiszenburg in tegenwoordigheid van de nisters, een „uitbrander" van den keize' i voorgelezen. Erg afdoende kan men niet zeg dat dergelijke maatregelen zijn. De nieuwe leening is met groote meerdert aangenomen. Het huis was daartoe, met het op het groote deficit wel genoodzaakt. De o[ silie wilde echter de behandeling verdaagd hel) tot na de vaststelling van het budget, omdatt dan eerst het te kort juist kan berekenen, minister voerde daarentegen verschillende gro* aan, eD daaronder de afdoende reden, dat, zuinig de Kamer ook met het budget te w ging, het deficit nooit minder kon bedragen - 26 millioen, namelijk de som die voor de leef is vastgesteld. Italië. Démenti's der Italiaansche telegraaf. De kt op reis. De clericale partij. Uit Italië worden door ~de telegraaf de f' ringen gelogenstraft, dat hij het jaarfeest1 Romes verheffing tot hoofdstad de pause'! troepen de St.-Pietersplaats zouden hebben af? om zijne heiligheid te beschermen, en dat

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2