^Üën, en waardoor zijne taak alleszins gemak- dijk werd gemaakt. jij herinnert hierbij, hoe genoegelijk hij met ledsn der Staten onlangs te Scheveningen ten was, niet wetende, welke betrekking voor ji was weggelegd. Maar dezen dag zal hij be houwen al3 den gelukkigsten zijns levens. Hij jvaardt het hem aangeboden geschenk met kentelijkheid. Het zal eene eereplaats in zijn 0js innemen en verbonden blijven aan de her- nering zijner loopbaan. Nogmaals zegt hij den laten dank. God zegene hun, en mogen zij het rtrouwen koesteren, dat hij hun ook in verre westen een warm hart zal blijven toedragen. Jlen bleef vervolgens nog eenigen tijd vriend- toppelijk bijeen, bij welke gelegenheid de ge- •bie familie des hoogen ambtenaars mede blijk ran haar erkentelijk gevoel jegens de aan we- re leden. Heden is voor bet Prov. Gerechtshof alhier i behandeld de zaak van een 23-jarig polder - aker, welke drie weken geleden, bij afwezig- id van den, op vrije voeteD gelaten beschul- gde, is uitgesteld geworden. Beschuldigde had, II zeer beschonken, te midden van beschonken ineraads in een vlaskeet te Ridderkerk op 20 aart II, toen men, tegen stellig verbod te mid- n van het vlas in de keet ter waarde van 1750 rookende was, toen hij een brandende cifer voor zijn pijp in handen had met de wooi - n: „wat zou je wel zeggeu als ik den boel ai in brand stak," de daad bij het woord ge- egd't geen de assurautie-maatschappij f 2300 kost had. De feiten der beschuldiging werden kend. De eisch was volgens Art. 434 van het van Strafrecht, 5 tot 20 jaar tuchthuis wegeDS t opzettelijk in brand stekrn van brandbare ffen, derwijze geplaatst, dat een uitbreiding arvan te voorzien is. De verdediger Mr. van eiiDS bestreed de volle toerekenbaarheid, bij migheid van alle misdadige bedoeling, hij tkende, dat een daad van verregaande onvoor- .biigheid en brooddronkenheid met tuchthuis gestraft kunnen worden, eD verzocht vrij laat, of veroordeeling in eeD geldboete. Hel flof nam bij zijn uitspraak aan, dat het sfadig doel niet bewezen was, artt. 434462 rv. niet toepasselijk waren, en heeft den be- nldigde veroordeeld wegens moedwillige be- adiging van eens anders roerend goed, tot 7,50 boete of subsidiair 3 dagen gevangenis. Delfzijl, 20 September. Ten bewijze dat ernstig hand wordt gehouden aan de heilzame qua- ntainevoorschriften betrekkelijk schepen, die ans uit een haveD aan de Oostzee ons land nnenkomen, kan strekken de strafrechterlijke rvolging, die thans plaats heeft tegen een scheeps- pitein, die zijn schip, dat hier van de Oostzee iinenkvvam en quarantaiue moet houden, ver ten en zich naar het naburige Farnsutn bege- n heeft. bzKBEM, 21 September. Het Provinciaal Ge- thtshof in Gelderland heeft heden den per- in van VV. Regeling, wiens zaak de vorige week r dat rechtscollege werd behandeld, en die "chuldigd was van moedwilligen doodslag, des- tge veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf- achtereen volgende jaren. Zkoue, 20 September. Het verleggeu van be- nde en bijbrengen van nieuwe rails aan het hon van den Staatsspoorweg alhier, wordt in de laatste dagen met buitengewone ijver en vol- Brdiug voortgezet, om, indien het mogelijk is, de zoo lang gewenschte verbinding tusschen de lions van den Nederl. Centraal- en den StaaLs- orweg alhier, zij het al niet met primo Octo- i, zooals oorspronkelijk het plan was, dan toch or den winter tot stand te brengen. Gboüingen, 20 Sept. Naar men verneemt, zou t in den laatsten tijd toegenomen personen- goederenverkeer op het noordernet, aanleiding ven tot het doen loopen van een vierden trein sachen hier en Meppel, even als dit tusschen euvvarden en Meppel het geval is. Wanneer exploitatie-maatschappij hiertoe mocht kunnen sluiten, zou aan den wensch vau het gausche bliek in het Noorden voldaan zijn. Müstblcht, 20 September. Als een bewijs dat den jougsten tijd nog al aanhalingen zijn ge bied kan dienen, dat dezer dagen door den ijbsontvanger hier ter stede niet minder dan 6 liters gedistilleerd in het openbaar zijn ver- cht. Middelburg, 20 Sept. Bij vonnis van heden heeft Arrondissement rechtbank alhier aan den tber Lamb zijne vordering ontzegd, hoofdza- op grond dat de gepleegde daden wel op hoek van den gedaagde hebben plaats gehad, 'ut welk verzoek hij bevoegd was als Engelscli ^-consul doch door den commissaris van '"ie te Vlissingen als zelfstandig handelend btenaar zijn verricht, terwijl een drietal meer 11 ben gedaagde persoonlijk toegeschreven han- "ngen, hare onrechtmatigheid nog daar gelaten, 61 zijn bewezen. Zooals men weet strekte de eisch van den heer "■b, in Augustus 1869 ingesteld, dat de heer •'ockhuijsen, Engelsch vice-consul te Vlissingen, 3 worden veroordeeld tot vergoeding van alle ',le°, schaden en intresten door den eischer "den of nog te lijden, ten gevolge der onrechl- shge daden van den gedaagde. BUITENLAND. Frankrijk. Moeielijkheden over het tol-verdrag. Verkiezin gen voor de alg. raden. Administratief on derzoek. Nieuwe arrestaties. Er is zonder quaestie weder moeielijkheid go- rezen tusschen graaf van Arnim en het Fransche gouvernement over het tol-verdrag voor Elzas- Lotharingeu. Het punt waarover men hetODeens is komt hierop neer: In het voorstel door den minister de Rémusat aan de Vergadering inge diend, kwam de bepaling voor, dat Frankrijk reciprociteit zou genieten van de verminderde tol tarief voor de grondstoffen, die het in Elzas-Lo- tharingen voor de industrie dezer provinciën zou invoeren. De Vergadering echter heeft de be paling aldus aangenomen, dat alle manufacturen uit Frankrijk met verminderd tarief zullen mogen worden ingevoerd, mits niet meer dan voor het gebruik in Elz.-Loth. noodig is. Graaf von Arnim is hiermede volstrekt niet te vreden en maakt de verandering van het artikel tot een voorwaarde sine qua uon van het geheele tractaat. Maar hiermede is, zooals ten minste de Temps mede deelt, de moeilijkheid nog Diet uit de weg ge ruimd. Graaf Arnim zou namelijk niet eens tevreden zijn, wanneer de heer Thiers het artikel naar zijn zin wijzigde, maar zelfs beweren dat hiertoe de Vergadering bij elkaar moet geroepen worden. In de autoriteit van het gouvernement vinden de Duitsche gevolmagtigden geen voldoenden waarborg dat het tractaat naderhand getrouw zou nageleefd worden. Kan graaf von Arnim echter hier over heen stappen dan zal Thiers zeker niet aarzelen, op zijne eigene verantwoor ding het artikel te veranderen. De bladen houden zich druk bezig met het bespreken der verkiezingen voor de algemeene raden, waarvan wij het tegenwoordige gewicht vroeger met enkele woorden aanwezen. De legi- timistische partij ziet er slechts een strijd in tus schen de conservatieve en revolutionaire partij de Gazette de France zegt dat deze zich enkel van de departementale administratie wil meester maken om hare revolutionaire principes te ver spreiden. Wat het door de legitimisten te vormen programma aangaat verschillen hunne organen met elkander van gevoelen. Sommigen, zoo als de Gazette de France sporen hen aan tot hardnek kige tegenwerking van Thiers, andere zoo als de France herinneren er aan, dat bij de aanvullings verkiezingen van 2 Juli de oppositie der rechter zijde tegen Thiers het succes van de candidaten der linkerzijde heeft bevorderd. Dat de commissie tot onderzoek naar de handelingen van het gou vernement van 4 September hare onderzoekin gen in de provinciën voortzet (zoo als een tele gram meldt) staat ook met de aanstaande ver kiezingen in verband. De commissie wenscht daarop namelijk te influenceeren door het rapport dat zij van de handelingen van dat republiekein- sche bewind zal opmaken. Zonder twijfel zullen vele merkwaardige bijzonderheden daardoor aan het licht komen. Over het rapport van de commissie tot on- derzoek naar de door het keizerrijk geslotene contracten bij het begin en onder den oorlog, zegt de Francais, dat na den Krim-oorlog voor de verwarde krijgsadministratie eene dergelij ke commissie werd benoemd. Nu echter heeft het bederf zich niet slechts tot de oorlogszaken maar tot alle andere takken van administratie uitgebreid en derhalve dringt het blad er op aan, dat de commissie hare enquête tot al die takken uitstrekt, om alzoo de Kamer voor te lichten op den weg van eene algemeene administratieve hervorming. Volgens de Gazette des Tribunaux is in den laat stee tijd weder een aanzienlijk getal deelnemers aan de revolutie gevangen genomen. De oorzaak hiervan is, dat zij zich allen verborgen hadden en nu longzamerhand weder ve.lig in het publiek meenden te kunnen verschijnen. Het zijn voor het overige meerendeels ondergeschikte per soonlijkheden. Duitschland. Patriotten-Catholieken in Beieren. Toegevend heid der Bomeinsche Curie. Aandeelhouders der Bum. spoorwegen. Tolverdrag van Elzas-Loth. Fransche banknoten in Elz as-Lotharingen. Bet volgende feit is zeer geschikt om de dub bele beteekenis of liever de samenstelling van de namen patriot en Ultramontaan in Beieren. Te Deggendorf, eene stad in het Oosten van dit land gelegen, had eene vergadering plaats van eene patriottische boerenvereeniging. Over de ge zindheid van deze vereeniging kan men oordee. len door de vijf resolutien, die na toelichting door prof. Greil met algemeene stemmen wer den aangenomen. Daarbij wordt iedere ingrijping van eeu we reldlijke macht op het gebied des gewetens en des geloofs terrugge wezen (dat wil zooveel zeg gen als vrije afkondiging van het onfeilbaar- lieids-dogma, recht om pastoors en onderwijzers, die er niet aan gelooven, te ontslaan enz.; handhaving van het recht, door geslotene over eenkomsten verkregen, wordt verder geëischt, hiermede wordt een verkeerde toepassing van het concordaat tusschen Beieren en den heiligen stoel bedoeld); voorts instandhouding van den samenhang tusschen de school en de kerk (pries ter, dat wil zeggen bekrompen en eenzijdig on- tertvijs), bescherming van het godsdienstig ka rakter des huwelijks (geen huwelijk zonder toestemming van den pastoor); eindelijk wordt tot waardig besluit dezer prachtige verzameling van staatsrechtelijke grondbeginselen eene ver klaring afgegeven ten gunste van de wereldlijke macht des pausen. Uit deze clausulen zal men de gezindheid van het Nationale Bauern-Verein voldoende kennen. Het feit nu, dat wij hierboven bedoelden, be stond in een brief, die door den landdags-afgevaar- digde, Dr. Martin Schleich, aan de verlichte ver gadering werd ingezonden. Men scheen namelijk alle afgevaardigden voor den Landdag tot bijwo ning te hebben uitgenoodigd en hem alleen te hebben overgeslagen om zijne bekende gevoelens. In dien brief nu wordt, zoo als wij zullen zien, krachtig geprotesteerd tegen de verderfelijke om arming, waarin het catholicisme de patriotsche partij tracht gekneld te houden. De inhoud is als volgt„Ik weet niet of het waar is, dat ik bij de uitnoodigingen voor deze vergadering der Beiersche-patriotsche boerenvereeniging alleen en opzettelijk ben voorbij gegaan, maar in allen gevalle ben ik zoo vrij om mij op deze wijze toch te vertooneu en dat wel met een protest tegen de verandering van strekking in het programma, op welks grondslag ook ik in den Landdag ben gekozen. Die de souvereiniteit van Beieren wil beschermen, die moet toch in de eerste plaats op bet behoud van het land zelf bedacht zijn. Eene hervorming van de Beiersch-patriotsche partij is eene uitsluitend catholieke en dat wel volgens het schema der oufeilbaarbeidsleer, beteekent niet minder dan afstand te doen van de integriteit van ons land. De heeren nemen daardoor bij voorbaat aan, eene herleiding van het koningrijk tot het voormalige keurvorstendom. Het gevolg dat hieruit te trekken is valt in het oog. Eene politieke partij namelijk moet, wanneer zij reden van bestaan wil hebben, binnen korter of langer tijd de teugels der regeering in de hand zoeken te beko men. Gelukt dit aan de katholieke fractie, zoo als zij zich nu vormen wil, dan zouden de Palz, de voor het grootste gedeelte protestantsche Franki sche provinciën en een groot deel van Zwaben dadelijk op eene scheiding van Beieren gaan wer ken.Men kome mij niet aan boord met de opmerking: „dat toch de rechten van alle geloofsbelijdenis sen gehandhaafd zouden worden". In een land, waarvan de bestuurders aan den paus, hoofdza kelijk op zedelijk gebied het recht toekennen om onfeilbare beslissingen te nemen, zal geen pro testant zich van zijne grond wettige rechten zeker kunnen voelen. Door welke pbysieke middelen zou men dan anderhalf tot twee millioen staats burgers terughouden, die meenen zouden dat op die wijze hunne verbinding met Beieren slechts strekte ten voordeele van een derde en grootere macht? Het patriotsche programma outstond uit de behoefte en den vurigen wensch om Beierens zelfstandigheid onder de minst mogelijke belas ting van het volk tot aan de intreding in een foederatief Duitschland, zooals die voor de ge beurtenissen van 1870 nog mogelijk was, te hand haven. Het katholicisinus tot de partijzaak te maken, daar heeft niemand aan gedacht. Wat de boerenvereenigingen betreft, ik heb voor hunne centraliseering in Deggendorf altijd gewaar schuwd eu teeken er ook nu protest tegen aan. Zij verliezen door hunne vereenzelviging met het katholicisme hnn speciaal Beiersch karakter en hellen hoe langer hoe meer over tot inconstitu- tioneele Oostenrijksche handelingen (Deggendorf licht niet ver van de Oostenrijksche grenzen). Over het laatste punt wil ik mij niet nadef uit laten, maar ik geef de leiders der vereeniging in overweging dat, wanneer zij hun mandaat als afgevaardigde tot zulke doeleinden aanwenden, zij er misbruik van maken. Het is ook aan Oud- Beieren nog niet gevraagd, of het naar den maat staf van de katholieke belangen der nieuwe soort wil geregeerd worden. Voordal daarop een ant woord is gegeven moet men zich hoeden, den zin eu het doel der waardigheid van volksver tegenwoordiger te veranderen. Munclieu, 16 Sept. 1871. Dr. Martin Schleich." Het herderlijke blad van de diocese Munchen- Freysing bevatte oulaugs eene zinsnede over het Gallicanismus die nogal merkwaardig is. Natuur lijk mag een volk van zulk eene exeptioueele beteekenis (als het Fransche) ook zijne bijzonder heden hebben. Vooral heeft het ten gevolge van zijne positie als beschermer van de Roomsche kerk een recht om aan deze kerk niet zoo gansch en al onderworpen te moeten zijn als de andere volken. De Augtb. Zeil. deze zinsnede overnemende, voegt er aan toe: „Men ziet hieruit dat de ka tliolieke kerk, d. i. de Romeinsche curie, het toch onder enkele omstandigheden over zich kan verkrijgen, van hare overmacht, in den wijden zin die zij er in den laatsten tijd aan heeft toe gekend, afstand te doen en naar gelang van de verschillende landen er wijzigingen in toe te staan. Duitschland mag daaruit voor zich de lee ring trekken, dat het, nu het weder een rijk van groote beteekenis is geworden het ook tot de erkenning zijner bijzonderheden bij de curie moet brengenen zij zullen erkend worden, wanneer het zijne vorderingen slechts met den zelfden nadruk stelt, waaraan Frankrijk de Gal- licaansche vrijheden heeft te danken gehad. Want wel beschouwd is het niet de ondersteuning der Kerk geweest, die aan Frankrijk die vrijheden verschafte, maar de kracht, waarmede het zich tegen de aanuiaiigingeu der Curie verdedigde. De Duitsche aandeelhouders in de Rumeen- sche spoorwegen hebben te Berlijn eene veree niging opgericht om hunne belangen te beharti gen. Indien zij verder maar niet willen, dat de staat zich in hunne bijzondere ongelukkige spe culaties menge, dan wenschen wij hun een goeden uitslag op hunne pogingen toe. De Berlijnsche Provincial correspondent schrijft: De onderhandelingen over de tolverhoudiogen van Elzas-Lotharingen hebben, nadat zij reeds eene bevredigende oplossing nabij schenen te zijn, we der ernstige hindernissen ontmoet, daar de Fran sche Nationale Vergadering het haar voorgelegde verdrag slechts met veranderingen heeft goedge keurd, waardoor nog meerdere voordeelen voor Frankrijk gevraagd worden. In de Straatsburger Zeitung wordt geklaagd over de daling der waarde van het Frausche bank papier. Daar de wet van 12 Aug. 1870 nog voor de Duitsche occupatie in Elzas-Lotharingen van kracht is geworden zou men denken, zoo zegt het blad, dat de Fransche banknoten in die pro vinciën nog iets meer moesten zijn dan wissels op Parijs, dat zij als wettig betaaldmiddel een gedwongen koers moesten hebben. Doch om ver der de theorie met rust te laten, verzekert de schrijver dat het in de praktijk zoo niet is. Als voornaamste oorzaak van den gedrukten stand der banknoten geeft hij op de staking van de be taling in baar geld door de bank. De goud-premie is wel is waar in Parijs nog niet zoo heel hoog 78 op duizend, maar zij verwekt toch bezorgd heid voor de toekomst. De bank zal eenigszins verbeteren, wanneer Parijs haar de geleende 210 millioen terug geeft, en hiertoe zal de stad door hare nieuwe geldleening spoedig in staat zijn. Het grootste bezwaar voor het geldlichaam is evenwel de kolossale som, die het aan de schat kist heeft voorgeschoten. Die schuld zal bij 200 millioen jaarlijks afgelost worden, maar het is de vraag of deze betaalwijze voldoeude zal zijn om de bank spoedig hare betalingen in goud te doen hervatten. OoHtouriJU-Hong. Monarchie. Nieuwe klacht der Constitutioneelen. De Constitutioneele bladen beweren dat hunne partij door bet verdrag met Bohemen met alleen in hare politieke maar ook in hare materieele belangen wordt te kort gedaan. Onder de met het hoofd der Czechen overeengekomen bepalingen zou o. a. eene voorkomen, waarbij Bohemen 45 p. c. der zuivere opbrengst van al zijne belas tingen voor zichzell mag houden, en slechts 55 p. c. in de algemeene schatkist storten. De op brengst der belastingen iu Bohemen nu is onge veer 62 millioen gulden; hiervan zou het dus 28 millioen voor zijne eigene behoeften aanwenden en slechts 34 millioen betalen voor de gemeen schappelijke belangen De civiele lijst, de buiten- landsche aangelegenheden, het centrale gouver nement, het leger en de vloot, de staatsschuld enz, welke som bepaald in evenredigheid te weinig is. Zij is dan ook 8 millioen lager dan de vroegere bijdrage van Bohemen. Beeneden-Oostenrijk, dat slechts 2 millioen in woners heeft, brengt 60 millioen op en behoudt daarvan slechts 20 millioen voor zichzelven. Vol gens dezelfde berekening als Bohemen zou het 27 millioen moeten behouden, doch indien zulks voor iedere provincie werd toegestaan, dan zou de schatkist een nadeel lijden, dat bij zijn tegen woordig deficit niet erg te pas zou komen. UI de klacht echter van de constitutioneelen, die tegen woordig moord en braud schreeuwen, precies waarheid bevat kunnen mij niot verzekeren. TJELEGrKAJVlMElN Konstantlnopel, 20 September. De Levant Herald zegt, dat de officieren, belast met de zorg voor de algemeene gezondheid, nu de Aziatische cholera zich alhier heeft vertoond, besloten heb ben aan de schepen, die op het punt van ver trekken zijn, attesten mede te geven. Men verwacht dat een andere titularis zal be noemd worden tot minister van financiën. Kopenhagen, 20 September. De wet vau I Mei 1868 tot beteugeling van de cholera, is van kracht verklaard op schepen die uit Stettin, Hamburg en Altona komeu. Londen, 21 September. De Bank heeft haar disconto tot op 3 pGt. verhoogd. Versailles, 21 September. Door den derden krijgsraad zijn veroordeeld: Rochefort tot depor tatie naar een vesting, Mourot tot eenvoudige deportatie en Maret tot 500 franken boete. De raad van revisie heeft de voorziening in hooger beroep van Ferré eu anderen verworpen. Munchcn, 21 Sept. De voorloopige president stelde de verkiezing van een president der kamer op morgen vast. Door de ultramontanen zijn candidateu gesteld: barou von Uw, voor president, graaf Seinsheiui voor vice-pres. eu Jörg voor se cretaris. De aartsbisschop heeft Dr. Streber, die door de regeering ontslagen was al3 leeraar in den godsdienst aan het Wilhelmusgymnasium wegens het leereu der onfeilbaarheid, lot pastoor benoemd. De commissie, belast met het vaststellen van een programma voor het congres der oud-katho lieken, bestaat uit de professoren Reinkens, Huber en Schulte. Itrieuw-ïork, 22 Sept. Een bericht van Tortola (een eiland der kl. Antillen, aan Engeland be- hoorend 5 vk. mijlen 10,000 inw.) meldt, dat 7000 personen ten gevolge eener aardbeving van huisvesting beroofd zijn.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3