25 September. N°. 3S66. Maandag A0. 1874. lEIDSCH DAGBLAD F»RIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Ueze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTïïNTIKN Voor iedoren regel0.1.V Grootere letten naer de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 23 September. Donderdag a. s. zal de jaarlijksche Vergadering leden van het Genootschap Mathesis Scien dum Genitrix gehouden worden. Tpe punten op het convocatiebiljet vermeld, zijn [rlijksch verslag en uitreiking der medailles, (geoing en verantwoording van het bestuur. Xjrstel tot wijziging vaD art. 5 der wet. Ver- ,zjDg van nieuwe bestuurders. Omtrent de voorgestelde wijziging van art. 5, Irneinen wij uit eene goede bron, dat het be- Lr het beginsel der verplichte aftreding wil Indhaven, maar zooveel mogelijk de nadeelen Ichien weg te nemen, die het natuurlijk gevolg van eene te snelle afwisseling in het perso- 1 der bestuursleden. Zooals de zaak nu gere ild is, treden deze om de drie jareo af en zijn 1st dun na een jaar verkiesbaar. Wordt het foorstel aangenomen, dan kan een lid na drie lieu zitting, dadelijk weder op de voordracht «plaatst en verkozen worden. Zijn echter die klgende drie jaren om, dan i3 hij niet dan na in jaar verkiesbaar. 1 Wij hopen dat de Algemeene Vergadering dit «min ernstige overweging moge nemen, en het Lijs leveren, dat de belangstelling in de Am- jdilschool, voor twee jaren zoo schitterend aan idag gelegd, bij de Leidsche burgerij niet ver in/lied is. lüeieerP. S. van Ronkel, predikant teZutpheu, left voor de beroeping naar de Nederd. Herv. Bemeeute alhier bedankt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het lerkhuis, alhier opgenomen van 91 tot 117 vol gassen personen en van 28 tot 12 kinderen. Gedurende deze week zijn in het Badhuis op |e Bloemmarkt 55 baden gebruikt. In de tweede helft der maand Augustus zijn Viier aan het postkantoor bezorgd de volgende [neven, die wegens onbekendheid der adressanten met bezorgd zijn kunnen worden T. J. Dulfert, Mevr. Schoenk, Mevr. Spijker, [Hen te Amsterdam; J. Dieker, Mulder, beiden Arnhem; Mej. A. S. Dauui, le Bad-Ems; J. Rorperhoek, te Dordrecht; C. F. van Delden, Cramers, F. C. van Ewijk, J. Oppelaar, A. C. tellers, allen te 's-Gravenhage; R. van Dam, te LeiderdorpFrau Bolle, te Neüenahr; A. Wijn- llioom, te Oirschot; Blomberge, te Oudenhoreu; Lahou, J. van der Wall, B. de Zant, allen te jkrtodamG. A. N. Suriugar, te UtrechtJlad'». Graaf, te Velp; B. Varwerk, te Zaandam. !jj de Tweede Kamer der Staten-Generaal Is o. a. ingekomen eene missive van de Staten der provincie Groningen, ten geleide van een lofschrift van hun adres aan den Koning, betref- lende eene verbetering van de regeling van het hilitair inundatie-recht. Uil Tiel schrijft men aan het Vaderland: //Mr. A. L. J. W. baron Sloet van de Beele, |wien volgens unaniem besluit eener Maandag [gehouden gecombineerde vergadering van alle afdeelingen der Centrale Kiesvereeniging voor het district Tiel de candidatuur aangeboden is, heeft zich bereid verklaard om die candidatuur, wan neer zij gesteld wordt, te aanvaarden. Nu zullen de afzonderlijke afdeelingen vergaderen om defi nitief een candidaat te stellen, die Datuurlijk geen ander dan de heer Sloet zal zijn. i/De berichten en ongeteekende advertenties waarin andere liberale candidaten (Knoop, Rinck, Pijnacker,; v. d. Ven, Bosscha, Scliimmeipenninck (uit Nijkerk), Versteegh) worden genoemd, zijn waarschijnlijk van conservatieve zijde, volgens del beginsel divide et impera afkomstig. //De heer Heemskerk Az. is verleden week eauige dagen hier geweest eü heeft drukke con- 'trentiën gehouden met Mr. G. Kolff, gecommit teerde van Tiel, ter Algemeene Conservatieve Siesvereeniging. //Natuurlijk wordt het vroegere lid voor Tiel, heer van Lijnden van Sandenburg, in de eerste plaats als tegeo-caudidaat van baron Sloet genoemd. Intusschen hoort men ook Mr. W. van Uoltstein noemen, die, evenals de heer van Lijn den hier, bij de periodieke verkiezingen te Hoorn niet herkozen is." Er zijn te Goes weder twee vrouwelijke leer lingen en een mannelijke voor de hoogere bur gerschool aangegeven en geplaatst, zoodat het getal meisjes nu reeds tot veertien geklommen Tot hiertoe zijn alle belanghebbenden zeer tevreden. Het samenzijn van jongens en meisjes op de school heeft in de beste orde plaats en de vreeselijke gedachten die sommigen daarvan koesterden, worden gelukkig niet vervuld. Inte gendeel moeten de leeraren zoodanig over het gedrag en de ordelijkheid der leerlingen tevreden zijD, dat zelfs diegenen onder hen, die tegen de toelating der meisjes waren, erkennen, dat hunne bezwaren in de praktijk verdwijnen. (Goesi. Ct.) De Gouverneur-Generaal heeft krachtens mach tiging des Konings algemeene bepalingen vast gesteld ter voorkoming van het overbrengen van de algemeene gezondheid bedreigende besmette lijke ziekten in Nederlandsch Indië De uitslag der acte-examens voor het middel baar opderwijs op gisteren is geweestvoor exacte wetenschappen, gevraagd voor Handteekenen 9 acten, waarvan 3 geweigerd en 6 toegestaan, namelijk aan: K. Bes, A. J. G. Tempelmans Plat, F. E. Vogelsang en P. A. Kraanen, allen van 's-Gravenhage; B. F. Plasschaert en G.P. A. Gar- jeaune van Delft. Voor het litterarisch gedeelte: gevraagd voor de Nederlandsche taal en letterkunde 1 acte, toege staan aan Mej. Maria Anna Suzanna Elisabeth Sara de Goeje, van Leidenvoor 't Fransch 1 acte, toegestaan aan mej. Clemeuce Marie Jeanne De- jardin, geb. te Luik; voor 't Engelscli 2 acten, waarvan 1 geweigerd en 1 toegestaan aan Maria Johanna Ursina Pruim, geb. te Dockum; voor 't Hoogduitsch 1 acte, geweigerd; voor Aardrijks kuude 1 acte, toegestaan aan Anna Johanna Sjoers, geb. te Rotterdam. De werkzaamheden aan den bovenbouw der overbrugging van het Hollandsche Diep, zoo wordt gemeld, hebben eene belangrijke vertraging on dervonden en het is nog steeds, in spijt van alle dagbladartikelen en zelfs van de Koninklijke woorden in de Troonrede, zeer onzeker, of nog in dit jaar de brug in gebruik zal kunnen worden gesteld. De 13de overspanning is gereed en slaat op de paaljukken, terwijl het voornemen bestaat om die bij gunstig weder in de volgende week naar de pijlers over te brengen. Met het in elkander stellen van de 11de (laatste) overspanning is op den Sden Augustus aange vangen, en ofschoon daarvoor gewoonlijk slechts 7 a 8 weken vereischt worden, is men daarmede tot heden nog weinig gevorderd. De oorzaak dier vertraging is alleen het uitblijveu van in België bestelde platen voor de boven- en onderranden, en alle aangewende pogingen om de aflevering te bespoedigen, lijden schipbreuk op den onwil vau den fabrikant, welke onwil het gevolg is van drukke werkzaamheden en groote moeilijk heid bij het vervaardigen der vereischte platen. Bestelling bij andere fabrikanten heeft geen gunstig gevolg gehad en het ijzer laat zich nog steed9 wachten. Met genoegen vestigen wij de aandacht ODzer kunstenaars en dillettanten op muzikaal gebied op eene nieuwe uitvinding, die hun weder een groot gemak beloolt. Het zoo lastige en dikwijls hinderlijke omslaan der bladen, waardoor menige mooie passage bedorven wordt, zal voortaan niet meer behoeven te geschieden. De heer Tesselhof, muziekonderwijzer te Soest, dezelfde die indertijd zijne uitvinding, de Fanlasiagraaf, waarmede men hetgeen men op de piano fantaseerde terstond opgeschreven kreeg, alhier in Volksvlijt tentoon stelde, heeft nu een eenvoudig werktuig uitge vonden, dat door een drukking met den voet op een pedaal het blad ten juisten tijd omslaat. Het instrument is zeer eenvoudig ingericht en be hoeft dus niet kostbaar te wezen. Het ligt los op de muzieklessenaar, waardoor men dit bij alle in strumenten kan gebruiken. Onze berichtgever was in de gelegenheid deze nieuwe uitvinding te bezichtigen en heeft toen bevonden, dat de werking allermerkwaardi nauwkeurig geschiedde. Het is te hopen, dal onze beoefenaars der toonkunst spoedig dit werktuig leeren kennen Al mogen er nu eenige heereD zijn, die treuren, dat hun het voorrecht dreigt te ontvallen galanterie te toonen door de musicee- rende dames te helpen, het algemeen zal er loch mede gebaat wezen. Ook voor den ijverigen uit vinder hopen wij dat zijne nieuwe vinding spoe dig bekend worde, opdat hij zijne moeite ruim schoots beloond vinde door eene algemeene waar- deering van zijn vlijt en vernuft. Handelsblad De Nederlandsche oud-Roomsch-Katholieken worden op het Congres van oud-Katholieken te Munchen vertegenwoordigd door den heer Th. van Vlooten, pastoor der oud-Roomsch Katholieke gemeente te Amersfoort en kanunnik van het aartsbisschoppelijk kapittel van Utrecht, en den heer J. J. van Tiel, pastoor der oud-Roomsch Katholieke gemeente te Enkhuizeu, den eerste als afgevaardigde van het Aartsbisdom van Utrecht, den laatste van het bisdom Haarlem. Tollens overwintering op Nova-Zembla is door den heer Albert Haegen, sedert jaren in Nederland gevestigd, in het Hoogduitsch vertaald. De Ami du Limbourg meldt, dat ook de heer J. M. Klaessen, burgemeester van Vlodrop, in Limburg, een bronzen kruis met diploma heeft ontvangen vanwege de «Fransche vereeniging tot het verleenen van bijstand aan gewonden en zieken der legers te land en ter zee," voor de diensten bewezen aan soldaten, die uit Duitsch- land terugkeerden. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. H. O. van Geuns, van het 7de reg. inf. op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst te verleenen. BINNENLAND. Amsterdam, 21 Sept. Aan den kapit. D. H. Dietz, voerende het fregatschip Baron van Pallandt van Rooiendaal, is, door Lloyds Assuradeurs en eenige andere Londensche assurantie-coinpagniën, vereerd een prachtige zak-chronometer met gouden ketting, vergezeld van sierlijk gedrukt document, achter glas en in vergulden lijst gevat, waarin hulde wordt gebracht aan zijn verdienstelijk gedrag, toen hij in de maand September van het vorige jaar op de reis van Rotterdam naar Batavia, met eene lading van 1800 ton steenkolen, ondekte, dat die kolen zich in een staat van sterke broeiiüg bevonden en zelfs ten deele reeds smeulende waren. Dank zij de vastberadenheid, het beleid en de onvermoeide waak- en werkzaamheid, door hem bij die gelegenheid aan den dag gelegd, heeft hij de voldoening mogen smaken, om het hem toevertrouwde nieuwe prachtige schip met deszelfs lading en talrijke bemanning behouden naar de plaats hunner bestemming te geleiden, zooals toen, meer in bijzonderheden, in het Nieuw Balaviaasch Handelsblad van 24 Oct. II. is mede- edeeld. Aan ieder inan der genoemde equipage is wij ders door diezelfde assuradeurs, voor zijne trouwe medewerking en buitengewone krachtsinspanning, een belooning van twee maanden gage toe gekend. Alkmaar, 21 Sept. Den 25sten September 1831 beviel mevrouw G., geb. H., van drie zonen; zij ontvingen met goedkeuring des Konings de voornamen van den toen regeerenden Koning Willem I, den toenmaligen Kroonprins en Prins Frederik. Een hunner bleef te Alkmaar en werd in het vorig jaar benoemd tot notaris hier ter stede; een ander diende in verschillende plaat sen van ons Rijk als beambte der posterijen en werd ook in 1870 hier benoemd tot directeur van het postkantoor, en de derde zwierf door de wereld als officier der Nederlandsche marine, werd in dit jaar gepensioneerd en kwam ook hier wonen. Maandag e. k. zullen zij voor het eerst, sinds hun kinderjaren, te zaïnen vereenigd hun ge boortedag en wel hun 40sten vieren. Beverwijk, 22 September. Gisteren zijn alhier aangekomen eenige leden van het prov. gerechts hof in Noord-Holland, die het terrein hebben onderzocht waar het feit is voorgevallen, waar voor J. J. de Wilde thans te recht heeft gestaan, waarschijnlijk om zich te overtuigen of de getui gen K. Tegel en M. de Groot den beschuldigde hebbeD kunnen zien of niet. De uitspraak van het hof zal Dinsdag e. k. plaats hebben. Hoorn, 22 September. De paalworm, die zoo lang aan de zeeweringen groot nadeel toe bracht, is zoo goed als verdwenen, of althans onschadelijk gemaakt, door het bekende middel om hout, onder water, te creosoteeren. Nog on langs, toen bij zeker werk eenige palen werden uitgehaald, was een oude bijua geheel door den paalworm verteerd, maar de nieuwe, die er dicht bij stonden, waren ongedeerd gebleven, door de bewerking die zij ondergaan hadden. Helder, 21 September. Heden wordt voor het publiek de nieuw gebouwde, zeer practische wachtkamer van het postkantoor geopend.) Het laatste een kapitaal huis voor kantoor en di recteurswoning, doeltreffend ingericht vormt nu met de eerste een uitmuntend geheel, dat, met de vele verbeteringen, welke zeer noodig waren, voor de ingezetenen geriefelijk is en te gelijk een sieraad ouzer gemeente mag worden genoemd. Lemmer, 19 Sept. Alhier is aan hevigen typhus op ruim 20jarigen leeftijd, overleden Mejufvr. A. W. Visser, de eerste jonge dame, die in Ne derland met gunstigen uitslag het examen voor leerling-apotheker had afgelegd. Arnhem, 22 Sept. Voor het Provinciaal Gerechts hof 9tond gisteren terecht zekere Gerdina de Vries, beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Deze jonge vrouw, die onafgebroken baadde in hare tranen, bekeüde volmondig de door haar gepleegde misdaad. Zij was ten huize haars vaders bevallen van een kind, dat zij, om het sobreeuwen te be letten, een kussen op den mond had gelegd, ten gevolge waarvan het was gestikt. Den volgenden dag had zij het lijk in een zak gewikkeld en het in een kelder onder haar bed geworpen. Eerst tien dagen later was het misdrijf ontdekt door het gepraat der buurvrouwen. De adv.-gen. betoogde in zijn requisitoir, dat het misdrijf volkomen was bewezen. Hoewel hij medelijden had met de beschuldigde, meende hij toch dat liet misdrijf niét van dien aard was, om bij de toepassing der straf verzachtende om standigheden aan te nemen. Hij concludeerde dus, dat zij zou worden veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaar. De advocaat Mr. van Cappetle, die ambtshalve als verdediger op trad, wees op de slechte opvoeding, welke de besch. had genoten. Pleiter wees nog op het oprechte berouw zijner cliënte en hare openhartige bekentenis, en hij hoopte dat het Hof in ruime mate zou gebruik maken van zijne bevoegdheid om verzachtende omstandigheden aan te nemen, welke door een wet van 1870 geboren was. De wet op de afschaf fing der doodstraf nl. had ook vrijheid gegeven om bij kiodermoord een correctioneele gevange nisstraf op te leggen. Het Hof deed nog gisteren uitspraak en ver oordeelde de besch., met aanneming met verzach tende omstandigheden, tot 3 jaar gevangenisstraf. Er zijn dezer dagen in verschillende deelen der stad weder een aantal woningen afgekeurd, wier bewoning nadeelig wordt geacht voor de openbare gezondheid en waarvan op de bij de desbetreffende verordeniug voorgeschreven wijze aan de eigenaars is kennis gegeven. Vlissingen, 21 Sept. De groote zeesluizen aan de nieuwe haven- en kanaalwerken alhier, zijn gisteren vanwege het Rijk opgenomen en goed gekeurd. Maastricht, 21 September. Een treurig ongeval is het onderwerp van alle gesprekken hier ter stede. De éenigedochter van een welgesteld vleescb- houwer werd eergisteren door een vergiftig insect gestoken, met het ongelukkig gevolg, dat het venijn zich aan het geheele lichaam heeft medegedeeld en de lijderes thans in een staat verkeert, die aan haar behoud doet wanhopen. 1IVG4EZ;01V DJEIV. EEN ff OORD IN 'T BELANG VAN DEN ffEROIAN. Met belangstelling hebben wij kennis genomen van het adres dat de Maatschappij van Nijverheid dezer dagen bij onzen Gemeenteraad inzondt, met het doel aan het teekenonderwijs in onze stad eene gewenschte uitbreiding te geven. Als lid dier maatschappij mocht ik het genoe gen hebben van het begin tot het einde deze zaak te hooren bespreken, en het rapport, door eene commissie hierover benoemd, te mogen vernemen. Wat is de vraag der Maatschappij? Vergun mij, Mijnheer de Redacteur, eenige regelen om over deze zaak mijne gedachten te zeggen. De Maatschappij verlangt aan de jongens der scholen voor on- en minvermogenden, een teeken onderwijs te geven, waarvan zij op lateren leef tijd zeer gewenschte vruchten kunnen plukken, het verlangen is dat de werkuiansjongen, zoo hij de school verlaat, eene duidelijke voorstelling zal kunnen geven van 't geen hem omringt, dat hij niet zoo zal achterslaan bij onze naburige werk lieden die steeds met krijt of potlood in de baud,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1