rDiU, Zondag 24 September. Stads-schouw- IDonderdag 5 October aanstaande, zal in Ischouwburg een waarlijk zeldzaam leest worden, en wel dat van het vijftig- Jjubilé van onze hoogstverdienstelijke stad- I mevrouw Sioets-Majofski. Deze ach- ige tooneelkunstenares, die sedert eene |eeu\v liet sieraad van onzen Stads-Schouw- keeft uitgemaakt, is eene alleszins waardige Lieliog van de zoo zeer beroemde familie Ma- I Haar naam alleen is voldoende aan kunst- isrs het bloeiende tijdperk der dramatische I in het geheugen terug te roepen, toen de Jlajofski algemeen gewaardeerd werd Is hare talenten. Ook vervulde de benefi- I reeds in hare jeugd met veel succes de ,n in de opera's Semiramis, Norma, Saffo l.ren, terwijl zij in Tancredo, Othello en in I11de beroemde werken van Mozart, Beet- liubert, enz., haren roem als zangeres hand- I Immers werd niet alleen haar schoon en Jij geluid, gepaard aan eene uitmuntende en voordracht, zoowel in onze binnen- bladen als in de buitenlandsche muzikale Iriften hoog geroemd, maar ook van haar |<Jig talent met hoogen lof melding gemaakt. Ljemvoordig vervult zij, niettegenstaande ■hoogen leeftijd, op lofwaardige wijze, ver- lude rollen waarin zij moeilijk is te evena- lU'anneer er dus voor het kunstminnend Ik ooit reden heeft bestaan eene benificiante LeD, dan zal het zeker die zijn, om op den 1 van den 5den October zijne hulde te bren- L Je oudste actrire van dezen schouwburg. I bij die gelegenheid op te voeren blijspel led tan Linienberg, zal de beneficiante de rol tievr. Manbach vervullen, waarin zij reeds [en geleden op dit tooneel optrad, en zal de ag besloten worden, door eene eerste i van een oorspronkelijk kluchtspel geti ktak op den Dam. eta avond de schouwburg op het Leid- (tui, toe groot ook van omvang, te klein tevonden, om alle belangstellende te [XIVIV JtüJV L" -A-N D- [Hbl.) StjrtNHAGE, 25 September. Morgen zal de pieraad alhier vergaderen o. a. om te be over het prae-advies omtrent de aan- I der concessie voor eene duinwaterleiding. (Onderstaande artisten die Zaterdag-avond Kon. Franschen Schouwburg hun laatste Ideden, zijn allen toegelaten met het volgend 1 stemmen. M". Celine Dembrun, Jeune 1" lle röle, met algemeene stemmen; Mme. te, forte chanteuse Falcon, mede met alge- stemmen; M". Osmond, 1" Danseuse, met ken 21 stemmen; Mme. Fabienne, Danseuse caractère, met 60 tegen 23en Mr. Chris- 1 premier Basse de Grand opéra, met 78 15 stemmen. Ills, 23 Sept. Tot verkrijging van zuiver kater hier ter stede, zijn door de bemoeiin- let gezondheids-commissie van het departe- lZwolle der maatschappij: tot nut van 't vijf Nortonsche pompen geplaatst, en (aden Buitenkant nabij het koorndragers- de Molenstraat bij de Zeven allèeljes, Urieschen wal bij de fabriek van den Iffpelweij, op den Dijk nabij de woning i heer Eindhoven en in de Waterstraat dj katerne. Een scheikundig onderzoek heeft Jêtoond, dat al deze pompen onschadelijk r leveren, zoodat de pogingen der commissie lewenschten uitslag hebben gehad. (Zw. C.) fLMEH, 22 September. Verscheidene werk- zijn door werkbazen tegen hooge dagloo- Id Pruisen in dienst genomen, en deze week [een paar lieden, die als houtzagers naar prijk waren vertrokken, teruggekeerd om s tegen hooge daggelden meer arbeidslieden Idat land aan te nemen. liSTMCHT, 22 Sept. Voor gemeenschappelijke fing van België en Nederland zal eerstdaags fen aanbesteed de uitvoering van eenige jen tot verbetering van het vaarwater der f de Maas, langs de Horrisser Koeweide in Neente Urevenbicht, tusschen de raailiinen XLIV. B CJ 1 T JE IV L A. IV I). Frankrijk. iBrtophobie. Algerie. Bepubliekoinsch pro- TDaua. Revisie van het vonnis van RosseL E hnp$ wijdt eene beschouwing aan de on Parende geruchten, die tegenwoordig over di l'Dgen der Bonapartisten en zelfs over eene l'teele hernieuwing der tooneelen van Straats T ea Boulogne in omloop zijn. Het blad it Jee'st overtuigd van de afkeerige gevoelens lliet leger tegen den man en het regeerings- ftm die het land gebracht hebben in den l'fkkigen toestand, waaruit het zich nu met leel moeite tracht te verheffen. Ten tweede ltl van oordeel, dat die man zelf dezen toej I- duidelijk genoeg zal inzien om geene der- belachelijke en vruchtelooze poging als die hem vroeger aan de bespotti_D a prijs gegeven. Maar al zijn er dan geene directe aanslagen te vrezen, eene algemeene werking om de publieke opinie te corrompeeren is niet te ontkennen. De generaal Ladmirault heeft reeds maatregelen moeten nemen om de daartoe strekkeude brochures uit de kasernen te weren. De heer Rouher is in een soort van dreigende hou ding op het tooneel getreden en verscheidene andere meer of minder gewichtige personen van het keizerrijk hebben zich op den voorgrond ge plaatst. De Temps wijst er dus op, dat daardoor angzamerhand voorvallen zouden kunnen plaats hebben, die op een gegeven oogenblik de tus- schenkomst der politie noodzakelijk maakten en vertrouwt, dat het gouvernement de noodige maatregelen zal nemen om dit te voorkomen. Voor het overige is het de plicht der publieke opinie om de handelingen dier menschen te be waken, aan te geven, te beoordeelen zooals zij het verdienen, kortom aan Frankrijk de schande te besparen van mannen op het tooneel te zien verschijnen, die onbeschaamd genoeg zijn om zich nauwelijks een jaar na de catastrophe van Sédan weder te vertoonen. De reis van den gouverneur-generaal van Al gerie, den vice-admiraal Gueydon, naar Frankrijk had in de kolonie de vrees doen ontstaan dat het militaire régime, waarvan zooals men weet de gouverneur een groot tegenstander is, weder zou ingevoerd worden. Inderdaad waren aan het gouvernement van verschillende kanten verze keringen gegeven, dat Algerie binnen 14 dagen zou verloren gaan, indien het militaire gou- ernement niet werd hersteld. De uitkomst heeft evenwel de ongegrondheid dezer bewering bewe zen; de opstand is zoo goed als geheel bedwongen, het ontslag van den gouverneur is niet aangenomen, en zonder twijfel zal hij naar de kolonie terug keeren, met voldoende macht bekleed om haar onder het burgerlijk bestuur te ontwikkelen en het militair régime langzamerhand te onder drukken. Het Journal de Lyon deelt het programma mede voor hen, die door het republikeinsche centrale kies-comité van Lyon tot candidaat willen gesteld worden voor het lidmaatschap der algemeene raden. Het beginsel van imperatief mandaat wordt er geheel in gehuldigd. Art. 1 namelijk luidt: „De algemeene raden, even als alle andere door het volk gekozene vertegenwoordigers, erken nen dat zij eenvoudig mandatarissen zijn, en zullen dus het hun toevertrouwde mandaat terug geven zoo dikwijls en om welke reden ook de kiezers de begeerte hiertoe zullen te kennen geven door het centrale of door de daarvan afhankelijke kantonale coinité's." Over de ver dere strekking van het programma kan men oordeelen naar de volgende bepalingenDe raden zullen voldoende tractemeut genieten; indien hunne fortuin dit onuoodig maakt zullen zij het aanwenden tot een of ander democratisch doeleinde; zij moeten zich met alle kracht ver zetten tegen eene aantasting van de radicale repu blikeinsche beginselen; standvastig zullen zij moeten aandringen op eene inkomstenbelasting met ster ker opklim rende berekening in verhouding tot de grootte der fortuinen, op de afschaffing van het budget van eeredienst, kosteloos en verplicht on derwijs, reorganisatie van het leger en de magi stratuur, herziening van de lijsten der jury, enz. Zij zullen voorts hun best doen om de bud getten van den staat, de departementen en de gemeenten van elkander geheel af te scheiden. Dit programma is niet van gewicht ontbloot, daar genoemd /Comité central electoral de l'Al- liance républicaine du Rhone" een grooten in vloed heeft uitgeoefend bij de aanvullings-verkie- zingen van 2 Juli. Het heeft toen de republikeinen Milland en Ordinaire naar de nationale verga dering gezonden. De raad van revisie heeft het vonnis, door den derden krijgsraad over Rossel uitgesproken, vernie tigd en zijne zaak gerefereerd aan den 4den krijgsraad. Zijn verdediger grondde zijn pleidooi voorname lijk op het argument, dat hij niet tot den vijand was overgeloopen en derhalve niet als deserteur mocht aangemerkt worden. Het doet ons bepaald genoegen, dat de raad zich hierin met den ver dediger heeft vereenigd en hopen dat een veel zachter vonnis door den vierden krijgsraad over Rossel zal geveld worden. Zijne deelname aan deze opstand is naar onze overtniging toch voornamelijk toe te schrijven aan bittere onte vredenheid over het sluiten van den verne derenden vrede met Duitschlanddeze gezindheid moge nu al onverstandig geweest zijn, de vader landsliefde is er niet in te ontkennen. Het gedrag van Rossel wordt geheel gekenschetst door de wijze waarop hij bij het uitbreken van den op stand zijn ontslag indiende: „Ik verneem dat twee partijen elkander in Frankrijk bestrijden, en ik aarzel niet die zijde te kiezen, die geen vrede met Duitschland heeft gesloten." £>uitschlancl. Oud-Katholieken-eongres. Meerderheid in den Beierschen landdag. Burgerlijk huwelijk. commissie, die het opperbevel over den krijgstocht tegen de nieuwe leerstellingen zal op zich nemen, met bet recht om van zoovele en zulke personen als haar goed zal dunken de medewerking in te roepen. Na aanneming van het voorstel werden dadelijk de bestuursleden van het congres en die van het comité der stad Munchen tot leden der nieuwe commissie benoemd. Het voorstel van prof. Schulte strekte om aan de nieuwe godsdienstige partij de uitvoering van hare religieuse plichten te verzekeren, haar zelfstan digheid en kracht te geven door het vormen van gemeenten. Deze zullen opgericht worden op alle plaatsen waar zich een genoegzaam aantal oud katholieken bevindt, waarover het oordeel zal worden opgedragen aan de comité's die op de verschillende plaatsen zullen opgericht worden. Die gemeenten zullen dan pogingen in het werk stelles om hunne priesters enz. door den staat te doen erkennen en met elkander trachten eene bisschoppelijke rechtspraak in het leven te roepen. In het algemeene comité, waarin zooals men weet afgevaardigden uit verschillende landen zitting hebben, met volmacht hunner committenten om beslissingen te nemen, heeft men eenigszins gedebatteerd over enkele punten van het door de oud-Katholieken aan te nemen programma. Bij ait. 3 wordt daarin onder anderen de hoop uitgedrukt, dat de liberale katholieken langza merhand met de andere kerkgenootschappen overeen zullen gaan stemmen. Een lid stelde voor om meer speciaal de strekking uit te drukken, dat de Duitsche burgers van verschillenden gods- diensi tot elkander zouden naderen, en derhalve te spreken van de Duitsche protestantsche kerk. Hiertegen kwam echter de onder-voorzitter Keiler op, omdat bv. in Zwitserland de liberale katholieken ijverig werden ondersteund door de protestanten, en d« bewoners van dat land dus niet gaarne zouden zien dat de prijzenswaardige conciliatie- geest slechts tot Duitschland werd uitgestrekt. Ten slotte werd het artikel zonder bijvoeging van ten- bepaald land aangenomen en alleen de hoop uitgedrukt van eene toenadering tusschen de ord-Katholieke, protestantsche en episcopale kerktn. He debut van den Beierschen landdag is voor de rrgeering niet zeer gunstig geweest, zooals trouvens wel te voorzien was,daar de Ultramon- tanet en patriotten te zamen bepaald de meer- derhtid uitmaken. De candidaat dier dubbele oppoiitie voor het presidentschap, heeft namelijk de zegepraal behaald. Er is voor de Beiersche vertegenwoordiging, indien het oud-katholieken congres soms niet eene ver- verflauwing te weeg brergt in de ultramontaansch-patriotische allian tie, niet anders te wachten dan eene ontbinding. Volgens zijn programma toch van zelfstandigheid tegsnover Pruisen en wering der ultramontaan- sche ondermijning van het staatsgezag kan het gouvernement Hegnenberg-Dux met deze kamer niet langer blijven regeeren. Het is nog altijd twijfelachtig of in den Rijksdag een voorstel tot het facultatief of het verplicht burgsrlijk huwelijk zal ingediend worden. De minister van eeredienst is voor het eerste, de minister van justitie voor het laatste. In allen gevalle, zegt de Allg. Augsb. Zeil. kan het tot vermijding van misverstand geen kwaad, er reeds van ie voren aan te herinneren, dat Beieren door de eventueele invoering niet verbonden wordt. Het zou aan het blad in de gegeven omstandig heden wel aangenaam zijn als zulks het geval was, daar het gaarne, het burgerlijk huwelijk zou zien ingevoerd. Intusschen bij art. Ill 1 van het Versailler verdrag en volgens art. 1 van het slotprotocol van 23 Nov. is duidelijk geconsta teerd, dat het huwelijk met al zijne ap- en depen dentiën niet bij den Bondsraad en Rijksdag, maar bij de Beiersche regeering en den Landdag te huis behoort. En£eland. Impopulariteit van het Hoogerhuia. De Eeuwige vrede. Het katholieken-congres te Munchen heeft twee voorstellen aangenomen, een van Dr. Zirngiebel en een van prof. Schlute. Het eerste strekt om door de vergadering te doen benoemen eene permanente De quaestie der grèves heeft in Engelaod een weinig de ontevredenheid op den achtergrond gedrëVen, die er bij het sluiten der laatste zit ting tegen het Hoogerhuis van verschillende zijden merkbaar was. Sedert lang reeds hebben daartoe de voortdurende afkeuringen van in het Lagerhuis aangenomene wetten medegewerkt. De liberale vereeniging van Birmingham heeft deze zaak nu weder op het tapijt gebracht, door aan de vrijzin nige vertegenwoordigers in het parlement eene cir culaire te sturen, waarin o. a. de volgende zinsnede voorkomt „Wij gelooven dat de tijd is gekomen, waarop het beginsel van erfelijkheid, dat in hem die er van profiteert noch wijsheid noch vader landsliefde waarborgt, moet vernietigd wor den om plaats te maken voor eene kamer, die de uitdrukking der volks-sympathien kan genoemd worden, en dat voortaan het Lagerhuis, dat het onwedersprekelijk recht heeft om den wil der natie tot vervulling te brengen, in zijne roeping niet meer wordt belemmerd door een tegen den volkswil strijdenden hinderpaal." Een Birminghams blad verzekert, dat over deze zaak eene conferentie zal gehouden worden van de afgevaardigden der liberale vereenigingen der groote steden. De heer Richard zal in den loop der ziting van 't parlement een voorstel indienen tot veiv- zekeriug van den Europeeschen vrede. De werklieden-vereeniging tot bevordering van den vrede te Londen heeft eene ver gadering gehouden om te beraadslagen hoe hem daarbij te ondersteunen. Het door haar aangenomen programma berust op hetzelfde beginsel, dat sedert eeuwen reeds ten grondslag ;estrekt heeft aau hen die een plan voor den eeuwigen vrede ontwierpen, namelijk het inter nationale scheidsrechters-systeem. Het gaat echter ook juist aan hetzelfde euvel mank als de vroe gere ontwerpen, aan het ontbreken van een afdoend middel om de groote staten te nood zaken, zich aan de uitspraak der scheidsrechters te ouderwerpen. TELEGRAlMMEN. Meuw-York23 Sept. De Minister van Finan cien heeft den buitengewonen inkoop bevolen van 3 millioen dollars aan 5/20 bons. Munchen, 23 September. Het congres van Oud- Katholieken heeft in de heden gehouden niet- openbare zitting met bijna eenparige stemmen aangenomen een voorstel van Zirngiebel betreffende de stichting van vereenigingen tot bevordering der hervormingsbeweging, en een voorstel van Schulte tot stichting van gemeenten. Er werd medegedeeld, dat morgen met toe stemming van het stadsbestuur in de Nicalaï- kerk eene godsdienstoefening zal worden gehouden. De heden in het Glazen Paleis plaats ge had hebbende eerste vergadering van Katholieken was zeer talrijk bezocht. Er zijn 6600 entrée- kaarten afgegeven. O. a. traden als redenaars op pater Hyacinthe en de heer van Til uit Utrecht. Munchen, 24 Sept. De rijksraad (eerste kamer) heeft baron Schenck tot vice-president benoemd. Aan de heden in de Nicolaïkerk door de oud-Katholieken gehouden godsdienstoefening, waarbij Michelis de mis las, namen vele leden van het congres en eene groote volksmenigte deel. Na de mis werd gebeden, dat de dreigende gevaren van de kerk mochten afgewend worden en de overleden oud-Katholieken, in het bijzonder prof. Zenger, herdacht. Op de laatste openbare vergadering van het congres der oud-Katholieken spraken Reincke, Stumf, Tangerman en Michelis. Wegens het vergevorderde uur kon de voorle zing van het programma niet meer plaats hebben. Prof. Schulte gaf, nadat hij nog een hoch uit gebracht had op Döllinger, het presidium aan Wolff over. Deze sloot de vergadering met een „leve koning Lodewijk!" Gedurende de zitting werden vele telegram men met gelukwenschen en instemming ont vangen. Londen, 26 Sept. De officieren, die aan de veldoefeningeu te Aldershott deel namen, hebben zich Zaterdag aan een feestmaal vereenigd. Ge neraal Blumenthal was er bij aanwezig. Van de uitgebrachte toasten valt niets bijzonders te zeggen. Waarschijnlijk zal er deze week een vergelijk tusschen de patroons en werklieden te New castle tot stand komen. De Standard meldt, dat Thiers gereed is om het vierde halve milliard te betalen. Uit officieele berichten uit Washington blijkt, dat de oogst in de maand Sept. van tarwe gun stiger, van rogge minder was, terwijl die van boekweit gewoon bleef. LAATSTE UEHICUTION. (Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 25 Sept. In de zitting vap de Tweede Kamer der Staten-Generaal is de algemeene strekking van het adres als neu trale weerklank op de troonrede, na korte dis cussie aangenomen. De Minister Thorbecke was tegenwoordig en heeft kortelijk aan het debat deelgenomen. Men is vervolgens overgegaan tot de afzonderlijke paragrafen. Bij die behandeling werd met 63 tegen 5 stem men verworpen een amendement van den heer van Loon, strekkende om aan te dringen op eene herziening der wet op het lager onderwijs; onder scheidene leden stemden tegen op grond dat de algemeene strekking van het adres neutrale weer klank der troonrede moest zijn, anderen omdat het tijdstip nu nog niet geschikt was. Het geheele adres is ten slotte onveranderd aangenomen met 65 tegen 4 stemmen. 's-Gravenhage, 25 September. Adv.-Gen. Smits heeft heden in de zitting van den Hoogen Raad, 'strafkamer conclusie genomen in zake: 1°. Den Prov. Gen. bij het Hof in Zuid-Holland, tegen een arrest in zake W. Man in 't Veld, betreffende het bouwen binnen den verboden afstand van eene begraafplaatsen 2°. de zoogenaamde Elzasser kooplieden, tegen een arrest van het Hof in Utrecht nopens den verkoop van goederen die latef bleken geen „zuiver linnen" .te zijn. In de eerste zaak strekte de conclusie tot niet ontvankelijk verklaring en in de tweede tot verwerping. In beide zaken zal de Hooge Raad den 10 October uitspraak doen. Aan het locaal van ;het Prov. bestuur in Zuid-Holland is heden aanbesteed: De uitvoering van eenige buitengewone werken te Gorinchem, in verband met het dempen der Kalkhaven en het ten gevolge daarvan vervallen van de sluis aan den mond van die haven. Voor dit werk waren zeven inschrijvingsbilletten (ingekomen.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3