een jaar. Het Hof heeft o. a. overwogen, dat de omtrent den persoon, die het schot loste, perti nent ten nadeele van de Wilde afgelegde ver klaringen van 11. de Groot en K. Tegel niet worden ontzenuwd door de verklaringen van eenige andere getuigen, die daarmede samen kunnen gaan, terwijl evenmin is gebleken dat voornoemde getuigen op 29 Mei II. door het uit zicht belettend groen in de onmogelijkheid zijn geweest den persoon te zien die het schot loste. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat de leden van het Hof zich vóór het nemen dier beslissing persoonlijk naar Beverwijk hebben be- geveD, ten einde zich omtrent den localen toe stand te vergewissen. Er openbaart zich alhier eene levendige omzet in vaste goederen: gisteren vooral waren de veilingen zeer belangrijk en is op dien enkelen dag voor ƒ593,505 aan de markt gebracht, waar van voor 370,530 is verkocht. Het getal der in deze maand geveilde perceelen, bedraagt 128 tegenover 23 in A°. P°. toen de oorlog de zaken zeer belemmerde. In het bijzonder voor landerijen worden goede, vaak fabelachtige prijzen besteed. 's-Gravenhage, 26 September. Het hoofdbestuur der vereeniging het Roode Kruis heeft bij circu laire de besturen der Commité's iu kennis ge steld van de ontvangst door het hoofdbestuur van het Centraal-comité te Parijs, waarvan wij gis teren reeds melding hebben gemaakt. Deze de putatie, die, nevens den officieele dank van het Centraal-comité ook de bijzondere erkentelijk heidsbetuiging overbracht van den FraDschen minister van Oorlog, generaal de Cissey, was ten gevolge van tijdgebrek verhinderd persoonlijk ook aan de comité's in de andere plaatsen des rijks den dank der Fransche vereeniging te be tuigen. Iu de raadsvergadering vau heden was aan de orde het prae-advies omtrent de aanvraag van den heer W atsou te Amserdam om concessie voor eene duinwaterleiding. De meerderheid der leden gaven in beginsel hunne adhaesie aan eene daar te 6tellen waterleiding en achtten het water van de Northonpompen, welke pompen door den heer Mock zeer werden aanbevolen, minder goed voor de gezondheid als het duinwater. Men beriep zich op Amsterdam waar de waterleiding wer kelijk van nut is en zeer gewaardeerd wordt, en waar de ondervinding geleerd heeft, dat die stad betrekkelijk minder door epidemien werd geteis terd dan andere kleinere plaatsen. In beginsel werd dan ook de daarstelling van eene duinwaterlei ding met 20 tegen 2 stemmen (de heeren Mock en Meijer) aangenomen. De vraag was thans, of de zaak van gemeentewege zou worden geëxploi teerd, waartoe het voorstel door de heeren de Pinto c. s. was gedaan, of dat de gemeente hier toe concessie zou verleenen. Het voorstel de Pinto werd door den Burgemeester bestreden, voorna melijk uit het oogpunt van de meerdere kosten welke de tot standbrenging door de gemeente zouden eischen. Hij waarschuwde tegen de voort zetting van gemeente-exploitatie; met het oog op de ondervinding daaromtrent ten opziohte van den schouwburg en op de moeielijkheden aan deze nieuwe exploitatie verbonden daar waar het Badhuis reeds in eigen beheer der gemeente is en misschien later de gasfabriek zal moeten komen. De heer de Pinto verdedigde zijn voorstel dat z. i. meer waarborgen oplevert dan conces siën die veelal niet goed worden uitgevoerd en waarbij te veel aan het welgevallen van den concessionaris wordt overgelaten; terwijl eene concessie bovendien niet in het finantieel voor deel van de stad zou zijn. Ten slotte werd het voorstel van den heer de Pinto met 18 tegen 11 stemmen aangenomen, waarvan het gevolg is, dat de waterleiding door de gemeente zal worden tot stand gebracht en in eigen beheer genomen. gevangenis rond te leiden en alle mogelijke in lichtingen te verstrekken. Wij begaven ons op weg en gingen eerst over de groote gevangenplaats in het midden waar van een kleine duiventil stond, die volgens de traditiën der gevangenis door een der respectabele bewoners tot verstrooiing zijner minder vermogende lotgenooten, wier zwaar moedige gezichten tnen hier en daar door de traliën bemerkte, had laten maken. De plaats door een houten schutting ter hoogte van 12 voet omgeven, waarop eeu dubbele rij scherpe ijzeren pennen, was in een aantal kleine tuintjes ver deeld, door lage hekjes van elkander gescheiden, waardoor den gevangenen de eenige afzondering geschonken werd die hun toegestaan was. Mijn geleider zag met welgevallen naar de kleine tuintjes en zeide: Ze zijn voor de arme kerels, die aan het leven hier nog niet gewoon zijn, zeer veel waard; ontluikt er eene of andere bloem, dan doen ze als of het hunne kinderen waren." Daarop verlieten wij de plaats en kwamen in een langen, lagen corridor, die er alles behalve prettig uitzag en ous naar de bewaarplaats der bedelaars en landloopers voerde. Om latere uitweidingen te vermijden, wil ik hierbij nog opmerken, dat de gevangenen in alle klassen allen in den groven, grijzen rok gekleed waren, die ook de oppassers Gisteren overleed alhier Jhr. Herman Adriaan van Karnebeek, gepensioneerd vice-admiraal, rid der 3de klasse van de Militaire Willemsorde, kommandeur der orde van den Nederlandsche Leeuw, gerechtigd tot het dragen van het Zilve ren Kruis 18131815, het Metalen Kruis, de me daille voor den oorlog op Java en grootkruis, kommandeur en ridder van verscheiden buiten landsche orden. Hij was geboren den 2den April 1797 te Amsterdam. Hij wijdde zich al vroeg aan den zeedienst en onderscheidde zich reeds in 1822, bij Algiers, als luitenant ter zee op den ilelampus; voorts bij de krijgsverrichtingen tegen Tontoly, ter noordwestkust van Celebes, onder bevel van den kapt. ter zee de Man. Hij gaf aldaar zoowel aan boord als op expedities te land blijken van bekwaamheid en ongetneene kloekmoedigheid en hij mocht de tijding van de zege, waartoe hij veel bijgedragen had, naar den Gouverneur-Generaal van de Cappellen overbrengen. Die opperland- voogd betuigde aan den bevelhebber der onder neming opzettelijk zijn genoegen, den luitenant ter zee van Karnebeek, zoo loffelijk in de stuk ken vermeld, te zien. Niet minder verdienstelijk kweet hij zich later bij de krijgsverrichten op Sumatra. Daar hij, op last van den kapitein ter zee de Man, een zeekaart van de eilanden voor Padang en Priamau had gemaakt, werd hij den overste Raaff (tot het opnemen van het terrein en het maken van kaarten) als dienstdoende ad judant voor dezen veldtocht in de bovenlanden van Sumatra (1822-23) toegevoegd. Bij een der uitvallen van den vijand werd hij in de rechter borst gekwetst. Wegens zijn beleid en dapperheid in dezen gevaarvollen oorlog tegen de Noordelijke Padries werd hij tot ridder van de Militaire Willemsorde 3de kl. benoemd. Sedert bewees hij Koning en Vaderland nog vele diensten en klom hij trapsgewijze tot den hoogen rang in de Nederlandsche Marine op, waarin hij voor eenige jaren werd gepensioneerd. De overledene was gedureride verscheiden jaren adjudant van Z. M. Koning Willem II en laatste lijk adjudant in buitengewonen dienst van Z. M. Koning Willem III. Ook nog op een andere wijze heeft de vice- admiraal van Karnebeek zich voor het krijgswezen hoogst verdienstelijk gemaakt, door zijn ijverige bemoeiing in de zaak der Conventie van Genève. Aan zijn initiatief is het te danken, dat de neu traliteit der verpleging van gewonden in den oorlog ook is uitgebreid tot den oorlog ter zee. Het voorstel daartoe is van hem het eerst uitge gaan. Hoezeer zijn verdiensten ten opzichte der Conventie van Genève gewaardeerd werden, kan o. a. daaruit blijken, dat op verschillende der Europeesche congressen over die zaak gehoudeD, aan hem het vice-praesidium werd opgedragen. Z. M. de Koning heeft deze zijne werkzaamheid met het kommandeurskruis van den Leeuw beloond. 's-Gravenhage, 27 September. Gisteren is in de residentie overleden, Jhr. Edouard baron Sirtema van Grovestins, lid der ridderschap van Friesland, markies de Casa Sirtema in Spanje, kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, groot kruis der orde van de Eikenkroon enz. De overledene heeft zich in der tijd, als Ne- derlandsch gezant bij het Hof van Spanje, waarbij hij van de jaren 1832 tot 1863 dus ruim 30 jaren geaccrediteerd was, vooral verdienstelijk gemaakt wegens zijn buitengewone zorgen voor de bevordering der belangen der schuldeischers van Spanje hier te lande. In het Handelsblad van den lsten Februari 1853 komt daaromtrent het volgende voor „Door de heeren Benten en Zoon, te Amster dam is een rijk en smaakvol geschenk in zilver, bestaande in een vorstelijk dessert middenstuk en twee candelabres, vervaardigd op last van het comité der Spaan6che fondsenhouders in Ne- droegen en het eenige onderscheidingsteeken in de verschillende kragen bestaat; zoo droegen de bede laars der eerste afdeeling een rooden, de misda digers der tweede afdeeling een zwarten, die der derde een blauwen en die de» bovenste verdieping een geelen kraag. Mijn cicerone sloot een zware poort open en wij bevonden ons in de gevaugenis der bedelaars eu landloopers, die uit een lang, laag vertrek bestond, door een enkel raam verlicht, dat het licht door het dikke traliewerk slechts spaarzaam naar binnen liet. Het vertrek bevatte 20 tot 30 mannen, die allen min of meer de uitdrukking der stompzinnige onverschilligheid vertoonden, die den Russischen bedelaar kenmerkt. Eenigen lageD in vasten slaap in een hoek gekropen, anderen leunden tegen den muur eu staarden als idioten voor zich heen vijf of zes verdrongen zich in het midden van het vertrek om een dambord, terwijl de opgewektheid hunner gelaatstrekken en levendige gebaren een zeer groot contrast vormden met de apathie der overigen; weder anderen liepen langzaam op en neer, even als roofdieren in hun kooi. Het knarsen der deur trok echter aller opmerkzaamheid en een luidruchtig geschreeuw deed zich hooren. „Dobrom Ultrom (goeden morgen), vader Iwan," riepen eenigen; „wij dachten reeds, dat gij heden niet kwaamt." derland, namens deszelfs committenten, en bestemd om te worden aangeboden als een aandenken van erkentelijkheid en hulde aan Z. Exc. den baron Sirtema van Grovestins, Zr. Ms. gezant te Madrid, voor diens betoonden en nog steeds blij kenden buitengewonen ijver in de bevordering der belangen van de schuldeischers van Spanje hier te lande." Zooals de heer Grovestins zich in die zaak toonde, gedroeg hij zich steeds in al zijn officieele en officieuse bemoeiingen. Niet zonder goede vruchten voor Nederland bleef zijn verblijf in Spauje; hij was daar gezien en wist er Nederland waardig te vertegenwoor digen. Rotterdam, 27 September. De Arrondissements- Rechtbank alhier heeft heden nitspraak gedaan in de zaak tegen Dr. G. H. L. V. De rechtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten, en beslist, dat art. 319 vaD het wetboek van strafrecht van toepas sing is op de bewezen feiten, door bekl. ten deze als verloskundige in de uitoefening van zijn beroep bedreven, en hij alzoo daarvoor strafrech telijk aansprakelijk en verantwoordelijk is. De beklaagde is mitsdien veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier maanden in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van ƒ25 en iu de kosten, des noods bij lijfsdwang op hem te verhalen; met bepaling, dat de boete bij wan betaling zal worden vervangen door eene subsi diaire gevangenisstraf van twee dagen, mede in eenzame opsluiting te ondergaan. Naar wij vernemen, is de veroordeelde van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Utrecht, 26 Sept. Vanwege het gemeentebestuur worden op verschillende punten der stad verschil lende verbeteringen aan de riolen aangebracht, door het maken van stankafsluitingen bij de ver- valgaten. Er is verder een streng onderzoek ingesteld naar sommige privuatputten, die nadeelig voor de gezondheid geacht wordeD, en waarvan de eigenaars daarom tot verbetering zijn aange maand. De werkzaamheden, die geëischt worden voor de aansluiting Yan de Rijn- en Staats spoorwegen, zullen spoedig geëindigd zijn, zoodat men hoopt, dat het personen en goederen-vervoer bij den aanvang van den wiuterdienst zal kunnen plaats hebben zonder afstappen en overladen. Gisteren heeft het Utrechtsche studentenkorps eene vergaderiug gehouden, waarop de leden die sinds 1 Mei jl. bedankt hadden ten gevolge van de vraag over het al of niet houden der maska- rade nog niet allen tegenwoordig waren. Er is toen besloten aan dezen gelegenheid te geven zich weder te doen inschrijven en de termijn daartoe bepaald tot 5 Oct. (H. D.) Arnhem, 26 September. De commissie uit het Departement „Arnhem" der Maatschappij van Nijverheid, bela6t met het oprichten van eene ver eeniging tot het bouwen van woningen, welke na verloop van tijd het eigendom worden van den werkman-huurder is thans inet hare taak gereed. Het kapitaal, benoodigd om deze inrichting in het leven te roepen, is bijeengebracht en wij vernemen dat in de volgende week de aandeel houders bijeen zullen worden geroepen, ten einde de vereeniging definitief te constitueeren. Volgens de door de commissie vastgestelde statuten zal deze vereeniging deu naam dragen van „Nijver heidsstichting." Almelo, 26 September. Na eeD bestaan van circa 5 jareD zal de vereeniging „Politiek leven" alhier waarschijnlijk weldra worden ontbonden, daar in eene gisterenavond door genoemde ver eeniging gehouden vergadering tot benoeming van 5 bestuursleden, geen der leden deze betrek king wilde op zich nemeD. A. s. Donderdag-avond zal het nog fungeerend „Ilebt gij ous weder wat mooie boeken mede gebracht! Kuzma Oblako kan lezen en zal ze ons voorlezen." „Wij willen van avond een kleinen carnaval houden komt gij niet eens kijken?" „Stil jongens, still" zeide Iwan hen toewen kende; „maakt wat plaats voor een vreemden Barin (heer), die u komt bezoeken?" De omstandigheid van het bezoek van een par ticulier scheen den gevangenen iets nieuws te zijn en zij zagen mij lang niet vriendelijk aan toen ik echter mijn geleider een aantal kopeken in de hand drukte, oin onder hen te verdeelen, steeg ik plotseling zeer in hunne achting en een gemompel van dankbetuiging deed zich hooren. Nadat ik met twee of drie hunner een paar woorden gewisseld had en in het voorbijgaan de door het spel geheel iu aanspraak genomen mannen wat nauwkeuriger had opgenomen, (die zich met echt Russischen ijver dadelijk weder tot hun spel gewend hadden), wilde ik het vertrek weder verlaten, toen een der in den uitersten hoek liggende slapers langzaam zijn hoofd op hief en een gelaat vertoonde, waarvan de uit drukking mij als op mijne plaats gebannen, deed stilstaan. Ik heb in mijn leven vele wilde en brutale ge zichten gezien, die in iedere gelaatstrek den bestuur rekening en verantwoording van hei gevoerd beheer doen. Alsdan zal waarschijnlijk het voorstel tot ontbinding worden gedaan. Breda, 25 Sept. In de eergisteravond gehouden vergadering der afdeeling Breda, van het Neder! schoolverbond, werd door deu afgevaardigde de jongste algemeene vergadering te Zwolle,^ heer Arinand Sassen, lid van het hoofdbe% een keurig uitvoerig verslag uitgebracht vi»^ voornaamste, dat in genoemde bijeenkomst», behandeld en waartoe hoofdzakelijk behoort^ door den heer Sassen ontworpen adres aan j,, Koning, nopens den arbeid van kinderen in 0! fabrieken met het oog op schoolverzuim. Vervolgens had eene nieuwe bestuursveikif. zing plaats, waartoe gekozen werden de hh. tn> taris van Aspereu, chir. Heglaarts, de oud-red, dent Wijnen en hoofdonderwijzer van Goor. Als sprekers over verschillende onderwerpt! in het belang van het schoolverbond lieten zit nog hooren de hh. ingenieur de Bruyn Kop Wijnen, dr. Aronstein en Duparc. Ten slotte werd de vergadering met een liaj tel ij k opwekkend woord gesloten. G eld- en Effectexunarkt. Amsterdam van 18 tot 25 September 1871 Wij hebben eene week doorleefd die voon ten opzichte der geldmarkt, belangrijk heetei mag. Te Weenen eene geldcrisis tengevolge waai- van de Oosten rij ksche Nationale Bank het di* conto 2 pCt. verhoogde en ook de Bank van En geland, bovendien nog gedrongen door den sterken uitvoer van goud naar Frankrijk, alsmede dooi het tot stand komen van een syndicaat ter voor ziening in 20 millioen voor laatstgenoemd land, verhoogde het disconto van 2 op 3 pCt. welt voorbeeld door de Belgische Nationale Bant werd gevolgd, die thans 5 pCt. rekent. Ternij wij dit schrijven wordt de wekelijksche verkort balans der Nederlandsche Bank gereed gemaaii de Directie pleegt bij die gelegenheid tevens ie overwegen of het disconto al dan niet moet words gewijzigd en zeker is dit punt thans bij haam behandeling. Welk besluit genomen zal wori-r kunnen wij natuurlijk nog niet weten: tl morgen zal dat bekend worden. Ondertusix is de prolongatie reeds tot 5 pCt. geklommen» blijft de vraag naar geld aanhouden. De bears- woording der vraag uit welke ooriaken die pi' selinge wanverhouding tusschen vraag en aantoi van geld ontstaan is, zou meer ruimte vorder» dan de plaats waarover wij te beschikken heb aanbiedt en bovendien minder geschikt zijn v een eenvoudig „overzicht." Alleen dit willen tv. opmerken dat een der voornaamste oorzaken tvt deze is, dat plotseling en niet langs den geleide lijken weg van handelstransactiën eene enorm: massa geld naar Duitschland is overgebracht waar het voor het grootste gedeelte in de schal kist en elders is opgehoopt, dat er nog slecln een betrekkelijk zeer klein gedeelte van onder de bevolking verspreidt is en dus de anderhaltt milliard franken die op de oorlogscontributiebt- taald zijn nagenoeg geheel aan de geld markt zijl onttrokken. Wij voegen er bij dat het verschijn-: zich herhaleu kan en vermoedelijk herhalen zt telkens wanneer er termijnen aan Duitschl- zullen worden betaald en dat zelfs de verspit: ding der door Duitschland ontvangen geldencit' de bevolking, wanueer die niet met de uil:- behoedzaamheid geleid worden dergelijke ren kan veroorzaken. Waar de geldmarkt zoo hevig wordt aangeifc kan de fondsenmarkt, die er een intregerenddtê van uitmaakt, niet onberoerd blijven en werk# zijn dan ook verreweg de meeste fondsen beta;' rijk lager dan voor acht dagen. Met geuoejf echter constateeren wij, dat dit niet het gev»! was met onze Nationale fondsen, die, zij moge® duidelijken stempel der misdaad en verdierlijkt! droegen, inaar zulk een opvallend boosaardig gelaat had ik nog nimmer ontmoet. De andere gezichten in het vertrek waren ruw en terugstootend, door de treurige onverschillig heid, maar in ieder gelaat lag toch nog eenig uitdrukking iets bezields, dat de grenslij0 tusschen mensch en dier kenmerkt. Den blik va» een gelaat als een roofdier zou mij minder ver schrikkelijk voorgekomen zijn, dan hetgeen n'8 ik nu zag. De gelaatstrekken, hoewel hard e' verweerd, kon men niet juist leelijk noéme» maar over het geheele gelaat was een leegte ver spreid het totale gemis aan menschlijkheid waardoor de man niet het uiterlijk van ee idioot, maar van een dier kreeg, want naar h scheen, was niet de uitdrukking der verstaudf lijke vermogens verstikt of verwoest, maar ze h er blijkbaar nimmer in bestaan. Toen hij tv zijn vroegere houding had aangenomen gevoel ik mij onweerstaanbaar tot hem getrokken, hem aan te spreken. „Goeden dag, broedertje," zoo sprak ik bt® op Russische wijze aan. „Vertel mij toch hoe gij hier komt?" (Wtrdl vervolji]'

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2